«irvEi \m ili a Lemond: Ik geef het nog niet op' Tweede keus klopt favoriet Bulgarije Internationaal damesvoetbal toernooi Amerikaan slaat toe in Giro Hofman naar Feyenoord Boris Becker uitgeschakeld LUGDUNUM LENS ZATERDAG 17 MEI 1986 PAGINA 13 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Big Johnny(rechts) naast Jan Petersook wel bekend als 'Broodje Breed'. Volgens het comité Metgodstel hem op' kan Oranje niet buiten de Hollander in Engelse dienst. (f0to anpi Met-God Voor de vriendschappelijke voetbalinterland West Duits- land-Nederland deelde NOS- commentator en Trouw-verslag- gever Theo Reitsma in de pers ruimte van het Westfalenstadion open brieven aan bondsmanager Rinus Michels uit. Die waren hem in handen gedrukt door Jaap Wijn. René ten Brinke en Reinoud van Uffelen van het Nij meegse comité 'Metgod... stel 'm op!': "Ons comité komt op voor de belangen van 's werelds beste li bero. de man met het gouden schotde koele blik en het verbluf fende spelinzicht. De glinsteren de parel van Nottingham, de man die saaie tv-avonden plotsklaps kan doen vergeten, de gigant van de league, die weke lijks als een rots in de branding vijandelijke aanvallen afslaat om vervolgens zijn voorhoede zonder onderbreking van offen sieve impulsen te voorzien", zo introduceert het trio zich zelf. Wijn. Ten Brinke en Van Uffe len vervolgen: "Het moet duidelijk zijn, mijn-4 heer de Generaal. Oranje kan niet zonder Mr. 'Free-kick'Was het immers niet Onze John die destijds een matig elftal als AZ'67 tot grote triomfen bracht"? De Nijmeegse Metgod-fanaten verzekeren Michels in hun brief dat de gouden tijden van Oranje zullen herleven als de bij Real Madrid geflopte 'Big Johnny' een come-back wordt gegund. Zij besluiten hun prozaïsch schrijven met de opmerking: Mijnheer Michels, stel ons niet teleur, maar als u door de bomen het (Spel-)bos niet meer ziet. be dank dan: Met-God kan het be ter! En het staat hem zo goed dat Oranje....". Wie niet, eigenlijk? Kaiser Au 'Kaiser Franz' heeft de Gordiaan se knoop doorgehakt: Frank Mill (Borussia Mönchengladbach), Wolfgang Funkel (Bayer Uerdin- gen). Heinz Gründel (Hamburger SV) en Guido Buchwald (Vfb Stuttgart) vliegen maandag niet mee naar Mexico. Met de beslis sing van Beckenbauer is een eind gekomen aan een wilde stoelendans die de natie dagen lang in de ban heeft gehouden. Behalve genoemd kwartet draaf den ook Uwe Rahn (Borussia Mönchengladbach, Ditmar Ja- kobs (Hamburger SV), diens ploeggenoot Wolfgang Rolff, Klaus Augenthaler (Bayern München) en Karl Allgöwer (Vfb Stuttgart) rond de vier stoelen die de teamchef van de 'Mann- schaft' had neergezet. In de Süddeutsche Zeitung gaf Frank Mill aan de vooravond van de interland tegen Nederland blijk van zijn verbazing over de gevolgde selectieprocedure: "Het zou beter zijn geweest om gewoon 22 spelers te selecteren en in noodgevallen een extra man op te roepen". Een voltreffer van de Borussia- spits, die tegen Nederland een kans voor open doel zou missen. Door in eerste instantie vier spe lers meer te selecteren dan het door de Fifa gestelde maximum van 22 maakte Franz Becken bauer het niet alleen zichzelf, maar ook de Duitse voetballers erg moeilijk. In de trainingskam pen in Malente en Kaiserau was onrust troef. Iedereen keek met een schuin oog naar iedereen, terwijl buiten clubtrainers, oud internationals en de boulevard pers hun uiterste best deden om de explosieve sfeer binnen