Universiteit geeft mannen meer kans PTT-order inzet van kort geding computerbedrijven Bijstand voor bijzondere bestaanskosten Ook als vrouwen net zo geschikt zijn Man aangehouden na woeste achtervolging Gemeente koopt café Van der Werfstraat actief in vrije tijd PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 15 MEI 1986 LEIDEN - Vrouwelijke kandidaten worden in solli citatieprocedures bij de Leidse universiteit even vaak geschikt gevonden voor de functie als manne lijke kandidaten. Wanneer er echter moet worden ge kozen tussen kandidaten dan hebben mannen door gaans de voorkeur. Dit is een van de conclusies uit het onderzoek 'Werving en selectie aan de Rijksuniversiteit Leiden', dat is uitgevoerd door de werkgroep Ar beidsvraagstukken en Welzijn van de Leidse universiteit. Het onder zoek had tot doel meer kennis en inzicht te verschaffen in de oorza ken en mechanismen waardoor vrouwen zijn ondervertegenwoor digd in functies bij de Leidse uni versiteit. Dat er minder vrouwen worden aangenomen is voornamelijk te wijten aan de toegedachte per soonlijkheid. Ideeën over mascu liene en feminiene, de meest aan mannen dan wel aan vrouwen toe geschreven eigenschappen zijn, zo blijkt uit het onderzoek, van in vloed op de keuze van de kandi daat. Abstractievermogen, do minantie, logisch denken en ar rogantie worden meer toebedacht aan mannen en aantrekkelijk, emo tioneel, attent, warm, aanstellerig en afhankelijk worden meer geas socieerd met vrouwen. Ideaal De ideale sollicitant wordt door selectiecommissies enigszins mas culien beschreven en aangezien door de commissies meer masculien worden beoordeeld dan vrouwen, is de kans op aanstelling van mannelijke kandidaten dus groter. Vooral in de hogere salarisklas sen blijken vrouwen aan de Leidse universiteit sterk ondervertegen woordigd te zijn. Het totale perso neelsbestand bestaat voor 35% uit vrouwen; boven salarisschaal 7 (maximum salaris 3600,-) be draagt het percentage vrouwen nog maar 20. Deze verhouding komt niet overeen met de verhou ding mannen en vrouwen die af studeren. Zeker de laatste twee jaar is de helft daarvan vrouw. Wel is uit het onderzoek naar vo ren gekomen dat vrouwen minder solliciteren dan op grond van de ar- beidsmarktgegevens mag worden verwacht. De huidige tekst bij de wervingsadverenties waarmee vrouwen worden uitgenodigd te solliciteren, wordt wel gewaar deerd, maar de meeste vrouwen geloven dat de voorkeursbehande ling nauwelijks wordt gehanteerd. Uit selectiegegevens blijkt overi gens wel dat van de solliciterende mannen en vrouwen naar verhou ding een even groot percentage mannen als vrouwen wordt uitge nodigd voor een gesprek. Pas in het gesprek blijken de kansen van vrouwen geringer te worden. Zwangerschap Van de 34 door de onderzoekers gevolgde selectieprocedures was er zeven maal sprake van een keu ze tussen man of vrouw, waarbij deze kandidaten door de commis sie zelf als even geschikt werden beoordeeld. In zes van de zeven procedures werd voor de man ge kozen. Verschillende redenen wer den hiervoor aangevoerd, zoals: de kandidaat is bij voorbaat bekend en favoriet, de al eerder genoemde masculiene persoonlijkheid en de toevoeging van een functie-eis. Echter, daar waar de vrouwelijke kandidaat overduidelijk de betere was, werd ze wel aangenomen. De commissieleden lieten zich tijdens het onderzoek soms spon taan ongunstig uit over sollicite rende vrouwen of werkende vrou wen in het algemeen. In