Van Poppel grijpt rose trui in Giro 5 0T Onzekerheid plaagt Duitsers LD Zwolle terug in eredivisie Stompwijkse Boys bij laatste acht Nieuw record Den Haag Pino toch sterkste in Vuelta Franz Beckenbauer weet alleen dat hij nog niets weet Ontslag voor Sowj et-coach S^vervangend0OT Denen niet inWK-vorm Verlies basketballers WOENSDAG 14 MEI 1986 SPORT PAGINA 15 CATANIA (ANP) - Het heeft 33 deraerden - voor de zoveelste keer jaar geduurd voor de dubbelslag i Wim van Est in de herhaling zijn loopbaan veel te vroeg - op kop. Hij nam twee fietslengten kwam. Jean-Paul van Poppel, een voorsprong. Achter hem sloot Van 23-jarige ex-winkelbediende uit Bosch en Duin bij Utrecht, greep der Velde de deur voor Van Pop pel. Hij stuurde een beetje opzij, gisteren in de Siciliaanse haven- richting afrastering. „Sorry hoor", stad Catania zowel de tweede etap- excuseerde Van der Velde later, pe als de rose leiderstrui. „IJzeren Wimme" deed het voor in 1953 in de eerste etappe. Neder land kreeg ineens weer betekenis in de Giro. De laatste ritzege da teerde ook al weer van 1973 (Ger- ben Karstens). In Catania versloeg Van Poppel fameuze sprinters als Vanderaerden, Freuler en een lan ge reeks Italianen. Enkele meters voor de eindstreep flitste hij langs de stil vallende Vanderaerden. Zijn overwinning kwam niet ge heel onverwacht. Van Poppel had dit jaar al eens in Italië naam ge maakt als sprinter. In Ascoli Pice- „Geeft niets, Johan", antwoordde Van Poppel, „dat hoort bij ons vak. We zijn nu eenmaal van verschil- no, aan het eind van de vierde etap pe van de Tirreno Adriatico, bracht hij de verzamelde elite in de enige lende ploegen", massasprint een nederlaag toe. „Een kouwe kikker met een enorm Van der Velde had toch weer talent", noemde Hennie Kuiper ruimte gemaakt toen hij zag dat Van Poppel gisteren. „Hij is de Vanderaerden veel voorsprong beste van allemaal, als hij maar se- had, niet wetend dat de Belg vlak rieus als beroepsrenner weet te le- voor de eindstreep stil zou vallen, ven", stelde zijn ploegleider Roger Van Poppel gaf een schreeuw en Swerts, op de vlucht voor de door mocht er toch langs van Van der Velde om met een soort „katte- sprong" alsnog te winnen. „Hij moest me er wel langs laten of v mond, de uitgesproken favoriet, - ■- lag ineens languit op het asfalt. De Bk. Amerikaan verloor een minuut en BS 38 seconden, kostbare tijd met het 'fofM oog op het eindklassement. Kuiper «H JföwjH beperkte de schade tot 24 secon- f r wr den. Als oorzaak van de valpartijen BH werd de laagvliegende helikopter IjSJêÊÊUê: van de Italiaanse televisie gegeven. W F\\./ JHHB De toestand van Emilio Ravasio J||«P is nog steeds zorgwekkend. De Ita- liaanse coureur kwam maandag tij- ^HPf BB| dens de eerste etappe van de Ron- x de van Italië ten val. Hij krabbelde V M .V ^H weer op en bereikte ook nog de 1^" K M 5 V eindstreep in Sciacca, maar raakte W jjmk. JÊ/f® - 's avonds in zijn hotel in coma. Bij B een spoedoperatie in Palermo werd een bloedprop uit de herse- tfiPiWr nen verwijderd. De 23-jarige Rava- rBpK^HL Ty sio, die vorig jaar toetrad tot de rij- AXh w en der beroepsrenners, is inmid- 1 4 dels weer bij kennis. Een woord- 1111"f™ ■nt«i>Ti voerder van het ziekenhuis in de Een historisch ogenblik. Voor het eerst in 33 jaar is er weer een Nederlan- Siciliaanse hoofdstad noemde zijn der drager van de rose leiderstrui in de Ronde van Italië. Jean-Paul van (foto ANP) conditie stabiel maar ernstig. Poppel sloeg gisteren zijn 'dubbelslag' in