de na tionale selectie te verhogen. Na de 1-1 in de oefeninterland van zondag tegen Joegoslavië kreeg Klaus Augenthaler de wind van voren van Becken bauer zelf. De libero van de landskampioen zou onvoldoen de leiding hebben gegeven aan de defensie. Augenthaler werd in de pers prompt als een van de mogelijke afvallers genoemd. Daarom ging hij in Kaiserau ("Kaiser Au" volgens de Frank furter Allgemeine) maar eens verhaal halen bij de teamchef. Augenthaler in de Süddeutsche Zeitung van woensdag: "Ik heb bij Beckenbauer aan geklopt en gevraagd of mijn- vrouw nu voor Mexico moest boe ken of een vakantiereis kon rege len. Hij zei dat hij er nog niet uil Augenthaler kreeg na zijn ma tige optreden tegen Joegoslavië steun van de oud Bayern-speler en ex-international Paul Breit- ner, die beweerde dat het alle maal de schuld was van voor- stopper Karlheinz Förster die Augenthaler maar een beetje voor de voeten had gelopen waardoor de aanvoerder van Bayern niet goed uit de verf was gekomen. Förster daarop: "Die Breitner heeft altijd wat te zeuren, een type dat zich over al mee wil bemoeien. Iedereen denkt daar zo over, maar nie mand zegt het". Trainer Otto Rehhagel van Werder Bremen deed ook nog een duit in het zakje door uit te roepen dat Karl Allgöwer niet in de Duitse selectie thuis hoort omdat hij een "lafaard" zou zijn. Het boulevardblad Bild haakte daar op in met de even schreeu werige als stuitende kop: "Wir brauchen Kerl und kein Allgöwer". Het slachtoffer, dat op de laat ste wedstrijddag van de Duitse competitie hoogstpersoonlijk Bremen van zijn kampioensa- spraties had beroofd, reageerde geschokt op de frontale aanval van een 'beweging' die hij verge leek met de Mafia: "Het lijkt wel of ik een terrorist ben. Ik sta rood omcirkeld in de krant en iedereen mag op mij schieten". Dat gold niet voor Norbert Eder. die zondag tegen Joegosla vië debuteerde in die 'Nationa- lelf en zich prompt Mexico-gan ger mocht noemen. Becken bauer in Die Welt over de 30-jari- ge Bayern-verdediger: "Eder kan zijn vakantie in Me xico opnemen, maar wel met een beetje beweging er tussendoor. Hij is een echte prof. iemand die zich aan de omstandigheden kan aanpassen". Daar is de teamchef dan wel een beetje laat achtergekomen. Een verslaggever van Die Welt vroeg assistent-bondstrainer Horst Koppel waarom Becken bauer de spijkerharde verdedi ger (geen familie van zijn Brazi liaanse naamgenoot) nooit eer der had geselecteerd. Het antwoord van de assistent- coach: "Dikwijls wordt men pas later sluw". Of die opmerking nu op Bec kenbauer of Eder sloeg, liet Kop pel in het midden. En dat was misschien maar goed ook, want anders was het voor hem wel licht ook "raussfliegen" in plaats van "mitfliegen" geworden. Noodkreet Dat de klad zit in het ledenbe stand van de KNVB is algemeen bekend. Met name de kleine voetbalclubs kunnen nauwelijks meer jeugdteams samenstellen. Onder het motto 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' stellen verenigingen alles in het werk om jongens en meisjes naar zich toe te lokken. VNL bijvoorbeeld meldde zich in de afgelopen twee weken bij Nieuws week met de volgende advertentie: "Ben je tussen 6 en 60 jaar? Bij ons is plaats voor talenten voor Al. gevorderden voor BI, een kee per voor Cl. spelers voor Dl. spe lertjes voor El. beginners voor F1 en spelers tussen 6 en 18 jaar. Kleding hoefje niet zelf te kopen, daar zorgen wij voor!" "Ook willen we onze