Brand zorgt voor maanden vertraging Boerhaavemuseum actief in vrije Betonconstructie wordt onderzocht Vier wijken niet in algemene vergadering van bouwvereniging Lesmateriaal via computer thuis bezorgd Teleurstelling maar geen verbazing over vertrek Reinwardt Verzetsman mr. Bernard overleden Geiser in huis ontploft Interviews Van Dam op verkiezingsavond PvdA 3 I MAANDAG 12 MEI 1986 LEIDEN - Drie wijken van'de wo ningbouwvereniging Leiden zul len niet zijn vertegenwoordigd in de algemene ledenvergadering van de vereniging. Er zijn geen bewo ners van deze wijk die zich kandi daat hebben gesteld. De vier zetels voor Groenoord, Hoge Mors-west, Haagwegkwartier-noordoost en De Kooi-noordoost zullen onbezet blijven. Deze maand wordt de algemene vergadering, het hoogste orgaan van de vereniging, gekozen. Dit or gaan stelt onder meer begroting en jaarverslag vast, kan statuten en huishoudelijk reglement wijzigen, stelt het onderhoudsbeleid vast, bepaalt het verhuurbeleid, kiest het bestuur van de vereniging en 'erkent' bewonerscommissies. Dansfeest in Stadsgehoorzaal LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt vrijdagavond de 'Danceable Party' gehouden. Van negen uur 's avonds tot vier uur 's nachts. De organisatoren laten weten dat er een beperkt aantal kaarten be schikbaar is, "dus geen Ibiza party achtige toestanden". Er zijn diverse optredens, onder meer van de Novo Band en de Pa sadena Dreamband. Verder is er ook een modepresentatie, een uur Italiaanse discomuziek, en een zo- merpresentatie van twee kappers die beiden al veel internationale prijzen hebben gewonnen. In de Stadsgehoorzaal zullen zè een show van ruim dertig minuten ge- Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij alle VVV Theater Be- spreekburo's. Leidenaar botst in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP - Bij een aanrij ding op de kruising Westerdreef/ Venneperweg in Nieuw-Vennep zijn gisteren een 39-jarige automo bilist uit Leiden en een 21-jarige automobilist uit Nieuw-Vennep licht gewond geraakt. Beiden lie pen verscheidene schaafwonden en kneuzingen op, maar konden na behandeling in het Diaconessen ziekenhuis in Heemstede weer naar huis terugkeren. De aanrijding ontstond doordat de Leidenaar bij het linksaf slaan op de met verkeerslichten beveilig de kruising geen voorrang verleen de aan de tegemoetkomende inwo ner van Nieuw-Vennep. In een aantal wijken zijn even veel kandidaten aangemeld als er zetels voor deze wijk beschikbaar zijn. Daar hoeft dus niet te worden gestemd. Alleen in de wijken waar de bewoners kunnen kiezen uit meer kandidaten dan er zetels be schikbaar zijn, wordt nog gestemd. Miijam van der Heijden, de parti cipatiemedewerkster van de ver eniging, zegt best tevreden te zijn met het aantal kandidaten dat zich heeft aangemeld. Er was verwacht dat niet uit alle wijken mensen be langstelling zouden tonen voor de algemene ledenvergadering. "Het het vertrouwen moet nog groeien. De algemene ledenvergadering zal zich eerst nog moeten bewijzen", meent zij. Per ongeveer 100 bewoners van de vereniging wordt een lid af gevaardigd naar de in totaal 66 ze tels tellende algemene ledenverga dering. Voor 16 mei moeten de be woners hun stem hebben uitge bracht. De eerste algemene leden vergadering wordt dan in juni ge houden. LEIDEN - De sectie Onderwijs van de hoofdafdeling Inwendi ge Geneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden begint volgende week met een nieuwe vorm van onderwijs met behulp van de computer. Iedere student, huisarts, me disch specialist