De roem van gebouwen Placido Domingo komt niet Recital Van Paassen stelt teleur Benefietconcert afgelast KIJK UIT VRIJDAG 16 MEI 1986 Marius werken ven, Anton Rubinstein en Maurice Ravel. Gehoord in de Marotzaal van Kasteel Duivenvoorde op 15 mei. VOORSCHOTEN - Op het eer ste gezicht had de jonge pianist Marius van Paassen een aan trekkelijk programma samen gesteld: een vroege Beethoven Sonate in f op 2, een aantal los se stukken van Anton Rubin stein (een vermaard Russisch klaviervirtuoos uit de 19e eeuw en niet te verwarren met Ar thur Rubinsten), en als slot Mi- roirs van Ravel. Een program ma waarin alle mogelijkheden besloten lagen voor een veelzij dig pianist. Helaas werd dit recital een grote teleurstelling: van veelzij digheid was geen sprake. Ma rius van Paassen behoort tot die pianisten die hun publiek graag overdonderen met een daverende pianistiek. De door hem gekozen composities van Rubinstein, maar liefst tien in getal, lagen alle in hetzelfde vlak: oorverdovend en tegen het bombastische aan, met een uiterst magere muzikale in houd. De twee Preludes op. 24 opgedragen aan Clara Schu mann zullen haar aan Roberts geraffineerde, fantasierijke en poëtische pianowerken gewen de oren vermoedelijk weinig gelukkig gemaakt hebben. De Polonaise, de zes Contra-dan sen en Le Rêve uit Le Bal op. 14 van dezelfde componist deden gaandeweg snakken naar een vleugje poëzie of muzikale ver stilling. Evenals de keiharde fortes en het vaak onzuivere ge bruik van het pedaal dat boven dien nog gruwelijk bonkte. Door zijn fascinatie met het pianistische weet Marius van Paassen hoofd- en bijzaken niet altijd duidelijk te scheiden; technische figuraties worden met veel nadruk gespeeld, ook als zij slechts omspeling zijn. Het 'waarom' van al die noten wordt nergens duidelijk ge maakt. Hierdoor blijft Van Paassen een buitenstaander die niet tot de kern van de muziek kan doordringen. Dit gemis in zijn spel is veel ernstiger dan de vele slordigheden en haperin gen die gisteravond in Ravel en Beethoven te horen waren. Wa ren deze misschien nog te wij ten aan een mindere gedispo neerdheid, bepalend is de alles overheersende indruk van een pianist met een nog ontoerei kende muzikale bagage. MIES ALBARDA 'Famarama', een videofilm als onderzoeksverslag Placido Domingo werd gisteren in Cannes bij de (verkouden?) keel gegrepen door Katia Ricciarelli, zijn tegenspeelster in de door Fran- ROTTERDAM/CANNES (GPD) - "Het is rampzalig. Op het moment dat we besloten dat het concert van Placido Domingo van de baan was, gistermiddag om vier uur, waren er meer dan 1000 kaarten verkocht, tussen de 150 en 300 gulden. Het is triest. We hopen nu maar dat het benefietconcert op latere datum doorgang kan vinden". Aldus Willem Vos, artistiek advi seur van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest dat gisteren onver wacht te horen kreeg dat het con cert dat de beroemde operatenor Placido Domingo zondag in de Doelen in Rotterdam ten behoeve van de slachtoffers van de aardbe vingsramp in zijn geboorteland Mexico zou geven, van de baan "Ik weet niets anders dan dat wij gisterochtend een telefoontje kre- JAFFÉPRIJS - Beeldend kunste nares Marian Plug is winnares van de pas ingestelde Hans Jafféprijs van de gemeente Amsterdam. Zij krijgt de prijs voor haar