Verpleegopleidingen in de bollenstreek bundelen krachten 'Synopsis' vindt onderdak in Noordwijkerhout Filmmarathon Knoflook Registratie is oorzaak 'hoge' criminaliteit Wilde planten tieren welig in Heimanshof Boskoper bijt man in hand Schurft Hermans wint wielerwedstrijd Informatiebord over zwemwater Zegerplas DONDERDAG 15 MEI 1986 PAGINA 25 ALPHEN AAN DEN RIJN - In een lange marathonsessie kunnen liefhebbers van science fiction vrij dagavond vanaf twaalf uur terecht in de Alphense bioscoop Eurocine ma om twaalf uur achterelkaar vijf films in dit genre te bekijken. Op het programma staan Dune, Mad Max, Moonraker, Lifeforce en Cocoon. De directie heeft uitgere kend dat de bezoekers 15.616 me ter film te verwerken krijgen. De toegangsprijs is inclusief een ste vig ontbijt, de eventuele assistentie van EHBO'ers is gratis. (foto Wim Dijkman) appelrassen zijn bijvoorbeeld Ja mes Grieve, Alkmene, Elstar, Gloster, Karmijn, Goudreinette en Winston. De pererassen Con férence en Beurré Hardy zullen ook niet te snel door deze schim mel worden aangetast. Hoewel het een gewas is dat een warm klimaat verlangt, kan zelfs in Nederland knoflook wor den geteeld. In een natte zomer zal de oogst niet erg groot zijn maar desondanks loont het de moeite op een klein stukje verlo ren grond, eens wat knolletjes te poten. Net als uien wordt kno flook vrijwel altijd geplant en niet gezaaid. Elk teentje kno flook (bekend uit de keuken) kan uitgroeien tot een plant. De teen tjes worden op rijen geplant, de rijen op een afstand van tien cen timeter, in de rij 20 centimeter. Een kweekkapje kan in het vroe ge voorjaar de groei versnellen. Omdat knoflook van warmte houdt is het raadzaam een zonni ge en beschutte plek uit te zoe ken. De oogst begint zodra het loof begint af te sterven, meestal eind juli. De knoflook wordt uit de grond getrokken en moet, bij zonnig weer, nog een paar dagen op het land blijven liggen om te drogen. Op een winderige droge plek moet de knoflook verder opdrogen om rotting te voorko men. De sterke geur van kno flook verjaagt allerlei insecten. Knoflook tussen wortelen plan ten verkleint de kans op een aan tasting door wortelvlieg. HOOFDDORP - "Er is zelfs nog een aantal oude Haar- lemmermeerse granen in de tuin te zien. Granen die om de een of andere reden niet meer worden geteelt en die in de vergetelheid terecht dreigden te komen. Van die oude soorten zijn door natuurliefhebbers zaden ge zocht en in De Heimanshof weer uitgezaaid. Zo bewa ren we graansoorten die in het verleden voor de Haar lemmermeer belangrijk waren zoals meekrab en boek weit", vertelt Mieke van der Ven van de milieu-educa tieve dienst van de gemeente Haarlemmermeer over De Heimanshof. Deze één hectare grote tuin werd elf jaar geleden aangelegd achter het kassencomplex van de dienst groenvoorziening van de ge meente Haarlemmermeer aan de Wieger Bruinlaan in Hoofddorp. Het doel was en is nog steeds om wilde planten in hun natuurlijke omgeving te laten zien aan leer lingen van de Haarlemmermeer- se scholen en natuurliefhebbers. Het middelpunt van de tuin wordt gevormd door een vijver met veel waterplanten en oever begroeiing. Rondom de vijver liggen een moerasje, bloemrijke graslanden en akkertjes, zoals die rond 1900 te zien waren. Het geheel wordt omsloten door een bosrand met een rijke flora, een binnenduinbos met ei kenhakhout en een heuvelrug met kalkrijke bodem en bijbeho rende bloemen en planten uit Limburg. Dit ter ere van de naamgever van de tuin in Hoofd dorp, Eli Heimans, die graag in Limburg verbleef. Heimans werd in 1861 in Zwolle geboren en overleed in 1914 tijdens een excursie in Gerolstein in de Eifel in Duitsland. De tuin werd in 1975 aanvan kelijk aangelegd als demonstra- tietuin. Bewoners van de sterk uitbreidende Poldergemeente konden daar een kijkje nemen. Maar al snel werden de cultuur- gewassen verdreven door de wat wildere gewassen. "Bloemen en planten die vaak ten onrechte als