zaterdag afdeling senioren uitbreiden. Het eerste kan dan standaard gaan spelen. Speel je liever op zondag? We hebben daar 5 teams spelen, die er best een paar spelers bij willen hebben. Ook het eerste Uitbreiding tot meer teams is ook mogelijk. Een vriendenteam? Kom eens praten!" Kortom, de nood is wel erg hoog bij VNL. In het clubblad legt voorzitter annex redacteur John ter Beek uit waarom de club de advertentie heeft ge plaatst: "Het bleek noodzakelijk om in brede kring bekendheid te geven aan het feit dat VNL nog steeds geen ledenstop hanteert. Soms hebben wij namelijk het idee dat reclame in het clubblad totaal geen zoden aan de dijk zet". Erger, de afdelingseersteklas ser zag dit seizoen liefst 18 leden 'zomaar' weglopen. De actie wekte de woede van de VNL- praeses: "Echt, maar liefst 18 spelers zijn tijdens het afgelopen seizoen afgehaakt. En het merendeel deed dit door gewoon niet meer te komen. Een briefje of telefoontje kon er niet meer van af. Onbe grijpelijk maar waar! Wij zijn over deze ontwikkelingen toch wel bezorgd. Het weggaan van leden en de aanwas van leden is al een tijdje niet meer in even wicht. Dit dient nodig hersteld te worden. Of dit ook iets oplevert, weten we niet. Maar we hopen het wel". VNL is niet de enige club waar wordt geschreeuwd om jeugdle den. Met hangen en wurgen kun nen de kleine verenigingen te genwoordig juniorenteams sa menstellen. De KNVB besloot onlangs om in navolging van de F'jes ook de E'tjes op een half voetbalveld met zeven man te la ten spelen. Voor clubs als VNL een uitkomst, omdat er vier voet ballertjes minder nodig zijn voor een team Ter Beek heeft goede hoop dat alles weer op zijn pootjes terecht zal kompn: "VNL is nog gezond, maar soms moet het even naar de dok ter". Het is te hopen dat de club dit maal niet wordt doorverwezen' naar het ziekenhuis. Zwijgen In het vrouwenvoetbal spelen zich soms de vreemdste taferelen af. Een jaar of wat geleden stelde een ploeg alles in het werk om met zo groot mogelijke cijfers te verliezen. Dat team wilde per se degradaren en probeerde daar om in de laatste wedstrijd van het seizoen zoveel mogelijk ei gen doelpunten te maken. Het vorige weekeinde beleefde het vrouwenvoetbal in de afde ling Brabant ook een zéér merk waardig compctitieslot. De vrou wen van RKTVC behaalden te gen het al gedegradeerde HVCH uit Heesch een 50-0 overwin ning... Dat komt neer op één tref fer per honderd seconden. Een vrouwenvoetbalwedstrijd duurt immers geen negentig, maar tachtig minuten. De trainer van HVCH, Jan Schuurmans, had het volgende excuus voor de ex treem dikke nederlaag'. "We hadden die dag een toer nooi. Daarom deden er maar twee of drie vaste meisjes mee te gen RKTVC. Normaal winnen ze natuurlijk nooit met 50-0 van ons. Wie in die wedstrijd in het doel stond? Dat zeg ik liever niet". Waarom niet? "Omdat ze er anders in Zeist lucht van krijgen. Dan merken ze daar dat we met een incompleet team hebben gespeeld. Daar kun nen we last mee krijgen". Niet aleen trainer Schuur mans, maar ook één van de speelsters hult zich in stilzwij gen. "RKTVC speelde heel erg goed en wij heel erg slecht. Verder wil ik er niets over zeggen". Na zo'n nederlaag kun je er maar beter het zwijgen toe doen. De Tegelhandel ADVERTENTIE Dinsdag 20 mei Aanvang 19.00 uur Kwartfinale LD-Cup OEGSTGEEST Kampioen ie klasse IVB RCL 1e klasse KNVB "Sportpark De Voskuyl" kamsteeg ADVERTENTIE 2e Pinksterdag 10.00 uur