Onbegonnen Werk actief in vrije tijd Midas Wolf bouwt een peperdure wegwerptent Ik Anderhalve ton meer nodig voor sporthal Festival in Volkshuis Station biedt lege aanblik door staking PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 16 MEI 1986 Rode Kruis De Welfare van het Nederland se Rode Kruis staat zaterdag van negen tot vier met een stand in de Haarlemmerstraat, bij de Harte- brugkerk. De Leidse afdeling biedt dan uiteenlopende, met de hand gemaakte artikelen te koop aan. Truitjestafellakens, schor ten, kussens, poppen, enz. De op brengst wordt besteed om de langdurig-zieken en gehandicap ten die deze spullen maken, op nieuw van materiaal te voorzien. Walter Spies Tweede Pinksterdag, maan dag, staat het museum voor voir kenkunde aan de Steenstraat op nieuw in het teken van het leven en werk van de schilder/musicus Walter Spies. Het filmportret 'Schönheit und Reichtum des Le- bens Waler Spies' van Hans Rho- divs wordt tweemaal vertoond: om twee uur en om half vier. Darts ln het LVC, Breestraat 66, wordt dinsdag een dartstoemooi gehouden. Op verscheidene ba nen kan er om de prijzen worden gestreden. Aanvang acht uur; in schrijven bij de bar. Muziek ln de Oude Harmonie, Bree straat 16, speelt zondagavond Dip Trip. Aanvang negen uur. Bingo In het clubhuis van speeltuin vereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat is dinsdag een bingo-avond, die om acht uur be gint. Burgerlijke Stand mone dv. G. van Poelgeest en P.C.J.E. den Os; Paulus Andreas zv. A.P. Zuid hoek en G.M.J. Warmerdam; Sjoerd Jan zv. K J. Verheij en J.L.L. Bresser; Thier ry zv. L.J. Huijbers en M.F.C. Villard; Stephane zv. N.T.T. Huynh en C. Le Minh; Erik Ronald zv. A. Gast en J.M. Strookman; Nicole Anna Monique dv. H.J.J. Sentis en E.J.M. Scnden; Bouwi- na dv. G. van Duijn en B. Roelofs; Boaz Cornelis zv. A. Bevelander; Priscilla Da nielle dv. R.M. Imthorn en C.L. Jonker; Theodorus zv. T. Brussee en N. Plug; Milène Maria Anna dv. L.H. Kemner en H.C.M. van den Berk; Renske Marije dv. G.J. Licht en J.M. Mesters; Ronny zv. R.J. van der Blom en J.M. Crama; Theo dorus Adrianus Johannes zv. T.C. de Mooij en J.M. Verlaan; Gertjan zv. M. van der Meij en M.J. van der Meij; Lian- ne dv. P.J.J. Heemskerk en W.C. Nagte- gaal; Wesley zv. R.A. Stel en D. van Be ien; Edwina Hedwich dv. A.J. Imthorn en S. Slijkhuis; Willem Leendert zv. W.L. van Delft en J.H.M. van Munster. AbvaKabo De AbvaKabo afdeling Leiden organiseert dinsdag voor de ge pensioneerde leden een excursie naar de Hortus Botanicus. Deel nemers verzamelen zich om twee uur bij de ingang aan het Rapen burg. Ongehuwde moeders Het Fiom bureau in Leiden (Langegracht 61) organiseert dinsdagochtend 27 mei weer een bijeenkomst voor (a.s.) ongehuw de moeders met kleine kinderen over het alleen opvoeden. 'Spel en speelgoed' zijn dit keer het onder werp. Belangstellenden moeten voor 23 mei bellen naar de Fiom: 1447151146237. Muziek en dans De Emin Foundation organi seert zaterdag van vier uur tot half acht een open dag met mede werking van het muzikaal en semble 'Interweave' en een de monstratie van aura-dansen. Ten slotte is er een lezing over het werk van de Emin Foundation. Dit alles in het gebouw aan de Cobethstraat la. Plantenverzorging De soos van het dienstencen trum binnenstad, Middelweg 28, organiseert dinsdag een infor matiemiddag over plantenver zorging. Gastspreker is docent Lelyveld van de Agrarische School in Oegstgeest. Hij zal dia's en levende exotische planten la ten zien. De aanvang is om twee Folk