'Ik heb bepaald niet rondgelopen als een harteloze boekhouder lM] MultiRent EEN AUTO HUUR JE BIJ MULTIRENT AUTOVERHUUR. Autoverhuur Uitvinder (77) gaat kerncentrales te lijf met waterkracht bij Minister Brinkman over kunstbeleid: Reportage Bezuiniging hervormden pas in '88 DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 11 De benjamin vermoeid? Geen sprake van. De jongste van het ka binet is vier jaar ouder geworden, maar merkbare tekenen van uit putting zijn er niet. Zijn rappe ma nier van spreken heeft na ruim 3,5 jaar ministerschap niets aan zelf verzekerdheid ingeboet. En ook fy siek heeft hij nog altijd het meest weg van een frisse sportman die minstens één keer per week het hockeyveld bezoekt. En uiterlijk: nou ja, gewoon Kees van Kooten gebléven. Het incasseringsvermogen van mr. drs. Elco Brinkman (38), ver antwoordelijk voor ons welzijn in de breedste zin, moet wel groot zijn. Geen minister van de no-non- senseploeg van Lubbers heeft zo overdadig in de belangstelling ge staan als hij. Geen van hen ook heeft zoveel te stellen gehad met het parlement en de buitenwacht en zoveel kritiek te verduren ge kregen. Maar afgemat? O nee. "Als ik morgen weer gevraagd zou wor den, sta ik klaar met hetzelfde élan. Ik ben beschikbaar voor een minis terschap in een volgend kabinet, ook als dat een CDA-PvdA-kabinet mocht worden". door Peter Huysman Die bijna onafgebroken golf van publiciteit heeft naar het oordeel van de CDA-bewindsman zonder twijfel te maken met de portefeuil le die hij beheert. "Het departe ment van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft op alle fron ten rechtstreekse banden met de maatschappij. Of het nu gaat om ouderenzorg, om het mediabeleid, de Olympische Spelen, de Tamils. Er is elke dag wel wat. Mijn vader is vier jaar geleden begonnen knip sels te verzamelen. Het was onbe gonnen werk". Defensie Vriend en vijand zijn het er achteraf over eens dat hij juist zijn belofte de kunsten in de bezuini gingsoperaties van het kabinet- Lubbers overeind te houden ge stand heeft gedaan. Brinkman: "Vraagje de mensen waarop bezui nigd kan worden, dan luidt het ant woord consequent: op defensie en op kunst. Onder het publiek heerst nog altijd breeduit de mening dat kunstenaars erop los leven van "onze" centen. Ik weet na 3,5 jaar wel beter. Daarom heb ik mij met overtuiging ingezet voor het rela tief ontzien van de kunsten". Grote dankbaarheid voor die prestatie is hem tot nu toe niet ge gund geweest. Zijn geheel of deels mislukte beleidsdaden en gepro nonceerde opvattingen kregen meer aandacht. Voorbeelden daar van: zijn opkomen voor 'top- kunst", het falen van de door hem in gang gebrachte orkestenopera tie, de ongezouten kritiek op zijn cultuurnotitie en museumnota, zijn pleidooi voor de kunst als "glijmiddel" voor de Nederlandse export, zijn medewerking in het kabinet aan het afbouwen van de Beeldende Kunstenaars Regeling, zijn koketteren met het "positivis me" in kunstuitingen. Brinkman geeft toe dat het met de geldstroom richting kamermu ziek, pop en jazz als resultaat van de slechts deels gelukte sanering van de grote symfonieorkesten "niet hard genoeg aanloopt". Hij zegt: "Dat is kritiek op mijzelf. Maar welke situatie trof ik hier aan? Afspraken over de bouw van het Amsterdams Muziektheater waren al gemaakt. Het gaat in sep tember open en laten we daar blij om zijn. Maar allerlei aspecten, de praktische bespeling bijvoorbeeld, waren niet ingecalculeerd. Het is natuurlijk niet verantwoord nu te zeggen: jullie zoeken het daar maar uit". Het kunstenaarswereldje werkt in de visie van de minister nu een maal zo: als de één wat krijgt, wil de ander het ook, en "vaak volko men terecht". "Je zit altijd ogen blikkelijk met de verdeling van de beschikbare financiën. Tussen Amsterdam en de rest van het land bijvoorbeeld, daar wordt vaak schande van gesproken". Het kan niet anders dan dat ook de grootste molensteen om de nek van de bewindsman ter sprake komt: zijn weigering om ondanks een positief juryrapport