of docent die in het bezit is van een microcom puter wordt via dit nieuwe on derwijssysteem in staat gesteld om elektronisch lesmateriaal te ontvangen dat voorradig is in het computerbestand van de af deling inwendige geneeskun de. Het lesmateriaal komt bij de student, arts of specialist thuis in de studeerkamer via een eenvoudige telefoonver binding. In de komende jaren zal het huidige lesmateriaal gestaag worden uitgebreid. Het bestaat op dit moment uit een dertigtal patiëtensimulaties en ruim 2000 testvragen, uit alle vakge bieden van de inwendige ge neeskunde, die als stellingen zijn geformuleerd. De minister van onderwijs en wetenschappen, Deetman, zou vandaag de eerste verbinding tot stand brengen na afloop van de officiële opening van de eer ste fase van de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De vertraging in de bouw van het nieuwe gedeelte van het Boerhaavemuseum die de brand oplevert, brengt voor zover aannemer Du Prie van morgen kon overzien geen ex tra kosten boven de schade van één miljoen gulden met zich mee. Onderzocht wordt nog in hoeverre de betonconstructie wordt aangetast, waarvan de duur van de vertraging afhan kelijk is. Vast staat in elk geval al wel dat de staal- en houtcon structies moeten worden ver nieuwd. Du Prie houdt het vooralsnog op een vertraging van drie tot zes maanden die "vooral in de bouw kundige sfeer liggen". De opleve ring van het werk zal bij een half jaar vertraging eind 1987 plaats hebben. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting gaf, na jarenlan ge strijd van gemeente, Campbe- woners en winkeliers, in december 1983 het officiële startsein voor de uitbreiding en restauratie van het Sint Caeciliagasthuis. Een uniek monument, want het is een zieken huis uit 1600. Een half jaar later be gonnen de werkzaamheden en dat was precies op tijd, want het ge bouw verkeerde in erbarmelijke staat. Pest Het ziekenhuis, aan het eind van de 16de eeuw gebouwd in op dracht van het stadsbestuur toen de ene pestepidemie na de andere zich aandiende, bood onderdak aan pestlijders en krankzinnigen (dol- en pesthuis). Het geld ervoor werd vergaard door middel van een loterij met een totaalbedrag van 10.000 gulden aan prijzen. Het gasthuis werd in 1596 neergezet op het terrein van het Sint Caeci- liaklooster. Het omvatte op de be gane grond negentien cellen voor de krankzinnigen en een verdie ping hoger twee zalen voor de pest lijders. Later, na het vertrek van de s, verbleven in het gast- 5 behalve zieken en krankzinni gen ook mensen die hun bezit aan het gasthuis hadden geschonken. Als tegenprestatie kregen ze er een verzorgde oude dag. Dit gebouw met een zeer bewo gen geschiedenis kreeg bekend heid als de Boerhaavezalen en ging de geschiedenis in als het eerste Academisch Ziekenhuis ter wereld vanwege het werk van de beroem de Leidse hoogleraar Herman Boerhaave. Hij gaf er in de 18e eeuw namelijk klinisch onderwijs aan het ziekbed voor de medische faculteit. Dit soort praktisch on derwijs was voor die tijd uiterst re volutionair. Het dak van het nieuwbouwge- deelte van het Boerhaave-complex stond in lichterlaaie. Door de sterke wind ontstond een enorme vonken regen alsmede het gevaar dat het vuur zou overslaan naar het oude gedeelte, het Caecilia-gasthuis. Dit kon echter worden voorkomen, (fo to Holvast) Uitbreiding LEIDEN - In een Utrechts zieken huis is vrijdag de 70-jarige mr. A.M.G. Bernard overleden. Tijdens de oorlog was hij een sleutelfiguur in het Leidse verzet, als leider van de groep Lex. Mr. Bernard, die