enkele in terviews werd zelfs gezegd dat ge huwde vrouwen met kans op zwangerschap als ongewenste kan didates worden gezien, aldus de Leidse onderzoekers. AMSTERDAM/LEIDEN - De buitengewoon lucratieve pro- duktie van geavanceerde PTT- apparatuur was de inzet van een kort geding dat A.A.C. Energie bv uit Woerden had aangespan nen tegen M. Vroom uit Leider dorp en A. Haak uit Leiden die als Consepts bv met de eiser in de clinch waren geraakt. Het geding diende voor de vi ce-president van de Amsterdam se rechtbank, mr. E.W. de Kruijff. In 1984 kreeg A.A.C. van de PTT de opdracht een voorstudie te verrichten naar de haalbaar heid van een zogenaamde multi functionele terminal. Het zou een combinatie wor den van een telex, een telefoon en een mogelijkheid voor het op roepen van data. Voor de leek; een soort telefoneren met beeld scherm. De PTT betaalde een derde aan de kosten, Economische Zaken nog een derde en A.A.C. zelf de rest. In 1985 startte A.A.C. met het voorbereiden van de produk- tie van de toestellen en richtte daartoe de vennootschap onder firma Prommix op. Vennoten waren een dochter-bv van A.A.C. en een bv van Vroom en Haak. Deze waren aangezocht om in het project te participeren. Ruzie In 1986 werd duidelijk dat men met elkaar binnen Prommix niet kon samenwerken. De persoon lijke verhoudingen waren slecht en bovendien waren er niet on aanzienlijke financiële proble men. Gesprekken in maart leid den ertoe dat het vernootschaps- contract werd opgezegd. Volgens A.A.C. hebben Vroom en Haak "een coup" gepleegd. Zij zouden de zaak bewust op de spits hebben gedreven om met hun know-how en gegevens naar een ander te stappen. Vroom en Haak verwijten A.A.C. op hun beurt, dat toen het ernaar uitzag dat de produktie van de termi nals steeds lucratiever zou wor den (in plaats van 100 stuks over woog de PTT een bestelling voor 1100 stuks te plaatsen), het Woer- dense bedrijf hen eruit heeft ge werkt. Intussen is de PTT, die de Jnieuwe terminal in oktober op de efficiencybeurs wil presenteren, na beëindiging van het contract met A.A.C. in zee gegaan met de gedaagden en een Geldrops be drijf dat de programmatuur voor de computer verzorgt. Volgens de PTT heeft A.A.C. wanpresta tie gepleegd door niet tijdig ge gevens te leveren. Het staatsbe drijf meent ook, dat A.A.C. de af gesproken leverdatum van de 35ste week van dit jaar onmoge lijk meer kan halen. Strop A.A.C. wil echter via dit kort geding afdwingen dat de wegge lopen vennoten alsnog hun ken nis en inzicht in dienst stellen van het Woerdende bedrijf. Ge beurt dat niet en kan A.A.C. de geplande terminals niet leveren, dan lijdt het bedrijf niet alleen een grote financiële strop, maar zou ook de werkgelegenheid in gevaar komen. Zowel de Leidenaren als de PTT verklaarden echter op de zitting dat zij niet meer met A.A.C. wilden samenwerken. De PIT heeft inmiddels zelf de pro duktie van de computers ter hand genomen en heeft de buik vol van het Woerdense bedrijf. De vice-president liet door schemeren, dat hij er zijn twijfels over had of A.A.C. er wel ver standig aan deed het kort geding door te zetten. Mr. De Kruijff suggereerde dat een actie tot schadevergoeding wellicht meer zoden aan de dijk zou zetten. Onder druk van de rechter be sloot A.A.C. tot vrijdag te wach ten voor men vonnis vraagt. "U moet maar eens heel eerlijk en kritisch op een rij zetten of het haalbaar en reëel is wat u vraagt", aldus mr. De Kruijff. Automobilist