Warmond bijna door industiiegrond heen Karakteristieke panden gesloopt Vijftien belangstellenden voor vrij bedrijfscomplex Open brief tegen Centrumdemocraten Tegen kostprijs verkocht Zolder woning totaal uitgebrand PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 15 MEI 1986 LEIDERDORP - Enige Leiderdor pers, gesteund door het comité Leiden tegen fascisme willen via een open brief mensen waarschu wen voor de Centrumdemocraten en de werkwijze van deze partij die, zeker in Leiderdorp, meedoet aan de verkiezingen voor de Twee de Kamer. In de brief worden mensen ge waarschuwd tegen de Centrumde mocraten. "Deze partij blijkt niet alleen racistisch maar is ook bereid om mensen zoals u en wij te mislei den. Wij hebben dat uit eigen erva ring meegemaakt. Deze partij is dan ook geen enkele stem waard", schrijven de Leiderdorpers. In de brief wordt nog eens ver teld wat er enkele maanden gele den is voorgevallen in Leiderder- dorp. Onder valse voorwendselen haalde een medewerker van de Centrumdemocraten handtekenin gen op, nodig voor deelneming aan de Tweede Kamerverkiezingen. "Het is nu dus duidelijk dat be halve de buitenlanders ook de Ne derlanders door deze partij worden misleid en bedrogen. Met de brief willen wij duidelijk maken dat wij deze partij op geen enkele partij steunen of er ook maar iets mee te maken willen hebben en u oproe pen om partyen die zo te werk gaan geen enkele steun te geven. Zij zijn een gevaar voor de demo cratie", aldus de briefschrijvers. Oegstgeester bedrijf krijgt hoge militaire onderscheiding OEGSTGEEST - Het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest heeft gister middag uit handën van luit.-gene- raal G.W. Boerman een hoge on derscheiding gekregen voor de' kwaliteit die het bedrijf levert. "Dit kwaliteitszorgcertificaat is voor het eerst aan een overheidsbedrijf en voor zover ik weet ook voor het eerst aan een defensiebedrijf bin nen de NAVO uitgereikt", aldus Boerman. DONDERDAG LAK Theater, Independance met 'Mijn heer Harold., en de boys', 20.30 uur. Schouwburg, Int. Nieuwe Scene met 'De Uitzondering', 20.15 uur. Anthonius clubhuis, Mare 43, openbare vergadering V.C.N., spreker Jan Brands, 20 uur. Centrum EX-'85, Middelstegracht 40, le zing door Jan Foudraine (Swami Deva Amritho) over bewustwording en ver slavingen, 20 uur. Gulden Vlies, raadscommissie Volks huisvesting en sport, 20 uur. Stichting Burcht, Burgsteeg 14, lezing over "Fotografie als informatiebron", 20.30 uur. Breehuys, Breestraat, spreekuur vereni ging van diensplichtige militairen, 19-22 uur, tel. 030-930731. Gulden Vlies, Breestraat 125, inloop spreekuur PvdA, 19-21 uur, tel. 254547. Instituur Burgerraadslieden, Breestraat 92, spreekuur van 18.30-20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Langegracht, soos 21-1 uur. Troef, Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. tel. 149324/216180. Leiderdorp Zijlkwartier, Van der Marckstraat, D66- kamerlid E. Wessel praat over euthana sie, 20 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 4, film Film kring: 'La Luna, 20.30 uur. Muzenhof, klaverjassen en sjoelen bij buurtver. 'De Buitengewonen', 20 uur. Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24, ver kiezingsbijeenkomst PPR, PvdA, PSP., 20.15 uur. Warmond gemeentehuis, commissie openbare werken, 20 uur. VRIJDAG Leiden LAK theater, Baal met 'Basta'; 20.30 Microtheater Imperium, 'Niet geschikt voor publicatie', 20.30 uur. Schouwburg, de Troubadours spelen 'Ungarische Hochzeit', 20.15 uur. WARMOND - De gemeente Warmond blijft goede zaken doen met de grond van haar industrieterrein in Plan Zuid. Leken eind 1982 van het vijftien hectare grote terrein de toen nog resterende drie onverkoopbaar, anno 1986 is er nog maar één hectare over. Een resultaat dat voornamelijk de laatste maanden is geboekt. Momenteel staan op stapel de ver koop van een perceel van een dik ke duizend vierkante meter aan het groenvoorzieningsbedrijf Van Kla- veren en Zoon bv te Voorschoten en die van een perceel van exact duizend vierkante meter aan de Leidschendamse firma Mata. Met de grondverkoop aan Van Klave ren is ruim 100.000 gulden ge moeid. Het bedrag dat is gemoeid met de verkoop van grond aan