sinds 1949 in Utrecht woonde, was de leider van grofweg zeshonderd mensen die zich gaandeweg de oorlogsjaren vooral specialiseerden in het verle nen van onderduikhulp en in het plegen van administratieve sabota ge. Vorige week kreeg mr. Bernard nog een koninklijke onderschei ding: hij werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De overhandiging van de onderschei ding was in verband met zijn ziekte tot Hemelvaartsdag uitgesteld. Een dag na de plechtigheid over leed hij. Mr. Bernard was overigens ie mand die bekend stond om het feit dat hij zijn daden relativeerde. Zo zei hij tegen een verslaggever van deze krant over zijn leiderschap: "Met z'n allen hebben wij ons inge zet voor het doel dat ons voor ogen stond". En: "Ik was vrijgezel, ik liep overal langs. De mensen die ge trouwd waren, die droegen de zwaarste i Na lange tijd van verwaarlozing werd in de zomer van 1984 echt een begin gemaakt met de restauratie van het Caecilia-gasthuis, op basis van een door architect Peetoom ontworpen plan. En uitbreiding komt er ook. De door de brand gro tendeels verwoeste nieuwbouw van het Boerhaave-complex ver rijst aan de zuidkant, parallel aan de oudste vleugel langs de Lange Agnietenstraat, links en rechts van het bekende turfmagazijn. Dat ma gazijn wordt straks de entree van het De aanbouw rechts daarvan, op de hoek van de Vrouwenkerk- steeg, wordt bestemd voor toilet ten en links komt een grote zaal voor lezingen en het nuttigen van consumpties. Links van die zaal, op de hoek van de Sionsteeg, komt een nieuw gedeelte met daarin een reconstructie van het Theatrum Anatonicum. Dit is het eerste uni versitaire museum ter wereld, met voorstellingen die betrekking heb ben op dood en anatomie. Bij dat Theatrum Anatonicum begint straks ook de rondleiding door de zalen. Protest Zoveel inspanningen als de ge meente zich heeft getroost het rijk als eigenaar warm te krijgen voor restauratie en uitbreiding van het Caecilia-complex, zoveel energie stak de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat/De Camp erin die uiteindelijk geslaagde missie onge daan te maken. De uitbreiding kostte parkeerplaatsen, wat vol gens de winkeliers tot gevolg zou hebben dat de klanten zouden wegblijven. Protesten en beroeps schriften werden er ingediend, tot aan de Raad van State toe. De win keliers verloren. De Raad stelde het belang van uitbreiding van het complex boven het verlies van vijf tot zes parkeerplaatsen. De komst van de parkeergarage aan de Lan- gegr^cht werd als voldoende com pensatie beschouwd. LEIDEN - "Er valt niet zo gek veel te reageren: dit was wel te ver wachten. Maar namens de school kan ik wel zeggen dat het heel jam- Aldus reageert directeur drs. P.J.M. Pouw van de Reinwardt- academie op het feit dat zijn acade mie na de fusie met de cluster kunstopleidingen in Amsterdam niet in Leiden mag blijven. Het Leidse college van B en W had dat aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd om dat de academie, de enige oplei ding voor museummedewerkers in Nederland, samenwerkingsver banden kent met de Leidse univer siteit en natuurlijk de musea. Mi nister Deetman toonde zich echter onvermurwbaar: als Reinwardt een fusie wenst aan te gaan met op leidingen in Amsterdam is dat pri ma, maar dan dient ze zich daar ook te vestigen. Teleurstelling maar weinig ver rassing ook in de reactie van wet houder H. van Dongen van onder wijs. "Ik had niet zoveel anders verwacht. Dit beleid moet nu een maal zijn centjes opbrengen". Wat er nu moet gebeuren, of er bij voor beeld een