onkruid worden versleten. Je vindt ze vaak buiten de tuinen en dan kunnen ze wat sommige mensen betreft, maar het beste verdwijnen. Dat is een verkeerde gedachte. Ook die wilde bloe men en planten kunnen het pri ma doen in de tuin. Voorbeelden daarvan zijn te zien in De Hei- manshof', aldus Van der Ven. Vooral de basisscholen uit de poldergemeente zijn vaste klan ten van De Heimanshof. "Ik schat dat er jaarlijks zo'n 2000 kinderen een kijkje komen ne men. Ze maken dan een puzzel zoektocht door de tuin en maken op die wijze kennis met de na tuur. Veel kinderen zijn daarover erg enthousiast en vinden het leuk om een middag door de tuin te dwalen en het een en ander op te steken over wat er in De Hei manshof te vinden is", zegt Mie ke van der Ven. Jammer vindt zij het dat het bezoek aan de tuin beperkt blijft tot de basisscholen. "Als zij naar het voortgezet onderwijs gaan, dan komen de kinderen, op wat uitzonderingen na, niet meer naar De Heimanshof. Je kunt daardoor ook niet zeggen of zij in die jaren dat zij in de tuin zijn geweest voldoende natuurbesef hebben opgedaan. Vooral als je leest en hoort wat er overal in de Haarlemmermeer in de natuur wordt vernield". Maar ook volwassenen lopen vaak de tuin aan de Wieger Bruinlaan in Hoofddorp binnen. "Vooral aan het begin van de zo mer, wanneer de tuin op z'n mooist is, is er veel aanloop", zegt Mieke van der Ven. Zij heeft tevens de indruk dat de belang stelling voor de tuin de laatste tijd toeneemt. Dat merkt zij aan de interesse die er bestaat voor de maandelijkse open weekein den. Die worden gehouden op de eerste zaterdag en zondag van de maand. Dan staat er ook een be paald thema op het programma. "Tot ons plezier merken we dat ALPHEN AAN DEN RIJN - De twijfelachtige eer van Alphen om landelijk op de derde plaats te prij ken op een lijst van gemeenten met de sterkst gestegen criminaliteit, blijkt veroorzaakt doordat de ge meentepolitie een nauwgezette re gistratie heeft ingevoerd voor alle delicten. Dit verklaarde burgemeester M. Paats gisteravond na vragen van enkele raadsleden over de plaatse lijke criminaliteit. De raadsleden waren ongerust over de hoge score van Alphen over de periode van 1980 tot 1984. Toen steeg het aantal geregistreerde delicten van 264 naar 635, een stijgingsfactor van 2,4. Alphen komt direct na Breda en Alkmaar. Leiden staat overigens op de negende plaats. De Alphense korpschef J. Volwerk: "Er zijn ge noeg grote gemeenten in ons land waar de honderden winkel- en fiet sendiefstallen per jaar niet eens meer worden bijgehouden. Dan is een derde plaats voor Alphen hele maal niet meer verwonderlijk". DIEFSTAL - Op twee achtereen volgende dinsdagen zijn bij het handelsbedrijf Esveha aan de On dernemingsweg in Alphen een kleurentelevisie en twee video's ontvreemd. De schade bedraagt 5000 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een vechtpartij in café 't Koetshuis aan de Hooftstraat in Alphen is vannacht omstreeks half een een bezoeker in de hand gebeten. De dader is een Boskoper. De man is wegens mishandeling, maar ook voor zijn eigen en andermans vei ligheid ingesloten, want hij was 'nogal dronken', aldus de politie. De gewonde cafébezoeker heeft zich in het ziekenhuis onder dok tersbehandeling gesteld. A. Reijers: "Door de samenvoeging van de opleidingen kunnen i praktijk". verpleegkundigen en tegelijkertijd zijn er veel langdurig werklozen. Heel veel van hen zouden best in een psychiatrische inrichting wil len werken. De zeven maanden zonder inkomen werpt echter zo'n barrière op dat zij er niet meer aan beginnen. De overheid vergroot dus op deze manier de werkloos heid terwijl de maatregel was be doeld als remedie voor de jeugd werkloosheid". Overigens hebben Reijers, die di recteur wordt van Synopsis, en de andere hoofden van de opleidin gen een mogelijkheid gevonden om nog even onder de overheids maatregel uit te komen. De nieuwe opleiding begint eind augustus, terwijl de overheid