op reis naar VS Werkloosheid is verder gedaald Coberco: bonden eisen onmogelijke Kwartaalwinst Unilever kwart hoger Maatregel Pan Am en TWA: Onrust in België door stakingen mijnwerkers Japan kan val van dollar niet stuiten Benzine wordt weer twee cent duurder Spinazie weer in trek Saatchi grootste na nieuwe reclamefusie artfiarerJSMs AUTOMATEN MET CHEF-KOK OPLEIDING DINSDAG 13 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 SCHIPHOL (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen Pan Am en TWA bren gen iedere passagier die van Schiphol naar een van hun bestemmingen in de Verenigde Staten vertrekt vijf Amerikaanse dollar in rekening voor wat wordt genoemd een veilig heidsheffing. Ook voor de vluchten vanuit de Verenigde Staten naar Europa moet vijf dollar worden betaald. De maatregel is al op 25 april ingegaan. Dit is gisteren van de zijde van de maatschappijen bevestigd. BRUSSEL - In de Belgische mijn streek is het gisteren en de afgelo-, pen nacht tot hevige ongeregeldhe den gekomen tussen de politie en stakende mijnwerkers. Dat ge beurde nadat veel mijnwerkers weigerden het advies van de vak bonden op te volgen om weer aan het werk te gaan. Gisteravond be sloten de bonden de wilde sta kingsacties niet te erkennen. Het is al wekenlang onrustig in de mijnstreek rond Genk in Bel gisch Limburg. De mijnwerkers vrezen sluiting van een of meerde re mijnen en verlies van de werk gelegenheid voor bijna 4000 men sen. De Belgische regering heeft nog stéeds geen uitsluitsel gegeven over de toekomst van de Kempi- sche Steenkoolmijnen (KS). Twee weken geleden riepen de grote christelijke en socialistische bonden (ACV en ABW) een sta king uit, nadat al diverse malen wilde stakingsacties waren ge weest. Afgelopen zondag echter besloten de bonden de mijnstaking af te blazen. Veel mijnwerkers wa ren het daarmee oneens. De bonden zeggen dat het ge sprek van vorige week met pre mier Martens "voldoende gerust stellend" is geweest. Daarin heeft Martens toezeggingen gedaan over de werkgelegenheid en het voort bestaan van de mijnen. Die zouden met financiële steun van de rege ring zeker nog twee jaar open kun nen blijven en het aantal ontslagen zal zoveel mogelijk worden be perkt. In Heusden-Zolder, waar de meeste mijnwerkers niet aan het werk gingen, werd gistermorgen vroeg voor de mijningang gevoch ten tussen politiemensen en mijn werkers. Dat gebeurde nadat bij het kantoor van het ACV in Heus- den de ruiten waren ingegooid. De mijnwerkers bestormden de poort van de mijn en gooiden met grote straatstenen en stukken beton naar de politie. In Waterschei demonstreerden gisteren 500 mijnwerkers en kwam het tot lichte schermutselingen. In Beringen werd gedeeltelijk ge staakt. Alleen in Winterslag en Eijsden gingen alle mijnwerkers aan het werk. Voor vandaag werd een demonstratie by het vak bondskantoor in Hasselt aange kondigd. De stakers willen daar hun stakingsgeld opeisen, dat de bonden nu weigeren uit te betalen. Rond Brussel kwam vanmorgen ook het spoorverkeer voor een groot deel stil te liggen door een stakingsactie van het spoorweg personeel in Charleroi, Ottignies en het belangrijke station Brussel- Zuid. De prikacties by de spoorwe gen zijn vooralsnog 'wild', maar de vakbonden van overheidsperso neel hebben voor vrijdag aanstaan de voor de tweede keer in een week een massale 24-uursstaking aangekondigd. Vorige week dinsdag legden de werknemers bij onder meer het openbaar vervoer, de omroep, de PTT, de vuilophaaldiensten, de luchtvaart en het onderwijs het werk al voor een etmaal neer uit