Komst van grafisch museum op de tocht Meer voorlichting beginnende ondernemers Mogelijk toch poging Reinwardt in Leiden te houden Door vertrek Reinwardt Academie Forum over gevolgen pensioen bij scheiding DONDERDAG 15 MEI 1986 LEIDEN LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland gaat bijeenkomsten organiseren om nieuwe ondernemers te helpen bij het beginnend ondernemer schap en de problemen die daarbij kunnen optreden. Uit een onder zoek van de Rijnlandse Kamer van Koophandel blijkt dat aspirant-on dernemers niet over één nacht ijs gaan en met name behoefte heb ben aan informatie over financie ring en vergunningen. De bijeenkomsten zijn een ver volg op de regionale startersmani- festatie die vorig jaar oktober door de kamer en elf andere organisa ties werd georganiseerd. Deze ma nifestatie bestond uit voorlich tingsactiviteiten op een salonboot, gericht op mensen die overwegen om binnen redelijke termijn een ei gen bedrijf te beginnen. De zoge naamde startersboot meerde af in Leiden, Alphen aan de Rijn en Lis- Gisteren werden door de Kamer van Koophandel de resultaten be kend gemaakt van een onderzoek Kamer van Koophandel houdt reeks oriëntatiebij eenkomsten dat tijdens de startersmanifestatie is gehouden. De startersboot werd door bijna 500 mensen bezocht. Van hen werden er 322 onder vraagd over onder meer de huidige werksituatie, de aard en het sta dium van de plannen en proble men die men daarbij ondervindt. Het is voor het eerst dat een derge lijk onderzoek onder beginnende ondernemers in de regio Leiden is gehouden. Problemen Uit het onderzoek blijkt dat de startersboot in het merendeel werd bezocht door mannen met een leef tijd tussen 30 en 45 jaar, die meest al een beroepsopleiding hebben gevolgd en doorgaans werkzaam zijn in loondienst. De meeste be zoekers kwamen uit de regio Lei den en verkeerden veelal nog in een oriëntatiefase (bijna 60%). Ruim 15% van de bezoekers was al begonnen en een aanzienlijk deel, ook ruim 15%, w binnen een half ja het opzetten van e neming te wagen. Opvallend is dat de meeste be zoekers van de startersmanifesta tie (60%) nog een baan bleken te hebben. Het aantal werkzoeken den dat de startersboot bezocht (20%) viel eigenlijk tegen. De meeste belangstelling ging uit naar de sectoren dienstverle ning en detailhandel. Bij het opzet de stap naar eigen onder- ten van een eigen onderneming sloot men meestal aan bij het eigen beroep of opgedane ervaringen. Meer dan de helft van de onder vraagden had al eens eerder advies ingewonnen, in de meeste gevallen was dit bij de Kamer van Koophan del. Problemen die men op het pad naar het ondernemerschap tegen komt, bleken voornamelijk te lig gen op het terrein van de financie ring. Dit werd door bijna een kwart van de ondervraagden genoemd. Andere problemen die in niet on belangrijke mate werden onder vonden hebben betrekking op huisvesting, vergunningen, afzet- en omzetmogelijkheden en subsi die- en kredietmogelijkheden. Het voeren van een administratie, con currentie, personeel en de noodza kelijke technische kennis werden in veel mindere mate als proble men aangemerkt. Vergunningen Omdat de beginnende onderne mers geïnteresseerd bleken in ver- volgbijeenkomsten over specifieke onderwerpen heeft de Kamer van Koophandel besloten een en ander op touw te zetten, deelde secretaris A. Berkhout gisteren mee. Deze zo genaamde oriëntatiebijeenkom sten zullen bij voldoende belang stelling regelmatig worden gehou den (gedacht wordt aan vier maal per jaar), te beginnen na de zomer vakantie. Onderwerpen waarover begin nende ondernemers meer willen weten liggen vooral op het terrein van de dienstverlening en detail handel, toegespitst op financiering en vergunningen. Met de organisa tie van deze