De klanten keken er niet eens naar Radio-activiteit ontsnapt uit Britse kerncentrale Ongeboren vruchten en kinderen lopen gevaar Grote verwarring rond meting radioactiviteit Ramp in Tsjernobil leidt tot wanhoop bij groentehandel Prins Claus bespreekt ontwikkelingshulp met Noren Euthanasie Internationale actie EO tegen euthanasie DONDERDAG 15 MEI 1986 PAGINA 11 OOSTERHOUT (GPD) - Bij het bepalen van de nieuwe normen voor toelaatbare radioactieve straling en besmetting heeft mi nister Winsemius (milieubeheer) geen rekening gehouden met de meest kwetsbare groep, namelijk de nog ongeboren vruchten en jonge kinderen. Dit schrijft gy naecoloog dr. M. J. M. Bisschop van het St. Jozefziekenhuis te Oosterhout in 'Cicero', het offi ciële orgaan van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Vrouwen die tijdens de zwan gerschap worden blootgesteld aan de volgens de normen van Winsemius toegestane 500 milli- rem, lopen een 'onaanvaardbaar' grotere kans dat hun kinderen voor hun twaalfde aan kanker sterven. Vooral is de kans op leu kemie (bloedkanker) groot. 'Nor maal' sterven 70 op 100.000 kin deren tussen tien en twaalf jaar aan kanker. Maar dat aantal stijgt met 30 procent als hun moeder tijdens de zwangerschap de ma ximaal aanvaarbaar geachte do sis straling zou hebben opgelo pen. Van die categorie zouden er 100 op de 100.000 aan vooral leu kemie overlijden. De nieuwe normen zijn onder druk van Euratom aanvaard door het Europees Parlement. Het nieuwe Besluit Stralenbe- scherming is een aanpassing aan de Euratom-richtlijn van 15 juli 1980 en opgesteld na aanbeve ling door de Gezondheidsraad. Gynaecoloog Bisschop vraagt zich af waarom binnenskamers is gehouden dat de stralingsdes kundigen van de Gezondheids raad (de beraadsgroep) kritiek hadden. Ze vonden de maximaal toelaatbare straling 'aan de hoge kant'. GRONINGEN (GPD) - De ver warring steeg ten top toen de Ne derlandse overheid plotseling voorlichting aan het publiek moest geven over de radioactivi teit. die ons vanuit Tsjernobil be dreigde. Het Nederlandse alar meringssysteem bleek volstrekt ondeugdelijk, het Europese in formatiesysteem was - om mi nister Winsemius (milieubeheer) te citeren - 'puur slecht' en de of ficiële voorlichting via radio, te levisie, ANP en het haastig opge zette voorlichtingscentrum (bij na steeds telefonisch onbereik baar) was bedroevend van kwali teit. Zo werd aanvankelijk de stij ging van de radioactiviteit in de lucht opgegeven als 'viermaal zo veel'. Waarmee werd bedoeld viermaal zo hoog als de 30 milli- rem, die de (niet bestaande) 'ge middelde Nederlander' in ons land jaarlijks aan kosmische straling oploopt. Later betekende het 'viermaal zo veel' echter viermaal de na tuurlijke achtergrondstraling (100 millirem uit de bodem, 30 uit de kosmos) van gemiddeld 130 millirem per jaar. Nog weer later betekende het 'viermaal zo veel' 200 millirem (100 uit de bo dem, 30 uit de kosmos en 70 mil lirem van röntgenfoto's, vliegrei zen en televisie). Kortom: het 'viermaal zo hoog als normaal' stond eerst voor 120 millirem en tenslotte voor 800 millirem per jaar. Waarna de overheidsvoorlich- ters van de millirem afstapten en overgingen op de eenheid bec- querel. Men bedacht kennelijk, dat de eenheden curie, rad en rem niet meer gebruikt mogen worden sinds het Internationaal Stelsel van Eenheden van kracht is geworden - in 1969! De ver warring werd er alleen maar gro ter op, vooral ook omdat de oude eenheden zich niet zo eenvoudig in de nieuwe laten omrekenen. De activiteit van een radioac tieve stof werd vroeger (en nu nog wel) uitgedrukt in curie (Ci): éën curie staat voor 3,7x10 mil jard atomen, die per seconde ver vallen (desintegreren). Volgens het nieuwe stelsel wordt de acti viteit nu uitgedrukt in becquerel, waarbij éen becquerel staat voor één vervallende atoom per se conde. Een curie is