pas met ingang van 1 september zeven maanden theorieles verplicht stelt. "Als er nog mensen zijn die de opleiding willen volgen maar voor wie het onmogelijk is zeven maanden na genoeg zonder inkomen te leven moeten zij zich snel aanmelden". Door deze 'truc' hebben de do centen van de opleiding bovendien de tijd om een nieuw lesprogram ma samen te stellen. Door de over gang van zeven weken naar zeven maanden theorie-onderwijs moet het onderwijsprogramma volledig worden omgegooid. Hoewel hij tevreden is met de komst van Synopsis betreurt Reij ers het afhaken van Endegeest: "Met die inrichting erbij hadden we een nog bredere basis gehad. Gelukkig is het nog steeds moge lijk om Endegeest alsnog in te pas sen. Het is aan de directie van En degeest om te beslissen of deze Oegstgeestse opleiding deel wil gaan uitmaken van Synopsis. Wat ons betreft zijn ze welkom". NOORDWIJKERHOUT/N- OORDWIJK/BENNE- BROEK - De opleidingen voor B-verpleegkundigen aan drie psychiatrische, in richtingen in Noordwijk, Noordwijkerhout en Ben- nebroek worden met in gang van 1 september sa mengevoegd tot één oplei dingsinstituut. De nieuwe school wordt gevestigd in Noordwijkerhout en draagt de naam 'Synopsis'. De fu sie heeft geen personele ge volgen. In de psychiatrische inrichtingen St. Bavo in Noordwijkerhout, Sancta Maria in Noordwijk en Vo gelenzang in Bennebroek worden momenteel nog de verpleegkundi gen opgeleid op een eigen school. Deze zogenaamde 'in-service-op- leidingen' duren drie jaar. Gedu rende die tijd werken de studenten in de inirichting en krijgen jaar lijks 45 dagen theorieles. De drie opleidingen bieden elk plaats aan 70 leerlingen. Volgens de projectleider van de fusie, A. Reijers, ligt de kleinscha ligheid van de opleidingen ten grondslag aan de fusieplannen. Reijers: "Op de Bavo werken er op de opleiding bijvoorbeeld zeven vaste krachten van wie er drie full time. Er is niemand volledig be schikbaar voor de administratie en coördinatie waardoor deze taken worden verdeeld. In de praktijk komt het erop neer dat iedereen lpopt te racen". De kleinschaligheid heeft zijns inziens ook grote gevolgen voor de leerlingen. De studenten lopen in de drie jaar die de opleiding in be slag neemt in alle afdelingen van de psychiatrische inrichting stage. Doordat er te weinig leerlingen zijn is het echter niet mogelijk het les programma af te stemmen Op de stage die een leerling op een be paald moment loopt. Dat betekent in praktische zin bijvoorbeeld dat een leerling theorieles krijgt over geronto-psychiatrie (bejaarden met psychische moeilijkheden), "terwijl hij of zij die maanden juist werkzaam is op de afdeling acute psychiatrie. Fusie Met de besprekingen voor de sa menvoeging van de opleidingen is in 1984 een begin gemaakt. Tot op het laatste moment zijn er geen drie, maar vier psychiatrische in richtingen bij de fusieplannen be trokken geweest. Endegeest in Oegstgeest heeft op het allerlaatste moment afgehaakt. Het idee om de opleidingen samen te voegen is af komstig vah de hoofden van de op leidingen aan de vier inrichtingen. Reijers vertelt dat het allemaal re delijk snel is gegaan. "Wij kwamen met het idee, de directies stonden erachter en stelden een projectad viseur aan. Na zijn onderzoek, dat positief uitviel, is de projectleider aangesteld en zijn we begonnen met de praktische invulling van de fusie". Overigens moeten de on dernemingsraden van de drie in stellingen de fusie nog formeel goedkeuren. Volgens de projectleider kwa men de fusieplannen in een gunsti ge tijd. Het beleid van de overheid en de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) is de laatste jaren gericht op centralisatie van de opleidingen. "De overheid wil op die manier de mensen en de middelen beter be nutten. Bovendien biedt een groot opleidingsinstituut de mogelijk heid om vraag en aanbod van ver pleegkundigen beter, op elkaar af te stemmen", aldus Reijers. Synopsis (vrij vertaald uit het