'Bij de politie komt het vaak op creativiteit aan' MET DE GROOTSTE KOLLEKTIE SLAAPKAMERS PLUS ALLE TOEBEHOREN, IS TWEEDE PINKSTERDAG GEOPEND VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. Bezwaren tegen betaald parkeren aan Morssingel Korpschef Mostert: er zijn te veel John Wayne-types C.D.A. ZATERDAG 17 MEI 1986 LEIDEN LEIDEN - "Je kunt niet ontkennen dat de kloof tussen de politie en de burgerij in de loop der tijd steeds groter is geworden. Stellen dat die kloof nooit meer gedicht kan worden, zou een fatale uitspraak zijn. Wat ik wel voor mijn rekening wil nemen is de stelling dat de politie in een aantal opzichten verantwoordelijk is voor de kloof. We hebben soms onduidelijk gedaan. Een voorbeeld: het controleren van het verkeer heeft op een bepaald moment een lagere prioriteit gekregen, met als gevolg dat de situatie nog meer uit de hand ging lopen. Dan verander je je beleid...wat weer tot gevolg heeft dat mensen niet meer weten waar ze aan toe zijn". Een interview met de nieuwe korpschef van de Leidse politie, commissaris H. Mostert, die naar eigen zeggen soms liever klompenmaker was geworden. "Want dan denk je 's avonds tenminste nooit: wat heb ik nou gemaakt?" "Toen ik in de tweede klas van de HBS zat, dacht ik voor het eerst: ik ga bij de politie. Ik weet nog dat de leraar godsdienst ons toen had ge vraagd wat we wilden worden. Dat ik die keuze maakte, is overigens niet zo vreemd: ik kom uit een poli- door Wim Brands tiegezin, m'n vader was postcom- mandant in Moerdijk. Ik wilde wel bij Interpol. Dat komt zo: elke veertien dagen kregen we een poli tieblad thuis waarin opsporinsg- verhalen van Interpol stonden. Dat fascineerde mij. Natuurlijk was het valse romantiek, maar zo begint toch alles? Die leraar godsdienst heeft me trouwens nog een ander beroep willen aanpraten: predi kant. Dat leek hem veel geschikter voor mij. Later toen ik trouwde heeft hij dat nog eens herhaald". "Als je m'n -carrière zo eens be ziet, als je alle feiten op een rijtje zet, dan zou je inderdaad tot de conclusie kunnen komen: die Mos tert is een carrièremannetje. Maar dat is toch fout. Om te beginnen hangt veel van toevalligheden aan elkaar. Om een simpel voorbeeld te geven: ik hoor bij de naoorlogse generatie die de wind meehad. Alle jongens van mijn lichting zijn snel doorgestroomd. Natuurlijk wil ik ook niet ontkennen dat ik een am bitieus mens ben. Ik weet wel dat het woord ambitie beladen is, maar ach, dat zie ik toch anders". Einddoel "Vraag je me wat m'n einddoel is, dan moet ik het antwoord schul dig blijven. Ik mag dan overkomen als iemand die z'n carrière plant, maar in de praktijk is dat toch niet het geval. Ik bedoel, ik derik nu bij voorbeeld niet: over een x-aantal jaren wil ik korpschef in een grote gemeente zijn. Ik vraag me trou wens af of het wel zo leuk is om chef te zijn van een groot korps. Je merkt in Leiden al dat je sommige politiemensen minder goed kent ómdat de organisatie groot is". "Ja, je mag best zeggen dat de Leidse politie een grote organisatie is. Vooral nu we in een nieuw bu reau zitten wordt dat duidelijk. Kijk, vroeger liep je even snel bij Van Utrecht via Woerden naar Leiden LEIDEN - Commissaris H. Mos tert die met ingang van 1 mei werd benoemd tot korpschef van de Leidse politie werd op 17 september 1944 geboren te Breda. Na de HBS te hebben be zochtging hij in 1963 naar het Rijksinstituut tot opleiding van hogere politie-ambtenaren te Hilversum: thans politie-acade- mie geheten. Op 1 augustus 1966 werd Mostert aangesteld als adjunct-inspecteur van de Utrechtse gemeentepolitie; twee jaar later werd hij belast met de leiding van de stafafdeling van de surveillance-dienst. In 1973 vertrok Mostert naar Woerden, hij wds daar korps chef van de gemeentepolitie. Zes jaar later ging