EG treft VS met tegenmaatregelen Verkiezingsangst manifesteert zich Staking Belgen uitgebreid "80 procent van de schoolverlaters vindt weer een baan. Nu de laatste 20 procent nog." Als importbeperkingeii doorgaan Vleesindustrie akkoord met 36-urige werkweek Dollar hoger Macintosh naar omzet van een miljard gulden IAATUIBBERS rN KARWEI AFMAKEN Sociaal Overleg is ook arbeid ZATERDAG 17 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie in Brussel heeft gisteren besloten tegen maatregelen te nemen als de Amerikanen daadwerkelijk maatregelen tegen de Europese Gemeenschap nemen. Maar de tegenmaatregelen die ze voorstelt zijn "gematigd en iden tiek aan die welke de Verenigde Staten donderdag hebben aangekondigd", aldus een woordvoerder van de Commissie. De Europese Commissie heeft be sloten van de importen van een aantal produkten uit de Verenigde Staten nauwkeurige statistieken te gaan bijhouden. Op de dag dat de VS daadwerkelijk maatregelen treffen, kan de EG dan voor die produkten ofwel importvergun ningen gaan instellen, ofwel daar kwantitatieve importbeperkingen Werknemers woningcorporatie naar 36 uur UTRECHT (ANP) - De 14.500 werknemers van de woningcorpo raties in Nederland gaan in 1987 gemiddeld 36 uur per week werken. De werkgeversorganisa ties en de vakbonden zijn dit giste ren overeengekomen in een princi pe-akkoord over de nieuwe tweeja rige cao, zo heeft bestuurder A Schrijver van de Bouw- en hout bond FNV meegedeeld. De Nationale Woningraad (NWR) en het Nederlands Christelijk In stituut voor Volkshuisvesting (NCIV) wilden aanvankelijk de verdere arbeidstijdverkorting niet doorvoeren, maar alleen de vut- leeftijd naar 60 jaar verlagen. De onderhandelingen liepen in maart op dit punt vast. De bouw- en dien stenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP hebben bij verschil lende corporaties acties gevoerd om hun eisen kracht bij te zetten. Tijdens de hervatting van de on derhandelingen hebben "NWR en NCIV zich alsnog bereid getoond in 1987 de 36-urige werkweek in te voeren, te financieren uit de prijs compensatie. De toezegging over verlaging van de vut-leeftijd is overeind gebleven. Bestuurder A. Schrijver ver klaarde vrijdag dat de herbezetting van de vrijkomende arbeidstijd ze ker de 50 procent zal overschrei- den die gold bij de atv van 40 naar 38 uur. „De rek is er nu uit, dus zullen de corporaties meer mensen in dienst moeten nemen", aldus een tevreden Schrijver. voor uitvaardigen. Dit alles moet nog nader worden uitgewerkt. Vol gende week donderdag moeten de ambassadeurs van de lidstaten bij de Gemeenschap te Brussel er dan hun goedkeuring aan hechten. Washington kondigde donder dag maatregelen aan tegen de Eu ropese Gemeenschap. De Ameri- Washington nogere importtarieven gaan hanteren voor een aantal an dere produkten uit de EG (waaron der bij voorbeeld Nederlandse kaas en bier). Om te kunnen "terugslaan" be reidt de Europese Commissie nu een aantal maatregelen voor. Zo wil ze de importen van Amerikaan- kaanse regering vindt dat de Ver- se produkten als vlees, honing, ge- enigde Staten benadeeld worden door bepaalde aspecten van de uit breiding van de EG met Spanje en Portugal. Deze uitbreiding (sinds 1 januari 1986) heeft tot gevolg dat van bepaalde Amerikaanse pro dukten de uitvoer naar die twee landen kan afnemen. Met ingang van 19 mei willen de Verenigde Staten de import uit Europa van een aantal produkten beperken. droogd fruit, graan en oliehouden de zaden, dierlijke vetten, fruitsap, maïs, bier en wijn nauwkeurig in de gaten houden en als dat nodig mocht zijn, de import ervan aan banden gaan leggen Duizenden leraren demonstreerden gisteren onderwijs te bezuinigen. Diplomaten