5QT Belg kiest juiste weg Fides zoekt het hogerop Het doek valt voor Crescendo Leidse jeugd laat het afweten Marathon Amsterdam ÏÏSirSS de !,Wfe Üf"r daJ Tet WeJ hrtaf ten BelgiSCh rec°rd z«n de 300 meter, René de Vet (Hoii) en dat met die harde wind. Beter kan gewoon niet". 5.10.4 op 1500 meter steeple chase, Districtstitel voor taelcwondoka Paauw Loop heen Kogel doodt een jurylid MAANDAG 12 MEI 1986 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Nog geen halve week na de wedstrijden om de Gouden Spike stond de Leidse Hout alweer in het teken van atletiek. Gisteren streden 39 ploegen uit het district West II in de eerste en tweede klas se om de hoogste plaatsen bij de AB-junioren. Ondanks enkele op merkelijke prestaties lieten de Leidse ploegen het behoorlijk af weten. De Spartaan uit Lisse ver ging het in Haarlem aanmerkelijk beter. Op papier had AV Holland twee hechte teams die hoog zouden kunnen eindigen in de eerste klas se. Maar door afzeggingen ener zijds en blessures en vormverlies anderzijds kwam er niet uit wat er in zit. De jongens kwamen voor ei gen publiek niet verder dan een ne gende plaats met 10929 punten. De meisjes scoorden nauwelijks hoger met een achtste plaats en 9982 pun ten. Dat er toch nog aardig werd ge presteerd lag voor een deel aan de wind, die in veel gevallen in de rug blies. Anneke Hoek had daar voor deel van bij de 100 meter horden (16.8) en het verspringen (5.02), maar op dat laatste onderdeel had zij woensdag in Rotterdam zonder rugwind al één centimeter verder gesprongen. Een andere Holland atlete die constant de aandacht trekt is Sandra Parlevliet. Gisteren legde zij 400 meter af in 62.2, wat gezien de grillige omstandigheden (zowel harde mee- als tegenwind) en haar bedachtzame opbouw veel LEIDEN - Coach Frank Berendes belooft voor de toekomst. heeft met Fides Pacta toch bereikt wat hij wilde. Primair stelde hij bij By de jongens profiteerde Ha- de seizoensstart de veldcompetitie, raid van Dooren optimaal van de nog boven handhaving in de rugwind op de 110 meter horden: hoofdklasse zaal. Na een zenuwslo- 15.7. Sprinter Jeroen Sunter wordt pende tweestrijd met stadgenoot een hele snelle als hij zijn 11.5 op Pernix, pas vorige week in de der de 100 meter ook eens zonder rug- by beslist, sleepte Fides in het duel wind op de klokken brengt. De 4 x tegen VES, die gewenste hoofd- 100 meter werd in 46.1 afgelegd. Op prijs, promotie naar de over- de 800 meter knokte Cor Brand- gansgklasse van de veldkorfbal- wijk zich naar een verdienstelijke competie, in de wacht: 9-5. 2.03.2, waarmee hij weinig onder- "Alleen als overgangsklasser deed voor Michel Verstegen van kom je voldoende in contact met De Bataven, die 2.02.4 voor dezelf- de korfbaltop", herhaalde de Hage- Domper Zuiderkwartier LEIDEN - Nu de korfbalcompetitie naar het einde loopt, staat er voor veel ploegen niets meer op het spel. Eer steklasser Zuiderkwartier had echter wel degelijk iets te winnen, maar verloor met 8-6 bij hekkesluiter Olympiaan. Is het degradatie-risico voor de ploeg van coach Wim Nie sing minimaal, voor het door zijn broer Ruud getrainde Crescendo, dat met 9-5 ten onder ging bij koploper Vlaar- dingen, is het doek reeds gevallen. de afstand nodig had. De Bataven komen uit in de tweede klasse, waar met 6084 pun ten de tweede plaats bij de jongens en met 5276 punten de vijfde plaats bij de meisjes werden behaald. Mi chel Meijers legde een goede 100 meter neer: 11.6. Waldo de Boer wierp de speer 42.48 weg. Bij de meisjes was Ellen Silverentand met 12.5 de snelste van haar serie. In Haarlem verging het De Spar taan goed. Astrid Ooostermeijer smeet de speer 40.84 weg. Jolanda van de Weerd en Gemma Oude Veldhuis sprongen beiden 1.50 hoog met voor de laatste nog een snelle 400 meter in 61.9. De 4 x 100 meter ging bij de