protest tegen de door het kabinet- Martens voorgenomen bezuinigin gen in de overheidssector. De invoering van de veiligheids- heffing is volgens de directeuren Nederland van Pan Am en TWA, Moulijn en Tolenaars, noodzake lijk geworden omdat de maat schappijen zich geplaatst zien voor enorme bedragen die zy moeten uitgeven aan veiligheidsmaatrege len na de aanslagen gericht tegen Amerikaanse burgerluchtvaartui gen De veiligheidsheffing wordt ook op andere Europese luchthavens berekend. Op verschillende Euro pese luchthavens moeten de Ame rikaanse maatschappijen zelf de kosten van apparatuur betalen waarmee passagiers worden ge controleerd op wapens. Ook wordt de maatschappijen op sommige Europese vliegvelden de kosten in rekening gebracht die de politie diensten maken voor de extra vei ligheidsmaatregelen die noodzake lijk worden geacht. "Met deze vei ligheidsmaatregelen zijn inmid dels astronomische bedragen ge moeid", aldus TWA-directeur Ne derland Tolenaars. Op Schiphol zyn het alleen de af- handelingskosten die voor de bei de maatschappijen als gevolg van de verhoogde veiligheidsmaatrege len zijn toegenomen. De appara tuur die voor de controle van de passagiers wordt gebruikt is eigen dom van de NV Luchthaven Schiphol en de inmiddels zeer uit gebreide controle van alle ruim- en handbagage van de passagiers ge schiedt door de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart. De kosten daarvan worden niet op de maatschappijen verhaald. Volgens directeur Nederland Moulijn van Pan Am overwegen ook andere Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen die op Euro pa vliegen de invoering van een veiligheidsheffing. Op Schiphol vliegen geen andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen dan Pan Am en TWA met geregelde passa- giersvluchten. Geen van de andere luchtvaartmaatschappijen die lijn en chartervluchten tussen Schip hol en bestemmingen in de VS uit voeren hebben tot op heden veilig heidsheffingen ingevoerd. De Rijksluchtvaartdienst heeft toe stemming voor deze heffing gege ven. Zowel Moulijn als Tolenaars zei niet te verwachten dat met het in voeren van de douaneheffing de maatschappijheffing zal verdwij nen. De vijf dollar die de douane vraagt komt in de Amerikaanse schatkist. "Onze heffingen zijn be doeld om de sterk gestegen kosten voor de verscherpte veiligheids maatregelen die wy niet vergoed krijgen op te vangen", aldus de bei de directeuren. TOKIO (AP/Rtr) - De koers dollar is voor het eerst in de ge schiedenis onder de door Japan ge vreesde grens van 160 yen geko- dollar met 15,65 yen gezakt. Sinds september vorig jaar bedroeg de daling ruim 30 procent. Daardoor zijn Japanse produkten aanzienlijk Valutahandelaren verwacht- duurder geworden in de Verenigde ten dat de koersval zich versneld Staten, hetgeen een forse aderla- zal voortzetten, hoewel minister tinS voor de Japanse export met Noboro Takeshita gisteren tijdens »ch meebrengt. Takeshita zei dat een persconferentie aankondigde een stabiele markt het belangryk- dat Japan zonodig dollars op grote ste van alles is' en dat hij alle r schaal zal opkopen om de koers weer op te stuwen. Hij gaf niet aan op welk niveau de Japanse rege ring de dollarkoers ten opzichte van de yen wil stabiliseren. In de afgelopen 14 dagen is de NOORDPOLDERZIJL - Groningen is de eerste provincie waar alle dijken op deltahoogte zullen zijn gebracht. Minister Smit (verkeer) maakte dat gisteravond bekend bij de symbolische voltooiing van de zeedijkverhoging in Noordpolderzijl in Noord-Groningen. Zij onthulde daar een plaquette. (foto