Oegstgeest strijdt tegen flink tekort Brinkman tussen geïnteresseerden en biljarters Geen tweede bootjeshaven Bezuinigen en uitstellen 'Opgeleide jongeren steeds sneller baan' Veel lawaai door open garagedeur Leiderdorp Burgemeester Warmond praat met tennisgigant Subsidie anti-apartheid PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 14 MEI 1986 Agenda LEIDERDORP - Dinsdagmid dag, kwart over vier. Vijftien be jaarden zitten in de ontmoetings ruimte van het bejaardenhuis de Dillenburg aan de Cor Gordijn singel in Leiderdorp te wachten op minister mr. drs. L.C. Brink man van WVC. De excellentie is te laat. Twee bejaarden spelen in afwachting van zijn komst een potje biljart. Een vrouwelijk lid van het CD A-campagneteam legt aan een bewoner uit dat CDA Christen Democratisch Appèl betekent, maar de man begrijpt niet goed wat die partij nou ei genlijk is. "Kijk, vroeger had je KVP, CHU en ARP", vervolgt de CDA-vrouw. "Die vormen nu het CDA" Brinkman arriveert een kwar tier te laat, om half vijf. Hij houdt een korte inleiding, waarin hij stelt dat zijn partij iets wenst te doen voor het toenemende aan tal bejaarden ("Nederland ver grijst"). Het CDA wil "voorzie ningen verschuiven van de jeugd naar de ouderen". De extra be dragen moeten worden besteed aan meer verpleegkundig perso neel. Brinkman verduidelijkt: "Een mooi gebouw wil nog niet zeggen dat u geholpen bent". Na zijn toespraakje begeeft hij zich tussen die kiezers die de uit gaansdag aan zich voorbij heb ben laten gaan. "Het interesseert me eigenlijk geen fluit", zegt een Leidenaar voorin de zaal. "Ik was op weg naar de bibliotheek hier vlakbij en hoorde dat Brink man zou komen. Nou ben ik erg nieuwsgierig en was hier nog niet binnen geweest". Over de komst van de minister is hij cy nisch: "Dit is toch maar een gein tje om een paar mensen bezig te Dc minister van WVC, mr. drs. L.C. Brinkman, heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de gemeente Leiderdorp. Het offi ciële programma was als volgt: 16.45 uur: aankomst in be jaardehuis de Dillenburg, 17.30 uur: ontvangst in het gemeente huis, 18.15 uur: begin bezoek aan verpleeghuis Leyhtenrode, 19.30 uur: aankomst in de woon vorm voor lichamelijk gehandi capten en om 20.30 uur een CDA-bijeenkomst in de Schep- pingskerk. Geouwehoer Ook de biljarters zijn niet geïn teresseerd in het ministeriële be zoek. Terwijl Brinkman net weer achter het preekgestoelte plaats neemt, ruimt één van hen juist de biljartballen op. Zijn tegen stander heeft zich teruggetrok ken. Naar de minister luistert hij niet. "Het is toch allemaal geou wehoer. Daar heb ik toch niets Eén bewoner beklimt het spreekgestoelte. "Meneer Den Uyl legde gisteravond in Den Haag Vandaag de nadruk op het tekort aan personeel in verzor gingshuizen. Dat is overal waar ik met verzorgers praat een voortdurende klacht. Zelf zie ik ook dat ze vaak hard moeten werken". Applaus klinkt op. Brinkman antwoordt dat de ménsen die hier nu zitten vroe ger vaak wel langer en harder hebben moeten werken. "Den Uyl leert op zijn oude dag ook nog wel. Hij heeft het wel goed Een bewoner van het verpleeghuis Leythenrode in gesprek met minister gehoord, maar hij heeft nooit ge zegd hoe hij meer personeel wil betalen. Veel kritiek krijgt de minister tijdens zijn bezoek niet te slik ken. Ook niet van patiënten van het verpleeghuis en reactive ringscentrum Leytenrode aan de Hoogmadeseweg, waar de minis ter aariKom'i na een ontvangst ïn het gemeentehuis door burge meester A.J.A.L. Bruggeman. Alleen Leyth'enrode-bewoner R.J. den Hertog sr. vraagt tijdens de rondgang over twee afdelin gen van het verpleeghuis, spe ciaal aandacht van de bewinds man. "Twee jaar geleden heb ik een protestbrief geschreven aan staatssecretaris Van der Reyden over bezuinigingen bij verpleeg tehuizen en ziekenhuizen, maar daar heb ik nooit antwoord op gekregen' Minister Brinkman wist niets van de brief af. Daarom las Den Hartog de bewindsman een nieu we brief voor, waarin hij weder om zijn bezorgdheid