'Dat parlement is zö ver weg' Iachtergrondi Scholieren doen mee aan schaduwverkiezingen Stripjaarboek: schat aan informatie WOENSDAG 14 MEI 1986 ntisch radio .WitftoiVier) cpde kKMkwaan... j- Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 PAGINA VOOR JONGEREN KITS staat vandaag in het teken van de Tweede Kamerver kiezingen die volgende week woensdag worden gehouden. We hebben zelfs een aparte pagina samengesteld waarop vertegenwoordigers van politieke jongerenorganisaties aan het woord komen en waarop je kunt lezen welke stand punten de politieke partijen huldigen ten opzichte van za ken die jongeren aangaan. Dus voor jongeren die mogen stemmen maar nog niet weten op welke partij, is dit wel licht een steuntje in de rug bij het maken van de keuze. Op deze 'gewone' KITS-pagina naast de vaste rubrieken een verhaal over de schaduwverkiezingen die deze week op initiatief van de KITS-redactie op tal van scholen in deze regio worden gehouden. Maar liefst zo'n 20.000 scholieren doen aan die verkiezingen mee. Volgende week zullen we de uitslag brengen. De omslag van het Stripjaarboek, verzorgd door Ted Benoit.(fotoGPD) „Het is misschien niet de leukste opening van het artikel, maar we komen er niet onderuit: ook in 1985 was nog weinig verbetering te bespeuren in de gang van za ken op de stripmarkt. Het tegen deel was eerder waar, want op vele fronten werd ook dit jaar nog druk gesaneerd. De meeste insiders zijn het er overigens over eens dat de verkopen per ti tel het afgelopen jaar niet veel verder verslechterd zijn. De opla gen zijn gemiddeld genomen de afgelopen maanden redelijk sta biel gebleven". Aldus Hans van den Boom, di recteur van uitgeverij Arboris in het kakelverse Stripjaarboek '85- '86 dat vanaf 15 mei in de boek handel ligt. Hans van den Boom (samen met Peter de Raaf, Do nald Stroomberg en Leo Wild schut) belooft daarin alle ver schenen strips van de afgelopen anderhalfjaar (3e en 4e kwartaal- '84, jaar '85) te vermelden. Voor de volledigheid: in 1985 versche nen er 694 nieuwe albums. Voorts staan er in het boek vier complete stripverhalen, informa tie over de verfilmde strips, gege vens over op handen zijnde al bums, adressenlijst van veel stripwinkels en voor de liefheb bers van beurzen een overzicht waar die worden gehouden. Aandacht wordt voorts be steed aan Tardi, die zich nogal kritisch opstelt tegenover zijn collega-striptekenaars. Uit het tijdschrift Les Cahiers de la BD tekende het jaarboek onder meer de pittige uitlating van Tardi od dat 99 procent van de stripverha len waardeloos is! „Die uitspraak houd ik nog altijd staande. Als dat de mensen niet bevalt, dan moet dat maar. Ik heb dat beslist niet gezegd om te provoceren, ik vind dat van nog veel meer ge bieden. Er zijn in Frankrijk misschien vier of vijf goede stri pauteurs, je zou er net een inte ressant tijdschrift mee kunnen maken. Maar we worden over stroomd met boeken! Alles wordt maar uitgegeven, er wordt niet meer geselekteerd. Ik heb nog niemand zien verschijnen die werkelijk iets nieuws biedt, die probeert te ontkomen aan de heersende middelmatigheid en de stijltjes die toevallig in de mo de zijn". Agenda De stripbeurzenagenda, die in het jaarboek is opgenomen, beoogt geen volledig overzicht te zijn gezien allerlei kleine beurs jes die in de loop van dit en vol gend jaar in binnen- en buiten land worden gehouden en waar van vele data nog niet vaststaan. Maar de allerbelangrijkste wor den vermeld en wie ze op zijn ka lender wil schrijven, kan dat nu doen. Dit jaar: juni in Erlangen, W.