Grieks betekent dit overzicht) wordt gehuisvest in de verplegers flat van de St. Bavo aan de 's Gra- vendamseweg. De verpleegkundi gen in opleiding die er nu wonen gaan waarschijnlijk naar het huidi ge opleidingsgebouw. Helemaal zeker is dit nog niet, maar de direc tie van de Bavo heeft toegezegd in elk geval voor vërvangende huis vesting te zullen zorgen. Reijers vertelt dat er heel wat wa ter door de zee is gegaan voor er een keuze was gemaakt voor wat betreft de huisvesting van Synop sis. De projectadviseur raadde huisvesting in het opleidingsge bouw op het terrein van Endegeest aan. Reijers was het niet met deze .keuze eens: "Het opleidingsge bouw op Endegeest zou met een nieuw gebouw moeten worden uit gebreid. Huisvesting op Endegeest viel daardoor te duur uit. Daarom is gekozen voor vestiging in de Ba vo". Toen duidelijk werd dat de oplei ding in Noordwijkerhout zou wor den ondergebracht heeft Ende geest zich teruggetrokken uit de fusiebesprekingen. Wellicht dat deze Oegstgeestse inrichting ooit nog zal gaan deelnemen aan de ge zamenlijke opleiding. Een werk groep bestaande uit medewerkers van Endegeest bekijkt momenteel de consequenties hiervan. Verbouwing Het huidige onderkomen van het verplegend personeel aan de 's Gravendamseweg moet, voor Sy nopsis erin kan worden onderge bracht, ingrijpend worden ver bouwd. Reijers verwacht dat de verbouwing pas in maart van het volgend jaar klaar zal zijn. Tot die tijd wordt de school waarschijnlijk ondergebracht in de Duindoorn- school in Noordwijkerhout. Deze nijverheidsschool aan de Duin doornstraat komt in augustus leeg te staan, er wordt onderhandeld over een tijdelijke huur ervan. De verbouwing van de flat gaat onge veer 500.000 gulden kosten en wordt door de overheid betaald. Ook de opleiding ondergaat met ingang van september een ingrij pende wijziging. Leerlingen krij gen nu aan het begin van hun op leiding zeven weken theorieles. Gedurende die tijd hebben ze geen 1 nkornen. Na de zeven weken is de opleiding een combinatie van werken en studeren en krijgen de verpleegkundigen in opleiding een s ;alaris. Vanaf 1 september zijn de 2 '.even weken uitgebreid tot zeven r naanden. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg zijn gisteren sieraden en geld ontvreemd. De daders for ceerden de voordeur en doorzoch ten vervolgens de woning. De be woners waren op het moment van de inbraak niet thuis. steeds meer mensen die gelegen heid benutten om een kijkje te nemen en een praatje te maken met de mensen van de dienst openbare werken en met de le den van de Vriendenkring van De Heimanshof, die op die week einden dienst doen in de tuin". Deze Vriendenkring bestaat op dit moment uit ongeveer 120 le den. Zij helpen mee aan de ont wikkeling en onderhoud van de tuin. Van der Ven: "Het is dan wel een wilde tuin, maar ook der gelijke tuinen vragen veel onder houd". Een ander initiatief dat uit de Vriendenkring is voortgekomen is het groenbeheer in de Haar lemmermeer. "Door bezuinigin gen gedwongen is de gemeente overgegaan op een ander beheer van het groen. Sinds kort heeft de Vriendenkring als proef een stukje openbaar groen in Hoofd dorp in onderhoud. Door middel van het gebruik van andere bloe men en planten wordt intensief onderhoud teruggedrongen. Ver loopt die proef naar het idee van de gemeente positief, dan is het niet uitgesloten dat er uitbrei ding komt", zegt Van der Ven. Behalve de tuin beschikt De Heimanshof ook over een aantal tropische kassen. Daar groeien bananenbomen, palmen, vleese tende planten en andere bloe men en planten uit de warme ge bieden. Als extra service heeft De Heimanshof de eerste don derdag van de maand een plan- tendokter in huis. Tussen twee en drie uur 's middags kunnen polderbewoners de 'arts' raad plegen over problemen met hun bloemen en planten. Tuinbezitters die er over den ken in hun tuin 'wilde' gewassen aan te planten kunnen een kijkje komen nemen in de Heimanshof. Een natuurlijke