K%4? Steeds Veegdienst kan werk niet aan 1111 r Hf i LH 3 October-Vereenigiiig eeuw oud: gedenkboek en expositie KOFFIEOORLOG! Bedrijf van fraude van één miljoen verdacht Interne notitie:Frustraties door onderbezetting LEIDEN ADVERTENTIE iROODMERK PAK 250 GRAM I SNELFILTER PAK 250 GRAM Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Onzekerheid Een heel ontvangstcomité stond gistermiddag vóór het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst te trappelen van onge duld: Henriètte van Dongen (PvdA-wethouder), Jit Peters (PvdA-wethouder) en Leo Meijer (voormalig fractievoorzitter van de PvdA in Leiden). De Lange- brug werd afgetuurd, maar al wie er kwam: niet de grote leider van de PvdA, Joop den Uyl met Lies- beth en oud-staatssecretaris Ien Dales aan zijn zijde. Den Uyl, op verkiezingscam pagne, zou met het personeel van de GSD komen discussiëren. De kantine zat inmiddels boordevol. Half vier had hij er moeten zijn, maar om kwart voor vier was het gezelschap nog steeds niet gear riveerd. GSD-directeur Jan Kleijne liep zenuwachtig in en uit. Den Uyl zou om half vijf al moeten vertrekken naar de Pie terskerk, dus zo liep die discus sie mooi de mist in. De temperatuur in de kantine liep inmiddels hoog op. Wat wil je met zoveel aanwezige ambte naren? Was den Uyl in Gouda blijven steken, waar hij op de markt in het kader van de cam pagne rode rozen had lopen uit. delen. Of was de Hoge Rijndijk door het nieuwe busbanenpro- ject zo overvol dat hij in de file stond? Kleijne wist het ook niet meer en besloot tot het stellen van een daad: "Laten we alvast maar een borreltje nemen. Maar als ze binnen komen moet ieder een meteen gaan zitten, dan kan de discussie beginnen". Nou dat borreltje was niet te gen dovemansoren gezegd: het buffet werd bestormd door dor stige ambtenaren. De stemming werd meteen een stuk joliger. Op een gegeven moment viel het woord 'samenzang' zelfs. "O jee", dachten wij bevreesd, want de tekst van 'De Internationale' valt er maar niet in te stampen. Gelukkig kwam vlak voor vier uur het illustere gezelschap bin nen. De "confrontatie tussen po litie en de ambtelijke werk vloer", zoals Kleijne het uidrük- te, kon meten beginnen. In korte tijd werden zaken als woningdelersregeling ("in deze vorm afschaffen", vond Den Uyl), fraudebestrijding ("wel doen, niet om het geld, maar om dat het de hele boel verziekt", al dus Dales), en werkloosheid be sproken. Als uitsmijter kwam het takenpakket van de GSD op tafel: Dales zou willen dat derge lijke diensten doeltreffend werken als een goeie fabriek. Dat kon wethouder Hans de la Mar, die, voorzien van zomers kapsel, ook aanwezig was, alvast in zijn oren knopen. Feestje? Volgende week viert de Lèidse politie feest. Op 22 mei wordt het nieuwe politiebureau aan de Langegracht officieel geopend en dat ze daar blij mee zijn moet aan den volke worden getoond. Commissaris Mostert vindt dat tenminste: "We hebben zestig jaar in de Zonneveldstraat geze ten. Met tweehonderd man zijn we van het ene naar het andere pand verhuisd. Dat had een in tern karakter. Maar we willen on ze tevredenheid extern laten blij ken". Behalve de feestelijke opening door minister De Korte (binnen landse zaken) wordt er ook een internationale politie-sterrit ge houden. Dat betekent dat er heel wat buitenlandse politiemensen in Leiden zullen verblijven. Niet alleen om te fietsen, maar ook om 'grapjes' te maken. Zo zullen bijvoorbeeld Franse agenten het verkeer gaan regelen. Dat wor den Parijse toestanden dus. Sommigen vinden de politie echter een weinig feestelijke or ganisatie. Dat er een feestje LEIDEN - In de Pieterskerk zijn vanochtend twee zogenaamde rouwborden onthuld.Het ene rouw- bord is het wapenbord van Agneta Emerentia van Lanschot, echtgeno te van Pieter Cornelis van Leyden en grootmoeder