PORT Titel PSV zal de laatste niet zijn S T LAST VAN BIJGE LUIDEN? Wil UVS wel kampioen worden? Leidse voetballers kansloos tenonder bij Papendrecht MAANDAG 12 MEI 1986 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 'Met Kraay is het allemaal begonnen' EINDHOVEN (GPD) - Joop van der Reijden hoeft over anderhalve week niet te rekenen op erg veel voorkeursstemmen in Brabant. Hij kan zijn gezicht in Eindhoven voorlopig ook beter niet meer laten zien. Temidden van de gezellige chaos rond de achtste landstitel van PSV trapte de staatssecretaris de Brabanders zaterdagavond op hun ziel. Met de nieuwe landskampioen in een rood-witte praalwagen onderweg naar het gemeentehuis maakte de bewindsman de grievende opmerking dat de „plattelandsclub nu niet meer hoeft op te zien tegen Ajax en Feyenoord". Ruud Gullit geniet op zijn eigen wijze van de cham pagne. "Wat ik bij Feyenoord geleerd heb, dat heb ik hier in de praktijk kunnen bren gen", aldiLS de beste voetbal ler van PSV. "Maar voor dit kampioen schap heb ik wel verschrik kelijk hard moeten werken" (foto ANP) Dat deed pijn en verleidde ir. Frits winning (8-2) op Go Ahead Eagles, Philips op het bordes van het stad- dat braaf meewerkte aan het uit huis tot de uitspraak dat „Brabant bundige kampioensfeest. „Ik heb het meest geindustrialiseerde deel Gullit en Gerets naar Eindhoven van Nederland is". De verbitterde gehaald en dat pakt niemand mij reacties over en weer onderstreep- meer af', ten in de late avonduren echter wel met hoeveel smart en ongeduld Trots PSV in de afgelopen jaren heeft tv,„i, SLMÏ2 de anderfculUt,jttot dlgverpere soonlijkmg van PSV, die zaterdag- van de westerse hegemonie. Al we ken geleden verzekerd van de landstitel slaagden de Brabanders dit seizoen cum laude, maar zij danken dit succes op de eerste plaats aan de financiële injectie van Philips. Uit dankbaarheid jc-gens de roya- avond trots als een pauw met de kampioensschaal door de kleedka mer banjerde. Terecht beschou wen de supporters Ruud Gullit als de gangnmaker van PSV, die al meteen in zijn eerste jaar in Eind hoven de woorden logenstrafte van i u i_- j- -j- i a - Feyenoord-trainer Ab Fafié, die le geldschieter, die de komst van 'd ig seizoen niet beereeD wat n.illit norofe Dn irnDCDn om otrob-c SelZOeJ» ,gFeeP WaL de alleskunner bij PSV nog zou Gullit, Gerets en Arnesen en straks dll^IVUI1I11 van Vanenburg en Koeman moge- kunnen ïeren lijk maakte, zou een huldiging op Kunnen leren- het hoofdkantoor van de multi-na- „Wat ik bij Feyenoord heb ge- tional daarom misschien beter op leerd van Willem van Hanegem en zijn plaats zijn geweest dan op het Johan Cruijffherinnerde Gullit bordes van het raadhuis. „Dit kam- aan de landstitel twee jaar geleden pioenschap", nam voorzitter Jac- in Rotterdam, „heb ik hier in prak- ques Ruts bewust afstand van de tijk kunnen brengen. Maar i jalouzie elders in het land, „is een kampioenschap heb ik wel ver gevolg van de enorme inzet die de schrikkelijk hard moeten werken, spelers en de technische staf dit Dat heb ik vooral de laatste weken seizoen aan de dag hebben ge- gevoeld. Door wat minder met m'n legd". Bewust verzweeg hij de krachten te smijten en wat slim- enorme kapitalen die gemoeid zijn mer te gaan spelen heb ik dat ech- met de filosofie achter het nieuwe ter aardig kunnen camoufleren", beleid in Eindhoven. De landstitel „Vijftien maanden geleden", is slechts een hulpmiddel op weg straalde het geluk van Eric Gerets naar het uiteindelijke doel: de Eu- af, „had ik nooit durven geloven ropese voetbaltop. dat ik ooit nog weer kampioen zou worden". Het omkoopschandaal waarin de Belg met Standard Luik TT u.j DOtt verwikkeld raakte brak zijn voet- aan balloopbaan.abrupt af. Ik zat