WUMM Fiats prestigemodel 'Croma' komt in september ft Zelfs de simpelste Porsche (924 S) heeft iets bijzonders V R IJ E T IJ D Bezoekerscentrum en kruidentuin in Elburg Spanningsmeter voor fietsbanden RIJ-IMPRESSIE Fiat-dag en Capri-Weekend Gestalde fiets dubbel geborgd (at Stoommachine museum in Noord-Holland Paleis op de Dam alleen op woensdag open Wellicht kan men zich de voor geschiedenis nog herinneren. Vier automerken, die gezamen lijk aan een groot model gin gen bouwen: Saab, Lancia, Fiat en Alfa Romeo. Halverwege de rit viel het kwartet echter uiteen, een ie der ging zijn eigen weg. En nu staan er al drie sterk op elkaar gelijkende wagens in het bo venste marktsegment: de Saab 9000, de Lancia Thema en de Fiat Croma. De Alfa moet nog komen. Overigens, de grootste Fiat is nog niet in Nederland, hij komt pas in september. Maar ook zonder dit prestigemo- del gaat het Fiat hier voor de wind. Het eerste kwartaal werd met 33,4 procent meer verkochte auto's - in vergelijking met vorig jaar - op de vierde plaats afgesloten. En die po sitie verwacht men nog te kunnen verbeteren als Fiat ook hier de be schikking krijgt over een model in de bovenste klasse, waarin het merk tot nu toe niet is vertegen woordigd. Een klasse, die met ruim een mil joen verkochte wagens dik tien procent van de totale automarkt uitmaakt en waarin een dozijn Eu ropese en vier Japanse merken ac tief zijn. De auto's voor dit markt- a .ii inan'f'fI iir 'ir «ft w liNtij' him Ht segment worden ontworpen voor veeleisende automobilisten, die ge wend zijn lange reizen te maken voor hun werk of in hun vrije tijd. Die voor hun (vaak vele) geld zo wel ruimte als prestaties verwach ten. In de Europese markt zijn dat dikwijls dieselrijders. Grapjes De voor het grijpen liggende en al veel gemaakte grapjes over de naam 'Croma' zal ik maar niet her halen. Fiat Nederland heeft ver geefs geprobeerd het nieuwe mo del hier anders te noemen. Het hoofdkwartier in Turiji| luisterde wel, maar reageerde niet. Het was en bleef 'Croma' voor het prestige model, de eerste Fiat-voorwielaan drijver met dwars geplaatste motor voorin. Deze Croma heeft een cw-waar- de van 0,32 en zal hier worden uit gebracht met een keuze uit vijf mo toren. De complete serie kent zes krachtbronnen, maar de simpelste editie met een 1600 cc motor blijft in de Italiaanse stallen. Het keuze pakket begint hier met de 2000 CHT, de versie met een extra zuini ge 2 liter motor (90 pk - top 180 km/uur). Ook de andere benzine versies zijn uitgerust met een liter krachtbron, maar dan met inspui ting (120 pk - top 190 km/uur) of met turbo (155 pk - top 210 km/ uur). Voorts zijn er nog twee diesels van 2,5 liter zonder of met turbo (75 of 100 pk), respectievelijk met een top van 165 en 185 km/uur. Lange wielbasis De bijna vierenhalve meter lange Croma heeft een opvallend lange wielbasis van 2,66 meter, laat zich gemakkelijk besturen en biedt (mede door de voorwielaandrij ving) veel binnenruimte. Alle mo dellen zijn standaard uitgerust met onafhankelijke wielophanging rondom, stuurbekrachtiging en in hoogte verstelbaar stuur. De luxe van de aankleding wordt verder bepaald door de uitvoering, die men kiest. In totaal zijn er drie ver schillende uitvoeringen. Maar ook de eenvoudigste uit- De snelste Fiat Croma (de 2000 Turbo i.e.) geparkeerd op het eeuwen oude, bijna ronde Piazza, del Campo in Siena, waar nog steeds de histori sche paarderennen in ere worden gehouden. voering biedt nog een redelijke mate van comfort. Dat viel op tij dens de korte kennismakingsrit- ten, die ik dezer dagen in het land van herkomst kon maken. Zo mo gen de stoelen in bekleding ver schillen. de zit is in alle gevallen goed. Het dashboard is in de ene versie wat uitgebreider aangekleed dan in andere, het is nooit kaal. Vanaf 34.000 Maar een centrale armsteun, cen trale vergrendeling, een in hoogte verstelbare bestuursstoel en meer van zulke op zichzelf leuke, maar niet noodzakelijke voorzieningen moet men ontberen als men niet meer dan 34.000 gulden heeft te verteren. Dat