-Duitsland; 19 t/m 21 juni in het Zwitserse Sierre; 19 t/m 21 september Breda; 28 okt. t/m 4 november Lucca (Italië); eerste twee weken november Antwerp se boekenbeurs; eerste of tweede zaterdag november Noordelijk stripfestival, Trefkoel Gronin gen; november Brabants strip spektakel, Valkenswaard; half december Stripschap ledenver gadering en ruilbeurs, De Meer vaart Amsterdam. Schermerwoude Bij Arboris is sinds twee ken ook het tweede deel van de reeks De Torens van Schemer- woude verschenen, getiteld Eloi- se van Grimbergen. Dit prachti ge getekende verhaal van Her mann valt weer op door de schit terende inkleuringen van Fray- mond. Beiden vormen een bij zonder artistiek paar. Wijn signeert De sympathieke striptekenaar Piet Wijn, die twee jaar geleden de Stripschapprijs kreeg, en ver maard is om zijn tekeningen van Douwe Dabbert, signeert zater dag 24 mei vanaf 10.30 uur in de Leidse Stripshop, Aalmarkt 4 in Leiden. Aan zijn werk is voor die gelegenheid een hele etalage ge wijd. FRANS KEIJSPER Uitgaven Arboris: Stripjaarboek '85-'86, Prijs f 19,90. Eloise van Grim bergen, door Hermann f6,95; met harde kaft f 15,95. Maar liefst 20.000 scholieren van in totaal ruim 30 scholen in de regio doen deze week mee aan de Tweede Kamerverkiezingen. Niet aan de officiële, maar aan de door de Kits-redactie georgani seerde schaduwverkiezingen. De leerlingen van onder meer het Ashram College, een scholenge meenschap voor middenschool, Ito, mavo, havo en atheneum in Alphen aan den Rijn, kleurden vandaag al een hokje rood. Gisteren organiseerde deze school een politiek forum waarin behalve de regeringspartijen ook PvdA. PSP, SGP en CPN waren vertegenwoordigd. Ook kregen alle leerlingen een speciale schoolkrant met het thema ver kiezingen, waarin een beknopte staatsinrichting en belangrijke standpunten van de politieke partijen waren vermeld. Tijdens de zogenaamde mentorlessen (ook wel activiteitenuren), waar in de leerlingen les krijgen van hun begeleidende leraar, werden zij klaargestoomd voor de ver kiezingen. Eén van de leerlingen die van daag het stemlokaal instapte is Arthur van Eerden. Hij is acht tien jaar en zit in vijf atheneum. Hij zal ook op 21 mei bij de ka merverkiezingen zijn stem uit brengen. "Ik denk dat ik D66 ga stemmen. De PvdA is te links, en WD en CDA juist weer te rechts. De PvdA is op zich wel een goede partij, maar ze richt op de PvdA stemmen, maar bij de schoolverkiezingen stemt hij ook PSP. "Bij de tweede kamer verkiezing moet je ook rekening houden met coalities. Dan kun je beter je stem geven aan de PvdA zodat nog iets van je standpun ten wordt uitgevoerd". Middenschool "Ik was nog van plan een boze brief naar de WD te sturen van wege hun negatieve standpunt met betrekking tot de midden school", zegt de veertien-jarige middenschoolleerling Arnold van der Veen Meerstadt. Toch gaat hij bij de schaduwverkiezin gen WD stemmen. "Elke partij heeft wel een aantal punten waar je het niet mee eens bent", stelt hij vast. "De WD is de meest li berale partij. Zij zijn voor vrij heid voor ondernemers en de persoonlijke vrijheid van ieder een. Je moet niet alles centraal willen regelen, maar veel meer aan de mensen over laten, dan komt het wel goed". Jeroen Veldhuizen, veertien jaar en middenscholier, is Vurig voorstander van de midden school. "Je hebt de kans om met meer leerlingen van verschillen de niveau's samen te werken en elkaar dingen uit te leggen. Je kunt je opwerken naar een hoger niveau. We hebben ook erg veel projecten, zeker meer als op an dere scholen". Het is een van de redenen waarom hij PSP stemt. Jeroen: "Verder komen ze op voor de belangen van de minima, zijn tegen kernwapens en hun milieubeleid spreekt mij ook wel Opvallend is dat de zes leerlin gen allemaal interesse voor poli tiek hebben, terwijl landelijk nog wel eens wordt gezegd dat onder de jeugd de animo voor de poli tiek niet erg groot is. "Het trekt me best wel", zegt Marijn. "Ik in teresseer me heel erg voor de verschillende standpunten. Vooral de Centrumpartij vind ik een spannend vraagstuk. Ook de sociale