Ma ta is onbekend. "De economie trekt aan", geeft C. Neefjes, chef van de afdeling fi- i als belangrijkste reden op SIERADEN - Onbekenden heb ben gisteravond ingebroken in een pand aan de Hoofdstraat in Leider dorp. Volgens een politiewoord voerder zijn betaalkaarten en siera den uit de woning gestolen. De waarde van de buit is nog niet vast gesteld. De inbrekers verschaften zich toegang door de achterdeur open te breken. voor de gunstige ontwikkelingen. "Verder krijgen de er reeds geves tigde bedrijven veel bezoek van be drijven met verhuizingsplannen. En het Warmondse industrieter rein is natuurlijk een prachtig gele gen stukje grond", meent hij. En: "Qua prijsstelling is Warmond bo vendien zo'n beetje de laagste ge meente uit de regio". Gemeentesecretaris C. Zoete melk wenst Neefjes' laatste opmer king te nuanceren. Katwijk en Lis- se zijn niet veel duurder dan War mond dat 115 gulden per vierkante meter vraagt. En bovendien kan Warmond niet eens veel meer vra gen omdat de grond van een min dere kwaliteit is dan elders in de regio. "De Veerpolder, ja, het is een stukje polder hé?", memoreert de eerste ambtenaar. Er moeten be hoorlijk veel funderingswerkzaam heden worden uitgevoerd alvorens een bedrijf er zich kan vestigen. Geestgronden zijn veel betere bouwgronden". Volgens Zoetemelk is de prijs die Warmond vraagt "kostendek kend". "En daar zijn wij tevreden mee. Beneden de kostprijs zullen we niet gaan zitten". De gemeente secretaris voegt er nog aan toe alles beter te vinden dan een artikel 12- gemeente te moeten worden als ge volg van een niet meer in de hand te houden grondexploitatie mei enor .e renteverliezen in verband met grond die maar niet kan wor den verkocht. Renteverlies Eind 1982, toen het Warmondse renteverlies als gevolg van de lang durig braakliggende grond daad werkelijk ondragelijke vormen be gon aan te nemen, viel er in War mond een historisch besluit. Beslo ten werd om het terrein dat tot dan louter was bedoeld om in de eigen dorpskern gevestigde bedrijven die voor het milieu hinderlijke of gevaarlijke waren, de mogelijkheid te bieden in Warmond zelf te ver huizen, ook open te stellen voor VOORSCHOTEN - Twee karak teristieke pandjes zijn uit het Voorschotense centrum ver dwenen: de viswinkel en het naastgelegen krot aan de Schoolstraat. De komende drie maanden komen op de nu zo ka le plek twee pandjes die dezelf de vorm hebben als de oude zaak. Zij krijgen authentieke raampjes. De huisjes, die uit het begin van de vorige eeuw stammen, waren totaal uitgeleefd en de vis winkel kampte met een moeilij ke indeling en oude apparatuur. Ambtenaren hebben eigenaar De Jong verschillende keren ver plicht zijn pandjes op te knap pen. De gemeente vreesde in storting en vond het geheel ont sierend, vol gaten, slecht verfwerk en verrot houtwerk. De visboer verkoopt tijdens de verbouwing vanuit een kar op het Treubplein. Aansluitend op de bouw wil de aangrenzende bioscoop Green way verbouwen. Het aantal open plekken op het Warmondse industrieterrein neemt in een hoog tempo af. Aan het renteverlies als gevolg van braakliggende grond is een einde gemaakt, al liggen de grondprijzen die Warmond vraagt aan de lage kant. (foto Holvast) niet-Warmondse bedrijven. Aan deze lokroep werd echter nauwe lijks of geen gehoor gegeven. Schot kwam er in de zaak toen het transportbedrijf Keijzer, toen nog gevestigd aan de Herenweg, naar de Veerpolder verhuisde. Ver der bleef ook de tennisgigant Dek ker actief en naast Dekker kwam een sauna als buurman. Een deel van het er reeds gevestigde aanne mingsbedrijf Panagro verhuisde weliswaar naar Leidschendam maar daar tegenover stond de komst van het uit Bleiswijk afkom stige Halfindustries (2220 vierkan te meter). Neefjes meldt dat thans nog een perceel van 6.000 en een van 4.000 vierkante meter over zijn. In prin cipe is daar nog ruimte voor War mondse bedrijven die maar beter afscheid kunnen nemen van de dorpskern. Concrete ontwikkelin gen in die richting zijn er echter niet. "Er zijn wel wat mogelijkhe den met de wet stads- en dorpsver nieuwing maar die zijn toch be perkt", aldus Neefjes. Met de komst van niet-War mondse bedrijven naar de Veerpol der neemt de ruimte voor