toen Machtsvertoon deze voetbaljaargang aan de dag legde was er echter niet minder om. Onder impulsen van de in Eindhoven debuterende Hans Kraay en met medewerking van Jan Reker, de na veertien jaar ver trekkende trainer, die aan het be gin van dit seizoen onder curatele werd gesteld, groeide het gezel- basisplaats in Mexico wel kun- vergeten". „Vorig seizoen", analyseerde Re- Zoenpartij De sterke parfumgeur Pele wil voor Brazilië spelen op WK RIO DE JANEIRO (DPA) - Pelc, n van de grootste voetballers aller tijden heeft zaterdag de door blessures en slechte pres taties geplaagde bondscoach Tele Santana aangeboden voor Brazilië uit te komen in de eind ronden van het wereldkam pioenschap in Mexico. In een interview met het dag blad O Globo verklaarde de in middels 46-jarige Pele, dat hij graag meedoet, maar dat hij het per wedstrijd hooguit drie kwartier kan volhouden. „Mis schien kan ik Brazilië daarmee helpen. Ik bied mij aan. Het nu aan Tele Santana om te be slissen of hij me wil nemen". Het is alweer negen jaar gele den dat Pele voor New Vork Cosmos regelmatig in het veld kwam. De laatste maal dat hij voor publiek optrad, was zes jaar geleden in een liefdadig heidswedstrijd. Volgens Pele heeft hij slechts twintig dagen nodig om in v te komen. Voldoende dus om mee te doen in Mexico. lijden. En daarvoor heb je balvaar- dige en balvaste spelers nodig die ook nog eens kunnen scoren. Daar om zjjn Vanenburg en Koeman ge haald". En daarmee zou het de eerstko mende jaren wel eens definitief ge beurd kunnen zijn met de hegemo nie van Ajax en Feyenoord, die sinds de instelling van de eredivi sie in het seizoen 1956-'57 samen goed waren voor 21 van de 29 land stitels. De dertigste was zaterdag avond voor PSV en het zal niet de laatste zijn. Recette geroofd GRONINGEN (ANP) - Na FC Groningen - Ro- da JC zijn onbe kenden er gis termiddag met de recette van door gegaan. Het geld - 57.000 gulden - was door de hoofdkassier van Groningen in casettes ge daan en in de auto gelegd. Daarna ging hij even weg. Toen hij later naar de bank reed om daar de ca settes te depo neren, bleek de achterbak van de auto leeg. De Groninger poli tie begon direct aan een onder zoek. Vermoe delijk is een valse sleutel gebruikt. Tahamata valt uit selectie voor Oranje DEN HAAG (ANP) - Ruud Gullit, Marco van Basten en Ronald Spel- bos zijn terug in de selectie voor het Nederlands elftal, dat woens dagavond in Dortmund tegen West-Duitsland voetbalt. Het drie tal ontbrak in de groep van vijftien spelers op 29 april in Eindhoven voor de wedstrijd tegen Schotland wegens blessures. Net als voor de vorige interland wedstrijd werd Stanley Menzo, de derde doelman, geschrapt van de oorspronkelijke lijst van twintig, Frank Rijkaard, die gisteren niet tegen NEC speelde, ontbreekt weer wegens een blessure. Ook Mi chel Valke is niet fit. Bondscoach Rinus Michels, die gisteren de wedstrijd West-Duitsland-Joego slavië bijwoonde, deed geen be roep op Simon Tahamata. De zestien geselecteerden voor de wed strijd tegen de Duitsers zijn: Van Breukelen (PSV); Blind (Sparta), Koe man (Ajax), Van Tiggelen (Groningen) en Silooy (Ajax): Vanenburg (Ajax), Wouters (Utrecht) en Suvrijn (Fortuna Sittard); Van 't Schip, Bosman en De Wit (Ajax), de elf die tegen Schotland speelden plus Hiele (Feyenoord), Boeve, Spelbos en Van Bas ten (Ajax) en Gullit (PSV). Rummenigge niet tegen Nederland BOCHUM (ANP) - Het Westduitse voetbalelftal moet het ook bij de laatste test voor de wereldtitel strijd, woensdag in Dortmund te gen Nederland, stellen zonder aan voerder Karl-Heinz Rummenigge. De aanvaller van Inter Milan ver klaarde gisteren na afloop van West-Duitsland-J oegosla vië (1-1) het risico van een wedstrijd nog