'Jongeren voelen zich in de zeik gezet' Politieke jongerenorganisaties willen jongeren interesseren WOENSDAG 14 MEI 1986 PAGINA 11 Ja hoor, Michiel Zonneveld (23). Hans Huibers 123) en Julius Remarque (24) kunnen zich best voorstellen dat jongeren zich niet voor politiek interesseren. Ook al zijn ze zelf voorzitter van resp. de Jonge Socialisten (JS), het Christen-democratisch Jongeren Appèl (CDJA) en de Jonge renorganisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD). "Jongeren voelen zich natuurlijk behoor lijk in de zeik gezet door de politiek. Er is onder dit kabinet helemaal geen aanpak van de jeugdwerkloosheid en de verlaging van de jeugdlonen heeft ze ook vreselijk teleurgesteld. Die zijn zo laag dat je er niet van kunt rondkomen. Bovendien wordt de politiek steeds ondoorzichti ger", zegt JS-voorzitter Michiel Zonneveld. En met dat laatste is JOVD-voor- zitter Julius Remarque het wel eens: "Politiek lijkt vaak erg inge wikkeld en erg saai. En soms is het dat natuurlijk ook wel. De politiek heeft, vind ik, de taak om op een manier die iedereen begrijpt uit te leggen hoe de democratie werkt. Dat proberen we als politieke jon gerenorganisaties te doen. De gro te politieke partijen doen dat ook wel. maar helaas alleen in verkie zingstijd". Dat betekent echter niet. vinden ze alle drie, dat jongeren niets met politiek te maken hebben. Integen deel, zegt CDJA'er Hans Huibers: ("De politiek is gewoon ontzettend 'belangrijk omdat die voor een be langrijk deel bepaalt in welke rich ting de samenleving gaat. En dan gaat het om problemen die varië ren van werkloosheid tot kernwa pens en van milieubescherming tot studiebeurzen". Bovendien houden jongeren, ook al denken ze van niet. zich wel degelijk met politiek bezig. Michiel PAGINA VOOR JONGEREN Zonneveld wijst op de scholieren staking tegen de kruisraketten en de strijd tegen het racisme 'en dan ben ik helemaal niet zo negatief over die betrokkenheid'. Ook Hans Huibers denkt dat jongeren 'best wel politiek actief zijn', al zijn ze dan ook geen lid van een politieke partij of jongerenorganisatie. Gezellig Over dat laatste Willen ze trou wens wel even wat kwijt. Hans Huibers: "Jongeren hebben van politieke jongerenorganisaties vaak het beeld van een club bolle bozen die uit hobbyisme wat rond- hobbelen in de politiek. Maar dat is echt alleen maar een vooroordeel". De Jonge Socialisten zijn wel sterk op het voeren van actie gericht om te proberen (vooral) de Partij van de Arbeid tot hun standpunten te bekeren, maar met name bij de JOVD speelt de gezelligheid ook een belangrijke rol. "Het moet niet alleen maar loodzwaar zijn", vindt Julius. En bij het CDJA staan naast politieke discussies ook bij voorbeeld sportdagen op het pro gramma. Ze benadrukken alle drie dat iedereen, ook al is hij of zij nu niet direct een partijmens, harte lijk welkom is om mee te praten en mee te denken. Maar je kunt wel veel praten, de vraag blijft natuurlijk- hoe serieus de hoge heren in Den Haag de jon geren nemen. 1985 was door de Verenigde Naties uitgeroepen tot Internationaal Jongerenjaar, maar ondanks alle mooie woorden is er maar bar weinig voor jongeren ge aesteld beurd. Een nieuwe verlaging van de minimumjeugdlonen werd op de valreep nog in de ijskast gezet, maar dat is dan ook wel zo onge veer het enige. De drie 'partijvoorzitters' zijn het er wel over eens dat de jongeren er JOVD, Prins Hendrikkade 104,1011 AJ Amsterdam, tel. 020-242000. CDJA, Dr. Kuyperstraat 5, 2514 BA Den Haag, tel. 070-924461. Jonge Socialisten, Nicolaas Witsen- kade 30,1017 ZT Amsterdam, tel. 020- 262424. meestal maar bekaaid van af ko men. Een gemeenschappelijk kri tiekpunt is de verlaging van de toch al niet hoge minimumjeugdlo nen in de afgelopen jaren. Julius: "Het is natuurlijk gewoon