Ambtenaren eisen 4 pet loonruimte 6.50% Ex-top aansprakelijk voor faillissement Tilburgsche Stad Rotterdam wil eigen ziekenfonds WERKT UW GELD WEL NET ZO HARD VOOR UALSU WERKT VOOR UW GELD? Extra beloning schaars personeel Personeel bij belasting onvoldoende opgeleid Wilton: Van Aardenne misleidde ambassades Ruding: frauduleuze effectenhandel op de vlucht Staking Cehave ten einde Lubbi daagt Lubbers uit METUWGELD MAAKTU HETMEESTE GELD BIJ DE WESTLAND,UTRECHT HYPOTHEEKBANK. DONDERDAG 15 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De FNV-ambtenaren willen tijdens het ambtenarenoverleg van volgende week woensdag bij minister De Korte (binnenlandse zaken) een loonruimte opeisen van 3,9 procent. Over de besteding van deze ruimte, die overeenkomt met de kostenstijging in de cao's die in het bedrijfsleven zijn afgesloten, kan dan worden overlegd. AMSTERDAM (GPD/ANP) - "Ik denk dat de frauduleuze effecten handel op de vlucht is en dat de naam van de Nederlandse kapitaal markt niet langer bezoedeld zal worden". Dat zei minister Ruding (financiën) gisteren bij de viering van het 110-jarig bestaan van, de Vereniging voor de Effectenhandel in Amsterdam. De minister verklaarde dat de re cente acties van de justitie tegen vier dubieuze beleggingsmaat schappijen en de nieuwe Wet Ef fectenhandel kennelijk al resultaat hebben geboekt. Die wet is op 1 mei in werking getreden. De be windsman zei dat de - meestal bui tenlandse - firma's al sinds 1985 wisten wat hun boven het hoofd hing. Sinds ongeveer een maand weten ze wat ze moeten doen om Dat staat in een brief van de ACOP (de FNV-ambtenarencentrale) die vandaag de deur uitgaat. Vandaag vindt overleg plaats met de colle ga's van het CNV, de hogere amb tenaren (CMHA) en het Ambtena- rencentrum. Namens de CNV- ambtenaren liet CCOOP-voorzitter De Jong weten dat „het er wel naar uit ziet dat er langs deze koers zal worden gevaren", al wilde hij zich nog niet uitlaten over een loon ruimte-percentage. „Gelijke be handeling tussen overheid en marktsector staan voor ons voor op". Een forse botsing met De Korte lijkt nu onvermijdelijk. De minis ter moet juist 1,4 miljard aan om buigingen binnenhalen, voorna melijk door de ambtenaren geen enkele onderhandelingsruimte te geven. Hij kondigde gisteren wel aan schaars personeel extra te gaan belonen, gekoppeld aan de voor waarde dat dergelijke ambtenaren een bepaalde tijd blijven. Aan het eind van de overeengekomen pe riode krijgen zij,dan een premie. De Korte noemde als voorbeeld honderdduizend gulden over een periode van tien jaar, „maar dat kan van geval tot geval anders lig gen". Het geld hiervoor hoeft niet binnen het ambtenarenapparaat gevonden te worden: er komen ex tra middelen. Van de regeling zal echter slechts een zeer klein aantal ambtenaren profiteren. De bond van hoger personeel CMHA vindt De Kortes plan „lapwerk" en de CNV-ambtenaren spreken van „willekeur". De Korte meent echter dat de maatregelen met de nodige terug houdendheid zullen moeten wor den toegepast om uitstralingseffec ten te voorkomen. Bovendien zit het knelpunt volgens hem vooral bij het aantrekken van nieuwelin gen, als financieel-economen, auto matiseringspersoneel en accoun tants. „Er is zeker geen uittocht aan de gang bij de overheid. Slechts hier en daar ligt het ver loop wat boven het gemiddelde," aldus de bewindsman. „Het gaat duidelijk om aparte knelpunten, die - als er voldoende geschoolden voorhanden zijn - vanzelf verdwijnen. Daarom is niet gekozen