tuin levert niet minder werk op dan een klassie ke tuin. Voor diegenen die wat uitgekeken raken op violen, ge raniums en petunia's kan de aan leg van een wilde tuin een hele uitdaging zijn. De leden van de Vriendenkring zijn dan ook be reid een doekje open te doen over de mogelijkheden die een wilde tuin biedt. KEES VAN KUILENBURG Een koud en nat vooijaar zoals achter ons ligt, maakt de kans op een schurftaantasting van de pe- re- en appelbomen extra groot. Schurft is een schimmel die vroeg in het vooijaar te herken nen is aan olijfgroene vlekken op de bladeren. Worden er niet di rect maatregelen getroffen, dan zullen bladeren en takken in de zomermaanden bruin kleuren en verdorren. Omdat ook de bloemknoppen niet aan de schimmel ontkomen, zal de oogst van een aangetaste boom aanzienlijk kleiner zijn dan nor maal. Schurft is niet gemakkelijk te bestrijden. Tot begin juli moet er geregeld worden gespoten. Het is daarom raadzaam bij de keuze van de rassen rekening te hou den met de schurftgevoeligheid van de rassen. Minder gevoelige Mieke van der Ven: "De Heimanshof trekt veel bezoekers Hillegoms burgemeester JHermans lost het startschot voor de finale bij de ambtenaren. <foto Holvast) HILLEGOM - G. Hermans uit Beesd is gisteren in Hillegom Ne derlands wielerkampioen bij de ambtenaren geworden. J. van Don gen uit Terheijden en J. Burks uit Almelo legden bij de strijd om de titel beslag op de tweede en derde plaats. P. v.d. Burg uit Noordwij kerhout en M. Wijnands uit Noord wijk werden zesde en'zevende. Ruim 300 ambtenaren deden mee aan de titelstrijd. Via series, die in de morgenuren werden ver reden, plaatsten 45 renners zich voor de finale. Na de finalestrijd werden de prij zen uitgereikt door de minister van binnenlandse zaken, R. de Korte. Reijers is beslist geen voorstan der van deze uitbreiding die door de overheid is bedacht en verplicht gesteld. "De overheid denkt met een uitbreiding van de opleidings duur de jeugdwerkloosheid te kun nen aanpakken. Jongeren zijn im mers langer onder de pannen. Ik denk echter dat het averechts zal werken. Zeven maanden moeten rondkomen van een klein beetje zakgeld schrikt mensen af waar door er een terugloop in leerlingen aantal zal zijn", brengt Reijers naar Tweede kans Bovendien schrikt volgens hem de zeven maanden 'theorieles met zakgeld' gegadigden voor het twee de kans onderwijs af. Reijers ver telt dat er vrij veel mensen zijn die op latere leeftijd met de opleiding beginnen. "Er dreigt een tekort aan ALPHEN AAN DEN RIJN - In en kele gemeenten van de provincie Zuid-Holland worden deze week bij belangrijke zwemplaatsen bor den geplaatst die informatie geven over de kwaliteit van het zwemwa ter. In Alphen aan den Rijn is giste ren zo'n bord bij het parkeerterrein aan de noordkant van de Zegerplas aangebracht. Het plaatsen van de borden, bij in totaal twaalf zwemplaatsen, is het gevolg van het slagen van de proef die de provincie vorig jaar heeft gehouden. De provincie zal tijdens het zomerseizoen de kwali teit, helderheid en de temperatuur van het water meten. Die gegevens worden dan op de informatiebor den verwerkt. Ook nieuw is de zwemtelefoon waar zwemmers terecht kunnen voor recente waterkwaliteitsgege- vens en algemene informatie over zwemwater. Het telefoonnummer is 070-117550. Daarnaast geeft de provincie jaarlijks een folder uit over zwemwater. Hierin staat een overzicht van belangrijke zwem plaatsen in Zuid-Holland en een kaart waarop de zwemwaterkwali teit in kleur is aangegeven. De fol der voor 1986 is vanaf begin juni verkrijgbaar bij Bureau voorlich ting van de provincie, Koningska de 1 in Den Haag, telefoon 070- 116622. De watertemperatuur is nog niet bijster uitnodigend, maar het bord voor de kwaliteit het zwemwater in de Zegerplas staat er alvast. De ko mende maanden wordt de stand van zaken erop bijgehouden. (foto Nanno Bloupot) kwautett ZWEMWATER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25