Europa verdeeld over invoerstop Diplomatenruzie Engeland/Syrië "Gevaar Tsjernobil geweken" Kohl heeft niet gelogen Kohl stuurt brief Opinie keert zich tegen kernenergie Voedselimport uit Oost-Europa aan banden? Plannen om centrale weer snel te laten werken Nicaraguaans verzet breekt met Pastora Onrust in Z.-Afrika PAGINA 7 MAANDAG 12 MEI 1986 DEN HAAG - Een gemeenschappelijk Europees importverbod voor verse voedingsmid delen uit Oost-Europa is op het laatste moment niet doorgegaan. Italië trok zijn aanvan kelijke instemming zaterdagnacht in. Het akkoord, dat zaterdag in de loop van de dag was bereikt, kwam daarmee op losse schroeven te staan. De ministers van buitenlandse zaken van de EG gaan nu vandaag proberen alsnog de lidstaten op een lijn te krijgen. In de KRO-actualiteitenrubriek Brandpunt betreurde minister Braks (landbouw) gisteren het ge brek aan eenheid bij de EG: „Ik was verheugd over het bericht za terdagavond uit Brussel dat er in elk geval overeenstemming was bereikt over een gemeenschappe lijke houding ten opzichte van de import uit Oosteuropese landen. We wisten dat er nog tegenstellin gen waren over de gemeenschap pelijke normen die zouden gelden voor het handelsverkeer tussen de lidstaten. Dat conflict heeft ertoe geleid dat met name Italië zich te ruggetrokken heeft". Op basis van adviezen die volks- gezondheidsdeskundigen hebben gegeven zijn er binnen de EG theo retische voedselpakketten samen gesteld. Een dergelijk pakket mag een maximum hoeveelheid radio activiteit bevatten. De Bondsrepu bliek Duitsland vindt dat het me rendeel van dat pakket moet be staan uit melk en dat-groente en fruit maar aanvullend zijn. Italië vindt het tegenovergestelde en mi nister Braks is het met hen eens. Omdat de Duitse melk een vrij hoge, maar nog steeds ongevaarlij ke, radio-activiteit bevat (de koeien zijn pas dit weekeind binnen ge haald) en de melk dus het meren deel van dat pakket zou moeten uitmaken, moeten volgens de Duit sers de normen voor groenten en fruit lager gesteld worden. Toeval lig zijn de Italianen met name de leveranciers van groente en fruit. Voor de Italiaanse televisie ver- door Jan Geert Majoor klaarde minister van landbouw Pandolfi, dat het Duitse standpunt niet zozeer was gebaseerd op vei ligheids- als wel op handels-politie ke overwegingen. Hij noemde het kenmerkend dat de normen door Duitsland zo waren vastgesteld, dat de eigen melküitvoer er geen enkele hinder van zou ondervin den, terwijl de Italiaanse export van tuinbouwprodukten er onnoe melijke schade door zou lijden. Minister Braks verklaarde dat het uitblijven van een gemeen schappelijk standpunt van de EG op dit moment overigens niet wil zeggen dat er op dit moment geen maatregelen gelden. Braks: „In een noodsituatie, zoals we die nu hebben, voorzien de EG-verdrags- bepalingen in mogelijkheden voor nationale lidstaten tijdelijke maat regelen te treffen". De minister was van mening dat een importverbod van verse le vensmiddelen uit Oost-Europa niet veel gevolgen zou hebben voor ons land. „Er staan in oost-Europa geen gewassen op de velden die naar ons toekomen. De produkten die wij importeren liggen in de sfeer van vee en vlees. Dat blijft ook verboden op dit moment. En voor de rest zijn het conservenpro- ducten die allemaal per geval beoordeeld kunnen worden". In het NOS-programma Het Ca- Een boer in de Oekraïne wordt onderzocht op radio-activiteit. Volgens officiële rapporten in de Sowjet-Unie is de straling rond de centrale in Tsjernobil sterk verminderd. (foto AP) WASHINGTON/LONDEN/BONN (UPI/AP/AFP) - Kernenergie heeft zijn geloofwaardigeheid als ener giebron bij het publiek verloren, zo blijkt uit opiniepeilingen die in Eu ropa en in de VS zijn gehouden na de ramp met de centrale in Tsjer nobil. Uit de enquête, die werd uitge voerd in opdracht van „Cable News Network" en „U.S. News and World Report", blijkt dat 52 procent van de Amerikaanse vol wassenen van mening is dat explo sie „de gevaren duidelijk maakt van kernenergie in alle landen ter wereld". Eveneens 52 procent is te gen de bouw van nieuwe kerncen- Deze foto van de verwoeste centrale werd gisteren vrijgegeven, (foto