Catania rondgespoten cham pagne. Van Poppel geloofde ook wel in zijn talent, i r durfde dat nooit waren met z'n tweeën tegen de grond gesmakt", verklaarde Van Poppel later. „Deze kans mocht ik me niet laten ontglippen". De tweede etappe van de Ronde van Italië kreeg niet alleen zo een tumultueus slot. De renners had- de 250 Catania afgelegd. Bij het naderen van fi- nishplaats Catania was er eerst een valpartij met Saronni en Kuiper, vijf kilometer verder een van Greg Lemond en weer met Kuiper. Le- hardop te zeggen uit schepper genoemd te worden. „Öf ik zou winnen of niet, ik kon in elk geval voor de spiegel gaan staan en tegen mezelf zeggen dat ik er alles aan had gedaan". Nederlands eerste rassprinter sinds Theo „Katapult" Smit (Tour den zeer landerig 240 '75) had speciaal naar de Ronde kilometer van Sciacca van Italië toegeleefd. „Natuurlijk", vertelde hij, „de Giro is de koers van de massasprints. Vorig jaar wel dertien. Daar moest ik bij zijn". Van Poppel werkte kalm aan zijn vorm al behaalde hij na de Tirreno Adriatico, mede door een kniebles sure, geen noemenswaardige resul taten meer. „In Frankfurt en Zü- rich voelde ik aan dat„de grote vorm onderweg was. Je moet het wel nog waarmaken natuurlijk. De hele ploeg reed in mijn dienst. Ie dereen verwachtte een etappezege van mij. Dat maakte me toch wel nerveus. Nu ik gewonnen heb, valt er een zware last van mij af. Ik kan nu rustig bekijken of ik er nog een tje kan pakken". Bij de dopingcontróle in Catania kreeg Van Poppel de felicitaties van Johan van der Velde. De Bra bander, zelf vijfde, had nog gepro- (ANP) - Alvaro Pino heeft gisteren onderstreept de beste renner te zijn in de Ronde van Spanje. De 29-jarige Galiciër was in de laatste etappe, een indi viduele tijdrit over twintig kilometer, het snelste. En dat terwijl iedereen verwachtte dat het voor Pi no moeilijk zou worden Robert Millar, tweede op een halve minuut, achter zich te houden. De Schot van de ploeg Post moest echter 33 se conden toestaan op de verrassende winnaar. Pino, drie weken geleden nog een betrekkelijk anonieme renner, reed in zijn geboortestreek en dat leek hem vleugels te geven. De Spanjaard was zelfs sneller dan ervaren tijdrijders als Laurent Fignon, Sean Kelly en Gerrie Knetemann. De Amsterdammer eindigde in de tijdrit op de twaalfde plaats en was daarmee de beste Nederlander. Millar, die goede hoop had op de laatste dag het gat met Pino te kunnen dichten, was ontgoocheld toen duidelijk werd dat hij, evenals vorig jaar, ge noegen moest nemen met de tweede plaats in de eindrangschikking. Terugkijkend op drie weken koers, concludeerde de Schot dat hij niet de minde re was geweest van de nummer één. „Pino heeft alle hulp gehad van de Spaanse ploegen. Dat was te verwachten. Maar ook Fignon heeft hand- en span diensten verricht. Toen ik ontsnapt was op de Sier ra Nevada, heeft hij Pino naar boven getrokken. Ik vind het onbegrijpelijk en onbehoorlijk dat een ve dette zich daarvoor leent." Millar zei dat hij volgend jaar niet meer in Spanje wil rijden. „Na alles wat we meegemaakt hebben, denk ik ook dat de ploeg Post hier niet meer ver schijnt." Gerrie Knetemann was evenmin enthousiast over de Ronde van Spanje. „Deze koers is een ware slijtageslag. Hiermee vergeleken is de Ronde van Frankrijk een maandje vakantie." ZWOLLE (GPD) - Voorzitter en geldschieter Martin Eibrink keek even met een gezicht van: breek me de bek niet open. De vraag luid de waarom er amper 3000 belang stellenden