van de laatste telg uit het geslacht Van Leyden, Diede- rik van Leyden. Zij werd op 31 de cember 1748 in de Pieterskerk be graven. Het andere rouwbord is het wa penbord van haar kleinzoon Jacob Francois Gael (oudste broer van Diederik van Leyden), die op 21-ja- rige leeftijd overleed (hij was toen al secretaris van Leiderdorp). Op 22 oktober 1789 werd hij eveneens in de Pieterskerk begraven. Beide rouwborden werden in 1795 geveild waarbij enige Leidse families de borden, die op hun voorouders betrekking hadden, hebben gekocht. Zij hebben de bor den later geschonken aan het mu seum De Lakenhal. Na ruim 190 jaar afwezigheid zijn de rouwborden thans weer te rug op de plaats waar ze vandaan kwamen. De borden blijven eigen dom van De Lakenhal maar zijn, na een restauratiebeurt, in langdu rige bruikleen afgestaan aan de Pieterskerk. Op de foto wordt mr. Chr. de Jong van de Stichting Pieterskerk onder zijn aanwinsten gefelici teerd door prof. mr. H.W. van Soest voorzitter van de vereniging Oud- Leiden. Ifoto Holvast) Lekkage bij politie LEIDEN - In het spiksplinternieu we gebouw van de Leidse politie is vanmorgen in alle vroegte wate roverlast ontstaan op de eerste ver dieping. Een zogenoemd over- drukventiel was gaan lekken, waardoor de ruimte waar de mu ziekinstrumenten worden bewaard alsmede een deel van de gang blank kwamen te staan. Schade werd rïiet veroorzaakt. De brand weer heeft het water weggezogen. LEIDEN - De Leidse politie heeft de directeur van het bedrijf Free Food Nederland bv, een 34-jarige man uit Zandvoort, gearresteerd in verband met een fraudezaak in le vensmiddelen waarmee ruim één miljoen gulden is gemoeid. Niet uitgesloten wordt dat meer arresta ties zullen volgen. Het bedrijf wordt er van ver dacht 25 bedrijven uit binnen- en buitenland te hebben opgelicht door grootscheepse bestellingen te doen, maar bij levering niet te beta len. De goederen, vooral ingevro ren produkten als vis, kipfilet en garnalen en verpakkingsmateria len en blikgroenten, werden on middellijk tegen scherpe prijzen doorverkocht naar allerhande af- Free Food Nederland, inmiddels failliet verklaard, is een Zwols be drijf maar de bestelling werden vanuit Leiden gedaan. Het bedrijf zetelde in een pand aan de Lange gracht. Free Food heeft bij de 25 gedupeerde bedrijven in totaal on geveer vijftig orders geplaatst. Vol gens de politie werd steevast eerst een kleine bestelling gedaan, die keurig werd betaald. Op die ma nier werd het vertrouwen van de leveraniers gewonnen. Een Har- derbergs bedrijf dat verpakkings materialen had geleverd, ging op die manier voor 185.000 gulden het schip in. Bij een Zweed, die het be drijf van zalm en andere vissoorten had voorzien, heeft Free Food een rekening van 70.000 gulden open staan. Behalve Nederlandse bedrij ven zijn ook een Belgisch, een Duits en een Frans b'edrijf gedu peerd. Het gaat om in totaal ruim één miüoen gulden. Een en ander speelde zich af tus sen eind november vorig jaar en ja nuari dit jaar. De politie heeft de zaak sinds half februari in onder zoek. Vanaf die datum ontving zij een reeks van klachten van leve ranciers die ondanks herhaalde aanmaningen hun geld maar niet kregen. De directeur meldde zich maandag op verzoek van de politie op het bureau, waarna hij in verze kerde bewaring is gesteld. Van de goederen is nog niets teruggevon den. Gevangenisstraf wegens overval DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een Lei- denaar veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij de beroving van een bejaarde Hagenaar in januari van dit jaar. De Leidenaar maakte samen met een eveneens aan heroi ne en cocaine verslaafde vriend 34 eurocheques en 26 girobetaalkaar ten van de bejaarde kennis buit. De man werd daarbij gekneveld en met zijn hoofd op de grond gesla gen. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de 3 Oc- tober-Vereeniging zal er dit jaar een geïllustreerd gedenkboek wor den uitgegeven. Het gemeentear chief en het Stedelijk Museum 'De Lakenhal' werken daaraan mee. "Zo ontstaat een levend beeld van het hele 3-oktobergebeuren: van stad en bevolking uit de tijd van het beleg in 1574, van de vieringen in de loop der eeuwen, de contac ten met de universiteit en met de studenten, tot en met markante on derdelen van de feestviering in la tere jaren", zegt de vereniging. In de tijd van de viering zal er overigens ook een tentoonstelling in de Lakenhal te bezichtigen zijn. "Kostelijke schatten uit het archief van de 3 October-Vereeniging zul len worden getoond", belooft de organisatie. Ook op andere manieren zal men dit jaar proberen de viering van 3 oktober extra te belichten. Zi is er bijvoorbeeld het scholenproject Aan het begin van de persconfe rentie over de postkoetsenrace werd er een telegram van konin gin Beatrix voorgelezen: zij felici teerde de Leidse 3 October-Ver eeniging met het eeuwfeest dat dit jaar wordt gevierd. 'Leiden, het klapstuk van Neder land'. Leerlingen van Leidse scho len voor basis-, buitengewoon en voortgezet onderwijs krijgen met een na de zomervakantie een 'doos' met ideeën en informatie. Er zijn zes thema's die verder uitgewerkt kunnen worden, thema's die be trekking hebben op de stad Lei den. Aan het einde is er een presen tatie. In Den Haag maakte de 3 Octo ber-Vereeniging gistermiddag ver dere bijzonderheden bekend over de postkoetsenrace die van Gro ningen naar Leiden zal voeren. Na afloop daarvan maakten de verte genwoordigers van vereniging hun opwachting bij de Spaanse ambas sadeur. Hij werd uitgenodigd om te zijner tijd het laatste dee1 van het traject (Lisse-Leiden) per koets af te leggen. Dan moet dan gebeuren samen met de vroegere Leidse wet houder Schoute, thans burgemees ter te Wassenaar. Volgens Rorsch is Schoute vooral gekozen in ver band met zijn voornaam. Piet Hein. In totaal kunnen er zo'n honderd mensen worden vervoerd door de koetsen. Elke koets zal overigens een draadloze telefoon bevatten. Dat lijkt een anachronisme, maar het is natuurlijk wel handig als er onderweg wat gebeurt, aldus de voorzitter van de 3 October-Ver eeniging. Op de vraag hoeveel het spekta kel gaat kosten, antwoordde Rofsch: "Het zou in de miljoenen lopen, ware het niet dat veel men sen belangeloos meewerken". En dan zijn er natuurlijk nog de talloze sponsors, ook wat dat betreft kan er een vergelijking met de Tour de France worden gemaakt. PvdA-kopstukken Joop den Uyl Gemeentelijke Sociale Dienst wordt georganiseerd vinden zij geen pas geven. Het Komitee 'Verzet tegen Kittenpret' roept onder meer in de anarchistische krant 'De Zwarte' op tot een de monstratie/blokkade van het bu reau op 22 mei. De dag ervóór willen zij een tribunaal houden over de handelswijze van de poli tie. Tijdens wat zij een 'axiedag' noemen, zullen de actievoerders onder het motto 'Do it to them before they do it to us' een 'de mo/blokkade met effecten' orga niseren. In de oproep daarover het volgende: "Deze dag hebben we aangegrepen om te demon streren, te blokkeren en wie weet nog meer verrassingen, maar dat verklappen we natuurlijk niet. (-) De opening zal om 13.00 uur ver richt worden door minister de Korte, is aangekondigt Eerde re aankondigingen noemden een lid van het koninklijk huis als of ficiële opener. De aanwezigheid van dit lid is vooralsnog ondui delijk, durft zij/hij misschien nu al niet meer te komen?" Het is de bedoeling dat de ac- en Ien Dales rechts) beantwoorden vragen van medewerkers van de (foto Holvast) tievoerders zich 'al om 10 uur 's ochtends en wel bij de universi teitsbibliotheek, op de Witte Sin gel 26, verzamelen. Als alles en iedereen er is (spandoeken, toe