Bescheiden leesvoer voor de sportvisser Dammen Bridge Filatelie VISSPORT POP Diepgang van een platvis Ruwe bolsters tonen erbarmen Hoe boller hoe beter Af en toe adem happen rm m*m* P W Pil wm^"m m-m m bh A® Wfr 'Z w wt' -- O üt O Si B Él Éi ZATERDAG 17 MEI 1986 EXTRA PAGINA 37 In deze hengelsportrubriek een flink aantal korte visnieuwtjes. In de eerste plaats iets over nieu we vislectuur. Bij de uitgeverij VIP-media in Breda, die ook uit geefster is van het vismaandblad 'Beet', verschenen de afgelopen maanden drie nieuwe zogenaam de visspecials. Dat zijn speciale uitgaven van een reeks gebun delde artikelen geschreven door verschillende hengelsportdes kundigen. Gemeenschappelijke noemer is dat ze allemaal dezelf de vissoort behandelen. Nadat er al eerder visspecials waren gewijd aan snoekbaars, kabeljauw en zeelt, zijn nu twee nieuwe uitgaven gewijd aan de brasem en de blankvoorn. Ver der is er nog een derde uitgave die volledig is gevuld met aller hande zaken betreffende aas en voer. De artikelen, die in deze met veel fraaie kleurenfoto's en toe lichtende tekeningen verluchtig de uitgaven zijn opgenomen, werden soms al eerder in het maandblad Beet gepubliceerd. Maar in het merendeel van de ge vallen gaat het om vertalingen van publicaties uit het Duitse zusterblad Blinker. Daardoor hebben de specials niet dat echt hollandse dat je je als Nederlandse hengelaar zou wensen. Aan de andere kant be vatten de specials vaak zeer le zenswaardige artikelen met bio logisch interessante feiten over bepaalde vissoorten. Dat alles bij elkaar maakt dat ze voor de sportvisser toch best het lezen waard zijn. De prijs van de spe cials bedraagt f9.75 per stuk en elke uitgave telt ruim 80 pagina's op magazineformaat. De oogst aan nieuwe hengel- sportboeken is de laatste tijd nogal magertjes. Op de laatste Visma ontdekte ik maar één werkelijk nieuwe uitgave. Dat was een pocket over het vangen van grote karpers onder de titel 'Kapitale karpers' geschreven door Jos van Runxt. Een boek van 29 gulden dat overigens slechts op een beperkt aantal adressen verkrijgbaar is. Het kar- perboek besteedt vooral aan dacht aan de vangst van karper met behulp van de tegenwoordig zeer populaire bodies. U weet wel die deegbolletjes met een harde omkapseling om andere vissoorten af te schrikken. Basisboek Verder verscheen zeer onlangs bij de uitgeverij Elsevier de uit gave Basisboek Sportvisserij ge schreven door Kees Ketting en Nico de Boer, twee belangrijke mensen achter het andere Neder landse sportvissersmagazine Sportvissersjournaal. Het boek behandelt in kort bestek een groot aantal facetten van de hen gelsport en is speciaal bestemd voor de beginnende hengelaar. Zodra ik het heb gelezen kom ik DOOR BRAM VAN LEEUWEN Op de kop af 480 enthousiaste hengelaars omzoomden het af gelopen weekeinde het meer van Lugano in het Zwitserse Melide. Ze streden daar om de overwinning in een lokale com petitie. er in deze rubriek op terug. Inmiddels blijken de video producenten ook de Nederland se hengelsportmarkt te hebben ontdekt. Een paar jaar geleden werd de eerste aanzet daartoe ge geven met het op de markt bren gen van een handvol buitenland se visfilms. De meeste waren af komstig uit de Verenigde Staten en zaten boordevol reclame. De prijs lag meestal rond de drie tientjes, maar de speelduur bleef meestal beperkt tot drie kwartier tot een uur. Afgezien van enkele meer toe ristisch ingestelde produkties, waarin de sponsors op vaak over dadige manier in beeld worden gebracht, zijn er voor zover mij bekend is nu drie