Weinberger blij met steun NAVO KIES DE PvdA IN EEN NIEUWE REGERING. Steeds minder in de winkels Eis lange celstraf tegen Passtoors Produktievan chemische wapens Forse straffen voor ex-junta Argentinië Buitenland kort Afrika wil beperking bevolkingsgroei Amerikaanse scholieren komen om in sneeuwstorm Ook Engeland gaat dossiers Waldheim napluizen Zeven magere jaren in Suriname (1) ZATERDAG 17 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL/WASHINGTON (UPI/REUTER) - De ambassadeurs van de NAVO-landen hebben gisteren in Brussel de Amerikaanse defensieplannen voor de komende jaren officieel vastgesteld Deze plannen voorzien onder meer in de produktie van nieuwe chemische wapens. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, zei „zeer ingenomen" te zijn met de overigens niet unanieme steun van de NAVO. JOHANNESBURG De openba re aanklager in het proces tegen Helene Passtoors heeft gistermid dag een 'langdurige gevangenis straf geëist. Volgens aanklager Von Lieres moet het feit dat Pas stoors als buitenlandse actief aan de gewapende strijd van het ANC tegen de apartheid heeft deelgeno men, als een verzwarende omstan digheid worden aangemerkt. door Ruud de Wit De verdediger van Passtoors, Dennis Kuny, pleitte daarentegen voor clementie bij de strafbepa ling. Kuny ontkende niet dat Pas stoors zich schuldig heeft gemaakt aan voor de Zuidafrikaanse wet ernstige delicten. Hij wees er ech ter op dat zijn cliënt geen 'misda digster' is, maar een persoon die heeft gehandeld volgens haar diep ste menselijke overtuiging. „Zij is een vrouw met een overweldigen de kracht en moed", aldus Kuny. Rechter Spoelstra zal maandag om 10 uur het definitieve vonnis bepalen. Gistermorgen verscheen Helene Passtoors voor de tweede keer in de getuigebank. Nadat zij donder dag was gehoord door haar verde diger, was het nu de beurt aan de openbare aanklager, die haar aan een kruisverhoor onderwierp. Hij begon met te wijzen op de kleding van Passtoors. Volgens hem tartte zij de Zuidafrikaanse staat door met opzet kleding te dragen in de kleuren van het ANC. Von Lieres ging uitgebreid in op haar contacten met leidende perso nen binnen het ANC, als Joe Slovo en Ruth First (die in 1983 door een briefbom om het leven kwam) en probeerde haar te brandmerken als een lid van de militaire vleugel van het ANC.Maar hij slaaede er arnnpr in op duidelijke punten te scoren, zeker niet voor het opnieuw mas saal aanwezige publiek, dat haar antwoorden tot tweemaal toe met applaus honoreerde. Passtoors gebruikte de vragen van de openbare aanklager echter ook om evenals donderdag te ver halen over de behandeling tijdens haar bijna acht maanden van een zame opsluiting. Ze vertelde dat de veiligheidspolitie haar op een ge geven moment had voorgehouden dat zij, Klaas de Jonge, als ook an dere gearresteerden zouden wor den vrijgelaten als ze bereid zou zijn voor het ANC belastende in formatie over te dragen. In zijn laatste woord stelde ver dediger Kuny, dat Helene Pas stoors er gedurende het proces geen twijfel over had laten bestaan dat ze een overtuigd ondersteuner van het ANC is. „Zij is geen misda diger, maar iemand die hier voor de rechter staat vanwege haar prin cipes. Haar overtuiging is een pro- dukt van haar opvoeding, haar in tellectuele capaciteiten en haar contacten met ANC-leden in bal lingschap". Von Lieres echter stelde in zijn laatste argument, dat Helene Pas stoors zich bewust moet zijn ge weest van de risico's die ze nam toen ze zich aansloot bij het ANC en meende dat er ook geen ver zachtende omstandigheden aan te voeren waren, aangezien ze zelfs in de rechtszaal was blijven volhou den geen spijt te hebben van haar steun aan het ANC, en dat ze daar mee ook zal doorgaan als ze in vrij heid zou worden gesteld. „Wij moeten ons beschermen tegen de ze organistie", aldus Von Lieres, „en in het geval van mevrouw Pas stoors moet dan ook een