Mostert naar Leiden. Hij was benoemd tot plaatsvervangend korps chef. Op 1 december 1984 werd hij bevorderd tot commissaris Van politie. Voorlopig eindpunt van zijn carrière: korpschef in het nieuwe gebouw aan de Lan- gegracht. iemand langs; dat kon omdat we in dat oude bureau op elkaar gepakt zaten. Nu dat niet meer het geval is omdat we eindelijk een bureau hebben dat geschikt is, moet je de telefoon pakken. Dus nogmaals: chef van een echt groot korps, ik weet het niet. En je kunt je ook af vragen of het nu wel zo goed is als mensen van boven de vijftig een grote organisatie "Ik heb indertijd in het korps blad verteld dat sommige mensen in het bureau beducht voor me zijn, dat klopt, maar je moet die uit spraak volgens mij niet negatief in terpreteren. Beducht zijn voor - dat hoort bij macht, daar ontkom je niet aan. Of ik macht uitstraal, ik weet het niet. Ik weet wel dat ik laatst in uniform öp straat fietste en dat ik niet correct werd gegroet door een paar agenten, ik kwam vervolgens op het bureau en die ADVERTENTIE Wilt u op woensdag 21 mei 1986 stem men en bent u moeilijk ter been, dan zorgen wij voor vervoer. Wilt u wel uw stem uitbrengen, maar u kunt die dag niet, dan kunt u de PvdA uw volmacht geven. Inlichtingen: N. Bouman telefoon 211346 ene agent zei tegen mij dat hij niet meer had geweten hoe hij me moest groeten, links of rechts. Had hij niet geleerd. Toen heb ik tegen hem gezegd dat hij maar eens voor de spiegel moest gaan oefenen. Ernstig, zei ik dat, met een grappi ge ondertoon". "Kijk, ik lig er rtiet wakker van als die jongens me niet groeten op straat. Het gaat me om iets anders: ze moeten niet later naar me toeko men en zeggen dat ze me wilden groeten, maar niet wisten hoe ^at moest. Zoiets weet je. Ik bedoel, we hebben hier ook wel jongens meegemaakt die het verschil tus sen de eed en de belofte niet ken den. Dan denk ik... Ook ten opzich te van de burgerij moetje bepaalde omgangsvormen in acht nemen. En ik zal niet ontkennen dat som mige agenten dat wel eens verge ten. Hoewel je van mij natuurlijk nooit zult horen dat de Leidse agent incorrect is. Dat is trouwens ook niet zo". "Als we iets fout hebben gedaan, moeten yve gewoon toegeven - dat is mijn opstelling. En dat doen we ook, hoewel klachtenbureaus daar anders over denken. Zo'n affaire Hans Kok, wat ik daar van vind? In elke politiecel kan natuurlijk ie mand overlijden. En het is ook niet ondenkbaar dat je achteraf denkt: als Wè dat nou hadden geweten... Maar dat in z'n algemeenheid. Over die Amsterdamse zaak wil ik niets specifieks zeggen, behalve dan dat er volgens mij sprake is van een een aantal betreurenswaardige in cidenten". "Wij proberen zo zorgvuldig mo gelijk om te gaan met de arrestan ten. We hebben niet voor niets full time-bewakers aangesteld. Boven dien is er een parttime-politiearts en een speciale artsenkamer. Een hele vooruitgang, vergeleken bij vroeger". Chaos "Toen ze in Woerden indertijd hoorden dat ik naar Leiden ging, kreeg ik te horen dat het daar een chaos was en dat het korps lastig was. Zo'n etiket heeft elk korps wel en het lijkt wel alsof dat etiket met drie componentenlijm is vast gemaakt. Van Rotterdam zeggen ze: geen kapsones. Het Haagse korps heeft de naam zich graag te bedienen van wetenschappelijk taalgebruik...en als er dan wat is moet er hulp van elders komen. Die etiketten zitten muurvast". "Amsterdam heet lastig te zijn ja. Leiden zou ik niet lastig willen noemen. Wat betreft kleine crimi naliteit komen we als tweede na Amsterdam inderdaad, maar je moet altijd voorzichtig zijn met dat soort cijfers. Het kan best zo zijn dat men in Leiden eerder iets aan geeft dan in Amsterdam, om maar eens iets te i "Verkeerstechnisch gezien is Leiden in elk geval wel een lastige stad. En de mensen zijn