verzet zich hevig Grond waarschijnlijk vervuild LEIDEN - Een wilde achtervol ging leidde vannacht om een uur tot de arrestatie van een 33-jarige Leidenaar, die vermoedelijk met een slokje teveel achter het stuur was gaan zitten. De man die op de Hooigracht reed, trok de aandacht van een sur- Herder aan boom gebonden LEIDEN - Een hond gebonden aan een boom. Op de Admiraal Banckertweg is gisteravond om acht uur een Hollandse herder in die toestand aangetroffen. De Die- renhulpdienst heeft zich over het dier ontfermd. De politie probeert de eigenaar te achterhalen. veillancewagen omdat hij zig-zag- gend met zijn automobiel door Lei den trok. Toen hij de politiewagen in het oog kieeg, ging het helemaal Met verhoogde snelheid scheur de hij de Haarlemmerstraat in, elk stopteken negerend. Via de Haven, Verversbuurt, Oude Herengracht, Zijlsingel en de Trompstraat kwam hij in Oosterstraat tot stilstand. Daar probeerde hij zijn weg per voet te vervolgen. Voor de agenten het moment om de man in de kraag te grypen. Hij liet zich echter niet zomaar in de boeien slaan. Hij ver zette zich hevig en een worsteling met twee agenten volgde. Op het politiebureau weigerde hij vervolgens alle medewerking aan een bloedproef. Wel klaagde de man over pijn in zijn zij. Voor na der onderzoek is hij overgebracht naar het AZL. Belangstellende studenten bij een Hooigracht. LEIDEN - "Die mogelijkheden zijn er", zei de vertegenwoordiger van het ministerie van sociale za ken tegen een studente psycholo gie. Wat hij bedoelde was: als psy choloog kun je in principe uitste kend terecht bij de overheid. In het Psychologisch Instituut van Leid se universiteit aan de Hooigracht werd gisteren een bedrijvendag ge houden. Sinds de Nederlandse universi teiten moeten bezuinigen en dui delijk is geworden dat de banen niet meer voor het oprapen liggen voor afgestudeerden, zijn die uni versiteiten steeds meer gaan lon ken naar het bedrijfsleven. Werd er vroeger niet zoveel naar die markt gekeken, tegenwoordig wordt de ene bedrijvendag na de andere ge houden, zo lijkt het wel. De dag van het Psychologisch Instituut was georganiseerd door de vakgroep Sociale- en Organisa tiepsychologie en de vakgroep Psychologische Functieleer. "De Contact tussen vakgroepen psychologie en bedrijfsleven doelstellingen van deze dag zijn met name het contact tussen de universiteit en het bedrijfsleven te intensiveren, het bedrijfsleven te informeren over de bruikbare ken nis die de universiteit tot haar be schikking heeft, stageplaatsen ver werven voor doctoraalstudenten en eventuele onderzoeksopdrach ten voor de universiteit". Verschillende projecten werden voor het voetlicht gebracht: de as- besttentoonstelling, het onderzoek 'Klachten bij de Leidse politie', het verzekeringsproject, de onderzoe ken 'De veiligheid op kruispunten' en 'Ongelukken op zee'. Wie dat wilde kon met een pak ket folders naar huis gaan. En pas sant even een paar vragen beant woorden was ook mogelijk. Zo be vatte de brochure 'De biologische klok' tien vragen op het gebied van de chronobiologie. Waarom is de kans op ernstige ongelukken het grootst tussen vier en zes uur 's morgens? Waarom zijn de cafés 's - nachts niet langer open? ("Omdat de gemeente het niet wil?") De vertegenwoordigers van di verse bedrijven waren trouwens maar wat graag bereid om informa tie te verstrekken. Zo viel bijvoor beeld uit de mond van een compu terdeskundige de volgende lofzang op