LEIDSCH DAGBLAD Acties bij NSworden voortgezet O Nog jaren extra straling in ons land Akkoord in zuivel 50ft Hulshoff DALAI LAMA BEZOEKT LEIDEN Op 1 juli 1987 naar 36 uur 50 BESTOL Werkloosheid veel lager dan arbeids bureau zegt Justitieel onderzoek van actieblad 'Bluf Veel meer haring in Noordzee Rabobank in Valkenburg overvallen Friese huisartsen in actie Nieuwe of gebruikte auto kopen? Trams botsen: elf gewonden kado bij aankoop van zitplaatsen LEÉR VRIJDAG 16 MEI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38011 Rupsenbestrijding: campings gesloten LUYKSGESTEL ANP) - In het Brabantse Luyksgestel moeten twee campings zes dagen dicht omdat het omringende bosge bied woensdag vanuit een vliegtuig moet worden be sproeid met een bestrijdings middel. De bestrijding met dimilin is nodig omdat de bomen in het gebied dreigen te worden kaal gevreten door de rupsen van de nonvlinder. De campingexploitanten vin den de sluiting overdreven en verwachten een forse schade te lijden. „Veel gasten die na Pinksteren wilden blijven moe ten nu dinsdagmiddag hun boeltje pakken". DEN HAAG (GPD) - De Neder landse bevolking staat deze maand bloot aan gemiddeld 3,4 millirem extra straling als gevolg ramp met de kerncentrale lieu) heeft het rapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. In het rapport staat dat de con- de centraties van de radioactieve stof jodium 131 tussen 1 en 11 mei (de Tsjernobil. De komende jaren ramp gebeurde op 26 april) van moet rekening worden gehouden plaats tot plaats sterk uiteenliepen. met een extra stralingsbelasting van 6 millirem per jaar. Deze ver hoging blijft overigens ver onder de maximum-straling van 100 mil lirem, die jaarlijks mag worden ontvangen. de mens wordt blootge- metingen wordt aangenomen dat steld terwijl bequerel de straling in in de eerste twee weken na het on eenheden weergeef. geval 0,04 procent van de totale Het water van de Maas in Eysden hoeveelheid vrijgekomen radioac- yertoonde op 4 mei een hoge stra- tieve stoffen in Nederland is te lingsactiviteit (14 kilo bequerel per rechtgekomen. In Finland, Bulga- vierkante meter). In tegenstelling rije, Polen en Hongarije i tot deze regenrivier, met zijn rela- moedelijk zeker tien keer zo hoog Zo werd in De Bilt 19 kilo beque- tief klein stroomgebied, bereikte geweest, rel per vierkante meter gemeten, de Rijn bij Lobith pas op 7 mei piekwaarden die even hoog waren. Op 4 mei werden de hoogste jo- bijna drie keer zoveel als in Gilze Rijen (7,2 kilo bequerel per m2). In Dat staat in een rapport van het bequerel per vierkante meter Leeuwarden werd anderhalf kilo dium 131-gehalten gemeten in het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Bilt- hoven. Minister Winsemiii: constateerd. Het verschil tussen millirem en bequerel is dat de eer ste meting de straling weergeeft gras. Spinazie bevatte op 6 r hoogste jodium-gehalte; vanaf 8 mei daalde dat weer. On crond van een groot aantal De straling zal volgens het insti tuut nog jaren via metingen moe ten worden gevolgd. Vooral moet worden gelet op grond-, drink en zeewater, omdat de gehalten van radioactieve besmetting daarin pas op langere termijn kunnen stijgen. tie ook zal worden uitbetaald. Om- dat de kosten van levensonder- de DalaCLama (Oceaan lijks stijgen, valt er overigens nig aan prijscompensatie te bere kenen. AMERSFOORT (GPD) - De werk geversorganisaties en de vakbewe ging hebben vanmiddag een ak koord bereikt over een nieuwe cao voor de zuivel-industrie. Per 1 juli 1987 zal in de bedrijfstak de 36-uri- ge werkweek van kracht worden. De lonen worden op 1 juli dit jaar met een half procent en op 1 april volgend jaar met een vol procent verhoogd. Eind 1987 wordt een eenmalige uitkering verstrekt van een half procent. De Voedingsbonden van FNV en CNV zijn tevreden met het resul- a a/tqtfpn a i\t a md\ r* «- taat. Zij menen dat de stakingen ^STE.R,DA^. (AJNP)?.l°®cler die zij vorige week hielden en die Justltle blJ de ln zij