tassi trales. Van de Westduitsers is bijna 70 procent tegen de uitbreiding van kernenergie, aldus een peiling in opdracht van het weekblad Der Spiegel. Voor de ramp in de Sow- jet-Unie was 46 procent tegen uit breiding. Het nieuwe percentage is 69. Onvoorwaardelijk voorstander van de uitbreiding van kernenergie is nog maar 29 procent (was 52 pro cent). De tegenstanders van uitbrei ding werd verder gevraagd wat er met de bestaande kerncentrales moet gebeuren. Twaalf procent van hen zei dat deze direct stilge legd moeten worden, 54 procent verklaarde dat ze voorlopig in be drijf mochten blijven en na een overgangstijd stilgelegd moeten worden, 32 procent vond dat ze door mochten blijven werken. Ook een meerderheid van de Britten (51 procent) wil dat hun land kernenergie afschaft en alleen nog kolen en olie gebruikt om energie op te wekken. Dit blijkt uit gegevens van een steekproef die gisteren zijn gepubliceerd in „The Mail on Sunday". De oppositie tegen kernenergie in Groot-Brittannië is toegenomen na de kernramp in het Russische BONN Bondskanselier Helmut Kohl stuurt morgen een persoonlij ke brief aan de Russische partijlei der Michael Gorbatsjov waarin hij hem steun vraagt voor het West- duitse plan alle 26 staten die over kerncentrales beschikken rond de tafel te brengen. De conferentie moet in Bonn plaats hebben. Dit meldden de Westduitse zon dagsbladen. Verder zou Kohl alle informatie die in Rusland beschik baar is, direct willen hebben, om dat de Bondsrepubliek een van de 'ergst getroffen buurlanden' is. Op de door Kohl voorgestelde top moeten, aldus de kranten, twee besluiten worden genomen: aanpassing van alle veilig heidsnormen aan het Westduitse een gemeenschappelijke ver plichting om in de toekomst bij al le storingen direct en waarheidsge trouw informatie te verschaffen. Het weekblad Der Spiegel meldt Buitenland kort Noorse kroon De nieuwe sociaal-democrati sche minderheidsregering van Noorwegen heeft de Noorse kroon met onmiddellijke ingang met twaalf procent gedevalueerd.Me- vrouw Brundtland zei dat tot de devaluatie is besloten omdat de economische ontwikkeling in Noorwegen uit de hand is gelopen. Sri Lanka Het gevaar bestaat dat Sri Lanka hetzelfde lot te wachten staat als Cyprus en verdeeld wordt als het Westen niet snel te hulp komt met wapens, geld en morele steun in de strijd tegen de Tamil-separatisten. Dit heeft de president van Sri Lan ka, Junius Jayawardene, gefcegd in een vraaggesprek met de Sunday Times. Bangladesj Het tellen van de stemmen na de chaotische parlementsverkiezin gen in Bangladesj is zaterdag her vat. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat de Jatiya-partij van presi dent Hussain Muhammed Erschad haar voorsprong op de oppositie aan het vergroten is. De onofficiële cijfers geven de Jatiya Partij 93 van de 300 verkiesbare zetels in het parlement, terwijl de coalitie van acht partijen met aan het hoofd de Awami liga van Hasina Wajed op 74 zetels staat. Overgelopen Een vroegere topadviseur van de Oostduitse premier Willi Stoph heeft gisteren de DDR verlaten uit onvrede met het economische en politieke systeem van zijn land. Professor Hermann von Berg (53), die midden jaren zeventig econo mische medewerker was van Stoph en als specialist te boek stond op het gebied van economi sche Oost-West betrekkingen, ver klaarde in Keulen dat „hij de waar heid wil kunnen zeggen zonder met de wet in aanraking te ko- in zijn vandaag verschijnende uit gave dat de vroegere Russische ambassadeur in Bonn, Fallin, zich in grote lijnen voor internationale maatregelen heeft uitgesproken. Gorbatsjov zou, aldus het blad, voorstander van een conferentie over kernenergie zijn. MOSKOU (Rtr./UPI/AFP) - Het ge vaar voor een ramp in de kerncen trale van Tsjernobil is voorbij, zo heeft de Sowjet-geleerde Jevgeny Velikov gisteren verklaard. Vol-, gens de deskundige, die leiding geeft aan de ontsmettingsoperatie in het gebied rond de kerncentrale, is er sprake van een „keerpunt". „Theoretisch bestond tot zondag de mogelijkheid van een ramp om dat een grote hoeveelheid brand stof en grafiet in de reactor in over verhitte toestand was. Nu