'Nog honderden jaren straling' Gaddafi dreigt met boycot 55055 Astma, je zult t maar hebben. Reactor Tsjernobil in beton verpakt Ierse parlement vandaag in debat over scheiden Franse inlichtingendienst zou terreurgroep steunen Amnesty kritiseert Mexicaanse regering EG en Japan mikpunt als Zesde Vloot niet vertrekt Raadsels rond verdwenen Roemeen Astma Fonds Giro WOENSDAG 14 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - The Dail, het Ierse par lement, begint vandaag een debat over echtscheiding. Ierland is met Malta het enige Westeuropese land waar scheiding bij de wet verbo den is. Als de Ierse regering haar zin krijgt, zal het parlement mor gen een wijziging in de grondwet accepteren die het ontbinden van huwelijken mogelijk maakt gramma's waarbij de zaak vanuit historisch, cultureel, godsdienstig en financieel oogpunt belicht wordt. Actiegroepen hebben zich (jOOr opgeworpen om de voor- en tegen- standers tijdig voor het referen- Lia van Bekhovendum te kunnen bewerken. De voornaamste tegenstander Het volk zal zich daarover waar- de kalh°- schvjnlijk op 26 juni in een referen- }ieke kerk'die in Ierland de reputa- dum moeten uitspreken" Vorens tl pa^S te opiniepeilingen wil een meerder- 5,^?, p te>ken rf" heid (50 procent) de hervormingen S""£sX°,°Is'ei,le? bekn^e<ÏÏ? ?ls doorgevoerd zien, terwijl 35 pro- cent zich tegen echtscheiding heeft zullen er vandaag echter op STOCKHOLM/MOSKOU/WENEN (Rtr./DPA/AFP/AP/GPD) - De geëxplodeerde kern- uitgesproken. cchtschcfdmï toSJTt Tan Se" reactor in Tjsernobil zal in beton worden verpakt en mee water worden gekoeld tot alle s'^ dd ackticba'd'n® lieden met een huweiyk dat al vjjf radio-activiteit is verdwenen. Maar dat gaat 'zeker honderden jaren duren', zo verklaarde jaar stuk is. een Russische deskundige gisteren. Volgens de Sowjet-Unie komt er sinds gisterochtend rale regering en een conservatief Voordat Ierse echtgenoten kun- geen radio-actief materiaal meer uit de kernreactor, maar is deze nog niet helemaal on- katholieke kerk. Niemand kan de nen scheiden moeten ze verzoe- schadelijk gemaakt. Ieren verwijten makkelijk over ningsprocedures ondergaan en een dergelijke kwesties heen te stap- erkende scheiding achter de rug pen. De voor- en nadelen van een In Zweden zijn in het regenwater ging gewekt - de maatregel kost lijke, bijzondere maatregelen in de toekomst'. i de oostkust de eerste sporen Polen deze maand al tot 50 miljoen van plutonium uit Tsjernobil ge- dollar, zo liet de regeringswoord- meten. Het gaat om een van de voerder weten - maar ook in het stoffen uit de kernreactor die het westen, langst radioactief blijven en wel tot ^4.000 jaar. Plutonium wordt onder Het hoofd van het Internationaal ue BCUlatllv r gebruikt voor het vervaard!- Bureau voor Atoomenergie IAEA door vice.premier Boris Sjtsjerbi- media breed uitgemeten. Er zijn schier eindeloze discussiepro- hebben. Volgens de Echtschei- dings Actie Groep hebben 70.000 Ieren (op een bevolking van 3,5 miljoen) te lijden van liefdeloze re laties. De oplossingen die de onge lukkige Ieren sinds de jaren '60 voor dit probleem bedacht hebben, variëren van uiterst ingenieus tot diep tragisch. Brandon trouwde voor het eerst in Rome als onderdeel van een goedkope vakantiereis. „De hele familie vond het prachtig dat we in feite op het roomse hoofdkwartier trouwden". Zes jaar later liet hij zich in Engeland onder valse voor wendselen inschrijven om te ku- nen scheiden. Om voor de tweede maal te huwen reisde hy naar Noord-Ierland, tekende papieren dat hij daar woonachtig was en trouwde een week later op het ge meentehuis in Belfast. Hoewel hij, voor de Britse wet le gaal gescheiden en weer legaal her trouwd is, is Brandon in de ogen van de Ierse staat nog steeds ge trouwd