aquarellen over de aanleg van de metro in de hoofdstad. Wethouder Luimstra-Albeda van Kunstzaken overhandigde de kun stenares de prijs (3.000 gulden) gis teren tijdens de opening van de tentoonstelling 'Amsterdam an ders gezien' in het Gemeentear chief. Op deze tentoonstelling zijn aquarellen, etsen, tekeningen en prenten te zien die Amsterdam als onderwerp hebben. gen van Paul Garner, de secretaris van Placido Domingo. Hij vertelde dat Domingo verkouden was en niet kwam. We hebben alleen een halve dag nodig gehad om op een lijn te komen met Ian Knoop, di recteur van de Stichting Benefiet concerten Placido Domingo, die had bemiddeld bij het optreden in Rotterdam. Hij wilde het zelf horen van Domingo", zo zegt Vos. Knoop, en zijn stichting zelf wa ren gisteravond voortdurend onbe reikbaar voor commentaar. Giste ren vertelde Levon Sayan, die de belangen behartigde van Domingo tijdens het filmfestival van Cannes - waar Domingo een hoofdrol speelde in Zeffirelli's Otello-film die gisteren in premieóre ging - dat het concert in Rotterdam vermoe delijk niet zou doorgaan. Sayan te gen onze verslaggever Pieter van Lierop: "Die man die het benefiet concert in Nederland moest orga niseren is geen professional." Domingo zelf blijkt i vanuit te gaan dat hij tijdens het Pinksterweekend niet naar Neder land zal komën: "Het lijkt erop dat het concert zal worden uitgesteld, dat is alles wat ik erover kan -zeg gen. Hopelijk gaat het op een later tijdstip wel door, want ik vind het vreselijk om mensen teleur te moe ten stellen en deze benefiet-concer ten gaan mij persoonlijk zeer ter harte." "Ik heb er inmiddels tien gege ven, en ze zijn allemaal buitenge woon succesvol geweest. De situa tie voor die kinderen in Mexico Ci ty is werkelijk ten hemel schreiend. De reden dat ik me er persoonlijk zo bij betrokken voel is dat ik zelf vier familieleden tijdens de aardbeving verloren heb. En neem dus maar van mij aan, dat als ik niet naar Rotterdam kom, die beslissing wordt genomen met pijn in mijn hart." "Ik ben best bereid om een hoop ongerief voor lief te nemen, want het is natuurlijk niet simpel om in ijltempo snel te moeten repeteren met een orkest waarmee je nooit eerder hebt samengewerkt. Ik heb voor deze gelegenheden een stan daardrepertoire van een paar Ver- di-aria's, vanzelfsprekend ook wat Otello en uit Hoffmans Erzahlun- gen. Muziek waar ik van houd, die ook wereldbekend is en waarvan je mag aannemen dat een beetje or kest er ook wel mee uit de voeten moet kunnen." De meer dan duizend gedupeer de operaliefhebbers kunnen bij de Doelen hun geld terugkrijgen krij gen op vertoon van hun toegangs kaart. LEIDEN - Waaraan hebben ge bouwen hun roem te danken? Op deze vraag hebben enkele studen ten Kunstgeschiedenis onder lei ding van de docent T.A.P. van Leeuwen geprobeerd antwoord te geven in een videoproduktie die gisteren haar première beleefde. De film. getiteld Famarama, wordt gepresenteerd als een 'docu drama'; het documentaire element wordt in de persoon van de vertel ler opgeroepen die het vraagstuk op geleerde wijze naar voren brengt, terwijl door het hiermee verweven 'drama' een luchtiger wending aan het geheel wordt ge geven. Het verhaal: tijdens een vakantie landt de boot van een familie, va-| der, moeder en zoon, toevallig aan bij een