langduri ge gevangenisstraf worden geëist". Dit betekent dat hij een straf van circa 20 jaar vraagt. Weinbergers woordvoerder liet we ten dat de „modernisering van de Amerikaanse afschrikking al te lang op zich heeft laten wachten, gezien het chemische vermogen van de Sowjet-Unie en haar onwil om het met ons eens te worden over een verbod op chemische wa pens". De Amerikaanse vertegen woordiger bij de NAVO, ambassa deur David Abshire, noemde de aanvaarding van de Amerikaanse defensieplannen „het juiste sig naal" aan het adres van de Sowjet- Unie. Functionarissen in Brussel bena drukten dat de discussie in de NA- VO-raad alleen betrekking had op de Amerikaanse produktie van chemische wapens en niet op de stationering van deze wapens in Europa. Het Amerikaanse Congres had het uittrekken van gelden voor de produktie afhankelijk gesteld van de instemming van de bondge noten. De vaststelling door de NAVO van de Amerikaanse plannen bete kent overigens niet dat alle NAVO- partners akkoord gingen met het voornemen van de regering-Rea- gan om zogenoemde binaire (uit twee componenten bestaande) chemische wapens aan te maken. Nederland, Noorwegen en Dene marken waren ertegen. In de de fensieplannen geven de NAVO- landen aan wat zij in een bepaalde periode van plan zijn te doen op defensiegebied. De plannen wor den voorgelegd aan de bondgeno ten, maar voor de vaststelling er van is geen overeenstemming ver eist en andere landen kunnen het niet blokkeren. „Het is mogelijk Echtscheiding Het Ierse parlement heeft giste ren ingestemd met een wetsvoor stel om een referendum te houden over het legaliseren van echtschei ding. Niemand stemde tegen het voor stel, dat nu naar de senaat gaat, waarna over ongeveer 10 dagen be kend zal zijn of het referendum zal worden gehouden. Ierland is het enige land in West- Europa waar echtscheiding nog verboden is. De katholieke kerk in het land verzet zich bijzonder fel tegen het plan. Frankrijk De twee maanden oude conser vatieve regering in Frankrijk heeft gisteren de eerste motie van afkeu ring zonder kleerscheuren door staan. De motie was ingediend door de socialisten. Met de stemming werd ook tegelijkertijd een wet aangeno men waardoor de regering per de creet een aantal maatregelen kan doorvoeren als privatisering van grote banken en bedrijven en de herinvoering van het Franse dis trictenstelsel. Onderzoek-Kohl Het openbaar ministerie heeft een vooronderzoek naar de West- duitse bondskanselier Kohl ge staakt. Het vooronderzoek werd gehouden naar aanleiding van be schuldigingen dat Kohl zou heb ben gelogen tegenover een com missie over de affaire rond de par tijdonaties. Dat meldde de West- duitse televisiezender ARD gister avond. De ARD liet weten dat volgende week de aanklagers in Koblenz en Bonn hun besluit om verder onder zoek niet voort te zetten, bekend zullen maken. Marteling dat men zijn steun onthoudt aan bepaalde onderdelen van de plan nen en die toch in hun algemeen heid aanvaardt", zegt een NAVO- diplomaat. De vraag is nu wat het Congres doet. Abshire zei dat hij de stand punten van de NAVO-bondgeno- ten zal overbrengen aan de Ameri kaanse regering en het Congres. Ook de kritiek die sommige landen hebben geuit. Een woordvoerder van senator Mark Hatfield zei dat de Republikein zich zal blijven ver zetten tegen een hervatting van de produktie van strijdgassen, die sinds 1969 stilligt. Volgens woord voerder Rick Rolf voldoet het be sluit van Brussel niet aan de voor waarde die het Congres heeft ge steld aan de hervatting van de pro duktie. De NAVO-ministers van defensie zullen volgende week tij dens hun beraad in Brussel slechts kennis nemen van de vaststelling door de NAVO-ambassadeurs van de Amerikaanse plannen. En dat is volgens Rolf niet voldoende. No dig is volgens hem een offciële en volledige goedkeuring van de Amerikaanse plannen met het gif gas. HARARE - Parlementariërs