uitspreekt over een tekort aan verplegend personeel. "Kom hier maar een week dan kan u het zelf zien. Uw witte jas hangt hier al". Ondanks zijn kritiek, stemt hij toch op het CDA. "Brinkman kan er ook niets aan doen. Kijk als één zoon vraagt pa geef me een knaak, dan is dat geen probleem. Maar wan neer veertig zonen een knaak vragen, dan bedenkt de vader zich wel". Ook een andere bewoonster beklaagt zich over het personeel stekort. "Wanneer een verpleeg ster lang met een mevrouw zit te praten, denk ik geef mij nou eerst maar eens mijn bak water. Ik wil me ook wel wassen". Vol gens haar komt het vaak voor dat patiënten niet snel naar de wc kunnen. een lunch in Leythenrode, ver trekken de CDA-ers, Brinkman en een tiental hooggeplaatste christen-democraten, naar een woonvorm voor lichamelijk ge handicapten aan de Hans Vonk- straat in Leiderdorp. De minister luistert aandachtig naar de be woners, van wie ongeveer de helft naar de ontmoeting met de minister is gekomen. Eén van her. geeft aan Brinkman een krantebericht uit Trouw van za terdag. Daarin staat dat lichame lijk gehandicapten boven de twintig jaar niet meer mogen stu deren. "En dat is een CDA-wets- voorstel", verklaart de bewoner later. "Minister Brinkman wist er nog niets vanaf. Misschien had hij geen zin om er over te praten, dat weet ik niet". Martien van der Meij, een 24- jarige gehandicapte en voorzitter van de bewonersraad, leidde de minister door de woonvorm waarin 20 lichamelijk gehandi capten wonen. "Ik praat graag en gemakkelijk. Alleen in het begin, toen ik de minister een vraag stelde over geld, ons enige echte probleem, liep ik wel even rood aan", vertelt hij trots. "Toen we eenmaal boven langs de kamers liepen, kwam ik in mijn eigen straatje en was ik niet bang Ook hier loopt de rondleiding uit. Om negen uur vertrekt de minister naar een CDA-bijeen komst in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan, waar hij om half negen al had moeten zijn. Gemeenteraadslid N.H.M. van Jaarsveld vindt dat niet erg. "Dit is belangrijker dan zo'n ver kiezingsbijeenkomst". ROBERT-JAN VONK OEGSTGEEST - Een tekort van bijna 90.000 gulden, opgeteld bij de investeringslasten voor 1987 zal de gemeente Oegstgeest volgend jaar een begrotingstekort van bijna 350.000 gulden opleveren. In de raadscommissie financiën werd gisteravond duidelijk dat voor dit nadelig saldo een dekkingsplan moet worden gemaakt. De commissie, gisteravond voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen, boog zich over het advies van B en W. Dit behelst een aantal kortingen waarna toch een tekort van ruim een halve ton resteert. Het dekkingsplan bestaat onder meer uit bezuinigingen op het on derhoud van wegen en de voorzie ningen van voetbalclub ASC, het uitstel van de aanleg van riolerin gen in de Dorpsstraat en de vervul ling van gemeentelijke vacatures, één maand later dan gebruikelijk. Om het gat te dichter, stelde me vrouw H. van Vloten (VVD) boven dien voor de prijs voor het sluiten van huwelijken wat op te schroe ven. Een actieve voorlichtingscam pagne zou volgens haar het huwen in Oegstgeest aantrekkelijker moe ten maken. Hoewel mevrouw van der Bend (CDA) het er niet mee eens is de rioleringswerkzaamhe den op de lange baan te schuiven, blijkt dit werk toch afhankelijk te zijn van de realisering van de Haas- wijklaan en van de ministeriële goedkeuring voor het 'rehablitatie- plan oude dorp' dat volgens hoofd WASSENAAR - In Wassenaar staan ten opzichte van andere gemeenten relatief veel mensen van middelbare leeftijd als werkzoekende ingeschre ven. Jongeren, zeker met een hogere opleiding, blijken daarentegen steeds sneller aan een baan te komen. In totaal stonden er het afgelopen jaar in Wassenaar zo'n 630 werklozen geregistreerd, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie welzijnszaken alwaar het jaarverslag van de stichting Niet Beroepsmatig Actieven (NBA) over 1985 werd besproken. De stichting, die in 1983 werd opgericht en louter door vrijwilligers wordt gerund, kampt