derhalve 37 gigabecquerel. De activiteit van een radioac tieve stof zegt echter niets over de wisselwerking van de straling met de omringende materie. Daarom voerde men indertijd het begrip „dosis" in: de hoeveel heid stralingsenergie, die de be straalde materie per kilogram opneemt. Die dosis werd voor niet levend weefsel uitgedrukt in de eenheid rad en voor levend (menselijk) weefsel in de eenheid rem (röntgen equivalent man). Deze eenheden worden gehan teerd in de (omstreden) voor schriften van de International Commission on Radiologie Pro tection: de stralingsbelasting van gevoelig (snel delend) weefsel als dat van beenmerg en geslacht sorganen moet volgens die voor schriften beneden de 500 milli rem per jaar blijven. Het Internationaal Stelsel van Eenheden kent als eenheid voor dosis straling de gray (Gy) en die staat voor 100 rad. Een nieuwe naam voor de rem (de eenheid waarin het effect van een dosis straling op levend weefsel wordt uitgedrukt) werd niet bedacht. Maar in de papierwinkel van de Europese Gemeenschap han teert men daarvoor de Sievert (Sv), waarbij éën Sievert gelijk staat aan 0,1 rem. Een milliSie- vert is dus gelijk aan honderd millirem. Maar de officiële voor lichters vergaten die eenheid. Zij stapten over van de millirem op de daarmee niet te vergelijken eenheid becquerel, waarin welis waar de activiteit van een radioactieve stof nauwkeurig is uit te drukken, maar die niets zegt over het effect van straling op levend weefsel. OSLO (ANP) - Prins Claus vindt dat er meer mensen nodig zijn op het ministerie van ontwikkelings samenwerking. Hij zei dit gisteren op een persbijeenkomst in Oslo op de tweede dag van zijn staatsbe zoek met kongingin Beatrix aan Noorwegen. De prins had een ge- EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft pro ces verbaal opgemaakt tegen twee specialisten van het Catharinazie- kenhuis in Eindhoven. Zij worden ervan verdacht een 47-jarige pa tiënt die aan kanker leed een dode lijk infuus te hebben toegediend. Dat gebeurde na lang aandringen van de patiënt zelf en in overleg met zijn familie. sprek met de nieuwe Noorse mi nister van ontwikkelingssamen werking, Vesla Vetlesen. Volgens de prins heeft Neder land veel geld aan ontwikkelings hulp te besteden. Om die geldstro men in goede banen te leiden zijn er meer goed-gekwalificeerde mensen nodig, zei de prins. Op de vraag of het ministerie van ontwik kelingssamenwerking zou kunnen opgaan in het ministerie van bui tenlandse zaken antwoordde de prins het verstandig te vinden dat er toch een eigen apparaat voor ontwikkelingssamenwerking blijft. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) voegde er hier aan toe dat deze kwestie zeker nog een rol zal spelen bij de komende kabinetsformatie. Noorwegen geeft van de ontwik kelde landen in verhouding tot zijn bruto nationaal produkt procentu eel (1,06) de meeste hulp aan de Derde Wereld. Prins Claus maakte uit zijn gesprek met mevrouw Vet lesen op dat Noorwegen dit beleid zeker zal voortzetten. Op een vraag of in verband met de kernramp in Rusland en de uit straling daarvan in Scandinavië er nog aan is gedacht het staatsbe zoek uit te stellen, zei prins Claus: „Daar is geen moment over ge praat of gedacht. Ik ben geen fata list maar als mij die vraag in Neder land gesteld was, had ik gezegd dat als de Noren daar zelf kunnen wo nen, wij daar ook wel naar toe kon den gaan". Over zijn eigen functie bij staats bezoeken vertelde de prins dat al tijd wordt geprobeerd zoveel mo gelijk inhoud te geven aan een staatsbezoek. „Mijn vrouw kan niet alles doen. De voorbereidin gen voor een staatsbezoek vergt van haar een enorme inspanning. Daarom neem ik graag dingen van haar over. Meestal zijn dat zaken met economische aspecten". Koningin Beatrix hoeft gisteren het Radium Hospitaal bezocht, een instituut voor kankeronderzoek, even