uit 29 Afrikaanse landen hebben gisteren een verklaring uitgegeven waarin zij hun steun uitspreken voor alle maatregelen ter bestrijding van de bevolkingsexplosie. De verklaring werd uitgegeven op de slotdag van de vijfdaagse Afrikaanse parle mentaire conferentie in de hoofd stad van Zimbabwe, Harare. De parlementariërs zeggen dat de ongecontroleerde bevolkings explosie economische en sociale verbeteringen, zoals voedselpro- duktie, gezondheidszorg, onder wijs en werkgelegenheid, in de weg staat. De parlementariërs beloofden een beleid te formuleren en uit te voeren om de aanwas te verminde ren. De bevolkingsgroei bedraagt 3 procent per jaar terwijl de stijging in de voedselproduktie 1,9 procent bedraagt. Ook werd op de conferentie be sloten tot de oprichting van een permanente raad van Afrikaanse parlementariërs voor bevolking en ontwikkeling. Het doel van de raad is om geboortebeperkingsmaatre gelen op te stellen en daarop toe zicht te houden. Ook zullen andere landen worden aangemoedigd der gelijke maatregelen in te voeren. De verklaring wordt gezien als een mijlpaal in de bestrijding van de overbevolking. James Scheuer van het Wereldcomité van Parle mentariërs voor bevolking en ont wikkeling, die de conferentie orga niseerde in samenwerking met het parlement van Zimbabwe, zei dat er sprake is van een grote verande ring. 'Tien jaar geleden werden voorstellen tot geboortebeperking afgewezen als een Westerse samen zwering tot volkerenmoord,' aldus Scheuer. PORTLAND - Een groep Ameri kaanse middelbare scholieren is deze week verongelukt op de Mount Hood in de staat Oregon. Red dingsploegen hebben inmiddels ne gen doden geborgen. Twee leden van de groep slaagden er in een berghut te bereiken, twee anderen zijn er ernstig aan toe. De laatste twee, kinderen van 15 jaar, zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun lichaamstemperatuur was maar 22 graden. Men acht de kans groot dat zij het avontuur overle ven. De groep van tien scholieren, twee leraren en een gids, was maandag op weg gegaan naar de top van de 3.500 meter hoge Mount Hood. De dag erop werden ze over vallen door een sneeuwstorm. Acht leerlingen, die warm waren ge kleed en bergbeklimmersmateriaal bij zich hadden, groeven een hol in de sneeuw waarin ze beschutting zochten. De gids en een leerling daalden af naar een berghut waar ze alarm sloegen. Drie andere kin deren probeerden later ook af te dalen, maar overleefden dit niet. Op de foto wordt één van de do den afgevoerd. Op de achtergrond de besiieeuwde hellingen van de Mount Hood. (foto ap>. BUENOS AIRES (AP) - Het hoog ste militaire gerechtshof in Argen tinië heeft oud-president en leger commandant Lepoldo Galtieri gis teren tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld vanwege het uitlok ken en verliezen van de Falkland- oorlog. Ook twee andere leden van de voormalige junta werden schul dig bevonden aan het hetzelfde vergrijp dat omschreven werd als 'criminele nalatigheid'. Dat is uit bronnen van de Hoge Raad van de Strijdmachten in Buenos Aires vernomen. De militaire Hoge Raad veroor deelde de marinebevelhebber ad miraal Jorge Anaya tot 14 jaar en de voormalige chef van de lucht macht, generaal Basilio Lami Do- zo, tot 8 jaar. De militaire aanklager, generaal Hector Canale kon de melding, die ook in verschillende dagbladen in Buenos Aires verscheen, niet be vestigen. Hij had 12 jaar geëist te gen Galtieri en Anaya en acht jaar voor Lami Dozo. Het lijkt er op dat de rechtbank Anaya de zwaarste straf heeft gege ven omdat hij zich altijd heeft ge manifesteerd als een onwrikbare pleiter voor de oorlog met de Brit ten in 1982, maar hij trok wel zijn vloot terug nadat het best uitgerus te schip, de kruiser Belgrano, tot zinken werd gebracht. Lami Dozo, die het bevel tot de invasie van de omstreden eianden- groep gaf, werd omschreven als de enige in de junta die bereid was een