bestaat die mogelijkheid niet meer", aldus Velikov in een verklaring die werd verspreid door het officiële persbu reau TASS. Het is de eerste maal dat de Sowjet-autoreiteiten het woord „ramp" gebruiken in ver band met de gebeurtenissen in Tsjemobyl. Tot nu toe werd slechts gesproken van een ongeluk. Volgens Velikov is de ontsmet tingsoperatie na dit „keerpunt" in een nieuwe fase gekomen. Er China helpt NASA met ruimteprogram PEKING - China heeft meege deeld dat het volgend jaar twee Amerikaanse communicatiesa tellieten zal lanceren. De Volks republiek treedt daarmee in het gat dat in de commerciële ruimtevaart is ontstaan na drie mislukte Amerikaanse lance ringen dit jaar. Het dagblad China Daily meldde vanmorgen dat het in Texas gevestigde bedrijf Tere- sat en China's Grote Muur In dustriemaatschappij in begin sel zijn overeengekomen rond december volgend jaar twee Amerikaanse satellieten te lan ceren met Chinese „Lange- Mars 3-raketten". Directeur Henry Schwartz van Teresat verklaarde dat het Chinese ruimtevaartprogramma een „goede reputatie" heeft en dat Peking aanzienlijke buite'n- landse valuta verdient in ruil voor de lanceringen. De Europese ruimtevaartor ganisatie Arianespace heeft meegedeeld dat zij in 1988 voor Japan twee satellieten in de ruimte zal brengen. pitool verklaarde de minister gis termiddag dat hij er wel wat voor voelt om de Sowjet-Unie een deel van de graanreserves van de EG aan te bieden. Deskundigen ver moeden dat de ramp in Tsjernobil 15 tot 20 miljoen ton graan in de Sowjet-Unie onbruikbaar heeft ge maakt. De EG heeft 17 miljoen ton graan in de voorraadschuren lig gen, genoeg voor een jaar EG-con- sumptie. Een deel van de over schotten wordt echter beschouwd als 'strategische reserve' en kan dus niet voor Russische hulp ge bruikt worden. wordt gewerkt aan onderzoeken en maatregelen om de meest besmet te gebieden te lokaliseren. Radioactieve stoffen worden geïso leerd om te voorkomen dat radio activiteit doordringt in het grond water, aldus de deskundige. Bouw vakkers, die „onder moeilijke om standigheden van hoge radioactivi teit werken", zijn bezig besmette grond te bedekken met beton. Uit de verklaring van Velikov .wordt niet duidelijk of de reactor nog lekt. Wel liet hij weten dat het gevaar van een nieuwe explosie of van een „melt down" is geweken. Zodra de noodzakelijke maatrege len zijn voltooid zal de kerncentra le in Tsjernobil weer in werking worden gesteld. „Op een moment, dat afhangt van veiligheidsoverwe gingen, zal de centrale weer in wer king worden gesteld", aldus de ge leerde. Velikov is vice-voorzitter van de Academie van Wetenschappen en BONN - Het vooronderzoek dat de officier van justitie in Bonn tegen kanselier Kohl instelde wegens door Hans Hoogendijk mogelijke leugens inzake het Flick-schandaal, krijgt geen ver volg. Dat meldt vandaag het Westduit- JOHANNESBURG Ook het af gelopen weekend was het weer op verschillende plaatsen in Zuid- Afrika zeer onrustig. In de woon wijk Soweto bij Johannesburg werden drie jongeren door een agent doodgeschoten, toen een me nigte stenen gooide naar een auto. door Ruud de Wit In de wijk Guguletu kwam een buschaffeur om het leven toen jon geren zijn bus in brand staken. Za terdag sloot een politie- en leger- een van de belangrijke adviseurs van Sowjetleider Gorbatsjov op het gebied van kernenergie. Filmbeelden De televisie in de Sowjet-Unie heeft gisteren voor het eerst een film getoond die was opgenomen binnen de veiligheidszone rond de kerncentrale van Tsjemobyl. De film toonde straten met verlaten en afgesloten huizen onder bloeiende bomen. Politie-agenten met veilig heidsmaskers op regelden het ver keer dat bestond uit kolonnes mili taire voertuigen en auto's van vei ligheidspersoneel. Er waren ook opnamen van het hoofdkwartier van waaruit de operaties om de kernramp de bedwingen worden geleid. Het was vanuit dit hoofd kwartier dat Velikov meedeelde dat het gevaar voor een ramp nu definitief voorbij is. De kijkers konden op de film ve le functionarissen binnen het se weekblad Der Spiegel. Kohl was er door de advocaat en voormalig Bondsdaglid voor de Groenen, Ot to Schily, van