in Brussel niet erg onder de indruk van zowel bezui- de door Washington aangekondig- sche regeTmg h&ebbên Jisteren vror BRUSSEL (AP)-De nigingsmaatregelen Als gesprekken tussen de Verenig de Staten resultaat hebben opgeleverd wil de maatregelen als van de maatre- de tweede keer in tien dagen geleid gelen die de EG nu voorbereidt. een aigemene staking. Alle Fr 1 i.iH aoor. Xan zei' dienstverlenende instellingen leg- V°°Ll3^Seiï ^oTouttrX "n te sUann"e,JeS ,ee" da® het T(k T,r KnocK oui prooeren ie siaan Door de staking kwam het gehele openbaar vervoer stil te liggen. Ha vens, scholen, postkantoren en an dere openbare diensten waren niet in bedrijf. Ook de politie, de brand weer en ziekenhuizen in een aantal steden waren bij de staking betrok ken: de werknemers kwamen al leen bij noodgevallen in actie. Ook het zeevaartverkeer in Ne- tie worden betaald tot een maxi- derland had last van de Belgische mum van een procent. Verder staking. Het loodswezen in Vlissin- wordt de vut-leeftijd gedurende de gen verbood grote zeeschepen, be- UTRECHT (ANP) - Werkgevers en bonden in de vleesverwerkende in dustrie hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao voor de on geveer 12.000 werknemers in deze sector. Belangrijkste resultaat is invoering van een werkweek van gemiddeld 36 uur per 1 januari 1988. Daarbij krijgen bedrijven de flexibiliteit om hun werknemers maximaal negen uur per dag te la ten werken, met per week ten hoogste 42 uur en minimaal 32 uur. De bereikte arbeidstijdverkor ting levert volgens een woordvoer der van de Voedingsbond FNV on geveer 500 nieuwe arbeidsplaatsen op. Dat zou neerkomen op een her bezetting van 80 procent. De loons verhoging die is overeengekomen bedraagt over twee jaar twee pro cent, waarvan de helft structureel en de helft als eenmalige uitkering. Daarnaast zal nog priiscompensa- looptijd van de cao verlaagd tot 61 jaar. De achterban van de Voedings bond FNV stemde gistermiddag in met het onderhandelingsresultaat. Dat gebeurde met een grote meer derheid: er was slechts een tegen stem, aldus de Voedingsbond FNV. stemd voor Antwerpen en Gent, gisteren om naar de rede van Vissingen op te varen om daar voor anker te gaan. Op de rede in Vissin gen lagen namelijk inmiddels al ruim 50 zeeschepen voor anker, aangezien de vier sluizen bij Ant werpen door de stakingen buiten gebruik waron Ook hot bedienend personeel van de brug bij Zelzate, over het kanaal Gent-Terneuzen, staakte, zodat ook Gent onbereik baar was. Verwacht werd dat de drukte in Vlissing later nog zal toe nemen, aangezien de Belgen voor lopig nog niet lijken te zijn uitge- staakt. De afgelopen twee weken wer den in België gekenmerkt door een toenemende sociale onrust, nu de centrum rechtse coalitie van pre mier Wilfried Martens op het punt staat de meest drastische bezuini gingen op de overheidsuitgaven sinds de oorlogsjaren aan te kondi gen. De vakbonden riepen gisteren op tot een tweede algemene sta king uit protest tegen de weigering van de regering om in overleg te gaan alvorens te besluiten tot maatregelen, die, naar verwacht wordt, grote offers van de Belgi sche ambtenaren zullen vergen. De regering-Martens beoogt een be zuiniging op de overheidsuitgaven van zo'n 200 miljard Belgische frank, die in minder dan twee jaar tijd zal moeten zijn gerealiseerd De ambtenarenvakbonden be weren dat de regering van plan is het aantal arbeidsplaatsen in het onderwijs met 28.000 te verlagen. Bovendien zou het ook in de be doeling liggen om in andere secto ren te snijden in de werkgelegen heid. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren flink gestegen. Valutahandela ren schreven de koerswinst voor namelijk toe aan de onverwacht forse groei van de geldomloop in de Verenigde Staten. Deze ontwik keling zou kunnen leiden tot een toeneming van de inflatie, wat de dollar via een opwaartse druk op de rentetarieven aantrekkelijker zou maken. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd gisteren voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,50 gulden. ADVERTENTIE STEIN (ANP) - Macintosh (confec tie) denkt dit jaar een omzet te be halen die in de buurt zal liggen van 1 miljard gulden, na een omzet vo rig jaar van 738 miljoen gulden. De overneming van de Kwantumhal len zal de omzet doen groeien tot ongeveer 900 miljoen en daarnaast wordt gerekend met een algemene omzetgroei van ongeveer tien pro cent. De omzet van Macintosh steeg vorig jaar met 17,2 procent, zodat de groei dit jaar wat minder onstuimig zal zijn, zo bleek uit een toelichting van de raad van be stuur op het jaarverslag. Vooral de omzet van de winkel keten Superconfex in Portugal, Spanje, België en ons land droeg vorig jaar bij aan de stijging door een groei van 19,7 procent tot 540 miljoen gulden. De produktie- en handelsondernemingen in binnen- en buitenland voerden de omzet aan afnemers buiten het concern op met 10,9 procent tot 199 mil joen. Het bedrijfsresultaat stond enigszins onder druk door nadeli ge valutaschommelingen. Vooral de verhouding van de Portugese escudo tot het Britse pond zorgde daarvoor. Ongeveer 8 procent van de omzet wordt behaald in ponden en dollars, terwijl Macintosh een belangrijke produktievestiging heeft in Portugal. De nadelige valutaschommelin gen hebben zich in de eerste maan den van dit jaar doorgezet en ook het slechte weer heeft Macintosh parten gespeeld. De verkopen ble ven wat achter waardoor de voor raden iets hoger bleven dan ver wacht werd. "Wellicht zal hierdoor het resultaat over de eerste zes maanden niet op het niveau zijn van dezelfde periode vorig jaar", aldus drs. J. Nijhuis, lid van de raad van bestuur in een toelichting op het jaarverslag. Export De export van goederen is in het eerste kwartaal met een waarde van 54 miljard gulden tien procent lager uitgevallen dan in het eerste kwartaal van 1985. Ook de import is in deze periode gedaald, en wel met dertien procent tot 49 miljard gulden. Economische Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. Philips Philips is met de Italiaanse on derneming Bergamasca Mobili Spa in gesprek over de verkoop van de kastenfabriek van Philips in Roermond. Philips heeft dat gis teren meegedeeld. De fabriek telt op het moment 170 arbeidsplaat sen. Daarvan zullen er 100 verval len als de overname doorgaat, zo heeft een woordvoerder van Phi lips meegedeeld. Of er al dan ge dwongen ontslagen zullen vallen zei hij nog niet te kunnen zeggen. Ballast Nedam Het aannemingsconcern Ballast Nedam vindt het aannemelijk dat 1986 positief zal kunnen worden af gesloten. De raad van bestuur schrijft datiri het jaarverslag. Zoals het bedrijf eerder bekend maakte daalde de nettowinst vorig jaar van 25,1 miljoen gulden in 1985 tot 13 miljoen gulden. Wall Street remde Amsterdam in zijn neergang. Zonder de helpen de hand van de Newyorkse effec tenbeurs zou het er deze week voor Amsterdam slecht hebben uitgezien. Vele tekenen wezen op een scherpe neergang, die zich aanvankelijk dan ook met door C. Wagenaar volle kracht aandiende. Er moest op de eerste plaats een volkomen onverwachte bankrentestijging van een vol procent als opslag boven het geldende niveau wor den verwerkt. Het rood-staan,bij deze instellingen werd plotseling veel duurder en dus ook het ko pen van effecten on krediet. Daarnaast begon zich duidelijk de verkiezingsangst te manifes teren en nam de bezorgdheid over het afbreken