hernieuwd verzoek moet worden ingediend, weet zij niet. "We hebben het er in het college nog niet over gehad". Wel laat de wethouder weten dat het stand punt van het ministerie wat haar betreft niets verandert aan het be sluit van B en W om medewerking te verlenen aan een fusie van Rein wardt met de Amsterdamse oplei dingen. "Dat besluit is weliswaar genomen met de clausule dat de academie in Leiden moet blijven, maar ik zie vooralsnog geen reden om op het besluit terug te komen". Is het antwoord van de minister op het Leids verzoek niet mis te verstaan, voor het overige tast di recteur Pouw wat betreft de toe komst van de Reinwardt-academie nog in het duister. "Wat de conse quenties zijn van dit besluit weet ik niet; wanneer moeten we dan bij voorbeeld weg? Het definitieve huisvestingsplan voor het HBO The Kooigirls deed als organiserende vereniging gisteren buiten mededinging maakte de show van de Leidse meisjes er niet minder wervelend om LEIDEN - Voor de ogen van 2200 toeschouwers hebben 34 majoret- tenverenigingen elkaar gisteren in de IJshal bestreden tijdens een concours, georganiseerd door de Leidse Twirl- en Showgroep 'The Kooigirls'. In totaal zo'n 480 meis jes zetten letterlijk het beste been tje voor teneinde een eerste plaats in een van de vier divisies te beha len. Gelet werd op onder meer cho reographic, technische uitvoering en de vaardigheid met de baton. De houding en techniek van de miss van elk korps werd boven dien nog aan een apart oordeel on derworpen. Drukbezocht concours The Kooigirls De Leidse verenigingen waren bij de uiteindelijke winnaars rede lijk vertegenwoordigd. De Key- town Stars bereikten de derde plaats in de d-divisie, Pauline de tweede in de c-divisie. In de b-divi- sie bezetten de Kopergirls de derde nieuwe stijl zou er al in februari ge weest moeten zijn, maar het is er nog steeds niet. En daarin staat op welke termijn we dan zouden moe ten vertrekken". Wagenmaker Wel duidelijk is dat de door Rein wardt te verzorgen inrichting van het wagenmakersmuseum aan de Oude Varkenmarkt door de afwij zing van Deetman niet op de tocht komt te staan. "Dat is een project van de studenten, dat gaat gewoon door", aldus Pouw. Zeker is ook dat de academie nu niet la minute het Pesthuys, waar zij de beschik king heeft over twee practicumlo kalen en een tentoonstellingsruim te, hoeft te verlaten. "Met de ge meente is afgesproken dat we daar in elk geval nog dit jaar mogen blij- De Reinwardt-academie prefe reert een fusie met opleidingen in Amsterdam boven een met oplei dingen in Leiden omdat zij zich bij de kunstacademies beter thuis- voelt dan bij de mogelijke Leidse fusiepartners, onder meer de ana- lystenschool en de laboratorium- school. De academie was bang by een fusie met zulke andersoortige instellingen de eigen identiteit te verliezen. *Mr. A.M.G. Bernard(archieffoto) LEIDEN - Een geiser is gister avond om 21.15 uur in een woning aan de Waldeck Pyrmontstraat ontploft. Wonderlijk genoeg ont stond daarop geen brand. Volgens de Leidse politie zijn alleen de on derdelen van de geiser alle kanten uitgevlogen, zonder noemenswaar dige schade aan te richten. De brandweer heeft niet hoeven op te treden. LEIDEN - Behalve lijsttrekker Den Uyl en andere kandidaten voor de Tweede Kamer komt ook VARA-voorzitter Marcel van Dam dinsdagavond naar de PvdA-mani- festatie in de Pieterskerk. Hij houdt interviews met kamer voorzitter Dick Dolman over de re- geerstijl van het kabinet en met het Leidse kamerlid Willem Vermeend over de werkgelegenheidsplannen van de