55055 Grillig koersverloop door Tokio 1 j 7 mmmi \7 'Aanval op accountant geen wijsheid achteraf Ruilhandel via de computer maakt sterke groei door Astma, je zult't maar hebben.. 'Rood staan' wordt duurder PNEM berispt Advertenties onjuist Inter/view naar beurs Adcocaat betwist vordering op failliete bank Britse grafische bond vermogen terug krijst vermogen terug SdStSaïï-ffiS Moederdag-zondag 11 mei zijn wij de gehele dag geopend Nieuwe gespreksronde over wegtransport-cao Astma Fonds Giro r- ZATERDAG 10 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van maandag wordt „rood staan" by de bank duurder. Althans de ABN verhoogt die dag de toeslag op de debetrente in verband met de ontwikkelingen op de geldmarkt van nihil tot één procent. Dat heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Bij de NMB beraadde men zich gisteren nog over een verhoging. Half juli vorig jaar verdween de toeslag. Sinds begin april 1985 gold een opslag van 0,5 procent en voordien een tarief van één procent. De Amrobank liet eveneens weten met ingang van maandag met een opslagrente van 1 procent te komen. De bank schreef dit toe aan recente ontwikkelingen op de geldmarkt, die hebben geleid tot een stijging van de depositotarieven. DEN BOSCH (GPD) - De vijf pagi- meldde in haar advertentie dat er na-grote advertenties die de Pro- bij dat ongeval geen slachtoffers vinciale Noordbrabantse Elektrci- zijn gevallen en dat er ook geen AMSTERDAM (ANP) - Inter/ view, het bureau dat bekend geworden is door het opinie onderzoek van Maurice De Hond, wil notering aanvragen aan de effectenbeurs. Het grootste zelfstandige bureau voor marktonderzoek in ons land wil hierdoor nieuw kapi taal aantrekken voor verdere uitbreiding in vooral het bui tenland. In hoeverre een introductie op de beurs, die dit najaar wordt verwacht, gepaard gaat met het verkopen van aandelen door de huidige eigenaren van het bedrijf - directie en perso neelsleden - kon een woord voerder van effectenkantoor Kempen Co, dat de stap naar de beurs begeleidt, niet meede len. Inter/view verwacht voor dit jaar een omzet van f 23 miljoen, na een omzet van f 18 miljoen vorig jaar. De helft van de om zet wordt behaald in het bui tenland. Het vaste personeels bestand is 130 man terwijl in nog eens 120 manjaren wordt voorzien door partime banen. Inter/view denkt de nettowinst dit jaar te kunnen verdubbelen tot f 2 miljoen. teits Maatschappij (PNEM) toekomstige gevolgen te verwach- half jaar geleden in de Brabantse ten zijn. Dat er geen acute slachtof- dagbladen heeft geplaatst zijn op fers zijn gevallen, wil nog helemaal belangrijke onderdelen onvolledig, niet zeggen dat Harrisburg hele- onjuist en misleidend. Dat heeft de maal geen schadelijke gevolgen Reclame Code Commissie bepaald heeft gehad, oordeelt Peeters. naar aanleiding van klachten over die campagne door de Brabantse Toch heeft de BMF-klacht tegen Milieu Federatie (BMF). De com- het door de PNEM gehanteerde be- missie beveelt de PNEM aan 'voor- grip 'veilig' geen gewillig oor ge- taan niet meer op een dergelijke vonden bij de commissie. Zij wijst wijze reclame te maken'. erop dat de PNEM pok zelf stelt dat de kans dat er iets misgaat, bui- Op een aantal onderdelen laat de tengewoon klein is Veilig wil niet Reclame Code Commissie, onder zeggen dat er nooit een ongeval voorzitterschap van mr. J. Peeters, kan gebeuren, meent de reclame weinig heel van de PNEM-adver- commissie. De bewering van de tenties. Dat geldt bijvoorbeeld PNEM dat de veiligheid voor de prijs van kernenergie. De sen m "f ce" PNEM gewaagde in haar adverten- gewaarborgd ties van 'een energie te maken'. Volgens de reclamecommissie is dat nog zeer twijfelachtig. Ze wijst erop dat er ook andere ervaringen zijn in het buitenland en dat er nog onzekere aannamen zijn over levensduur, in vesteringen, beschikbaarheid en ontmantelingskosten van kerncen trales. Ook is er nog geen definitie ve oplossing voor het radio-actief afval. de centrale en omwonenden wordt wel afge- behoorlijk keurd. 