onbekende kust. Achter de duinen doemt 'een triomfboog' op die hen vaag bekend voorkomt van de wielerwedstrijd op de televisie en de plaatjes waarop de verlichte boog bij avond staat afgebeeld. Va der maakt snel een foto voor thuis met zijn pocket-camera. Een goed geïnformeerde souvenirverkoper bij de triomfboog weet de familie te vertellen dat zij zich in Famara ma bevinden. Famarama, ge noemd naar de godin Fama, die roem verschaft is een soort Madu- rodam van (wereld-)formaat dat gratis te bezichtigen is. Weldra ko men ze terecht bij de beroemde scheve toren van Pisa - een uitzon dering op de eerder door de moe der geleerde regel dat "alle torens recht zijn". Natuurlijk moet de geijkte foto gemaakt worden van vrouw en zoon die de toren stutten (de flitsende opname van deze scè ne heeft het gewenste effect - meer lachsalvo's volgen tijdens de film), j Vervolgens voert de tocht naar het enige bewaard gebleven we reldwonder, de Egyptische pyra- mides, waar de vader in navolging van Napoleon memoreert dat eeu wen op hen neer zien. De zoon is inmiddels zijn ouders kwijtgeraakt en komt terecht bij de andere zes wereldwonderen. Onder andere de hangende tuinen van Babyion en de Colossus van Rhodos. Vader en moeder belanden aan de andere kant van de evenaar bij het tempel complex van de Burubudur op Ja va. Hier verschijnt hen de Paus, die verduidelijkt dat deze religieuze plaats dezelfde betekenis heeft voor gelovigen als zijn Sint Pieter in Rome. Tenslotte wordt de fami lie herenigd temidden van de New Yorkse wolkenkrabbers. Het Vrij heidsbeeld doet de jongen plotse ling sterk denken aan de Colossus die hij gezien heeft. Hoe het verder afloopt? De vader, die steeds in het wilde weg fotografeerde zonder echt te kijken ('ik maak er ook nog één voor de buurman'), raakt ver mist op een fotosafari, de moeder hertrouwt en de zoon wordt een beroemde architect. Binnen dit amusant in beeld ge- Het Empire State Building i geld. i New York, symbool van de macht van het Exposities In de nieuwe galerie van het Acade misch Ziekenhuis aan de Rijnsbur- gerweg in Leiden is tot en met 15 juni werk van zeven vooraanstaande beel dend kunstenaars uit eigen land te zien: René Daniels, Mariene Dumas, Joris Geurts, J.C.J. van der Heijden, Lucassen, Emo Verkerk en Carel Vis io -16 Openingstijden: i r. za en zo 14 - 17 i Ook in het Academisch Ziekenhuis, maar dan op de binnenplaats die de naam 'Leidse Plein' draagt, een ten toonstelling van portretfoto's, die de Leidse fotograaf Dirk Ketting maakte tijdens het Carnaval van Venetië. Voor openingstijden: zie boven. Een andere foto-tentoonstelling is op dit moment te bekijken in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Daar hangen foto's van solo-artiesten, die Andrë van Haasteren dit seizoen in do schouwburg maakte. In De Waag aan de Aalmarkt in Lei den is tot en met 31 mei de tentoon stelling Pop/Art te zien; werk van tien beeldend kunstenaars, die daarnaast popmuzikant zijn, of vice versa. De exposanten zijn Peter te Bos. Herman Brood. Henk Hofstede, Peter van der Klashorst. The Lau, Fay Lovsky. Pjotr van Moock, Maarten van der Ploeg, Marius Schrader en Peter Zeg veld. Er hangen tekeningen en schil derijen, er zyn objecten en zelfs een griezelkamer. Ook de muziek van de exposanten is te horen. Openingstij