echte Neder landse produkties op de markt. Een is geheeel gewijd aan de ge heimen van het lokaas en het voer en zal dus vooral de wed strijdvissers aanspreken. Verder is er een video-produk- tie die het vissen en vangen met de winckle-picker in beeld brengt en ten slotte werd op de laatste Visma een video gepre senteerd die geheel gewijd is aan het vangen van karpers. Evenals bij het karperboek te kende ook hier Jos van Runxt voor de samenstelling. De prijs van de cassette is nogal aan de forse kant (bijna 50 gulden voor een uurtje video) en de inhoud is 'nogal povertjes. Op de vele mo gelijkheden die een videoprukdi- te biedt heeft de samensteller maar zeer bescheiden inge speeld. Iets beters In plaats van een schat aan be wegende beelden krijgt de kijker een overvloed aan gemonteerde diaopnamen voorgeschoteld, waarmee Jos van Runxt al enke le jaren door het land trekt om zijn lezingen voor visclubs te il lustreren. Ik hoop werkelijk dat er de komende jaren iets profes- sionelers op de markt komt, want er moeten toch uitstekende mogelijkheden zijn om gebeurte nissen aan en op het water in be wegende beelden te vangen. Inmiddels zijn de afgelopen weken ook al weer de nieuwe hengelsportcatalogussen ver schenen. Traditiegetrouw had Albatros de dikste en meest lu xueus uitgevoerde. Nieuwkomer Silstar brengt in 64 pagina's (me rendeels in kleur) waar hij de sportvisser dit jaar te bieden heeft. Verder is er een aparte ca talogus van Browning, dat aan vankelijk op eigen benen stond maar nu is ondergbracht bij Lankhorst-Taselaar. Grote afwe zige dit jaar is Shakespeare. Geinteresseerden moeten het doen met een Duitstalige uitgave en dienen daarvoor bovendien nog een bedrag van f 7.95 neer te tellen. Vistechniek Een plezierige omstandigheid van de nieuwe catalogi is dat de meeste flink wat ruimte reserve ren voor vistechnische artikelen. Vaak zijn die wel doorspekt met koopadviezen voor eigen mate rialen, maar een kritisch lezende hengelaar kent ongetwijfeld de kreet: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Albatros besteedt in de uitgave veel aandacht aan het nieuwe materiaal kevlar. Het moet nog weer beter zijn dan het al in vele toonaarden bejubelde carbon. Albatros brengt dit jaar van het Japanse merk Daiwa een vaste stok op de markt waarbij men is uitgegaan van een combinatie van carbon, whisker en kevlar. Toepassing van kevlar zou er met name toe hebben geleid dat de hengels minder gevoelig zijn voor breuk. De stokken zijn vol gens de importeur beter bestand tegen stoten. Verder is de hengel voorzien van anti-slip afsteekgrepen bij el ke busverbinding met uitzonde ring van de delen 2,3 en 4 waar een extra carbonlaag is aange bracht. Alle hengeldelen zijn ge nummerd. De hengels worden geleverd in een 9% en 11 meter uitvoering. De 9,50 meter heeft een gewicht van 730 gram telt 9 delen en heeft een verkoopad viesprijs van f 1150.-. De 11 meter telt 10 delen, weegt 935 gram en heeft een adsviesprijs van f1395.-. De hengels worden standaard geleverd met een extra holcar- bontop voor het vissen met elas tiek of om er een extra versneden top van te maken. Aandacht ook nog even voor een nieuwe werpmolen van Ryo- bi. De zogenaamde Mastermatch MM200 die door importeur Lankhorst-Taselaar vooral wordt aanbevolen voor de matchvisse rij. De molen heeft een grote spoel en een klein huis van car bon composite. Een lichte aanbraking van de beugel is voldoende om die te la ten open klappen. De molen die links- en rechtshandig te gebrui ken is, bijna drie ons weegt en eeen overbrenging heeft van 5.1 1 wordt aangeboden voor een ad viesprijs van f 168.50. Bijdragen: Bart Jungmann Wim Koevoet Ariejan Korteweg Jaap Visser 'From luxury to heartache' (Vir gin) Het imago is iets veranderd, de muziek is hetzelfde. Boy George ziet er blijkens de hoes van 'Lu xury to heartache' tegenwoordig uit als een kind van Edith Piaf (Zoon of dochter? Dat blijft de vraag). En wat de muziek betreft: de single typeert de elpee en be wijst daarmee de vluchtigheid van Culture Club. 