te groot te vinden. Rummenigge heeft in de interlandwedstrijd te gen Brazilië een spierscheuring in de knieholte opgelopen. diep in de put dat ik dacht nooit weer uit te zullen komen. Het is fantastisch zoals ik eerst in Maastricht en nu in Eindhoven ben opgevangen. Daar ben ik iedereen in Nederland verschrikkelijk dankbaar voor". Frank Arnesen bejubelde de schap van Nederlandse, Belgische, landstitel om een andere reden. Deense en Noorse voetballers uit „Als we vandaag geen kampioen tot een hechte eenheid. Na een waren geworden, had ik de trai- stroeve start (verlies tegen FC Den ningsstage van het Deense elftal in Bosch), die gevolgd werd door Columbia moeten missen en had ik royale overwinningen op Ajax en Feyenoord,' raakte PSV steeds be ter in zijn ritme en verspeelde het nadien nog slechts vijf punten. ker zaterdagavond het hemelsbre- spelersvrouwen had het toer al de verschil tussen de jaargang van lang gewonnen van de zweetlucht toen en nu, „speelden we twaalf A,s veruit oudste van het voetbal keer gelijk, nu maar vijf keer. We gezelschap en met Brandts en Ste wonnen toen ook van de topclubs, vens de enige spe er die het Ru- maar lieten punten liggen tegen vers-succes van acht jaar geleden clubs als PEC, FC Twente en NAC. meemaakte, deed Willy van de Dat is ons opgebroken". Kerkhof tussen de zoenparttjen door zijn verhaal. Glimmend van trots en de haren „Met PSV ben ik vandaag voor nat van de rijkelijk bruisende de vierde keer kampioen gewor- champagne liet de scheidende trai- den, maar dit is mijn mooiste kam- ner er al in de kleedkamer geen pioenschap. Hier heb ik acht jaar twijfel over bestaan hoe groot zijn op zitten hopen en wachten. Elk aandeel is. „Dit is mijn kampioen- jaar was er weer die teleurstelling schap", schudde hij alle frustraties dat we het net niet hadden ge- van zich af na de vorstelijke over- haald. Ik ben verschrikkelijk blij dat ik dit na dertien jaar PSV nog een keer mee mag maken. Eerst ga ik nu lekker met vakantie en dan hoor ik van Kraay wei wat volgend seizoen precies de bedoeling is. Ik heb nog een contract voor een jaar, maar of ik de kracht heb om dit nog een heel seizoen vol te hou den...". Zonder aarzeling noemt Van de Kerkhof de keuze van Hans Kraay een gouden greep. „Met hem is het allemaal begonnen, hij heeft de spelers op de juiste manier inge past. Het kampioenselftal van 1978 was net zo'n eenheid als nu, maar het grote verschil met toen is de in dividuele kwaliteit. Die is met spe lers als Gullit, Gerets en Arnesen een stuk groter". Dat geslaagde aankoopbeleid bracht Hans Kraay zijn eerste hoofdprijs als trainer-manager, waarin hij eerder bij onder meer Ajax, AZ '67 en Feyenoord niet slaagde. „Onder Kraay", herinner de Hans van Breukelen, de veruit minst gepasseerde doelman in het betaalde voetbal zich ineens, „ben ik al eens eerder landskampioen geworden. Toen ik een jaar of 15, 16 was met het Utrechts jeugdel'f- tal". Tempoploeg In de nog lange en moeilijke weg die PSV is ingeslagen op weg naar de Europese top passen geen senti menten. Alleen het beste is goed genoeg voor de vaderlandse voet balgigant. „PSV moet een tempop loeg worden", blikte Kraay alvast vooruit, „die weinig balverlies mag PAPENDRECHT - Wil UVS nou eigenlijk kampioen worden, of hoe zit dat En zo ja waarom liep op een enkele uitzondering na zo'n beetje iedereen gisteren in Papen drecht de boel te vernaggelen waardoor de thuisclub een onver wacht simpele 2-0 zege behaalde en naast UVS op de eerste plaats kwam Hoe zit dat trouwens met Nieuwenhoorn dat met 2-4 klop kreeg van Blauw Zwart Wil dat niet naar de hoofdklasse Of Xer xes dan dat zich vlak voor tijd door VUC (1-2) de kaas van het brood liet eten Hebben ze in Rotterdam