met een schreeuwend tekort aan vooral jonge, des kundige bestuursleden. Volgens wethouder V.J.W. Wensveen (welzijn) zijn de contacten met ondermeer Time Out en Nieuw Nijevelt hierover tot dusverre vruchteloos gebleken. Daarnaast wees de heer Bemelmans van de afdeling welzijn, op het grote verloop onder Wassenaarse werkzoekenden, met name onder jon geren. De Vries (D'66) en Van Rij (CDA) brachten de geruchten ter sprake als zou de NBA onvoldoende doen voor mensen zonder werk die een eigen bedrijfje zouden willen starten. De Vries "Ik hoorde dat men net zo goed elders folders zou kunnen gaan halen". Volgens Bemelmans klopten die geruchten, welke ontstonden tijdens een verkiezingsforum in Huize Wil- librord, niet. Uit het jaarverslag blijkt dat het animo onder schoolverlaters en ande ren zonder werkervaring om een half jaar werkervaring bij een verzor gingshuis op te doen, nihil is. Het betrof in 1985 slechts één persoon. Nog meer droefenis bij het milieu-project, een schillenophaaldienst voor vrij willigers, alsmede het inzamelen van glas en papier, iets dat na een klein jaar wegens een totaal gebrek aan belangstelling werd opgeheven. Meer succes had het fïetsen-project waarbij oude fietsen, voor het merendeel via de politie verkregen, werden opgeknapt en verkocht. Ongeveer 35 Wassenaarders profiteerden hiervan. gemeentewerken Hermes nu nog ergens in de la ligt van een rijks ambténaar van het ministerie van WVC. PvdA-fractieleidster Bosman kan zich niet erg druk maken over het tekort. "Gezien onze reserves zit dat wel goed, dus ga ik niet nog ergens drie centen los zitten te peu ren. Daarom vind ik tarievenverho- ging voor de burger volstrekt on aanvaardbaar. Het voorstel om va catures één maand later dan nor maal te vervullen vind ik evenmin een goede bezuiniging, gezien de voortdurend toenemende werk druk op het raadhuis", aldus de PvdA'er. Omdat de commissie zich in meerderheid uitsprak tegen het de burgers opleggen van een belas tingverhoging, stelde CDA-wet- houder Van Veen voor het tekort van ruim 50.000 gulden op te vul len met de gelden uit de reserve voor de woningwetwoningen. Hersenschudding 11-jarige fietser LEIDERDORP - Een 11-jarige Lei derdorpse jongen heeft gistermid dag op de Laan van Ouderzorg een hersenschudding en flink wat kneuzingen overgehouden aan een onhandige manoeuvre van een Lei- derdorpse automobiliste. De vrouw verkeerde vermoedelijk on der alcoholische invloeden. Ze reed op dc Laan van Ouder zorg in de richting van de Engelen- daal en had daarbij toaal niet in de gaten dat er een jongen op een fiets voor haar reed. Ze ramde hem van achteren en vervoerde de jongen enige meters op haar motorkap. De fietser is overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. Van het fietsje was vrijwel niets meer heel. De bootjeshaven bij de Warmondse Speelweide. (archieffoto) Warmondse bezwaarmakers tevreden naar huis WARMOND - Dé tweeëntwintig bezwaarschriften die zijn inge diend tegen het Warmondse be stemmingsplan Koudenhoorn- Zwanburg hebben gisteravond in een hoogst merkwaardige bijeen komst van de raadscommissie ruimtelijke ordening nauwelijks problemen opgeleverd. Uiteinde lijk keerden de commissieleden en de in groten getale opgekomen re clamanten tevreden huiswaarts. De laatsten ondanks het feit dat hun bezwaarschriften ongegrond werden verklaard. Bijna al de bezwaren, voorname lijk afkomstig van jachthavens en andere watersportbedrijven, richt ten zich tegen de geprojecteerde bootjeshaven bij het recreatie-ei land Koudenhoorn. Een haven die beheerd had moeten worden door de plaatselijke Vereniging Bootjes- den gesprokem den dat de tweede bootjeshaven nipt Hnnr n. v,™i,in, besteed aan het aanlegprobleem haven en die was bestemd bootjes, niet groter dan zes meter. In Warmond is al zo'n haven, bij de Speelweide, maar de capaciteit van die haven zou bij lange na niet toe reikend zijn. De watersportbedrij ven zijn fel gekant tegen de komst van nog een - mede door de ge meente gefinancieerde - bootjesha ven omdat zij hierin een vorm van oneerlijke concurrentie zien. Zeer onlangs is bekend gewor- niet door gaat. De Vereniging Bootjeshaven heeft een enquête gehouden» onder haar leden en daaruit is duidelijk naar voren ge komen dat de behoefte eraan ont breekt. In plaats van een tweede haven zien de leden veel liever uit breiding van de bestaande haven bij de Speelweide. Het zou gaan om een uitbreiding van zo'n 100 aanlegplaatsen. De tweede haven is minder in trek omdat men vreest dat de sociale controle er tekort zal schieten, de afstand haven-brug te groot wordt bevonden en de effi ciency van het beheer van één ha ven veel groter zou zijn. Markt Over de bezwaarschriften hoefde gisteravond dus nauwelijks te wor- be- van kleine bootjes om de doodeen voudige reden dat dat te weinig op brengt. Zouden B en W en de raadscommissie zich akkoord ver klaren met de bezwaarschriften dan zou de indruk worden gewekt dat ze wél tegen de bootjeshaven zijn. Voorts ligt het natuurlijk zeer voor de hand dat door de wijzigin gen van de plannen straks de be zwaarmakers van hun strijd tegen de tweede haven een strijd tegen de uitbreiding van de bestaande haven zullen maken. De argumen ten van voor en tegenstanders zul len dezelfde zijn. WOENSDAG Leiden Raadscommissie onderwijs. Gulden Vlies Breestraat, 20.00 uur. Lezing Franse politiek, Suzanne Bur ger, Burgsteeg 14, 20.30 uur. Schouwburg. "Wedloop door de woes tijn. 20.15 uur. Lak-Theater, Independance "Mijnheer Harold en de boys, 20.30 uur. K&O Kapelzaal, Stalket trio, 20.15 uur. Leiderdorp Kruisgebouw. Lezing over voeding, Ei kenlaan 25, 19.30 uur. De Menswording, Spreekbeurt VVD. Heelblaadjespad hoek Gallaslaan. DONDERDAG Leiden Openbare vergadering V.C.N., Antho- nius Clubhuis. Mare 43. 20.00 uur. Centrum EX-'85. Lezing over versla ving, Middelstegracht 40, 20.00 uur. Raadscommissie Volkshuisv. en sport, Guldenvlies Breestraat. 20.00 uur. VVDM Spreekuur. Breehyus, 19.00 - 22 00 uur. Lak-Theater, "Mijnheer Harold., en de boys",20.30 uur Schouwburg, "De uitzondering", 20.15 Lezing over fotografie. De Burcht, Burgsteeg 14. 20.30 uur. Spreekuur PvdA, Breestraat 125,19.00 - 21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, spreekuur, 18.30 - 20.30 uur. Instituut Burgerraadslieden, Spreek uur, 18.30 - 20.00 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Langegracht 65, Soos. 21.00 t Leiderdorp Zijlkwartier, D66 lezing euthanasie, Van der Marckstraat, 20.00 uur. Filmkring 'La Luna', Muzenhof, Gor- dijnsingel4, 20.30 uur. Buurtver. 'De Buitengewonen' klaverj. en sjoelen, Muzenhof, Gordijnsingel 4. 20.00 uur. Hollandsche tuin. Verkiezingsbijeen komst, Hoofdstraat 24, 20.15 uur. Warmond Gemeentehuis. Commissie openb. werken, 20.00 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, Pianist Marius i. 20.30 uur. DEN HAAG/LEIDERDORP - Doordat een garagebedrijf aan de Leiderdorpse Droststraat 2 de gro te toegangsdeur geregeld open laat staan, ondervinden omwonenden veel last van lawaai. Dat bleek gis teren bij de Raad van State waar zij hun grieven tegen het bedrijf toe lichtten. Ook zoti er te veel vuil voor het bedrijf op de stoep staan en wor den auto's op plaatsen geparkeerd waar dat hinderlijk is. Verder he kelde buurtbewoner W.J. van der Groen het feit dat de gemeente niet actief controleert of de bepalingen van de hinderwet wel behoorlijk worden nageleefd: "Zij reageert al leen als er klachten binnenko men". Buurtbewoner G.A. Vink bracht naar voren dat de garage in het geheel niet in de wijk past. De aanwezigheid ervan zou de wonin gen in waarde doen dalen. Vergunninghouder T. Bavelaar, die inmiddels zijn bedrijf heeft overgedaan, bracht naar voren dat de deur van de garage wel open moet blijven omdat werken met gesloten deur erg lastig zou zijn. De huidige eigenaar voegde daar aan toe dat de ramen in de deur te hoog zijn zodat je bij gesloten deur niet meer naar buiten kunt kijken. Ook zou de temperatuur in de gara ge bij gesloten deur te hoog oplo pen. Het is volgens hem