War mondse bedrijven die er zich in de toekomst zouden willen vestigen af. Gemeentesecretaris Zoetemelk maakt zich niet druk om deze ont wikkeling. "Potentiële Warmondse kandidaten voor de Veerpolder zullen er niet meer zijn, denk ik. Zijn ze er toch en is er straks geen ruimte meer voor ze dan zou het niet reëel zijn om de beschuldigen de vinger naar de gemeente te wij zen. Van het allereerste begin van het industrieterrein tot nu hebben bedrijven de gelegenheid gehad om er over na te denken. Wel vijf, zes jaar. En wij kunnen niet tot in de lengte der jaren blijven wach ten. Uitverkocht is uitverkocht". De benodigde vergunningen zijn echter nog niet binnen. Graag zou Greenway op de plek van de ingestorte berging rechts van de entree een veertig vierkante me ter grote ruimte neerzetten, met plaats voor verkoop, toiletten en berging. Bovendien hoopt de ei genaresse mevrouw Nieuwen- huizen op een diaruimte/exposi tiezaal. Daarnaast moet de gevel wat worden aangepast en krijgt een en ander een fleuriger aanzien. "Het moet een meer feestelijk vertoon worden", aldus me vrouw Nieuwenhuizen. "Je bent alleen echt uit in een redelijke omgeving. Het gaat niet alleen om de film, die zie je toch wel thuis op de video". Stompe punten Wat er met de pandjes van Groenewegen gaat gebeuren, di rect rechts van de sloopplek. is De sloopplek, midden in het Voorschotense centrum. Binnenkort moet hier een nieuwe viswinkel komen. Het Greenway-theater (links) heeft eveneens bouwplannen. Rechts wil textiélsuper Te Mey uitbreiden. (foto Holvast) nog onzeker. Buurman C.J. te Mey wilde aanvankelijk een soort blokkendoos neerzetten op de plek, in dezelfde stijl als zijn eigen textielsuper. Welstands- technisch had de gemeente daar tegen te grote bezwaren. Het zou niet in het straatbeeld passen Inmiddels zijn de plannen aan gepast: op het nieuwe gedeelte zouden stompe puntdaken ko men, die even hoog worden als het naastgelegen textielmaga- zijn. Amnesty Deze maand heeft Amnesty In ternational een Zuid-Afrika actie. Ook is deze organisatie al vanaf 5 maart bezig met een wereldwijde campagne tegen de gevangen schap vanwege ras of politieke overtuiging. Daarom kunnen be langstellenden in Leiderdorp aan de hand van een voorbeeldbrief of een voorbedrukte kaart, verschil lende instanties of personen in Zuid-Afrika aanschrijven. Am nesty International Leiderdorp vraagt tevens actieve leden voor haar organisatie. Koffle-inn De stichting de Werkwijzer Lei derdorp aan de Bernhardstraat organiseert elke dinsdag in mei vanaf tien uur een koffïe-inn. Hier kunnen werklozen mee denken over op te zetten activiteiten. De stichting heeft ook nog plaatsen over in een yoga-cursus. Open-huisdag: De Vereniging Nationale Die- renzorg aan de Zijdeweg in Was senaar, die dit jaar zestig jaar be staat, heeft op zaterdag 24 mei een open-huisdag. Het complex, be halve de zieken- en de pensioenaf deling, is vanaf elf uur tot half vijf geopend. Op het terrein staan en kele informatie-kraampjes. Ook worden twee demonstraties met politiehonden gegeven. Kinderen tot dertien jaar kunnen verkleed als kat, met hun hond meedoen met de Kind-kat-hond-show. B en W Voorschoten dragen voor Inbraken in Katwijk KATWIJK - Bij een inbraak in een flat in de Molenwijk in Katwijk is 30.000 gulden aan contant geld ge stolen. De daders kwamen binnen na de voordeur te hebben gefor ceerd. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Behalve het geld ontvreemdden de dieven ook nog enkele goederen. VOORSCHOTEN - Vijftien Voor schotense bedrijven hebben hun oogje laten vallen op een bedrijfs complex aan de Industrieweg dat eind dit jaar of begin volgend jaar vrijkomt. De gemeente, die de be drijven half april op de mogelijk heid wees, inventariseert op dit moment de geïnteresseerden. Eind mei, begin juni beslissen B en W welke kandidaten ze voordra gen aan de eigenaar van het com plex. Deze verhuist naar een ande re plek in de gemeente en heeft de gemeente de kans gegeven om voor een bepaalde datum kandida ten voor te dragen. Afhankelijk van de reactie van de eigenaar en adviezen van een extern bedrijf kan eventueel worden gedacht aan een bedrijfsverzamelgebouw, waar de verschillende