van de conti nuïteit in het financieel-econo- mische beleid van de afgelopen jaren toe. Gezicht Er heerste vooral in de eerste helft van de week een flinke ver koopdruk en na drie dagen van handel stond de lokale markt zes punten en het algemeen beursge- middelde vijf punten beneden het slotniveau van de vorige week. Maar donderdag keerde het getij. Eigenlijk al woensdag, toen de verkoopdruk aanzienlijk was verminderd. Het krachtige herstel dat zich die avond in Wall Street voordeed, werd kennelijk voorvoeld. De Newyorkse effec tenbeurs kwam met een sprong van 23 pnt weer boven de 1800. nadat deze mijlpaal op de laatste aprildag achter zich was gelaten. Deze haussesprong was voldoen de om Amsterdam een ander ge zicht te geven. Toch bleven de verkiezingszor- gen duidelijk meespelen, en die zullen pas verdwijnen als volgen de weck woensdag de strijd ge streden zal zijn en duidelijk wordt, hoe voor de komende vier jaar de politieke kaarten geschud zijn. Dat de zorgen ook dan nog lang niet verdwenen zullen zijn, is begrijpelijk. Want welk kabi net er ook zal aantreden, nie mand zal om het probleem heen kunnen vele miljarden verloren aardgasbaten te moeten incalcu leren. En daar zullen offers voor gebracht moeten worden. Behalve op beursgebied bleef het ook op financieel terrein deze week een onrustige zaak. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de onverwachte herinvoering van de opslagrente in ons land met een vol procent een verwoesten de uitwerking zou hebben op de dinsdag te plaatsen nieuwe 6,25 procent staatslening Maar tot ie ders verrassing werd het uitein deljjk toch anderhalf miljard gul den. Groente Het zit de gulden dit jaar tot dusver in elk geval niet mee. Een revaluatie, weinig dollartoerisme en grote exportverliezen voor groente en fruit. En dat steun operaties geld kosten leerde deze week de plotseling teruggekeer de opslagrente, die daarop vrij wel volledig gebaseerd was Donderdag scheen het dat alle verkiezings- en rentezorgen weer waren vergeten. Vele noteringen schoten als raketten omhoog. En van de zes punten die de lokale markt in drie dagen aan verlies had opgelopen, konden er 5.5 worden weggewerkt. De interna tionals wisten alle verlies met zelfs 2 ont winst te compenseren Ook vele lokale aandelen waren in staat eerder opgelopen verlie zen in winst om te zetten. Vrijdag was Amsterdam tè verbaasd over de snelle reactie van 33 pnt in Wall Street om er alert op te kun nen reageren. Gedrukt bleven evenwel Krasnapolski en Leid- sche Wol met ruim tien procent van de beurswaarde. En Holec en Medicopharma met vijf pro cent. Ook de uitgevers bleven op verlies. Maar de papierwaarden lagen vast. De Europese optiebeurs had het drukker dan in weken het ge BEI JRS W E E K val was geweest. Niet alleen was voor het eerst na twee weken de werkperiode weer volledig, maar ook per dagomzet ging er veel meer om. Die omzet was vorige week tot 29.000 als daggemiddel de ingeschrompeld, maar steeg nu tot 44.000 contracten. Gedu rende de eerste drie dagen was Philips nummer één op de call- markt, maar de laatste twee da gen namen respectievelijk Akzo en Koninklijke Olie die positie over. Aan de ijzeren regelmaat was ie dereen inmiddels gewend geraakt. Het bootje dat in de verte kwam aantuffen, de nieuwe ploeg bagge raars die aan boord klauterde, cn de informatie die snel werd uitge wisseld. Even overleggen en bijpra ten, en dan vlug m de boot terug naar de wal. Daar wachtte het ho tel, of andere etablissementen waar het goed loeven is. De ambtenaar van de sociale dienst streepte met een resoluut ge baar in de loonstrook van de gewe zen eerste machinist op een bagger molen. P.V. Deze had zich als werk