bijeenkomsten wordt uitbreiding gegeven aan de gebrui kelijk opvang van aspirant-onder nemers en wordt aansluiting ge zocht bij de advisering in het kader van de VNO-actie 'Word je eigen werkgever'. Daarnaast zal op initiatief van de Rijnlandse Kamer van Koophan del, om te voorkomen dat begin nende ondernemers door de bo men het bos niet meer zien, wor den getracht te komen tot een re gionale coördinatie tussen de ver schillende instanties die zich be zighouden met ondersteuning van aspirant- en beginnende onderne mers. Bij dat laatste wordt bijvoor beeld gedacht aan het maken van een inventarisatie van activiteiten van adviesinstanties, het maken van afspraken over doorverwijzing en het op elkaar afstemmen van starterscursussen Een tweede startersmanifestatie zit er voorlopig niet in: "Je moet zoiets niet te vaak doen", zegt se cretaris Berkhout van de kamer. De manifestatie van vorig jaar wordt evenwel als zeer geslaagd beschouwd, niet in de laatste plaats omdat zoveel instanties bij welke beginnende ondernemers moeten zijn, op één plek aanwezig waren. De sfeer op de manifestatie is door Berkhout ook als zeer posi tief ervaren. "Ondernemen is niet meer verdacht, zoals een aantal ja ren geleden. De opvattingen daar over zijn duidelijk veranderd. On dernemen mag weer". Argentijnse schenking aan universiteit LEIDEN - Nog maar net waren de boeken van de ambassade van Me xico in het bestand opgenomen of ook de ambassade van Argentinië liet weten het goed voor te hebben met de vorig jaar opgezette nieuwe studierichting talen en culturen van Latijns-Amerika aan de Leidse universiteit. De ambassadeur, de consul-generaal en de cultureel at taché van Argentinië schonken de vakgroep gisteren ook een stapel tje interessante studieboeken voor de bibliotheek. De drie Argentijnse gasten kre gen als dank, aan de hand van een uiteenzetting van dr. K. de Vries, een aantal bezienswaardige oude kaarten uit 1720 van hun land te Deze gekleurde, handbe- Dp Argentijnse gasten herkennen nog veel op de oude kaarten die in het bezit zijn van de Leidse universiteit. In de destijds het midden op de foto staat prof. J. Lechner, voorzitter van de vakgroep Latijns Amerikaanse talen. LEIDEN - Als de Reinwardt Academie uit Leiden naar Amsterdam verdwijnt, komt de vestiging van het Museum voor de Grafisch Vakken in het Pesthuys op de tocht te staan. "Zonder samenwerking met de academie is het museum in Leiden niet te realiseren", aldus fractie-assistent J. de Coo van Leiden Weer Gezellig. De Coo is tevens donateur van de van de Stichting Grafisch Museum Nederland, die zich voor de komst van het mu seum beijvert, en zei dit gisteravond tijdens de raadscommissie voor onderwijs. schreven kaarten vermaarde Gerard van Keulen ken deel uit van 330 manuscripten van de kusten van grote wereld- zeeeën. Deze hele collectie is in het bezit van de Leidse universiteit. De studie talen en culturen van Latijns-Amerika - kortweg TCLA - is twee jaar geleden, na de taak verdelingsoperatie aan de Neder landse universiteiten, in de plaats gekomen voor de studierichting taal- en letterkunde van Spanje en Latijns-Amerika. Bij de nieuwe studierichting, die alleen aan de Leidse universiteit is te volgen, komt het accent niet al leen meer op de taal te liggen, maar Volgens de voorzitter van de ook op de culturele, de geschied- vakgroep, prof. J. Lechner, is de kundige, de sociologische, de an- belangstelling groot. Niet alleen tropologische en de politieke as- vakgroep breidt zich snel uit, maar pecten van landen als Mexico, Pe- ook het aantal studenten groeit per aantal afstudeervarianten: taal- afgestudeerde wordt in juli 1988 verwacht. Lechner roemt de opzet van de nieuwe studierichting. "De moge lijkheden om je te verdiepen in