Giftig afval mag worden verscheept ijl 'n Nieuwe auto zonder panne. Lubbers houdt Den Uyl op afstand M» HN, een ander opinieweekblad Gerechtelijk Laboratorium verdedigt onderzoek dood Kok Alleen CP-leden kunnen failliete partij redden Voetbalpubliek betaalt voor handhaving orde TUMULT IN RAADSZAAL Kasteleinszoon doodt bezoeker Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons N B BANK praten. Lenen? De NMB denkt met u mee. PvdA verliest, D66 op winst Vertrouwen in kabinetsbeleid volgens WD 'Regeren a la Sovietique' SGP hekelt 'solo' GPV Karate Bob wordt uitgezet Politie Deventer doet gemeente voorstel: DONDERDAG 15 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DORDRECHT (ANP) - Enkele duizenden tonnen veront reinigd aluminiumafval uit de Sowjet-Unie, die nu in trein wagons op de Maasvlakte en in een loods in Moerdijk lig gen opgeslagen, mogen via Rotterdam naar verwerkings bedrijven in Spanje en Finland worden verscheept. Het ministerie van milieubeheer probeert via de ambassades in Spanje en Finland zekerheid te krijgen of het afval daar bij verwerkingsbedrijven terecht kan. v* V De treinwagons met 4000 ton alu miniumafval werden 2 mei door de milieu-inspectie ontdekt op het spoorwegemplacement bij Dor drecht. Uit monsters bleek de aan wezigheid van arsine en phosphi- ne. De lading werd daarop zo ver mogelijk van de bewoondé wereld naar de Rotterdamse Maasvlakte gereden. In de loods op een industrieter rein in Moerdijk werden later en kele tonnen van het spul aangetrof fen, die daar per trein en met vrachtauto's bleken te zijn afgele verd. De eerste vrachtwagenlading moet daar volgens de Dordtse mi lieudienst vorig jaar oktober zijn aangekomen. Metingen ter plaatse toonden geen giftige gassen aan. Volgens technisch adviseur E. BERGEN OP ZOOM/WINSCHO TEN (GPD/ANP) - Met drie scho ten uit een half-automatisch ge weer heeft gisterochtend vroeg een 25-jarige kasteleinszoon in het café van zijn vader in Bergen op Zoom een bezoeker gedood. Volgens een politiewoordvoer der had het slachtoffer in het café een gokkast beschadigd en maakte ruzie met de cafébaas en bezoe kers. Woedend haalde de zoon van de kastelein een geweer, dat hij klandestien enkele weken geleden in België had aangeschaft. In het café vuurde hij van dichtbij vier schoten af. In overleg met de Winschoter ge meentepolitie hebben de horeca ondernemers uit deze stad vier be ruchte relschoppers per aangete kende brief de toegang tot hun za ken ontzegd. Wanneer zij zich toch in een café vertonen, kunnen ze een proces-verbaal wegens lokaal vredebreuk verwachten. Aronds van de Dordtse milieu dienst' is uit onderzoek gebleken dat het afval van de Sowjet-Unie naar een verwerkingsbedrijf in het Westduitse Staufenberg is ver voerd dat later op last van de auto riteiten is stilgelegd. Het spul heeft in West-Duitsland vanaf oktober in open wagons gestaan. Enkele we ken geleden werd besloten dat de lading via de Rotterdamse haven naar verwerkende bedrijven in Finland en Spanje zou gaan. Aronds zegt dat het aluminiu mafval in Nederland als "onscha delijk en niet-chemisch" is aange boden. Arsine en phosphine kun nen bij grote doses inwerken op het centrale zenuwstelsel. Doordat het afval lange tijd in Duitsland in open wagons heeft gestaan zijn de ze stoffen volgens Aronds door in werking van regenwater-eerder ge heel of gedeeltelijk vrijgekomen. Het rijksinstituut voor de volksge zondheid zegt dat het afval nu geen gevaar voor de volksgezondheid meer oplevert. HEERLEN (GPD) - Wil de Cen trumpartij inderdaad in beroep kunnen gaan tegen het deze week uitgesproken faillissement, dan zullen de CP-leden met geld over de brug moeten komen. Een be zoek van de Haagse curator aan het hoofdkantoor heeft in ieder geval uitgewezen dat er bij de partij zelf niets te halen valt. Al het geld van de CP zit in de aparte Stichting We tenschappelijk Buro. DISCRIMINATIE (ANP) - De kan tonrechter in Dordrecht heeft het uitzendbureau Multiplan veroor deeld tot 500 gulden boete wegens discriminatie. Op enkele inschrijf- kaarten van buitenlandse uitzend krachten had de politie na een in val in het filiaal in Dordrecht vorig jaar de aantekening „donkere huidskleur" (met rood geschreven) aangetroffen. De raadsman van Multiplan, mr. F.J. Majoor, zei in zijn verweer dat niet Multiplan maar een ex-werkneemster van het uitzendbureau de schuldige is. „Multiplan was niet op de hoogte van de aantekening", aldus de raadsman. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gistermid dag in opdracht van burgemeester Van Thijn de publieke tribune in de raadszaal van hel Amsterdamse, stadhuis ontruimd. Het ging daar bij hardhandig toe. Op de publieke tribune bevonden zich enige tien tallen demonstranten, vooral van het comité 'Geen racisten in de Raad', die woedend en luidruchtig protesteerden tegen de aanwezig heid van CP-raadslid mevrouw Bouman. Van Thijn schorste de vergade ring kort na het begin, nadat hij had geconstateerd dal het publiek zich niet rustig wilde houden. De betogers noemden de raadsleden 'collaborateurs'. .Amsterdammers wees paraat, geen fascisten in de raad", schreeuwden ze onder ande re. De betogers werden met harde hand verwijderd. Het kwam in een enkel geval tot korte vechtpartijen. Andere betogers lieten zich weg dragen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het Gerech telijk Laboratorium in Rijswijk ziet geen verschil in de conclusies van het onderzoek dat de professo ren dr. Becker en dr. De Wolff naar de dood van kraker Hans Kok heb ben ingesteld en de conclusies van het eigen onderzoek. Volgens de patholoog-anatoom van het labora torium, M. Voortman, komt metha don in beide onderzoeken als voor naamste doodsoorzaak naar voren. Het eindrapport van het labora torium duidde er destijds op dat Hans Kok overleden is aan een overdosis methadon. Patholoog anatoom Becker van het Amster damse Academisch Medisch Cen trum, die door de vertrouwensarts van de familie Kok, Schumacher, was gevraagd een contra-expertise te verrichten op het nog beschik bare weefsel uit het lichaam van Kok, heeft gesteld dat de kraker ook een dodelijke longinfectie had. Hoewel dit niet in de slotconclu sie van het Gerechtelijk Laborato rium stond, was deze ontsteking zeker geconstateerd, aldus Voort man. Maar aangezien dat zeer veel voorkomt bij „drugsdoden" is er verder niet al te veel aandacht aan besteed, en is de methadon als wa re schuldige aangewezen. Professor De Wolff, die op ver zoek van Schumacher het toxicolo gische gedeelte van de contra-ex pertise voor zijn rekening nam ADVERTENTIE BREUKELEN (ANP) - Bewonderend streelt de Dalai Lama, de geestelij ke leider van de Tibetanen, het blonde haar van de 8-jarige Stijn Dissen uil Breukelen. De leider verblijft momenteel in ons land voor een bezoek van enkele dagen. (foto anp> HILVERSUM (ANP/GPD) - In een braaf voortkabbelend debat voor de- VARA-televisie heeft PvdA-lijsttrekker Den Uyl gis teravond enige toenadering ge zocht tot het CDA, maar werd hij door CDA-lijsttrekker Lubbers nadrukkelijk op een afstand ge houden. Den Uyl merkte op dat er tus sen CDA en PvdA een grote ma te van overeenstemming bestaat op het punt van de bestrijding van de werkloosheid, voor de PvdA het centrale onderwerp in de verkiezingscampagne. Over belangrijke geschilpunten als de kernenergie en de kruisraketten zou wel overeenstemming kun nen worden bereikt in de forma tiebesprekingen na de verkiezin gen, aldus Den Uyl. Lubbers hield Den Uyl echter nadrukkelijk op armlengte. De PvdA richt zich vooral op vraag stukken als de verdeling van de welvaart en wil opnieuw een voorschot nemen op de te ver wachten economische groei, al dus Lubbers. Hij kwam Den Uyl slechts een beetje tegemoet met zijn constatering dat, indien CDA en WD hun meerderheid verliezen, er met andere politie- ke-partijen 'ook met D66' gespro ken moet worden. Den Uyl viel Lubbers scherp aan over het feit dat het kabinet had geweigerd het besluit van vorig jaar tot de bouw van twee kerncentrales terug te nemen. Lubbers voerde echter aan dat dit in feite wel het