met zijn Ierse echtgenote en zijn de kinderen uit zijn tweede huwelijk onwettig. Anderen hou den hun buitenechtelijke verhou dingen geheim, veranderen hun naam en die van hun kinderen en leven in financiële chaos. Bijna een halve eeuw hebben de Ieren met het verbod op echtschei ding geleefd. De Anti-Echtschei- dings Campagne wil het graag zo houden. Een woordvoerder waar schuwde vorige week voor vreem de, buitenlandse waarden, die zich opdrongen aan een homogeen Ier land. Maar voorstanders die beter weten zeggen dat de oude Ierse Brehon-wetten van honderden ja ren geleden vrouwen echtschei ding toestonden zonder enige poespas. Het overtollig lichaams- vet van de echtgenoot werd des tijds gezien als een geldige reden de gehuwde staat te ontbinden. De regering wil de echtschei- dingswet snel en geruisloos invoe ren. Ze wil de priesters de kans niet geven de zondagspreken te ge bruiken voor vurige anti-echt scheidingstoespraken De grootste oppositiepartij, Fian- na Fail, staat neutraal tegenover de hervormingen en de meeste poli tieke partijen zullen hun kamerle den naar eigen inzicht en geweten laten stemmen. De regering rekent erop dat de meeste gelovigen het advies van de kerk in de wind zul len slaan en dat het referendum een meerderheid voor de i wet zal opleveren. In Moskou werden gisteren wes terse ambassadeurs, onder wie de Nederlandse, van de situatie in Tjsernobil op de hoogte gebracht gen van kernwapens. De straling van de VN in Wenen, de Zweed van plutonium in het regenwater Hans Blix, zei over de EG-maatre- was gelijk aan tot 20 maal de nor- gel: „De mogelijke voordelen van male natuurlijke achtergrondstra- overvoorzichtigheid kunnen zeer iict wj ling, maar moet niet gevaarlijk wel worden overtroffen door de water worden geacht, zei een functiona- angst die dergelijke maatregelen van het Zweedse bureau 1 oproepen". Blix zei gisteren op de Wenen, dat de ramp van Tsjernobil de verdere bouw van kerncentrales in de wereld zal vertragen, maar niet tegenhouden. Volgens ooggetuigen in de Sow jet-Unie worden intussen alle vracht- en personenauto's uit de Oekraïne aan de rand van Moskou' tegengehouden, op radio-activiteit Blix zal volgende week woens- onderzocht en zonodig gewassen, dag op een vergadering van de Het deze week door de EG afge- raad van gouverneurs van het kondigde invoerverbod voor vers IAEA verslag uitbrengen van zijn voedsel uit de Oostbloklanden reis naar de Sowjet-Unie. Speciaal heeft niet alleen aan gene zijde van West-Duitsland had daarom ge- het IJzeren Gordijn verontwaardi- vraagd met het oog op 'noodzake- MADRID -De Franse militaire in- Hun medewerking bestond er lichtingendienst (DGSEL dreigt voornamelijk in zich te infiltreren voor de tweede keer in korte tijd in >n de Lybische ambassade in Ma- opspraak te komen. Na de affaire dnden de Fransen op de hoogte te met de Rainbow Warrior, het schip houden van wat daar bekokstoofd van de milieuorganisatie Green- werd. Na hun aiTestatie in Madrid peace, dat vorig jaar in Nieuw-Zee- sloegen de Syriër en de Libanees land tot zinken werd gebracht door door en bekenden richtlijnen van een geheim commando, is de naam de Franse geheime dienst te vol- van de DGSE nu genoemd in ver- Set band met het Libanese terreur- Jesus De onthulling van het Spaanse weekblad plaatst een paar intrige- rende vraagtekens by de werkelij ke betrokkenheid van Libië bij de activiteiten van het commando 'De Roep van Jesus Christus'. In de of- ficiële nota, die zaterdag door het Spaanse ministerie van binnen- Volgens een reportage, die giste- landse zaken werd verstrekt, werd ren in het Spaanse weekblad Cam- de beschuldigende vinger direct bio 16 verscheen, zou de Franse Gp Libië gericht, militaire geheime dienst directe SS In n°e