anpi ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor super- en normale benzine gaan met ingang van morgen met twee cent per liter omhoog. Diesel zakt twee cent in prijs. De prijsve- randeringen zyn een gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen en de dollar koers. Dit is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp zijn voor een liter super 149 cent en .voor nor maal 144 cent De literprijs voor diesel aan de zelftankpomp komt op 84,8 cent. Het is de tweede keer binnen een week tyd dat de prijzen voor super- en normale benzine met twee cent worden verhoogd nadat de prijzen eind vorig jaar en in de eerste drie maanden van dit jaar alleen maar omlaag gingen. Diesel is dit jaar nog niet in prijs gestegen. Voor de ze brandstof werd vorige week ook een prijsverlaging (met één cent) aangekondigd. President Israëlische bank moet aftreden TEL AVIV (AP) - Ernst Japhst, president-directeur van Israëls grootste bank, heeft zondagavond onder protest ontslag genomen na dat hij en andere vooraanstaande bankiers door een officiële onder zoekscommissie verantwoordelijk waren1 gesteld voor de Israëlische beurskrach van oktober 1983, waarby beleggers voor naar schat ting twee miljard dollar gedupeerd werden. Japhet is als president van de Bank Leumi opgevolgd door de farmaceutische magnaat EU Hur- vitz. Japhet is de tweede topbankier die op grond van het 13 maanden durende onderzoek is afgetreden. In het rapport is ook aangedrongen op het ontslag van de gouverneur van de centrale bank en twee ande re bankdirecteuren. Volgens het rapport waren zy verantwoordelijk voor manipulaties van de aande lenkoersen, waardoor de effecten handel in okober '83 instortte. Airbussen De Jordaanse luchtvaartmaat schappij Alia heeft bij Airbus In dustrie zes A310-300 en zes A320 vliegtuigen besteld. Dat heeft Air bus gisteren bekendgemaakt. Alia heeft verder een optie genomen op nog zeven toestellen. De Jor daanse maatschappij is de eerste in het Midden-Oosten die de Euro pese verkeersvliegtuigen heeft besteld. De levering van de toe stellen begint in 1987 en zal tot 1990 duren. Mulder Mulder Boskoop sluit niet uit dat de nettowinst in 1986 lager zal zijn dan in 1985. Wat er met het bedrijfsresultaat gebeurt is voor lopig onzeker. Dit schrijft de on derneming, die rollend materieel verkoopt, in het jaarverslag. Voor truckmixers, aldus Mulder, be staat een beperkte binnenlandse markt. Derhalve is export voor de onderneming van essentieel be lang. De daling van de olieprijs heeft echter geleid tot uitstel van opdrachten uit het Midden-Oos ten. Bogamij Bogamij (onroerend goed) ver wacht dit jaar een nettowinst te maken die ongeveer net zo groot zal als die over 1985. De netto winst was vorig jaar 49 miljoen gulden tegenover 41,7 miljoen gulden over 1984. De verkoop winst steeg vorig jaar van 3,4 tot 12,6 miljoen gulden. Bogamij ver wacht, dat de toename van de ver- huurresultaten in ons land dit jaar versterkt zal doorzetten. De mogelijkheden van Japan zijn echter gering. Takeshita gaf aan dat beleidsaanpassingen tus sen de grootste industrielanden, waaronder de Verenigde Staten, noodzakelijk zijn om de dollar-yen- koers te stabiliseren. Maar de voortgaande daling van de dollar DEN HAAG (ANP) - De werkloos- volgt juist op het uitblijven van een heid is in de maand april verder ge- concrete overeenkomst tussen de daald. Ten opzichte van maart deelnemers aan de economische daalde het aantal werklozen met met 7.100, topconferentie in Tokio, begin de- 27.100 naar 697.900. Die daling maand, over gezamenlijke