'Te absoluut', luidt het oor- groenten te eten zit er na de kernramp in het Russische Tsjemobyl van spinazie ten sterkste ontraden, de groentehandelaren blijven ook zitten met bloemkolen, bonen, andijvie en sla. Het gevolg is dat de schappen worden aangevuld met potten en blikken, thans voorwerpen van hamsterwoede. ADVERTENTIE Ook de zinsnede 'overigens is bij mensen nooit gebleken dat bloot stelling aan straling gevolgen voor het nageslacht heeft gehad' is vol gens de commissie misleidend. „Niet alleen een hoge straüngsdo- sis ineens, doch ook regelmatige blootstelling aan een geringe dosis heeft schadelijke gevolgen voor de gezondheid. Omdat straling altijd lichamelijke effecten heeft en mo gelijk ook erfelijke, is de gewraak te zinsnede onjuist en misleidend". Harrisburg Wat de PNEM opmerkte over het tot dan toe ernstigste ongeval (Har risburg, 1979) is in de ogen van de onvolledig. De PNEM DEN BOSCH (ANP) - Het H.W.E. Vermeer, gisteren Verweer aanvechten van de vorde- tijdens een zitting van het Het verweer van Van Diei ring van het accountants- gerechtshof in Den Bosch, dit allemaal wijsheid acht kantoor Van Dien en Co op Mr. Vermeer erkende dat de failliete Tilburgsche Hy- Van Dien was in hoger beroep ge- drag van 80 miljoen gulden inder- DOtheekbank is geen wiis- gaan tegen de uitspraak van de daad pas achteraf aan het licht is heid aohtpraf lTat ia de rechtbank in Breda dat zij neia acnteral. Dat IS ae wanprestatie zou hebben gelev strekking van het betoog door de jaarrekening van 1980 van de advocaat van de de Tilburgsche goed te keuren. Stichting Onderzoek Be- De zaak draait om een vordering van Van Dien van 25.000 guldenop de boedel gekomen, maar al vóór de bewuste hebben geleverd jaarrekening werd vastgesteld was duidelijk dat er 25 miljoen meer aan voorzieningen nodig was dan waarin de jaarrekening voorzag. drijfsinformatie (Sobi), mr. 1 25.000,gulden zijn onder meer sala riskosten die Van Dien in rekening heeft gebracht voor haar werk zaamheden als accountant van de Tilburgsche. Sobi heeft deze vor- vO O O goedkeuren van de jaarrekening L0NDEN (RWDpA) - De Britse rechtbank haar verontschuldigin- ftm.ssernCTfvVnDe'Tilburgsche':' grafische bond Sogat 82 krijgt zyn gen aan voor het feit dat Sogat 82 vermogen terug, zo heeft een recht- een verbod op het verstoren van de Door die goedkeuring van de bank in Londen bepaald. Op het distributie had genegeerd. Ze be- jaarrekening, die een veel te fraai vermogen van de bond was in fe- loofde dat dat niet meer zou gebeu- beeld gaf van de stand van zaken, bruari beslag gelegd nadat leden ren. is nog een dividend uitgekeerd van van de bond hadden geprobeerd 11 gulden per aandeel, terwyl een de distributie van bladen van de De actie tegen Murdoch begon verlies had moeten worden gepre- krantenmagnaat Rupert Murdoch nadat de persmagnaat 6.000 grafici senteerd, meent Sobi. In het jong- te verhinderen. had ontslagen en zyn imperium ^rapporta. De secretaris-generaal van de had overgebacht naar een ultramo- bond, Brenda Dean, bood voor de derne drukkerij in Wrapping. Met een stroppenpot van 1,4 mil de Tilburgsche. Die joen had 23,6 miljoen gulden ten laste van het resultaat gebracht moeten worden. Dat is geen wijs heid achteraf, maar wijsheid die in maart 1981 al beschikbaar was, al dus mr. Vermeer. Het resultaat over 1980 was 11 miljoen, dus met die wetenschap had een verlies moeten worden gepresenteerd. ADVERTENTIE de curatoren staat dat het faillissement van de Til burgsche onafwendbaar was na onrechtmatige onttrekkingen tot ongeveer 80 miljoen. Niettemin werd over dat jaar di vidend betaald. Dat de accountant toch de jaarrekening goedkeurde gebeurde volgens mr. Vermeer omdat met bestuur, commissaris sen en 80 procent van de aandeel houders was afgesproken het maar zo te laten en alleen te zeggen dat in 1981 extra dotaties aan de strop penpot nodig zouden zijn. Zo werd, aldus mr. Vermeer op de aandeelhoudersvergadering zand in de ogen van de overige 20 procent aandeelhouders gestrooid. Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin op zondag 11 mei open! Die dag kunt u supervoordelig planten, tuingereedschap en tuinmeubels kopen. Onze tuinmeubelshow van 1.200 m2 is een bezoek zeker waard! (Ook open 2e Pinksterdag 19 mei!) UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbonden in het wegtransport stellen dinsdag de zoveelste po ging in het werk om het eens te worden over een nieuwe cao. Dit is gisteravond meegedeeld door be stuurder J. Hengst van de Ver- voersbond FNV. De vakbonden gaan in op een uitnodiging van de werkgevers om te komen praten. Zij gaan er daarbij vanuit dat de werkgevers zaken willen doen op basis van de voorstellen die een be middelingscommissie onlangs deed in een poging om de al we kenlang voortslepende onderhan delingen uit het slop te halen. Bestuurder Hengst maakte ver der bekend dat de FNV-bond zyn oorspronkelijke, veel verdergaan de, eisenpakket weer uit de kast haalt als men er dinsdag niet uit komt. Dan dreigen er bovendien opnieuw acties. De blokkades die de bond in december op touw zette mogen van de rechter niet meer maar de FNV-bond heeft nog ande re actievormen achter de hand. al dus Hengst. De vakbonden zien wel brood in de voorstellen van de bemiddelings commissie maar de werkgevers zit ten aan te hikken tegen de voorge stelde regelingen voor pauze- en rusttijden. Katinka heeft astma, wekenlang heeft ze er geen last van, maar dan ineens krijgt ze het te kwaad. Dan moet ze afhaken. Katinka en haar duizenden lotge noten hebben bijvoorbeeld last van rook, huisstof, guur weer of van dat lieve huisdier- Door onderzoek, voorlichting en direkte hulp wil het Astma Fonds ervoor zorgen het lot van kleine mensen als Katinka en volwassenen te verlichten. Koliekteweek 12-18 mei De fmancieel-economische be sluiten op de vorig weekeinde gehouden top in Tokio verleen den de meeste effectenbeurzen een grillig koersbeeld. Belangrij ke verhandelingscentra als Wall Street en Amsterdam konden moeilijk hun draai vinden en wa ren eigenlijk wat stuurloos. Am- door C. Wagenaar sterdam, dat opnieuw te maken had met een gebroken week, be gon flauw, werd toen vast, maar sloot woensdag nog flauwer. Waardoor na drie dagen handel het algemeen beursgemiddelde ruim één punt lager stond dan eind vorige week. Het enige jaren geleden als een nutteloos onderonsje begonnen economisch topberaad van de vijf belangrijkste westerse indus trielanden, begint tot iets zeer belangrijks uit te groeien. Werd een halfjaar geleden op zo'n top besloten de dollar, die toen nog boven de drie gulden stond, flink omlaag te brengen, ditmaal kwam als voornaamste besluit de stabilisatie van de Ameri kaanse munt tot uiting. Ook zou de top willen dat de economieën van de aangesloten landen meer op elkaar zouden worden afge steld. Voor dit doel is de club van vijf uitgebreid tot zeven, die nu alle zouden hebben toegezegd door interventies op de interna tionale valutamarkt de dollar in de hand te houden. Toch bleef het enigszins mistig rond dit besluit, want Ameri kaanse regeringsleden als vice- president Bush en minister Ba ker verklaarden niet van zins te zijn door middel van interventies de dollar bij eventuele dalingen te steunen. Wel zouden volgens de financiële minister van de