hogere inschaling van be paalde functies, wat niet is terug te draaien. „Het systeem moet flexi bel zijn", aldus De Korte, die ook medewerkers die door de overheid zijn opgeleid verplichten een deel van hun studiekosten terug wil la ten betalen als ze vroegtijdig de dienst verlaten. De laatste jaren oe fent het bedrijfsleven een grote zuigkracht uit op bepaalde groe pen ambtenaren (bij voorbeeld be lastinginspecteurs en rijksaccoun tants). DEN HAAG (ANP) - De belasting dienst beschikt over te weinig op geleid en ervaren personeel. Aan vankelijk werd aangenomen dat de problemen in 1987 achter de rug zouden zijn. Dat zal volgens de hui dige ramingen nu op zijn vroegst in 1990 het geval zijn. Niet alleen op de hogere niveaus is dit probleem voelbaar, ook - zij het nu nog in mindere mate - ontstaan proble men bii het middelbare personeel. ROTTERDAM (GPD) - De directie van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord beschuldigt mi nister Van Aardenne ervan de am bassades in Indonesië en Algerije vals te hebben voorgelicht over de marine-werf. De ambassades in deze twee lan den hadden instructies gekregen van het ministerie in Den Haag de werf niet te helpen bij pogingen marine-opdrachten binnen te ha len. De minister vindt dat eventue le orders eerst bij de twee staats- werven De Schelde in Vlissingen en de RDM in Rotterdam terecht zouden moeten komen. Pas daarna zou de Schiedamse werf aan de beurt zijn. De minister heeft echter verzwe gen dat Wilton, overeenkomstig de met het ministerie gemaakte af spraak, met eigen ontwerpen van marine-schepen op de buitenland se markt mag opereren. In een on langs gehouden besloten hoorzit ting met kamerleden en de Wilton- top heeft de minister gezegd de ambassades 'op hun verzoek' in structies te hebben gestuurd over de in het verleden gemaakte af spraken met Wilton en de twee an dere werven. Volgens voorzitter Albert Etman van de ondernemingsraad van Wil ton heeft de minister de kamerle den hierbij vals voorgelicht. „Het was niet hun verzoek, maar op zijn instructie", aldus Etman. Boven dien heeft de minister volgens hem de voor de werf belangrijke passa ge verzwegen dat Wilton eigen scheepsontwerpen aan het buiten land mag verkopen. De directie van de werf heeft in terne telex-berichten onderschept tussen het ministerie en de twee ambassades waarin alleen de be perkingen voor de werf staan aan gegeven en niet haar speelruimte. In een scherpe protestbrief die Wil ton gisteren heeft verstuurd aan Economische Zaken, verwijt de werfdirectie minister Van Aarden ne 'onvolledige en dus onjuiste' in structies te hebben doorgegeven aan de ambassades. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is tegelijkertijd excuses aangebo den omdat Wilton ook hem, maar bij nader inzien abusievelijk, had beschuldigd van tegenwerking. Deze sombere woorden sprak di recteur-generaal C. Boersma van de belastingdienst gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag 1985. Het tekort aan personeel wordt met name veroorzaakt door arbeidsduurverkorting, vut en het vertrek van inspecteurs, accoun tants en automatiseringsdeskundi gen naar het bedrijfsleven. Alleen al het (aangekondigde) vertrek van accountants naar het bedrijfsleven over de eerste vijf maanden van dit jaar bedraagt 35 tegen 49 over ge heel 1985. Pensioengevallen en vutters komen daar nog bij. Dit verloop leidt volgens Boers ma tot tekorten in vooral kwalita tieve zin. De belastingdienst boet ten opzichte van de particuliere