geval is, om dat het kabinet heeft besloten het besluit na een evaluatie van de Russische kernramp te her overwegen. Hoofdmoot in het debat was het door het kabinet-Lubbers ge- vperde sociaal-economisch be leid. „U bagatelliseert het econo misch herstel dat er geweest is", aldus de reactie van Lubbers op de vele punten van kritiek van Den Uyl. Volgens Den Uyl leidt het beleid van het huidige kabi net ertoe dat de inkomensver schillen volgend jaar opnieuw worden vergroot. Daar tegenover stelde Lubbers dat dat niét het geval zal zijn als ook de werkne mers in het bedrijfsleven bereid zijn af te zien van loonsverhogin gen. Ook VVD-fractieleider Nijpels volgde gisteravond het tv-debat tus sen Lubbers en Den Uyl, maar toonde zich niet onder de indruk. (foto ANP) procent van de kiezers in een en quête zijn vertrouwen uitspreekt in het huidige kabinetsbeleid, terwijl de regeringspartijen in dezelfde enquête op een parle mentaire minderheid van 72 ze tels blijven steken? De vice-voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Ka mer, Evenhuis, deed gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in de Menswor ding te Leiderdorp een verwoede poging tot een analyse. Maar hij kwam er niet goed uit. Er waren in zijn partij wat oneffenheden geweest die niets met politiek te maken hadden en die niet be paald 'wervend' waren geweest. De kernramp in Tsjernobil had 'negatief uitgewerkt' voor de re geringscoalitie ('Maar het zou toch van de gekke zijn dat door een fout in een linkse totalitaire staat we hier een linkse coalitie zouden krijgen'). Toch was er volgens Evenhuis geen reden tot verontrusting ('De grote kern van de WD is in het veertigjarig bestaan van de partij stabiel ge bleven'. En: 'De liberale markt in dit land is groot'). WD-staatssecretaris Koning (financiën) kwam op dezelfde bijeenkomst tot een andere ver klaring: „Er zijn heel veel aan hangers van andere partijen - en DEN HAAG (GPD) - De PvdA kan bij de komende kamerver kiezingen rekenen op 54 zetels, D66 op 11 en de coalitie van CDA en WD samen op 73. Dit voor spelt Maurice de Hond aan de hand van een gisteren door Het Vrije Volk en de VARA gepubli ceerd verkiezingsonderzoek. Uit deze peiling blijkt dat de winst van de PvdA terugloopt tot zeven zetels; drie minder dan in de peiling van vorige week, toen deze partij op 57 zetels uitkwam. Ook het CDA verliest een zetel ten opzichte van vorige week en komt uit op 45; dat is gelijk aan het huidige aantal zetels. De VVD wint twee zetels en komt op 28. De liberalen hebben op dit moment 36 kamerzetels en D66 zes. LEIDERDORP - Hoe valt het te verklaren dat meer dan tachtig ik heb veel gesprekken met dat soort mensen gehad - die vinden dat dit kabinetsbeleid eigenlijk moet worden doorgezet. Maar deze mensen zijn veelal van oudsher aanhanger van hun par tij en die denken er niet over op een andere partij te stemmen. Dat is de eigenlijk dé reden voor het grote vertrouwen dat wordt gesteld in het kabinetsbeleid". De suggestie van GPV-lijst- trekker Schutte om in het geval van een minderheid van CDA en WD zijn partij in het nieuwe ka binet op te nemen, vond bij de liberalen weinig weerklank. Evenhuis: „Ondenkbaar. Het li beralisme wordt met een derge lijke partij erbij volstrekt immo biel en dat verdraagt een WD'er niet". Koning, die voortdurend scherp uithaalde naar PvdA-lijst- trekker Den Uyl, betrok ook D66 in zijn kritiek: „Van Mierlo heeft nu opnieuw verklaard zich bij de PvdA te willen aansluiten. Ook D66 kiest dus tegen het herstel beleid van CDA en WD. Dat be tekent: een stem op Hans is een stem op Joop". DEN HAAG/VELSEN/VENLO (GPD) - Nu de verkiezingsdatum snel nadert loopt de spanning langzaam maar zeker op en wordt de taal harder. WD-leider Nijpels gaf daarvan gisteravond een voorbeeld door 'het schrik beeld' van een kabinet met PvdA te omschrijven als 'regeren la Sovietique'. Hij suggereerde daarmee dat de PvdA arbeids tijdverkorting wil afdwingen bij wet. „Het eerste kabinet Den Uyl, wat mij betreft het enige, regeer de bij decreet