niet eer lijk dat jongeren die het zelfde presteren als ouderen, toch veel minder verdienen". En Michiel: "Jongeren worden niet als vol waardig gezien. Je krijgt pas op je 23ste het minimumjeugdloon, en dingen voor jongeren worden al tijd minder belangrijk gevonden dan dingen voor ouderen. Aan die ongelijkheid moet een einde ko men. Het is bijvoorbeeld heel fout dat éen sociale uitkering afhangt van je leeftijd". De jeugdwerkloosheid zien ze als het grootste probleem en ze vinden ook dat er niet veel is gebeurd om daar iets tegen te doen. De uitzich ten voor werkloze jongeren wor den inmiddels steeds slechter: wie langer werkloos is maakt ook een steeds kleinere kans op een baan. Hans: "Je ziet het steeds bij bedrij ven: als er een vakature is. dan valt iedereen die langer dan anderhalf. twee jaar werkloos is af*. We moeten de politici dwingen om naar jongeren te luisteren, con cludeert Michiel. Maar hoe? "Als politici niet naar de jongeren toe komen, dan moeten de jongeren maar naar de politici toe. Wij heb ben als CDJA een fractiebegelei- dmgsgroep. En als we daarin niet elke keer aan de bel hadden ge trokken. dan zou er bijvoorbeeld in het CDA-verkiezingsprogramma veel minder over jongeren hebben gestaan dan nu het geval is", geeft Hans een manier aan. Hij vindt het ook belangrijk dat jongeren in de gemeenteraad of zelfs de Tweede Kamer komen, zodat die heel di rect de problemen van jongeren aan de orde kunnen stellen. Michiel vindt van niet: "Het is vaak opmerkelijk om te zien hoe snel jongeren zich 'aanpassen' aan de ouderen wanneer ze eenmaal in de Kamer zitten'. Hij ziet meer in het voeren van acties, zodat de po litici wel moeten luisteren. En pro beren de PvdA te overtuigen van de standpunten van de Jonge So cialisten uiteraard. Julius vindt dat de overheid wel wat moet doen aan stageplaatsen bij bedrijven en praktijkervaringsplaatsen, maar als goed liberaal vindt hij dat uit eindelijk de redding toch moet ko men van economisch herstel. "Mensen moeten het in principe, toch zelf doen". Jongeren moeten in elk geval gaan stemmen, vinden ze. Hans: "Het is een algemeen verschijnsel, ook onder jongeren, dat mensen al leen nog maar betrokken zijn bij hun eigen vooruitzichten en hun eigen toekomst. Ze zeggen dan: ze zoeken het maar uit in Den Haag. Maar daar beslissen ze uiteindelijk wel voor een groot deel over ónze toekomst". SJAAK SMAKMAN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941toestel 242 PvdA CDA VVD D66 CPN PPR PSP RPF GPV SGP Drugs Ter bestrijding van al cohol en drugsmis bruik moet het ge bruik van deze drugs zo onaantrekkelijk mogelijk worden ge maakt. De verslaafde hard drug gebruiker wordt, wanneer hij of zij meerdere malen met de justitie in aanra king is geweest, voor de keuze gesteld van een af kicktherapie of vervolging. De rechter moet in ge val van herhaling drug-gebruikers kun nen verplichten om zich te laten opnemen in een afkickcentrum. Tegen het verstrekken van welke drug dan ook. Gematigd posi tief tegenover de idee van medische ver strekking. Krachtige bestrijding van de handel in harddrugs. De mogelijkheden om op plaatselijk niveau het gebruik van drugs zo onaantrekkelijk mogelijk te maken, moeten worden ver ruimd. Strenge afkickregi- mes zijn alleen toe laatbaar als verslaaf den gemotiveerd zijn en uitdrukkelijk toe- behande ling. Drugs moet je vrij kunnen kopen en ver kopen. Hierop voor uitlopend verkoop van door de overheid op kwaliteit gecontro leerde cannabis-pro- dukten. De onaanvaardbare schade van drugs en overmatig drankge bruik voor zowel de verslaafde als de sa menleving maken een wettelijke regeling voor verplichte ont wenning noodzake lijk. Zo nodig worden wet telijke voorzieningen getroffen om gebrui kers - voor hun eigen bestwil - ook tegen hun