PORT UVS gaat af op beslissingsduel IK STEM UJBBERS n m ilPSl Basketbalploeg naar eindronde LAAT'M ZIJN KARWEI AFMAKEN 'Niet bij Xerxes' Na dubbelslag in pinksterweekeinde WIE KOMT ER BIJ...? WIE ZIJN WIJ...? WIE ZIJN WELKOM...? Arbiter stuurt competitie in de war. Scores van Oranje A DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD OUD BEIJERLAND - Het heeft acht maanden geduurd, maar eindelijk is er duidelijk heid in de titelstrijd in de zondageersteklasse B. In het pinksterweekeinde kregen UVS en Papendrecht 'de geest' en door hun dubbelslagen hebben de oude rivalen zich op het allerlaatste moment afgescheiden van de twee andere kampioenskandidaten, Xerxes en Nieuwenhoorn. UVS, dat de degradatiekandida ten Hermes DVS (4-1) en Oud Beij- erland (2-4) op hun nummer zette en Papendrecht, dat afrekende met de middenmoters VUC (0-3) en DFC (5-0), liggen bij het ingaan van de laatste competitieronde op gelijke hoogte en houden ernstig rekening met een beslissingswed strijd. UVS leek zaterdag sinds lange tijd weer in de sterkste samenstel ling te kunnen aantreden, dus met middenvelder Cock van Weerlee en voorstopper Fred Filippo, maar zag vlak voor het treffen met Her- ADVERTENTIE Wij zoeken kennismoking met jongens t/ m 17 jaar, die via een goede training ge plaatst kunnen worden in ons regionaal jeugdelftal. Wij zijn de gediplomeerde trainers van de LVV Lugdunum die graag tijd en energie besteden aan voetballers(sters), die voor uit willen komen in hun sport! leder meisje en jongen vanaf 7 jaar t/m 18 jaar. Omdat de LVV Lugdunum drommels goed weet, wat een sporteKster) nodig heeft om plezier te beleven in zijn of hoar Het zal je maar gebeuren, om na zo'n training uitgekozen te worden om mee te spelen in het Regionoal Jeugdelftal van de LW Lugdunum. Of mee te mogen doen bij de B-junioren die ook uitkomen in de hoofdklasse! En wat denk je van een goede opleiding bij de C- D- E- en F junioren? Waar ook een gediplomeerde trainer gereed staat om je klaar te stomen voor het hogere werk!! Want de LW Lugdunum haalt er uit...wot j een groen shirt beleef ;e meer, dus bel van daag nog de LW Lugdunum. 071-211338 hr. H. Doove '1-141614 hr. K. v. Egmond LVV Lugdunum ie Groen-Witters uit Leiden!! LEIDEN - Waar was scheidsrech ter Vreeswijk zaterdagmiddag om vijf uur? In elk geval niet waar hij wezen moest: bij de voetbalwed strijd Den Hoorn-Lugdunum. Twee elftallen stonden gereed om het belangrijke duel 2A te begin nen, maar de aangewezen leids man uit Leimuiden was in geen velden of wegen te bekennen. Navraag leerde dat Vreeswijk, gisteren niet voor commentaar bereikbaar, uithing in Zaltbom- mel. "Althans, dat vertelde zijn vrouw", wist voorzitter Phil Ver- straaten van Lugdunum. "Ze ver telde dat hij niets van de wed strijd afwist en 's morgens was af gereisd. We hebben tot zes uur ge probeerd om voor een scheids rechter te zorgen, maar er was niemand beschikbaar". Vreeswijk haalde door zijn ab sentie heel wat overhoop. Nadat de 'concurrentie' zaterdagmiddag op de hoogte was gesteld, eisten SJC en RKAW dat het duel Den Hoorn-Lugdunum zo spoedig mo gelijk zou worden vastgesteld. Competitieleider Ter Hoeven had er begrip voor, waarna de voor gisteren geprogrammeerde wed strijden Lugdunum-Lens, HMSH- SJC en RKAVV-Den Hoorn wer den geschrapt ten behoeve van Den Hoorn-Lugdunum, een duel dat gisteren in een klinkende 