wordt althans volgens de di rectie van Fiat Nederland de prijs van de (goedkoopste) Croma 2000 CHT als zich voor september geen onverwachte ontwikkelingen aan dienen. Voor vier mille meer heeft men de laagst geprijsde diesel. De Croma injectie turbo gaat een klei ne 47 mille en de turbo diesel rond de 45 mille kosten. In die prijzen is echter geen anti- blokkeersysteem begrepen. Dat is als extra wel verkrijgbaar op de 2000 Turbo i.e. en de 2500 Turbo diesel. Het systeem voorkomt dus dat de wielen blokkeren als de remdruk te groot is voor de greep van de banden op de weg, bijvoor beeld bij sneeuw, ijs of nat weg dek. Zoals gemeld levert Ford deze aangename voorziening standaard op alle (concurrende) Scorpio's. Fiat heeft dit besluit van Ford niet gevolgd, maar het abs-steem van Bosch als extra accessoire lever baar gesteld. Gewoonlijk interesseert het mijn kleinzoon geen bal welk nieuw automodel er toevallig voor mijn deur staat. Maar dit maal was het heel anders. On gebreideld enthousiasme van zijn kant. Een Porsche, daar over vielen op school verhalen te vertellen. Éénmaal meerij den bleek dan ook niet vol doende, hij wilde meermalen mee. De kleine man was niet de enige, die meer dan normale belangstel ling had voor de knalrode Porsche 924 S, die ik voor een rij-impressie ter beschikking had gekregen van importeur Pon in Leusden. Het wemelde van de kennissen en col lega's, die van hun passie voor een Porsche kwamen getuigen. Nie mand viel er over dat dit nog maar de allersimpelste van alle Porsches was. Een Porsche zelfs, die in de ogen van de merkfanaten tot voor kort eigenlijk niet eens met recht de naam Porsche droeg. Want in vorige edities van de 924 zat in de neus een motor van Audi. Kijk, dat kan niet bij zo'n 'heilig' merk. Dat was maar niets. Geluk kig heeft men in Stuttgart ingegre pen. In de door mij gereden, aller jongste editie zit een échte Por- sche-motor, een in vermogen wat teruggeschroefde 944-motor. Nu valt er niets meer op af te dingen: het is een heuse Porsche. Maar toch... in het begin lijkt het er niet op. Zeker, een vormgeving om te stelen. Een uiterst sierlijke kar met een leuke lage neus en een mooi afgeronde achterkant. Maar als je wilt instappen blijkt al met een dat er van centrale vergrende ling geen sprake is. Het vergt daar- In de komende weken twee bij zondere autobijeenkomsten. De Federatie van Nederland se Fiat-clubs (waarin niet min der dan negen nationale Fiat clubs samenwerken) organi seert op zondag 25 mei de eer ste Fiat-dag. Deze dag voor alle liefhebbers van historische wa gens van het Italiaanse merk heeft plaats in het Dierenpark van Amersfoort, waar men zich tussen tien en vijf uur kan ver gapen aan tal van leuke oude auto's. Niet alleen komen er tal van kleine Topolino's en Dino's, maar ook grotere oude Fiats. Met als absolute topper de 8 V, ti totaal slechts 114 zijn gebouwd. Éen daarvan be vindt zich in Nederlandse han den. Alles bij elkaar worden er zo'n vijfhonderd bijzondere wagens verwacht. De Ford Capri Club Neder land houdt op 31 mei en 1 juni een internationaal weekeinde in de Flevohof. Op zaterdag om twaalf uur zal worden begon nen met tal van activiteiten rondom de Ford Capri. Ieder een, maar zeker iedere Capri- rijder, is van harte welkom. Zondagmiddag om half twee begint een Concours d'Elegan- na wat moeite jezelf tussen het la ge, rechtop staande stuur en de - overigens subliem zittende - kuip- stoel te wringen. Een vrouw met een nauwe rok heeft nauwelijks voldoende ruimte om de pedalen te kunnen bedienen. Feilloos Als dan blijkt dat de buitenspie gels niet goed staan, moetje de au to weer uit. Die kunnen alleen met de hand worden gesteld. Als je een maal goed zit en rustig rond kijkt, krijg je in eerste instantie het idee in een Volkswagen te zitten. Een zeer sober, maar uiterst functio neel dashboard vestigt die indruk. Het ruikt zelfs als Volkswagen. Al leen de kolossale tunnel in het midden vertelt je dat het iets an ders is, dat je in handen hebt ge kregen. Natuurlijk pakt de 2Vz liter