VERSCHIL MOET ER ZIJN, OOK IN PRUS. 'Bloed kruipt waar het niet kan gaan' GALANT ROYALE STYLING VAN F1300,-VOOR F295,-. MITSUBISHI Van Helfteren weer terug Oranje moet plaats in A-poule heroveren DONDERDAG 15 MEI 1986 DO/ST PAGINA 17 DELFT Het 'rouwproces' duurde twee volle jaren eer berusting eindelijk de overhand nam. Toen pas, op 33-jarige leeftijd, kon Toon van Helfteren er vrede mee hebben dat Oranje voor hem een gesloten boek was. Hij had daarin gedurende acht lange en enerve rende hoofdstukken een rol van betekenis mogen spelen. Totdat zijn karakter zonder pardon en buiten medeweten van hemzelf uit het verhaal werd geschreven. Vooral dat laatste deed vanzelf sprekend pijn. Nog geen telefoon tje, laat staan een bedankbriefje, kon er van Bondswege af en dat terwijl de besnorde Delftenaar toch kon bogen op een prachtige staat van dienst. Met meer dan 150 interlands achter zijn naam voelde hij zich, in tegenstelling tot bij voorbeeld de bondscoach, on danks de drie kruisjes achter zijn naam nog lang niet versleten. En toonde dat ook aan bij zijn nieuwe club BS Leiden waar hij. nadat zijn eerste liefde Punch van wege sponsorperikelen het loodje had gelegd, als enige overgebleve ne van een uitgestorven generatie (Kip. Akerboom, Dekker, Boot, Harrewijn) nog wekelijks de ster ren van de hemel speelde. Ook in het afgelopen seizoen, waarin zijn team er als enige ploeg zonder sponsor in slaagde om de play-offs te halen, eiste de nog immer ambi tieuze Van Helfteren een hoofdrol voor zich op. In zijn veertiende eredivisie-jaar eindigde de leraar Lichamelijke Opvoeding in alle klassementen (scoren, rebounden, assists) bij de top van Nederland. Meest opmer kelijke facet daarbij was dat hij, de gevorderde leeftijd ten spijt, van alle eredivisiespelers zelfs de meeste speeltijd kreeg toebedeeld. Maar Oranje, dat had hij, zij het met pijn in het hart, al lang uit zijn hoofd gezet. Telefoon Totdat vier weken geleden de te lefoon in huize Van Helfteren rin kelde. Terloops had.zijn vroegere club- en plaatsgenoot Jan Sikking in zijn functie als assistent-bonds- coach een paar dagen daarvoor al eens geinformeerd naar de even tuele bereidheid van Van Helfteren om een rentree te maken. Maar dit maal hing de verantwoordelijke man, Vladimir Heger, zelf aan de lijn. En tot diens niet geringe ver bazing ging Van Helfteren onmid dellijk in op zijn aanbod. "Ik had me", zo verklaart de man in kwestie, "dus eigenlijk al bij de feiten neergelegd. Maar toen Sik king. die me nog wel eens helpt bij de verbouwing van mijn huis. zo langs zijn neus het onderwerp Oranje weer aansneed ging me een lichtje op. De voorgeschiedenis in acht genomen en Heger onderhand kennende begreep ik de hint. Ik ben natuurlijk op een vrij onpretti ge manier aan de kant gezet, dat realiseerde hij zich ook. Vanuit zijn standpunt gezien moet het hem veel moeite hebben gekost om toch nog op zijn beslissing terug te komen. Ik denk niet dat hij het aandurfde om zelf direct contact met me op te nemen." Gezichtsverlies voor de één, maar genoegdoening te langen les te voor de ander, in casu Van Helf teren. Die na ampel beraad ("het bloed kruipt waar het niet gaan kan", en: "zo'n invitatie streelt me hoe dan ook") een dikke streep zet te onder het verleden en zich. in zijn afweging om al dan niet in te gaan op de hernieuwde avances van Heger, slechts liet leiden door zijn realistische kijk op de zaken. Kon hij het allemaal nog wel bijbe nen, zou hij wel worden geaccep teerd door de nieuwe lichting en liet de situatie thuis - zijn vrouw staat op het punt te bevallen - het afwerken van een dergelijk overla- door Ad van Kaam den programma