795 69 Onzekerheden bij koninklijk bezoek Spar Voor Vers! SPAR Kampeerboeren hekelen hetze campingeigenaars Alfa 33. Echte klasse blijft bescheiden. Beatrix en Claus naar Noorwegen Magere Varkenslappen Vers Gesneden Rode Kool PAGINA 6 MAANDAG 12 MEI 1986 Achtergrond Olav V, Haakon en Maud, en zijn in 1954 overleden vrouw Martha, is een van de onderdelen. Contra-prestatie Verder omvat het programma een staatsbanket en een contra prestatie. Ook dat laatste is lang zamerhand een traditie. In Noor wegen geven leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag een voorpremière van de produktie 'Erasmus en mu ziek'. Deze zal zijn première bele ven op het Holland Festival Ou de Muziek dat van 29 augustus tot 7 september in Utrecht zal worden gehouden. De produktie omvat een aantal werken uit de tijd van de Nederlandse huma nist Erasmus (1469-1536). Tussen en tijdens de muziekstukken worden korte scènes gespeeld, waarin uitspraken van Erasmus aan de orde komen. Zijn kritiek op de wereldlijke èn op de kerke lijke muziek, de gang van zaken in de kerk en de maatschappij in de 16e eeuw zullen op de tweede dag van het staatsbezoek in het Noorse Nationaal Theater weerklinken. Hoewel koningin en prins ook een bezoek brengen aan het Noorse kankerinstituut, het Ra dium Hospitaal (een van de be kendste ter wereld), er over stadsplanning wordt gepraat en over olie, is het programma toch tamelijk stijf. Dit heeft te maken met het feit dat Noorwegen van alle Europese monarchieën het strengste protocol heeft. Weliswaar kent Oslo de voor Nederlandse begrippen onge kende situatie dat het publiek gewoon in de tuinen rondom het Koninklijk Paleis kan lopen en bij de hoofdingang een schild wacht - met geweer losjes over de schouder - slechts naar je le gitimatie vraagt, maar de wijze waarop men omgaat met de Noorse koninklijke familie, is tot in detail geregeld. Ook gelden er strenge regels voor het gedrag van leden van het koninklijk gezin zelf. Zo ver loren de beide zusters van de huidige kroonprins Harald, prin ses Ragnild en prinses Astrid, de titel 'koninklijke hoogheid' toen zij trouwden met een burger. In Noorwegen kan de troon ook niet worden geërfd door een vrouw, noch is erfopvolging in vrouwelijke lijn mogelijk. Jongste monarchie De Noorse monarchie is de jongste van Europa. Tot 1905 was Noorwegen in een personele unie verenigd met het koninkrijk Zweden. Maar op 17 juni van dat jaar verklaarde het Noorse parle ment de band met Zweden voor verbroken. Toch wilde het land een monarchie blijven met als voornaamste argument dat Noorwegen als onafhankelijke natie op het gebied van buiten landse politieke contacten met de overige Europese vorsten no dig had. Royalty vormde in het begin van deze eeuw nog een po litieke factor van jewelste. Met een overweldigende meerder heid werd de Deense prins Karei door middel van een volksstem ming tot koning gekozen. Hy koos de naam Haakon VII, daar mee een historische rechte lijn vormend met de laatste Noorse koning, Haakon VI, die aan het eind van de 13e eeuw overleed. Haakon VII regeerde tot 1957 en werd opgevolgd door zijn zoon Olav V. De nu 82-jarige Olav (die getrouwd was met de Zweedse prinses Martha, die in 1954 overleed) heeft drie kinde ren, zijn enige zoon Harald is de kroonprins en neemt nu al veel taken voor zijn vader waar. De toekomst van de Noorse monar chie hing in 1968 enige maanden aan een zijden draadje. Harald besloot te trouwen met het Oslo- se burgermeisje Sonja Harald- sen, die hij in Oxford had ont moet en met wie hy al negen jaar een nauwe relatie onderhield. Haralds voorgenomen huwelijk leidde tot heftige discussies in Noorwegen. Na uitvoerige con sultaties met regering en parle ment werd de verloving van het tweetal toch aangekondigd. Ha rald en Soiya trouwden in augus tus 1968. Harald, die ooit zei: 'Of ik trouw met Soiya of ik trouw nooit', heeft twee kinderen. De nu 15-jarige Martha Louise en de 12-jarige kroonprins Haakon Magnus. De geboorte van Haak on zorgde er ook voor dat de erf opvolging binnen de Noorse mo narchie verzekerd is. Een monar chie overigens die in het geheel niet ter discussie staat. Of