'Move Away' ligt in het voor bijgaan van een radio prettig in het gehoor, maar is matig te ver dragen op een elpee. Het aan Tamla Motown ontleende geluid verveelt snel, de composities zijn redelijk tot matig, de teksten zwak en de expressiemogelijkhe den van Boy George zijn meer vi sueel dan vocaal. Pogingen tot experiment als 'Sexuality' vor men daarbij nog een extra disso nant. Het aardigste dat van 'From lu xury to heartache' valt te zeggen is dat een paar nummers ('Work on me baby' en 'Come clean') leuk genoeg zijn om het op 45 toeren te kunnen redden. Die zou ik graag nog eens in het voor bij gaan van een radio willen ho ren. Bj Hiisker Dü: 'Candy Apple Grey' (Warner Bros) Een half jaartje geleden speelde Hüsker Dü in het LVC. De oren van de aanwezigen gonzen nu nog na. De ruwe bolsters met blanke pitten uit Minneapolis (waar ook Prince werd geboren) hebben inmiddels hun derde plaat in ruim een jaar tijd ge maakt. Tien zijdezachte liefdes liedjes in roestvrijstalen verpak king. De ongepolijste versie van ZZ Top. Hoewel, niet eerder heb ben ze een plaat met zoveel er barmen volgespeeld. Drie echte ballades staan erop, warvan er twee ('Hardly getting over it' en 'Too far down') hartverscheu rend mooi zijn en één ('No pro mise have I made') schrikbarend schreeuwerig is. Verder zeven rockers om heer lijk tegenaan te leunen, met rui ge zang, platgeslagen drums en gitaren die heel licht met de staart boven een muur van ge luid uitkwispelen. Gitarist Bob Mould en drummer Grant Hart hebben alle nummers geschre ven, waarbij opvalt dat Hart meestal wat helderder lijnen uit zet dan Mould. Hüsker Dü is dit keer afwisselender dan ooit tevo ren. Een band waar voor de toe komst veel van mag worden ver wacht. AK Chris Rea: 'On the beach' (RCA) Hoe boller hoe beter. Sinds zijn werkelijke doorbraak met 'I can hear your heartbeat' en 'I don't know what it is but I love it' dreigt Chris Rea langzaam, maar zeer zeker dicht te groeien. Het succes van de zingende gitarist uit Middlesbrough is hem af te lezen van het gezicht, dat na elke hit verder opzwelt. Chris neemt het er goed van, maar gelukkig zijn de materiële gevolgen van het succes hem alleen letterlijk naar het hoofd gestegen. Het pafferige gezicht van de muzikant die ooit een wereldhit scoorde met 'Fool if you think it's over' is gelukkig niet in de wolken verdwenen. De opvolger van 'Shamrock Diaries' ('Jose phine') is daar het bewijs van. Hoewel hij er steeds meer uit gaat zien als de vleesgeworden decadentie, toont Rea op 'On the beach' aan dat zijn honger naar roem en erkenning nog altijd niet is gestild. Luisteren naar 'de achtste van Rea' houdt het midden tussen overdadig taartjes eten en luie ren op een tropisch strand met een serie cocktails binnen hand bereik. Je wordt er baggervet van, maar het is wel verschrikke lijk lekker. JV Lou Reed: 'Mistrial' (RCA) De door zijn vrouw gemaakte hoes met veel Hema-rood, -geel en -groen deugt niet aan Lou Reed's nieuwe plaat. De man zelf, andermaal met een zwart jack om het bovenlijf en een fraaie