Mythologie als dekmantel van de zonde 'Beeldhouwkunst van de 19de eeuw' geëxposeerd in Parijs Leningrad^ Kirov Ballet naar Amerika 'Mijnheer Harold' zal bezoeker lang hengen Wervelende enscenering van 'leerstuk' Brecht Tekeningen Gerard Verdijk: eenheid zonder uniformiteit DONDERDAG 15 MEI 1986 PARIJS (GPD) Eerst schoongekrabd en schoongespoten, lekker warm ingepakt, daar na in het fluwelen licht van schijnwerpers die voor operadiva's ontworpen zijn, zien op de tentoonstelling in het Grand Palais 'De beeldhouwkunst van de 19de eeuw' zelfs de belachelijkste produkten van propagandistische staatskunst er nog uit of ook zij in hun botten voelen dat de lente in aantocht is. Deze expositie verdient de hoogste prijs voor etalage-kunst. Zelden werd zelfs in Frank rijk een thema zo duidelijk ontwikkeld en werden met zoveel hartstocht alle moderne middelen van de overredingstechniek aangewend om dingen die iedereen lelijk vindt het voordeel te gunnen van een nieuw opkomende twijfel. Tenslotte is er ook een herleving van de belangstelling voor de offi ciële schilderkunst van de 19de eeuw en dat niet altijd zonder vaag- politieke motieven. Een overzicht te geven van de beeldhouwkunst van de 19de eeuw anders dan in een duur plaatjes boek, maar dit keer echt in steen, marmer, gips en brons, is een krachttoer. Zelden onderging een eeuw zoveel hartgrondige verande ringen als de negentiende. De af stand tussen het kikkerkoude neo- classisisme als exponent van de napoleontische kunst-dictatuur en 'De kus' van Auguste Rodin is groot. Driekwart van de eeuw werd op moordende wijze beheerst door de invloed van de oude Grieken, al thans van de oude Romeinen, waarvan men aanvankelijk niet be grepen had dat ze het weinige dat ze van de kunsten konden van de Grieken hadden nagedaan. Twee opeenvolgende staatsideeën klampten zich tot hun meerdere glorie aan dit versteende helden dom vast. Eerst was het de dictatuur van Napoleon, gevolgd door de dicta- Norén en Bourdet bij Publiekstheater AMSTERDAM (ANP) - Het Pu- bliekstheater in Amsterdam opent het nieuwe seizoen 1986/1987 met de première van 'De Stilte', een nieuw stuk van de Zweedse toneel schrijver Lars Norén op 27 septem ber in de Stadsschouwburg in de hoofdstad. De regie is in handen van Karst Woudstra. 'Hamlet' van William Shakespea re staat het komende seizoen ook op het programma van het Pu bliekstheater in de vertaling van Gerrit Komrij en onder regie van Gerardjan Rijnders. 'Een Pompsta tion' van de Franse toneelmaker Gildas Bourdet zal daarna onder regie van Ton Lutz voer het voet licht worden gebracht. Vervolgens wordt 'Het Wijde Land' van Arthur Schnitzler opgevoerd. Regie en vertaling: Ger Thijs. Het seizoen wordt gesloten met 'Largo Desolato' van de in Praag geboren schrijver Vaclav Havel on der regie van Peter de Baan. De eerste vier stukken worden op het podium gebracht van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het laatste stuk zal in de Kleine Komedie te zien zijn. Borges hertrouwd BUENOS AIRES (EFE/AFP) - De Argentijnse, 86-jarige schrijver Jorge Luis Borges is in april in het geheim gètrouwd met zijn 41-jarige secretaresse Maria Kodama, met wie hij zich in Zwitserland zal ves tigen. Het civiele huwelijk van Borges heeft plaatsgehad in Paraguay, om dat de Argentijnse wet hertrouwen moeilijk maakt. Borges, die zijn woning in Buenos Aires zal verko pen en niet naar Argentinië zal te rugkeren, scheidde twintig jaar ge leden van zijn eerste vrouw. tuur van de uit ballingschap terug gekeerde koningen, tenslotte de overmacht van de gezeten burgerij Temidden van deze groep troont een angstaanjagend personage, dat 'La Marseillaise', werd gedoopt. t zich snel industrialiserende Het feit dat 'La Marseillaise' angst, samenleving, die de kunstenaars e toe dwong zich dood te blijven sta ren op vormen en ideeën van voor en rond het begin onzer jaartelling. door Rudolph Bakker Om een beeld te maken is ten slotte meer geld nodig dan voor een