mo tor onmiddellijk, reageert feilloos op het startsignaal. Heerlijk diep grommend komt die krachtbrom tot leven, maar je moet flink wat ADVERTENTIE spierkracht mobiliseren om de wa gen door de eerste meters te lood sen. Ook van een stuurbekrachti ging is namelijk geen sprake. Daar komt nog bij, dat door die erg lage neus en de hoge kont voor- en ach- tergrens moeilijk zijn te bepalen. Ongeduldig als de mens nu een maal is begin je dan al aan een te leurstelling te denken. Is dat nu die bijzondere Porsche? Niet niks Ja, het is inderdaad die bijzonde re Porsche. Maar dat antwoord krijg je in feite pas als je op de snel weg zit. Als je merkt hoe prachtig die 150 paardekrachten met het gaspedaal zijn te dirigeren. Als je voelt hoe moeiteloos naar nog ho gere snelheden kan worden geac celereerd. Als je ervaart hoe prompt op verkeerssituaties kan worden gereageerd. Maar vooral als je ziet hoe exact de wagen is te besturen Het is niet allemaal pre cies in woorden te vangen. Het is het gevoel dat je doet begrijpen waarom die auto bijna 73 mille kost. Dat is niet niks. Men kan er twee leuke vlotte BMW's voor kopen, om een voorbeeld te geven. Of vier pittige Peugeotjes 205. Maar zelfs als men die bij elkaar zou kunnen optellen dan komt men nog niet aan die ene echte Porsche. Inderdaad dus speelgoed voor welgestelden. Maar heel aantrek kelijk speelgoed. Het kan in ons land niet zo bijster goed tot zijn recht komen als men zich althans aan de letter van de wet houdt. Want 100 km/uur is een als snel heid een lachertje voor zo'n kracht patser. Die 'speelt' zelfs met een snelheid van pakweg 200 km/uur en laat het pas afweten als men ver voorbij die 200 wil. Maar de Por- sche-rijders van de politie weten dat natuurlijk ook maar al te goed... Of dat ÉLlles duur is? Natuurlijk, hoewel hij mij niet eens tegenviel. Dan heb ik het niet over de aan schaffingsprijs. Die vormt een ge geven, die men al of niet kan en wil accepteren. Wie 73 mille te veel vindt kan met minder bijandere merken ook heel leuke dingen ko men, al is dat dan geen 'maatkos tuum'. Maar wie eenmaal dat bedrag heeft neergeteld voor deze Porsche moet er er rekening mee houden dat er grote verschillen kunnen op treden in de benzinerekening. Wel iswaar kan met goedkopere onge lode normale benzine worden vol staan, maar als men het gaspedaal diep intrapt, moet men de beurs flink open trekken. Dan is een ver bruik van één op acht erg reëel. Het kan ook anders, beter. Want als men zichzelf fikse beperkingen op legt, laten we zeggen als men zich houdt aan de formele letter van de wet, dan is een verbruik van één op IOV2 uitstekend haalbaar. En dat vind ik dan weer niet slecht. Maar ja, of men daar nu een Porsche voor koopt. Porsche - vroeger een construc tiebureau - bouwt nog niet zo erg lang zelf auto's. Nog geen veertig jaar. Maar het bedrijf wil alleen pordukten afleveren met een hoge graad van perfectie. Nog steeds be horen de Porsches tot de meest geavanceerde automobielen. Zelfs de simpelste Porsche 924 S is daar een helder bewijs van. Technische gegevens Porsche 924 S. Vier cilinder lijnmotor. Inhoud 2479 cc. Vermogen 150 pk. Compressiever- houding 9,7:1. Aandrijving achter. Vijf- versnellingsbak. Normale benzine. In houd tank 67 liter. Onafhankelijke wielophanging rondom. Lengte 421 cm. Gewicht 1190 kg. Aanhanger ge remd 1000 kg. Topsnelheid 215 km/uur. Acceleratie 0-100 km/uur 8,5 sec. Prijs 72.900,-. Het bekende, als uiterst veilig be kend staande Assa-fletsslot is uit gebreid met een extra bescher ming: de fietskabel. Daarmee leg je de fiets, die al op de spaken is ge sloten met een dubbele veiligheid vast aan een lantaarnpaal of een boom. Het is een staalkabel, inge sloten door een sterke kunststof mantel. Fietsslot en fietskabel worden, via een 'oog' aan elkaar verbonden, gelijktijdig gesloten. Alles met één en dezelfde sleutel. Met deze tweeledige voorziening wordt de kans op diefstal van de fiets aanzienlijk verkleind. Bij de rijwielhandel is deze nieuwe vin ding van Assa verkrijgbaar. Een nuttig