volgende week dreigden te her- AT,ster?am' mr' J' A1' h<*ft in halen, hun nut hebben gehad. De Sahtand v'er Jaar onvoorwaardel.j- werkgeversbonden zijn niet min- e gevangenisstraf geelst tegen LEIDEN - De Dalai Lama, de geestelijk en wereldlijk leider van Tibet, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het museum van Vol kenkunde in Leiden. Hij bekeek daar in de schatkamer van het mu seum de speciaal voor hem inge richte tentoonstelling over religieu ze voorwerpen uit de Tibetaans Boedhistische traditie, zoals bron zen beeldjes, rolschilderingen en ce remoniële voorwerpen. De veertien- Wij s- niet of nauwe- heid) werd verwelkomd door direc teur Van Gulik (links). dotoHoivai Eis 4 jaar voor spionagepoging der tevreden, nu zeker problemen voorbij zijn. Personeel in de zuivel-industrie 43-jarige Amsterdamse wegens een poging tot spionage. wordt ervan verdacht zal geen loon hoeven 'inleveren steatsgehei- voor de verdere verkorting van de rnPn P P Pn werkweek tot (gemiddeld) 36 i In het ontwerp-contract is vastge legd dat eventuele prijscompensa- te hebben doorgegeven het Oostblok. De vrouw zou de geheimen uit een kluis van het Amsterdamse oc trooibureau Los en Stigter hebben gestolen. Het waren documenten de NAVO-bondgenoten West- Duitsland en Nederland over on der meer de bepantsering van tanks en andere militaire voertui gen. Nadat de vrouw de staatsge heimen had gekopieerd legde zij de kopieën in een kluis van een bank. De officier achtte het bewijs on toereikend om de vrouw spionage ten laste te leggen. KATWIJK-AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 Warm Perioden met zon. Later op de dag meer bewolking en enkele regen of on weersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 9, middagtemperatuur on geveer 25 graden. Matige wind uit zuidoost tot zuid. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en nu en dan regen- en ofweersbuien. Sterk wisselende temperatuur met en kele warme dagen. 17 MEI 1986 zon op: 05.43 uur, zon onder: 21.30 uur; maan op 13.00 uur, maan onder piqué polo's in 8 verschillende mode kleuren voor HEM HAAR. Mt. S/XL Winkelprijs 24.95 Lelden Lange Gracht 5 (naast Dlgros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond Onderzoek IPW DEN HAAG (GPD) - Het werkelij ke aantal werklozen in ons land is lager dan wordt gedacht. Uit een onderzoek in opdracht van het per- soneelsadvies- en informatiebu reau IPW in Bussum blijkt dat de administraties van de gewestelijke arbeidsbureaus zo vervuild zijn, dat van het aantal opgegeven gere gistreerde werklozen van ongeveer 700.000 er waarschijnlijk 150.000 tot 200.000 moeten worden afge trokken. Dit betekent dat het aantal echte werklozen ongeveer ligt op 550.000. Een aantal dat veel lager uitkomt dan premier Lubbers en kele weken geleden noemde. In de berekeningen van het bureau is geen rekening gehouden met de verborgen werkloosheid; mensen die wel werk willen hebben maar zich niet laten inschrijven bij een arbeidsbureau. Ook de cijfers omtrent de duur van de werkloosheid zoals die ie dere maand door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid bekend worden gemaakt, blij ken weinig betrouwbaar. Uit on derzoeken van het Directoraat Ge neraal voor de Arbeidsvoorziening blijkt dat ongeveer 100.000 langdu rig werklozen ten onrechte als kort werkloos staan geregistreerd. Het aantal langdurig werklozen zal daarmee dan op ongeveer 500.000 komen. DEN HAAG, DRIEBERGEN (GPD/ANP) - De stakingsac ties bij de NS, die vandaag hun tweede dag ingingen, zullen dinsdag onverminderd worden voortgezet. De Vervoersbond FNV heeft dat vanochtend gezegd nadat overleg met de NS-directie was mislukt. Vanaf morgen tot en met maandag sende zendingen, zoals medicij- zullen de treinen, in het kader van nen, rouwkaarten en expressepost een 'Pinksterreces', wel normaal worden in ieder geval op tijd be rijden. De directie van de Neder- zorgd. Nu Parijs vandaag per trein landse Spoorwegen overweegt