op het promotiefeest van PEC Zwolle waren afgeko men. „Het is het hele seizoen al zo", verklaarde hij, nadat zijn ploeg door een moeizame 1-0 (doelpunt Foeke Booy) overwinning op Wil lem II11 het vorig jaar verloren ge- gane terrein had herwonnen. „Ik zeg er maar niets meer van. We zien straks, in de eredivisie, wel of het wat beter wordt". Met een nieuw systeem, een ris kante tactiek en aanvallend voet bal maakte PEC Zwolle dit jaar in de eerste divisie in het spoor van de ongeslagen kampioen FC Den Haag voor een belangrijk deel de dienst uit. „Dat de supporters ons het vorige jaar de rug toe hebben gekeerd", vervolgde Eibrink, „kan ik heel goed begrijpen. Toen leek het er ook niet op. Nu hebben we echter lange tijd heel goed en aan trekkelijk gespeeld. Laatst tegen Eindhoven ging het een keertje minder, zoiets kan gebeuren. Maar als ik dan hoor hoe de jongens wor den uitgefloten stelt me dat teleur. De mensen zijn hier blijkbaar nog al kritisch". Trainer Co Adriaanse was er in elk geval alles aan gelegen niet al leen de eredivisie-status, maar vooral ook het publiek terug te winnen. „Dat het daar nog niet van is gekomen, heeft ook te maken met de negatieve instelling van de meeste tegenstanders. Hier spelen ze bijna allemaal zeer behoudend, waardoor de meeste wedstrijden in DORTMUND - Rinus Michels mag dan problemen heb- beerd 'de overwinning van Van ben met het gestalte geven aan het juiste concept voor Poppel te verhinderen. Op 300 me- Oranje; de moeilijkheden voor zijn Westduitse collega ter voor de eindstreep kwam Van- Franz Beckenbauer zijn nog veel groter. Vlak voor de laat ste test van zijn Mannschaft tegen Oranje (vanavond 20.15 uur in Dortmund) is de teamchef ongeveer net zo ver als de Griekse filosoof Socrates ooit was. Lang geleden zei die al: „Ik weet, dat ik niets weet", en zo is het in deze dagen ongeveer ook met Beckenbauer gesteld. MOSKOU (AP/ANP) - Eduard Malofejev is gisteren als coach van de nationale voetbalploeg van de Sowjet-Unie ontslagen nadat het elftal tijdens de voorbereidingen op het we reldbekertoernooi in Mexico vier keer werd verslagen. Zijn opvolger is Valeri Lobanovs- ki, de coach van Dynamo Kiev dat onlangs de Europese beker voor bekerwinnaars verover de, De vervanging van Malofe jev door de populaire Loba- novski komt een week voordat de Russische ploeg naar Mexi co afreist. Tot de selectie be horen II spelers van Kiev. Het is de derde wisseling in de technische leiding van de nationale ploeg, en de tweede maal dat Lobanovski aan het roer komt te staan sinds het teleurstellende optreden van de Russen tijdens de 'Mundial' van 1988 in Spanje. Volgens het persbureau Tass is Malofe jev 'op eigen verzoek' vervan gen en omdat er een zo groot aantal spelers van Kiev in de selectie zit Het povere optre den van de ploeg tijdens de voorronden en in oefenwed strijden lijkt echter de voor naamste reden te zijn geweest. De nieuwe trainer verklaar de zijn taak een grote verant woordelijkheid te vinden, ze ker nu de Sowjet-ploeg in de aanloop naar Mexico maar matig presteerde. „Een coach moet altijd klaar staan voor zijn vaderland ongeacht de si tuatie", zei Lobanovski. „Behalve die bereidheid moet een goede trainer in staat zijn de internationale ontwikkelingen op voetbalge- bied te analyseren". Drie weken voor de eerste wed strijd in Mexico, op 4 juni tegen Uruguay in Queretaro, staat nog niets definitiefs vast over de bezet ting van de plaatsen in zijn elftal, eenvoudig omdat hij de