zoals Heger dat voorstaat nog wel toe Dat waren de vragen die hij zichzelf hardop stelde. "Gezien de rol die ik op topni veau de afgelopen jaren nog kon vervullen, maakte ik me over de conditie weinig zorgen", blikt Van Helfteren terug op die dagen van overpeinzing. "Dat de groep die ouwe zondermeer accepteerde viel me mee, maar nu praat ik natuur lijk even achteraf. Voornaamste problemen daarentegen waren die aanstaande bevalling én mijn even tuele rol die ik binnen het team zou vervullen. Ik bedoel, op mijn leef tijd heeft het weinig zin om vier weken elke dag keihard te trainen en dan als bankzitter mee te gaan. Dan had-ie beter in mijn plaats een jongere speler kunnen nemen". Concessies Zo goed als Heger zich verbaas de over het feit dat Van Helfteren sans rancune toehapte, zo verwon derde de Delftenaar zich zijner zijds over de flexibiliteit die de even beminnelijke als vaak starre Tsjech toonde inzake de conces sies die hij op zijn beurt moest doen. De routinier vroeg en kreeg namelijk de garantie dat hij de no dige speeltijd mag vullen en ver trekt als de situatie daar om vraagt bij het eerste de beste telefoontje uit Delft linea recta naar het zie kenhuis. Desnoods onder een wed strijd. Morgen begint in Belgie de zoge naamde Challenge-Round, het Eu ropees kampioenschap basketbal voor B-landen. Nederland, dat twee jaar geleden in Stuttgart de gradeerde uit de A-poule, moet de komende tien dagen in Antwerpen trachten het verloren gegane ter rein te heroveren. Bondscoach Vladimir Heger kan daarbij geen beroep meer doen op de zogenaamde Nederlandse Ame rikanen nu 'dit ras' in de nationale competitie door drastische bezui nigingen inzake de sponsorbudget ten praktisch is uitgestorven. Mede dankzij die spelers met twee pas poorten bereikte Oranje vier jaar geleden in Parijs zijn hoogste kla.N- sering in de geschiedenis van het Nederlandse basketbal, namelijk een vierde plaats op het EK voor A-landen. Toon van Helfteren (l) en Hans Heijdeman op de bank van BS Leiden. Beiden zijn geselecteerd voor Oranje "Uit het gesprek met hem is me gebleken dat Heger me zo'n beetje de rol heeft toebedeeld zoals Jelle Esveldt die voorheen vervulde. In derdaad, je kan hier uit aflezen dat ik tweede keus ben (Esveldt is ge blesseerd red) maar daar zit ik niet mee. In de oefenwedstrijden tegen IJsland, Denemarken en Polen stond ik samen met Hagens, Schilp, Pieterse en Smits in de ba sis. Als kleine forward. Waarbij ik net als bij Leiden moet fungeren als een soort van doorgeefluik tus sen de guards en de grote jongens Iets moet ondernemen ook, bij voorbeeld als we tegen een zóne spelen. In verdedigend opzicht zijn er verder nog speciale taken voor mij. Het uitschakelen van een ge vaarlijke tegenstander is er één Niet alleen hoopt Heger dat van Van Helfteren met zijn grote erva ring een op het veld een directe bij drage kan leveren voor wat betreft de plaatsing van Oranje bij de eer ste vier (hetgeen recht geeft op een ticket voor het A-kampioenschap volgend jaar in Griekenland), maar bovendien ziet hij in Van Helfteren vooral een man die het voorbeeld moet geven aan de jeugd. "Hij is, na het vertrek van de Nederlandse Amerikanen", zo verklaarde de Tsjech zijn knieval, "nog één van de weinige spelers met een win ners-mentaliteit. Hij vecht, hij knokt, hij geeft nooit op. Dat as pect mis ik bij huidige generatie. Vooral daarom heb ik hem weer te ruggehaald. Hij laat je nooit val len". Gebeurde dat andersom dus al wel eens, de kans is niet denkbeel dig dat zoiets dergelijks zich bin nenkort weer voordoet. Heger heeft al aangekondigd dat hij na de Challenge-Round in Antwerpen - waar Nederland