de onbereikbaar was. zette de reisor- hulp van de rechter in te roepen in ganisatie FTS bussen in om toeris- een poging de stakingsacties vanaf ten voor een lang weekeinde naar dinsdag onmogelijk te maken. de Franse hoofdstad te brengen. De staking, waaraan volgens de De andere spoorwegbonden FNV ongeveer 800 personeelsle den meedoen, heeft ook vanmor gen weer geleid tot lange files op autosnelwegen. Er was iets minder verkeer op de weg dan gisteren, toen in totaal 130 kilometer files ontstonden, maar in de vroege och tendspits ontstond er toch al 45 ki lometer, terwijl 20 kilometer nor maal is. Naast de rayons Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wordt nu ook door de NS-machinisten en -conducteurs in Arnhem gestaakt. Vooral het internationale treinver keer naar en van West-Duitsland ondervindt daarvan hinder. De treinen gaan niet verder dan Em merich en keren dan weer terug. De NS lieten weten de dienstre geling in het Westen niet te kunnen garanderen. "Het vanwege de Pinksterdagen mogelijk grotere reizigersaanbod moeten we over ons heen laten komen", aldus een NS-woordvoerder. In dat deel van het land, waar niet wordt gestaakt, weet NS de treinen nog redelijk volgens het rooster te laten rijden. "Maar in de stakingsgebieden be- AMSTERDAM (ANP) - Het Open- rust elke gelijkenis met een dienst- baar Ministerie in Amsterdam is regeling op puur toeval". een gerechtelijk vooronderzoek Amsterdam is evenals gisteren begonnen tegen de drukkers van niet per trein bereikbaar. In de het actieblad Bluf. Het onderzoek rayons Den Haag en Rotterdam is houdt verband met de geregelde een beperkte dienstregeling (in de publikaties in Bluf van documen- ochtend- en avondspits wel treinen ten die in 1985 werden gestolen uit op de Zoetermeerlijn en de Hof- het ministerie van economische za- pleinlijn), maar er rijden geen In- ken door de actiegroep 'De wraak tercitytreinen. De treinverbinding van Jonkheer Mr. De Braauw'. uit het zuiden verloopt vandaag be- Het actieblad maakt deze week ter omdat in het rayon Eindhoven melding van het onderzoek, de staking is beëindigd. Woordvoerder mr. R. Berger van Volgens NS is er sprake van het Openbaar Ministerie bevestig- groeiende irritatie bij het reizigers- de vanochtend dat het onderzoek publiek. De NS-persdienst in gaande is tegen wat hij noemde Utrecht krijgt steeds meer boze te- 'onbekende daders'. De aanleiding lefoontjes van reizigers. "Wij ver- tot het onderzoek is volgens Ber- wijzen hen dan maar door naar de ger 'opruiing' en 'mislukte uitlok- FNV. Bij ons zijn ze aan het ver- king'. De drukkerijen achter Bluf keerde adres", aldus de woord- zijn Luna en Raddraaiers. De voor voerder. zitster van Raddraaiers moet vol- Als de treinstakingen voortdu ren, zal de PTT zonodig maatrege len nemen om het postvervoer on gehinderd te laten plaatsvinden. Daarbij wordt gedacht aan het in zetten van extra auto's. Spoedei- De Mexicaanse operazanger Placido Domingo. (fotoAPi Placido Domingo komt niet naar Nederland voor het benefietconcert. PAGINA 29 Kabinet vindt acties van huisartsen ongerechtvaar digd. PAGINA 5 Het merendeel van de NA- VO-landen staat achter de produktie van chemische wapens. PAGINA 7 De voorbereiding van de bouw van een kerncentra le op de Moerdijk is volle dig stilgelegd. PAGINA 9 Autocoureur Elio de Ange- lis na een ongeval op Le Castellet overleden. PAGINA 15 De SP is in opmars. Kijk vanavond Ned. 2.22.20 uur Onstelnr. 