meisjes in 51.3. Bij de jongens trotseerde William Augustinus de wind op de 3000 meter met een eindtijd van 9.01.8. Rik van Tol, onlangs nog beste jeugdolympische hordenloper in Alphen aan de Rijn, had 16.7 voor 110 meter horden nodig en sprong 12.89 hink stap. Alan Pijlman sprong 1.85 hoog en Koen Rosdorff en Ruud van Graven 6.12 en 6.13 ver. Thijs de Vries stootte de kogel 12.11 ver. r de argumenten voor zijn keu ze. "Dan alleen heb je ook een kans het te redden in de hoofdklasse van de zaalcompetitie. Het heeft moeite gekost de groep daarvan te overtuigen, maar ik vind dat de spelers tenslotte gedaan hebben, wat van ze werd verwacht". Na de derby winst op Pernix wa ren de zenuwen verdwenen en het duel tegen VES was niet meer dan een formaliteit. Zelfs de barre om standigheden, regen, een gladde bal en moeilijk bespeelbaar gras, werden moeiteloos getrotseerd. "Het beste deel van de wedstrijd", noemde Berendes zelfs die perio de. "Uiterst geconcentreerd werd er gespeeld en zwakke momenten bij de tegenstander straften we di- rekt af. En die momenten konden we bovendien zelf creëeren. Van daag kwam het er echt eens hele maal uit. Nico Pikaar opende de score (2- 0) en lange tijd bleef het verschil constant. Wat in de duels tegen OEC en Pernix uitbleef, het uit bouwen van de voorsprong naar vier punten, lukte ditmaal wel. Een minuut voor rust bewees Robin Sommeling eens te meer zijn groeiende vorm. Spatzuiver schoot hij Fides naar 7-3, voor zijn drie goals totaal niet meer dan vijf schotpogingen nemend. Het duel was na rust snel beslist. Twee afstandschoten van Henk van der Waals tilden de stand na twintig minuten spelen naar 9-3. Dat Dick Onderwater nog een strafworp miste en VES tweemaal tegenscoorde, kon Fides niet de- Als een bloemenhandelaar, er van verzekererd 'los' te raken, stond Fides-praeses Frans de Haas al ruim voor het einde langs de lijn. "Als grootste club van Leiden kun nen we het ons niet permitteren niet ook het hoogst te spelen. Vol gend jaar in de overgangsklasse en misschien daarna nog hoger", spe culeerde hij in zijn speech op de voorgestelde uitbreiding van de hoofdklasse tot twee afdelingen van acht ploegen. "Als dat gebéurt, zullen we moe ten proberen bij de eerste vier ein digen", viel Berendes hem bij. "De oefenwedstrijden, die we dit sei zoen speelden tegen HKV, KVS, Pams, Die Haghe, gerenommeerde overgangsklassers, hebben we vrij- el allemaal gewonnen. Ik ben er daarom van overtuigd, dat we een reëele kans hebben, die klassering te halen ook". BRAM VAN GENT Nu het kampioenschap een feit is, heeft TOP-coach Hans Oele meer oog voor de titelkansen van de re serves. Getraind wordt er ook nau welijks meer door het standaard team, dat zonder algemeen reser ves Frank Nijenhuis en Wil van der Bent aantrad tegen SDO, spelend in een door loting bepaalde opstel ling. Al oogde de geboden tegenstand in de beginfase fel en waren de ou»- standigheden slecht, TOP raakte niet bovenmatig in de problemen. De achterstand bleef tot een treffer beperkt en halverwege de tweede helft (rust 3-3) kon TOP simpelweg demareren. In een minuut tijd trok Anne van der Zaag, met vier goals opnieuw topscorer bij de Sassen- heimers, de stand van 6-6 naar 8-6. SDO kwam nog eenmaal terug, maar had geen antwoord op een tweede uitlooppoging met goals van Jacquelien Winter en Monique Wiegerink. Van der Zaag bepaalde bij het op balbezit spelen de eind stand op 11-9. Aad Wiegerink scoorde tweemaal. "Ontzettend kwaad heb ik me gemaakt in de rust", mopperde Jasper Engel na afloop van Het Zuiden-Pernix. "In goed Hollands heb ik de ploeg duidelijk gemaakt, wat ik van het spel dacht en ben naar buiten gegaan". Reden voor Engel's uitbarsting was de 5-3 ach terstand, die op het bord stond na drie kwartier weinig gemotiveerd korfbal van Leidse zijde. "De