stukje gereedschap voor veel fietsers. Op de spanning van de fietsband wordt in het al gemeen slecht gelet. Wie sportief rijdt (dagelijks een lekker rondje trimmen) moet echter wel goed in de gaten houden of er genoeg lucht in de banden zit. Te lage spanning veroorzaakt niet alleen slijtage, maar geeft ook groter weer stand, waardoor je fiets- trimprestatie lager lijkt dan hij is. Kan een doodgewone boodschappenfiets het best redden met zo'n dikke anderhalf atmosfeer, de spanning van tube-banden die voor sportieve presta ties moeten leveren heb ben heel wat meer nodig: 5 a 6 atmosfeer (of wel 'bat'). Om te controleren of ze aan die waarde zitten, is een handig klein spanning- metertje een nuttig stukje uitrusting. Voor ruim €1 gulden is zo'n dingetje bij Halfordszaken te koop. Je ziet dan meteen of er nog enkele pompslagen nodig zijn om de banden de juis te hardheid te geven. Ook helemaal niet zo gek om de banden van een crossfiets regelmatig op spanning te peilen. Nederland is bepaald niet arm aan attracties waar je kunt genieten van florapracht. Er is sinds kort een nieuwe mogelijkheid. Bij El- burg is het Bezoekerscentrum 'De vier Jaargetijden' geopend, waar bij vier hectare kweektuinen voor geneeskrachtige kruiden en plan ten zijn aangelegd. De kruidentuin bestond al langer en trok tussen april en augustus vorig jaar ruim 10.000 bezoekers. Het Bezoekerscentrum is een permanente attractie, waar men dus gedurende het hele jaar voor lichting over organisch/biologisch tuinieren kan krijgen. Exposities en dia- en videopresentaties, be- drijfsrondleidingen, op alle moge lijke manieren wordt de bezoekers informatie gegeven. Bovendien erg leuk om te zien waar de speciale kruiden groeien voor de verwer king van de planten tot mens- en milieuvriendelijke geneesmidde len volgens de ideeën van de be kende dokter A. Vogel. De rondgang is tevens een prach tige voorjaars- of zomerwandeling, langs kronkelende paadjes. Een goed idee voor een dagje uit naar de streek rond het Drontermeer. Ongetwijfeld een van de aardigste musea van Noord-Holland: het Ne derlandse Stoommachine-mu seum. Het is gevestigd in het voor malige stoomgemaal „De Vier Noorder Koggen" aan de prachtige IJsselmeerdijk tussen Medemblik en Andijk. Naast de Backer en Rueb-stoommachine die tot aan 1971 de pomp van het gemaal aan dreef, ziet men er ook een twintig tal andere nog volledig intacte stoommachines. Het museum opent medio mei zijn deuren en is van woensdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur open en op zon dag van 12.00-17.00 uur. Vanaf 1 ju li gelden andere openingstijden. De bloeitijden van enkele be langrijke plantensoorten zijn: Ave na sativa in juni, belladonna juni/ augustus, Convallaria mei/juli. Echinacea juni/oktober, Hyperium juni/september, Petasitis maart/ april, Symphytum mei/augustus, Solidago juli/oktober. Valeriaan ju ni/september, Viola Tricolor april/ oktober. Behalve genoemde gewassen zijn er nog talloze andere bijzonde re planten te zien. Het is wel verstandig om tevoren even contact op te nemen met het Bezoekerscentrum (05250-7373 of bij de VW Elburg (05250-1520). Een wandeling door de kruiden tuin is op een mooie daa zeker de moeite waard. ifotoGPD» Een van de meest indrukwek kende gebouwen van Amsterdam, het Koninklijk Paleis op de Dam, is helaas maar af en toe te bezichti gen. Het Paleis, dat in 1655 als stad huis van Amsterdam in gebruik werd genomen, is alleen op woens dagen voor het publiek te bezichti gen. Om kwart voor twee begint er dan bij de ingang Damz(jde een rondleiding die door alle belangrij ke vertrekken van het gebouw voert. Het meest imposant is zon der meer de marmeren Burgerzaal, die met zijn hoogte van 28 meter destijds de grootste ter wereld was. Indrukwekkend zijn ook de Gale rijen en de Vierschaar, waar de doodvonnissen werden uitgespro ken. Vanzelfsprekend zyn ook het beroemde balkon en de zaal waar Koningin Juliana haar troonsaf stand ondertekende, in de rondlei ding opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21