BK*** nevelen is de aan- JU j kantoor van Air France. Twee le- TVee leden van het commando, den van het commando bekenden deSynerFanedHazan,endeLiba- vorige week verantwoordelijk te smd\FacMmardaenJwedrekentor 2«n ^eest voor die bomaanslag, de Franse inlichtingendienst, daar- Volgens Cambio 16 heeft Spanje toe waren ze volgens Cambio 16 bewust de rol van Libië in deze af- verplicht, nadat drie andere leden faire overdreven, om Frankrijk van het commando, twee Portuge- niet in verlegenheid te brengen en zen en een Egyptenaar, gearres- belangrijke maatregelen inzake de teerd waren bij een mislukte aan- bestrijding van de ETA in de waag- slag op een synagoge in Parijs. schaal te stellen. Deze zei, dat het stralingsni veau in Moskou, 800 kilometer ten noordoosten van Tsjernobil, sinds het ongeluk niet is veranderd, dat het algemeen veilig is en dat melk uit het besmette gebied niet wordt aangeboden. In het Rus sische tv-journaal werd gisteren gemeld, dat partijleider Gorbatsjov het land vanavond zou toespreken. Verder werden er beelden getoond van de schoonmaakwerkzaamhe- den bij de reactor. Volgens des kundigen liepen de schoonmakers geen gevaar, maar het is nog niet bekend of dan wel wanneer de 92.000 evacuees naar hun wonin gen in het besmette gebied kunnen terugkeren. Geen EG-steun De Europese Gemeenschap zal vooralsnog geen steun verlenen aan boeren die in financiële proble men zijn gekomen of zullen komen als gevolg van de maatregelen die zijn getroffen na de kernramp in Tsjernobyl. De nationale regerin gen zullen dat echter wel mogen doen. NEW YORK - De naar Israël verhuisde, voormalige Russische dissident Anatoli Sjtsjaranski ontmoette giste ren in New York zijn landgenoot en mede-strijder voor de mensenrechten Jelena BonnerBonner onderging in de VS een operatie en zal later dit jaar naar Moskou terugkeren. Het tweetal had elkaar negen jaar niet meer gesproken. Sjtsjaranski sprak gisteren ook met president Reagan, die hem steun beloofde bij zijn werk voor Voor het verlenen van nationale cmi9ratie van r^che joden. ,f„,„ epa> steun aan boeren treedt artikel 92 van het Europese Verdrag in wer king, dat schadeloosstellingen toe staat voor zover die nodig zijn voor het herstel van schade veroorzaakt door natuurrampen 'of andere bui tengewone gebeurtenissen'. Dat laatste is het geval. door Gerrit-Jan Hoek Een woordvoerder van de Euro pese Commissie, het dagelijks EG- bestuur, zei dinsdag dat dergelijke maatregelen overigens niet tot boe ren beperkt hoeven te blijven. Ook anderen die schade hebben gele den, zoals reisbureaus, zouden mo gen worden gesteund. De Westduitse regering besloot gisteren 660 miljoen mark subsidie te geven aan de landbouw. De fi nanciële steun is bedoeld voor dit jaar. Bovendien besloot de rege ring direct hulp te bieden aan boe ren die door de gevolgen van de kernramp in Tsjernobil schade hebben geleden. Kern van het pak ket maatregelen vormt de beslis sing van de regering om zo'n 315.000 landeigenaren voor in to taal 450 miljoen mark gedeeltelijk te ontslaan van hun verplichting sociale lasten te betalen. Ganzen op wacht FRANKFURT (AP) - Het Ame- rikaanse leger in de Bondsre publiek heeft 900 ganzen be steld om de bewaking van de bases in het land te verscher pen. De ganzen zullen de gewa pende patrouilles rond de ba ses niet vervangen, maar hen in hun zware taak bijstaan, aldus een woordvoerder. Majoor Joe Padilla, woord voerder van het 32ste luchtver dedigingscommando van het Amerikaanse leger, zei dat de eerste 18 ganzen op proef wa ren gekocht, nadat de comman dant van de basis bij Frankfurt, Victor Hugo jr. een filmpje op de televisie had gezien over de bewaking van de Ballantine whiskyfabrieken in Schotland door een peloton ganzen. Rond de fabriek