Sportpark aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door DE RUYTER ASSURANTIËN Verrassing basketballers Italië op de woorden van zijn vroe gere ploegleider Guimard, „ik kom moeilijk tot overwinningen, omdat ik nu eenmaal geen sprints in de benen heb zoals Kelly. Hij kan al tijd afwachten. Dat ik geld verdien is normaal. Ik ben Amerikaan, geld verdienen hoort bij onze mentali teit. Wielrennen is een amateur sport als je de prijzen ziet. Mij wordt verweten dat ik geld ver dien, maar Fignon doet het ook en andere renners even goed. Trou wens Guimard is de grootste busi nessman onder de ploegleiders". In sportief opzicht kon Lemond vorig jaar de Tour de France heb ben gewonnen als hij geen voor rang ha moeten verlenen aan zijn kopman Bernard Hinault. Dit jaar krijgt hij alle kans. Eerst in de Ronde van Italië, dan de Ron de van Zwitserland en vervolgens de Ronde van Frankrijk. Het is hem allemaal niet teveel. „Ik moet veel rijden om mijn conditie op peil te houden. Anders word ik dik. Ik knap alleen soms geestelijk af. Daarom speel ik tegenwoordig een beetje golf voor de ontspanning. Voor de start van de Giro nam Lemond slechts een paar dagen vrijaf. Zijn conditie bleef goed en zijn kracht is zijn enorme herstel lingsvermogen. Daarom hoopt hij op harde etappes. „Hoe harder de koers is, hoe liever het mij is". Gis teren kreeg Moser een klap in de vorm van anderhalve minuut ach- ANTWERPEN (GPD) - De tweede keus van Oranje zorgde gisteren op de openingsdag van het Europese kampioenschap Basketbal in de B- groep voor een daverende verras sing. Waar het startende vijftal van Nederland het in de Arenahal van Antwerpen volledig liet afweten, daar ontdeden de reservetroepen Bulgarije pardoes van zijn imago als torenhoge favoriet voor de eindzege. Dank zij een klinkende 70-63 overwinning zette de ploeg van bondscoach Heger alvast een flinke stap richting fïnalepoule. Daarin komen de vier beste teams van Luik en die van Antwer pen na het weekeinde samen, waarbij de punten die in de voor ronde zijn behaald blijven meetel len. Dubbele winst derhalve voor Oranje, dat na het incasseren van die dure punten tevens won aan zelfvertrouwen. Per slot van reke ning gold Bulgarije niet alleen als dé grote kanshebber, maar boven dien waren de Oost-Europeanen een regelrechte 'angstgegner' voor Nederland, dat de kansloze 90-103 nederlaag vorig jaar in Stuttgart nog vers in het geheugen had zit ten. Weliswaar degradeerde behal ve Nederland daar eveneens Bul garije naar B- niveau, maar de ma nier waarop het Oranje-team door Glouckov en de zijnen de oren werd gewassen had diepe sporen nagelaten. En de schrik zat er blijkbaar nog steeds in, want hoewel Glouckov inmiddels in de Amerikaanse prof- competitie speelt, stond Nederland gisteravond aanvankelijk stijf van de zenuwen. In een mum van tijd keek Oranje tegen een 13-2 achter stand aan en een nieuw deficit lag in het verschiet. De geschrokken Heger greep ijlings in en haalde in kort tijdsbestek zijn complete ba sisvijftal van het veld. De scores zijn: Nederland: Schilp 10. De Waard 10. Bottse 12, Hagens 2, Smits 8, Ebeltjes 4. Pieterse 7, Van de Lagemaat 2, Van Helfteren 1, 2. Iliev 11, Evtimov 18, Slavov 4, Ionov 2, Antov 2, Amiorkov 12. Scheidsrechters: Davido' (Isrl, toeschouwers: 250. De nieuwkomers, die op Hans Heijdeman na nauwelijks weet hadden van wat zich destijds in Stuttgart allemaal had afgespeeld, stelden zich