Mannschaft krijgt goal teveel Hoera, 3 foto's extra! Maxi! Slechte start Zwarte Wolf Erik de Bruin heeft speciale band met Leiden Bax bijna zeker van promotie Leiden onder 14 kampioen Paolo Rossi naar Verona Progressie nieuwe Oranje-lichting halt toegeroepen Gullit: 'We hebben te veel kansen nodig' AGFA DONDERDAG 15 MEI 1986 SPORT PAGINA 15 Ten Kate verrast Dirks op 10 km LEIDEN/DEN HAAG - De zaalvoetballers van Zwarte Wolf zijn de competitie om het landskampioenschap slecht begonnen. In de Vijf Meihal moest de titelhouder van West II het onderspit delven tegen Bunga Melati, de kampioen van Noord-Brabant. De Leidse ploeg ging kans loos met 3-5 ten onder. Bax, kampioen van de Leidse Afde ling, deed het heel wat beter. Na de zege op het Haagse The Sands is de Voorhoutse formatie bijna zeker van promotie naar de begeerde inter-regionale klasse. In de juiste volgorde raffelen Marti Ten Kate (in wit tenue) en Tonni Dirks hun 10 kilometer af op de kunststofbaan in de Leidse Hout voor de ogen van talrijke toeschouwers. (Loek zuyderduin» LEIDEN - Erik de Bruin moet wel een speciale band met Leiden heb ben. Voor de derde achtereenvol gende maal en voor de tweede keer binnen één week stootte de beste Nederlandse werper aller tijden met de kogel een recordafstand. Dat was trouwens niet het enige belangwekkende wat zich gister avond in de Leidse Hout afspeelde, want Marti ten Kate werd er ver rassend Nederlands kampioen op de 10 kilometer door favoriet Ton- nie Dirks in een rechtstreeks duel achter zich te laten. Topatletiek tijdens de jubileum wedstrijd van de 55-jarige Leidse atletiekvereniging De Bataven. Niet eens alle Nederlandse topatle ten waren naar Leiden getogen, maar degene die er waren zorgden voor spektakel. Nog voor het hoofdnummer, het Nederlands kampioenschap 10 kilometer voor mannnen, zijn aanvang had geno men, stond Erik de Bruin al in het middelpunt van de belangstelling. Met een stoot van 20.95 verbeterde de atleet van V&LTC zijn nog geen week jonge record kogelstoten met 9 centimeter. Zelf bleef De Bruin er nuchter onder: "Discuswerpen blijft mijn voorkeur houden. Op dat onderdeel denk ik het verst te kunnen komen. Al die kogelre cords veranderen daar niets aan. En dat ik steeds in Leiden een re cord behaal is puur toeval." Waarom De Bruin zo graag naar Leiden komt laat zich raden. Het zal niet liggen aan de kogelbak, die nauwelijks groot genoeg is om plaats te bieden aan de verre stoten van de krachtpatser uit Hardinx- Afgaande op de harde cijfers van gisteravond weet Holland weer precies waar het staat, maar de 3-1- nederlaag van Dortmund verte kende de verhoudingen toch te zwaar. Zelfs Beckenbauer moest toegeven dat zijn Mannschaft „ze ker één goal te veel" had gekregen en Rinus Michels wilde al helemaal niet van een dalende lijn horen. Hoewel die in de uitslagen toch duidelijk zichtbaar is, na de hoop gevende 1-0 tegen de DDR en de al mindere 0-0 tegen de Schotten, vond de bondscoach dat een „ver keerde interpretatie". „Ik zie dat niet zo. Dit was de laatste van drie testwedstrijden, waarin je spelers in het elftal brengt die er normaal niet in horen. Bovendien probeer je een bepaalde speelwijze uit. En dat concept heeft zich goed ont wikkeld. De meeste spelers heb ben het goed vertolkt en blijven dus ook in de toekomst meedoen", sprak Michels naderhand. Het wilde echter niet zeggen dat hij geen kritiek had, want dat had hij wel degelijk. Michels zette voor al kanttekeningen bij de instelling die zijn spelers in de eerste helft hadden getoond. „We hebben rede lijk meegevoetbald, maar in de eer ste 45 minuten