staan zelfs borden die mogelijke insluipers waar schuwen voor het gevederde Hoofd Oostzijde. DEN HAAG - Mexicaanse boeren en indianen zyn de afgelopen jaren vermoord na conflicten over land bouwgrond met landeigenaren. De regering is er niet in geslaagd de daders van 45 moorden op te spo ren en de moordpartijen duren voort. Dat meldt Amnesty Interna tional in een vandaag verschenen verslag over de situatie in Mexico's zuidoostelijke deelstaten Chiapas en Oaxaca. door Bart Jochems Volgens Amnesty worden gede tineerden in Mexico gemarteld en worden gevangenen vastgehouden op grond van valse beschuldigin gen. Het 132 pagina's tellende rap port is opgesteld aan de hand van Buitenland kort YORK recorders. We moeten deze dingen Treholt Arne Treholt, de wegens spiona ge tot 20 jaar veroordeelde Noorse diplomaat, heeft zijn beroep bij het Hoog Gerechtshof ingetrokken. In NICOSIA/DACCA/NEW een brief stelde hij dat de media, de (AP) - De Libische leider Moam- opgeven en de Japanse regering er- politiek en de rechters hem al bij mar Gaddafi heeft verklaard dat de van doordringen dat zij deze markt voorbaat hadden veroordeeld. Het Amerikaanse Zesde Vloot moet kwijtraakt door toe te geven aan proces m hoger beroep was twee verdwijnen uit de Middellandse het Amerikaanse terrorisme', weken geleden begonnen en had. Zee en gedreigd met een boycot maande Gaddafi. 'We zijn ook een net als het eerste proces, zeer veel Van Europese en Japanse produk- consumptiemarkt voor Europese publiciteit gekregen. De 43-jarige ten als dat niet gebeurd. Dat heeft industrieën en we moeten ons van Treholt, een voormalgie perschef het officiële Libische persbureau deze afhankelijkheid ontdoen. La- van het ministerie van buitenland- JANA gisteren bericht. ten ze naar de hel lopen met hun se zaken, werd vorig jaar juni tot 20 Europese melk en hun Europese jaar veroordeeld wegens het door- 'We willen vrede m het Middel- kaas', aldus de leider, spelen van geheimen aan agenten landse Zeegebied en we willen sa- uit de Sowjet-Unie en Irak. menwerking met Europa. Maar Een speciale Libische gezant vrede is pas mogelijk als het zionis- heeft gisteren gezegd dat zyn land me (Israël) en het Amerikaanse im- door zal gaan met het recruteren Aardbeving perialisme worden verdreven,' zei van 'vrijwilligers' uit andere lan- Dp 7,,irfpiiikp qnwipt rpnuhlip Gaddafi in een toespraak in Bayda, den om te vechten tegen de Ver ken Georgië en Armeniëzhnel de hoofdstad van de oostelijke pro- enigde Staten in geval van Ameri- troffendooleen krachtige a^ei ™cia Jebel A1'Akhdar <Groene kaanse agressie tegen Libië, ving, zo is meegedeeld door het Ber®en'- Abdul Ati Ibrahim al-Obeida zei Russische persbureau Tass. Het 'De strijd ter verdediging van het na afloop van een tweedaags be- persbureau maakte geen melding vaderland gaat door De Ameri- zoek aan Bangladesj tegen verslag- van slachtoffers, maar zei dat lichte kaanse en zionistische indringers Bevers: 'De vrijwilligers zullen niet schade was veroorzaakt aan "een zullen vroeg of laat vertrekken,' zei worden gebruikt voor subversieve aantal gebouwen en oude bouw- Gaddafi tot een enthousiaste me- dacien tegen hun land van afkomst seis" in de omgeving van het epi- niKte De Libische leider merkte of in eniS regionaal conflict, maar centrum, dat lag bij Akhal Kalaki. op dat de Sowjet-Unie zich al be- allcen om te vechten tegen Ameri- Dit is een kleine stad in zuidelijk reid had verklaard om haar vloot kanen als z« Libiè aanvallen.' Hij Georgië, ongeveer halverwege tus- uit de Middellandse Zee terug te verder dat in Bangladesj geen sen de Kaspische en de Zwarte trekken, als de Amerikanen het- vrijwilligers werden gerecruteerd. zelfde doen. aldus JANA. Het Amerikaanse ministerie van o-HH-fi waarchMuiria