actie, deed zich zowel bij mannen (met 23.800) als bij vrouwen (met 3.300) voor. Deze cijfers heeft het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid gisteren bekend ge maakt. seizoensinvloeden werd verwacht. Ook na correctie voor het seizoen daalt de werkloosheid dus en wel Sindsdien is er sprake van mas sale, speculatieve verkoop van de Amerikaanse munt op de interna tionale valutamarkten. Gebleken is dat Japan alleen de val van de dol lar niet effectief kan stuiten. Nog geen jaar geleden besloten de c In april telde ons land 453.300 Minister Takeshita trale banken van vijf grote indus- werkloze mannen en 244.600 werk- trielanden nog tot een gezamenlijk loze vrouwen, ingrijpen om de dollarkoers te doen dalen en zo het Amerikaanse Het aantrekken van seizoensacti- handelstekort te helpen terugdrin- viteiten in sectoren als de land- gen. bouw en bouwnijverheid doet ge- In Amsterdam lag de dollar van- woonlyk de werkloosheid in de morgen op ongeveer 2,44 gulden, maand april dalen. De daling nu is ruim een cent lager dan vrijdag. echter groter dan op basis van de Die ontwikkeling komt geheel voor rekening van mannen (min 8.000), de voor seizoen gecorrigeer de werkloosheid van vrouwen stijgt iets (plus 900). Het totaal aan tal werklozen, voor zeizoen gecor rigeerd bedroeg in april 723.000, van wie 462.700 mannen en 260.300 voorgaande maanden draagt de de voor seizoen gecorrigeerde gunstige ontwikkeling van het aan- werkloosheid van jongeren onder tal werkloze bouwvakkers in grote de 23 jaar zowel bij_mannen als mate hieraan bij. De werkloosheid van mensen met meer op de dien stensector gerichte beroepen is in april iets toegenomen. In die sector werken veel vrouwen, vandaar ook dat de daling van de werkloosheid zich alleen bij mannen voordoet. Naar leeftijd bezien valt op dat gedaald. Per provincie zijn er naar verhouding grote ver schillen te constateren. Aan de ene kant daalde de werkloosheid in Drenthe en Noord-Brabant (met 3 procent). Aan de andere kant steeg de werkloosheid en wel in Noord- Holland. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures steeg in met 1.900 ten opzichte van maart. De daling van de voor seizoen ge corrigeerde werkloosheid zet zich in april dus ook voort. Net zoals in ZUTPHEN (GPD/ANP) - De zui- velwerkgevers zullen de bonden in hun cao-eisen geen duimbreed meer toegeven. Dit zei werkgevers- onderhandelaar mr. R. L. M. Mat- theussens, directeur van het Oost nederlandse zuivelconcern Cober- co. „De minimumeisen die de bon den hebben gesteld, zijn dermate hoog dat er niet aan tegemoet te komen valt", zei hy. Tot nu toe hebben partijen el kaar niet uitgenodigd voor een ge- vatten, mogen de bonden weer sta- sprek na de uitspraak in kort ge- kingen organiseren, zij het op be ding, waarbij de stakingen in de perkte schaal zuivel vanwege de milieuoverlast Verwijzend recent. Voor Coberco, met 21 fa- rieken en ruim 2700 werknemers, ou het inwilligen van die eisen de ontwikkelin- drie tot vijf miljoen extra kosten werden verboden door de presi- gen bij Coberco, dat gisteren zijn met zich mee brengen. En dat, al- dent van de Utrechtse rechtbank, jaarverslag presenteerde, zei Mat- dus Mattheussens, terwijl de coö- De rechter gelastte anderhalve theussens dat de zuivelindustrie peratie kampt met een dalende week geleden een afkoelingsperio de, die morgen ten einde loopt. Als onmogelijk i i de bond tegemoet kan komen. directie een daling van het perso neelsbestand met nog eens 100, waarbij overigens geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. De