sector in aan concurrentiekracht, zo zei hij. Die ontwikkeling doet zich ook, zij het nu nog in mindere mate, bij het middelbaar personeel voor. Wegens pensionering, vut en verloop verlieten in 1985 iets meer dan 1.600 medewerkers de dienst. Daar staan weliswaar ruim 2.800 nieuw in dienst genomen ambtena ren tegenover, aldus Boersma. Maar dat zijn medewerkers die niet direct op het gewenste niveau kun nen worden ingezet. Mensen moe ten immers worden opgeleid, zo zei hij. Boersma wees erop dat er in 1983 bij de opstelling van het Investe- rings- en Personeelsplan nog van uit werd gegaan dat de problemen in 1987 achter de rug zouden zijn. Dat zal nu op zijn vroegst 1990 wor den. Koekjes General Biscuits (Lu, De Beuke- laer, Liga) wil haar krakelingenfa- briek in Schoonebeek, waar 55 mensen werken, sluiten. De direc tie heeft dit gisteren aan de bonden en het personeel meegedeeld. Vol gens drs. J. Boels, algemeen direc teur van General Biscuits Neder land, maakt de sluiting deel uit van de "laatste fase van een internatio nale herstructurering" van het con- Spuitbussen De produktie van spuitbussen in ons land is nagenoeg gelijk geble ven. De uitvoer van spuitbussen, vooral insecticiden, nam af en dat werd goed gemaakt door een stij ging van de verkopen in óns land. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Aerosol Vereniging (NAV), die de belangen van deze branche behartigt. Daimler-Benz Het Westduitse automobielcon cern Daimler-Benz heeft in 1985 dankzij de hoge dollarkoers en een sterke toeneming van de afzet van personenauto's een recordwinst geboekt, zo blijkt uit de jaarcijfers. De daling van de dollarkoers zal met name de omzet op de Ameri kaanse markt, gerekend in mar ken, drukken, maar de winst zal dit jaar tenminste op het niveau van het 1985 blijven, zo verwacht het concern. ROTTERDAM - Na wat startproblemen bij de officiële opening van de 'Slufter', de grootschalige lokatie voor de berging van 150 miljoen kubieke meter verontreinigde baggerspecie, kwam gisteren utieindelijk, gepaard met veel knallen en een enorme rookwolk, de eerste bagger uit de pijplei ding. De 'Slufter' zal tot de eeuwisseling plaats bieden aan het slib. (foto ANP) voor een vergunning in aanmer king te komen. Van de enkele tientallen ongeor ganiseerde effectenkantoren hééft er tot nu toe echter nog geen één een wettelijke vereiste aanvraag voor een vergunnig ingediend. Het vermoeden bestaat dan ook dat ve len hun activiteiten hebben ge staakt of zelfs uit Nederland zijn vertrokken. "Het is misschein nog te vroeg om te juichen, maar mijn conclusie is dat de frauduleuze ef fectenhandel op de vlucht is", al dus de minister. Minister Ruding pleitte voor een fraudebestrijding op Europese schaal. Anders zullen malafide in stellingen zich immers vestigen in landen waar minder strenge regels gelden. Onder het Nederlandse voorzitterschap zijn onderhande lingen gevoerd over een ontwerp Europese richtlijn met eisen voor het prospectus van niet genoteerde effecten. Over de Amsterdamse effecten beurs zei de bewindsman dat in Amsterdam dan weliswaar niet met één grote klap wordt gemoder niseerd en gedereguleerd, zoals in Londen aanstaand najaar zal ge beuren, maar dat Amsterdam het zelfde op effectieve wijze stap voor stap doet. Ondanks de staking bij Cehave reden de buikwagens met mengvoeder gisteren toch uit. VEGHEL (ANP) - De stakende le den van de Industriebond FNV bij de mengvoederfabriek Cehave hebben besloten vanmiddag weer aan het