wil te helpen of verder te helpen. De bestrijding van handel in verdovende middelen vraagt om een verdergaande in ternationale aanpak. Geen loonstijging. Het bruto minimum loon en de jeugdlo- koppeld worden aan de algemene loonont wikkeling. Mensen met meer dan ander half modaai zullen meer moeten inleve- Streven naar het waardevast houden van lonen. Alleen ruimte voor verho ging minimumloon De lonen moeten om laag. Streven naar grotere loonsverschil- Doel van het beleid is. dat de mensen even veel moeten kunnen blijven kopen en liefst nog meer. r je daardoor evenveel kunt blijven kopen. Van afschaffing verlaging loon kan geen sprake zijn. Het minimum loon moet aan de an dere lonen zijn gekop peld. Verhoging van het minimum loon is noodzakelijk. Tegen verdere verla ging van inkomens en uitkeringen beneden 40.000 gulden de ko mende vier jaar. De mensen moeten weer hetzelfde voor hun geld kunnen kopen als in 1982. Verkleinen van inkomensver schillen. Optrekken van de mi nimum-jeugdlonen tot het normale ni veau van volwasse nen. Drastische ver kleining van inko mensverschillen. Het minimum loon dient voldoende te zijn om als kostwinner een gezin te kunnen onderhouden. Het verkleinen van inko mensverschillen is slecht. De hoogte van het laagste loon hangt af van wat we met zijn allen per hoofd ver dienen. Verkleining tussen het bruto- en netto inko men verdient aanbe veling. In zekere mate is het vergroten van inkomensverschillen gewenst. Lonen De in mavo/havo/vwo gesplitste onderbouw moet worden vervan gen door een school type voor alle leerlin gen van 12 tot 15 16 jaar. Of het huidige voort gezet onderwijs moet blijven bestaan zoals het is, kan pas worden beoordeeld nadat nieuwe experimenten zijn uitgevoerd. De gevarieerdheid van ons voortgezet onderwijs moet blij ven. Het experimente ren met nieuwe on derwijsvormen mag onder bepaalde voor waarden. De onderbouw van mavo/havo/vwo moet samengaan. Daarna moet dit onderwijs toegroeien naar de verschillende be staande onderwijs systemen. De vernieuwing van het voortgezet onder wijs moet voortva rend worden aange pakt. De midden school moet er ko- Na allerlei groot- Snelle invoering scheepse verande- de middenschool, ringen in het onder wijs is er een adem pauze nodig. De on derwijsinstelling moet zelf binnen alge mene richtlijnen haar vorm, inhoud en werkwijze bepalen. Vernieuwend vervolg onderwijs na het ba sisonderwijs kan slechts worden ont wikkeld naast de be staande mavo/havo/ vwo scholen. Na experimenten pas beoordelen of voor verbetering van het voortgezet onderwijs een nieuwe structuur nodig is dan wel of verbeteringen kunnen worden aangebracht binnen de bestaande De discussie over het voortgezet onderwijs behoort uit te komen bij de keuze mogelijk heid voor aparte ma vo/havo/vwo scholen dan wel voor samen gevoegde scholen, als er al aan samenge voegde scholen be- Onderwijs De overheid is mede verantwoordelijk voor werkgelegenheid en sociale zekerheid en belangrijke gemeen schappelijke voorzie ningen zoals het on derwijs. De overheid moet daarom dezelf de taak blijven behou den. Niet de overheid maar de mensen moeten el kaar helpen. Wel kan de overheid de zwak ken in de samenle ving De overheid heeft - veel meer dan nodig is - taken op zich ge nomen en vervolgens veel regels gemaakt die een verstikkende invloed hebben op de samenleving. De overheid moet niet alleen regels maken i opdrachten uitde len. ook hebben voor bevin dingen van haar eigen uitvoerders en nauw lettend op de vingers gekeken worden door de vertegenwoordi gers van de burgers zelf. die bij de overheid werken moeten meer zeggen schap krijgen over de instellingen van de overheid. De overheid is een door onszelf gekozen organisatie, die uit voerder is van zo wei nig mogelijk taken. die