juiste men- door Paul de Tombe aantonen dat hij in zijn eentje de nog altijd niet op de juiste juiste richting kan aangeven. De naam van Thon komt dan ook niet in de basisopstelling voor, maar dat heeft mede te maken met een lichte blessure bij Thon, die zich gisteren beperkte tot een lichte looptraining. Ook voor de bezetting van de frontlinie zijn er nog vraagtekens. Het heroptreden van de Bremer Rudi Voller mocht Beckenbauer dan gelukkig stemmen, verder heeft hij maar erg weinig om bÜj te zijn. Vóller, die r plaats heeft kunnen zetten. In prin cipe niets ongewoons, omdat de beste samenstelling van een ploeg meestal tijdens een toernooi groeit, maar ditmaal kennen de Westduit sers wel erg veel problemen. Die doen zich voor in alle linies: in de achterhoede, op het midden veld en aan het front. Achterin is bijvoorbeeld de echte libero nog al tijd niet gevonden, Klaus Augen- thaler was de gebeten hond na de wedstrijd tegen Joegoslavië en al wordt de Bayern-speler dan ^her^ng genomen door zin, wel <!>de>a*ste van oi»n vjk r»iaatc xrorTfxirorHf» maanden van arts naar arts ging en ploegglnooT Nortert Ede? Uk «"eindelijk aan zijn lies werd ge vind die kritiek op Klaus onte- opraeerd, rmst bovendien nog recht"), het is zeker dat Matthias ",£5 Herget'tegen Nederland als laatste man zal fungeren. Tegenvaller Het enige positieve punt achter in was tegen Joegoslavië het optre den van debutant Norbert Eder. Als laatste erbij gehaald, is hij als een van de eersten verzekerd van ontbreekt", aldus Beckenbauer, die de spits daarom ook tegen Oranje laat spelen. Hij zal worden geflankeerd door Klaus Allofs van FC Köln. Test Karl-Heinz Rummennigge blijft moet ik geheel kunnen genezen". Onzeker is nog of Pierre Littbarski dp trin naar Middpn Amprika- dp knieblessure. „Maar ik heb het kan spelen. Hy onderging vanoch- moet maken die niet meegaan -«of w uLv voordeel dat ik geen speelritme tend een laatste test, die uit moet Mexico. Hoewel in dit verband al rest moet het tegen Holland maken. De licht geblesseerde Karl- Op het middenveld ontbreekt vanavond veteraan Felix Magath (32), die met een achillespeesbles sure kampt. Een tegenvaller voor Magath, omdat hij de wedstrijd te gen Oranje had willen aangrijpen om zijn plaats voor Mexico veilig te stellen ten koste van het jonge Schalke-talent Olof Ton, die tegen STOMPWIJK-Stompwijkse Boys voorbij gaat rest er tevredenheid Van Rijn liet het tweede team op- Karl-Heinz Rumenigge en Felix Magath zullen vanavond vanaf de tribune de verrichtingen van het Westduits voetbalelftal moeten volgen. Beide internationals, die hier alweer deelnemen aan de training, zijn herstellend van een blessure (foto anp> nog nooit een groep meegemaakt die zo kameraadschappelijk met elkaar omging", zei Beckenbauer in het trainingskamp in Malente. Toch zal het moeten Beckenbauer, die morgen de na- spelers bekend aldus de Inter-spits. „En ik maken of hij fit genoeg is om tegen de namen van Funkel, Grundel, het Nederlands elftal te voetballen. Mill en Rolff zijn gevallen, zal het ten. In de drie weken tot Mexico Problemen te over dus, voor hem moeite kosten, „want ik heb ons stadion niet echt aantrekkelijk waren. Ik ben er dan ook van over tuigd dat het straks in de eredivisie allemaal beter zal gaan. Dan krij gen we te maken met ploegen waartegen het gemakkelijker voet ballen is, omdat de meesten zich hier niet zullen verstoppen. Wij zullen ook proberen ons eigen spelletje te blijven spelen, hoewel dat vaak