pastel of een olieverfdoek. De macht van de opdrachtgever over de beeldhouwer was dan ook nog veel groter dan die over de schil ders van de negentiende eeuw. De opdrachtgevers wilden waar voor hun geld, dat wil zeggen ze wilden precies datgene wat de renaissan- cepausen en -prinsen ook hadden gewild: de bejubeling van bestaan de toestanden in kerk of maat schappij door middel van de over geleverde (klassieke) vormen. Om aan die hoge eisen van nauwkeu righeid te voldoen ondergingen de kunstenaars een uitermate gede gen opleiding. Als ze een indruk wekkende vaardigheid verworven hadden en ze waren ook nog bereid om hun eigen emoties in hetgeen ze uit te drukken hadden onder de korenmaat te houden, werden ze rijk en woonden ze in Parijs althans opwinding en in elk gevoel emoties, opriep was al voldoende om er voor te zorgen dat er heel wat officieel gekrakeel rond Rude ontstond. Toch staat Rude met deze hel dendaad aan het begin van een vrijwordingsperiode, die zijn con sequentie vond in Rodin, een 'vrije' beeldhouwer, die alles wat hij hoogstpersoonlijk, dat wil zeg gen van binnen-uit. had bedacht, kneedde in klei. Het academische steenhakken liet hij aan zijn assistenten over. En wat kostte het tenslotte ook Rodin nog een moeite om zijn omstreden beeld van Balzac langs de openba re weg geplaatst te krijgen, waar voor het was opgezet. Heel wat stille getuigen uit deze koele wereld van marmer en steen, zoals die nu in het Grand Palais is herschapen, zijn natuurlijk ge woon en zonder dat er entree voor hoeft te worden betaald, in iedere Parijse en Franse straat en ieder parijs' en provinciepark te zien. Toch is het meeste van wat daar staat, ligt en loert in onze ogen zo verwerpelijk en doods, dat we met een een straatje omlopen als er weer een morsdooie Venus of een versteende schijver met vogelpoep op zijn pet tussen het struikgewas zelfde dure buurten als de gegoede opdoemt. De samenstellers van de burgerij. Deden ze dat niet, dan be- gebruikelijke zwaargewicht-cata- hoorden ze tot de bohème, den schilderachtige armoe. Al deze uitingen van officiële kunst zijn op de tentoonstelling in het Grand Palais uitvoerig verte genwoordigd. Het ergst is de perio de tot rond 1830, waarna een ro mantisch reveil al dat zinloze ste nen naakt nieuw leven inblaast. En omdat tegelijkertijd van de oude schoonheidsidealen geen af stand werd gedaan, kregen deze tot leven gebrachte stenen helden en heldinnen iets buitengewoon ero tisch, een omstandigheid die de toeschouwers ook heden ten dage op hun waarde weten te schatten. Vooral in de officiële schilder kunst, tot aan de val van Napoleon III in 1871 toe, werd deze officiële erotiek zelfs een dwingende nood zaak op de weg naar het succes. Er waren regels van artistieke welle vendheid ter oplossing van het probleem wanneer erotiek accep tabel en zelfs wenselijk was. Ze was dat altijd, hoe dol de kunste naar het ook maakte, zolang de dekmantel van de mythologie de zonde bedekte. En ze was meteen reden tot hysterische opwinding wanneer het publiek in de goden en godinnen mensen van de eigen tijd te duidelijk herkende. Marseillaise Een historische poging om zich van deze academische starheid te ontdoen werd ondernomen door de beeldhouwer Francois Rude 1784 1855) toen hij na de val van Napoleon III opdracht kreeg een van de zijden van de Are de Triom- phe te versieren met een groep die logus hebben nu juist hun best ge daan te bewijzen dat het de moeite loont af en toe eens stil te staan bij een 'sculpture' in de stad en met verstand na te gaan of het dit keer toch minder erg is dan men vrees de. Wat niet wegneemt dat je de 'Marseillaise' nergens zo op zijn zondags ziet als zijn levensgrote gipsmodel onder ideale om niet te zeggen heroische belichting in het Grand Palais. Grote musea als het Louvre zul len nog ingrijpend moeten worden veranderd, er zal meer naar de kel ders moeten worden verwezen en andere dingen uit de kelders naar boven moeten worden