Folkclub Horus heeft van avond een Spaanse avond op het programma staan. De groep Ca po speelt flamenco-muziek. Dat gebeurt in le Bambou, Heren straat 1aanvang negen uur. LEIDEN - Overleden: A.J. Donker sloot, geb. 11-3-1908 man; A. Smits. geb. 8-2-1920 man; E.A. Goosseff, geb. 26-12 1949 vrl. geh.gew. met M.P.F. van Tol; J.P. van Hove. geb. 24-10-1923 man; J. Bij, geb. 17-7-1897 man; C.W. van der Kolff. geb. 20-12-1907 man; A. KorevaaK geb. 9-12-1906 vrl. echtg. van G. Kore- vaar; G.L. Voet, geb. 28-12-1899 vrl. echtg. van A.A.W.J. van der Made; A. van der Laan. geb. 20-5-1932 man; G. Kuijf, geb. 23-12-1925 vrl. geh.gew. met H A. Leliveld; M.A. Foulon. geb. 1-11 1907 man; S. Voorbij, geb. 15-11-1893 vrl. geh.gew. met J.P. de Ridder; M. van de Krol, geb. 8-2-1984 man; J.A. Span- nenberg, geb. 8-1-1908 vrl. geh.gew. met J. van der Steen; H. Kooijman. geb. 29- 9-1906 vrl. geh.gew. met M. Benschop; G.J. Hiltunen, geb. 11-12-1914 vrl. geh .gew. met A.J. de Bie; G. van Beek. geb. 12-5-1921 man; M.C. Leenders. geb. 12-2- 1959 man. LEIDEN - Gehuwd: E.A.J.N. Blok ker en B. den Braber; P.R. Hassefras en J.D.M. van der Werff; R. van der Mark en T.G. van Hese; W.P. Verhoeff en J.M. van der Poel; J. Bodijn en S.M. Heshof; R.M.M. Hogenboom en A.M. van Klink. P.N. Nieuwenburg en C.M. van der Klaauw; W.J. Koolmoes en A F. File mon; W.C. Hillebriind en E J Tol Plan: meisjes op scholen leren zich te verdedigen LEIDEN - De directie onder wijs van de gemeente onder zoekt de mogelijkheden om in het voortgezet onderwijs meis jes zelfverdedigingstraining te geven. In welke vorm dat zou moeten gebeuren is nog niet duidelijk "maar het zit in de pen", aldus wethouder H. van Dongen van onderwijs. Links Leiden is voorstander 'an het geven van zelfverdedi gingscursussen op scholen. Weliswaar worden in Leiden al zogenoemde weerbaarheids trainingen gegeven, maar vol gens LL-raadslid R. van Lint is de drempel om daarnaar toe te gaan, voor veel meisjes hoog. "Als het op school wordt aan geboden, bij de gymnastiekles of als buitenschoolse activiteit, het nemen van de stap om er- n deel te nemen veel klei- »r", meent hij. Architect Een architect die zegt: "Ik heb een heel leuk gebouwtje neerge zet. maar ik voorzie wel dat het over anderhalf jaar in elkaar dondert" - wat doe je daar mee? Hij zou moeten worden gedegra deerd tot vierde assistent van de putjesschepper. In de dagelijkse praktijk in Nederland betekent het dat de man in kwestie na zes uur vergaderen zal worden voor gedragen voor een reprimande van de Bond van Architecten en daar zal het na twee jaar bitter procederen hoogstwaarschijnlijk ook wel van komen. Er wordt, in alle barmhartig heid, ingegrepen. Maar een politieke architect kan de meest erbarmelijke hul neerzetten, er is niemand die er zich druk over maakt. Neem Tes- selaar nu eens, wethouder van huisvesting, dus iemand die wel iets van gedegen bouwsels moet weten. Maar uitgerekend hij con strueert het bizarre PvdA-VVD- Links Leiden college van B. en W. Het is fröbelwerk waarvan hij zelf in de krant van eind vorige week vrolijk zegt dat er "na an derhalf jaar" wel een breuk in zal komen. Meer dan die periode zal Links Leiden het volgens hem niet uithouden. Aardig, om bij het betrekken van de woning even te vertellen datje niet meer dan een peperdu re wegwerptent hebt gemaakt. Peperduur ja - omdat de creatie van een zevende wethouder er voor nodig was en die krijg je straks natuurlijk met geen paard meer weg. Dat wil zeggen: de au toriteit stapt op den duur wel