zoals de Noorse Rijksvoorlichtings dienst het zo mooi zegt: „Een monarchie die een waardig ge drag koppelt aan een eenvoudige levensstijl, biedt een praktische oplossing voor een reeks van for mele problemen en vragen die te maken hebben met representatie op nationaal en internationaal ni veau". gingsmaatregelen had verwor pen. Het ging om een pakket ter waarde van 750 miljoen gulden in de begroting. Volgens de rege ring was dat nodig om de daling van de olieprijzen op te vangen. Dank zij zijn olie verkeerde Noorwegen jarenlang in de gun stige positie dat het een financie ringsoverschot had. Maar een da ling van de olie-inkomsten met zeker tien procent (zoals wordt berekend), zal leiden tot een fi nancieringstekort. Opdracht Mevrouw Gro Harlem Brundt- land kreeg na de val de regering de opdracht tot het vormen van een minderheidsregering De lei der van de socialistische Arbei derspartij stond bepaald niet te trappelen om in deze voor Noor wegen economisch moeilijke tij den de zaak te bestieren. Zij kan maximaal rekenen op 77 zetels in het parlement, het Storting. De overige 78 zetels van de 157 die het Storting groot is, zijn voor de i: mevrouw Gro Harlem (foto EPA) centrum-rechtse coalitie van de afgetreden conservatieve pre mier Kaare Willoch. Tussentijdse verkiezingen zijn volgens de Noorse grondwet niet mogelijk, die worden pas weer in 1989 ge houden. Onzekere tijden dus op poli tiek gebied, maar het program ma van het staatsbezoek dat ko ningin Beatrix en prins Claus aan Noorwegen brengen, staat al zo vast als een huis. Noorwegen is geen onbekend gebied voor de Nederlandse koninklijke familie. Koningin Wilhelmina vond het land haar meest ideale vakantie oord, ook Juliana ging er als prinses geregeld op vakantie en ook Beatrix en Claus zyn er di verse keren geweest. Er zitten veel ceremoniële ele menten in het programma van dit staatsbezoek. Een kransleg- ging by het Oorlogsmonument in het uit de veertiende eeuw da terende Fort Akershus en het leggen van een graftak op de gra ven van de ouders van koning DEN HAAG - Het bezoek mag dan als 'traditioneel' worden omschreven, nog nim mer in de traditie van de staatsbezoeken heeft zich een situatie voorgedaan als waarmee koningin Beatrix en prins Claus eind vorige week met het oog op hun bezoek aan Noorwegen - morgen, woensdag en donderdag - werden geconfronteerd. Wie de leden van de Noorse regering waren die het koninklijk paar zouden verwel komen, was vorige week nog volstrekt onbekend. Alleen de premier die de koningin zou begroeten, had zich al min of meer geïdentificeerd: mevrouw Gro Harlem Brundtland, leider van de Noorse Arbeiderspartij. Maar wie de overige zeventien ministersposten zouden bezetten, was nog duister. Koningin Olav V (tweede van links), zijn echtgenote, zijn zoon Harald (rechtsj en diens vrouw Sonja op een oude staatsiefoto. Zo wist prins Claus vorige week nog niet met wie hij woensdag ochtend, de tweede dag van het staatsbezoek, een gesprek zou hebben over ontwikkelingssa menwerking. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) tast te nog in het duister wie zijn partner zou zijn bij het 'uiterst nuttige en hartelijke gesprek' dat een vast onderdeel van een staatsbezoek is. En minister Van Aardenne (economische zaken) houdt donderdag dan wel een le zing op het Noors-Nederlandse symposium over 'Olie en ener gie' (dat door prins Claus met een toespraak wordt geopend), maar zyn rede zal in ieder geval niet worden gevolgd door een van Kare Kristiansen, minister van olie en energie, want die is inmiddels afgetreden. De centrum-rechtse regering die Noorwegen sinds zeven maanden regeerde, bood vrijdag 2 mei haar ontslag aan Koning Olav V aan. Het kabinet sneuvel de, nadat het parlement met een meerderheid van één stem een pakket economische bezuini ARNHEM (GPD) - De ruim dui zend kampeerboeren van de stichting Vrije Recreatie be schuldigen de organisatie van Recreatie-ondernemers Neder land (Recron) van een al maan den durende hetze tegen de stichting. In gespierde taal be ticht zy de in Arnhem zetelende organisatie van een kinderachti ge en gefrustreerde opstelling ten aanzien van het