miste ik de wil om tot iedere prijs goals te maken en te voorkomen in mijn elftal", drukte hij zich nog zacht uit over de kwetsbare mentaliteit die zijn groep toen had getoond. „Na de rust hadden we die wil wèl, maar als je internationaal mee wilt doen, zal die er toch de volle 90 minuten moeten zijn". Daarvan was geen sprake in het Westfalen stadion, waar Oranje ooit triomfen vierde op het WK van veld. Hij deed daarover nogal nuchter: "Ik snap wel dat je niet voor één atleet een hele bak gaat verbouwen.", waarmee De Bruin nog maar eens aangaf dat hij in Ne derland op eenzame hoogte ver toeft. Op de langere loopnummers valt daarentegen te genieten van een stevige concurrentiestrijd. Zo moest Tonnie Dirks op de 10 kilo meter zijn titel verdedigen tegen de gretig lopende Marti ten Kate, wat in een adembenemende twee strijd resulteerde. Dat Ten Kate uiteindelijk aan het langste eind trok, had niemand van tevoren ver wacht, maar werd tijdens de race steeds waarschijnlijker. Dirks nam traditiegetrouw meteen de kop, maar kon niet verhinderen dat de kleine Fortis-atleet hem regelmatig afloste. Toen Ten Kate in de twee de helft van de wedstrijd ook nog eens versnelde, leek Dirks zijn titel al te zijn kwijtgeraakt. Maar de po pulaire atleet van De Keien toonde zijn vechtlust en sloot na enkele ronden weer aan. Hierdoor viel de beslissing in de laatste kilometer. Met gering on derling verschil gingen Ten Kate en Dirks een lange sprint aan, plot seling nog op de hielen gezeten door Klaas Lok, die tot de laatste meter kans hield om tenminste Dirks te pakken. De slimme Ten Kate was toen definitief buiten ie ders bereik. "Gelukkig heb ik niet te lang gewacht met mijn eind sprint. Anders had ik Lok mis schien wel voor mij moeten dul den" sprak de net zo verraste als gelukkige winnaaar na afloop. 1974. Vooral in het tweede deel van de eerste periode werd de Michels- brigade volledig overlopen door de Duitsers, die de strijdlust altijd hoog in het vaandel dragen. Na een redelijk evenwichtige aanvangsfa se, knapte Oranje af op het eigen onvermogen. Michels mocht dan stellen dat voor hem „geen spelers door de mand waren gevallen"; met name Rob de Wit, Gerald Van enburg en Peter Boeve mogen zich ernstig zorgen maken over hun po sities in het Nederlands elftal. De twee hangende vleugelspitsen konden nauwelijks voor aanvoer zorgen naar het centrum, waar Van 't Schip en Gullit om die reden te geisoleerd stonden. Bij balbezit kregen de puntspelers zelden hulp, omdat De Wit weer eens aantoonde uit vorm te zijn en Vanenburg zo ongeveer als speelbal werd ge bruikt door de ijzersterke Briegel. Het rendement van Gullits soms fantastische acties was daarvoor te gering, waardoor de defensie on der zware druk kwam. In die verdediging ging Peter Boeve bovendien in de fout bij een corner van Matthaus. De Ajacied dekte niet bij de tweede paal en uitgerekend daar trof de kopbal van Voller doel in de 39e minuut. Drie minuten later velde de Bre mer spits Oranje vrijwel definitief door de 2-0 binnen te werken, na dat onnodig een vrije trap was weggegeven en de dekking van Briegel was verwaarloosd. Dat stoorde Michels zwaar. „Want dan kan je voetballend dan wel leuk meedoen, maar dan moet je er ook zijn op de beslissende mo menten. En op die momenten wa ren de Duiters er wel en hebben wij het ze te gemakkelijk gemaakt. "Eindelijk gaat deze moeilijke af stand mij goed af. Mijn persoonlijk record heb ik ruim een minuut aangescherpt" genoot de kam pioen aan de meet van zijn mooie tijd van 28.43.82. Het is Ten Kate nu volledig dui delijk waar zijn toekomst