te tekenen: "Nu ziet u de com puter nog als een zwart kistje waar in dingen gebeuren. Verdiept u zich echter in deze fascinerende materie, dan gaat u het anders zien: samen met de computer iets oplos sen". LEIDEN - De gemeente Leiden heeft overeenstemming bereikt met de eigenaar van bar-dancing De Schmidsche aan de Van der Werfstraat over de aankoop van de ze horeca-ondememing. De aankoop van het pand is vol gens de gemeente van belang om dat De Schmidsche overlast be zorgd aan omwonenden. Aanvan kelijk heeft de gemeente gepoogd het bedrijf te doen verplaatsen naar een pand aan de Kaasmarkt. Daartegen rezen zoveel bezwaren van omwonenden dat de gemeente van dit plan heeft moeten afzien. Opheffing, door aankoop van het horecabedrijf, was daarna nog de enige mogelijkheid om van De Schmidsche af te komen. Het eni ge probleem is nu nog dat de eige naar van De Schmidsche onder geen beding aansprakelijkheid wil aanvaarden voor mogelijke bo demverontreiniging onder het pand aan de Van der Werfstraat. De gemeente acht het zeer waar schijnlijk dat de grond onder De Schmidsche is vervuild. Het hore cabedrijf grenst namelijk met drie zijden aan het voormalige bedrijf van Stokkermans Galvano, ook ge legen aan de Van der Werfstraat. Vast staat dat de grond onder Ventilator in school in brand LEIDEN - Door kortsluiting is gis teravond een raamventilator van de Bedrijfs Technische School aan de Vondellaan in brand gevlogen. De brandweer heeft het vuur ge doofd. De schade bleef beperkt tot wat rook en waterschade. laatstgenoemd bedrijf ernstig is vervuild en dat die vervuiling hoogstwaarschijnlijk niet is opge houden bij de omtrek van het be drijfspand maar zich verder heeft verspreid. Het is de bedoeling van de ge meente de panden van Galvano en De Schmidsche nog voor het einde van dit jaar te slopen, om vervol gens de onderliggende vervuilde grond af te voeren. Voor de Van der Werfstraat en het terrein rond de Hekkensteeg is een bouwplan in voorbereiding. In het gebied worden ruim veertig woningen neergezet in de vorm van eenge zinswoningen en gestapelde laag bouw. Hengelsport DSB viste de eerste wedstrijd in hel Amsterdam-Rijnkanaal. Uitslag: 1 P. v.d. Heijden 98 stuks-2390 cm, 2 J. v.d. Heijden 92-1919, 3 G. Polane 90-1789. 4 C. de Bolster 75-1659, 5 J. Mark 73- 1615,6 K. Benning 54-1547, 7 F. van Eijgen 61-1377, 8 W. Steen bergen 56-1 271,9 P. de Bolster 56- 1228, 10 W. Steenbergen 36-950. De Ruisvoorn viste de vierde wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 Ciere 4900 gram-16 stuks, 2 Van Daalen 3400-16, 3 Klein 2500-6, 4 Nieuwenburg 1250-9, 5 Van Weizen 1500-7, 6 De Roode 1150-2, 7 Sinteur 1000-3, 8 Berg- n\an 975-3, 9 en 10 Brouwer en Voskuil 0-0. VVL viste de derde wedstrijd in Wormerveer. Uitslag: 1 J. Wij ling 12.000 gram-30 stuks, 2 J. Sloot 8700-19, 3 H. Jansen 7100- 37, 4 G. Pardon 5000-11, 5 J. Par don 4900-17, 6 C. Kaffa 4000-12, 7 N. v.d. Blom sr. 3100-15. 8 J. Sie- bert 2500-13, 9 F. Noordermeer 1350-6, 10 F. Stoute 1250-5. De vierde wedstrijd van VVL was in de Drecht. 1 C. Kaffa 4950 gram- 24 stuks, 2 G. v.d. Blom 3475-19,3 J. Wijling 3400-19, 4 B. Noest 2575-7, 5 H. Jansen 2250-17, 6 F. Stoute 1825-8, 7 J. Degen 1625-5,8 J. Pardon 1075-8, 9 N. v.d. Blom sr. 1050-2, 10 G. Pardon 975-3. DVS hield de laatste wedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal. Uitslag: 1 J. Moenen 46 stuks- 1797 cm, 2 B. Heemskerk 40-1546, 3 F. Zandbergen 31-1127, 4 T. Hoppenbrouwer 32-1090, 5 K. de Graaf 26-1007, 6 C. Guldenmees- ter 22-832, 7 C. Hoppenbrouwer 20-799, 8 M. Bronmeyer 24-750, 9 W. van Berkel 19-627. 