kamperen bij de boer. De Recron dwarsboomt, zo vindt de stichting, deze nu ruim 15 jaar oude vorm van re- Volgens voorzitter Willem van den Berg van de stichting Vrye Recreatie beschouwt de Recron het kamperen by de boer als val se concurrentie ten opzichte van andere recreatie-ondernemers. De stichting boekte het afgelo pen jaar weer een winst van 45.000 overnachtingen en kwam daarmee in totaal op 225.000 overnachtingen. En voor het ko mende seizoen verwachten de kampeerboeren een verdubbe ling van deze stijging. "En intussen loopt de Recron maar te zieken", aldus Van den Berg. "Alles en iedereen krijgt de schuld van het commercieel slechte seizoen vorig jaar en het slechte begin van dit jaar. Eerst was het minister Braks met zijn ontwerp-recreatiewet. Toen de kampeerboeren en daarna het Braks wil een verruiming van 5 naar 10 kampeerplaatsen per boerenerf en verder vereenvou diging van de wet op de open luchtrecreatie. De stichting juicht dat uiteraard van harte toe. "Want die wet is er niet al leen voor de ondernemer, maar juist en vooral voor de recreant", tekent Van den Berg hierbij aan. "En daar staan wij voor. Wat de kampeerboeren te bieden heb ben, is uniek. Zij brengen het platteland tot in de tent, waarbij rust en ruimte en niet te vergeten de betaalbaarheid voorop staan". Slachtoffer De stichting vindt dat de Re cron in plaats van te griepen, de h^nd maar eens in eigen boezem moet steken. Zij zegt te hebben gewaarschuwd voor het uit de pan rijzen van de pryzen toen de prijsbeschikking op de kampeer- tarieven werd opgeheven. "Uit eindelijk zijn de leden van de Re cron daar het slachtoffer van ge worden. Niet de kampeerder. Die weet de weg en kent de spraak en komt uiteindelijk bij ons terecht", glimlacht de voor zitter fijntjes. De Recron gedraagt zich nu volgens Vrije Recreatie na 15 jaar knokken tegen het kamperen bij de boer als de grote verliezer, die niet tegen haar verlies kan. "Kin derachtig dus", concludeert Van den Berg, die hoopt dat de over heid de oren niet laat hangen naar, zoals hij zegt, 'enkele kre ten van commerciële recreatie ondernemers'. Zij moet, zo vindt ihy, een actief vrijetijdsbeleid voeren, dat is gericht op betaal baarheid. Recron-woordvoerder Taan- man zegt gewend te zijn aan uit latingen 'recht voor z'n raap', zo als gebezigd door Van den Berg. "Alleen gebruikt hij op bijna de magogische wijze onjuiste infor matie om ons te bestrijden. En dat, terwijl wij helemaal niet te gen het kamperen bij de boer zijn. Integendeel. Wij zijn als Re cron daar van harte voorstander van. Zij het met mate". De Recron-woordvoerder te kent hierbij aan, dat de organisa tie namelijk moeite heeft met de verdubbeling van het aantal kampeerplaatsen per boerenerf. "Daar zit uiteraard een stukje le gitiem eigenbelang bii. Want die verdubbeling kost de recreatie ondernemer, wiens belangen wy behartigen, klanten". Verder stelt de Recron zich op het standpunt, dat met de ver dubbeling van de kampeercapa- citeit bij de boer het landschap geen plezier wordt gedaan. Daar in staat zij niet alleen, want de vereniging van Nederlandse ge meenten deelt die mening. Even als bijvoorbeeld de directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland. Taanman: "Wij stellen ons bo vendien op het standpunt, dat de tekortkomingen in de landbouw politiek niet mogen worden ver haald op de bestaande kampeer- bedrijven. Verder komt het ons als vreemd voor, dat in gebieden zoals de Veluwe en de Waddenei landen, waar het natuurschoon hoog in het vaandel staat ge schreven, op elk willekeurig erf zo maar kampeermiddelen mo gen worden gestald. En dat, ter wijl kampeerbedrijven met han den en voeten zijn gebonden om wille van datzelfde natuur schoon". De bestuursraad van de inter nationale rooms-katholieke vre desbeweging 'Pax Christi', die enkele dagen in Vicenza (Italië) is bijeen geweest, spreekt in een unaniem aangenomen resolutie haar afschuw uit over chemische wapens voor massavernietiging. Alle regeringen worden opgeroe pen zich te verzetten tegen 'mo dernisering van de chemische af schrikking'. Het internationale karakter van 'Pax Christi' wordt sterker, zo bleek op de vergadering van de bestuursraad. Waren tot voor kort voornamelijk Westeuropese landen en Noord-Amerika by de beweging aangesloten, nu zijn ook twee landen uit de Derde Wereld toegelaten, namelijk Puerto Rico en de Filippijnen. Verwacht wordt, dat zich de ko mende jaren meer landen uit de Derde Wereld zullen melden. 