010-4673222 r rSociaJistiese Partij 18, Socialistiese Partij 18, Vissers verwachten uitstekend seizoen (van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN - De Neder landse vissers staat een uitstekend haringseizoen te wachten. Dat is de mening van de visserijbiologen en de vishandel aan de vooravond van het nieuwe haringseizoen. De haringstand is het afgelopen jaar vooral in het centrale deel van de Noordzee enorm toegenomen, aldus bioloog R. Boddeke van het rijksinstituut voor visserij-onder zoek (RIVO). Op deze zuidelijke breedtegraden wordt de driejarige haring gevangen die bij uitstek ge schikt is voor de verwerking tot de zogenaamde maatjesharing. Naar schatting zo'n vijfentwintig schepen varen op maandag 26 mei uit voor de traditionele haringrace, een week eerder dan vorig jaar. Volgens de voorzitter van het ha ringcomité, de Katwijker L.E. Ou wehand, is dat hard nodig omdat de huidige haringvoorraad in de vrieshuizen nagenoeg op is. De eer ste Hollandse Nieuwe wordt al op 27 of 28 mei aan wal verwacht. De haringhandel verwacht dit jaar opnieuw een stijging van de haringconsumptie in ons land en probeert verder haar afzetgebied te vergroten in landen als Engeland, Duitsland, Belgie, Japan en enkele Afrikaanse staten. "De haring wordt populairder", constateert Ouwehand, "niet in de laatste plaats omdat de prijzen van andere vissoorten de afgelopen jaren flink zijn gestegen". Voorafgaande aan de haringrace wordt op zaterdag 24 mei in Sche- veningen weer de traditionele Vlaggetjesdag gehouden. (Van een c r verslaggevers) Volgens Bluf pakt het Openbaar Ministerie de drukkerijen aan, om dat Bluf zelf geen rechtspersoon is. De drukkers zijn dan verantwoor delijk, maar gaan weer vrijuit als zij zeggen wie hun opdrachtgever is. De redactie van Bluf denkt dat onder meer het vrijgeven van na men en adressen van ambtenaren, onder het kopje 'Inbreken kan ie dereen', tot het onderzoek heeft ge leid. VALKENBURG - De Rabobank aan de Hoofdstraat in Valkenburg is vanmorgen om half negen over vallen. De daders, de politie ver moedt dat het er vier waren, dron gen het kantoor via de achterzijde binnen en bedreigden het perso neel met vuurwapens. Hoeveel geld er is ontvreemd is nog niet bekend. De overvallers vluchtten met een personenwagen. De acht personeelsleden die op het moment van de overval aanwezig waren, werden in de toiletruimte opgesloten. Eén van de personeels leden moest mee om de kluis te openen. Het personeel werd ver volgens geboeid waarna de over vallers op de vlucht sloegen. De rijkspolitie maakte vanmor gen onder meer gebruik van een helikopter om de vluchtwagen te zoeken. Informeer naar onze inruilprijzenen extra mogelijkheden. (MüHet Motorhuis Het Motorhuis: je kimt er niet omheen. AMSTERDAM (ANP) - Door een botsing van twee trams in de Am sterdamse Bilderdijkstraat zijn vanmorgen elf mensen gewond ge raakt. Oorzaak van het ongeluk was een wissel die door onduidelij ke oorzaak verkeerd stond waar door één van de trams onverwacht linksaf sloeg in plaats van recht door te rijden. De tram uit tegenovergestelde richting klapte met een flinke vaart tegen de links afslaande tram. Van de elf gewonden konden er drie na behandeling weer naar huis. De an dere acht, onder wie de bestuurder van één de trams, moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij hadden onder meer hoofdlet sel, beenfracturen en uit de kom geschoten armen. Door het onge luk raakte het verkeer een klein uur ontregeld. LEEUWARDEN (ANP) - Friese huisartsen gaan volgende week dinsdag actievoeren tegen het in komensbeleid van het kabinet. De artsen zullen wel aanwezig zijn in hun praktijk, maar zij zullen de pa tiënten vragen om alleen voor drin gende gevallen op het spreekuur te komen. Dat is gisteravond beslo ten tijdens een actievergadering in Leeuwarden. Op de vergadering van de Friese afdeling van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wa ren 96 van de 200 Friese huisartsen aanwezig. Twee stemden tegen het voorstel, omdat ze liever in lande lijk LHV-verband actievoeren. De actie is niet gericht tegen de pa tient, maar tegen staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid). (Zie verder pagina 5) Vanaf morgen hangen er bij Hulshoff Wonen aantrekkelijke leercheques aan alle leren zitmeubelen. Nu koopt u leren kwaliteits meubelen honderden guldens goedkoper. In alle 8 Hulshoff Wonen filialen. Leiden: Nieuwe Rijn

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1