den: ma t/m vr 12 -18 uur, do ook tot 21 uur, za 10 -17 uur en Tweede Pink sterdag 12 - 18 uur. In het Noordertransept van de Hoog landse Kerk in Leiden worden vijftig kopergravures van Pieter Bruegel tentoongesteld, meest landschappen en symbolische voorstellingen. Ope ningstijden: ma 13 - 15.30 uur en di t/m za 11 - 15.30 uur. In de Duinstudio in De Zilk expose ren tot 8 juni Bart Filet en Geri Grave- land. Filet exposeert zeefdrukken en aquarellen, waruit een rijke verbeel dingswereld spreekt. Geri Graveland. die ook galeriehoudster van 'De Ke ver' op Kaageiland is, stelt keramiek tentoon. Openingstijden: wo. za en zo 14 -17 uur. De LAK-galerie aan de Cleveringa- plaats in Leiden stelt van 19 mei t/m 27 juni werk tentoon van Herman van Ommen en Ben Geerts. Van Ommen heeft het verval van de Enschedese textielindustrie fotografisch vastge legd. Daarnaast zijn er van hem land schapsfoto's, portretten en stillevens te zien. De Leidenaar Ben Geerts, die behalve beeldend kunstenaar ook rector van de Rembrandt Scholengemeenschap is, maakt grote schilderijen in byna primaire kleuren, waarin dynamiek en geomterie om de voorrang strij den. Openingstijden: ma t/m vr 10 -17 Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Leven en werk van Wal ter Spies', t/m 1/6; 'religieuze voor werpen uit de Tibetaanse boeddhisti sche traditie', tot 1/6; 'Katsushika Ho- kusai: de oude tekengek'; 'Borneo: Oerwoud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, 'Leidse Ateliers IV', moderne kunst van Trees Klijn, Thon Geraedts en Jac queline Ravelli, t/m 8/6; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Laktheater - Marlyn, schilderijen, te keningen en pastels, t/m 17/5; ma t/m vr van 10-17 uur. De Trommelaar - Apothekersdijk, gouaches van Cocky Haverkort, tot 18/5; dag. 17.30-20.30 uur Pijpenkabinet - Oude Vest, 'Honderd aanwinsten', voorjaarstentoonstelling van aanwinsten van het afgelopen jaar. t/m 8/6; zo 13-17 uur. Caeciliastraat 18 - werk van Bea Huij- stee, Ria Krieken, Gertrud Mandel- maum en Ingeborg Olderwald, tot 30/ 5; tel. 413452/122651. Jan Bentveld - Nieuwe Rijn, expositie Le Pigeon - Scheekmakerssteeg, Ja panse prentkunt, t/m 3/6; woe t/m zc van 12-16 uur. Oegstgeest Kapsalon Jacques van Bellen - paar- dentekeningen van Margreet Duin, t m 15/5; ma 13-18 uur, di t/m do van 9-18 uur. vr van 9-21 uur. za van 9-17 Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel, tentoon stelling van weefsels en getouwge bonden technieken van Tjitske We- stra en lakverf op papier van Guus Sloos, t/m 4/6;werkdagen van 14-18 uur, za van 9.30-12.30 uur. Gemeentehuis - tekeningen en grafi sche techniken van Mary van Delft, t/m 30/6; ma t/m do 8-17 uur, vr van 8-15 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg, schilderijen conté-tekeningen Henk van Hartevelt, t/m 10/6; dag. van 10-20 Noordwijkerhout Congrescentrum Leeuwenhorst werk van Carl Palm e.a., tot 15/6; dag. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor straat, combinatietentoonstelling Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Giovanni ten Raa met aquarellen, te keningen en etsen; Bep Franzel met keramiek en Rein Bijlsma met olie verf, t/m 29/5; woe, do. zo van 14-16 uur, za van 10-16 uur. Alphen Galerie Alba - Lucia Steinbach, schil deryen en pastels. Joop van Kralin gen, enkele plastieken, t/m 25/5; vr. za. zo van 10-20 uur Rijnsaterwoude Galerie de Barg - Lidy van der Spek. wandkleden (gemengde technieken). 