der de keer op rij met achterstand de AMSTERDAM - Op advies van een overijverige politie agent sloeg Willy van Huylenbroeck vorig jaar vlak voor de finish van de internationale marathon van Amsterdam een omweg in en werd tweede. Gistermiddag was het de beurt aan coach Herman Muylaert om zich op De Dam te De nog jongere jeugd leverde 'a*-en misleiden. Op het moment dat zijn pupil als eerste in Lisse prestaties: jongens C: onder het finishdoek doorsnelde, maakte de ontroering Br°eke (Spart) 1.83 hoog, zich meester van de atletiektrainer uit Ninove: "Net onder Tempomaker Raymond van Pae- verkeerde flnishklok had gekeken, mei, die zijn clubgenoot en boe zemvriend Van Huylenbroeck de eerste twintig kilometer zo veel mogelijk uit de bij vlagen storm achtige wind had gehouden, maak te Muylaert duidelijk dat hij op de jongens D: Bas Wullems (Hollj 1000 meter steeple in 3.17.6, Tung Cheung (Spart) 39.60 speerwerpen, meisjes D: 1000 meter meisjes D: Iris Wullems (Holl) 3.19.5, Marion Verdegaal (Spart) 3.20.7. TIM BROUWER DE KONING ZOETERWOUDE - De Westnederlandse kampioenschappen taekwondo voor senioren hebben een viertal titels opgeleverd voor sportvereniging Leiden. Hoopgevend waren vooral de prestaties van Tom Paauw, Edwin Quist, Peter Onderwater en René Pet, die aanstaande zaterdag best wel eens een medaille in de wacht kunnen slepen bij het nationaal kampioen schap in Den Haag. De leerlingen van ex-kampioen Gerard van der Berg overheersten bij de lage banden de groep van 76 tot 83 kilo. Tom Paauw won voor zijn clubgenoot Johan Blansjaar, Ron van der Geer werd derde. Een derde plaats was er in de categorie 58-64kg ook voor Ronald van der Geest. De meeste prijzen werden evenwel binnengesleept in de dan-klasse. Amand Swipersad werd derde in de groep tot 58kg, Edwin Quist won de afdeling tot 64kg en Peter Onderwater de volgende groep (tot 70kg). René Pet was de beste zwaargewicht, gevolgd door teamgenoot Richard Ciere. Sportschool Aad van der Luit stuurde zes deelnemers, waaronder vier debutanten, naar de Zoeterwoudse Klaverhal. Margreet Kraan wist in haar eerste wedstrijd tot de finale door te dringen, maar daarin gaf de ervaring van de tegenstander toch de doorslag: een tweede plaats dus. Ook Willem Ziegelaar en junior Soelish Ramdas behaalden die positie, Johan Kraan en Corrie du Prie werden derde. Judo De Brit Kerrith Brown en de Hongaar Bertalan Hajtos hebben zich bij de Europese judokampioenschappen in Belgrado geplaatst voorde finale in het lichtgewicht (tot 71 kilogram). De Nederlander Anthony Wurth werd in de eerste ronde uitgeschakeld door een nederlaag met koka tegen Miroslav Jocic (JS1). Wereldkampioen Joeri Sokolov uit de Sovjet Unie en de Westduitser Joachim Brenner zijn de Finalisten in de categorie half-lichtgewicht (tot 65 kg). Namelijk op die van de vijf r ten later gestarte recreatielopers. Met een winnende tijd van 2 uur 14 minuten en 46 seconden bleef Van Huylenbroeck niet alleen ver van het Belgisch record verwij derd, maar ook van de limiet voor de Europese kampioenschappen in Stuttgart. In Amsterdam had de Vlaamse atleet onder de 2.12 moe ten lopen om uitzending naar de Europese titelstrijd af te dwingen. Revanche "Maar dat zat er onder deze om standigheden gewoon niet in", wist Van Huylenbroeck al bij voor baat. Toch heeft de ongelukkige verliezer van vorig jaar geen mo ment met het idee gespeeld om vroegtijdig uit de stappen en zich te sparen voor het Belgisch mara thonkampioenschap dat volgende week maandag in Lommei wordt gehouden. Van Huylenbroeck: "Het weer kan daar natuurlijk even slecht zijn en het is een wedstrijd zonder hazen. Bovendien had ik mij vast voorgenomen om revan che te nemen op mijn flater van vo rig jaar". Die revanche kreeg pas gestalte in de slotfase van de weinig ener verende wedstrijd toen