de Latijns Amerikaanse landen zijn hier ongekend. Neem alleen al het u, Argentinië en Brazilië. jaar. Naast de huidige 250 studen- En naast ten staan er voor het komend stu- het Spaans en het Portugees be- diejaar weer zo'n honderd nieuwe staat er nu ook de mogelijkheid om eerstejaars ingeschreven. De eerste letterkunde, cultuurkunde, schiedenis/antropologie, indianen cultuur, Caribisch gebied en mana gement. Ongekend toch?". Volgens De Coo is de kans groot dat bij daadwerkelijk vertrek uit Leiden van Reinwardt, het gra fisch museum dan in Haarlem zal worden ondergebracht. Daar is sprake van de komst van een foto museum, het grafisch museum zou daar bij kunnen. Voorzitter F.G. Meyer van de stichting bestrijdt deze uitlatingen echter. Volgens hem is de stichting met de gemeen te Leiden in gesprek om te bewerk stelligen dat het grafisch museum, ondanks het mogelijk vertrek van Reinwardt, in Leiden te vestigen. Het museum voor Grafische Vakken wordt, zo is de bedoeling, gehuisvest in het voorgebouw van het Pesthuys. De Reinwardt Aca demie maakt ook gebruik van het Pesthuys en afgesproken is dat zo lang de academie daar blijft, het museum geen huur hoeft te beta len. Reinwardt zal op haar beurt een deel van de collectie, die in bruikleen wordt gegeven aan de gemeente Leiden, beheren en kun nen gebruiken voor onderwijsdoel einden. De studenten dienen er on der meer tentoonstellingen mee in te richten. LEIDEN - De gemeente gaat mogelijk toch proberen om het vertrek van de Reinwardt Academie, de hogere beroeps opleiding voor museologie, uit Leiden te beletten. Vooral het risico op verbreking van de samenwerking tussen Reinwardt en de Leidse musea en de universiteit, als de academie verhuist door de l'usie met Amstedamse hbo-scholen, is hiervoor de aanleiding. Vanwege deze en andere negatieve ge volgen gaan wethouder H. van Dongen van onderwijs en directeur J. Pouw van de academie morgen om de tafel. Ook de vraag waarom Reinwardt liever met de Amsterdamse scholen fuseert dan met de Leidse hbo-instellingen zal aan de orde kopien. De gemeente, die het bestuur van de academie vormt, is er namelijk niet van overtuigd dat de Amsterdamse opleidin gen beter aansluiten bij de museumschool dan de hbo-vormen die in Leiden voor handen zijn. B en W van Leiden hebben weliswaar al besloten dat Reinwardt buiten Leiden mag fuseren, maar met de clausule dat dat alleen is toegestaan als de academie dan in Leiden blijft gevestigd. Minister Deet- man heeft een verzoek daartoe van het college echter afgewezen. De vraag is nu of van die clausule gebruik zal worden ge- maakt. Wethouder Van Dongen vertelde dit gis teren in de raadscommissie voor onder wijs. Steun vóór vasthouden aan de be perking in het besluit zou het college in elk geval krijgen van D66, terwijl ook de WD-fractie informeerde naar de moge lijkheden die dé clausule biedt. D66 is van meet af aan tegen een fusie van Reinwardt buiten Leiden geweest. "En hoe meer ik de negatieve consequenties bij vertrek van de academie hoor, hoe meer ik vind dat er aan die clausule moet worden vast gehouden", aldus fractievoorzitter J. Th. Hoekema. Met de democraat toonde de overgrote meerderheid van de commissieleden zich onaangenaam getroffen door het besluit van minister Deetman van onderwijs niet toe te staan dat Reinwardt, na de fusie met de Amsterdamse opleidingen, in Leiden blijft gehuisvest. Als een donderslag bij heldere hemel kwam dat besluit echter niet: de commissie nam vorig jaar het meerderheidsbesluit om in te stemmen met een fusie met 'Amsterdam' in de we tenschap dat de kans dat Reinwardt dan voor Leiden zou kunnen worden behou den, heel klein was. Veel negatieve gevolgen brengt een ver trek van Reinwardt echter met zich mee en daarmee is