wetgeving vind ik wel - leuk om te volgen". Kranten Om de politiek met alle inge wikkelde voorstellen en beslui ten te kunnen volgen zijn de scholieren, net als de 'echte' kie zers vaak aangewezen op kran ten en tijdschriften. Volgens Marco maken leerlingen hier echter niet veel gebruik van. "De jeugd leest volgens mij weinig kranten", zegt Marco, zelf ook nog maar zestien, "Er zijn niet veel leerlingen die zich in poli tiek verdiepen. Het is best wel saai en vaak liggen besluiten van het parlement ver weg. De jeugd heeft vaak meer brandende on derwerpen als uitgaan of zo". Marijn en Marco doen geen van beiden de vakken geschiede nis en economie. Toch hebben ze Enige leerlingen van het Alphense Ashram College bijeen om te praten over de aanstaande verkiezingen. V.l.n.r. Marijn Kramp, Jeroen Veldhuizen, Philip van Daalen, Arthur van Eerden, Arnold van der Veen Meerstadt, Marco Leen. (foto Win Dijkman) weinig problemen om berichten in de kranten te kunnen volgen. "Ik lees 's morgens wanneer ik tijd heb de voorpagina, zaterdags kom ik vaak wat verder. Soms wordt ergens een aspect uit de geschiedenis genoemd, dan' mis ik die kennis toch wel. Ook heb ik vaak wat problemen met af kortingen, omdat ik geen econo mie heb. Verder heb ik nooit zo'n moeitct om de artikelen te begrij pen". "Ik lees per dag drie kranten", zegt Arthur. "Thuis hebben we de Volkskrant en aan mijn kran tenwijk houd ik altijd wel het Pa rool en het Vrije Volk over. Het hangt mijn schooltijd af of ik ze ook alle drie lees". Verder wordt op school veel over de actualiteit gesproken. "Vooral bij geschie denis dwingen wij de leraar daar toe". Ook Arnold en Jeroen lezen veel kranten en tijdschriften. De eerste:"Wij hebben thuis veel kranten. De Telegraaf en twee plaatselijke kranten, maar ook Elsevier en Vrij Nederland. Mijn vader zit in de politiek en leest graag iets over zichzelf in de krant". Jeroens ouders kopen al tijd het NRC/Handelsblad en de Volkskrant. "Voor ik naar school ga lees ik een kwartiertje de krant, 's Avonds pak ik dan even de NRC", aldus Jeroen. ROBERT-JAN VONK Verschrikkelijk hGridJur sWda/ op sommi# p«at5?n de gtrJIik vierhonderd maai de m3xwm towesfcne toeveelheicl wasi/ièrfmjerd fl?®/ dat wordeomefsdirifteti voorde nucleaire 6$s«icuwe,) vierhonderd maai Tokiotop De leiders van Amerika, Canada, Japan, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Italië zijn in Tokio bij elkaar geweest om de gang van zaken in de wereld te bespreken. Omd^t Nederland momenteel voorzitter van de Europese Gemeenschap is, mocht premier Lubbers ook naar Tokio. De acht leiders hebben het terrorisme veroordeeld, zorgelijke woorden gewijd aan de kernramp in de Sowjet-Unie en afgesproken om meer te overleggen over hun economiën. Iedereen was tevreden, behalve de Japanse premier Nakasone. De Japanse munt, de yen, is flink in waarde gestegen en dat maakt de export duur. Nakasone wilde de yen graag wat 'goedkoper' maken, maar daar kwam niets van terecht omdat de anderen daar niet van wilden horen. Chemische wapens Nederland zal deze week in de NAVO 'nee' zeggen tegen het plan van de Amerikaanse president Reagan om nieuwe chemische wapens te gaan maken. Ook Noorwegen zal zich daar waarschijnlijk tegen verzetten. West-Duitsland daarentegen wil wel instemmen met zo'n plan. In het Congres, de Amerikaanse Tweede Kamer, bestaat nogal wat weerstand tegen Reagans plannen. Het Congres wil alleen geld geven wanneer de Europese bondgenoten die chemische wapens willen hebben. Want die moeten ze uiteindelijk gaan rondstrooien in een oorlog met de Sowjet-Unie. g* è£Lfr 'rr 1 mm' w dat men vreest dat de realtor tfrter pl 2* m\ie Voorstellen;Ziet een aboriginal inde bush van ausMrè Dicfeefe een kerncentiale fit de smeltende (Wordt vervolgd) Moeten we wel met kernenergie doorgaan? Die