beschuldigd voor de parlementaire onderzoekscommis sie te hebben gelogen over twee geldbedragen die hij direct of indi rect van de industrieel Flick zou hebben ontvangen. De justitie in Bonn heeft volgens het blad te weinig houvast om het vooronderzoek in een strafrechte macht van 1600 man de wijk Ale xandra in Johannesburg af. Alle woningen werden doorzocht en ie dereen die de wijk binnenkwam of uitging werd gefouilleerd. De politiewoordvoerder noemde het een 'preventieve actie ter be strijding van de misdaad', maar duidelijk is dat de uitgebreide ope ratie te maken heeft met het aan houdend geweld in de wijk, waar ongeveer 50.000 mensen wonen. De afgelopen drie weken kwamen minstens zes personen in Alexand ra om het leven, maar de inwoners van de wijk noemen een veel hoger aantal. hoofdkwartier en buiten in de stille straten van Tsjernobil zien rondlo pen gekleed in witte jassen en met maskers voor. Als teken van hoop toonde de film beelden van een ooievaar die zijn nest had gebouwd op het dak van een huis in de ge troffen stad. De Amerikaanse medische des kundige Robert Peter Gale, die in Moskou bezig is met beenmerg transplantaties, heeft verklaard dat zijn medisch team bijna klaar is met de transplantaties. "Het be langrijkste wat ons nu te doen staat is de patiënten in leven te houden", aldus Gale. Transplantatie van beenmerg is de enige manier om leukemie en andere gevolgen van ernstige radioactieve besmetting te- behandelen. Gale weigerde commentaar te geven op berichten dat nog twee mensen aan de gevolgen van de kernramp zijn overleden, waarmee het dodencijfer op vier zou komen. lijke procedure om te zetten. Schi ly had ook bij de officieren van jus titie in Koblenz een klacht tegen Kohl ingediend. Dat vooronder zoek, dat nu al maanden loopt, wordt voorlopig nog voortgezet. Kohl had in de deelstaat Rijn- land-Pfalz voor een parlementaire onderzoekscommissie gezegd dat hij niet wist dat de Staatsburgerlij ke Vereniging, het belangrijkste fi nancieringsinstituut van zijn CDU, in feite werd gebruikt om zwarte donaties wit te wassen. Vast staat dat Kohl sinds de ja ren zestig, eerst als CDU-fractie- voorzitter in Rijnland-Pfalz en la ter als oppositieleider in Bonn en als partijvoorzitter van de CDU ac tief is geweest binnen deze vereni ging. Vast staat ook dat via deze club sinds 1969 tot 1980 214 mil joen mark in de partijkassen van CDU en FDP zijn gevloeid. Helmut Kohl heeft onlangs in een brief aan de officieren van jus titie geschreven dat hij het karak ter van deze vereniging toch wel had gekend, maar dat hij door de vragen mogelijk in verwarring was gebracht. Tot nu toe had hij steeds gesteld de beschuldigingen niet se rieus te nemen en ze op te vatten als een beledigingscampagne. LONDEN - Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft drie Syrische diplomaten tot- zaterdag de tijd gegeven het land te verla ten. De uitwijzing is een reactie op de weigering van de drie attache's om zich te laten verhoren door Scotland Yard in verband met de poging een El Al-vliegtuig op te blazen op het Londense vliegveld Heathrow. door Lia van Bekhoven Ais tegenmaatregel heeft Syrië op zijn beurt drie leden van de Britse ambassade in Damascus ge last het land binnen zeven dagen te verlaten. Het gaat om een militair attaché, de eerste-secretaris en een vice-consul. Het Syrische ministe rie van buitenlandse zaken heeft dat zondag bekendgemaakt. Scotland Yard had de Syrische ambassadeur in Londen gevraagd de drie diplomaten te ontheflën van hun diplomatieke status zodat de Yard hen kon verhoren. De am bassadeur, Loutouf Allah Haidar, Tsjemobyl, zo concludeert het Na tionale Instituut voor Opinieonder zoek. Het instituut heeft 801 perso nen telefonisch om hun mening ge vraagd. Een dergelijk ongeluk als in Tsjemobyl kan ook in Groot-Brit tannië gebeuren, zo vindt 71 pro cent (tegen 26 procent). Dit in te genstelling tot premier Margaret Thatcher die de afgelopen week herhaaldelijk heeft gewezen op de „uitstekende reputatie" van de vei ligheidsmaatregelen van de Britse kerncentrales, zo voegde „The Mail on Sunday" er aan toe. In verscheidene Oost- en West- europese