Schectergitaar in de knuis ten, maakt op die hoes een patse rige indruk. Zo van. old rockers never die, kijk maar naar mai. Lou Reed heeft dergelijk vertoon helemaal niet nodig om zijn ge lijk te halen. Op 'Mistrial' wemelt het van de juweeltjes. Prachtig rockende gitaren en natuurlijk weer de afstandelijkheid die hij in zijn teksten stopt waardoor je af en toe naar adem moet hap pen. Hoe kan iemand zo koeltjes doen over zulke zaken. Toch nog twee minpuntjes. Het gemak zuchtige gebruik van een drum computer en het hoogst oubolli ge 'No money down', een ouwe- lullenniemandalletje. Hoogtepunt is wat mij betreft het van een ontzettend vette beat voorziene 'The Original Wrapper' waarin Reed op een heel komi sche wijze aan het rappen slaat. Het handelt hier om Reed's bijna psychopatische angst voor aids, herpes en alles wat we eten. Zit het niet in de orignele verpak king, dan is het beter er niet de tanden in te zetten. Opmerkelijk is voorts dat Reed zelf de gitaren bedient. De laatste jaren liet hij dat nog al eens aan anderen over. Wel laat hij het bassen weer aan Fernando Saun ders, tevens co-producer, over. Om een lang verhaal kort te ma ken: 'Mistrial' is bijna net zo goed als de come-backplaat 'New Sensations'. WK Als eerste in de nieuwe serie van schaakrubrieken, presenteerden wij u een verliespartij van onze oud-medewerker Dirk Sikkel. Dit onder de toezegging dat Dirk gelegenheid zou krijgen tot reha bilitatie in de vorm van een inte ressante winstpartij zijnerzijds. Geinspireerd door dit gegeven liet een overwinning van Sikkel niet lang op zich wachten. In een voor zijn club weinig succesvol verlopen KNSB competitieduel tegen het Delftse DSC 1, zorgde Sikkel voor een positieve bijdra ge door Bosma klop te geven. Ty perend voor de soliditeit van de LSG-er, die zonder veel "ups en downs" al jarenlang in de sub top meedraait. Beste internatio nale toernooiprestatie in de schaakcarrière van Sikkel was een tweede plaats op het Kanaal eiland Yersey in 1977, terwijl hij in 73 kampioen van zijn club wist te worden. Wit: W.Bosma zwart: D.Sikkel. 1. d2-d4; g7-g6, 2. e2-e4; Lf8-g7, 3. g2-g3; d7-d6, 4. Lfl-g2; c7-c5, 5. Pgl-e2; c5xd4, 6. Pe2xPd4; Pb8- c6, 7. Pd4xPc6 deze afruil valt in dit soort situaties meestal niet aan te bevelen; b7xc6, 8. 0-0; Dd8-c7, 9. c2-c4; Pg8-f6, 10. Pbl- c3; 0-0, 11. h2-h3 dit kost vrij wel geforceerd een pion; 11...L- c8-e6, 12. Ddl-e2, ook Ddl-a4 pakt goed uit voor zwart; 12....D- c7-c8, 13. Kgl-h2; Dc8-a6, 14. b2- b3; Pf6xe4, 15 Pc3xe4 dit weliswaar niet geheel correcte kwaliteitsoffer is voor wit nog de enige kans om de partij voor hem interessant te houden; 15....Lg7x- Tal, 16. Lcl-g5; Lal-g7, 17. Lg5- xe7; Tf8-e8. 18. Le7-f6; Le6-f5 (18.... d6-d5 lijkt een sterk alter natief, maar dat maakt er na 19. De2-b2; d5xe4, 20. Lf6xLg7; f7- f5, 21. Lg7-h6; Da6-b7 voor zwart nog een zware klus van om, on danks de kwaliteitsvoorsprong, tot winst te komen); 19 Lf6xLg7; Lfoxe4, zie diagram. A Tot nu toe heb ik aandacht ge schonken aan het Russisch kam pioenschap, en aan het Neder lands kampioenschap voor se nioren. Van het wereldkam pioenschap Dames heb ik nog helemaal niets laten zien, en dat is niet geheel juist. Tot nu toe wa ren de Russische dames opper machtig aan de Hollandse, maar in dit W.K. kan men zien dat de Hollanders toch aan het inhalen zijn. Weliswaar zijn de Russin nen allen boven de Nederlandse Het wat zou teloze begin, heelt na het ge dwongen kwaliteitsoffer van wit nog tot een interessante dia gramstelling geleid. De compen satie van zwart