buiten Oslo. Het kankerzie kenhuis is volgens de directeur van het instituut, prof. J.V. Johan- nessen, met 429 bedden het groot ste op zijn gebied in Noord-Europa en een van de grootste in de we reld. De koningin heeft de Noose ko ning Olav V zes borden uit de schatten van het onlangs bij Chris tie's in Amsterdam geveilde VOC- schip geschonken. Vorig jaar had zij de koning van Noorwegen al tienduizend tulpen cadeau gedaan, die woensdag in volle bloei de tuin van het Noorse koninklijk paleis sierden. Koningin Beatrix hield gisteren een toespraak op het Noorse kasteel Akershns tijdens een lunch met het Noorse parlement. Geheel rechts koning Olav V. iroto ap» UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft een informatielijn (06-0222112) ge opend voor mensen die vragen hebben over de acties van de huisartsen tegen het kabinet. De telefoons worden van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds be mand door stafleden van de LHV en huisartsen-bestuursleden. Vooralsnog is het de bedoeling, de informatielijn alleen op werkda Informatielijn van huisartsen gen open te houden. Maar als daar behoefte aan blijkt, gaat de LHV ook gedurende de Pinksterdagen door met deze voorlichtingsactie. Op het ministerie van WVC is vooralsnog niet zoveel te merken van een telefoonblokkade, een van de onderdelen van het actieplan van de LHV. Volgens een woord voerder was er vanochtend geen sprake van grote drukte. Of dc huisartsen, zoals aangekondigd het ministerie zullen overstelpen met dc geneesmiddelenreclame die zij dagelijks in de bus vinden viel op dat moment nog niet tc overzien. LEIDEN - Licht aarzelend geeft ze het toe. Mevrouw Verduin, eigenaresse van de groente- en fruitmarkt 'De Kiosk' in Alphen: "Ik durf de dit weekeinde geen verse groente van Nederlandse kwekers te eten. Net als ie dereen vond ik dat toch wel een beetje eng. Egyptische sperziebonen. Ja, die heb ik gegeten. Dat kon zonder ge vaar te lopen". Heel duidelijk heeft ze de gevolgen van de radioactie ve straling, veroorzaakt door de kernramp in de Sowjet-Unie, in haar zaak gemerkt. De verkoop van verse groenten kelderde tot een minimum. Vooral blad groenten bleven onaange roerd. En de situatie nu? Mevrouw Verduin: "De klanten zijn nog altijd huiverig. Soms denk ik dat de verkoop een tikkeltje aan trekt. Maar het gaat erg voorzich tig. De mensen nemen geen risico. door Jan Westerlaken Ze zeggen dat ook. Neem nu eens vorige week. Ik heb verschillende telefoontjes gehad. Klanten die pa niekerig aan me vroegen wat ze moesten doen, omdat ze sla of an dijvie hadden gegeten. Ik kon goed aan hen merken, dat ze daar erg mee in hun maag zaten". De Leidse groenteboeren A. van Beek en P. van Houten zeggen, dat ze nauwelijks of niets hebben ge merkt. De verkoop van verse groenten was net als voor de ramp in de Sowjet-Unie. Van Beek stelt, dat er bij hem zelfs geen grotere vraag naar blikgroenten was. "De laatste dagen van de afgelopen week was het wat minder", voegt Van Houten eraan toe. "Maar nu trekt het toch wel weer aan". Markt De Leidse marktgroenteboer Iwan Kruts zag zijn omzet in min der dan een weekftiet vele duizen den guldens dalen. Hoeveel hem dat in zijn portemonnee scheelt weet hij niet. Een verzekering waar hij de schade kan verhalen? "Voor zover ik weet kun je je tegen derge lijke schade niet verzekeren". De laatste dagen heeft Kruts zorgvuldig zijn groenten inge kocht. In zijn kraam lagen de blad groenten tegen een 'belachelijk la ge prijs' te koop. "De klanten ke ken er niet eens naar", moppert hij. "Gelukkig ebt de angst iets weg, maar we zijn er nog niet. Praktisch iedereen heeft blikgroenten inge kocht. Mijn ervaring is dat de men sen die eerst zullen opeten en pas daarna - dat hoop ik althans - ko pen ze weer vers. Ze kunnen het zich niet veroorloven om het een voor het ander te laten staan. Wij