loze bij de dienst aangemeld voor een wwv-uitkering. Het woord "overgeefuren" moest de ambte naar even in de cao opzoeken, maar na die verheldering werd ook deze post geschrapt "Een vaste ver goeding voor de tijd die gemoeid is met hel wisselen van de ploegen dienst", had hij begrepen. Dat is geen gewoon werk. maar een soort reisvergoeding over overwerktoe- slag. Bij het berekenen van de wwv-uitkering was de post gesneu veld. De politieke rugdekking van de ambtenaar was in ieder geval ruim in orde. Het college van B&W kon zich. na intensief overleg, wel vinden in de gedachtengang dat overleg en wachten op overleg geen gewoon werk zijn. Tenminste, voor baggeraars niet. Toen een proces daarover in Rotterdam verloren werd, zocht de gemeente het dan ook hogerop. Samen met zijn advocaat en een bestuurder van de vakbond, had V. de rechters uiteen gezet wat in het baggerbedrijf onder "overgeef- uren" wordt verstaan. Bij het leeg halen van een vaargeul of andere baggerwerkzaamheden in binnen- en buitenland, werken drie ploegen onafgebroken door. In het hotel of pension wachten de baggeraars op het bootje dat hen naar de werk plek zal brengen; midden in de ha ven of nog verderweg. Het is, had den ze gedrieënlijk betoogd voor de rechtbank, geen gewoon baantje. Het is eerder regel dan uitzonde ring dat de baggeraars een week van huis zijn. Wachten Wanneer het bootje met de nieu we ploeg bij de baggermolen aan legde. had de ploeg die afzwaaide al vaak staan te dringen om terug naar de wal te kunnen gaan. En natuurlijk was er wel eens gemop perd wanneer het lang duurde voor de boot vertrok. Altijd was het uiachten geweest op de chefs die het zo druk hadden met het uiteenzet ten van de stand der werkzaamhe den. Dat ze bij hun eigen aankomst op de boot ook telkens even moesten wachten op dat overleg voor ze aan de slag konden, was tot daar aan toe. Dat de baggeraars bij hun ver trek ook op dat werkoverleg moes ten wachten, was vervelender. Maar goed, dat hoorde er bij. en je kon de boot nu eenmaal niet la ten vertrekken voor de laatste man was ingestapt. Bovendien vergoed de de cao veel. Om te voorkomen dal ze telkens via de prikklok moes ten vaststellen hoe lang het wach ten bij de wisseling van dienst duurde, waren vaste "overgeefu- ren" ingesteld. En om de zaak een voudig te houden, werden die over- geefuren ook uitgekeerd wanneer de machinist of andere werkne mers permanent op de hopper of zuiger verbleven. Natuurlijk, de meesten konden in zo'n geval meteen naar bed of een borrel pakken terwijl de chef nog even met z'n opvolger stond te pra ten. Maar hoe lang moesten ze in andere situaties niet wachten op de eerste man of stonden ze zelf einde loos aan de nieuwe ploeg uit te leg gen hoe het werk het beste voortge zet kon worden7 Verwarring "Wij noemen zoiets overwerk of rexsuren", had de gemeente nog eens geroepen; "werkoverleg? Kom nou.' De meeste baggeraars staan gewoon te niksen". "Onzin", had de vakbondsbestuurder betoogd. Bij de laatste cao-onderhandelingen hadden ze nu juist met de werkge vers afgesproken dat het wat vage begrip "reisuren op het werk" ge schrapt zou worden Om mtsuer standen en verwarring met de "overgeefuren" en de gewone rets- en overuren te voorkomen. Het is, zegt de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, alleszins rede lijk de "overgeefuren" te beschou wen als een afzonderlijk, maar in het baggerwezen normaal onder deel van het werk. Het overleggen en wachten op overleg hoort bij het werk, en daarom valt de vergoe ding onder het loon De wwv-uitke- ring moet dan ook op basis van dat hogere loon berekend worden. Heter de Vries

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9