op, maar zijn zetel blijft staan en vraagt om weer gevuld te wor den. De kans is dus groot, volgens Tesselaar. dat de wethoudersze tel van De la Mar van Links Lei den na anderhalf jaar wordt ont ruimd. Het is voorspelbaar wat er dan gaat gebeuren: er komt een vijfde PvdA-wethouder te zit ten en zo zet de PvdA-voorman met enig oponthoud de verkie zingszege van zijn partij toch nog in klinkende politieke munt om. Zij die geloven, haasten niet. bijdragen: Ruud Paauw Tesselaar is jegens Links Lei den al meteen uiterst vals te werk gegaan: "Ik zal alles doen om te voorko men dat Links Leiden door pro blemen met de leden moet afha ken", zo heeft hij gezegd. Het klinkt uiterst nobel, maar oh.o- h.oh, wat is het vals. Het doet sterk denken aan de zoete praat waarmee Midas Wolf de biggetjes in handen probeert te krijgen. Acht jaar lang heeft hij mei grote ijver Links Leiden ver van zich gehouden. Wat moest je immers met die lui; lastig waren ze en on berekenbaar. En nu: Tesselaar als de beschermengel van die "ge reformeerden, stalinisten en vre desactivisten". Een bourgeois die de revolutiekinderen bij het over steken bij de hand wil nemen. dat onderwerp betreft rustig uit de boot vallen". Zo van: de honden mogen blaf fen, maar de karavaan trekt ver der. Wat in het citaat overigens op valt is de vanzelfsprekendheid waarmee de PvdA-aanvoerder de VVD als medestander en Links Leiden als dwarsligger be schouwt. Toch zou Tesselaar zich bij de ze strategie wel eens deerlijk kun nen vergissen. De PvdA-fractie is na de verkiezingsstrijd versterkt, maar ook veranderd uit de bus gekoifien. De linkervleugel is aanzienlijk versterkt en daar zit ten heel eigenzinnige lieden tus sen. Zoals een van de leden daar van onlangs zei: "Het gaat nu om meer dan alleen maar met de VVD tot overeensteming te ko men. Die tijd is voorbij". Aantekeningen (1) Over Tesselaars persoonlijke het maar anderhalf jaar zal uit houden. Of misschien ook wel, want wie weet de goede weg in andermans notities? Krassen, onderstrepingenvraagtekens, onleesbare woorden, doorhalin gen, mysterieuze tekens, plxtsjes, minnetjes, cijfers, een reeks van voornamen, ze zijn er allemaal in te vinden. Maar een tijdbom? Niet te zien. Te zeggen dat er wel een ont hullend 'Dagboek van een onder handelaar' inzit, is overdreven. Maar de notities bevatten genoeg aardigs om er hier een beschei den bloemlezing aan te wijden. Aantekeningen die op een over leg met D66 duiden, bevatten bij voorbeeld enkele geheimzinnige opmerkingen. Achter punt 4 slechts de term: 'Betrouwbaar heid?', gevolgd door een schuine pijl naar een regel hoger waarop het woord-CDA staat. Beide D66- raadsleden waren in principe kandidaat voor het wethouder- Moeder, wordt ons dan niets be spaard? De la Mar moet er maar gauw een stokje voor steken. In de stijl en taal die hij en Tesselaar zon der enige rancune jegens elkaar hanteren. Dus helder en klaar: "Waar bemoei jij je mee, lui". Blaffende hond Hoe Tesselaar echt denkt om te gaan met Links Leiden laat hij in het al aangehaalde interview terloops even weten: "PvdA en VVD hebben toch een gedegen meerderheid in de raad? Het is onze eerste opzet om in het college over een onderwerp overeenstem ming te bereiken, maar als dat niet lukt, kan Links Leiden wat notities tijdens de col lege-onder handelingen stond vorige week in deze krant: "De aantekenin gen die hij de afgelopen maand heeft gemaakt tijdens de gesprek ken met VVD en Links Leiden gaan binnenkort de kachel in". Gelukkig brak de zon op het 