veel onbevangener op. Onder leiding van de aartsbrutale Raymond Bottse beukten Van de Lagemaat, Van Noord, en Smits er keihard op in en nog voor de pauze kwam Nederland voorby de van schrik terugdeinzende Bulgaarse ploeg: 33-32. Het woord was daarop weer aan de beginformatie, die zich echter ook na rust en ondanks het verfris sende werk van hun ploegmaats verre van overtuigend opstelden. En opnieuw lieten zij de tegenstan der naar een 36-41 voorsprong uit lopen. Ditmaal had Heger minder geduld met zijn voorkeursforma tie. Zonder aanziens des persoons mocht het vijftal weer gaan zitten. Waarna zich hetzelfde spelletje herhaalde. Dank zij keihard verde digen hield de tweede garnituur de Bulgaren net als in de eerste helft maar liefst zeven minuten op 49 punten, om zelf ineens door te lo pen naar 60. Hierna werden de ver twijfelde en aangeslagen Bulgaren door de uitblinkers Heijdemann, Bottse en Smits naar een definitie ve nederlaag gespeeld. AD VAN KAAM COSENZA (ANP) - Greg Lemond heeft op ondubbelzinnige wijze la ten zien dat hij nog steeds groot kanshebber is voor de overwin ning in de 69ste ronde van Italië. De Amerikaan won gisteren in Co- senza de vijfde etappe met een paar lengten voorsprong op de Ita liaan Giuseppe Saronni. In het uur voor Lemond de ar men zegevierend omhoog stak, had zich op en na de berg Passo Delia Crocetta een gevecht ontwik keld dat zich sinds de tijd Coppi- Bartali zelden meer werd aan schouwd. Visentini vocht tegen het Noordamerikaans-Zwitserse combinatie Lemond-Bauer-Rutti- mann. Lemond knokte tegen alle Italianen en Moser leverde strijd tegen Saronni. In het spel om de gouden knikkers bleven de Neder landers afzijdig. Johan van der Vel de en Hennie Kuiper stonden in Cosenza aan de kant van de groot ste verliezer: Francesco Moser. Greg Lemond gaf de Giro alle spanning terug. Door een valpartij in de eerste etappe en een matige ploegentijdrit kwam hij 3,5 minuut achter Saronni in Moser in het al gemeen klassement te staan. De Giro leek zich toe te spitsen op de Italiaanse tweestrijd Saronni-Mo- Amper vier dagen na het begin weigerde de Amerikaan zich al over te geven. „Ik geef het nog lang niet op", zei hij voor zijn triomf tocht naar Cosenza. „Dat doe ik pas als ik niet goed rijd, maar ik ben alleen door tegenslagen achterop geraakt. Er komen nog ruim twee weken. Moser en Saron ni vechten tegen elkaar, terwijl de andere Italianen hen weer zullen aanvallen". Dat was juist geredeneerd. Het bewijs kwam tijdens de vijfde etappe. Vanuit Nicotera, in het diepe zuiden, werd in strak tempo in noordelijke richting langs de zonovergoten Tyrrheense kust ge fietst. Na 150 kilometer van de 194 kilometer lange rit begon de klim naar de Passo Delia Crocetta. In het gedrang voor de eerste posities ontstond een valpartij met onder anderen Van der Velde en Van Lancker. Op dat moment had een groep van twintig renners, onder wie Jac ques van Meer, twee minuten voor sprong. Er was nog geen drie kilo meter geklommen of er kwam een totaal ander beeld in de wedstrijd. Van Meer verzuchtte bij de eind streep: „vorig jaar heb ik hier ook gereden en was het elke dag een relaxed gebeuren. Nu is er in vijf dagen al meer gekoerst dan vorig jaar in drie weken". Het echte offensief werd ge opend door Visentini. De tijdrit- specialist reed soepel pedalerend naar de top. Achter hem ontstond paniek. Op het moment dat Moser in de problemen kwam, zette Le mond