werk te gaan. De staking van de werknemers, met als inzet een werkweek van 36 uur, legde gisteren en vanochtend nog de ge hele produktie plat. Ondanks de werkhervatting liet de directie van Cehave weten het kort geding dat vandaag tegen de industriebond zou dienen, gewoon door te zetten. De directie besloot hiertoen omdat de bond geen garantie wilde geven dat er bij Ce have niet meer zal worden ge staakt, Herhaling Een nieuwe staking op korte ter mijn behoort volgens districtsbe- stuurder J.Kirkels zeker tot de mo gelijkheden. "Als de directie niet met ons wil praten, ligt een herha ling in het verschiet". Cehave-di- recteur H. Carels zei bereid te zijn met de industriebond ieder ge sprek te voeren, "als het maar niet over de cao gaat. We hebben met de Unie BLHP een akkoord be reikt en zullen daar niet aan tor nen, ook niet onder druk van een staking.". Vee Kirkels bestrijdt dat de bond met het affluiten van de stakingen overstag is gegaan. "We smeren de actie over een langere tijd uit om dat met de staking levend vee wordt getroffen. De bond kent zijn verantwoordelijkheid. We willen bovendien ook de publieke opinie niet negatief beïnvloeden". UTRECHT (ANP) - Voorzitter G. Lubbi van de Voedingsbond FNV wil in een openbaar debat met premier Lubbers in de clinch over de vraag of de Voe dingsbond FNV in de zuivel uitsluitend om „poen" staakt en of werkgelegenheid de bond een voortdurende zorg zal zijn. Mevrouw Lubbi nodigt Lub bers in een brief en middels ad vertenties in de dagbladen uit zijn in diverse kranten gepo neerde stelling waar te maken dat de bond uit is op „poencon- tracten". „Lubbers liegt of hij weet niet beter", stelt de Voe dingsbond in de advertentie. „Onze leden willen de 36 uur op een manier die banen oplevert en voor werknemers en hun ge zinnen leefbaar is. Daarnaast gaat het om een behoorlijk in komen. Zelfs een premier in zijn nadagen behoort goed op de hoogte te zijn", aldus Lubbi. Ze verklaart dag en nacht be schikbaar te zijn om de degens met Lubbers te kruisen. Vakbondswoordvoerder F. Allers beaamde dat de zuivel- werkgevers weliswaar bereid zijn tot invoering van een 36- urige werkweek, maar dat wil len ze dan op zo'n manier dat er nauwelijks banen bij komen. Bovendien wil de Voedings bond af van de uitzend- en af- roepkrachten waar in de zuivel nog steeds veelvuldig mee wordt gewerkt. BREDA (ANP) - De curatoren van de ten onder gegane Tilburgsche Hypotheekbank willen de schade verhalen die aan de bank is toege bracht verhalen op de vroegere lei ding. Oud-directeur Bouman en de raad van commissarissen worden geheel verantwoordelijk geacht voor het malafide wanbeleid, dat tot de ondergang van de THB heeft geleid. Ook twee notarissen die hebben meegewerkt aan bepaalde transac ties, zijn schriftelijk aansprakelijk gesteld, zo deelde curator mr. J. Kaulingfreks gisteren mee tijdens een crediteurenvergadering in Bre da. De totale schade die is ontstaan door de diverse transacties beloopt f 80 miljoen. Een groot deel van dit geld zou zich in het buitenland be vinden, evenals enkele commissa rissen. Zonder het verdwijnen van die 80 miljoen zou de Tilburgsche niet failliet zijn gegaan, aldus de cutaroren. De vergadering was bijeengeroe pen ter bespreking van een lijvig rapport over de oorzaken van de ondergang van de THB. Daarbij waren zelfs curatoren nogal verrast door de ontdekking, dat de bena delingen van de bank precies in de periode-Bouman vielen. Al eerder besloten curatoren tot actie tegen de