diplomatieke oplossing te vin den voordat de eerste echte ge vechten begonnen. meer Argentinië maakt sinds 1833 aan spraken op de Britse eilanden groep voor de zuidkust van Argen tinië, die daar Las Malvinas wor den genoemd. Het proces begon in november 1983 en werd achter gesloten treu ren gehouden uit reden van natio nale veiligheid, zoals het heette. Tijdens de zitting stonden ook 13 andere officieren terecht. Zij wer den echter volgens de gemelde bron vrijgesproken of kregen disci plinaire straffen. Ongeveer 11.000 Argentijnse sol daten bezetten in 1982 de Falk- lands. Groot-Brittannië stuurde daarop een grote troepenmacht naar de eilandengroep die wordt bewoond door ongeveer 1.500 mensen, veelal herders en vissers vaifc Britse afkomst. Op 14 juni 1982 gaven de Argen tijnen zich over. Bij de gevechten kwamen 712 Argentijnse soldaten en 255 Britse soldaten om het le ven. LONDEN, (AP) - De Britse rege ring gaat haar militaire dossiers na pluizen om aanwijzingen te vinden voor een beschuldiging dat de Oos tenrijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Balkan Britse soldaten heeft laten verdwijnen. In een door 45 lagerhuisleden in gediende motie werd een verband gelegd tussen Waldheims oorlogs verleden en Britse cofnmando's die tijdens de oorlog op de Balkan zijn verdwenen nadat zij in Duitse handen waren gevallen. Volgens de parlementariërs zijn er aanwij zingen dat Waldheim de ondervra ging heeft geleid van Britse krijgs gevangenen die later in Duitse handen zijn omgekomen. ADVERTENTIE Als CDA en WD weer samen verder gaan, zullen mensen met een uitkering weinig merken van de groei van de economie. Met de Partij van de Arbeid in een nieuwe regering zullen mensen met AOW, WAO (of een andere uitkering) eerlijk meedelen in de gestegen groei. Ga dus stemmen op 21 mei. Uw stem is onmisbaar. Vier Turkse politiemannen zijn gisteren tot ruim vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat ze een arrestant hadden doodgemarteld. Dit heeft het Turkse persbureau meegedeeld. De rechtbank in Erzurum, in Oost-Turkije, verklaarde de vier, onder wie een officier, schuldig aan het doden van Oruc Korkmaz op het politiebureau van Kars, niet ver van Erzurum. De openbare aanklager had ruim tien jaar geëist, maar de straf werd gehalveerd omdat niet vast is ko men te staan wie de dodelijke klap heeft gegeven. Leuzen Zes arbeiders in Tsjecho-Slowa- kije van 18 tot 22 jaar zijn op 28 april door een rechtbank in Fry- dek-Mistek, een fabrieksstad bij Ostrava tegen de Poolse grens, ver oordeeld tot gevangenistraffen van maximaal 20 maanden, omdat zij in september 1983 en juli 1984 poli tieke leuzen op muren hadden ge schilderd. Dit hebben dissidenten- kringen in Wenen gisteren meege deeld. Bevelhebber Bouterse. De militaire regering in Para maribo laat geen onafhankelij ke journalisten toe, maar on langs bracht een medewerkster van de Gemeenschappelijke Persdienst toch een bezoek aan dat land. Zij constateerde een algehele crisis van hét regime Bouterse, dat elke geloofwaar digheid bij de eigen bevolking heeft verloren. Zij bericht in drie afleveringen over de goede- renschaarste, de arbeidsonrust en het drugsgebruik die de toe nemende spanningen tot uit drukking brengen. Vandaag deel 1: goederen- schaarste in Suriname PARAMARIBO (GPD) - Een krant in Paramaribo maakte de zer dagen melding van 'een mis selijke grap'. Het bleek te gaan om een soort Surinaamse 'Bel genmop'. Iemand had per adver tentie laten weten dat er bij de ambassade van onze zuiderbu ren bier en kaas te krijgen waren. Er meldden zich ontelbare be langstellenden. Maar tevergeefs. Veel artikelen zijn slechts met tussenpozen te krijgen en dan nog tegen inlevering van lege flessen en potjes. De dagbladen melden iedere week binnenge komen zendingen. Maar steeds meer rekken blijven leeg. Een winkelmeisje klaagt: „De baas heeft mijn collega ontsla gen, zodat