vraag houdt veel mensen bezig na de ramp in de kerncentrale in het Russische plaatsje Tsjernobil. Hoewel Tsjernobil zo'n 2000 kilometer van Nederland ligt, moesten van wege de 'fall-out' (de radio-actie ve deeltjes die bij de ontploffing en de brand de lucht in zijn ge blazen en overal in de wereld neerkomen) hier de koeien naar binnen, mochten we geen spina zie meer eten en werd ook het drinkwater licht radio-actief. En dan hebben we in ons land naar schatting maar éénmiljoen ste deel van de radio-activiteit gekregen. Het meeste is in de omgeving van de centrale, bij de miljoenenstad Kiev, zelf terecht gekomen. Hoe erg het daar is, is niet duidelijk. De Russen heb ben de afgelopen weken vooral hun mond gehouden.. Maar een ding is wel duidelijk: èls het echt mis gaat in een kern centrale, is de ramp niet te over zien. Het land en alles wat erop staat wordt vergiftigd door de straling. Volgens deskundigen staat het wel vast dat de komen de jaren tienduizenden Russen zullen sterven aan kanker. Dat is dan het gevolg van de straling die ze de afgelopen weken heb ben binnengekregen. Nederland heeft ook kerncen trales: een in Dodewaard en een in Borsele. Bovendien heeft het kabinet met instemming van CDA, WD en de kleine christe lijke partijen besloten om er nog twee of drie bij te bouwen. Want, vinden die, kernenergie is veilig én goedkoop. De linkse partijen Bij de kerncentrale in Borssele zijn de af gelopen jaren veel demonstraties gehouden. denken daar heel anders over. Tijdens de 'brede maatschappe lijke discussie' over het energie beleid van een paar jaar geleden, bleken de meeste mensen ook te gen (meer) kernenergie. Vooral omdat nog steeds niet duidelijk is hoe we het radio-actieve afval van de centrales veilig kunnen opslaan. Door de ontploffing in Tsjerno bil rijst ook weer de vraag hoe veilig die centrales zelf nu eigen lijk zijn. In Nederland staan wel modernere en beter beveiligde centrales dan in Rusland, maar het kèn ook hier fout gaan. Hoe klein die kans ook is. Heel veel mensen zijn daar ongerust over. CDA en WD zijn na de Russi sche kernramp wat voorzichtiger geworden met hun steun voor (foto ANP) meer kerncentrales. Ze willen eerst prësies weten wat er fout ging in Tsjernobil en dan pas een definitief besluit nemen. Het is natuurlijk niet verstandig om vlak na zo'n ramp te roepen dat er in Nederland meer kerncen trales moeten komen. Zeker niet als de mensen over een week moeten stemmen. SJAAK SMAKMAN zich teveel op dingen waarin ik niet geloof. Ondermeer arbeids tijdverkorting (atv), waar deze partij zich nogal sterk voor maakt, dat functioneert gewoon niet". Voor hem is de verdere ontwikkeling van de democratie heel belangrijk. Daarom dus D66. "Het democratische princi pe is belangrijk, vooral nu er zo veel dictatoriale regimes zijn en volgens mij wil deze partij daar meer aan doen. Een voorbeeld daarvan is het kiezen van een burgemeester en hem niet meer benoemen". Philip van Daalen is ook voor meer kiezersinvloed. "Bij de uit slag van een referendum zal ik mij onmiddelijk neerleggen. Nu weet je vaak niet of de meerder heid van het volk daadwerkelijk achter een besluit van de Tweede Kamer staat". Hij zit ook in vijf atheneum en is zestien jaar. "Ik stem klein links, waarschijnlijk PSP. Hun levensvisie spreekt me wel aan", zegt hij. De steun voor de PSP is opval lend. Ook Marijn Kramp (havo-4) en Marco Leen (mavo-4) willen hun stem aan deze klein linkse partij geven. "Ik twijfel nog tus sen PvdA en PSP, maar het zal de laatste wel worden omdat die partij meer van mijn principes vertegenwoordigt". Net als Phi lip somt Marijn Kramp sociale wetgeving, kerncentrales, kruis- vluchtwapens en atv op als be langrijke punten in haar keuze. Marco Leen (16) zou landelijk

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10