Bondsrepubliek de Verenigde Staten hebben toegezegd hun plannen om de dollar bewust nog verder te doen dalen, te laten varen. Daarmee zou Japan eni germate zyn tevreden gesteld en bereid zyn mee te werken om de dollar op het huidige lage peil te houden. De altyd wat zwakkere positie in de eerste helft van het jaar heeft onze munt nu op de bodem van de onderlinge valutaverhou dingen gebracht die de Neder- landsche Bank tot steunopera ties noopt en de rentemarkt ver- krapt. De obligatiemarkt doet daarom de laatste weken bijzon der weinig en neigt eerder tot enige afbrokkeling. Toch wil mi nister Ruding nog een poging wagen op 6,25 procent een nieu we staatslening te plaatsen. Een kwart procent minder dus dan de voorlaatste emissie. De beurs ziet hiervoor mogelijkheden tot rond 1,5 miljard gulden. Amsterdam had ditmaal ook zyn problemen met de nu al snel naderende verkiezingen, die die de beurs erg onzeker maken. Er is weinig houvast meer en dat blykt ook uit de volkomen tegen gestelde beursdagen die elkaar opvolgen. Een grote teleurstel ling vormde het resultaat van het Philips-concern. De winst in de eerste drie maanden van dit jaar kwam ruim 40 procent lager te liggen dan vorig jaar en het aan deel plofte er van schrik vier gul den door in. Dit sleepte woens dag de gehele beurs mee en het algemeen gemiddelde verloor op die dag drie punten. Alleen ons hoofdfonds Koninklijke Olie wist zich te handhaven nu de oliemarkt nog steeds stijgende prijzen laat zien door de kern ramp in de Oekraïne. Ook aande len Bols, Norit en Giessen de Noord lagen goed in de markt. 1 1 W E E K Voor de Europese Optiebeurs was het wederom een korte werkperiode. De belangstelling was zeer matig en de gemiddelde dagomzet aan afgesloten con tracten kwam uit op 29.000. De vorige werkperiode had een dag gemiddelde van 30.000. Een uit schieter was woensdag Philips, waarvoor aan calls 10.000 con tracten werden afgesloten. Op de andere dagen was Koninklijke Olie meestal nummer één, met uitzondering van vorige week vrijdag toen Hoogovens voor calls op de eerste plaats stond. Een byna uitgestorven vorm van economie, de ruilhandel, maakt op dit moment een opmerkelijke bloei door. Een groot aantal on dernemingen in Nederland, ver enigd in de organisatie Barter Business Club (BBC), hanteert met succes dit aloude systeem. Daarbij is de hulp van de compu ter onontbeerlijk. Het grijze verleden en het snelle heden gaan daarmee hand in hand. Voor het noorden van het land is de 44-jarige Ben Vrijling uit Em- men nu een half jaar in de weer om bedrijven warm te maken voor ruilhandel. En de account manager doet dat bepaald niet zonder succes: zestig noordelijke bedrijven zijn inmiddels bij de organisatie aangesloten. De Bar ter Business Club komt oor spronkelijk uit Amerika. Barter is het Engelse woord voor ruil handel. De hoge rentestand van een jaar of vijf geleden noopten de banken ertoe voorzichtig te zyn met het verschaffen van kredie ten. Dat betekende een aanslag op de liquiditeitspositie van tal van bedrijven. Om te voorkomen dat de poorten van de onderne mingen op slot gingen, bedacht men een oplossing die even sim pel als doordacht is: solide on dernemers besloten elkaar te be talen met produkten. In 1984 be droeg de omzet in Amerika op basis van ruilhandel veertig mil jard dollar. In Nederland is dat vele tientallen miljoenen gul dens. Contributie Mondiaal gezien wordt tussen de dertig en veertig procent van de handel door ruilen afgewik keld. Twee jaar geleden waaide het systeem over naar Neder land. Tegen betaling van vijfhon derd gulden entreegeld en een jaarlijkse contributie van dui zend gulden kan een bedrijf lid worden van BBC. Over geslaag de transacties via de organistatie betaalt men een commissie van drie procent. De