d» defensie wil voorkomen dat een Gif-eiland terse industrielanden dat zij Libië SPPSCLVn° he? Wer'Sf me»"' De Britse regering heeft een half als 'lucratieve afzetmarkt' zouden kënd aaTFtet-fUUromdft dh bfr miljoen dollar beschikbaar gesteld h™Uand tosteto Deïibiërs km- drijf Bedeeltelijk Libisch eigen- om een eilandje voor de kust van pet la"d .lamos? en Westeurotilse dom is- Minister van defensie Cas- Schotland schoon te maken, dat in „"/„kten mee? moeten kS In par Weinberger is volgens zegslie- 1943 werd vergiftigd bij een expen- Pjf vo]^ den tussenbeide gekomen na een ment met chemische wapens. Het f™ UMë Irifte maken van dflf verklaring die voor een senaats- twee vierkante kilometer grote ei- -if commissie was afgelegd door on land Guinard is onbewoond en dermin!sler Fred lS mag met meer worden bezocht se kapitalistische markt, zei hy. de de senaatssubcommissie Voor. sinds het Britse leger het in 1943 'Libië is een consumptiemarkt de strijdkrachten op 1 mei dat het vergiftigde met miltvuursporen. voor Japanse autö'sj,radio's, video- Pentagon voor zover bekend niet bevoegd was om een geldige, lage offerte van Fiat-Allis af te wijzen, ook al is dat bedrijf een dochteron derneming van Fiat, dat voor 15 procent Libisch eigendom is. Het Huis van Afgevaardigden nam gisteren een resolutie aan waarin Weinberger werd gevraagd om toekenning van het contract uit te stellen tot na de goedkeuring van de defensiebegroting. Volgens de resolutie zou de Amerikaanse campagne tegen het terrorisme worden 'ondermijnd als Ameri kaanse belastingdollars per onge luk terechtkomen bij de Libische regering'. Een functionaris vertelde maan dag dat juristen van het Pentagon proberen te vinden om het contract Volgens Ikle heeft het Pentagon sinds 1984 voor 23,6 miljoen dollar aan contracten toegekend aan Fiat en dochterondernemingen van Fiat. De Libische Buitenlandse In vesteringsmaatschappij, een staatsbedrijf, heeft sinds 1977 een belang van 15 procent in Fiat en bezet twee zetels in de raad van commissarissen van Fiat. Fiat-Allis heeft een offerte inge diend van 7,9 mihoen dollar voor de levering van 179 tractors aan het Korps Mariniers. Deze offerte was veel lager dan die van het Ameri kaanse bedrijf J.I. Case, dat 9,1 mil joen dollar vroeg voor de tractors. de bevindingen van twee missies van de organisatie naar Mexico in maart 1984 en januari 1985. Niet al leen in de bezochte deelstaten, maar ook in andere gebieden zou den schendingen van de mensen rechten voorkomen. De verantwoordelijken voor de moorden moeten volgens Amnesty worden gezocht onder de zoge naamde 'pistoleros'; gewapende burgers of huurmoordenaars die werken in opdracht van landeige naren of 'plaatselijke machtheb bers'. Daarnaast zouden leden van door de regering gefinancierde boerenorganisaties meermalen hebben deelgenomen aan moor den in afgelegen gebieden. Gedetineerden worden in de Me xicaanse gevangenissen vaak in in- communicado-hechtenis gehou den, wat betekent dat ze geheel van de buitenwereld worden afge schermd. Familie, arts of advocaat krijgen geen toestemming de ge vangene te bezoeken. Volgens Am nesty worden de gevangenen ge durende lange perioden gemarteld om ze bekentenissen af te dwin gen. Onder de gebruikte martelme thoden zijn het toedienen van elec- trische schokken en het gedwon gen opnemen van mineraalwater via de neus. De Mexicaanse regering ontkent dat zij heeft nagelaten onafhanke lijk onderzoek in te stellen naar de moordpartijen. Zij geeft toe dat on derzoeken in veel gevallen niet hebben geleid tot arrestaties. Over de meldingen over martelingen zegt de regering dat het hier gaat om „niet op waarheid berustende generaliseringen". Ter ondersteu ning van dit commentaar haalt zy recente wetsvoorstellen