soms te mondig; mondiger dan gewenst. Onnodig mondig, om het nog ge nuanceerder te zeggen. Wat ik ook vervelend vind:, de politie wordt vaak niet meer beschouwd als een hulpstuk. Er is' geen respect meer. Begrijp me nou goed: dat blinde vertrouwen van vroeger wil ik he lemaal niet terug, absoluut niet, dat heeft vervelende gevolgen ge had. Nee, wat je nu ziet is dat de weegschaal helemaal is doorgesla gen: er wordt niet meer naar je ge luisterd. In Leiden is dat volgens mij sterker dan in bijvoorbeeld Utrecht". "En dan krijg je de vervelende si tuaties. Laatst fiets ik door de stad, ik zie iemand door rood rijden en .zeg: stap jij eens af. Dat doet-ie niet. En wat moet je dan? Bij con troles voor het station komt het wel eens voor dat een agent van z'n sokken wordt gereden. De eer zucht van die agent is dan aange tast, hij pakt de, fietser in z'n kraag, enfin, even later rollen ze over straat. En waarom? Omdat er ie mand door rood is gefietst", Betrokken "Je kunt niet zeggen dat de agen ten tegenwoordig minder betrok ken zijn bij hun werk. Wat ik hier in Leiden wel merk is dat ze op een andere manier bij hun beroep zijn betrokken. En dat is toch jammer. De problemen ontstaan doordat je op een bepaalde manier moet werken: eerst hier op af. dan daar op af...zo ben je dus nooit aan een continu proces bezig". "De wijkteams waren een mooie oplossing geweest, maar ja, zoals ik al vaker heb gezegd: dan hebben we toch echt twintig agenten meer nodig. En dat is geen fabeltje van een klagende korpschef, het is de realiteit. Mensen die zeggen dat je gewoon je korps op een andere ma nier moet organiseren gaan in elk geval voorbij aan die realiteit. Die denken te simpel, zo van: een paar stoelen verschuiven-en je bent er". "We hebben nu een soort tussen vorm zou je kunnen zeggen. Agen ten binden aan een bepaald gebied, maar niet van ze verlangen dat ze altijd in die wijk aanwezig zijn - dat is het systeem. Het is overigens on zin om te stellen: de burger' vindt het leuk om elke dag dezelfde baard of snor in zijn wiik te zien. De feiten weerleggen die uit spraak. Maar een projectmatige aanpak blijft wel de beste manier van werken. Ook voor de agent is dat beter. Op een bepaald moment merkt hij dan bijvoorbeeld dat er in 'zijn' wijk minder ruiten zijn ver nield. Dat geeft hem een prettig ge voel; zo'n man denkt tenslotte ook in resultaten". Selectie "Soms denk ik wel eens: hoort hij nou bij de politie? In elk vak kom je dat natuurlijk tegen. In het geval van de politie denk ik soms: het zou kunnen dat de testbatterij bij de selectie niet helemaal klopt. Anders gezegd: worden de juiste mensen wel geselecteerd?" "Die advertenties zijn volgens mij ook niet zo geweldig goed. De nadruk ligt teveel op spectaculaire zaken. De hele dag gillende sire nes, Hill Street Blues - dat beeld. En daar komen soms John Wayne- types op af. Je zit wel een beetje in een patstelling hoor. Want als je zegt: verander die advertenties nou, $an krijg je te horen: kan niet, ze moeten juist zo wervend moge lijk zijn, anders krijg je niet genoeg laat ik zeggen: ik stel het op prijs als de politie op een creatieve ma nier probeert te werken. Flexibel zijn, het gedrag van de andere par tij kunnen inschatten en daar ver volgens op inspelen". "Een mooi voorbeeld hiervan is wat mij overkwam op de dag dat mevrouw Ghandi stierf. Op die dag was er een ontruiming in de Bree- straat. Ik had een gesprek met een paar krakers en dat was al meteen mis: zij begonnen vervelend te doen. Ik zat eigenlijk nog met m'n gedachten bij de dood van me vrouw Ghandi en daar begon ik toen over. Ik probeerde ook te rela tiveren. En wat gebeurde er? Het gesprek werd op een heel andere toon voortgezet. In elk geval had ik toen het gevoel: nu ben ik creatief in de weer". "Hoezo, het