BBC kent een eigen betaalmiddel: de barter- cheque. Aan het eind van het ka- lendeijaar wordt via een geblok keerde rekening de vorderingen en betalingen verrekend met de normale muntenheid. BBC gaat niet over één nacht ijs. Niet iedereen komt in aanmer king voor een lidmaatschap. Want hoog in het vaandel staat een bepaalde mate van exclusivi teit. Om dat te waarborgen gaat een klein leger van onafhankelij ke experts de kandidaten door lichten, screnen in jargon. Uit gangspunt daarbij is dat een be drijf kredietwaardig moet zyn; alleen de besten in de branche blijven over. Dat screnen gaat via de NV Databank Kamers van Koophandel en Fabrieken. In de computers van de NV Databank zyn de gegevens van ruim 700.000 bedrijven, stichtingen en verenigingen opgeslagen. Hoeksteen van BBC is de pro- dukten-thesaurus van Holland Trade System. Een gecomputeri seerd boek, alom aanvaard als standaardwerk, met een schat aan gegevens over de produkten en diensten binnen de Economi sche Gemeenschap. Een druk op de knop geeft een helder beeld van vraag en aanbod. Maar ge noeg over de voorwaarden om tot de selecte kring van BBC door te dringen. Wat levert het een ondernemer nu op? Vrijling daarover: „Meer winst, meer za ken en dus contacten, voorko ming van renteverlies en een ge garandeerde produktie-afzet". Effectief In Nederland wordt tussen be- door Gerard de Kleine drijven onderling een betalings termijn gehanteerd van plusmi nus 72 dagen. Een ondernemer kan z'n gulden dus vijf keer per jaar gebruiken. Wanneer het be drijf aangesloten is by BBC ligt dat wel even anders. „Stel je ver koopt door tussenkomst van Barter Business Club voor een ton aan goederen, dan is het nog dezelfde dag mogelijk om via in koop dat bedrag terug te halen. Dat houdt in dat je gulden in dit systeem veel vaker, zo'n 24 keer, effectief is", aldus Vrijling. Zoals gemeld komen alleen de beste ondernemingen in aanmer king voor een lidmaatschap. Vryling illustreert dat met een voorbeeld. „We hebben in Ne derland drie knopenfabrieken. Na onderzoek kon één daarvan lid worden van BBC. Die fabriek probeerde jarenlang de omzet te vergroten, maar de spoeling is dun in de knopenhandel. Toen het bedrijf ging deelnemen aan BBC steeg de produktie-afzet. Logisch, want we hebben con tacten in heel Europa. Met ons computergestuurd systeem ont sluiten we als het ware de econo mie en daardoor is de knopenfa- briek in staat de concurrent naast de deur te schuiven". De knopenfabrikant ruilde z'n produkt voor grondstoffen, maar het is ook mogelijk staal in te wisselen voor sinaasappelen. De grootscheepse ruilhandel is vooral succesvol omdat de pro- duktiecapaciteit van de bedrij ven hoger is dan de gangbare af zetmogelijkheden. Vryling: „De meeste onderne mingen produceren niet voor de volle honderd procent. Dat reste rende percentage, globaal zo'n achttien procent, activeert BBC. Meestal adviseren we tien pro cent van de produktie op de ruil- handelmarkt te gooien. Je kunt niet de totale produktie van een onderneming middels ruilhandel slijten, want per slot van reke ning hebben ondernemingen te maken met vaste lasten als sala ris, onderhoud gebouwen en der gelijke. Ruilhandel is in feite een toevoeging aan bestaande han delsactiviteiten". Kopstukken In totaal kunnen vijfduizend Nederlandse bedrijven toetreden tot de Barter Business Club, een aantal dat byna is bereikt. Mid den volgende maand organiseert BBC een seminar in Amsterdam met als vraagstelling: biedt ruil handel marktuitbreiding, omzet- vergroting en renteloos krediet? Kopstukken uit het bedrijfsle ven en bankwezen zullen zich daarover buigen. Gelet op de cij fers kan die vraag met een vol mondig ja beantwoord worden. De heer Vrijling. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9