ligt. Het uitstapje naar de marathon komt voorlopig niet voor prolongatie in aanmerking. "Ik heb nog voldoen de snelheid voor baanwerk. Bo vendien vallen lange wegwedstrij den mij zwaarder dan baanwed- strijden. Mijn voorkeur gaat uit naar de 5000 meter, waarop ik in de buurt van 13.30 moet kunnen ko men. Voor een 10 kilometer zijn de omstandigheden 's zomers meestal slechter dan nu het geval was, van daar dat ik die afstand voorlopig niet meer loop." Overigens doken met Ten Kate acht andere atleten onder de magi- Dat heb ik mijn spelers in de pauze ook voorgehouden". Het tweede bedrijf van de presti- gestrijd gaf inderdaad een wils krachtiger Oranje te zien, zeker toen De Wit en Blind halverwege vervangen werden door Bosman en Suvrijn. Niet onbelangrijk was daarbij echter ook, dat Becken bauer die wedstrijdfase gebruikte om de mogelijke afvallers uit zijn Mannschaft een laatste kans te ge ven. Met Gründel, Funkel en later Mill en Allgöwer (voor Eder, Litt- barski, Voller en Mattheus) ver zwakte het Duitse team danig. Spelritme „Zoveel wissels zijn ook niet goed voor het spelritme, maar dat hadden we ingecalculeerd", aldus Beckenbauer. Niet ingecalculeerd was dat Fünkel, met zijn balverlies en Allgöwer met zijn gemiste kans, het hem zo gemakkelijk zouden maken. „Maar ik beslis pas morgen (vandaag dus) over de vier die thuis blijven", hield Der Kaiser zich aan de regels van het spel vier uit 26. Hoe dan ook, tegen de verslapte tegenstander kon Oranje wèl pres sie uitoefenen. Het leidde tot de knalharde 2-1 van Van 't Schip (80e minuut), na een van de weinige goede acties van Vanenburg, en tot het uitzicht op een gelijkspel. Oog in oog met de 2-2 schoot Van 't Schip echter hoog over, waarna laatste man Herget in de slotmi nuut de geflatteerde 3-1 kon aan brengen. „Maar ja, dat risico loop je als je zelf de beste kans van de wedstrijd laat liggen", verzuchtte de in Dort mund als een oude bekende be groete Rinus Michels. „Je kunt na tuurlijk moeilijk tevreden zijn als je met 3-1 verliest, maar toch was ik dat over de tweede helft. Voet ballend en organisatorisch zat het de gehele wedstrijd wel goed, maar na de rust was er ook een grotere wil en een concept dat zich goed ontwikkelde. Ik vind dan ook niet dat je kunt spreken van een dalen de lijn". Veel progressie is er echter ook niet. PAUL DE TOMBE ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Leids afdelingsteam onder 14 jaar is gisteravond op- het veld van Al pen kampioen geworden van het district West II. De ploeg van coach Fillipo versloeg de Goudse Afdeling met 6-0. UVS'er Richard Onstenk was met drie treffers top scorer. Jeffrey van As (Rooden- burg) schoot tweemaal raak, ter wijl Mario Kaptein van Alphense Boys het halve dozijn vol schoot. sche grens van 30 minuten. Jan Laan was met een achtste plaats de beste streekatleet in een nieuwe persoonlijke toptijd: 29.53.04. Dit seizoen verloopt zo voorspoedig voor Laan dat hij zich geen slechte wedstrijd meer kan herinneren. "Nu moet ik oppassen voor over moed. Als het goed gaat wil je al tijd nog meer, maar er zijn gren zen" aldus de Spartaan, die echter nog niet weet waar die van hem lig gen. De rest van de goedbezochte ju bileumwedstrijd was ook interes sant. Zo won Janine van de Bolt van Achilles-Top de 10 kilometer bij de vrouwen in 34.48.39, waar mee zij de titel wegkaapte voor Cartla Ophorst van Olympia '48. Achmed de Kom liep 100 meter in 10.73. waarmee hij zijn aparte klas se aantoonde: niemand anders kwam onder de 11 seconden. Op de 800 meter troefde Jaap Flötman Ed van Gemeren van AAV'36 af. Mare Heyneman wierp de speer veel ver der dan alle anderen: 67.66. Bij de vrouwen kwamen enige streekatletes goed voor de dag. Yvonne van Dorp (AV Holland) won de 100 meter in 12.24, terwijl Marjan Goedhart (AAV'36) met 6.02 het verst sprong. Van Dorp was met 5.70 derde verspringster. Astrid Oostermeyer (Spart) wierp 40.82 met de speer. Andere verrichtingen van stree- katleten: kogelstoten: Nico van Noort (Spart) 13.08, Gerrit Verdoes (Bat) 13.03. 