4/5 t/m 25/5; vr. za zo van 14-17 uur Wassenaar Galerie Henk de Greef - Jan Voets, schilderijen, tekeningen, gemengde technieken en objecten, t/m 21/5; di delssohn Trio, met medewerking van de violiste Isabella van Keulen. Op het programma staan de Sonate voor viool en piano in G gr. t. en het Piano trio in a kl. t. van M. Ravel en het Pia nokwartet in c kl. t. op. 15 van G. Fau- ré. Aanvang 20.15 uur. Pop Op de zolder v Centrum vanavond e de Leidse band The Immortal. Aan vang 23.30 uur. Rond The Nits is het een hele tijd erg rustig geweest. Die stilte wordt nu doorbroken; de drie heren gaan weer op tournee, niet in het minst om de nieuwe LP 'Henk' onder de aandacht van het volk te brengen. 'Henk' is bij wyze van eerbetoon genoemd naar bandlid Henk Hofstede, die ook de initiatiefnemer was van de project- t/m z 12-17 i Galerie Denise Stephan, Bakker steeg, schilderyen van John Toren beek en kleine bronsplastieken van Evert van Hemert, t/m 22/6; vr. za en zo 13.30-17.30 uur. Concerten Klassiek Het Toonkunstkoor Leiden en om streken concerteert volgende week vrijdag in de Hooglandse Kerk in Lei den. Op het programma staan de Da- vidde Pentitente en het Requiem van W.A. Mozart. Solisten zijn Ellen van Lier, Eveline Vis, Myra Kroese, Chris- topfoor Baljon en Peter Dijkstra. Het Amsterdamse Begeleidingsorkest doet wat de naam belooft. Hans van der Toorn heelt de algehele muzikale leiding. Aanvang 20.15 uur. Het laatste concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest wordt volgende week vrijdag gegeven door het Men plaat 'La Grande Parade', die enkele maanden geleden verscheen. Zater dag komen The Nits naar het Leids Vryetijds Centrum. Aanvang 23.00 Conversatie De schrijver Tom Pauka en de journa list John Jansen van Galen voeren dinsdagavond bij Stichting Burcht een conversatie over 'Cultuur en het politieke bedrijf. Jansen van Galen is sinds kort hoofdd redacteur van de Haagse Post, Pauka was stafmede werker van de Tweedekamer-fractie van de PvdA, mede-oprichter van Nieuw Links, bokser, journalist en schrijver van o.a. De Meidenziekte en Lente voor beginners. Aanvang 20.30 Lezing In het kader van de serie lezingen over fotografie spreekt S. Hekking donderdag 22 mei over 'Reportage- journalistiek'. Aanvang by Stichting Burcht in Leiden: 20.30 uur. Leiden Theo Oiofis één van de solisten bij het jubileumconcert van het Jeugd- kamerorkest, mórgenavond in de Stadsgehoorzaal. (foto PR» Schouwburg vr 16, 20.15 uur. De Troubadours In 'Die Ungarische Hochzeit'. di 20. 20.15 uur. Frisse Jongens met 'Ons Lowietje heeft een engel gezien'. wo 21, 20.15 uur. Centrum met 'De wisselwoning' Laktheater vr 16. za 17. 20 30 uur. Baal met 'Bas ta'. do 22, 20.30 uur. Revue 'All that sing, dance and talk'- Microtheater Imperium vr 16. za 17. 20.30 uur, 'Niet geschikt voor publicatie' door Imperium. Den Haag Koninklijke Schouwburg vr 16, 20.15 uur, 'Midzomernachts- droom' door de Haagse Comedie. za 17,20.15 uur, 'Bourrasque, Another Journey, Reflection' Intro Dans. za 18. 20.15 uur, 'Wind Devil. In gol ven, Osmose', Nieuwe Dansgroep, do 22, 20.15 uur, 'Ons kent ons' door de Haagse Comedie. I Appeltheater vr 16. za 17. wo 21,do 22. 