zui- vercoöperatie verwacht dat de melkprijs, door lagere dollarkoers, de superheffing en een nog steeds dalende afzet van zuivelprodukten, dit jaar zeker twee cent per liter la ger zal uitvallen. Vorig jaar kregen de 12.000 leden van Coberco onge veer 78 cent voor een liter melk. Zeer tevreden toonde Coberco zich over de samenwerking met de ministeries van landbouw en WVC, waardoor na de Russische kerrf- ramp alle aangevoerde melk op radioactieve straling kon worden gemeten. In de aangevoerde melk werd gedurende enkele dagen een kleine verhoogde straling geme ten, die verwerking van de melk niet in de weg stond. de werkgevers dan geen poging Volgens Mattheussens vragen de by Coberco vorig jaar al 316 banen hebben gedaan het overleg te her- bonden aan loonruimte 8 tot 10 verdwenen. Dit jaar verwacht de BEMMEL/ZEVENAAR (GPD/ANP) - Op veilingen in Bemmel en Zeve naar heerste gisteren grote verbazing over de hoge prijzen die werden genoteerd voor de bladgroente spinazie. Hoewel deze groente pas een dag weer geveild mocht worden, was er toch een enorme belangstelling voor. De indruk bestaat dat de vraag van het publiek naar verse groenten weer op eeb normaal peil is gekomen. Ook de verkoop van groenten in blik, glas of uit de diepvries leek gisteren weer normaal te verlopen, na een hausse in de verkoop uit angst voor radio-activiteit van verse groente. LONDEN (UPI) - Het Britse recla- gemaakt van 55 mihoen dollar (140 mebureau Saatchi and Saatchi miljoen gulden), neemt de Amerikaanse concurrent Ted Bates Worldwide Incoporated no c. kUp opnvanecnVfdernTar e'"n eer" Saatchi volgt op een andere specta- met eerfcfmzet J UUUU UltCUldUt kt Berbach Group en Needham Har per Worldwide. Deze groep is nu door Saatchi-Bates van de eerste plaats verdrongen. Door de fusie zyn ook de recla mebelangen van twee ROTTERDAM (ANP) - Unilever zienlijk gunstiger saldo van rente- Brooke Bond baten en rentelasten en een lagere belastingdruk. Uitgedrukt in pon- 477 miljoen gulden, 25 procent den sterling ging de kwartaalwinst meer dan de 383 miljoen gulden in met 28 procent omhoog en in dol- hetzelfde tydvak van 1985, zo heeft lars met 31 procent, het voedings-en wasmiddelencon cern gisteren bekendgemaakt. De Unilever wijst erop dat de resul- winst per aandeel steeg van 6,81 tot taten in het eerste kwartaal van 8,50 gulden. 1985 relatief hoog waren omdat de- Als voornaamste oorzaken van ze werden beïnvloed door twee de winststijging noemt Unilever gunstige factoren. Ten eerste wa- betere marges in Europa, een aan- ren de resultaten van de Britse het vierde kwar taal van 1984 erin opgenomen, ten tweede zat de winst op de verkoop van een minderheidsdeelneming in een Franse onderneming erin. De omzet daalde van 17,3 miljard gulden naar ruim 15 miljard gul den. Ongeveer de helft van die da ling is toe te schrijven aan het extra kwartaal van Brooke Bond in 1985. - De rest is het gevolg van verkoop van bedrijven en lagere verkoop prijzen van produkten. De verkoop i hoeveelheid gemeten iets ADVERTENTIE De kantinette: Een geïntegreerde automatenwand met koffie-, blikjes-, snack- en gekoelde maaltijdautomaten, inclusief magnetronoven. Op zoek naar zo'n automatenwand? Stel 'm met onze adviseurs zelf samen. Zo hebt u in compacte vorm de beschikking over een bijna volledige kantine; wij zorgen ook voor de dagelijkse service en bevoorrading van de apparatuur. Vooral in economisch opzicht is de kantinette een aantrekkelijk systeem voor bedrijven en instellingen vanaf 25 man personeel. Mogen wij u dat eens voorrekenen bij een kopje