risico's zal inhouden. Ik denk dat deze ploeg dat aan kan, al zullen we ook best eens flink op onze donder krijgen. Daarvoor wil ik echter niet uit de weg gaan". Toen Adriaanse twee jaar gele den zijn intrede deed bij PEC Zwolle, koos de club voor een nieuwe richting. De tijd van spec taculaire aankopen en „volgevre ten vedettes" (citaat Martin Ei brink) werd afgezworen en onder het motto 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' werden er andere we gen ingeslagen. De daaropvolgen de degradatie werd door de direct betrokkenen als logisch ervaren en de promotie een jaar later kwam misschien zelfs iets eerder dan ver wacht. „Wij blijven echter trouw aan onze aanpak", zei Adriaanse gisteravond, terwijl zijn spelers een deur verderop in de kleedka mer de festiviteiten lieten begin- FC Den Haag verbeterde een re cord in de geschiedenis van het be taalde voetbal. De Hagenaars, vo rig weekeinde al kampioen gewor den, bleven dinsdag in het Zuiderpark voor de 33e keer onge slagen. Den Haag won met 4-1 van Helmond Sport. De laatste twee minuten konden niet meer worden gespeeld, omdat de dolenthousias te supporters het veld omstroom den. Telstar heeft zich boos gemaakt op de KNVB omdat de club geen uitstel heeft gekregen voor de wed strijd tegen NAC. Telstar moest be langrijke spelers als De Graaf, De Meijer en Van Oostrum afstaan aan het Nederlands militair elftal. De Velsense vereniging kwam mede daardoor niet verder dan een ge lijkspel (1-1) tegen NAC en kan een positief resultaat in de vierde pe riode nu haast wel vergeten. OSLO (DPA) - Het Deense voet balelftal heeft de juiste vorm voor de eindronde van het wereldkam pioenschap in Mexico nog niet te pakken. Gisteren verloor het keur korps van Sepp Piontek in Oslo met 0-1 van Noorwegen. Het was de achttiende nederlaag van Dene marken in een reeks van 79 inter landwedstrijden tegen de Noren. Het enige doelpunt werd gemaakt door PSV-er Halvar Thoresen, die een door de Anderlecht-verdediger Morten Olsen veroorzaakte straf schop in de 51e minuut onberispe lijk inschoot. Het spel van de Denen, net uit alle delen van Europa samenge stroomd, viel de .12.000 toeschou wers tegen. De zo gelouterde mid denvelders Klaus Berggreen, Frank Arnesen, Sören Lerby en Jan Mölby waren ronduit zwak. Terwijl ook de 'Italianen' Laudrup en Elkjaer-Larsen er het in verge lijking met de Noorse aanvallers evenmin best afkwamen. Bij Noor wegen onderscheidden zich naast Thoresen ook Giske en Torsvedt, die beiden in de Bundesliga actief zijn. Denemarken speelt vrijdag het laatste oefenduel in Kopenhagen tegen Polen. Daarna reist de groep lopig het enige dat de teamchef af naar het trainingskamp in Co- echt zeker weet. lumbia. de Joegoslaven overigens niet kon heeft zich gisteravond ten koste van Hazerswoudse Boys geplaatst voor de kwartfinales van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup. De kampioenskandidaat uit de zon dagafdeling won in de replay van ge. de vorige week vanwege het pn- gestaakte wedstrijd met 2-1. Ook Lugdu i kwam een ronde UDEN - Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteren in Uden voelige nederlaag geleden in de eerste van de twee oefenwedstrijden te gen Polen. In een slechte wedstrijd, waarin bondscoach Heger alle twaalf Oranje-spelers in het veld bracht, wonnen de Polen met 99-83. Bij Nederland debuteerde Rik Smits, die eind vorige week uit de Ver- verder door Bernardus na het ue- enigde Staten is overgekomen. Smits scoorde 12 punten voor