men allerminst gelukkig, zo kwam gisteravond duidelijk naar voren. Wagenmakersmuseum In tegenstelling tot directeur J. Pouw van de academie is wethouder H. van Dongen van onderwijs er bij voorbeeld geenszins van overtuigd dat de inrichting van het wagenmakersmuseum aan de Oude Var kenmarkt niet op de tocht komt te staan. Dat museum zou worden ingericht en be heerd door Reinwardt-studenten, die er tevens boven zouden gaan wonen. Het lijkt de wethouder onwaarschijnlijk dat dat plan als de academie naar Amsterdam is verhuist, nog doorgang zal vinden. En, zo werd vastgesteld, van samenwerking met alle musea in Leiden en met de uni versiteit zal in de toekomst weinig of geen sprake meer zijn, terwijl voorts de komst van het Museum voor Grafische Vakken naar Leiden onzeker is geworden, (zie el ders op deze pagina) Wethouder Van Dongen: "Maar ik heb steeds het idee gehad dat het er in zat", zei ze over de afwijzende houding van het mi nisterie. Ze riep in herinnering dat het col lege alles in het werk heeft gesteld om Reinwardt warm te krijgen voor een fusie met de Leidse hbo-opleidingen vanwege de samenwerking met de musea en de universiteit. "De academie heeft op basis van het instemmingsrecht echter gekozen voor Amsterdam en dat wilde het college met spijt eventueel aanvaarden", aldus Van Dongen. Als Reinwardt vertrekt, blijft van dit plan weinig meer over. De Stichting is dan de accommodatie kwijt en een nieuw onderkomen el ders in de stad vinden is volgens De Coo een hele opgave. Haarlem ligt volgens hem dan meer voor de hand als standplaats voor het mu- Een andere complicatie volgt uit het plan om de Nationale Natuur historische Presentatie in het Pes thuys onder te brengen. Voorzitter Meyer van de Stichting Grafisch Museum zegt dat de toekomstige huisvesting van het grafisch mu seum niet versjteert. F.A.A.H.S. Vervest van de gemeentelijke di rectie gebouwen stelt echter dat de gemeente al aan het ministerie van .cultuur heeft medegedeeld dat het voorgebouw van het Pesthuys be schikbaar is voor de Natuurhistori sche Presentatie. Dan kan het Gra fisch Museum er dus niet in. En de gemeente zit mogelijk ook met andere problemen. Wethouder H. van Dongen van onderwijs zei niet te kunnen overzien hoe groot de financiële strop bij vertrek van Reinwardt uit het Pesthuys zal zijn. Maar feit is dat de gemeente raad vorig jaar 130.000 gulden be schikbaar heeft gesteld om het voorgebouw te restaureren en aan te passen voor het grafisch mu seum en de Reinwardt Academie. "Maar als de nationale presentatie naar Leiden komt, zullen er geen financiële problemen zijn", aldus een hoopvolle wethouder. LEIDEN De Broederschap der Notariële Studenten Leiden en de vakgroep Notariële Vakken van de Leidse universiteit organiseren vrijdag een studiemiddag over pensioenverrekening bij echt scheiding. In november 1981 besliste de Ho ge Raad dat in geval van echtschei ding de waarde van de (veelal) dooi de man opgebouwde pensioen rechten in verrekening dient te worden gebracht. De beslissing heeft betrekking op echtparen die in algehele gemeenschap van goe deren zijn getrouwd. De vraag of een dergelijke verrekening ook dient te geschieden als elke ge meenschap van goederen door de echtgenoten was uitgesloten, bleef onbeantwoord. Vorig jaar verscheen een voor ontwerp van wet, getiteld 'Verre kening van pensioenrechten bij scheiding'. Dit voorontwerp beoogt stroomlijning van de uit spraak van de Hoge Raad via wet geving. Vast staat dat van die stroomlijning niet veel is terecht gekomen. Het voorontwerp gaat veel verder dan de Hoge Raad. Zo wordt pensioenverrekening losge koppeld van het huwelijksvermo- gensregime en de voorhuwelijkse opbouw wordt in alle gevallen bui ten de verrekening gelaten. Forumleider