800 meter: Hans van Voorden (Bataven) 1.54.70, Henk van der Oever (Bat) 1.55.07,400 me ter Jaap Dirkx (Holl) 50.48, ver springen: Ruud van Maurik (AAV- '36) 6.95. TIM BROUWER DE KONING Zwarte Wolf-Bunga Melati 3-5 Na de nederlaag staan de Leide- naars voor een loodzwaar karwei. Zaterdagavond moet er tegen De Haantjes worden gewonnen. Wan neer de équipe van Frans Stouten bij de Limburgse kampioen wordt verslagen, dan is het kampioen schap van Nederland direct een ge sloten boek. Gezien het feit dat De Haantjes vorige week met 4-9 won van Bunga Melati, staat Zwarte Wolf voor een zware opdracht. Aan het verlies van de Leidse zaalvoetballers viel niets af te din gen. De bezoekers uit het Brabant se Alphen pakten de zaken slim mer aan. De heren Van der Leij, Bouman en Riedijk kunnen in de zaal uit de weg met een balletje en dat moest Zwarte Wolf ervaren. Vooral André van der Leij heerste met zijn 36 jaar gisteravond als een vorst in Leiden Zuid-West. Even voor de doelwisseling werd de ex- prof pas naar de kant gehaald. On dertussen was Bunga Melati naar 0-3 uitgelopen via treffers van Pe ter Eyff, Van der Leij zelf en De Beer. Pal voor het Tustsignaal' van de uitstekende scheidsrechter De- bouts (uit Heerlen!) knabbelde Pe ter Gijsman wat van de achter stand af. De thuisploeg had overigens de Limburgse goalie Lenssen vaker kunnen passeren in de eerste helft, maar de Leidenaars verkwansel den de mogelijkheden. Na de doel wisseling zorgde Peter Gijsman in de 9de minuut voor hoop in de Leidse gelederen, maar vijf secon den later lag de bal al achter John Eradus. Direct vanaf de aftrap scoorde Peter Eijff 2-4 en besliste met die actie in feite de werdstrijd. Frans Stouten wisselde doelman Eradus nog voor veldspeler Ben de Roo, maar het resultaat was een te gentreffer van André van der Leij. Ger Nagtegeller bepaalde de eind stand op 3-5. Stand: 1. Haantjes 1-2, 2. Bunga Melati 2- 2, 3. Zwarte Wolf 1-0. The Sands-Bax 2-5. Bax heeft zijn zin. Althans bijna, maar er moet wei veel fout gaan wil de Voorhoute ploeg de promotie naar de inter-reghionale klasse niét bewerkstelligen. Daarmee gaat voor Bax een lang gekoesterde wens in vervulling. Alle ogen wa ren bij de start van de competitie op promotie, maar Bax gedijde door de afwezigheid van het UVS- duo Mario Faber en Hans van Leeuwen slecht. Nadat het duo zich bij de Voorhoutse ploeg had vervoegd, begon het team te draai en. Met de Leidse titel als resultaat. In de promotiestryd denderde Bax door en gisteravond in sporthal Zuidhage werd de derde achter eenvolgende zege genoteerd. Alleen in de eerste helft had Bax, zonder de zieke Faber, problemen met de Haagse kampioen. Na de 0- 1 van Cees van der Lans, kwam de thuisploeg op gelijke voet, maar pal daarop liet Hans van Leeuwen 1-2 aantekenen. Na de doelwisse ling kwam Bax pas goed op gang, hetgeen resulteerde in treffers van Cees van der Lans, Hans van Leeu wen en weer Cees van der Lans, waarna doelman Groeneweg nog éénmaal de gang naar het net moest maken. Overigens beschikt de Voorhout se ploeg komend seizoen over in ternational Jeffrey Forree en de huidige UVS'er Hans de Kruijs. Al leen meedraaien in