lijkt wel een thera pie? Je kunt aan dit soort dingen niet genoeg aandacht besteden vol gens mij. In Utrecht heb ik een agent meegemaakt die daarin echt een grootmeester was. Hy kon ook ludiek zijn als het moest. Op een dag krijgt hij te horen dat er een grote knokpartij is in de Sterren- wijk, allemaal zatte kerels, echt zó'n buurtruzie die uit de hand loopt. Hij er op af'. "Goed, hij komt aan op z'n fietsje en ziet al direct dat hij niks kan doen. Dus wat doet hij: hij zet z'n fiets op de kop, herschikt z'n pet, zodat het hoofddeksel achterstevo ren op z'n hoofd staat en begint vervolgens aan z'n trappers te draaien. De vechtpartij was met- Cafés "Die sluitingstijden van de hore ca in Leiden, ze moeten gewoon één systeem bedenken. Of allemaal om twee uur dicht of allemaal om drie uur. En mijn persoonlijke op vatting luidt: geef het maar hele maal vrij. De ervaring in andere steden leert dat dat helemaal geen problemen hoeft te geven. De op stelling van de Leidse gemeente politiek heeft iets benepens vol gens mij. Iets...hoe zal ik het noe men?. .calvinistische regeldrift' ADVERTENTIE "Van die-John Wayne-types hoef je in elk geval geen creatieve oplos singen te verwachten. En op creati viteit komt het toch vaak Spreekbeurt minister Ruding dinsdag 20 mei 20.15 uur. Hervormd Kerkelijk Cen trum, Voorstraat, Katwijk. KOM DINSDAGAVOND STEM WOENSDAG C.D.A. LEIDEN - Bewoners van de flats aan de Morssingel en aan het Sta tionsplein hebben in groten getale bezwaarschriften ingediend tegen het plan van de gemeente om voor het terrein tussen de flats een sys teem van betaald parkeren in te De maatregel die het gemeente bestuur voor ogen staat is bedoeld om een einde te maken aan het langparkeren op het terrein en de beschikbare ruimte te verdelen tussen omwonenden, woon/werk verkeer en bezoekers. Door het plaatsen van een slagboom wil de gemeente automobilisten verplich ten vbor het parkeren te betalen. Omwonenden en bedrijven uit de omgeving zouden, tegen betaling, recht krijgen op een speciale ver gunning om op het parkeerterrein zeker een plaats te krijgen. Zo'n Vogelvlucht LEIDEN - 'Vogelvlucht'. Dat is de parkeervergunning zou de omwo nenden 180 gulden per jaar gaan kosten. Vorig jaar december hebben be woners zich al fel verzet tegen het voornemen van de gemeente. Zij menen door het gemeentebestuur te zijn overvallen: dat er te weinig informatie, en overleg is' geweest. Ook vinden bewoners dat de ge meente het parkeerprobleem in de buurt zelf oproept door het Schut tersveld vol te bouwen zonder voor voldoende parkeergelegenheid te zorgen. Ingang het club buurthuis in Leiden-Zuid-West. Het zal worden gevestigd in de voormalige Antoniusschool aan de Boshuizerlaan. De verbouwing is bijna voltooid. De komende maan den worden nog besteed aan de in richting van het nieuwe buurthuis. Het is de bedoeling dat de drie buurthuizen in Zuid-West die een fusie zijn aangegaan, de Klinker, de Tamboerijn en het Vijfhoven- huis, hun activiteiten in september voortzetten in Vogelvlucht. In het kader van de inspraakpro cedure zijn de bewoners opnieuw te hoop gelopen tegen de voorge nomen maatregel. Rond de vijftig bezwaarschriften zijn in de afgelo pen weken bij de gemeente gede poneerd. Deze bezwaren richten zich behalve tegen het systeem van betaald parkeren ook tegen de beoogde 'nieuwe' ingang van het parkeerterrein. De bedoeling van de gemeente is namelijk om de huidige ingang van het parkeerter rein, dat is de onderdoorgang naast het VVV-kantoor, te verplaatsen naar de doorgang die is gelegen naast het Sociologisch Instituut Leiden (SIL). De doorgang naast het SIL werd in 1976 door de gemeente afgeslo ten. Omwonenden zeggen dat de argumenten die destijds reden wa ren voor de gemeente om de door gang af te sluiten nog