zijn wel de dupe". Nog veel meer geldt dat voor de kweker. En zeker voor hen die spi nazie telen. Vorige week moest al les worden vernietigd. Wat bete kende dat voor groentekweker J. Nelis uit Hillegom? "Ik heb minstens driehonderd kisten, waarin zo'n zes kilo spina zie per kist zit, moeten vernietigen. Twintig cent kreeg ik voor een doorgedraaide kilo. Normaal levert het misschien wel drie of vier keer zoveel op". Wat Nelis betreft, het bleef niet alleen bij spinazie. Volgens zijn zeggen had hij onlangs honderd- vijftig kisten sla waarvan de kwali teit er best mocht zijn. De op brengst? "Zestien cent kreeg ik voor een krop. Normaal gesproken ligt de prijs op de veiling tussen de vijftig en zestig cent. Bewaren tot de prijs wat aantrekt? Misschien kun je dat een of twee dagen doen. Dan is het afgelopen. Er komen steeds meer groenten bij. De ruim te daartoe ontbreekt. Bovendien wie zou je kunnen garanderen dat de prijs dan is aangetrokken? Be waren is uitgesloten". Somber Nelis is somber gestemd. Een eenvoudig rekensommetje heeft hem duidelijk gemaakt, dat de el lende rond de radio-actieve stra ling hem nu al zeker vijfduizend gulden heeft gekost. Of het hierbij zal blijven? De Hillegomse kweker: "Dat is moeilijk te zeggen. Een ding is op dit moment duidelijk: ons vak ligt totaal in de vernieling. Kijk alleen maar eens naar de export. Volledig gestagneerd. Begrijpelijk, de ex porteurs durven niets te kopen. Bij ons mogen ze grens wel over. Dan komt het pas. Mogen ze het land in waar ze hun bestelling moeten afle veren? Wij hebben alle groenten vrijgegeven, maar elk land heeft z'n eigen normen. Voldoen de groenten daar niet aan, dan kan de exporteur onverrichterzake naar huis. Dus maakt hij pas op de plaats en neemt geen enkel risico". Wat gebeurt er met de spinazie die al weken op het land staat? Nelis is er duidelijk over: "Die hoef ik niet te vernietigen. Het klopt, die stond er al voor er sprake was van de kernramp. De richtlijn was, dat alleen die spinazie moest worden vernietigd die voor directe consumptie was. Wat ik deze week van het land heb gehaald mag ge woon naar de veiling". Op de Leidse groenteveiling wa ren de gevolgen van de radio-actie ve straling goed merkbaar. De om zet kreeg een gevoelige tik. Woord voerder J. van der Plas zegt, dat die omzet bijna werd gehalveerd. De verwachting van de veiling is, dat het minstens nog een week of zes zal duren alvorens de handel weer wat op gang zal komen. Dubbeltjes Van der Plas kan deze tegenslag niet in geld uitdrukken. Hij zegt: "Wij krijgen vijf procent van de omzet. We zijn vorige week met grote hoeveelheden groenten blij ven zitten. Stoofsla, gewone sla, komkommers en vanzelfsprekend de spinazie. Wat zie je nu? De prijs van veel groenten is met dubbel tjes tegelijk gedaald. Als de consu ment wil kan hij daar nu van profi teren. Tnminste, als hij verse groenten durft te eten". De klap komt voor de veiling op een wel bijzonder ongelegen ogen blik. De omzet was tot nu toe vijf entwintig procent lager dan in 1985. "Een landelijk beeld hoor", voegt Van der Plas en meteen aan toe, "maar we zitten er wel mee. En dan komt dit er nog eens bovenop. Leuk is het niet. Wij lijden schade, maar de kwekers krijgen de groot ste klap". BRUSSEL (GPD) - Nu men in Ne derland onvoldoende weerklank vindt, trekt de Evangelische Om roep de grens over om de wereld duidelijk te maken dat ons land be zig is de massamoorden van het Derde Rijk over te doen. In Brussel werd gisteren een rapport gepre senteerd onder de naam 'Euthana sie in Holland, herhaling van een holocaust'. Dat rapport van 90 pagina's be vat een reeks rechtstreekse verwij zingen naar de euthanasiepraktij ken van nazi-Duitsland, hoewel de samenstellers beweren niet te wil len suggereren dat het legaliseren van euthanasie in Nederland een goedkeuring van de daden van het