de hoogste zaalvoetbalklasse is dan ook niet het doel van Bax. De Voorhouters willen komend seizoen direct op- stomen naar de titel van Zuid-Hol- land. Stand: 1. Bax 3-6, 2. Neptunus 2-4, 3. The Sands 2-2, 4. Controlec 2-0 en Capri 3-0. De vrouwen van Texas DHB won nen gisteravond het districtsbeker toernooi. Lugdunum reikte in sporthal De Tweesprong in Roelo- farendsveen op de derde plaats. MILAAN (AFP) - Paolo Rossi, de topscorer van het Italiaanse elftal tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal van 1982 in Spanje, is woensdag door AC Milan met bijbetaling van bijna 6,7 miljoen gulden overgedaan aan Verona in ruil voor Giuseppe Gal- derisi. Enkele jaren geleden ging Galde- risi van Juventus naar Verona om bij Juventus plaats te maken voor Rossi. Bij het begin van het afgelo pen seizoen kwam Rossi voor een bedrag van tien miljoen gulden van Juventus naar AC Milan. Bernd Schuster zal voorlopig bij Barcelona niet meer in het eer ste worden opgesteld. Dat is het gevolg van het feit, dat hy tijdens de Europa-cup finale in Sevilla te gen Steaua na gewisseld te zijn di rect het stadion verliet. De West duitser vloog op eigen gelegenheid naar Barcelona terug en vertrok vervolgens met zijn gezin - zonder toestemming - naar een vakantie bestemming op Ibiza. „Als wij het penalty-schieten zouden hebben gewonnen, had zijn gedrag ons de Europa Cup kunnen kosten", al dus Barcelona-trainer Venables. „Stel je voor dat hij bij de doping controle had moeten verschijnen". DORTMUND - De herinnering aan de opmars van Oranje werd ten slotte toch nog te hard uitgegumd. In hetzelfde stadion waar het Nederlands elftal ooit op weg ging naar zijn beste prestaties, werd de progressie van de nieuwste generatie voetballers abrupt een halt toegeroepen door West-Duitsland. DORTMUND (GPD) - Hij stond er met zijn neus bovenop, Adrie van Tiggelen, maar de voorstopper van Oranje kon eigenlijk alleen maar toekijken hoe Rudi Voller met twee voltreffers de Neder landse voetbalhoop de drassige bodem van het Westfalen-stadion in sloeg. Toch was de Rotterdammer in Groningse dienst 'niet ontevreden' over zijn optreden als bewaker van de Bremer klas- sespits (Silooy dekte Allofs). Van Tiggelen: „Op die twee momen ten na heb ik hem toch de hele wedstrijd in mijn zak gehad. Bijna alle duels over de grond waren voor mij. Alleen bij die tweede goal ging ik misschien in de fout. Maar hij draaide zó vreselijk kort van mij weg. Je kunt natuurlijk ook zeggen dat zo'n actie de klasse van Voller betekent". Een mening die werd gedeeld door aanvoerder Ruud Gullit. die terecht opmerkte dat het verschil tussen Mexico-ganger West- Duitsland en „thuisblijver" Nederland werd bepaald door de doel treffende acties van de spits, die dit seizoen zo lang (ruim 8 maan den) uitgeschakeld is geweest door een dubbele blessure. Gullit: „Vooral in de tweede helft is er best aardig gespeeld, maar wij hebben gewoon te veel kansen nodig. Wat het veldspel betreft, was een gelijkspel de juiste verhouding geweest". Over zijn eigen prestatie in de door 36.000 toeschouwers bezoch- I te prestigestrijd was Gullit „gedeeltelijk tevreden". Zijn terugval in de tweede helft was volgens de door de Duitse pers als „de Nederlandse Braziliaan" aangeduide PSV'er „het logisch gevolg" van de vele arbeid die hij in de eerste helft had moeten verrichten. „Ik moest veel te veel lopen". JAAP VISSER Neerlands hoop in bange dagen, Ruud Gullit, snelt langs Norbert Eder. De actie zou geen succes opleveren. (foto ANP) ADVERTENTIE In heel Europa verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15