zit hem in de voor de witte koning kwetsbare drie hoek f6-g7-h6. Voldoende blijkt dit echter niet te zijn. 20. Lg7-al (of 20 De2-b2; Le4xLg2, 21. Lg7- h8; f7-f6, 22. Db2xDf6; Da6-b7 en zwart moet met de kwaliteit te gen de pion kunnen winnen); 20- ...Le4xLg2, 21. De2-b2; Te8-e5 22. Kh2xLg2 (jammer, dat wit de zege zo cadeau doet. 22. f2-f4; Lg2xTfl, 23. f4xTe5 was interes santer. Met 23...Da6-c8, 24 e7-e6 zou zwart zelfs in grote proble men komen te verkeren. Veel be ter is echter 23....f7-f6 24. e5- e6; Da6-a5 25. b3-b4; Da5-e5 en zwart moet alsnog winnen. Die oplossing had hij dan echter wel achter het bord moeten vin den, hetgeen eerst nog maar moest gebeuren) 22....f7-f6, 23. Db2-d2 (op 23. f2-f4 volgt Te5-e6, 24. f4-f5; g6xf5); 23Te5-e6; 24 Tfl-el; Ta8-e8, 25. TelxTeö; Te8xTe6 en zwart won vervol gens eenvoudig. Een typische partij, die leert hoe nauwkeurig men zich na een in zekere zin wanhoopsoffer als dat van wit, nog dient te verdedigen. door Ronald van Egmond Na de hele partij beter te heb ben gestaan probeert Ringelene (wit) de stand te forceren met 17- 21? Rustig verder bouwen met 6- 11 was echter veel beter geweest b.v. 6-11 31-27 11-16 41-37 17-21 40-34 13-18 28-22 21-26 27-22 (33- 28? 26-31!) 8-13 en wit staat plot seling verloren! 28-22! 12-18 (21- 26? 33-29!) 41-36 18x27 31x22 13- 18 22x13 19x8 40-34 8-13 36-31 6- dames geëindigd, maar het gat tussen de wereldkampioen en de eerste Nederlandse is slechts 2 punten. Karen van Lith (zij was dat) presteerde het zelfs om de Russin Ringelene te verslaan, zie diagram 1. Het Wereld Simultaantoernooi dat op 14 juni in ong. 1000 steden over de hele wereld op precies hetzelfde tijdstip wordt ge speeld, krijgt enorme aandacht. Niet in het minst natuurlijk om dat de organisatie er in is ge slaagd aantrekkelijke deelne mers aan de start te krijgen. In Shanghai bv. de Chinese leiders Dang Xiao Ping en Wan Li, in Hollywood Frank Sinatra, in - Gouda een groep aspiranten on der leiding van Wil Cramer. Ja, ook dat is wereldnieuws; ner gens anders wordt al op zo jeug dige leeftijd bridge gespeeld. Het informatiecentrum is gevestigd in Parijs, waar binnen 24 uur na afloop de wereldranglijst zal worden opgesteld. De leiding daar is in handen van Jose Da- miani en Omar Sharif. Als Omar Sharif zelf speelt is er ook altijd wel iemand die de gespeelde spellen rapporteert. Dit spel bv., een maand geleden gespeeld in New York. V 10 8 3 CAH 2 OA V B 7 5 4 O 4 <?B 10 9 6 4 OIO 7 6 3 2 82 8 O V 8 7 5 3 O H 9 8 H 9 6 3 AHB 9 7 5 2 05 4 AVB 10 Noord (allen kwetsbaar) open de 1 SA en zuid liet er geen gras over groeien: 7 Sch. West kwam uit met Ha B en zuid had een keus: de klaversnit, die kan wor den herhaald, danwel de ruitens nit, die ook tweemaal kan wor den genomen. In het laatste ge val verdwijnen dan zuids klave ren op de hoge harten en de der de ruiten. Nu speelt Sharif nooit met slechte spelers; zelf immers hoort hij zo'n beetje bij de top 100. Ook in dit geval zaten er voortreffelijke spelers aan tafel (Sharif was west) die bovendien een gevulde bankrekening had den; er werd om een aardig ta- riefje gespeeld. Zuid overwoog zijn kansen en koos voor de technisch beste speelwijze. Hij sloeg KI A, waar mee hij de extra kans meenam dat KI H sec zou vallen en nam vervolgens de ruitensnit. Hij ver hoogde zijn kansen aldus van 50% tot ca. 56%, maar ging wel down, goed voor een negatief sal do dat met enige nullen werd ge schreven. Tot besluit het beslissende spel uit de finale van Amerika's belangrijkste toernooi, het Van- derbilt