1-3 zege voor de Leidenaars eindigde. Dat gebeurde onder leiding van arbiter Lugthart. "We konden het natuurlijk niet maken om Vrees wijk te sturen", vond scheidsrech- tersbaas Schriel. "Waarom hij za terdag is weggebleven? Dat zeg ik niet, ik kan het niet maken om de naam van een arbiter te bedoeze- len. Laten we het maar op een misverstand houden". mes Arno Schouten geblesseerd afhaken. Nadat de doelman bij het inschieten een bal tegen zijn hoofd had gekregen, duizelde het hem zo zeer dat hij zich liet vervangen door Bert Siera. De sluitpost van het derde kwam tegen de Schiedamse degradatie kandidaat evenwel nauwelijks in de problemen. Daarvoor was het krachtsverschil in de Kikkerpolder gewoon te groot. Het werd tot uit drukking gebracht in treffers van Theo van Seggelen, na een combi natie met Hans van Leeuwen, Ma rio Faber, die scoorde uit een vrije trap, Hans de Kruys en opnieuw Van Seggelen, weer na samenspel met Van Leeuwen. Uitgerekend Fred Filippo, die za terdag werd gewisseld om hem te sparen voor het duel van tweede pinksterdag (De Kruys werd toen nog vervangen door Hans Verkuy- len), besliste gisteren binnen vijf minuten de 'op papier' lastige uit wedstrijd tegen Oud Beijerland, dat tegen UVS voor de laatste kans op lijfsbehoud streed. De ervaren voorstopper dook al na één minuut voor het doel van Frans Schouten op om de door Van Leeuwen van de linkerflank voorgetrokken bal vallend in te koppen. Drie minuten later ging de bewaker van de ster ke Beijerlandse spits Dirk van Rui ven op herhaling toen Van Segge len op de rechterflank een vrije trap mocht nemen (0-2). Op het kleine, hobbelige veld leek het technisch superieure UVS de aangeslagen thuisploeg vervol gens te overspelen, maar de voor de wedstrijd gehuldigde libero Cees Orgers (25 jaar spelend lid en meer dan 500 wedstrijden in het eerste elftal), de behendige Jaco Sterk en lastpost Van Ruiven, sleepten Oud Beijerland uit het dal waar Filippo de degradatiekandi daat had ingekopt. Vooral nadat Arno Schouten de indruk had gewekt dat hij de klap van zaterdag nog niet helemaal te boven was en Sterk het weifelende uitlopen van de eerstejaars UVS'er had afgestraft, dreigde de Leidse titelpretendent alsnog in de pro blemen te komen. Maar nadat Frans Schouten, die zaterdag tegen Sparta een spier blessure had opgelopen, zich aan de overzijde van het door een paar honderd bezoekers omzoomde knollentuintje had laten vervangen door Arno Kooy, nam UVS het heft weer in handen en heersten Van Seggelen, Van Weerlee en Aad Neuteboom op het middenveld. Neuteboom bood Van Leeuwen na de Beijerlandse keeperswissel een fraaie kans op 1-3, maar de no tariszoon, die zijn bewaker Adrie Sinterniklaas slechts een figuran tenrolletje gunde, kreeg de stuite rende bal verkeerd op de schoen. Dat kon op slag van rust niet wor den gezegd van De Kruys die, on gedekt, in één keer een vrije trap Theo van Seggelen verlengde (1-3). Die treffer betekende de gena deklap voor de thuisploeg die na de doelwisseling hetzelfde deed als de samensteller van het program mablad, die had zich al bij voor baat verzoend met een kansloze nederlaag tegen de "aanstaande hoofdklasser". Kansloos was Oud Beijerland ze ker nadat arbiter Van Bergen Bra- venboer tien minuten na rust had geweigerd zijn goedkeuring te ge ven aan de 2-3 van Jan van Gent' wegens een duwfout van Van Rui ven ten opzichte