'Pax Christi' juicht het initia tief van de Wereldraad van Ker ken toe om in 1990 een wereld wijde oecumenische vergadering te houden over rechtvaardig heid, vrede en het overleven van de mensheid. Alle kerken ter we reld krijgen voor deze conferen tie te zijner tijd een uitnodiging. Paus. De paus heeft gisteren in een preek ter afsluiting van een vierdaags pastoraal bezoek in Italië de wereld opgeroepen tot eenheid, broederlijkheid en samenwerking. "Daartoe moet egoïstisch handelen worden in getoomd en moeten racistische vooroordelen worden weggeno men". "Dié leiden tot twee dracht, agressie en oorlog". De paus gaf uitdrukking aan zijn 'heimwee naar de opbouw van een nieuw Europa als ge meenschap van mensen die be sef hebben van hun christelijke afstamming'. Niet slechts een geografische samenvoeging van een aantal naties. "Alle Europea nen zouden zich moeten bezin nen op hun christelijke en cultu rele erfgoed en dat inbrengen in het reilen en zeilen van het Euro pese continent". Volgens de paus heeft dit werelddeel nodig: een christelijke geest, een christelijke ziel en een christelijk ideaal. Auschwitz. Kardinaal Fran- ciszek Marcharski, in wiens bis dom het vroegere concentratie kamp Auschwitz ligt, verdedigt in een brief aan de Nationale Conferentie van Christenen en Joden in de Verenigde Staten de vestiging van een Wooster voor vrouwelijke religieuzen in dit kamp. (Van joodse kant zijn ern stige bezwaren tegen dit plan in gebracht; men vindt het, zacht gezegd, ongepast, gezien de christelijke invloeden op de jo denvervolgingen in de geschie denis). Volgens de kardinaal zullen de nonnen er uitsluitend zijn om de slachtoffers te gedenken en te eren. Bovendien bidden zij ook voor de joden. "Het klooster werpt absoluut geen schaduw over de historische en emotione le betekenis van het kamp voor de joden, integendeel, het leeft juist zelf in de schaduw van het kamp, en niet andersom". "In dit oord van aanbidding wordt boe te gedaan en om verzoening ge beden". Bijbel. Vorig jaar verscheen de bijbel voor het eei st in 7 talen, het nieuwe testament in 28 talen, zo meldt het Nederlands Bijbel genootschap. Daarmee blijft de bijbel het meest vertaalde boek ter wereld. De hele bijbel kan nu worden gelezen in 293 talen, het nieuwe testament in 618 en ten minste 1 boek van de bijbel in 918 talen. Op het ogenblik zijn de 10Ö na tionale bijbelgenootschappen in de wereld betrokken bij 544 ver- taalprojekten. Bedevaart. Op donderdag 29 mei wordt vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rot terdam een eendagsbedevaart gehouden naar 'Maria's Genade oord' in de Belgische Ardennen, Banneux-Notre Dame. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat, Meeuwen- beem 1, 2631 CA Nootdorp, of bij de plaatselijke adressen. Hervormde Kerk: beroepen te Lochem J. Zuur (voorheen christelijk gereformeerd) Assen, te Gorinchem J. E. de Groot Reeuwijk; aangenomen naar Ois- terwijk-Helvoirt ('Samen op weg') mevrouw W. H. Roobol Langezwaag, naar Zelhem (her- vormd-gereformeerde federatie) C. van Dorp Oostermeer-Ees- trum (Fr.). Gereformeerde Ker ken: beroepen te Nieuw-Loos- drecht C. van Zuylen Apeldoorn; aangenomen naar Eefde-Gorssel mevr. A. E. van Luttikhuizen De venter. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Hoek (Z.) kandidaat A. Kramer Kampen (die o.a. bedankte voor Lisse-Oegstgeest), naar Almelo J. Janssen Loppersum; bedankt voor Dalfsen en voor Uithuizen P. Voorberg Waardhuizen. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) R. Boog aard Leiden. Baptistengemeen ten: beroepen te Leiden A. H. Agtereek Westerhaar. DINSDAG 13 EN WOENSDAG 14 MEI Alleen geldig bü Spar Super kilo 500 gram iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant Vondellaan 45, Leiden, 071-769303 UAMBV

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6