in de voorronde uitkomt tegen Roemenië, Bulga rije. België, Finland en Oostenrijk - opnieuw 22 naamkaartjes in de ho ge hoed gooit. Daarbij ook die van de in de VS studerende spelers als Kuipers, Van Dinthen en Schaaf en die van momenteel geblesseer de kandidaten als Kragtwijk, Van Essen en Esveldt. Welke hij straks tevoorschijn tovert om mee te ne men naar het WK in Spanje weet Heger zelf ook nog niet. Toon van Helfteren beseft als geen ander dat hij als stand-in voor een ander best wel eens opnieuw buiten de boot zou kunnen vallen voor dat evenement. "Maar dat hangt", zo stelt hij simpel vast, "ge heel en al van mezelf af. Kan ik in belgie een bepalende factor zijn of niet Mislukt het. dan heb ik pech en trek ik zelf wel mijn conclusies. En hoop ik alleen maar dat als dat mocht gebeuren deze keer onze wegen op een nette manier zullen scheiden." Door de terugkeer naar de Ver enigde Staten van mensen als Plaat. Cramer, Faber en Woudstra heeft de Tsjech, bezig aan zijn laat ste jaar als bondscoach, een ver snelde verjonging in zijn selectie moeten doorvoeren. Hetgeen een afspiegeling is van het proces zoals zich dat in de eredivisie al eerder heeft voltrokken. Dat dan mis schien als positieve ontwikkeling van de verminderde interesse bij de geldschieters waardoor de jeugd de door Amerikanen verla ten plaatsen kon innemen. Om nu niet helemaal verstoken te zijn van routine - noodzakelijk voor een dergelijk loodzwaar toer nooi waarbij Oranje in 10 dagen 9 wedstrijden moet spelen - besloot Heger tot een toch opmerkelijke stap. Hij haalde de 35-jarige Delfle- naar Toon van Helfteren terug, een speler die hij vier jaar geleden in feite al had afgeschreven. De man. die 12 jaar geleden debuteerde voor Oranje en sindsdien meer dan 150 interlands speelde, moet in België en wellicht m juli ook op het WK in Spanje, de rol van voortrek ker vervullen. Als voorbeeld voor de jeugd. TIEL (ANPi - Het Nederlands basketbalteam heeft in zijn laatste voorbereidingswed strijd tegen de Polen een aanzienlijk betere indruk achtergelaten dan de dag tevoren in Tiel. Ging de wedstrijd in l'den dinsdagavond met zestien punten verschil verloren, in Tiel werd gisteravond met tien punten verschil gewonnen: 82-72 na een voorsprong bij Veel automobilisten zien hun persoonlijke stijl graag weerspiegeld in hun auto. Dat kan, wat Mitsubishi betreft. En met vorstelijk voordeel! Wie nu een nieuwe Galant neemt, maakt aanspraak op een uitgebreid Royale Styling pakket MBl U krijgt extra: een sunroof met rasterglas (geheel uit- neembaar), een achterspoiler, Royale Style striping en logo én de Mitsubishi RX 737 stereo radio-cassette-recorder. Dit alles kostu, kanten klaar aangebracht, niet f 1.300,- (wat normaal zou zijn) maar slechtst 295,-. De aanbieding geldt voor alle EL, GL en GLX uitvoeringen van de Galant, vanaf f 24.195,-. Opgelet: er is nog een aantrekkelijke Galant aanbieding te weten een LPG-installatie, ingebouwd en wel voor minder dan de helft van de prijs. Wie hiervan profiteert, kan niet in aan merking komen voor de Royale Styling aanbieding en omgekeerd. Neem gauw kontakt met ons op. Wij helpen u snel, maar als de Royale Styling niet meer voor radig is kunnen wij 't niet helpen! Prijzen inklusief BTW, exklusief afleverings- kosten en anti-korrosiebehandeling. DE GESTAALDE PERFEKTIE LEIDERDORP OUDSHOORN, Touwbaan 5, tel. 071 -410141. LISSE BRAM POLDERMAN, Heereweg 50, tel. 02521 -15947. KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, Sluisweg 29-31, tel. 01718-72344 LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel. 071 -149341.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17