de 29-jarige beroepsmilitair de Tanzaniaan John Burra achterhaalde. Die had maar liefst 40 kilometer op kop ge- Jopen om vervolgens stil te vallen en uiteindelijk 38 seconden na Van Huylenbroeck te Finishen. Zijn begeleider Salim Dossi moest na afloop beamen dat de 22- jarige Burra, die eerder dit seizoen in Tokio nog een tijd van 2.11.27 had gelopen, in de laatste kilome ters de prijs had moeten betalen voor zijn doldrieste start. "Maar dat is typisch John", voegde Dossi verbaast de latere winnaar Willy van Huylenbroeck het punt staat de benen te nemen. Gerard Nijboer zitten al in de problemen. er aan toe, "Hij loopt het liefst al leen en neemt zo snel mogelijk de benen met alle risico's van dien". Tegenslagen Achtervolger Willy van Huylen-, broeck sprong gistermiddag heel wat zorgvuldiger met zijn krachten om. Na zich schuil te hebben ge houden achter 'privé-haas' Ray mond van Paemel schroefde de at leet uit Roosdaal zijn tempo ter hoogte van Uithoorn iets op en ver dween uit een acht man sterke groep die halverwege de koers bij na drie minuten achter Burra draafde. Heel langzaam liep de voormali ge baanatleet in op de Afrikaanse vluchter, die hij nog juist op tijd te pakken kreeg. Tot grote vreugde van Herman Muylaert die zijn oog appel ("We trekken al zeventien jaar met elkaar op") bijna vier jaar geleden had voorgesteld een mara thon te gaan lopen. De coach: "We hebben drie jaar op deze overwin ning moeten wachten en zij komt op het juiste moment. De laatste tijd heeft Willy zoveel tegengesla- gen gekend. Een paar weken gele den heeft hij nog zijn zoontje van anderhalf verloren. Nu hier toch gewonnen heeft, voel ik mij een dubbel gelukkig mens". Dat Van Huylenbroeck in Am sterdam zijn kans op het EK heeft verspeeld, is "geen ramp" volgens Muylaert. "Op het Belgisch kam pioenschap had Willy die limiet toch nooit gelopen. Niet omdat hij het niet kan, maar in zo'n koers wordt veel te veel op elkaar gelet en dat drukt het tempo". Hoewel er nog een gesprek met de Belgische atletiekbond moet komen, heeft Van Huylenbroeck zijn hoop op Stuttgart al laten va ren. "De officials kijken alleen naar mijn tijd en niet naar de omstan- AARLE RIXTEL (GPD) - "Sport en politiek hebben niets met elkaar te maken". Dit deel de de organisator van de jaar lijkse dorpsspelen in het Bra bantse Aarle Rixtel mee aan een VVD-delegatie die op be zoek was en een estafette wilde lopen tegen een groep inwoners van het dorp. Onverrichterzake konden de liberale politici in rukken en de sportschoenen weer uittrekken. digheden waaronder ik heb gelo pen. Ik weet nu van mezelf dat ik ruim onder die 2.12 kan lopen, maar er is geen gelegenheid meer om dat aan te tonen. Ik ga me nu toeleggen op tempotrainingen en me voorbereiden op een financieel aantrekkelijke najaarsmarathon". Spierpijn Voor Gerard Nijboer ligt dat even anders. De Nederlandse ma- rathontroef had zich gisteren in het mager bezette internationale veld willen testen voor het EK, maar hield het halverwege voor gezien. De Europese titelhouder, door de atletiekunie ontslagen van de ver plichting een limiet te lopen, kreeg op de Hollandse Dijk naar Uit hoorn spierpijn en stapte in de au to van Wim Verhoorn. "Een verstandige beslissing", meende de bondscoach, "want Stuttgart mag niet in gevaar ko men. Gerard draaide gewoon niet lekker met wind tegen en dan mag je geen enkel risico nemen. Het is nu een kwestie van heel blijven". Dat bleef de Nederlandse record houder gistermiddag in lichame lijk opzicht, maar zijn vroegtijdige opgave betekende wel een geeste lijke knauw. JAAP VISSER rust in. Je zou je nu onsterfelijk be lachelijk maken door van een de gradant te verliezen. Want stel dat Fides nog had verloren. Pernix trok zich de onverholen kritiek van haar coach aan en zette duidelijk gemotiveerder de