tijdens de studie middag is de Leidse hoogleraar in het notarieel recht, mr. M.J.A. van Mourik. Vier vertegenwoordigers van beroepsgroepen die nauw bij de zaak zijn betrokken, zullen hun visie verkondigen: mr. Th. Bod, vi ce-president van de rechtbank in Den Bosch, mr. J. van Oldenborgh, advocaat in Rotterdam, mr. A.San- ten, notaris in Amsterdam en H. van Aalst, medewerker van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Tijdens de studiemiddag zal te vens de vraag aan de orde komen of wetgeving eigenlijk wel wense lijk is. "Het aantal procedures zal er niet minder om worden. Zouden de pensioenfondsen zélf niet de handen uit de mouwen kunnen steken?" De studiemiddag, die om twee uur begint, wordt gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw. Cle- veringaplaat 1, Leiden. CP als piraat LEIDEN - Bij de politie zijn er gis teravond enkele klachten binnen gekomen over een piratenuitzen- ding op de televisiezender Duits land 2. Van 22.30 tot 22.38 uur bleek de zender te zijn weggedrukt door een uitzending van de Cen trumpartij. ADVERTENTIE Rapenburg 97, Leiden. Tel. 071-122176. (Reserveren gewenst) RESTAURANT VOOR FIJNPROEVERS. MET EEN CULINAIRE VOORLIEFDE Poffertjes Oer-Hollandser kan het niet: een poffertjeskraam aan de voet van een molen. Als de toeristen daar niet van watertanden, weten we het ook niet meer. Sinds vorige week is dit tafereel te zien bij mo len De Valk. Maar vreemd: waar is de zonnewijzer gebleven, die daar in het plaveisel verankerd lag? Groot is onze verbazing als we dichterbij komen. De poffer tjeskraam staat er bovenop! Nu zijn we realistisch genoeg om te beseffen dat het met de zon in de Hollandse zomers wat karig is gesteld, maar om zo'n zonnewijzer nu helemaal voor Piet Snot aan te leggen vinden we een beetje overdreven. Bo vendien blokkeert de kraam het rechtergedeelte van het fietspad om de molen heen, zodat fietsers zich in allerlei vreemde bochten moeten wringen om hun route te kunnen vervolgen. De poffertjesbaas, J. Stuy, is blij met z'n plek. Het is voor het eerst dat hij hier in Leiden staat. En in overleg met het VW en de gemeente mocht hij zich hier de hele zomer nestelen. VW-directeur Hugens weet te vertellen dat de plek op de zon newijzer de enige is waar de kraam kan staan. "Zo'n poffer tjeskraam is een leuk toeristisch item. We mochten er geen par keerruimte aan opofferen. Dus werd het de plek van de zonne wijzer. Volgend jaar zoeken we misschien een andere plek. Want die zonnewijzer is natuurlijk ook leuk. Maar die loopt zomers toch een uur achter". Ambtenaar Leo Meijer van stadsschoon geeft enigszins be schaamd toe dat de zonnewijzer niet bepaald de goede plek is om de kraam op neer te poten. Ten slotte heeft die wijzer de ge meenschap een lieve duit gekost, dus wegmoffelen is onjuist. "Maar we hadden met zoveel on verenigbare zaken te maken. De eigenaar wilde een plek goed in het zicht; van de afdeling ver keerszaken en de politie mocht de kraam de verkeersveiligheid niet in gevaar brengen; en door het nieuwe parkeerregime kon hij ook niet op een plek met par- keermeters staan, want dan zou het parkeerfonds niet meer klop pen". Tja, als je als gemeente acht hammen aan een varken wilt, dan wordt het een ingewikkelde boel. En dan kan het gebeuren dat zo'n toeristische attractie als een achterlopende zonnewijzer wordt ingeruild voor een poffer tjeskraam. Trouwens, de ontwer per van de wijzer, Kees van Groeningen, heeft die plek zélf aangedragen. "Met bloedend hart", aldus Leo Meijer. "Overi gens ik wil best een prijsvraag uitschrijven. Laten jullie lezers maar eens goed nadenken over een plek die aan die drie onver enigbare voorwaarden voldoet". Inzendingen kunnen worden ge stuurd naar Leo Meijer, Stads- bouwhuis, Langegracht 