de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius. Brinkman: "De affaire wordt nog altijd verschrik kelijk opgeblazen. Ik praat niet weg dat het om een zeer principiële zaak ging. We hebben er destijds heel lang bij stilgestaan. En nog steeds zeg ik dat ik mijn beslissing van toen met argumenten kan dra gen. Ik geloof dat we er goed aan doen de kwestie over en weer niet in de prestige-sfeer te trekken. Je kunt doen alsof je elkaar de oorlog hebt verklaard. Nou, bij mij is dat niet het geval". "Ik heb alleen de zeer doorleefde opvatting over de rol van de staat dat ook gezagsdragers mogen laten zien waar zij voor staan en waar zij niet achter kunnen staan. Ik her haal dat er verschil is tussen iets gedogen en iets expliciet van de ze gen van de overheid voorzien. An ders loop je het risico dat de sa menleving zegt: hoe bestaat het, beste minister, dat u zoiets goed keurt". Volgens zijn critici zou Brink man te veel optreden als kille ma nager, als louter knopendoorhak- ker en rekenmeester, zijn opgetre den. En in zekere zin de emotieloze en machinaal betogende topamb tenaar zijn gebleven, die hij was voordat hij op 34-jarige leeftijd toe trad tot de club van Lubbers. Al leen daaraan al moeten de talrijke aanvaringen met de Tweede Ka mer, die naar zijn oordeel meer res pect moest hebben voor het hoge ambt van minister, worden toege schreven. Uitlatingen in een week blad, waarvoor hij zich onder dwang van zijn premier, openlijk moest excuseren. Boekhouder Brinkman: "Niet emotioneel ge noeg? Ik geloof dat dat een voor deel is. Je moet de kunst verstaan te zeggen: wij hebben dit aange hoord, we weten dat er veel ellende is, maar nu door naar de volgende zaak. Dat houdt overigens niet in dat ik hier als een harteloze boek houder rondloop". Juist die aardige kunstporte feuille, vindt hij, wordt zo nadruk kelijk door emoties bepaald. "De mensen kunnen het zo recht streeks tegen je zeggen, zo van: die klojo die aan de dans niets geeft, waarom geeft hij wél wat aan dat toneelgezelschap?! Ik vind dat wel plezierig. Kunstenaars zitten in een heel klein kringetje. Dat ze geen oog hebben voor de bejaardenzorg, ach, dat is ze niet kwalijk te nemen. Een werknemer in een wasmachi- nefabriek zal daar ook niet elke nacht van wakker liggen". Een aparte minister van cultuur moet er wat Brinkman betreft niet komen. Daar is de portefeuille te gering voor en dat zou maar leiden tot navelstaren. Evenmin verdient een man of vrouw uit het vak - een kunstenaar dus - de voorkeur bo ven anderen de belangrijke functie op zich te nemen. "Iemand die goed oogt hoeft niet noodzakelij kerwijs een geweldig minister te zijn". Leergeld heeft hij betaald voor zijn antwoord op de vraag over zijn leesgewoonten. Het "gemiddelde van een boek per jaar" is hem blij ven achtervolgen. Hij zegt: "Het was een betrekkelijk eerlijk ant woord. Maar mijn voorlichter zei: je moetje er rekenschap van geven dat je dat nog jaren hoort en je smaak wordt per definitie gekriti seerd. Die is of niet naar de laatste mode of niet van de hoogste plank. Maar het doet niet ter zake wat ik persoonlijk vind van een film, een boek of een tv-programma. Voor een minister van cultuur is de praktische uitwerking van een of ander beleidsplan minstens zo be langrijk als de vraag of hij Beetho ven mooier vindt dan Mahler". Geestdrift Het zijn tropenjaren voor Brink man geweest; werkweken van 80 a 90 uur waren normaal. Maar hij be klaagt zich niet. Heeft hij zijn geestdrift voor het gezin als hoek steen van de samenleving zélf wel in praktijk gebracht? Hij was er toch nooit? "Nou, zondag ben ik vrij vaak thuis. En mijn vrouw gaat veel mee naar toneel en concerten. Maar ik geef toe: het is een zwaar punt. Toen Lubbers mij vroeg tot zijn kabinet toe te treden, hebben we daarover gesproken. Aan de an dere kant: als je in India op een sleephopperzuiger zit, ben je ook 6 maanden per jaar van huis". ADVERTENTIE Minister Brinkman: Ik ben beschikbaar voor een ministerschap in een volgend kabinet. Natuurlijk! als u een betrouwbare, bijna nieuwe