achter volging in. Frits Kolff en, na vak wisseling, Geerten Breedveld en Lian Tieleman werkten de achter stand weg, waarna uitblinkster Janneke Mulder (3) eerst scoorde en vervolgens de strafworp for ceerde, waaruit Kees Hortensius 6- 8 kon maken. Het Zuiden viel hier na volledig weg en de Leidse zege kwam niet meer in gevaar: 7-9. Car- la Kuipers en Carla van Evert scoorden de overige goals. Degradatiedreiging Nog een duel staat er nog op het programma voor Zuiderkwartier. Deze laatste wedstrijd tegen Ten Donck kan nog belangrijk worden voor de Leidse eersteklasser. Want doordat de ploeg van coach Wim Niesing in het duel tegen hekke sluiter Olympiaan verzuimde de laatste puntjes bijeen te sprokke len, is het risico van degradatie nog altijd aanwezig. Al in de eerste twinxg minuten raakte Zuiderkwartier ver (4-0) achterop. Kort voor rust was door goals van Aldo Spadon (2) Carla Akse en Rens Henzen het verschil tot 5-4 verkleind. Een plaatsfout di- rekt na het uitnemen leverde de Hagenaars een zesde treffer op, een enorme domper voor Zuiderkwar tier. Op 8-5 stokte daarna het aanvals- spel van Zuiderkwartier volledig. Invallers Theo van Leeuwen en Mi chael Martins brachten de vaart weer in het spel, maar toen Van Leeuwen 8-6 scoorde, was de reste rende tijd tekort. Na ruim een half uur in de twee de helft scoorde Rene de Louw de verlossende zesde treffer voor De Danaïden. Vanaf de tweede mi nuut na rust, toen Marcel Keijzer 4-2 aan had laten tekenen, had het eerste aanvalsvak zonder succes de verdediging van OSCR beproefd. Het duel was na dit doelpunt snel beslist, want nauwelijks een minuut later scoorde Heiko Lo cher. De eindsprint van OSCR strandde tenslotte op het spelbe- vriezen van De Danaïden. Het le verde Eric Kromhout in de slotmi nuut zelfs nog een doelpunt op: 8- 5. Voor rust scoorden Ingrid Slin gerland, Heiko Locher en Cees Christiaanse. Minimaal Het al gedegradeerde Ons Eiland boekte een tweede zege op rij. Met minimaal verschil en dito cijfers werd TOP(A) geklopt, dat ooit fun geerde als richtpunt voor de ploeg van coach Henk Roedoe. Colinde de Wekker, Apja Ouwerkerk en Yvonne van der Steen scoorden: 3- 2. Weinig gevaar ondervond Fiks nog van het laaggeplaatste GKV. Na 2-2 beheersten de Oegstgeeste- naren het duel, dat via 6-2 halver wege, bij een 4-11 eindstand kreeg. Theo Vreeken scoorde driemaal. Jaap Rietdijk, Diederik van Veen en Nico van Weizen elk tweemaal. Velocitas verloor in tfe topper te gen Merwede haar laatste titel- kans. De koploper paste zich beter aan de erbarmelijke omstandighe den aan en toonde zich bovendien conditioneel de sterkste. Tien mi nuten voor tfid redde Paul Robert Nugteren, ingevallen voor Henk Schutte, de Leiderdorpse eer: 1-3. Ondanks dat het duel tegen Vlaardingen na elf minuten (5-0) al gestreden was, vocht Crescendo de resterende minuten keihard voor haar overlevingskansen. Na rust (7- 3) zorgden Wijnand en Henk Al berts voor 7-5, maar op balbezit spelend liep de koploper in de slot fase weer weg naar 9-5. Daarmee was het lot van de ploeg van coach Ruud Niesing bezegeld: degradatie naar de derde klasse. Ook De Algemene leek kort na rust (3-2) kansloos toen De Zwer vers wegliep naar 6-3. Na de 6-4 door Anneke Dekker sleepte top scorer Marco Mud (3) echter nog - een punt voor zijn ploeg uit het vuur: 6-6. WROCLAW (DPA) - Het 27-jarige Poolse jurylid Krzysztof Szczesny is zaterdag bij atletiekwedstrijden in Wroclaw dodelijk getroffen door een slingerkogel. Het jurylid werd door de kogel op het hoofd geraakt op het moment dat hij enkele atle tes verzocht het middenterrein te verlaten omdat de kogelslingeraars gingen inwerpen. In een zieken huis overleed Szczesny. Een aantal jaren geleden deed zich in Wroclaw een zelfde ongeval

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17