'juiste moment door. Voordat deze paperassen verstookt zouden worden wist een team van LD- verslaggevers lot de haard in huize Tesselaar door te dringen. Beseffend dat die aantekeningen explosief materiaal zouden kun nen bevatten. Dat werp je niet zo maar in de vlammen. In die aantekeningen bleek geen prognose te vinden dat het PvdA/VVDILinks Leiden-college schap, blijkt uit dit vel, terwijl er zowel coalities van PvdA, Links Leiden (LL) met D66. als van PvdA, VVD en D66 worden ver meld. Bij CDA staat de opmer king "minder waarschijnlijk". Verder staat er de korte consta tering: "Voor verkiezingen D66 tussen PvdA en VVD. Nu D66 tusssen Links Leiden en PvdA". Van een nadrukkelijke streep in de kantlijn zijn deze aantekenin gen voorzien: "PvdA+LL+D66. Programma goed geregeld. Dichtspijkeren." Een soortgelijk gesprek is er kennelijk met het CDA geweest. Dat vel bevat vier varianten van coalities met het CDA: CDA- VVD-PvdACDA-D66-PvdA CDA-LL-PvdA; CDA-PvdA. Al- leen in het laatste geval staan er twee wethouders voor het CDA genoteerd. Ook is er uit op te ma ken wie als de eventuele CDA- kandidaten voor hel wethouder schap werden gezien de raadsle den Geelkerken, Bleijie en Walen kamp. Over een verdeelsleutel 5- 2, dus met een zevende wethouder staat: "Ja. Als 't moet". Met een beetje slechte wil is hieruit op te maken dat het CDA met een zevende wethouder wel akkoord zou zijn gegaan, mits de fractie dan zelf in het college zou komen. Hetgeen.de latere veront waardiging daarover bij die partij in een ander daglicht stelt. Maar wie weet staat er in de aan tekeningen van Walenkamp wel iets héél anders. Een blaadje van het formaat dat obers gewoonlijk gebruiken om bestellingen te noteren is aan de VVD gewijd. Het bevat een reeks korte notities. Zoals over deze portefeuilleverdeling: "PvdA 3. VVD 1. CDA 1. Terug naar ledenvergadering". En 'VVD-1 niet aanvaardbaar'. Op een ander ober-velletje staat de kreet: "Blij dat niemand deur heeft dichtgegooid". Aantekeningen (2) Tesselaars aantekeningen over een gesprek met Links Leiden vermoedelijk daterend uit de be ginperiode van de onderhande lingen, bevatten twee varianten van collegecombinaties met PvdA, D66 en Links Leiden. De tweede variant telt dan al zeven wethouders. Achter de combina ties PvdA-LL-VVD en PvdA-LL- CDA staat in beide gevallen een duidelijke "nee". Achter de merk waardige verdeelsleutel "PvdA 5. LL 1. D66 O" een omcirkelde "ja". Verder staat op dit vel een yiotitie van drie woorden die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten: "Burgemeester taken Op een schematisch overzicht van vergaderingen en te bespre ken onderwerpen komt deze korte en fraaie opsomming voor: "1) program; 2) portefeuilles pop pen". Die Tesselaar. Waant zich kennelijk bij collegevergaderin gen in de vroegere kinderkamer van zijn zusje. Verdwaald tussen de aanteke ningen over de onderhandelin gen zit ook een brief van Tesse laar, waarin staat dat de univer siteitsraad tegen de gemeente raad wil voetballen. "Gezien het feit dat dit een van de (weinige) clubjes is, dat ons voetbaltech- nisch niet vermorzelt, stel ik voor op deze uitnodiging in te gaan", schrijft de wethouder van sport zaken. Een selectie van mogelijke spelers volgt. Achter de naam van René Eikerbout, het vroege re) PvdA-raadslid dat als een warm voorstander van samen werking met de VVD gold, staat Complex half juni in gebruik Overleg tussen de wethouders De la Mar (links) en Tesselaar. Zo te zien is Tesselaar nu al doodmoe van de vragen van