10 W. Schouten 14-561. Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het Oegst- geesterkanaal. Uitslag: 1 A. Beij sr. 11 stuks-307 cm, 2 H. Boelee 8-203, 3 T. Blansjaar 5-154, 4 A. Beij jr. 5-152,5 N. Verhoef 5-129,6 C. v.d. Berg 3-98, 7 W. Verhoef 2- 49, 8 I. Jansen 2-30. Kruisraketten In Woensdrecht wordt zater dag een laiidelijke demonstratie gehouden tegen de plaatsing van kruisraketten, met het oog op de Tweede-Kamerverkiezingen van volgende week. De demonstran ten zullen een menselijke keten vormen. Het Leids Vredesplat- form organiseert bustochten naar de demonstratie. De bussen vertrekken 's ochtends om half tien bij de Schipholweg en zullen rond zes uur terug zijn. Wie mee wil rijden, moet het volgende tele foonnummer draaien: 071- 132760. Schuttersveld: Fokkerweg en Parmentierweg LEIDEN - Namen van lucht vaartcoryfeeën zullen voortle ven in de straatnamen van het gebied rond het Schuttersveld. Zo hebben B en W besloten op advies van de straatnamencom- missie een zijweg van het Schuttersveld Fokkerweg te noemen, naar vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die van 1890 tot 1939 leefde. Een zijweg van de Schipholweg wordt Par mentierweg genoemd, een eer betoon aan Koene Dirk Par- mentier, de luchtvaartpionier die van 1904 tot 1948 leefde'. In de Stevenshof worden drie paden naar schrijfsters ge noemd: Margo Antink (1869- 1957), Maria Dermoüt (1888- 1962) en Anna Blaman (1905- 1960). De naam 'Gekroonde Liefdepad' wordt in ere her steld na de sloop- en andere werkzaamheden achter het ou de politiebureau. Een fietspad in de Leeuwenhoek (Lage Morsweg-Wassenaarseweg) krijgt de naam Trambaan, Vlietland krijgt zijn Hofvliet- weg en de Waard zijn Evertsen- pad. De nieuwe brug aan het eind van het Evertsenpad, over de Nieuwe Rijn in de Waard, zal Admiraalsbrug worden ge noemd. In de uitvoeringsregelingen van de Algemene Bijstandswet wordt on derscheid gemaakt tussen alge meen en bijzonder noodzakelijke bestaanskosten. Bij de algemene bestaanskosten gaat het om uitga ven binnen het normale beste dingspatroon: de directe kosten van levensonderhoud, zoals voe ding, huisvesting, kleding, ont spanning. Wie niet in staat is om deze alge mene bestaanskosten op te bren gen kan 'gewone' bijstand aanvra gen. De regels van de bijstand voor al gemene noodzakelijke kosten van het bestaan zijn te vinden in het Bijstandsbesluit Landelijke Nor mering (BLN). Met de normuitke ring ingevolge dit BLN wordt men geacht deze algemene kosten te dekken. Bijzondere bestaanskos ten zijn de kosten die buiten het normale bestedingspatroon vallen. Deze uitgaven kunnen eenmalig zijn, zoals bijvoorbeeld brillen, prothesen, gehoorapparaten en in validewagens, maar ook doorlo pend zoals kosten voor medische hulp, gezinshulp of vervoer. Voor deze kosten kan bijstand worden aangevraagd. De normen voor bijstandsverlening voor deze bijzondere noodzakelijke be staanskosten zijn te vinden in het Bijstandsbesluit Landelijke Draag krachtcriteria (BLD). In deze rege ling wordt geen opsomming gege ven van uitgaven die als bijzonder en noodzakelijk zijn te beschou wen. De vraag of bepaalde kosten een bijzonder karakter hebben en als noodzakelijk zijn aan te mer ken, wordt van geval tot geval beoordeeld, waarbij gekeken wordt naar de aard en de omvang