huurders/kopers gebruik maken van centrale facili teiten. Op zich staan B en W daar posi tief tegenover. In hun nieuwe vier jarenplan laten ze onlangs weten "de totstandkoming van een be drijfsverzamelgebouw, in het bij zonder ten behoeve van startende ondernemers" te bevorden. Dit zou "al dan niet in samenwerking met het georganiseerd bedrijfsleven kunnen" en "een zakelijke opzet moeten krijgen". Geen starters Of het haalbaar en wenselijk is, wordt nog bekeken. De interesse van starters lijkt in ieder geval niet erg groot. Op het bericht in Wapen feiten reageerde slechts een per soon die met enige fantasie starter genoemd kan worden en hard be zig is uit de woning te groeien. Voor de rest gaat het om "redelijk bestaande bedrijven, die slecht in de omgeving zitten". Ze bevinden zich her en der in de gemeente en werden in het bedrijvenonderzoek van de gemeente al als knelpunt beschouwd. Een bedrijf wil 50 vierkante me ter kopen of huren, een ander be drijf zoekt 1.500 vierkante meter. Of er veel gebouwen leeg komen wanneer zij daadwerkelijk verhui zen, is nog maar de vraag. Zo zijn er gevallen bekend van schilders die nu hun spullen in garage of tuin zetten. Zodra ze een be drijfsruimte krijgen, kan het gezin Het totaal aantal vierkante me ters in het complex is nog niet in kaart gebracht. Evenmin is duide lijk welk deel verhuurd en welk deel verkocht kan worden. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden. C Juflermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd f 22.70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92.55 per ha» jaar. aan huis bezorgd f 134,90 per jaar, aan huis bezorgd f 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste| dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs J.W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: HIJ Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.. W.F.J W.rtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S J de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met éi gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. voor een gulden Polderijsbaan WARMOND - Voor de symboli sche prijs van één gulden krijgt de Warmondse IJsclub het recht van opstal voor de landijsbaan en het bijbehorende clubgebouw in de Veerpolder. Een voorstel met die strekking is gisteravond in de raadscommissie financiën aan vaard. De grond in de Veerpolder voor de landijsbaan, waarvan afgelopen winter de poorten het eerst van de Leidse regio open gingen, was tot dusverre in gebruik gegeven aan de Warmondse IJsclub. De aanleg- vergunning en de bouwvergun ning voor het clubgebouw zijn reeds afgegeven. In het contract dat de gemeente met de ijsclub wil afsluiten, be dingt de gemeente dat de ijsclub in geval van onderverhuur vijftig pro cent van de opbrengst aan de ge meente moet afstaan. Ook komen volgens het contract de aanleg en het onderhoud van de beplanting en het tijdelijke toegangspad voor rekening van de ijsclub. Dat laatste zou komen te vervallen wanneer in de toekomst een openbare weg wordt aangelegd ter ontsluiting het gebied. De ijsclub maakte gister avond echter kenbaar van de hele bepaling af te willen, al was het al leen maar omdat ook Dekker ge bruik maakt van het pad. CDA- wethouder Van Schagen beloofde de bepaling uit het contract te zul len halen. De volledig uitgebrande bovenverdieping van de woning i schat de totale schade op bijna anderhalve ton. i de Emmalaan. De rijkspolitU VOORSCHOTEN - Bij een uit slaande brand in een woning op de hoek Prins Bemhardlaan/Emma- laan in Voorschoten is vanochtend de zolderverdieping van het pand volledig uitgebrand. De drie bewo ners zijn naar elders overgebracht. schade op. Volgens de rijkspolitie men. Binnen een half uur na de bestond in eerste instantie gevaar komst van de brandweer was de voor de omliggende huizen, maar brand onder controle. Een politie- omdat de wind gunstig stond "kon woordvoerder schatte de totale erger worden voorkomen". schade op ongeveer anderhalve ton. Over de oorzaak van de brand Omwonenden signaleerden van- kon hij nog geen mededelingen Een aangrenzend pand liep water- nochtend rook en enkele vlam- doen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2