72 in Leiden. Wat u ermee kunt win nen? Laten we zeggen een dub beldikke portie poffertjes, aange boden door Leo Meijer. Met het schaamrood op de kaken geeft hij toe dat de gemeente teveel van het goede wil. "Acht ham men aan een varken. Ja, dat is wel de moraal van dit verhaal". Videowoning (1) Een aantal bewoners van de On yxhof heeft ons een brief ge schreven. Daarin uiten zij hun ongenoegen over het feit dat in een driekamerflat aldaar een vi deotheek is gevestigd. Huurder van deze als woning bedoelde flat en eigenaar van de video theek is J. Pen, lijsttrekker van de Centrum Parti j. Diezelfde Pen Poffertjes op de zonnewijzer: attractie öp attractie, (foto wim Dijkman) heeft onlangs in een interview in deze krant beweerd dat het op lossen van de woningnood één van de prioriteiten van de Cen trum Partij is. Misschien dat Pen onder het oplossen van de woningnood iets anders verstaat, maar wij kun nen met de beste wil van de we reld niet begrijpen hoe je in een goede woning een bedrijf kunt vestigen en tegelijkertijd de wo ningnood oplossen. De situatie op zich is al vreemd genoeg, maar bovendien is het vervelend voor de buurtbewo ners dat z(j veel overlast hebben van de 'videowoning'. "De eige naar vindt dat 'zijn' portiek mak kelijk toegankelijk moet zijn voor klanten en dat de buiten deur 's middags en 's avonds laat open moet staan. Wij, de bewo ners, vinden dat een onhoudbare situatie omdat iedereen in en uit kan lopen en toegang heeft tot de kelderboxen waar waardevolle zaken als fietsen, gereedschap en tuinmeubels staan. Op ons ver zoek heeft de woningbouwver eniging een dranger geplaatst, die binnen de korste keren op ondeskundige wijze van de deur afgesloopt is", aldus de bewo- nersbrief. Een oplossing voor de proble men is er zo snel niet. Normaal gesproken zou de woningbouw vereniging zo'n bedrijf gemakke lijk de deur kunnen wijzen, om dat de woonruimte oneigenlijk wordt gebruikt. Maar de video theek-eigenaar heeft het slim aangepakt: de woning heeft ge woon een huis- en slaapkamer, in een klein kamertje worden vi deofilms te koop aangeboden. Het lijkt alsof Pen er echt woont. "Maar dat is niet waar. Hij zit er alleen op de openingstijden van de videotheek", aldus een buurt bewoner. "Na sluiting, om mid dernacht, vertrekt hij naar Zoe- terwoude". Daar houdt hij domi cilie. Videowoning De wijkagent is al ingeschakeld, de woningbouwvereniging heeft al een onderzoek gelast, maar de videotheek is niet weg te bran den uit de woning. De wijkagent is er zelfs al eens op bezoek ge weest. "Het ziet eruit als een wo ning, maar het is gewoon een be drijf. Dit kan natuurlijk niet. He laas kan de politie niets doen, zo lang de gemeente het toestaat". Het bureau huisvesting van de gemeente heeft in 1980 al een on derzoek ingesteld. De huisves tingscommissie heeft naar aan leiding daarvan indertijd de wo ningbouwvereniging het advies gegeven om Pen de huur op te zeggen, "omdat het zeer aanne melijk is dat de woning voor een - andere dan woonbestemming wordt gebruikt". Maar de woningbouwvereni ging zit met de handen in het haar. "We kunnen weinig uitrich ten, omdat niet onomstotelijk vaststaat dat Pen daar niet woont. En dat hij videobanden verhuurt kunnen we hem niet verbieden. Er zijn wel meer men sen die een bedrijfje aan huis hebben. Thuiswerkers, of men sen die les geven. We hebben to taal geen bewijs dat hij er niet woont. En dat is toch het enige criterium: woont hij er wel of niet?" Wie het telefoonnummer van Pen op de Onyxhof belt, krijgt overigens een bandje te horen: "U bent verbonden met Pens films- en videoverhuur. Wij zijn geopend van twee tot vijf en van zeven tot twaalf uur". Als dat geen bedrijf is.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3