gehaald, voordat het 'klassieke' beeld van dodelijke zondagse verveling uit de werèld geholpen is dat aan der gelijke musea kleeft. De tentoon stelling in het Grand Palais is een stimulerend voorbeeld van hoe het 20U moeten, maar heeft tegelijker tijd iets van de modezaak waar de gekochte hoedjes later op straat te genvallen. Over de beeldhouwwerken van Parijs bestaat een al oud, maar nut tig gidsje van Pierre Kjellberg: 'Le guide des statues de Paris'. De ca talogus van deze toch in opzet bele rende tentoonstelling is origineel geïllustreerd, maar aan de romme lige kant. Het aardigste en meest belerende boek dat ik over beeldhouwkunst ken is Rudolf Wittkower's 'Sculpture' (Penguin Books). De tentoonstelling 'La sculptu re Francaise au XlXe siècle' in het Parijse Grand Palais is geopend van 10 tot 20 uur en 's woensdags Het'vertref der vrijwillïgenTdien: tot 22 uur Dinsdag gesloten. De J expositie duurt tot 28 juli. de te heten. LEIDEN - "Ik ben geneigd popmu ziek wel degelijk tot de kunst en tot de cultuur te rekenen", zei wethou der Kuijers gisteravond bij de ope ning van de tentoonstelling Popi Art in De Waag. Hoe serieus hij de popmusici neemt mocht hij daarna meteen bewijzen. Kuijers werd ver zocht plaats te nemen op de 'elek- troon', een door Pjotr van Moock gemaakt apparaat. Wie in die stoel plaatsneemt brengt geluid voort, waarvan de hoogte afhangt van de spanning in de spieren. De wethou der vatte zijn taak ernstig op en gaf een concert in het openbaar met ritmische hoge tonen en onbetame lijke lage loeiers. De bijbehorende helm zal hem wel iets te krap. De tentoonstelling Pop/Art. met beeldend werk van popmuzikan ten, kan tot en met 31 mei worden bekeken in De Waag. (foto Fred Rohde» Derde concert van Queen in Leiden LEIDEN - De popgroep Queen zal op 19 juni een derde extra concert in de Leidse Groenoordhal geven. De op tredens op 11 en 12 juni waren in zeer korte tijd uitverkocht. i)e groep reist nu tussen de op tredens op 17 juni in Brussel en 21 juni in Parijs op en neer naar Leiden voor een concert. Niet eerder trad dezelfde pop groep drie maal achtereen in de Groenoordhal op. De voorverkoop begint op zaterdag 24 mei. 'La Marseillaise' van Francois Rude LENINGRAD (AP) - Het Kirov Ballet, het 203 jaar oude balletge zelschap uit Leningrad, is vertrok ken voor een tournee die het gezel schap naar Los Angeles, Philadel phia en Washington zal voeren. De tournee begint in Vancouver in de Canadese provincie Brits Colum- Het bezoek aan de Verenigde Staten is volgens de directeur van het gezelschap, Maxim Krastin, in gelast omdat de Sowjet-Unie na de ondertekening van een nieuw cul tureel uitwisselingsakkoord op de top in Genève graag snel een pres tigieus gezelschap naar de Ver enigde Staten wilde sturen. Het Kirov Ballet, de grote rivaal van het Bolshoi Ballet uit Moskou, zal tijdens de Amerikaanse tournee onder andere het Zwanenmeer uit voeren. Het Kirov Ballet heeft in de loop der jaren een aantal wereldbe roemde dansers en danseressen voortgebracht, die behalve door hun artistieke kwaliteiten ook be kend werden door het feit dat ze overliepen naar het westen: Rudolf Noerejev, Michail Barisjnikov en Natalia Makarova. Subtiel toneel over apartheid 'Mijnheer Harold en de boys' van Athol Fugard. Produktie: In Depen dance, regie: Peter de Baan, spelers: Dick van Toorn, Ruurt de Maes- schalck, John Serkci. Gezien op 14 mei in het LAK, Leiden. Aldaar nog te zien op 15 mei. LEIDEN - De Zuidafrikaanse schrijver Athol Fugard heeft met 'Mijnheer Harold en de boys' (1982) een bewonderenswaardig knappe toneeltekst afgeleverd. Theaterwerkplaats In Depen dance uit Arnhem heeft er een voorstelling van gemaakt die de bezoeker lang zal bijblijven. Allesoverheersend hoofdmo tief van het stuk is het systeem van apartheid in Zuid-Afrika, zonder dat het woord apartheid overigens ook maar één keer valt. Eens te meer blijkt uit deze voorstelling wat de kracht kan zijn van literatuur en drama. Waar televisie