Nederlandse Credietbank, die een onstreden rol heeft gespeeld. De dubbele positie van president- commissaris Delsing van de THB, die tevens topman van de NCB was, geeft extra steun aan deze ac tie. Waarschuwingen Tal van schuldeisers vroegen zich gisteren echter af, waarom De Nederlandsche Bank (DNB) en de accountant Van Dien en Co in het rapport van de curatoren buiten schot zijn gebleven. Zij menen dat De Nederlandsche Bank had eer der in moet grijpen, terwijl Van Dien aan de bel had moeten trek ken toen de commissarissen niet reageerden op waarschuwingen voor de handelingen van Bouman. Directeur Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfs In formatie SOBI stelde de curatoren voor om eventuele vorderingen op DNB en Van Dien voor 200.000 gul den aan zijn stichting over te dra gen. Kaulingsfreks gaf wel toe dat er hier en daar wat gehaperd heeft, maar ontkende dat er dergelijke vorderingen zijn en wilde niet op het bod in gaan. Dit tot ongenoegen van sommige crediteuren, die ook weinig goede woorden over hadden voor de op volger van Bouman, de van Vol- ker-Stevin afkomstige Van der Driest. Hij werd een „gesjeesde aannemer" genoemd, terwijl tij dens de vergadering ook in de on roerenend goed-wereld beruchte namen opdoken als Fennis, Kooij- man en Slis-Stroom. Puinbank De curatoren benadrukten dat zij, waar dit zin lijkt te hebben, ver dere juridische stappen tegen be trokken personen als handelaren en taxateurs, zullen nemen. Kau- lenfreks omschreef de administra tie van de THB als een „puinbak". Zo kon het gebeuren dat tijdens gisteren plotseling een stuk boven tafel kwam, dat bleek te ontbreken in het archief van de THB, terwijl werd meegedeeld, dat de notulen van een aandeelhoudersvergade ring van 28 april 1982 nog steeds zoek zijn. Een moeilijk punt bleek nog, dat er nog voor 625.000 gulden aan pandbrieven 'zoek' is. Deze zijn nog niet aangemeld om te worden erkend als vordering yp de boedel. Omdat het waarschijnlijk om klei ne beleggers gaat, werd besloten de houders nog twee jaar de tijd te geven hun stukken aan te bieden. ROTTERDAM (ANP) - Het verze keringsconcern Stad Rotterdam wil zelf een ziekenfonds oprichten voor mensen met een inkomen tot 48.500 gulden, die nu verplicht ver zekerd zijn bij de bestaande semi- ADVERTENTIE Veel mensen nemen genoegen met zo'n 4 a 5% rente op hun geld. Jammer, want er wordt hard voor gewerkt. Daarom een simpel advies: Koop er waardestukken met hoge rente voor. Of zet het verstandig weg op een [nü] langlopende rekening. Bij de Westland/Utrecht Hypotheek bank of via 't officiële spaaragentschap. Zij kunnen u adviseren hoe u de hoogste rente krijgt. Via pandbrieven of pandbriefbiljetten PANDBRIEVEN of Dij voorbeeld via een vaste of variabele beleggingsrekening. Rentewijzigingen voorbehouden 070-469454 Kantoor WUH: 's Gravenhage: Buitenhof 51, Spaaragenten WUH: Gouda Bestebreurtje, Markt 68, 01820-11811 Leiden Data/Verhoeven, Stationsweg 26, 071-142341 overheidsziekenfondsen. Staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) kan daarover binnen kort een brief verwachten. Dit zei bestuursvoorzitter dr. L.M. van Leeuwen gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag. Stad Rotterdam is tot die stap ge komen omdat de ziekenfondsen zich steeds meer opwerpen als as surantietussenpersonen, die hun klanten particuliere verzekeringen als reisverzekeringen verkopen. Van Leeuwen vindt dat oneigenlij ke concurrentie. Hij meent dat de particuliere verzekeraars al genoeg