op dit mo ment voor het bedrijf te kostbaar om een andere deur in het pand la ten zetten. Last van geparkeerde auto's kunnen de buurtbewoners volgens de garagehouder niet hebben want. In de buurt van zfin bedrijf zouden voldoende mogelijkheid zjjn om auto's te stallen. gemaakt tegen iets dat toch niet komt. Toch deed zich een groot probleem voor. De commis- sie noch B en W hebben zelf geen bezwaar tegen die tweede bootjes haven en delen in geen enkel op zicht de bezwaren die de water sportbedrijven ertegen maken. Ze vinden dat met de bootjeshaven een gat in de markt wordt gevuld. De commerciële havens hebben tot op heden nauwelijks aandacht LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE OAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES WARMOND - De Warmondse bur gemeester Hendrickx-Vlaar zal binnenkort een gesprek voeren met Dekker. De burgemeester zal de tennisgigant uit de Veerpolder duidelijk maken dat "ook hij geen dingen mag doen zonder er ver gunning voor te vragen". Dekker gebruikt zijn tenniscom- plex en alles wat erbij hoort steeds meer voor zaken waarvoor hij geen vergunningen heeft. PW-fractieleider Slingerland bracht gisteravond in de raads commissie ruimtelijke ordening nog een voorbeeld naar voren. In het ANWB-blad Dc Kampioen had hij gelezen dat men bij Dekker voornemens is komende zomer een tentenkamp te organiseren. Volgens Slingerland een onver teerbare zaak omdat iedere boer die in Warmond een tent op zijn erf toelaat strafbaar is als hij daarvoor de vereiste papieren niet in huis heeft. Slingerland drong er bij de bur gemeester op aan haast te maken met het gesprek. "Ik ga met hem praten", aldus de burgemeester Slingerland: "Nog voor het kam peerseizoen?". Hendrickx-Vlaar: "Dat lijkt me wel praktisch, ja". OEGSTGEEST Op 24 mei begint de werkgroep Oegstgeest tegen apartheid (OTA) een actief meende toentertijd dat subsidie al leen kan worden verstrekt als het Oegstgeester aangelegenheid nifestatieweek. Waarschijnlijk betreft. Omdat dit nu het geval krijgt de werkgroep hiervoor een er is imm gemeentelijke subsidie van 1150 werkgroep gulden. De raadscommissie finan ciën maakte gisteravond nauwe lijks bezwaren tegen deze subsidie. Alleen VVD-raadslid H. van Vloten (VVD) wil de subsidie nog eens in haar fractie bespreken. "Het gaat hier om hel principe dat wc de apartheidsaffaire geen gemeente lijke aangelegenheid vinden", zei Van der Bend-Den Ouden CDA ..Zo veel andere problemen... (archieffoto! Een tijdje geleden heeft het Leid se Boycot Outspan Afrika (BOA), dat het initiatief heeft genomen tot de manifestatie week. Oegstgeest om subsidie verzocht. Het CDA gemeentelijke de slag gegaan - gaan de christen-democraten thans akkoord. Alle linkse fracties waren destijds al voor en juichen de ko mende actieweek van harte toe. Mevrouw Van der Bend betreur de het alleen dal gezien het grote aantal instellingen dat aan dc actie week meedoet (o.a. SJJO. Wereld winkel. Amnesty) slechts op het onderwerp apartheid wordt inge gaan. "Er zijn nog zo veel andere problemen waarvan het belangrijk is dat de Ocgstgcestcnaar zich er van bewust wordt", luidde haar oordeel. (behalve Sleuteltjes) ma -vrij van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192. O Vink. tel 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma -vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) 67.45 92,55 134.90 256,90 357.20 losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is met mogeli|k. Abonnementen kunnen op elke gewenstef dag ingaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.nv. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Juiianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 2221 JB (01718)12383 Hoofdredacteur drs JWE Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad. J Kroon Duin- en bollenstreek H IJ Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ. W F J Wirtz Sport P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv. P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2