Hitler-regime zou inhouden. In het rapport wordt wel be weerd dat de vernietiging van de joden een rechtstreeks gevolg was van de euthanasie-experimenten van Hitiers medewerkers. Eutha nasie in Nederland zou kunnen lei den tot dezelfde opvattingen over 'rassenhygiene' als in nazi-Duits land. De dreigende legalisering is de EO een doorn in het oog. Daarom probeert men de aandacht van de Europese pers te trekken voor wat in Nederland gaande is. De belang stelling voor de presentatie van het rapport in Brussel was niet groot. Bovendien verschenen E0-direc- teur Glashouwer en programma maker Dorenbos meer dan een half uur te laat op de persconferentie, omdat hun auto met daarin een te levisie en een video-recorder - voor het vertonen van stukken uit een anti-euthanasiefilm - bij de Belgisch Nederlandse grens werd aangehouden. Het invoeren van dergelijke apparatuur in België mocht pas nadat een boete van 300 gulden was betaald. De stormloop op de blikjes. In een supermarkt i vrijwel geen blikje meer te koop Van der Plas vindt, dat de over heid in Den Haag zich niet goed van haar taak heeft gekweten. Waarom niet? "De voorlichting had ook op een andere manier ge kund. Neem nou alleen maar de spinazie. Alles werd doorgedraaid, de verkoop werd verboden. Wat hoor ik een paar dagen later? Een hele week spinazie eten betekent net zoveel straling binnenkrijgen als het laten maken van één rönt genfoto. Op die manier had de voorlichting ook naar buiten toe gekund. Nu staan wij voor de vraag hoe breien we alles recht. Een mas sa mensen is in paniek geraakt. Zie die maar weer eens aan het ver stand te brengen dat er met de ver se groenten niets meer aan de hand is. Zelf zou je ze misschien nog kunnen overtuigen. Als ze kinde ren hebben zullen we daar een hele kluif aan hebben". Het klinkt opmerkelijk, maar toch beleven de conservenfabri- i het Leidse winkelcentrum De Kopermolen was gisteren (foto Holvast) ben op het beleid voor het volgend jaar", verzekert hij. De straling en het inblikken van groenten volgend jaar: verwacht Van Ruiten problemen? "Zoiets is moeilijk te voorspel len. Dit is helemaal afhankelijk van de vraag of de gewassen in het veld door die straling zijn getroffen. Vanzelfsprekend hoop ik dat dit niet het geval zal zijn. Ik houd mijn hart vast als dat wel zo zou zijn. Ja, dan kun je van een ramp spreken. De hele voedselvoorziening komt dan gigantisch in de problemen". Exportproblemen? Van Ruiten weet het (nog) niet. De verhoudin gen op de markt kunnen worden beïnvloed als er stagnatie optreedt bij de invoer van fruit en andere levensmiddelen uit de Oostblok landen. "Een gevolg daarvan kan zijn, dat de prijzen drastisch om hoog gaan. Wat ons bedrijf aan gaat, wij hebben niet zoveel im port". kanten geen gouden tijden. De vraag naar blikgroenten is wat gro ter dan normaal, maar van een stormloop is absoluut geen sprake. "Weet je", relativeert directeur Van Ruiten van conservenfabriek Van Ruiten Troef in Roelofarends- veen, "ik heb de indruk dat de grootste hysterie al over is. Zeker, we hebben gemerkt dat sommige bestellingen wel vijftig procent ho ger waren en af en toe vroegen klanten of we de bestelde blikken een paar dagen eerder konden afle veren. Van een echte stormloop is mij niets gebleken. Een paar men sen hebben wat langer gewerkt om om etiketten op de blikken te plak ken. Daar is het wel bii gebleven". Van Ruiten vertelt dat zijn con servenfabriek niet zo bar veel mo gelijkheden heeft. Met de afnemers zijn contracten afgesloten en daar op is het beleid afgestemd. "Wat nu is gebeurd, zal geen invloed heb- Pas nu mededeling over lek van half jaar geleden DEN HAAG (AFP/UPI/AP/ANP/ Rtr./DPA) - Bij een lek in een Brit se kerncentrale is zes maanden ge leden acht ton radio-actief kool stofdioxide oftewel koolzuurgas vrijgekomen. Na het incident moesten 500 medewerkers