en niet om aan een noodsituatie het hoofd te bieden, zoals nu in België, maar om de eigen blauwdruk aan de samen leving op te dringen", aldus Nij pels op zijn spreekbeurt in Vel- zen. Nee, dan voelt hij meer voor het beleid van het huidige kabi net, dat brede overeenstemming in de samenleving heeft bewerk stelligt, getuige het centraal ak- VERKIEZINGEN koord over de bestrijding van de werkloosheid. Ook het 'erelid van de WD', Hans Wiegel trok gisteravond in Venlo van leer tegen de sociaal democraten. Hij verweet de PvdA te speculeren op de angst van de mensen naar aanleiding van de ramp in Tsjernobil. „Dat is beneden de maat. Niet alleen omdat nota bene het kabinet- Den Uyl vele jaren geleden be sloot tot de bouw van drie kern centrales. In een advertentie durft zij te zeggen dat zij tegen kernenergie was, is en blijft. Per tinent onwaar dus", aldus Wie gel. VLAARDINGEN (ANP) - Lijst trekker Van der Vlies van de SGP heeft gisteren fors uitge haald naar zijn gereformeerde collega Schutte (GPV). Deze pleitte dinsdag tijdens een spreekbeurt in Groningen voor een coalitie van CDA en WD met het GPV en de overige klei ne christelijke partijen. Van der Vlies zei op een ver kiezingsavond in Vlaardingen „dat het niet onze stijl is al op voorhand hoog van de Martini toren te blazen". Hij noemde dat voorbarig, „aan allerlei variant variaties bestaat geen gebrek". Evenmin past het volgens Van der Vlies in de SGP-lijn solo-ac ties uit te voeren die de verschil len nog eens extra accentueren. Niemand is daarmee gebaat; bij belse politiek wel het allerminst, zei hij. heeft drie stoffen in de weefsels uit het lichaam van Kok aangetroffen, die niet staan vermeld in het eind rapport van het Gerechtelijk Labo ratorium. Het gaat hier om het sti mulerende middel amfetamine en twee tranquilizers. Volgens De Wolff zijn de drie stoffen eerst niet aangetroffen om dat een onderzoek zich bij het Ge rechtelijk Laboratorium toespitst op de vraag of er sprake is van een misdrijf. „Is die vraag beantwoord, dan stopt het onderzoek", aldus de Wolff tijdens een toelichting op het rapport van de contra-expertise gisteren in Den Haag. De amfetamine, beter bekend onder de naam 'speed', heeft aan het begin van de avond waarop Kok werd gearresteerd, de wer king van de overdosis methadon tegengewerkt. Toen de amfetami ne in concentratie afnam en de me thadon de overhand kreeg, moet het sterfproces van. Hans Kok zijn begonnen. De ademremming als gevolg van de methadon-vergiftiging en de longontsteking samen moet vol gens de Wolff en Becker zeker 1 tot 2 uur voor de dood hebben gezorgd voor het blauw aanlopen van het gezicht en bewusteloosheid. Ver der concluderen de beide professo ren dat het leven van Hans Kok ge red had kunnen worden als hij de op de avond van zijn arrestatie was overgebracht naar een ziekenhuis. Vandaar dat.het van de leden al zal hangen of de procedurele kos ten en eventuele schulden betaald worden, waarna de partij weer in staat wordt gesteld voor de recht bank te verschijnen. Voldoet de Centrumpartij eventuele schulden niet, dan wordt de partij als rechts persoon opgeheven en kunnen ook de Heerlenaren die het faillisement aanvroegen om zo een dwangsom van zo'n halve ton te kunnen in nen, naar hun geld fluiten. Bij de Haagse curator van het bu ro Van den Boogaard hebben zich vijf schuldeisers gemeld. Een van hen claimt nog zesduizend gulden van de CP tegoed te hebben. De claims van de andere vier zijn nog niet bekend. „Vermoedelijk valt de schuldenlast nogal mee", aldus mr. M. de Witte van het Buro. „De grootste vordering is die van de vijl Heerlenaren, maar tegen de dwangsom is hoger beroep aange tekend waardoor die schuld wette lijk nog niet vaststaat". De Cen trumpartij heeft tegenover de cura tor ontkend dat er schulden zou den zijn. De komende dagen krijgt de partij de gelegenheid dit te be wijzen. Zijn er buiten de Heerlenaren toch nog schuldeisers, dan zal het lot van de huidige Centrumpartij afhangen van de opstelling van de leden. „De Haagse rechtbank heeft