van de kosten, het inkomensni veau en de omstandigheden van persoon en gezin. KRING VAN PERSONEN. De bijstand voor bijzonder nood zakelijke bestaanskosten kan door iedereen worden aangevraagd die niet in staat is om de extra uitga ven op te brengen, onafhankelijk van de bron van inkomsten van de aanvrager. Niet alleen mensen die een bijstandsuitkering ontvangen, maar ook mensen die inkomsten uit arbeid hebben of een uitkering op grond van een andere regeling dan de Algemene Bijstandswet, kunnen deze bijstand aanvragen. VOORWAARDEN. Ingevolge het BLD wordt bij stand voor de bijzondere bestaans kosten verstrekt onder bepaalde voorwaarden: 1. Noodzaak en eenvoudigste voorziening; Uitgangspunt is dat de kosten noodzakelijk moeten zijn en dat van de eenvoudigste voorziening, waarmee op verantwoorde wijze geholpen kan worden, gebruik ge maakt wordt. Om de noodzaak voor een medische voorziening vast te stellen wordt advies aan de GG en GD gevraagd. 2. Voorliggende voorzieningen; Bij de aanvraag van bijstand wordt ook nagegaan of er op een voorliggende voorziening een be roep kan worden gedaan, bijvoor beeld voorzieningen op grond van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet. Ook wordt bekeken of de mogelijkheid van vergoeding door het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds of het Ziekenfonds be staat. Als dat het geval is, moet daar eerst een beroep op worden gedaan. 3. Drempelbedrag; Voor de bijstand voor bijzonder noodzakelijke bestaanskosten geldt een drempelbedrag. Dit be drag is vastgesteld op 171,05 en geldt voor de periode van een jaar. Wanneer de kosten voor een be paalde voorziening hoger zijn dan 171,05, komt het meerdere voor bijstandsverlening in aanmerking. Zijn de kosten lager dan het drem pelbedrag, dan is bijstandsverle ning niet mogelijk. Heeft iemand verschillende uit gaven in een jaar die elk op zich beneden het drempelbedrag blij ven, dan kan, als deze kosten geza menlijk binnen het jaar boven het bedrag van 171,05 uitkomen, voor het meerdere bijstand worden verstrekt. 4. Draagkracht; Evenals bij de aanvraag van bij stand voor algemene bestaanskos ten wordt bij de aanvraag van bij stand voor bijzondere bestaans kosten eerst gekeken of iemand over eigen middelen beschikt. Die middelen worden gevormd door het inkomen en het eventuele ver mogen. Is er sprake van een inkomen dat gelijk is aan of minder dan de op grond van leeftijd en gezinsom standigheden geldende bijstands norm en is er geen vermogen aan wezig dan kunnen de noodzakelij ke extra uitgaven door de bijstand vergoed worden. Iedereen die meer inkomen heeft dan de voor hem geldende bij standsnorm of meer vermogen dan een bepaald vrijlatingsbedrag, wordt geacht een zekere draag kracht te hebben en in meerdere of mindere mate in staat te zijn de kosten voor bijzondere uitgaven zelf te betalen. De draagkracht, het bedrag dat iemand zelf in de kosten bij moet dragen, wordt als volgt vastge steld: Vermogen. Als er sprake is van vermogen dan wordt per 1 januari 1986 voor een echtpaar en een ëén-ouderge- zin een bedrag van 15.900,- en voor een alleenstaande een bedrag van 7.950,- buiten beschouwing gelaten. Wat er aan vermogen is bo ven deze bedragen moet geheel worden aangewend voor de nood zakelijke uitgaven. Inkomen. Bij de berekening van de draag kracht wordt uitgegaan van het netto inkomen op jaarbasis. De draagkracht wordt vastgesteld door een bepaald percentage van de ruimte