hebben moeten accepteren om hun rol in de ziektekostenverzeke ring te behoudep. Zo moeten zij een standaardpakket bieden aan degenen die tot nu toe vrijwillig bij het ziekenfonds waren verzekerd voor 135 gulden per maand. Dat is volgens Van Leeuwen 30 tot 35 gul den te weinig. Klant Buiten de formele toelichting op het jaarverslag zei hij dat hij met het verzoek om een eigen zieken fonds te mogen oprichten vooral hoopt te bereiken dat aan het af sluiten van particuliere verzekerin gen door ziekenfondsen een einde wordt gemaakt. Mocht dat niet luk ken, dan wil Stad Rotterdam se rieus een eigen ziekenfonds heb ben om zo de grote groep verplicht verzekerden binnen te halen en hen ook als klant te krijgen voor andere verzekeringen. Van de totale premie-inkomsten van 1 miljard gulden van Stad Rot terdam was vorig jaar 585 miljoen gulden afkomstig van levensverze keringen. Van de totale nettowinst van 49,8 miljoen gulden (49,1 mil joen in 1984) kwam 21,2 miljoen gulden voor rekening van levens verzekeringen. Het schadebedrijf leverde een winst op van 21,9 mil joen, maar dat was 4,8 procent min der dan in 1984, terwijl de winst op levensverzekeringen met 5,4 pro cent toenam. De winst van het hy- potheekbedrijf steeg van 6 miljoen tot 6,74 miljoen gulden. Van Leeuwen uitte, zoals vrijwel alle verzekeraars, zorgen over de schadeverzekeringen. Onder druk van de concurrentie zijn de pre mies voor bij voorbeeld autoverze keringen sinds 1982 met ongeveer 25 procent gedaald, terwijl de scha de toeneemt. Ook de criminaliteit in met name de grote steden ver oorzaakt veel aangiften van in braak. Hoewel de bewoners van de vier grootste steden al meer premie moeten betalen dan andere Neder landers is er van kostendekking nog geen sprake, zo zei Van Leeu- Niettemin noemde hij Stad Rot terdam een witte raaf onder de schadeverzekeraars. Veel maat schappijen lijden verlies op scha deverzekeringen, terwijl bij Stad Rotterdam de winst hierop welis waar is gedaald, maar nog altijd re delijk is. Volgens Van Leeuwen komt dat onder meer omdat Stad Rotterdam voornamelijk particu liere schadeverzekeringen heeft, terwijl de ergste klappen zijn ge vallen bij de grote industriële ver zekeringen. Daar zouden de pre mies met ongeveer 60 procent om hoog moeten. Die ellende is onze deur voorbij gegaan, aldus de be stuursvoorzitter van Stad Rotter dam. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft vandaag het her stel van gistermiddag krachtig voorge zet. Gestimuleerd door de forse stij ging in Wall Street gingen veel actieve Waarden behoorlijk omhoog. De lagere cijfers van Kon. Shell in het eerste kwartaal beïnvloedden de koers pet- saldo nauwelijks. Kon. Olie zakte voor de publikatie van de cijfers f 1,60 tot f 189,60, maar later trad een herstel in tot rond de 192. Hoogovens werd f 2 duurder op f 106,30 en Unilever was ex f 10,16 slotdi- vidend op f 421,50 in feite f 5 hoger. KLM wist f 1 aan de koers toe te voe gen op f 46,40. Van de financiële waarden werd voor ABN f 6 meer betaald op f 553. Nat. Nederlanden ging f 1,20 vooruit naar f 80,50 en Aegon f 1 naar f 102. Zeer vast lagen de uitgevers. VNU boekte een winst van f 6 op f 292,50 en Elsevier was f 4 in herstel op f 177. Ook Ahold deed het goed met f 2,30 winst op f 78. Pakhoed won f 1,50 op f 60, Bührmann-Tetterode ging f 4 vooruit naar f 157 en Wessanen f 3 naar f 263. Ook op de lokale markt gingen de koersen met sprongen vooruit.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9