ook geen'trek in een kampioens feestje Je gaat je onderhand af vragen wat ze daar in de top van de Eerste Klasse B aan het uitvoeren zijn Dat deed UVS-trainer Melbi Ra- boen dus ook nadat hij achteraf in de kleedkamer, met stomheid ge slagen en in sprakeloze verbazing, zjjn spelers eerst een minuut of Maakt uw auto het geluid van een formule I-wagen op Zandvoort? Blijf dan niet langer doorronken, maar rij met een naar het"Fitness-Centrum" van Jan van den Broek. Daar bent u verzekerd van eerste-klas vakwerk tegen een uiterst voordelige prijs. Niet alleen voor 'n ijzersterke nieuwe uitlaat. Maar ook voor prTjmw^WW^TTJTJT: alle typen banden, nieuwe schokdempers of een accu. HET FITNESS-CENTRUM VOOR UW AUTO. drie alleen maar had aangekeken. "Ik wist echt even niet wat ik moest zeggen", sprak de Hagenaar die in handel en wandel anders nooit om een woordje verlegen zit. "Moest ik nu boos worden of maar gewoon mijn mond houden Ik heb dat laatste maar gedaan. Ik neem aan dat ze zelf ook wel besef ten dat je met een dergelijke lam lendige instelling noch een wed strijd kan beslissen noch kam pioen kan worden. Dit is verdorie de derde grote kans die we zomaar laten liggen om afstand te nemen van de rest". Raboen doelde hierbij enerzijds op de verrassende ontwikkelingen zoals die zich ook gisteren voorde den en anderzijds op de drie recen te en directe duels tegen de con currenten. "Eén punt hebben we daaraan over gehouden. Dat is na tuurlijk veel te weinig. Zijn ze be ter dan is dat nog tot daaraan toe. Maar zo was het niet en dat geldt ook voor het Papendrecht van van middag. Juist in die partijen moet je je als koploper waarmaken. Dan ben je voor mij pas de ware kam pioen. Dat we desondanks nog in de race zijn komt omdat ook Nieu wenhoorn, XerxeS en Papendrecht her en der punten lieten liggen. Maar je speelt op die manier na tuurlijk wel verstoppertje". Hartelust Aan dat spel, dat verder weinig met voetbal van doen heeft, deed een handvol blauwwitten op het fraaie en vooral door UVS-suppor- ters bezochte Papendrecht-sport- park naar hartelust mee. Dat gold niet voor Arthur van Orsagen, Hans van Leeuwen en Hans de Kruys. Die waren daar waar ze we zen moesten..Sommigen, zoals Van Weerlee, Van Seggelen, Jansen, Zandbergen en Neuteboom zag je bij tijd en wijle nog wel eens hier of daar opduiken. Om zodoende al thans nog blijk te geven van enige betrokkenheid bij het gebeuren. Anderen daarentegen waren in geen velden of wegen te bekennen. Faber met name, en ook Rob Ver- Die laatste speelde gewoon slecht, maar zoiets kan gebeuren. Die eerste wilde gewoon niet. maar zoiets mag niet gebeuren. De grilli ge zaalvoetbalinternational voelde zich niet zo 'lekker', wilde in eerste instantie niet mee doen, draafde vervolgens toch maar op, speelde als een nat watje en vroeg uiteinde lijk zelf maar om een wissel. Het geen door Raboen typisch niet werd gehonoreerd. Hij moest blij ven staan waar hij stond. Wat-ie ook letterlijk deed. "Nee, ik noem geen namen", nam Raboen zijn mannen achteraf toch maar in bescherming, "maar ben ik duidelijk genoeg als ik stel dat bij UVS niet alle neuzen dezelf de kant op staan Het zit 'm name lijk niet in de benen. Ze kunnen bij ons allemaal voetballen. Het zit er gens anders. In de bovenkamer. Je moetje tegenstander willen uitspe len, je moet willen winnen, je moet kampioen willen worden. Tegen Sliedrecht vorige week liep het qua voetbal ook niet zo lekker. Maar toen was die bezieling er wel. En daarom pakten we de punten. Ik bedoel: er moet toch iets zijn wil je aanspraak kunnen maken op in elk geval één punt. Met niets kom je nergens". Bloedeloos Zoiets realiseerde zijn collega Joop van Daele (inderdaad, die van het brilletje) zich