auto tegen aan trekkelijke BOVAG voorwaarden wilt huren, bent u bij MultiRent het beste af. U kunt er kiezen uit alle aktuele modellen .personenauto's. \Ook hebben zij :l bestel- en personenbusjes alsmede diverse aanhangwagens, waaronder dieseluitvoeringen en automaten. Bij MultiRent kunt u uw huur- auto kosteloos, resèrveren, krijgt u de groene kaart er gratis bij en betaalt u voor de ongevalleninzittenden verzekering helemaal niets. Vanaf 7 dagen of langer zijn alle km vrij m.u.v. de bestel en personenbusjes. Dat is veilig rijden en voordelig huren! GOUDA (GPD) - Een gepensio neerde werktuigbouwkundige van de KLM, de 77-jarige G. de Groot uit Gouda, denkt ons land te kun nen behoeden voor de bouw van kerncentrales. De uitstel-gedachte waarop de regeringsfracties nu hinken na de kernramp in Rusland wil hij ombuigen tot afstel. Na 10 jaar studie en onderzoek in Austra lië en Canada heeft hij naar zijn zeggen een waterkrachtcentrale ontworpen die bruikbaar is in een vlak land als het onze. De meest ideale plek voor zo'n centrale is de Oosterschelde in Zeeland maar ook de Maasvlakte, het IJsselmeer, IJmuiden, de Moerdijk, de Dollard in het noor den en de grote rivieren zijn vol gens hem uitstekende lokaties. Vijf van dergelijke plaatsen met daarin vier centrales tegelijk zijn voldoen de om heel Nederland van elektri citeit te voorzien. De totale kosten hiervan zijn minder dan die van één kerncentrale en zouden vol gens De Groot uit die besparing kunnen worden betaald. door Bas Hoppel Bestaande waterkrachtcentrales, waarvan de grootste overigens juist in Rusland staan, kunnen hun elektriciteit opwekken dank zij de natuurlijke of kunstmatig via een stuwmeer bereikte hoogteverschil len. Turbines zetten daarbij de 'val- kracht' van het water om in elektri citeit. Het water vervolgt daarna z'n weg stroomafwaarts. Die moge lijkheid bestaat niet in ons land, hoewel dit jaar in de Rijn, bij de stuw van Amerongen en in de Maas bij de stuwen van Lith in Gel derland en Linne in Limburg, met de bouw van drie kleine type wa terkrachtcentrales wordt of inmid dels al is begonnen. Bovendien werd drie maanden geleden in het Limburgse Meerssen een tot wa terkrachtcentrale omgebouwde watermolen in bedrijf gesteld. Dit was echter meer een folkloristisch stuntje dan dat het enige zoden aan de dijk zet. De Groot wil echter een groot schalige aanpak. Er doemt echter een levensgroot probleem op: Zijn vinding is gebaseerd op het 'perpe tuum mobile'-principe van eeuwig durende waterdoorstroming. Woordvoerders van TNO, het Energie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) en de KEMA in Arnhem staan er dan ook zeer sceptisch tegenover. Hun reacties op het door De Groot bedachte kernenergie-alternatief varieren van ,,het is technisch onmogelijk" tot een even nuchter „het kan niet". „Het kan wel", beweert De Groot in zijn door studieboeken en rap porten ondergesneeuwde werkka mer in Gouda. De beste lokatie om dat te bewij zen is volgens hem de bouwput op het werkeiland Neeltje Jans waar de pijlers zijn gebouwd voor de Oosterscheldewerken. Die diepe put staat nu onder water maar is gemakkelijk leeg te pompen en zou dan eeuwig droog moeten blij ven staan. Op de bodem van de bouwput zou, zo'n 20 meter onder het waterpeil van de Oosterschel de, de centrale kunnen worden neergezet. Er is echter een tech nisch probleem: hoe komt het Oos- terschelde-water dat via een aan te brengen invoerpoort de laaggele-) gen centrale kan bereiken weer te-, rug in de Oosterschelde? Daarvoor is een pompstation nodig dat het water omhoog pompt. Volgens de leer van de logica zou dat beteke nen dat alle energie, gehaald uit de waterkrachtcentrale, nodig is om het water via een andere leiding 20 meter omhoog te brengen. Winst: nihil. De Groot: „Dat is ook zo. Zo'n centrale zou meer energie verslin den dan opleveren. Dat was bij mijn constructie ook het moeilijk ste punt. Daarover ben ik gaan na denken. Eerst dacht ik aan wind molens om het water in het geslo ten circuit op te pompen. Dat was