koffie? automatic Heiland 25 JAAR KOMPLEET IN AUTOMATEN, PRODUKTEN EN SERVICE toe. De bedrijfswinst in Europa ging met 7 procent omhoog van 509 mil joen gulden naar 546 miljoen gul den. De omzet daalde hier van 11,5 miljard tot 9,4 miljard gulden. De winsten van de levensmiddelenbe- drijven waren beter, in het bijzon der van eetbare vetten en thee. Een uitzondering vormde de diepvries- sector. Bij de groepen wasmidde len-en toiletartikelen nam de winst aanzienlijk toe, aldus Unilever. In Noord-Amerika verminderde het verlies van 81 miljoen tot 53 miljoen gulden. De verkopen be droegen 2.609 miljoen tegen 2.621 miljoen gulden in het voorgaande jaar. het verlies in Amerika werd veroorzaakt door aanhoudende in vesteringen ter versterking van de marktposiie, vooral in de wasmid delendivisie van Lever Brothers. De winst van de overige bedrijven van Unilever in Noord-Amerika toonde weinig verandering. De resultaten buiten Europa en Noord-Amerika zyn gelijk geble ven. Lagere prijzen van thee en eet bare oliën drukten de winst van de plantages. Het aandeel in de winst van geassiocieerde maatschappij en ging omhoog van 40 miljoen naar 66 miljoen gulden. Die stij ging is vooral afkomstig uit Nigeria en van met Brooke Bond verbon den maatschappijen. i Saatchi bekendgemaakt. Saatchi betaalt de belangheb benden in Bates nu 400 miljoen dollar en zal in 1988 nog eens 55 miljoen dollar betalen aan de twee honderd belangrijkste aandeelhou- bureau heeft 7000 mensen in (D A iél, coleate Het is dienst. Tot de klantenkring mag n et 'lütKalSen dat éln van dê het bedrijven rekenen als Procter ™et zeeofahnkanten oo zoek eaat and Gamble, IBM, Gillette, Exxon. ec'n andor ri cla3ureao Heinz, Citicorp, Johnson and "aar een ander reclamebureau. Johnson en British Airways. Ted Bates is het op twee na grootste bureau ter wereld. Tot de klanten van Bates behoren onder andere Mars, General Foods, RJR Nabisco, Prudential Assurance en General Food. Bates zal onder ei- gen naam blijven werken. Bates, dat in 1940 werd opgericht, is ge- AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster- heel in het bezit van zyn werkne- damse effectenbeurs werden veel aan- mers en heeft over het afgelopen- de'en ,a*er verhandeld. Wall Street boekiaar een winst voor helastin? had Reen aan,eidin* voor deze ontwik- boekjaar een winst voor belasting kelinff gegevrn en ook de do„arkoers Saf weinig reden tot ongerustheid. Als belangrijke oorzaak van de zwakke stemming werd de voortgaande ren testijging gezien, die vandaag gestalte kreeg in afkalvende obllgatiekoersen. Beursoverzicht De woningbouwverenigingen (14.500 werknemers) en de vakbon den hervatten vrijdag de cao-on derhandelingen. Deze besprekin gen waren eerder vastgelopen op de weigering van werkgeverszijde om verdergaande arbeidstijdver korting in te voeren. De overkoe pelende werkgeversorganisaties, de Nationale Woningraad en het Nationaal Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting, hebben zich nu toch bereid verklaard om verdergaande atv te bespreken. De bonden zetten hun acties voort tot dat er een aanvaardbaar cao-ak- t, aldus bes i de Bouw- en hout- Bij de staatsleningen kwamen verlie zen tot een volle punt voor en de 6,25 procent staatslening, waarop vandaag Op de aandelenmarkt verloor Akzo ruim f 2 op f 151 en Hoogovens f 2,70 op f 98,50. De financiële waarden lagen ook flauw. ABN verioor f 7 op f 540 en Amrobank zakte f 1 tot f 94,80. De ver zekeraars lagen in iets mindere mate aangeboden. Zeer zwak in de markt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9