zijn jonge linkse collega. (foto Wim Dijkman). al bij voorbaat diens positie: rechtsbuiten. Anneke Boot, het raadslid dat enige opschudding verwekte door van muziekvereni ging K&G te eisen dat zij ook meisjes als leden zou aannemen, stelt blijkens de aantekening de - I voorwaarde dat er met gemeng de teams moet worden gespeeld. Eji de directeur van de gemeente lijke directie sport en recreatie, ambtenaar J.P. Duivesteijn, wordt eenvoudigjes aangeduid met 'Duif. Terug naar de aantekeningen over de collegevorming, die ook tal van velletjes bevatten over de manier waarop de PvdA-raads- leden het werk in de diverse raads- en andere commissies zul len verdelen. Zo mag Steven de Vreeze naast o.m. "financiën en/ of personeelszaken" en "onder wijs of zoiets" ook "kleine klus jes" doen. Loek Geradts krijgt naast andere zaken "eventueel klein grut". Jaap van Meijgaar- den zit voor ruimtelijke ordening en verkeer blijkbaar in de "wachtkamer". De mooiste passage in die war boel van notities is toch aan de VVD gewijd. Op een vel dat blij kens het opschrift een lijst is van "bestuurlijk gewenste activitei ten", staat achter punt 34: "Kern- wapenvrij, WD vrij". Kijk, je kunt naar een linkse meerderheid streven, maar dit gaat toch wel heel ver. LEIDEN - In het Leids Volkshuis wordt morgen 't Voor Iedereen Festival' gehouden. Vanaf één uur 's middags is er een gevarieerd programma met on der meer poppenkast, video's, een optreden van de Turkse band Oz- lem, een acrobatiekdemonstratie, volksdansen en een tafeltennis wedstrijd. Bezoekers kunnen er ook hun eigen anti-racisme button ontwerpen en maken. Deze festivi- Oud-directeur Rij ksherbarium overleden LEIDEN - Op 84-jarige leeftijd is woensdag dr. C.G.G.J. van Steenis overleden, oud-hoogleraar in de bijzondere plantkunde aan de Leidse Universiteit en oud-direc teur van het Rijksherbarium. Dr. van Steenis promoveerde in 1927 aan de Universiteit van Utrecht op een dissertatie over de tropische plantenfamilie 'Bigno- niaceae'. Kort na zijn promotie ver trok hij naar Indonesië om daar als staflid van het herbarium Bogor (het toenmalige Buitenzorg) te gaan werken. In die periode vatte hij het plan op om een wetenschap pelijke flora van Zuidoost-Azië sa men te stellen. In de jaren vijftig volgde de opzet daarvan en tot aan zijn dood is Van Steenis, als hoofd redacteur van deze Flora Malesia- na, de spil ervan geweest. In 1962 werd dr. Van Steenis hoogleraar in Leiden en directeur van het Rijksherbarium als opvol ger van prof. Lam. In 1972 ging prof. Van Steenis met emeritaat, maar bleef zeer actief op het gebied van de bijzondere plantkunde. teiten duren tot 17.00 uur. 's Avonds is er om 20.00 uur een voorstelling van het Marokkaans Theater Project en weer een optre den van Ozlem. De avond wordt af gesloten met een optreden van de band Weekend at Waikiki. 't Voor Iedereen Festival' wordt georganiseerd door de groep 'Geef racisme geen stem'. De bedoeling van het festival is te laten zien dat het heel positief is dat er in Leiden verschillende mensen uit verschil lende culturen wonen. "Racisti sche groepen proberen de verschil lende Leidenaars tegen elkaar o"p te zetten. Maar jong- of oud, zwart of wit, vrouw of man, buitenlander of Nederlander: we zijn allemaal LEIDEN - Geboren: Nadia dv. H.K.M. Berdai en F. Berdai; Joost Rogier zv R.C. de Glopper en C C. Zuijderland; Nicolaas Pieter zv. N. van der Plas en D.J. Haasnoot; Cornelis Johannes zv. C.J. Verver en A.L. Sleijser; Harold Jan Alfred zv. H.J.A. Oostra en