na een bloedeloze eerste helft - waarin Papendrecht aantoonde beslist geen grootse, maar wel een in fysiek opzicht gro te ploeg te zijn - ook. Toen de oud- Feyenoorder eenmaal in de gaten had dat hij met een mentaal ge kneusde tegenstander had te ma ken inplaats van met een koploper waartegen hij destijds een kanslo ze 4-2 nederlaag leed greep hij in. Hij haalde zijn falende twee mansvoorhoede Lutjeboer/Klijn, die voor rust ook niets had laten zien, naar de kant en zond Romeijn en Ooyen naar het front Daarnaast durfde hij het aan om meer risico te nemen en liet zijn hangende spits met de fraaie naam Young Man verder doorschuiven. Van Daele maakte zijn bedoelingen daarmee duidelijk kenbaar. Hij ging niet langer uit van één punt, hii wilde er twee. En kreeg die ook, nadat zijn ach terhoede eerst met succes iets dat op een UVS-aanvalsgolfje leek had afgeweerd. Bij dat offensiefje ko gelden De Kruys en Van Leeuwen naast en stelde Faber zijn enige daad van betekenis door een vrije trap hard en laag naar de rechter hoek te sturen. Doelman Verberk- moes was daar op tijd aanwezig. Ook ter plekke, maar dan aan de andere kant van het veld, was in valler Romeijn die plotseling werd geconfronteerd met een zee van ruimte omdatVermeer en Van Seggelen weer even zoek waren. Er had voor UVS dan nog niets aan de hand geweest, ware het niet dat doelman Arno Schouten zich al evenzeer niet meldde op de buut- plaats toen zijn aanwezigheid daar dringend was gewenst. De schui ver belandde daarom onverwacht in het net: 1-0. Beeld Het kwam dan nog niet zo ver dat een reactie van UVS-zijde uit bleef, maar de manier waarop de Leidenaars vervolgens vertwijfeld op zoek gingen naar de gelijkma ker paste geheel in het beeld zoals zich dat tot dan toe had vastgezet op het netvlies. Klungelig dus, on samenhangend ook en met een ontstellend gebrek aan wilskracht. Zonder vorm van overleg toog op eens iedereen naar voren en zo kon het gebeuren dat nog geen vijf mi nuten later Henk Zandbergen op eens alleen tegenover drie man kwam te staan. Ondoenlijk voor hem, zoals Sylvester Uneputty ge nadeloos aantoonde: 2-0. En daar mee was het voorbij voor UVS. "Nee, natuurlijk nog niet hele maal", haakte Raboen in op de vraag of dat ook gold voor de aspi raties van zijn team betreffende het kampioenschap. "We staan nog al tijd bovenaan en krijgen nog drie thuiswedstrijden. Als je geen weet hebt van het voorafgaande kan je stellen dat we nog "altijd de beste papieren hebben. Maar we moeten van de week eerst maar eens even met z'n allen om de tafel gaan zit ten. Een goed gesprek lijkt me wel op zijn plaats". Komt er misschien alsnog een antwoord op de vraag wat UVS nu eigenlijk echt wil... AD VAN KAAM Pronk voelt zich beledigd SPAKENBURG (ANP) - Kan een Nederlandse trainer erger zijn dan het Libische staats hoofd Gaddafi? Die vraag wordt de KNVB voorgelegd door zaterdagclub IJsselmeer- vogels. Het bestuur van de zaterdag eersteklasser vindt het een be lediging dat trainer Ton Pronk (de vroegere Ajax-spe- ler) in het programmablad van GVW uit Veenendaal is afgeschilderd als 'iemand bij wie Gaddafi een kleine jongen is'. Dat gebeurde na een reac tie van Ton Pronk na IJssel- meervogels-GWV (2-0). waar bij twee van zijn spelers ern stig geblesseerd het veld af moesten. Pronk zei toen: „Het is een schande. De tegenpartij heeft elk middel aangegrepen om ons het spelen te beletten en alle botten moeten worden gelijmd". In het programma blad werd dit beschouwd als een barbaarse uitlating en werd de vergelijking gemaakt tussen Pronk en Gaddafi. Pronk zelf voelt zich even eens gegriefd en heeft zich ge wend tot de Vereniging van oefenmeesters.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11