een onmogelijkheid. Daarvan zou je er wel 1000 nodig moeten heb ben. Het bleef me echter dag en nacht bezighouden. Toen kwam ik op het idee van een pompstation. In mijn ontwerp levert het vallen de water eerst hieraan z'n energie voordat het stroom opwekt voor het landelijk net. Dezelfde water val wordt dus twee keer voor elek triciteit afgetapt. Dat is de 'truc'. Voordat ik zover was, heb ik zeker tientallen, nee honderden schetsen en tekeningen gemaakt. Fouten er uit gehaald. Stap voor stap kwam ik ermee verder", zo vertelt De Groot die z'n „ontdekking" (die volgens de bekende natuurwetten inderdaad onmogelijk is) al in 1979 heeft gedaan. Volgens hem kunnen er het best vier centrales tegelijk op een plek worden gebouwd. Die zouden sa men meer elektriciteit kunnen Ie-, veren dan een van de twee geplan de maar eventjes in de ijskast ge zette nieuwe kerncentrales. Ge vaarlijke situaties zoals die ons, door de ramp in Tsjernobil bij zul len blijven, zijn uitgesloten. „Het is water", zegt De Groot veelbeteke nend. „Zo'n centrale kan nooit uit elkaar barsten". Enthousiast heeft De Groot al' driejaar geleden minister Van Aar-, denne van economische zaken at tent gemaakt op z'n vinding. Ook- stuurde hij burgemeester Peper van Rotterdam z'n hydro-energie- ontwerp. Tegelijkertijd deed hij hem de suggestie vier van die cen trales neer te zetten op de Maas vlakte. Ook anderen maakte hij op- merkzaam op z'n vinding. Enige steun heeft hij er echter nooit voor..) gevonden. „Op z'n hoogst ontving ik een zeer kort bedankbriefje in de trant van: Fijn, dat u met ons mee denkt. Voor mij betekende dat echter dat de zaak in de doofpot werd gestopt. Een slimme manier om de kernenergie er toch door te drukken". VONDELLAAN 80. LEIDEN. TEL. 071-310001 De heer De Groot. De bezuinigingsvoorstellen in de Nederlandse Hervormde Kerk zijn voorlopig van de baan. Dat heeft het kerkbestuur mee gedeeld aan alle kerkelijke orga nen die hun begroting door de Generale Financiële Raad (GFR) moeten laten goedkeuren. Wel is het nodig, dat alle sectoren van de kerk van 1988 tot en met 1991 vier procent per jaar inleveren. Zij kunnen zelf aangeven waarop zij zullen bezuinigen. Daarover moet vóór 1 november van dit jaar een beslissing worden geno men. De diverse organen van de kerk hadden bijna zonder uitzon dering verzet aangetekend tegen de voorgestelde bezuinigingen. Door een tekort van ongeveer f 1 miljoen op de algemene begro ting voor dit jaar (in totaal bijna f 20 miljoen) besloot het kerkbe stuur eind vorig jaar tot een vaca turestop voor een half jaar. In maart kwam het kerkbestuur met nadere voorstellen. Vacatu res bij de Raad voor Overheid en Samenleving en de Raad voor Kerk en Theologie zouden niet worden vervuld. Hoewel de vacaturestop nu wordt opgeheven, zullen vacatu res voor beleidsfuncties niet au tomatisch worden vervuld. "De voorstellen van maart zijn uit gangspunt voor overleg binnen de sectoren, maar kunnen wor den vervangen door andere voor stellen", zo laat het kerkbestuur weten. Vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is op den duur onvermijdelijk. Het kerk bestuur wil dat bereiken via na tuurlijk verloop. Volgens de Generale Financië le Raad moeten de kosten voor algemeen kerkewerk met 3 pro cent omlaag. Het kerkbestuur ('breed moderamen') houdt vast aan 4 procent om ruimte te ma ken voor correcties en eventueel nieuwe taken. Het wil spoedig gaan praten over een centraal fi nancieringsplan, waarin met alle inkomstenbronnen voor het ker kewerk rekening wordt gehou den. Hulp. Het gereformeerde en hervormde Werelddiakonaat, de Stichting Oecumenische Hulp (SOH) en de Stichting Hulp Oost-Europa hebben f 100.000 ter beschikking gesteld voor hulp aan Noordoost-Polen. Daar is - na de kernramp bij Kiev - drin gend behoefte aan babymelk, ba byvoeding, melkpoeder en vita- De goederen worden zo gauw mogelijk naar Polen gebracht, waar medewerkers van de Lu therse en de Pools-orthodoxe Kerk ze zullen verdelen. Anderhalve eeuw. De twaalfdelige serie 'Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land' - een uitgave van Kok in Kampen - is beëindigd. De afle vering 'Buitenlandse kerken' is de laatste. Daarin worden kerken beschreven die aansluiting zoch ten bij de Gereformeerde Ker ken, zoals de Evangelisch Altre formierte Kirchc in Niedersach- sen en kerken van Nederlandse gereformeerden in den vreemde (Parijs en Argentinië bijvoor beeld). Het gaat hier dus niet over de zogenaamde emigranten- kerken of kerken die uit het zen dingswerk zijn ontstaan. De serie 'Anderhalve eeuw ge reformeerden' was een initiatief van de gereformeerde commissie 'Herdenkingen'. Die was opge richt ter gelegenheid van 150 jaar Afscheiding (1834) en 100 jaar Doleantie (1886). In de laatste af levering krijgen de kerken vlak over de grens de meeste aan dacht. Zuid-Afrika Zwarten en kleurlingen zul len voorlopig geen lid kunnen worden van de Nederduits Her vormde Kerk in Zuid-Afrika. Met grote meerderheid besloot de synode van deze kerk (Preto ria) het kerkorde-artikel te hand haven dat het lidmaatschap tot blanken beperkt. Volgens waarnemers zal dit be sluit de tegenstand van de drie calvinistische kerken tegen maatschappelijke integratie van de verschillende bevolkings groepen vergroten. Ook de in vloedrijke Nederduits Gerefor meerde Kerk en de kleine Gcrc formeerde Kerk in Zuid-Afrika ('Dopperkerk') houden niet-blan- ken buiten de deur. De Nederduits Hervormde Kerk is de op een na grootste 'Boeren'-kerk. Ze vertegenwoor digt met haar ongeveer 250.000 leden 16 procent van de blanken. De kerk ging in 1982 uit de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken; ze was al geschorst omdat ze weigerde de apartheidspolitiek te veroorde- De laatste jaren zijn nogal wat blanken overgestapt van de Ne derduits Gereformeerde naar de Nederduits Hervormde Kerk, voornamelijk aanhangers van de rechtse Conservatieve Partij. De Nederduits Gereformeerde Kerk staat namelijk meer aan de kant van de voorzichtige 'hervor mingspolitiek' van de Nationale Partij van premier Botha. Echtscheiding. Voorzitter monseigneur Kevin McNamara van de Ierse rooms-katholiekc bisschoppen zegt in een brief aan alle priesters, dat de gelovigen behoefte hebben aan richtlijnen over het christelijk huwelijk en de onontbindbaarheid daarvan De Ieren moeten zich volgende inaaiuJ uitspreken overeen wijzi ging van de grondwet, die nu nog echtscheiding verbiedt. Hoewel de bisschoppen tegen zijn, is, volgens een peiling, 57 procent van de Ieren vóór. De bisschop pen hebben hun priesters opge roepen om in de preken van de komende zondagen hun bezwa ren tegen echtscheiding kenbaar te maken. Encycliek. Eind deze maand verschijnt een pauselijke ency cliek over de 'Heilige Geest'. Dat deelde de paus zondag mee in een toespraak tot 30.000 gelovi gen op het Sint Pietersplein. (In encyclieken zetten pausen hun gedachten over een bepaald on derwerp uiteen). Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan den Rijn Z. de Graaf Hazerswoude, te Scheve- ningen Chr. van Andel Berg- schenhoek. te Berlikum (Fr.) A. Bierma Zwaagwesteinde. te Eindhoven (ziekenhuis) kandi daat mevrouw M. J. van den Belt-Rijfkogel Bakel, te Heerde (deelwerk) A. F. Troost Ermelo; aangenomen naar Gorinchem J. E. de Groot (voorheen zendings predikant) te Reeuwijk Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Biddinghuizen ('Sa men op weg') G. C. Hovingh De venter. naar Wolphaartsdijk A. J van der Schaft Baflo; bedankt voor Grootegast mevrouw A. van Harten-Tip De Wilp, Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Leens W M. van Wijk Ferwerd. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Urk J. van Amstel Ede. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Mcliskerke J. van Eckeveld Zeist, voor Gorinchem en voor 's Gravenzande J. Mijn- ders Veenendaal. Baptistengemeenten: beroe pen te Eindhoven G. van Mame ren Dordrecht: aangenomen naar Zwolle A Nijland Tweede Exloermond; bedankt voor Mak kum-Workum J. Scholtens Kol- lumerzwaag

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11