van Neuteboom. De spits van Oud Beijerland liep na die overigens juiste arbitrale be slissing rood aan en na zijn woede uitbarsting werd hij genoteerd door de spelleider uit Bergam bacht, die in de eerste helft jubila ris Orger en de leidse vleugelverde diger Arthur van Orsagen met een boeking ook al te zwaar had ge straft. Nadat de aansluiting met UVS niet was gevonden, raakte de door clubman Jan Michels (trainer Hans van der Wekker is anderhalve maand geleden op non-actief ge zet) gecoachte thuisploeg het spoor volledig bijster. Wissels UVS kreeg een riant uitzicht op een monsterscore, maar alleen Fa ber, na een fraaie 'zaalvoetbalcom- binatie' met De Kruys en Van Leeuwen, bepaalden hun keus uit een handvol mogelijkheden. Na de 1-4 van Faber paste Raboen net als zaterdag een dubbele wissel toe. Filippo werd opnieuw gewisseld voor Zandbergen en Sam Erades mocht opdraven voor Van Weerlee. Hoewel dit nogal wat omzettingen tot gevolg had (zo liet Neuteboom zich terugzakken naar de voorstop- perplaats en Faber naar het mid denveld), bleven de gasten vlot combineren en waren ze hun oppo nenten in alle linies de baas. Maar terwijl zelfs de bescheiden aanhang van de thuisploeg op een vijfde Leidse treffer stond te wach ten, werd het uiteindelijk 2-4. Na dat Orgers zijn feestdag nog min der glans had gegeven door Van Leeuwen tegen de grond te werken, stopte Kooy de onzuivere strafschop van Faber waarop Van Ruiven aan de andere kant nog loon naar hard werken kreeg (2-4). JAAP VISSER De Nederlandse overmacht in de rebound wordt door Henk Pieterse duidelijk gedemonstreerd tegen België, dat door de Oranje-basketbal- ploeg werd uitgeschakeld voor de finaleronde van het Europees B-kam pioenschap. (foto ANP) Van de Lagemaat 5, Heijdeman. Van Nederland - België 6&-S3 (29-25) Nederland: Van Noord en Bottse 2. Boers 3, Pieterse en Van Helfteren 4, Ebeltjes 6, Haaens 7. Schilp en Smits 8, Heijdeman 9 en De Waard 13. België: Van Meerbeeck 2, Broume 3, Defort en Vandenbosch 4, Mens, Verberekt en Vermeersch 6, Decor- nia 10 en Haarbos 12. Nederland - Finland 84-82 (47-41) Nederland: Schilp 11, De Waard 13, Bott se 6, Hagens 2, Smits 12, Ebeltjes 4, Pie terse 18, Van de Lagemaat 4, Heydeman Nu de titelstrijd tussen UVS en Papendrecht wel eens op een beslissings duel zou kunnen uitdraaien, heeft Melbi Raboen zijn voorzitter Bart van Leeuwen op het hart gedrukt er alles aan te doen om te voorkomen dat de derde ontmoeting tussen beide kandidaten voor de hoofdklasse op het terrein van Xerxes in Rotterdam wordt gespeeld. Volgende week, wanneer HOV in de Leidse Kikkerpolder de hele klein kans op handhaving in de eerste klasse wil grijpen, moet Papendrecht namelijk op bezoek bij Xerxes, dat in het pinksterweekeinde afhaakte in de titelrace in 1B. "Wanneer de bond deze week besluit dat een eventuele beslissingswed strijd bij Xerxes wordt gespeeld, laten die gasten de wedstrijd tegen Pa pendrecht natuurlijk lopen", verwacht UVS-trainer Raboen, er kennelijk van uitgaande dat zijn ploeg geen misstap maakt in de laatste competitie wedstrijd tegen HOV. "In dat geval kunnen ze mooi een deel van de recette en de kantine-omzet pakken", verklaart de Hagenaar. Voorzitter Van Leeuwen verwacht evenwel dat het zo'n vaart niet zal lopen. "Wij hebben onze voorkeur uitgesproken voor het veld van DHC in Delft en als de KNVB vasthoudt aan een