landen hebben zaterdag duizenden mensen gedemon streerd tegen kernenergie. In Ro me kwamen uit heel Italië ruim 100.000 mensen op de been om met een stille protestmars te betogen tegen de gevaren van kernenergie. In de Joegoslavische stad Ljublja na demonstreerden enkele honder den jongeren tegen de risico's van radioactieve vervuiling van de aar de en tegen de bouw van kerncen trales in Joegoslavië. In München trokken 15.000 betogers door de stad uit protest tegen een „stralen de toekomst" en voor het stoppen met kernenergie en kernwapens. liet de Londense politie echter per brief weten alleen een verhoor bin nen de vier muren van de ambassa de toe te staan. De Britse regering besloot tot uitzetting omdat een onderzoek op grondgebied van de ambassade zinloos zou zijn. De re sultaten zouden, dankzij de diplo matieke onschendbaarheid, nooit tot gerechtelijke vervolging kun nen leiden. De drie Syrische diplomaten zul len, onder het nieuwe anti-terroris- me beleid van de Europese Ge meenschap, in geen enkel ander EG-land gestationeerd kunnen worden. In Londen verwacht men dat de Syrische regering binnen niet al te lange termijn de uitzet ting zal beantwoorden met eenzelf de gebaar. 'Waldheim wist van deportatie Italianen' LONDEN (UPI) - Kurt Waldheim, voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties en nu kandi daat voor het presidentschap van Oostenrijk, wist in 1943 als officier, in het nazi-leger van de deportatie van duizenden Italiaanse krijgsge vangenen naar Duitse dwangarbei derskampen. Dit bericht de Sun day Times in zijn jongste editie. Volgens het bericht, afkomstig uit Washington, staan de naam en zijn met de hand geschreven initia len op een document uit de Duitse legerarchieven van de Tweede We reldoorlog, die worden bewaard in het Amerikaanse nationale archief. "In dit document meldt Waldheim per telefoon aan zijn hoofddkwar- tier dat Italiaanse militairen in trei nen worden gedeporteerd. Hj spreekt over 23.749 officieren en manschappen", aldus de krant. Het nieuwe document werd ont dekt door Robert Herzstein, pro fessor in de Europese geschiedenis aan de universiteit van South Caro lina. Herzstein ontdekte als eerste gegevens over Waldheim's verzwe gen oorlogsverleden. Waldheim, die op 8 juni kandidaat staat voor de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen in Oostenrijk, heeft gezegd dat hij in 1943 slechts een laaggeplaatste officier was en niets wist van de nazi-gruwelen te gen de joden of anderen in de door hen bezette gebieden waar Wald heim dienst deed. TOKIO - Met man en macht probeert de politie van Tokio het publiek op afstand te houden van een parade rond het Britse kroonprinselijke paar. Diana en Charles brengen een officieel bezoek aan Japan. (foto ap» SAN JOSE/MANAGUA (AP) - Zes Nicaraguaanse guerrillacommandan ten aan het zuidelijke front hebben gebroken met Eden Pastora en zich aangesloten bij de de Verenigde Nicaraguaanse Oppositie (UNO) om ge bruik te kunnen maken van de Amerikaanse hulp aan de rebellen. Een woordvoerder van de zes, Jose Davila zei zaterdag, dat Pastora en zijn Revolutionair Democratische Alliantie, ARDE, achterblijven met maar een paar mensen en nog maar een commandant, Emiliano Chapar- Eden Pastora heeft geweigerd samen te werken binnen de UNO omda daar groepen in zijn vertegenwoordigd die nog onder de vroegere Nicara guaanse dictator Anastasio Somoza hebben gediend. Daarbij doelde Pas tora op de Nicaraguaanse Democratische Strijdkrachten, de veruit groot ste rebellenorganisatie die aan het noordelijke front vecht. Pastora zelf was een held van de Sandinistische revolutie maar kreeg onmin met de leiding in Managua vanwege de politieke koers. In Nicaragua heeft president Daniel Ortega zaterdag gezegd dat zij land door moet gaan met zich te wapenen tegen een mogelijke Amerikaanse invasie. Verder viel Ortega de VS aan omdat de Amerikanen het vredse- plan van de Contadoragroep willen gebruiken de positie van de Sandinis tische regering te verzwakken. Nicaragua wil het vredesakkoord pas tekenen als de VS stoppen met de steun aan de Contra's.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7