kampioenschap; gewon nen (voor de 3e keer in vier jaar) door Edgar Kaplan-Norman Kay (met Root-Pavlicek). Een niet ge ringe prestatie als men bedenkt DE DUITSE posterijen, dus de Deutsche Bundespost en de Lan- despostdirektion Berlin, zetten eind dit jaar een punt achter twee permanente series, die bei de zo'n tien jaar hebben gelopen. De serie "Industrie en techniek waarmee in 1975 een begin werd gemaakt, zal worden vervangen door een serie "Frauen der Deut- schen Geschichte" en de uit be gin 1977 daterende serie "Burch ten en sloten" gaat wijken voor een nieuwe rolzegelserie met als titel "Bezienswaardigheden". De serie "Vrouwen" zal eind dit jaar worden geopend met twee zegels in waarden van 50 en 80 pfennig met portretten van de pianiste Clara Schumann (1819- 11? hier was 2-7 verplicht met re mise als logische uitslag. 33-28! 13-19 28-22 11-16 31-26 en wit en daarmee we reldkampioene Altsjoel boekte in de derde ronde een nuttige en grappige overwinning op haar eeuwige rivaal Lewina (zie D.2) wit won d.m.v. 37-31!! met altijd dam. Het niveau van het gehele kampioenschap blijft echter he laas laag. Teveel partijen worden beslist d.m.v. van combinaties van het niveau in diagram 3 (Rin- gelene-Kaczmaryk) na 19-23 volgde er 33-28 22x24 25-20 14x25 34-29 24x33 39x13 13x24 26-21 16- x27 31x4 en wit won. door Tori Schipperheyn dat de meer dan 100 kg(!) wegen de Kay ca. de gehele week door brengt op de beursvloer van Wall Street en daarbij niet de tijd heeft om tussen de toernooien in één kaart aan te raken. Kay even wel is een natuurtalent. H V 9 9HB43 O H 6 10 9 8 3 5 4 2 A7 10 8 6 VV72 O V 10 4 2 O B 9 7 3 A V 7 B 6 5 4 B 10 8 63 C> A9 5 O A 8 5 H 2 Zuid (Kay) was leider in 4 Sch en kreeg een ruitenstart. Zuid nam op tafel en vervolgde met Sch H, voor oosts aas; deze speel de ruiten terug en dat gaf Kay een kans die hij geroutineerd be nutte. Hij nam Ru A, troefde een ruiten met Sch V en vervolgde met een kleine harten naar de 9. Hij voorkwam daarmee dat oost aan slag kwam, die dan klaveren zou kunnen spelen. Kay had hierna vele kansen; de harten 3- 3, Ha V-tweede of KI A bij oost. Het eerste deed zich voor en Kay's speelwijze uit het boekje resulteerde in 10 slagen; aan de andere tafel ging hetzelfde con tract één down. Voor de fijnproe vers: 4 Sch kan down als oost na Sch A klaveren speelt voor wests vrouw, die dan niet KI A moet naspelen (zuid ontwikkelt een klaverslag), maar troef. door Hero Wit 1896) en Christine Teusch (1888- 1968), de eerste vrouwelijke Duitse minister. In de loop van de volgende twee jaar zullen ver der achttien zegels aan deze serie worden toegevoegd. Het tweewekelijkse Duitse postzegelblad Deutsche Brief- markenzeitung weet in verband met deze vrouwen-serie te mel den dat er in de gehele wereld nog nooit eerder een permanente serie zegels is verschenen die ge- heel gewijd is aan vrouwen. In het blad wordt op de komst van de serie ook nogal kritisch gerea geerd en net als in de Michel Rundschau wordt als "bijzonder heid" opgemerkt dat de vrouwe lijke PTT-minister van Duits land, dr. Schwarz-Schilling, in haar beleid zelfs zo ver is gegaan dat ze op 26 maart vrouwelijke politici, vertegenwoordigers van vrouwenorganisaties en van de vrouwenpers op haar ministerie heeft uitgenodigd om te bepalen welke vrouwen op de zegels zul len worden geëerd. De serie "Burchten en sloten" zal dus ook worden vervangen. Deze zal plaats gaan maken voor een permanente serie rolzegels met als titel "Bezienswaardighe den".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 37