aan die een einde moeten maken aan mar telingen. Amnesty heeft die wetswijzigin gen verwelkomd, maar tekent daarbij aan dat slachtoffers van marteling en mishandeling te wei nig mogelijkheden openstaan om schadevergoeding te eisen. GENEVE (AP) - De raadselen rond ruggeroepen. Op 12 maart stelde het aftreden van een hoge Roe- de Roemeense ambassadeur bij de meense functionaris bij de Ver- VN, Teodor Marinescu, de secreta- enigde Naties zyn gisteren nog ris-generaal Perez de Cuellar for- steeds niet opgelost, terwijl zijn meel op de hoogte van het feit dat vrouw werd verpleegd op de inten- Bota zijn ontslag had ingediend, sive care-afdeling van een zieken huis in Genève. De echtgenote Liviu Bota werd zondag bewuste loos aangetroffen in de garage bij haar woning. Volgens de Zwitserse krant La Suisse gingen geruchten dat zij een teveel aan medicijnen had ingenomen. Bota, de directeur van het VN- Instituut voor Ontwapening, dat zijn hoofdkantoor in Genève heeft, keerde vorig jaar december niet te rug van een bezoek aan Boekarest, waarheen hij voor overleg was te- Perez de Cuellar stuurde daarop meteen een telegram naar Boeka rest, waarin hij stelde dat Bota vol gens de VN-reglementen zijn ont slag persoonlijk moest indienen. Maar op 18 maart arriveerde in New York een ontslagbrief van Bo ta. Tien dagen later kreeg Perez de Cuellar van Marinescu te horen dat Bota directeur-generaal en afde lingshoofd was van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken. Dat werd gisteren echter ont kend door Noel Eichhom, de verte- Spaanse rechters aan de dijk gezet na 'mafia-rel' MADRID - De Raad voor de Rech- terlyk Macht heeft gisteren twee omstreden Spaanse rechters defi nitief het recht ontzegd om ooit nog een toga te dragen. De twee magistraten, Rodriguez Hermida en Varon Cobos, waren vorige week door het Hooggerechtshof vrijgesproken van de telasteleg- ging dat ze twee jaar geleden tegen beter weten in de beruchte mafia- leider Antonio Bardellino op borg tocht hadden vrijgelaten. door Gerrit-Jan Hoek Ondanks de vrijspraak achtte het hoogste administratieve orgaan van de rechterlijke macht bewe zen, dat de twee magistraten zich aan ernstige fouten hadden schul dig gemaakt Daarom achtte het college, bestaande uit 20 rechters, advocaten en notabele juristen, voldoende basis te hebben om de rechters definitief op non-actief te stellen. Een motie om vervolging in te stellen tegen drie van de vijf rech ters van het Hooggerechtshof, die hun twee collega's hadden vrijge sproken zonder de stapel bewijs materiaal in overweging te nemen, werd met 11 tegen 9 stemmen afge wezen. ADVERTENTIE genwoordiger van het VN-Ontwik- kelingsprogramma in Boekarest, die zei dat Bota 'zeer geschokt' was over de toestand van zijn vrouw. 'Hij is nog steeds stafmedewerker van de VN en wil naar Genève te rugkeren om zijn werk te voltooi en,' zei Eichhorn in een telefonisch interview met Associated Press. 'Maar hij kan niet reizen,' voegde hij daar zonder nadere uitleg aan toe. De Coördinatieraad van de VN- staf in Genève heeft de Roemeense regering beschuldigd van 'flagran te schending' van het principe dat de internationale organisatie onaf hankelijk is, en erop aangedrongen dat Bota zo spoedig mogelijk toe stemming krijgt om naar Genève te komen. Katinka heeft astma, wekenlang heeft ze er geen last van, maar dan ineens krijgt ze het te kwaad. Dan moet ze afhaken. Katinka en haar duizenden lotge noten hebben bijvoorbeeld last van rook, huisstof, guur weer of van dat lieve huisdier- Door onderzoek, voorlichting en direkte hulp wil het Astma Fonds ervoor zorgen het lot van kleine mensen als Katinka en volwassenen te verlichten. Kollekteweek 12-18 mei

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7