ik tweemaal zo hard moet werken voor hetzelfde loon. Als er een goede partij bin nenkomt, haalt hij er eerst het beste uit voor zijn familie. De rij ke klanten kopen het restant met tassen tegelijk op. De armen mo gen blij zijn als ze nog één doos te pakken krijgen". Zelfs eerste levensbehoeften als meel, zout en spijsolie begin nen schaars te worden. Neder landse bezoekers wordt ge vraagd koffie mee te nemen, broodbeleg, babyvoeding en me dicijnen. Overspannen Veel buitenlandse zalfjes en Aan veel levensmiddelen is een tekort. Als er aanvoer is, gaat het beste naar de rijken. (fotoGPD). pillen zijn niet meer te krijgen. Een overspannen kennis bindt jonge zuurzakbladeren op het hoofd, in plaats van valium of li brium te nemen. Een ander smeert een kruidenmengsel op haar knie tegen gewrichtspijnen. Het afremmen van de overont- wikkelde import van consump tiegoederen is op zichzelf nuttig, maar op deze abrupte manier gaat het niet. Er wordt levendig gehamsterd. Een kennis toont een ruime voorraad wc-papier, maandver band, zeep en shampoo onder de trap. Een ander stroopt autow rakken van hetzelfde merk af om alvast onderdelen te verzamelen voor als zijn wagen kapot raakt. Schaarse buitenlandse artike len kosten op de zwarte markt snel drie, vier of vijf keer zo veel als normaal. Hetzelfde geldt voor vreemde valuta. Bij de officiële banken kost een Surinaamse gulden ongeveer f 1,45. Maar bij particuliere wisselaars kun je ze voor f0,30 of f0,40 krijgen. Er worden ook deviezen gesmok keld. Surinamers die in Nederland op bezoek gaan mogen namelijk niet meer dan f 500,- omwisselen: nauwelijks genoeg voor een week. Surinamers die blijvend naar Nederland gaan, mogen veel bezit niet meenemen. Verboden Een vrouw vertelt me hoe zij al maanden kleine hoeveelheden goud meegeeft aan bezoekers en opstuurt in postpakketjes, voor als zij zich straks in de Verenigde Staten gaat vestigen. De overheid doet hier overi gens zelf driftig aan mee. Men heeft de KLM en ALM verboden Surinaamse guldens om te wis selen, zodat die nu in Paramari bo geen tickets meer willen ver kopen en overwegen hun vluch ten te staken. De eigen maatschappij SLM verkoopt in Amsterdam tickets tegen het volle tarief, maar blijkt ter plaatse geen stoelen te willen garanderen als je niet onder de tafel wat toeschuift aan de em- ployées. Dan gaan anderen voor die geen reservering hadden: ambtenaren van het ministerie, gezinsleden van de directeur, en zovoort. Het land zelf staat op de rand van het faillissement. Na de stop zetting van de Nederlandse ont wikkelingshulp is een aantal kleinere en op zichzelf nuttige landbouwprojecten gewoon doorgegaan. Na het dalen van de bauxietopbrengsten zijn de over heidsuitgaven evenmin vermin derd. Men heeft de financieringste korten jarenlang op hun beloop gelaten en de laatste reserves op gebruikt. Kleine leningen van andere landen zijn bij lange na niet genoeg meer om de gaten te vullen. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft een aantal ambassades moeten inkrimpen en sluiten. De schatkist is leeg. Deze crisissituatie dwingt het militaire regime (een van de laat ste in Latijns-Amerika) de macht weer aan burgers over te dragen en zo de hervatting van de Ne derlandse ontwikkelingshulp mogelijk te maken. De oude partijen van creolen, hindoestanen en Javanen wijzen ministeriële verantwoordelijk heid echter af, zolang ze geen reële zeggenschap krijgen. Ze willen dat het leger met een be scheidener plaats in het maat schappelijk krachtenveld genoe gen neemt. De tijden zijn niet goed voor de B's, zei een bijgelovige vriend. In het Caraibische gebied zijn on langs 3 B's van het toneel ver dwenen: Bishop van Grenada, Burnham van Guyana en Baby Doc van Haiti. Wellicht, zo zei hij, zullen de 3 B's van Suriname spoedig volgen: Bouterse, Bhag- wandas en Boerenveen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7