en kranten Dy kij ker en lezer slechts aanleiding geven tot stomme verontwaardi ging en afstomping, maakt dit stuk duidelijk, door de mogelijk heid tot identificatie, hoezeer het apartheidssysteem de verhou dingen tussen mensen vergiftigt. Drie mensen worden ons ge toond. Mijnheer Harold, een blanke puber van een jaar of zes tien en de twee zwarte bedien den, Sam en Willie, die in de ca fetaria van zijn moeder werken. Het is 1950 en plaats van hande ling zal gedurende het hele stuk de cafetaria blijven. Als eersten worden de bedienden geïntrodu ceerd. Het café wordt opgeruimd en Sam geeft Willie instructies voor de komende ballroomdans- wedstrijd. Dan arriveert Harold en zet zich aan zijn huiswerk. Hoe opgeruimd de sfeer tussen de drie personen eerst ook is. Ha rold's komst veroorzaakt een nauw voelbare spanning die steeds meer in intensiteit zal toe nemen. Kleine details geven aan dat het blanke jochie al aardig besmet is met het virus van de blanke dwingelandij. Het huiswerk van Harold geeft aanleiding tot velerlei gesprek ken met vooral Sam. Harold is tussen de bedienden opgegroeid en Sam is min of meer een twee de vader voor hem geworden. In deze gesprekken wordt het the ma van de apartheid via heel subtiele zijweggetjes uitgewerkt. Het breekbare evenwicht dat tussen de drie personen bestaat wordt abrupt doorbroken als zijn moeder opbelt en meedeelt dat zijn vader thuiskomt uit het zie kenhuis. Harold haat zijn vader en reageert zich op de bedienden af. Een conflict ontstaat en hij zegt Sam dat deze voortaan Mijn heer Harold moet zeggen. In de ze schokkende climax manifes teert zich het apartheidsdcnken in zijn meest rauwe vorm. Harold vertrekt. Willie en Sam blijven achter. Het stuk eindigt met een door Sam en Willie samen uitge voerde foxtrot. Peter Baan heeft het stuk van Fugard, dat ondanks de loodzwa re thematiek zeer geestig is, voortreffelijk geregisseerd. Hel der heeft hij de gecompliceerde, onderlinge relaties van de perso nen weten duidelijk te maken en de spanning zo gedoseerd dat je niet al halverwege in ademnood raakt. Ruurt de Maesschalck als Sam en Dick van den Toorn als Harold leverden beiden een ac teerprestatie van meer dan ge middeld niveau: John Serkei, die de ondankbaarste rol van het drietal heeft, deed nauwelijks voor ze onder. Wie de kans heeft moet deze voorstelling zeker gaan zien. RADBOUD ENGBERSEN 'Wedloop door de woestijn in zeven etappes' naar 'De uitzondering en de regel van Bertolt Brecht, door het gezelschap Internationale Nieuwe Scene. Regie: Carlos Medina. Gezien op 14 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Het werk van Bertolt Brecht hamert op de noodzaak èn de mogelijkheid van het ver anderen van de kapitalistische maatschappij. Het theater kon volgens Brechts theorieën een belangrijke bijdrage leveren tot het leerproces, dat de mensen, of liever: de slachtoffers en onder drukten tot dit inzicht zou bren gen. Daarvoor was een ander soort theater nodig. In tegenstel ling tot het traditionele theater, dat met illusies slechts een pas sief kijkgedrag van het publiek nastreeft, formuleerde hij het epische theater, dat met illusie verstorende effecten een kriti sche, afstandelijke houding bij de toeschouwers bewerkstelligt. Binnen zijn oeuvre vormen de zogenaamde 'leerstukken' een hoofdstuk apart; daarin wordt het leer-element zo sterk bena drukt, dat deze stukken al hele maal niet meer voor toeschou wers bedoeld zijn; het leerproces geldt alleen de actief medespe lenden. Onder regie van Carlos Medina heeft het gezelschap In ternationale Nieuwe Scene nu eens niet voor één van Brechts inmiddels klassiek geworden stukken gekozen, maar juist zo'n relatief weinig gespeeld leerstuk bewerkt. Het hierin geschetste maat schappijbeeld is versimpeld zwart-wit en historisch sterk ge bonden aan de tijdsomstandig heden, waaronder Brecht het stuk ontwierp. Voor ons zou vol gens het gezelschap de actuali teit - kort samengevat - kunnen liggen in -het nadenken over de sociale factoren en de invloed van perst onlijkheidsaspecten in de getoonde conflictsituatie. Dit suggereert, dat nog steeas het di dactische karakter de voorstel ling overheerst. Het is zeker aan wezig. maar dan wel verpakt in een spectaculaire voorstelling, die alle twijfels over de mogelij ke speelbaarheid wegneemt. Alleen al fysiek leveren de spe lers in de wervelende enscene ring een grote prestatie. Het past in het kader van een wedstrijd a la Zeskamp of Sterrenslag. in dit geval een slag tussen een koop man en zijn concurrenten. Door die concurrentiedruk buit hij zijn gids en koelie op hun ge meenschappelijke tocht door de woestijn steeds meer uit en wordt zijn vrees voor een even tuele opstand van hun kant steeds groter. Hij ontslaat zijn gids en schiet zijn koelie dood. Dit verhaal dient tegelijkertijd als reconstructie tijdens een rechtszitting, waarin de koop man uiteindelijk wordt vrijge sproken; zijn angst voor zijn uit gebuite personeel is volgens het hof gerechtvaardigd geweest. Dit rechtszittingsaspect en elemen ten van het wedstrijdkarakter zijn in het regieconcept op een intelligente manier en met veel gevoel voor theater met elkaar verbonden. Het doodschieten van de koelie wordt bijvoorbeeld zelfs tweemaal gespeeld; de eer ste keer kijkt men vanaf de sta diontribune wel toe, de tweede keer laat men dat met nadruk achterwege, zodat de rechter zijn partijdig oordeel kan uitspreken. Dat alles leverde een boeiend spektakel op, waarin overeen komstig Brechts ideeen het tot nadenken stemmend verhaal op kritische afstand overkomt; met uitzondering van het slotbeeld. De vonnissende rechter en de epiloog uitsprekende weduwe staan temidden van een immens, wuivend wit doek - esthetisch fraai, maar denkend aan Brecht inhoudelijk nietszeggend. WIJNAND ZEILSTRA Expositie met tekeningen van Ge rard Verdijk, t/m 13 juni. Burchtga lerie, Burgsteeg 14, Leiden. Geopend wo. t/m zo. van 12-17 uur LEIDEN - De Haagse kunste naar Gerard Verdijk exposeert opnieuw bij Stichting Burcht, ditmaal met een twaalftal teke ningen gemaakt tussen 1983 en 1985. Het eerste dat opvalt aan de tekeningen is de opbouw; elk stuk bestaat uit twee losstaande vormen, die naast elkaar en meestal op een witte achter grond aamgebracht zijn. Verdijk brengt onderling een sterke rela tie tot stand door formele tegen stellingen en afwisseling in de in vulling van een vlak. Soms be dekt hij een lineair patroon met een gekleurde verflaag waarbij hij als tegenhanger een kleurvlak gebruikt waarop lijnen zijn ge bracht. Zo onstaat in de tekenin gen gelaagdheid die door de transparantie de vlakheid van een vorm in stand houdt. Slechts een enkele maal geeft een spi raalvormig getekende lijn meer volume. Driehoeken, rechthoeken en ruiten keren als basisvormen te rug, zij het dat zij niet uit een strakke geometrie ontstaan maar in bewegelijke, vloeiende lijnen en penseelstreken neergezet zijn. Het verloop van deze lijnen laat het ontstaansproces van de vorm herbeleven; uit de vloeiende be wegingen groeit een beeld dat je bewust maakt van het tijdsas pect. Verdijk tekent niet puur om de vorm; wat hU wil weerge ven is de structuur of het proces, de wisselwerking tussen lijnen en kleurvlakken, wat heel duide lijk naar voren komt in een stuk getiteld 'Transformatie'. De aan dacht voor structuren bepaalde reeds het oudere werk van Ver dijk, alleen speelt kleur nu een grotere rol. Op deze tentoonstel ling zijn enkele mooie voorbeel den te zien van tekeningen met een intens coloriet. De sterke concentratie van Verdijk op de werking van de beeldmiddelen brengt grote hel derheid en samenhang in het ge heel. In zijn onderzoekingen wordt de plaatsing van lijnen en dergelijke niet zuiver aan het toe val overgelaten. Consequent stelt hij zijn vormen samen, zon der tot afstandelijkheid te verval len, zodat ook de beschouwer zich by het werk betrokken kan voelen. NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29