in het inkomen op jaar basis boven de bijstandsnorm te nemen. De ruimte in het inkomen is het bedrag boven de op grond van leeftijd en gezinsomstandighe den geldende bijstandsnorm. Bij het bepalen van de ruimte in het inkomen tellen bepaalde af trekposten mee. Het netto jaarin komen kan worden verminderd met bepaalde buitengewone uitga ven met een dwingend karakter, waarvoor geen bijstand kan wor den verleend. Het gaat hierbij om uitgaven als: - extra hoge woonkosten; - extra uitgaven in verband met de uitoefening van een beroep of INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 bedrijf voor zover deze uitgaven boven de 1.000,- per jaar zijn; - kosten van studie en opleiding van kinderen voor zover er geen recht op studiefinanciering be staat; - eventuele onderhoudsver plichtingen, zoals alimentatie voor de ex-echtgenote en kinderen. Van de ruimte in het inkomen tot 5192,- (bedrag per 1 januari 1986) wordt 35% als draagkracht aange merkt en van het meerdere wordt 50% als draagkracht aangehouden. De draagkracht in het inkomen wordt vastgesteld voor de periode van een jaar. Voorbeeld: Een alleenstaande van 24 jaar heeft een netto jaarin komen van 14.000,-. De bijstands norm voor een alleenstaande van 23 jaar en ouder is 12.540,-. Er zijn een aantal aftrekposten wegens bijzondere uitgaven die bij elkaar 500,- bedragen. De ruimte in het inkomen wordt op grond van vo renstaande gegevens vastgesteld op 960,-. De draagkracht is 35% van 960,- is 336,-. Hij vraagt een medische voorziening aan van 600,-. Het drempelbedrag is 171,05. De kosten die boven het drempelbedrag uitkomen zijn 428,95. Gezien de berekende draagkracht wordt bijstand ver leend voor 92,95. MOMENT VAN AANVRAAG. Voor mensen die een inkomen hebben op bijstandsniveau geldt dat de bijstand voor de bijzondere bestaanskosten moet worden aan gevraagd kort voor of op het mo ment dat de kosten het drempelbe drag van 171,05 overschrijden. Degenen die een inkomen of ver mogen hebben boven het bij standsniveau en dus draagkracht hebben raden wij aan om, zodra de uitgaven het drempelbedrag over schrijden door de Sociale dienst een berekening van hun draag kracht te laten maken. De Sociale dienst zal dan adviseren of een aan vraag moet worden gedaan. Het verdient aanbeveling om de betalingsbewijzen van bijzondere uitgaven die men zelfheeft gedaan te bewaren en ze bij de aanvraag van bijstand te laten zien, zodat er door de Sociale dienst rekening mee kan worden gehouden. KOSTEN RECHTSBIJSTAND DOOR ADVOKAAT OF DEUR WAARDER. Ook kosten van rechtshulp wor den beschouwd als bijzondere noodzakelijke kosten van het be staan, voorzover ze niet op de te genpartij verhaald kunnen wor den. Het zijn tevens bijzondere kosten en er kan een vergoeding in de vorm van bijstand voor worden verstrekt, met inachtneming van drempelbedrag en draagkracht. De eigen bijdrage en griffierechten be horen zonder meer tot de noodza kelijke bestaanskosten. De Sociale diensten beoordelen niet zelf in hoeverre de rechtshulp noodzake lijk is. Voor bijstandsvrouwen die wor den geconfronteerd met gerechte lijke akties van alimentatieplicht^ ge echtgenoten tot verlaging of ontheffing van de alimentatie geldt dat bijstand verleend kan worden voor de eigen bijdrage en griffie kosten, zonder toepassing van het drempelbedrag. De draagkracht- berekening blijft in een dergelijke situatie wel van toepassing.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4