alleen de politieke groepering fail liet verklaard", aldus mr. De Witte. „Zoals in de politiek gebruikelijk, bestaat de Centrumpartij zelf al leen in naam. Alle middelen vallen onder een aparte stichting die bui ten het faillissement staat. Uit een gesprek met de lijsttrekker heb ik de indruk gekregen dat de partij er weinig voor voelt opgeheven te worden. Bovendien heeft hij ge steld beroep aan te tekenen tegen het faillissement, en de CP mag al leen na het betalen van de schul den voor de rechtbank verschij nen", aldus mr. De Witte. AMSTERDAM (ANP) - Een tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeelde Joegoslaaf, bekend onder de naam Karate Bob, wordt 19 mei voor waardelijk in vrijheid gesteld en kort daarop op een vliegtuig naar Joegoslavië gezet. Dat heeft land sadvocaat mr. De Wijckersloot gis teren aan de advocaat van de Joe goslaaf, mr. C. Korvinus, laten we ten. Mr. Korvinus noemt de medede ling van de landsadvocaat „uiterst onzorgvuldig". Dit met het oog op een kort geding tegen de staat op 22 mei voor de rechtbank in Den Haag om uitzetting van de man te voorkomen. Volgens de advocaat van Karate Bob wacht zijn cliënt - een voormalig geheim agent - in Joegoslavië de doodstraf. Mr. Kor vinus wil verder dat zijn cliënt reis documenten krijgt om naar een an der land te kunnen reizen. DEVENTER (ANP) - De Deventer politie wil de toeschouwers van de wedstrijden van de eredivisieclub GA Eagles laten betalen voor het hand haven van de orde. Bovendien zou de voetbalclub het fouilleren van be zoekers van de politie moeten overnemen. Hetzelfde wil de politie met het begeleiden van supporters uit Deventer bij uitwedstrijden. Dit staat in een nota die gisteren openbaar is gemaakt. De aanbevelingen van de politie aan het gemeentebestuur vloeien voort uit het feit dat wedstrijden van GA Eagles zoveel aandacht van de politie vragen dat andere taken - zoals een intensieve surveillance van de binnenstad en alcoholcontroles in het verkeer - er bij in schieten. „De burgers klagen er over dat we wel massaal aanwezig zijn bij de voetbal wedstrijden, maar dat ze ons te weinig in de omgeving van uitgaanscen tra zien", aldus commissaris B. Scholten van de Deventer politie in een toelichting op voorstellen. De politie van Deventer heeft uitgerekend dat in 1985 gemiddeld per betalende toeschouwer van GA Eagles bijna een rijksdaalder is betaald voor extra toezicht. De Deventer club ontving in dat jaar 85.516 bezoe kers. Politiecommissaris Scholten zou het redelijk vinden dat een be paald percentage van die rijksdaalder bij de club in rekening wordt ge bracht. Op haar beurt zou de club dit bedrag in de toegangsprijs kunnen verrekenen. Een nadeel van het doorberekenen van de politiekosten aan GA. Eagles kan volgens burgemeester C. Waal van Deventer zijn dat de club bepaal de eisen aan de politie gaat stellen en garanties eist waar het de veiligheid en orde betreft. Ook kan zo'n regeling erop uitdraaien dat de rijksover heid minder geld geeft voor het politieapparaat omdat de gemeente een eigen inkomstenbron hiervoor heeft aangeboord. „We zullen er nog goed op moeten studeren", aldus Waal. ADVERTENTIE Hervormd Nederland onderscheidt zich van andere opinieweekbladen doordat het niet alleen een ontmaskerende rol vervult. HN-magazine werkt ook moedgevend door zijn creatieve inbreng van meningen en ideeën, die een rechtvaardige, tolerante, menselijke wereld dichterbij kunnen brengen. Dubbel voordeel voor wie nu de bon opstuurt. Voor 35 ontvangt u iedere week HN-magazine tot 1 januari 1987. Dat betekent: alle nummers tot 1 juli gratis, èn een aanzienlijke korting op de normale abonnementsprijs. Ik maak gebruik van uw aanbod. Stuur mij HN voor de speciale prijs van 35 tot 1 januari 1987 Naam: Straat: Code/Plaats: Bon sturen naar Antwoordnr. 1776,2500 X J Den Haag (open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-51 21 11. k—'Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de losse verkoop 2,75.—

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5