steeds geldig zijn. De bewoners vrezen voor stank- en geluidoverlast, aantas ting van de privacy en voor onveili ge verkeerssituaties als gevolg van het autoverkeer richting parkeer terrein. Volgens de gemeente is verplaat sing van de ingang noodzakelijk, omdat de exploitant van het par keerterrein zowel de in- als de uit gang van het terrein in de gaten moet kunnen houden. Dat zou al leen ;kunnen wanneer de ingang wördt verplaatst naar de doorgang naast het sociologisch instituut. De huidige uitgang van het terrein, aan de Morssingel, zou gewoon ge handhaafd kunnen blijven. Ook de ondernemersvereniging Stationsweg/Steenstraat en omge ving heeft geprotesteerd tegen het betaald parkerensvsteem. Zij vreest voor verlies van klanten en, ten gevolge daarvan, verlies van werkgelegenheid. Besluit Tot dusver is het college van B en W, ondanks heftige reacties van be woners en bedrijven tijdens een in formatiebijeenkomst, blijven vast houden aan het voornemen het ter rein achter de Morssingel voor be taald parkeren in te richten op de voorgestelde manier. Naar aanlei ding van de ingediende bezwaar schriften zal het college zich bin nenkort opnieuw over de plannen buigen en een definitief besluit voorleggen aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer. De bedoeling van het ge meentebestuur is steeds geweest om het nieuwe parkeersysteem zo snel mogelijk in te voeren. Het parkeerterrein tussen het Stationsplein en de Morssingel. Als het niet meer gratis worden geparkeerd. i de gemeente ligt, kan er daar straks Verkiezingsnacht De Stichting Burcht, Burgsteeg 14. organiseert woensdag, de dag van de Tweede-Kamerverkiezin gen. eem verkiezingsnacht met medewerking van de Leidse disc- jockey Nico Bill. Aanvang half Erasmus Faciliteitengebouw aan de Cle ver ingaplaats. van kwart voor zepen lot kwart over acht. Kinderfilms voortgezet met een lezing van dr. A. van Heek. bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. over hel onderwerp 'Erasinus als schrijver'. Het colle ge wordt gegeven in het Centraal De kinderfilmmiddag van K&O (Oude Vest 45). woensdag, bevat een slap-stick film met de komiek Gil Lamb en een uitge breide serie tekenfilms met strip figuren als Bus Bunny. Super muis, Yogi de beer. Aanvang half drie. Doelmatiger computer energiebedrijf LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijn land (EBR) gaat deze maand over op een nieuw computersysteem, het zogenoemde Nutsbedrijven Management Informatie Systeem (NUMIS). waarmee het EBR de verwerking van de'gegevens van kleinverbruikers in eigen beheer krigt. Volgens het EBR kan zo sneller en efficiënter worden ge werkt. NUMIS is speciaal ontwikkeld voor nutsbedrijven dobr het Com putercentrum Groningen en is al bij 17 andere energiebedrijven in gebruik. De aan te schaffen mid delgrote computer kost zo'n één miljoen gulden. De verwerking van de gegevens van kleinverbruikers besteedde het EBR vroeger uit aan het Re kencentrum Leiden. Bij het EBR werd gewerkt met overzichten, kaartenbakken en microfiches en de op de overzichten voorkomende gegevens waren lang niet altijd vol ledig. Flinke vertraging in het af handelen van vragen was het ge volg. Omdat met het NUMIS-svs- teem de gegeven direct in het be stand kunnen worden opgenomen en op elke werkplek via een beeld scherm kunnen worden opgeroe pen, kunnen vragen volgens het energiebedrijf sneller worden afge handeld. DE VINK - De spoorwegovergang bij de Vink is in de nacht van woensdag op donderdag, van twaalf tot zeven uur, afgesloten voor auto's. De NS verricht er dan werkzaamheden. Met borden wordt een omleidingsroute aange geven. Fietsers en voetgangers kunnen er wel door. ADVERTENTIE C?S LAAPKAMERS LEIDERDORP: WINKELCENTRUM WINKELHOF.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3