PvdA. Ook is hij gespreks leider van het Nederland-België debat tussen kamerlid en buiten land-specialist Klaas de Vries en Louis Tobback, de fractieleider van de Vlaamse socialisten. Het de bat zal gaan over de verschillen tussen de Belgische en Nederland se politiek, speciaal wat betreft de kruisraketten. Den Uyl zal in zyn slotrede in gaan op de actuele politiek en vooral op de verhouding tussen po litiek en cultuur. De PvdA-mani- festatie begint om acht uur. CPN Het Tweede-Kamerlid Marius Ernsting spreekt dinsdagavond op een spreekbeurt voor zijn party, de CPN (in tegenstelling tot wat in eerdere aankondigingen is ge meld). Deze verkiezingsbijeen komst wordt gehouden in buurt centrum De Dijk van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Er is ook gelegenheid tot dis cussie. De aanvang is om acht uur. plaats, terwijl ook de miss-prijs naar deze vereniging ging. Jenny Hoppenbrouwer sleepte die in de wacht. In de ere-divisie ten slotte behaalde Pauline de derde plaats. De wisselbeker, te vergeven aan de vereniging met het hoogst aantal punten, ging naar Den Haag: de Special Teeners wonnen die met 113 punten. Het was twee jaar geleden dat The Kooigirls een dergelijk con cours hield. Het succes van giste ren is mede de aanleiding om er weer een jaarlijks evenement van te maken, aldus een van de orgini- satoren. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Pe- De Vriendenclub: 1 P. Hansen 2 comb. Kooy-Werkhoven; 3 L. Koopman; 4, 9 W. Siera jr.; 5 J. Boelee6 Th. Dongelmans; 7 J. Beekman; 8 A. Siera; 10 gebr. v.d. Voorn. Het Oosten: 1 G. Hendrikse2 P. Juffermans; 3 K. Hartevelt; 4, 9, 10 comb. S en G; 5, 6, 8 B. van Putten; 7 C. v.d. Berg. P.V. Leiderdorp: 1 P. Sloos; 2,3 F. Gijsman; 4 W. Jacobz; 5,10 D. van Seggelen; 6 W. van Oosten; 7 J. van Laar en zn.; 8 E. Broug; 9 A. Petit. LPC: 1 K. Lefebre; 2 P. Schlag- wein3, 8 J.H. Pen en zn.; 4, 9 J.C.M. v.d. Meyden; 5, 10 J. Staf- feleu; 6 C.J. v.d Horst; 7 Schou ten-Verhagen. De Reisduif: 1 W. Tolboom; 2 J. Hartevelt; 3 G. Jongbloed; 4 W. Kop; 5, 9 W. v.d. Hoogt; 6, 8 N. de Groot en zn.; 7 F. Penseel; 10 W. Hartevelt. De Blauwkras: 1,2 R. v.d. Geer; 3, 6 comb. Nieuwendijk; 4, 7 J. Rozier; 5 B. Diersman; 8 H. Koome; 9 comb. v.d. Blom; 10 R. Verhoogt. Architectuur Kunsthistoricus E. Kreytz houdt aanstaande en volgende week woensdagochtend lezingen over de moderne architectuur als uiting van zelfstandige kunst. Ook gaat hij op de expressie van hedendaagse schilderkunst in. Centraal hierbij staat Per Kirke- by die op dit moment exposeert in museum Abteiberg te Mön- chen-Gladbach. De lezingen zijn bedoeld als voorbereiding op een excursie naar dit museum, op za terdag 24 mei. Ze worden gehou den in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, aanvang kwart over negen. Inlichtingen: K&O, tel. 141141. Franse politiek De Amerikaanse politicologe prof. Suzanne Burger, houdt woensdagavond bij Stichting Burcht een lezing onder de titel 'De recente ontwikkelingen in de Franse politiek'. De bijeenkomst wordt georganiseert in samen werking met de Studentenvereni ging voor Internationale Betrek kingen en de Stichting Grenze loos. De stichting is gevestigd aan de Burgsteeg 14; de lezing begint om half negen. Concordia De jeugd van muziekvereni ging Concordia loopt dinsdag avond muziek spelend door de Kooi aan de zijde van de Lage Rijndijk, terwijl andere leden stroopwafels proberen ie verko pen. Deze actie is bedoeld om de majorettes van Concordia van nieuwe kleding te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3