het vooral j^en van strafschoppen uit te scha- aanvallend zeer zwak acterende Nederlandse team, dat net als Polen later kelen, deze week afreist naar België. Daar begint vrijdag het Europees kam pioenschap voor B-landen. Halverwege de eerste helft bedroeg het verschil met de Polen negen tien punten. Bij de rust was Oranje, met de Leiden-spelers Hagens, Van Helfteren en Heijdeman, nauwelijks iets dichterbij gekomen (32-46). De stuk voor de ploeg van trainer Polen stonden na de hervatting niet toe dat Nederland terug te komen, Hans van Rijn. Stompwijkse Boys waardoor de 83-99 nederlaag een feit werd. Vanavond ontmoeten beide ploegen elkaar nog een keer in Tiel. Stompwijkse Boys - Hazers woudse Boys 2-1 Het seizoen kan bijna niet meer weliswaar afhankelijk 0prestaties van Meerburg aanstaan- Topscorers Nederland: Schilp 13, Smits 12, Bottse 11, Ebeltjes, Pieterse de maandag in het slottreffen van en Hagens elk 9. Bij de Polen waren Jechocek (19) en Fikil (18) de beste de competitie tegen Oranje Groen, schutters. maar ook als de titel aan het team draven tegen Hazerswoudse Boys om geen blessures te riskeren voor het voor zijn ploeg al even belang rijke duel met Warmunda. Hazers woudse Boys had aanvankelijk niet zo veel interesse in de replay (het eerste duel werd bij een 1-1 stand gestaakt), maar toen Noord- wijk als volgende tegenstander uit de bus rolde, was ook de vierde klasser weer van de partij. Stompwijkse Boys kreeg in de eerste helft enkele goede kansen, maar benutte er slechts één. Nico van der Zalm zette de thuisploeg op voorsprong. Na de hervatting voor tijd nog heel dichtbij bij de vergrootte Aad van der Ham de gelijkmaker, maar Vrouwe Fortu- marge tot 2-0, terwijl Van der na bleef de Stompwijkers toela- Zalm, Aad Moes en Frans Luyten chen. stuitten op de Hazerswoudse doel- Samen met zaterdagkampioen man. De bezoekers kwamen na de Oegstgeest vormt Stompwijkse tegentreffer van Leon Larosse vlak Boys nu de laatste vertegenwoor diging van de afdelingsteams. Oegstgeest ontmoet in de op 20 mei te verspelen volgende beker ronde eersteklasser RCL, terwijl Stompwijkse Boys zoals gezegd Noordwijk op bezoek krijgt. De re putatie van Noordwijk vermicht elftalbegeleider Groen in 't Woud geen ontzag inboezemen: „We gaan nu door tot het einde. Ook Noordwijk gaat eraan". Bernardus - Lugdunum 2-2, Lugdunum w.n.s. 0-3 Het had maar weinig gescheeld of ook Bernardus was doorgedron gen tot de laatste acht in de LD- strijd. In de competitie verloopt het allemaal niet zo naar wens voor de Hazerswoudenaren (hetgeen nu natuurlijk ook gezegd kan worden van Lugdunum), maar gisteravond wist het team van Ton Tetteroo de hoger geplaatste tegenstander toch te verrassen. Loek de Jong en Adrie Meijer bezorgden Bernardus een fraaie 2-0 voorsprong, die vol doende leek voor de volgende ron de. Lugdunum wist evenwel nog voor de rust orde op zaken te stel len en vond via een doelpunt van Henk Schouten weer aansluiting. Vlak na de pauze bracht Leo Bek kering de kanaries langszij en daar na ontspon zich een boeiend duel, dat echter geen treffers opleverde. Strafschoppen moesten de beslis sing brengen. Bernardus spiegelde zich aan het slechte voorbeeld van verliezend Europa Cup-finalist Barcelona en miste alle drie de in zetten, terwijl Lugdunum met drie goals winnaar werd. De Leidenaars ontmoeten in de kwartfinale het zaterdagteam van FC Lisse. Het vierde duel gaat tussen DOSR en LDWS.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15