ters, bellen en verrassingen) dan gaat de tocht naar het nieuwe po litiebureau op de Langegracht. "Daar aangekomen blokkeren we het buro en zullen we onder zoeken, hoe kliëntvriendelijk de ontvangstbalie nu eigenlijk is". Doel van de blokkade is om de feestelijke opening van het bu reau te verstoren. "Ze komen er niet in. Slepen en sjorren zal daar niets aan veranderen; als ze ge weld gaan gebruiken, dan..." staat het dreigend in het pamflet. "Komt allen!! De deksel moet van de doofpot!! De druk moet op de ketel!! Het moet mooi weer zijn (radiootje mee!)". Feestje? (2) Commissaris Mostert is van deze dreigementen een beetje verdrie tig geworden. "Dat er een tribu naal wordt georganiseerd als be zinning op de politie-taak, uitste kend. Daar heb ik geen probleem mee. Maar die blokkade wijs ik ten sterkste af'. Ook het versto ren van de politie-sterrit, die de actievoerders hebben aangekon digd, vindt Mostert betreurens waardig. "Dat is nu eens een van de weinige keren dat de politie niet als begeleider van een op tocht of demonstratie optreedt. Ik vind het vreemd om een ope ningshappening te gebruiken om je ongenoegen over de politie in binnen- en buitenland te ui ten". Gaat de politie optreden? "We zullen attent reageren. We willen geen escalatie. Waar nodig is, zul len we reageren zoals het hoort. Maar het is wel jammer dat we onze activiteiten misschien hier aan moeten geven". Mostert wil best 'on speaking terms' met de actievoerders blij ven. Het telefoonnummer op het actie-affiche is door de politie al een paar keer gebeld. Maar het 'Komitee verzet tegen kittenpret' kregen ze niet te pakken. Zeker te druk met het voorbereiden van de actie. LEIDEN - De veegdienst van de directie reiniging heeft 24 mensen te kort om de stad goed schoon te houden. De dienst wordt momenteel 'gefrustreerd' door onderbezet ting en lage prestaties, die voortvloeien uit een gebrek aan controle op het werk. Behalve de extra arbeidskrachten zou de dienst ook voor ongeveer 1,1 miljoen extra mate rieel nodig hebben en jaarlijks een paar ton voor onder meer het onderhoud. Inmiddels is in het programma van het nieuwe college ongeveer een miljoen gulden extra ge reserveerd voor de veegdienst. Afgaand op een notitie van de di rectie reiniging, staat het er met de veegdienst niet best voor. De ve gers kunnen onvoldoende werk verzetten doordat zij moeten inval len bij de vuilophaaldienst. Vaak moet een beroep wordtn gedaan op mensen die dit werk niet ge wend zijn en er lichamelijke klach ten van krijgen. De veegdienst heeft altijd al te kampen gehad met een hoog ziekteverzuim, maar door invallers in te schakelen wordt dat alleen maar hoger. Overschot Er is bij de dienst een groot over schot aan verlofdagen. Door de in voering van de arbeidstijdverkor ting (atv, een dag per vier weken) blijven de normale verlofdagen staan. Momenteel worden ze dan wel versneld opgemaakt, maar dat betekent dus weer onderbezetting. De door de atv vrijkomende uren zijn voor zestig procent herbezet. Volledige herbezetting betekent twee man erbij. Een ander probleem vormen overuren, die nog in vrije tijd moe ten worden uitgekeerd. In de win ters van 1985 en 1986 is een groot aantal overuren gemaakt bij de gladheidsbestrijding. De afdeling reiniging mist daardoor gemiddeld twee man per dag. Voor die men sen zijn echter geen vervangers be schikbaar. Verder meldt de notitie nog een vierde oorzaak: "Door de grote aanslag die op de veegdienst wordt gepleegd, is de motivatie op een gegeven ogenblik slecht. Daarbij komt nog dat er door een tekort aan opzichters er toch geen contro le is, zodat bij een aantal mensen, de produktiviteit nogal te wensen overlaat. Gelukkig wordt op dit ogenblik een aanvulling op het toe zichthoudende personeel gereali seerd". De conclusie die uit dit lijstje