20.15 uur. 'Midderzomemachtsdroom' door de Appel Circustheater za 17. 21 uur, 'Zigeunerfestival '86' met muziek, dans en zang uit Roeme nië. Hongarije, Frankrijk en Sparye m.m.v. o.a. Gregor Serban, orkest Ta ta Mirando. wo 21,do 22. 20.15 uur. 'Adèle in korte broek'. Solo van Adèle Bloemendaal. Nederlands Congresgebouw vr 16,20.15 uur, Gastorkest door Con certgebouworkest o.l.v. Antal Dorati m.m.v. Ilse van Alpenheim, piano, za 17. zo 18. ma 19. 19.30 uur. 'Feats '86' International Drama Festival door Anglo-Americain Theatre Group (engels gesproken) Cloud Chamber i k.v. Cadance Festival di 20.wo 21.20.30 uur. Vyf maal Cour- teline' - De Jongste Cyfers. Theater Pepijn vr 16. za 17.20.30 uur. Cabaret Dubbel en Dwars met Levend Verbrand. Amsterdam Concertgebouw za 17, di 20. 20 15 uur, Nederlands Philharmonisch Orkest Bellevue vr 16. za 17. 20.30 uur. Werkcentrum Dans met 'Een voedzame maaltijd' di 20. wo 21do 22.20 30 uur. De Nieu- we Dansgroep met 'Figures in Move- ment' De Kleine Komedie vr 16. za 17. 20.15 uur. Margreet Dol man 'Mr. Margaretha Esther Dolman en haar benedenbuurman. Stadsschouwburg vr 16. wo 21.20 uur. Nederlandse Ope rastichting, Fidelio, mmv Nederlands Philharmonisch Orkest o)v Edo de Waart za 17, 20.15 uur. Folkloristisch Dans theater 'Seizoenen van jaar en leven' Rotterdam Theater Zuidplein di 20. 20 uur. arlecchino. Open Po dium Ahoy Complex wo 21.do 22. 20 uur. concert van Joe Jackson. building) of de ongebruikelijke dan wel vernieuwende materialen (Centre Pompidou en de Eiffelto- ren in Parijs). Daarnaast speelt ook het verlangen bij mensen naar een andere tijd of werkelijkheid een rol. Deze behoefte schept mede de mythe van een gebouw. Sterke illustraties van de wer king van zogenaamde archetypen, zijn te vinden in de wolkenkrabber (het type van de toren waarmee men tot de hemel wilde reiken) en het Vrijheidsbeeld (de Colossus, met dit verscnil dat het Vrijheids beeld iets symboliseert en niet dient als baken voor de schepen). Een onderzoek gericht op de beantwoording van de vraag waar om bepaalde gebouwen beroemd zijn heeft in deze film een aparte vorm gekregen - verrassend ge filmd, goed decor en ontwapenend spel zijn hiervan enkele ingrediën ten. Alles bij elkaar is het teveel om in een half uur te verwerken maar het resultaat is niettemin leerzaam en onderhoudend. De videofilm 'Famarama', een pro- duktie van het Audio-Visueel Centrum van de Leidse Universiteit en het Kunsthistorisch Instituut. Gepresen teerd op 15 mei in de Tafleh-zaal van het Rijksmuseum van Oudeheden. NANCY STOOP brachte verhaal worden aan de hand van bekende voorbeelden, bepaalde aspecten van 'beroemde architectuur' belicht. Een treffend plaatje van de Eiffeltoren als zend mast moet de werking illustreren; een architectonisch object is de zender van een boodschap die op het publiek (de ontvanger) over wordt gebracht. Zo kan een ge bouw macht symboliseren, bij voorbeeld de Sint Pieter als sym bool voor de macht van de kerk en het Pentagon voor de macht van de staat. Soms ontlenen gebouwen hun bekendheid aan de uitzonder lijke afmetingen (Empire State (foto p.r.| The Nits, morgenavond in het Leids Vrijetijds Centrum.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29