worden geëvacueerd. Er was geen gevaar voor de bevolking. Dit heeft een Britse onderzoekscommissie giste ren bekendgemaakt. Het lek deed zich voor op 29 no vember vorig jaar in de centrale van Hinckley Point, aan de mon ding van de rivier Severn in het zuidoosten van Engeland. Het is een van de vijf moderne met gas gekoelde centrales in Groot-Brit- tannië. Kooldioxide wordt ge bruikt als koelmiddel rond de reac torkern. Een defecte moer had tot gevolg dat een stukje pijpleiding onder druk werd weggeblazen, waarna het gas kon ontsnappen, zo ver klaarde Roy Beatt, de regionale di recteur van het Britse Centrale Electriciteitsbedrijf CEGB. De CEGB heeft de leiding over de kerncentrale. De 500 geëvacueer- den werden overgebracht naar 'veilige plaatsen' waar zij zijn be handeld tegen eventuele stralings effecten en het absorberen van ra dio-actief jodium. Ingenieurs in speciale kleding hadden vier uur nodig om het lek te dichten. Goed milieu De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zei gisteren in een re geringsverklaring over de gevol gen van het ongeluk in Tsjernobil dat er geen enkele reden is om in de Bondsrepubliek af te zien van de bouw van meer kerncentrales. Kernenergie is goed voor de econo mie en goed voor het milieu, zei de bondskanselier, twee weken nadat een radio-actieve wolk uit de Sow jet-Unie leidde tot uitgebreide maatregelen om de volksgezond heid te beschermen. De veiligheidsnormen van kern centrales in de Bondsrepubliek, zo betoogde Kohl, zijn 'onovertroffen in de wereld' en daarom is door gaan met kernenergie 'ethisch ver antwoord'. Kerncentrales dienen de volksgezondheid en het milieu, omdat zij in tegenstelling tot steen koolcentrales, geen schadelijke stoffen in de atmosfeer lozen, aldus Kohl, die verder opmerkte dat kernenergie ook economisch zin vol is, omdat het werk schept tegen lage kosten. Een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren, dat premier Martens er bij de bondsregering in Bonn op zal aandringen de bouw van de snelle kweekreactor in Kal kar, die bijna klaar is, te voltooien. Martens zal volgende week woens dag bondskanselier Kohl in Bonn ontmoeten. De premier van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, waar de kweekreactor staat, pleitte vorige week nog voor sluiting van de centrale wegens de ramp in Tsjernobil. Kalkar is een gezamenlijk Westduits/Belgisch/ Nederlands project. Minder vertrouwen Het vertrouwen van de Franse bevolking in het vreedzame ge bruik van kernenergie is sinds het kernongeluk in Tsjernobil aanmer kelijk afgenomen. Volgens een opi niepeiling die het weekblad 'VSD' gisteren publiceerde, heeft 34 pro cent van de ondervraagden nu 'minder vertrouwen' in kernener gie. Daarentegen zegt 57 procent van de ondervraagden dat de kern ramp in Tsjernobil hun vertrou wen niet heeft geschokt. Frankrijk is wat de elektriciteitsvoorziening betreft voor meer dan 60 procent afhankelijk van door kerncentrales opgewekte stroom. De Europese Gemeenschap zal 370 ton melkpoeder naar Polen sturen als noodhulp in verband met de gevolgen van het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobil. De Europese Commissie zei dat de hulp werd gegeven naar aanleiding van een verzoek van de katholieke kerk in het land. Een Belgische ka tholieke hulporganisatie zal de ver zending van de lading verzorgen. Het melkpoeder heeft een waarde van 1.2 miljoen gulden. Polen heeft gisteren het advies aan kinderen en zwangere vrou wen om met het oog op de kern ramp geen verse groenten meer te eten, ingetrokken. De stralingsni veaus zijn volgens de overheid te ruggekeerd tot vrijwel hun norma le peil. In een officieel communi qué stond dat de beperking op groente met ingang van vandaag was opgeheven en ook dat de boe ren hun koeien weer in de wei kon den zetten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11