klachten voortvloeit is dat bij de veegdienst minstens acht mensen extra nodig zijn. Jaarlijkse kosten: 408.000 gulden. Die komen dan bij de 31 vegers die voor 1985 op de begroting stonden. Deze mensen hebben in werkelijkheid echter maar iets meer dan de helft van hun tijd aan straatvegen kunnen besteden. Gisteren was er bijvoob- eeld helemaal niemand op pad om de stad te vegen, terwijl reinigings directeur Logtenberg zich een dag onlangs kan herinneren dat twee mensen beschikbaar waren, in plaats van twintig. Schoner De vegers houden zich bezig met het dagelijks vegen van de Haar lemmerstraat en Breestraat, de winkelcentra in de buitenwijken en belangrijke routes in de binnen stad (onder meer de Hooigracht, marktenroute en Steenstraat) drie keer per week. Oudere wijken ko men eens in de drie tot vier weken aan de beurt, terwijl bijvoorbeeld het laagbouwgedeelte van de Me- renwijk en de Stevenshof twee keer per jaar een beurt krijgen. Als de stad schoner moet worden is dat duur, wordt verder becijferd. Het winkelgebied in de binnenstad dagelijks vegen en de buitenwij ken eens in de twee weken vergt negen peisoneelsleden extra (470.000 gulden per jaar) en vijf veegmachines en -wagens (560.000 gulden 62.000 gulden jaarlijks). Wil men de garantie dat de bin nenstad dagelijks en de buitenwij ken een keer per week worden ge veegd, dan zijn nog eens zeven mensen extra nodig (357.000 gul den per jaar), 500.000 gulden aan rollend materieel en 60.000 gulden voor onderhoud en dergelijke. Het voorkomen van vervuiling van de stad door prullebakken gaat ook nog wat kosten. Er zijn er hon derd nodig (250 gulden per stuk) en voor vervanging en onderhoud jaarlijks 10.000 gulden. Onkruid Verder zijn er ook nog enkele tienduizenden guldens nodig voor onkruidbestrijding. Sinds een jaar of twaalf wordt geen onkruid meer bestreden met chemische midde len. Op sommige plaatsen tiert het onkruid daardoor welig, zoals op het Pieterskerkplein en het Vrou wenkerkplein. "Het lijkt niet niet onverstandig op dit soort plaatsen toch met chemische middelen het onkruid te bestrijden. Proeven met niet-chemische middelen hebben totaal geen effect gesorteerd". Ge schatte kosten: enkele tienduizen den guldens. Reinigingsdirecteur Logtenberg heeft zich van harte achter de - overigens interne - notitie gesteld en haar naar wethouder Kuijers doorgestuurd. Hij noemt de veeg dienst momenteel een gekkenhuis. Maar hij toont zich al redelijk te vreden met het miljoen extra dat in het collegeprogramma is uitge trokken voor de dienst. Hoewel nog niet is beslist hoe dit geld pre cies wordt uitgegeven, betekent dat in elk geval dat na twee bezui nigingsrondes de reinigingsdienst niet verder wordt gekort. Minicontainers "Ik hoop dat we over drie of vier maanden de zaken voor een groot deel weer voor elkaar hebben. Als het goed is hebben we er dan drie opzichters en een hoofdopzichter bij. Momenteel doen we wat we kunnen, met wat we hebben", al- Straatvegers, vanochtend in de P.J. Blokstraat. Om de stad echt schoon te houden zouden er volgens de reinigingsdienst 24 van deze mensen bij moeten komen (f0to Holvast) dus Logtenberg, die er echter op hamert dat de veegdienst te weinig mensen heeft voor een adequate bemanning. Wat de oplossing van het tekort betreft op de langere termijn be treft hoopt Logtenberg op de in voering van de minicontainers. Hij erkent dat deze operatie, waarvoor een experiment deze maand be gint, best nog anderhalf of twee jaar kan duren. Maar als tachtig procent van Leiden zijn huisvuil in deze overmaatse emmers stort, on tstaat er ruimte bij de vuilophaal dienst, zijn mensen van de veeg dienst eenvoudig inzetbaar voor het ophalen van vuil en verdwijnt veel los vuil van straat, verwacht Logtenberg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3