de macht hebben. Het is géén overheid van ons allemaal. De voornaamste taak van de overheid als dienares van God is het handhaven van het recht en het be schermen van de bur ger. de Het is de taak va overheid recht te doen, vooral tegen over hen die klein er zwak zijn. Zij staal daarbij "in dienst var God u ten goede". Geestelijk noch mate rieel blijkt de overheid opgewassen tegen haar taak. Een over heid die zich niet houdt aan Gods wet loopt vast. Vrede en Veiligheid In samenwerking met anderen realiseren van gedeelde vrijheid, door ontspanning, oorlogsvoorkoming. etc. Alleen in samen werking met de te genpartij kan meer vrijheid worden ver kregen. Oorlog voorkomen via de NAVO. Dit ver eist een strategie die gebaseerd moet zijn op het aanvaarden van evenwicht door wederzijdse afschrik king. De krachtsverhoudin gen tussen Oost en West moeten ir totaliteit tot wicht worden ge bracht. Het lidmaat schap van de NAVO de hoeksteen vai veiligheidsbeleid hun het Door een herstructu rering van de NAVO moet de eigen Euro pese identiteit vorm krijgen. Evenwichtige ontwapening moet tot stand komen via inter nationale 'onderhan delingen. Nederland moet een actief vredesbeleid voeren. Daarin pas sen eenzijdige stap pen en gesprekken tussen diplomaten. Nederland moet stre- In contacten met an dere landen zoeken naar een onafhankelij ke en op ontspanning gerichte 'opstelling. Nederland moet zich losmaken van de NA VO. Opheffing militaire blokken. Nederland zegt het NAVO-lid- maatschap op, ontwa peningsconferentie, daadwerkelijke invoe ring van een systeem van verdragen tussen alle Europese landen. Het lidmaatschap van de NAVO moet aller eerst trouw, maar te gelijk ook kritisch ver vuld worden. Ons land dient alles in het werk te stellen de ern stige bedreiging van de vrijheid (b.v. via het Sowjet-commu- nisme) te weren. Weerstand bieden te gen de bedreiging van de geestelijke en staatkundige vrijheid die uitgaat van de macht en de bedoelin gen i i het nistische regime in de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. De NA VO is daarvoor het aangewezen middel. De overheid is geroe pen om in getrouw heid aan Gods woord ook in contacten met andere landen vrede te bevorderen en on recht te bestrijden. Onder Gods zegen kan de NAVO dienst baar zijn aan de ver dediging van de vrij heid De sociale i uitkeringen blijver gekoppeld aan he netto minimumloon. Verhoging van de uit keringen voorzover je daar evenveel voor kunt blijven kopen. Zeker maatregelen waardoor de minima hetzelfde kunnen blij ven besteden. Bij 2 economische groei kunnen de men sen met uitkeringen hetzelfde blijven ko pen. Indien de econo mische groei minder is dan 2 krijgen de echte minima een ex- Bij werkloosheid krijgt iemand 4 jaar 70% van het laatst genoten inkomen. Aanvullend bestaat gedurende een jaar recht op een individuele minimum uitkering van 70% van het wettelijk mini mum loon. Koppeling van de mi nimumuitkering aan het minimumloon. Het uitkeringspercen tage van ww en wao moet weer naar 80 De koppeling tussen Verhoging van de mi- netto lonen en uitke- nimumuitkeringen ringen mag niet wor- met 10 Optrekken den losgelaten. De van de ww en de wao hoogte van alle werk- tot 80 van het laatst recht loosheidsuitkeringen verdiende loon. On moet minimaal 75 beperkte duur van de van het laatst verdien- ww de loon zijn. De gelijkstelling van de minimumuitkerin gen aan het netto mi nimumloon doet geen recht aan de gelever de prestatie. De wel- vaartsafhankelijke bij standsuitkering mag niet worden aange- De netto uitkering op De echte minima moeten van hun uit kering net zoveel kun nen blijven kopen als dat in 1985 het geval behoort een vast deel van het netto mini mumloon te zijn. Uitkeringen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11