beslissingwedstrijd in Rotter dam kan er wellicht worden uitgeweken naar het veld van CW". ANTWERPEN (GPD) - Met drie overwinningen, een nederlaag en met nog een wedstrijd tegen de zwakste deelnemer in de voorron de tegoed, mag het Nederlandse basketbalteam bij het opmaken van de voorlopige balans zeker niet ontevreden zijn. Met in elk geval vier punten op zijn conto stapte Nederland gisteren dankzij een 84- 82 zege op Finland de finalepoule van het Europees kampioenschap voor B-landen binnen. De wed strijd tegen Oostenrijk die vandaag in Deurne wordt afgewerkt is niet meer dan een formaliteit. Zoals het er nu uit ziet gaan be halve Nederland ook Bulgarije, Roemenië en Finland over naar de eindronde waarvoor Oranje niet op verplaatsing hoeft, want de beste vier van Luik komen voor de 'gran de finale' naar de knusse maar be nauwde Arena-hal in de Antwerp se voorstad. Bondscoach Heger, die als geen ander kan omgaan met een elektronisch zakrekenma- chientje, weet dat hij aan nog twee winstpartijen genoeg heeft om zich bij de beste vier te scharen. En daarmee een ticket te verdienen voor het A-kampioenschap dat vol gend jaar in Athene zal plaatsvin den. Als het allemaal zo gaat als Heger het zich voorstelt, dan zal Neder land in tijdbestek van een jaar het verloren gegane terrein weer heb ben heroverd. Vorig jaar degra deerde hij in Stuttgart met zijn for matie uit de A-groep. Maar zover is het natuurlijk nog niet. Weliswaar kan niemand de op Bulgarije en Finland veroverde punten nog af pakken - die blijven meetellen - doch er dient nog te worden afge wacht of Oranje in het verdere ver loop van het toernooi ook nog te genstanders uit de andere poule kan bedwingen. Nu een eerste schifting is gemaakt, blijven per slot van rekening de besten over. De meeste zorgen voor de ko mende duels met de nummers één tot en met vier van Luik maakt He ger zich vooral ten aanzien van de aanval. En dan met name waar het zijn basisvijftal betreft, want dat liet het op dat front zonder uitzon dering tot nu toe afweten. Zijn tweede keus, die in de openings wedstrijd op knappe wijze de als favoriet van start gegane Bulgaren onderuit haalde moest er ook tegen België (66-53) en Finland aan te pas komen het sterke verdedigen een effectief vervolg te geven. „Maar die overwinningen zijn", zo nam de Tsjech zijn starters in bescher ming, „toch volledig te danken aan het gehele team". Chaotisch Het vaak chaotische aanvalsspel van Oranje weet aanvoerder Emil Hagens voornamelijk aan de ge brekkige voorbereidingsperiode en de weinige tegenstand die Ne derland daarin ondervond. „Om dat de trip naar Tsjechoslowakije vanwege het kernongeluk in Rus land geen doorgang kon vinden hebben we te weinig kunnen trai nen", meende de spelbepaler die volgend seizoen Leiden verruilt voor landskampioen Den Bosch. „Maar de andere teams die hier zijn hadden blijkbaar ook met dergelij ke problemen af te rekenen. Je ziet dat trouwens vaker bij het begin van landentoernooien. Omdat je met de nationale ploeg zo weinig kunt oefenen ligt de nadruk op het verdedigen met als gevolg dat dik wijls chaos troef is. Ons pluspunt is dat we ondanks dat en vooral dankzij de uitmuntende sfeer bin nen het team drie duels hebben ge wonnen. En dat het aanvallend al leen maar beter kan gaan. Groeien naarmate het toernooi vordert". Dat geldt, het zij nogmaals ge zegd, vooral voor de startende