aan. Saronni volgde kramp achtig. De Amerikaan maakte tem po. uitstekend bijgestaan door Bauer en vooral Rüttimann. Op de top bestond de eerste groep achter Visentini uit slechts 21 renners. Lemond en af en toe ook Saronni maakten in de afda ling moordend tempo. Ze wilden allebei Moser, een afdalingsspecia list, een stevige tik toedienen. Daar slaagden ze in. Ze gingen, met hun helpers, zo bezeten tekeer, dat het Visentini de etappezege kostte. Le mond was daar niet rouwig om. want donderdag had de Italiaan zich onbeschoft tegenover hem ge dragen. Na de woeste achtervol ging, die tegelijk een aanval op Mo ser was, had Lemond nog reserves over om de vlijmscherpe sprint van Saronni te ontwijken. Hij de marreerde onder het spandoek van de laatste kilometer en won de etappe met vijftig meter voor sprong. Het was zijn eerste over winning sinds de Coors Classic vo rig jaar. In de voorjaarsklassiekers was Lemond een van de beste renners. Hij won echter nooit. In Milaan- San Remo strandde hij op de sprintsnelheid van Kelly. Met een vast jaarsalaris van een miljoen gulden werd van de Amerikaan wel overwinningen verwacht. Ten slotte was hij in 1983 ook al wereld kampioen. Al gauw werd beweerd door insiders, dat hij teveel met geld verdienen bezig was en te wei nig met wielrennen. „Onzin", repli ceerde Lemond in de Ronde van Greg Lemond staat op het punt de armen in de lucht te gooien. In de Ronde van Italië boekte de Amerikaan eindelijk weer eens een overwin ning. (foto ANP) terstand. Lemond was daar uiterst verheugd over. „Ik was banger voor Moser dan voor Saronni. Mijn grootste rivaal zal waarschijnlijk Baronchelli zijn. Hij klom heel ge makkelijk en ik reken op verweer van hem in de Dolomieten. Het is goed dat hij de rose trui draagt. Misschien dat die last hem na een tijdje te zwaar wordt". HEERLEN (GPD) - Roda-speler Rene Hofman heeft gisteren een contract getekend dat hem voor de komende drie jaar aan Feyenoord bindt. Met die uitbreiding van de ROME (SID/DPA) - Emilio San chez heeft gisteren voor een sensa tie gezorgd in de kwartfinales van het Grand Prix-tennistoernooi in Rome. De Spanjaard schakelde in anderhalf uur Boris Becker uit met 6-3, 6-4. De Spanjaard, dit jaar al winnaar in Nice en München, speelde een vrijwel foutloze partij., Becker sloeg weliswaar zes aces, maar maakte veel domme fouten. Ivan Lendl, 's werelds beste ten nisser van dit moment, bereikte de halve finale wel door een zege op de Fransman Henri Leconte; 6-4, 6- 2. Mats Wilanders plaatste zich als derde dankzij een zege op Libor Pi selectie heelt Feyenoord, volgens bestuurslid Aad van der Laan, „nummer één" op het verlanglijst je binnengehaald. Helemaal per fect is de overgang nog niet omdat Feyenoord en Roda JC nog tot overeenstemming moeten komen over een transfersom van rond de acht ton. De onderhandelingen daarover zullen komende week plaatsvinden. ADVERTENTIE WIJ ZIEN ELKAAR BIJ 2E PINKSTERDAG 14.30 UUR OEGSTGEEST - Ter gelegenheid van het behalen van het afdelingskam pioenschap hield Oegstgeest gisteravond een receptie. In de kantine van sportpark De Voscuyl gaven tal van bondsbestuurders en kaderleden van voetbalverenigingen blijk van hun belanstelling. Op de foto (Van Boven) overhandigt Afdelings-afgevaardigde Mceuwenberg een lederen bal aan Oegstgeest-voorzitter Jan van Vuren, die duidelijk in zijn nopjes is met dit cadeau.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13