R.M.W.D.M Jansen; Dejan zv. D. Lazovic en M. Pet kovic; Marina dv. D. Lazovic en M. Pet- kovic; Joep zv. F.A. van den Broek d'O- brenan en C.J.J. Kellenaers; Aukje Ca- tharina dv. A.P. Bos en B.C.T. Flapper; Nathalie Lisette dv. D. van Vliet en H.J. van Tilburg; Ferdi zv. C. Yarim en H E. Korenhof; Erin dv. A. Boogaard en A.S.M. Langezaal; Rhea dv. A. Boog aard en A.S.M. Langezaal; Sylvia dv. W.F. van Iterson en J. van Welzen; Nic ky Salomé dv. A.W. Prior en J.L. Zand bergen; Rika dv. G.A. van den Berg en R. van Beijnum; Anoek dv. F. Molleman en M.A. Jansen; Maarten Juriaan zv. A.D.J, van Gemeren en J.G. Meijer; Tim zv. C.L. Helming en M.J. van Polanen; Mark Jacob Teunis zv. W.C. van Duijn en A. Ouwehand; Jojanneke dv. J.P. Westerbeek en F.A.C. Dekker; Dieuwcr- tje Kirstin dv. M M. Gordijn en T.C.M. Huiberts; Tèssa dv. R. de Jong: Jacoba Maartje dv. P.J.M. Siecker en S. Later- veer; Emma Wilhelmina Maaike dv. M. Vervveij en J. Hoogendijk; Petrus Pau lus zv. P.A. Stamps en A.M. Geers: Si- LEIDEN - "De trein is zo gek nog nietluidt een slogan van de Nederlandse Spoorwegen. Haar passagiers zijn ook niet op het achterhoofd gevallen. Deze lege aanblik bood het Leidse station gisteren en vandaag. Slechts een enkeling besloot ondanks de staking van het NS-personeel van de trein gebruik tè maken. In de hal werd informatie verstrekt over het belemmerde treinverkeer: geen treinen van en naar Schiphol, weinig treinen van en naar Haarlem, Rotterdam en Utrecht, en langdurige vertragingen elders in het land. (foto Wim Dijkman). LEIDEN - De sporthal in De Morsch, tussen de velden van rug- byvereniging DIOK en de voetbaL vereniging Leiden, blijkt uiteinde lijk 150.000 gulden duurder te zijn uitgepakt dan begroot. Half juni wordt de hal, die ruim 2,9 miljoen heeft gekost, officieus in gebruik genomen voor het 'proefdraaien'. In september moet het sportieve onderkomen officieel worden ge opend. De sporthal zal overdag onder dak bieden aan vooral tennissers, terwijl 's avonds georganiseerde sporten als korfbal, badminton en handbal er terecht kunnen. Het complex bevat tevens vier squash- banen. Ook wordt het bureau van de gemeentelijke directie sport en recreatie, nu nog in de Groenes- teeg gevestigd, er ondergebracht. Wethouder Tesselaar deelde gié teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor sport zaken mede, dat de hal anderhalve ton duurder is geworden dan ge pland. De extra kosten vloeien voor uit tegenvalers tijdens de bouw. De gemeente zal hiervoor extra geld uittrekken. Hoewel de bouw van de hal volgens plan is BRAND - Omstreeks drie uur van nacht is een brandje uitgebroken op de negende verdieping van het Huygenslaboratorium aan de Was- senaarseweg. Het wordt waar schijnlijk geacht dat de brand is ontstaan door een chemische wer king. De Leidse brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. verlopen, ging niet alles even vlek keloos. Zo woei bijvoorbeeld op een gegeven moment een muur van de squshhal in aanbouw om. LEIDEN - De leerlingen van de Teldersschool aan de Telderskade vormden vanochtend op het school plein met zijn allen het cijfer 30. De vlag ging in top en er werd een feestlied gezongen. Het is duidelijk: deze openbare basischool bestaat dertig jaar. Later op de dag ver trokken de scholieren met versierde bussen naar diverse musea in Lei den en naar de Hortus. Vanmid dag stond er, na een gemeenschap pelijke broodmaaltijd, op het schoolplein een kermis op het pro gramma. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4