vijf in wie Heger overigens onvoor waardelijk blijft geloven. In geen van de vier tot nu toe gespeelde duels zag het kwintet Hagens, Schilp, Van Helfteren, Pieterse, Van de Lagemaat, kans om in of fensief opzicht potten te breken, de routine van dat vijftal ten spijt. Het jeugdig élan en het enthousiasme van de bankzitters zette daarente gen veel meer zoden aan de dijk. Dat gold overigens niet voor de ontmoeting met de Roemenen, de enige partij die Oranje verloor. Raymond Bottse, de stand-in voor Hagens die tegen de Bulgaren nog een hoofdrol vertolkte, liep zich zelf weer eens op ouderwetse wijze voorbij en de 2.18 meter lange Smits liet zich ondanks zijn 22 punten na de rust in de verdedi ging een paar maal lelijk uit de tent lokken waardoor de 1-3-1 zonever dediging totaal niet werkte. De 33- jarige Roemeense routinier Costel Cernat toonde dat met 13 punten op rij en 24 in totaal genadeloos aan. De eindsprint van Nederland onder leiding van zesde man Hans Heydeman kwam vervolgens te laat om het gat dat maximaal 14 punten bedroeg nog te dichten: 76- 80. Revanche Rick Smits, studerend in Ameri ka bij Marist College, haalde zijn revanche een dag later tegen het organiserende land België. Al duurde het wel heel erg lang eer zijn ploegmaat tegen de zwaar ge handicapte Belgen (basisspelers als Samaey, Lennarts en Bayer ontbraken vanwege blessures op het appèl, terwijl de genaturali seerde Amerikaan Mark Browne nauwelijks kon lopen) in de gaten hadden over hoeveel lengtevoor deel ze wel niet beschikten. Toen Smits, die zich weet gesteund door een bus vol supporters uit zijn woonplaats Eindhoven, eenmaal de lengte kreeg was het evenwel snel gebeurd met de fanatiek ge steunde thuisploeg: 66-53. Tegen Finland begon de basis iets beter, al moest opnieuw het ka non Marco de Waard in stelling worden gebracht om met twee puntgave driepunters de felle en snelle Finnen op achterstand te zetten. Met een mixture van jong en oud sloeg Orapje na de pauze een gat van 10 punten met daarbij een sterke rol voor Bosschenaar Henk Pieterse. Een wanhoopsof fensief van Finland deed Oranje uiteindelijk in de slotfase nog wan kelen, maar dankzij een domme blunder van de Fin Salmi sloeg de balans uiteindelijk toch door in het voordeel van Nederland. Dat van daag tegen Oostenrijk en morgen op de rustdag maar eens wat aan stijloefeningen moet gaan werken. Aanvalsoefeningen dan wel te ver staan. AD VAN KAAM ADVERTENTIE Evert van Benthem Frans Thijssen winnaar Elfstedentocht voetballer van het jaar '85 en '86 '81 in Engeland Wil Wilhelm Europees Kampioen judo "Doile" Dries van Wijhe Nederlands Kampioen marathonschaatsen Kees Akerboom meervoudig basketballer van het jaar Nelli Fiere-Cooman JanArnouts Joop Zoetemelk Jacques Josten Wereldrecordhoudster Nederlands Kampioen Wereldkampioen wielrennen keeper 60 m hardlopen (indoor) driebanden Nederlands handbalteam Annemarie Verstappen CorLambregts Johan van der Velde Willy van der Kerkhof JeanBessems CorrieEuser Yvonne van Gennip Wereldkampioene zwemmen snelste Nederlandse voormalig Nederlands veelvoudig international Wereldkampioen artistiek nationale korlbalster van zilver Europees Kampioen- 200 m vrije slag marathonloper Kampioen wielrennen biljarten het jaar schap schaatsen'85 en'86 Stephan van den Berg Olympisch Kampioen windsurfen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13