Milj oenenschade telers bladgroente iisill Ëfpss WD voor dilemma: in de oppositie of regeren Centrumpartij vrijwel failliet VEILING OUDE TEKENINGEN jawssRsaaÉ Actievoerende 'rooie reus' overleden Rijverbod van 5 jaar geëist na ongeluk met vier doden ZATERDAG 10 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Communicatiestoornissen bij voorlichting (Vervolg van pagina 5) DEN HAAG (ANP/GPD) - Het is nog te vroeg om te zeggen dat er duidelijke veranderin gen optreden in het voedingspatroon van de Nederlander, zegt mevrouw Hammink van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Bij dit bureau komen veel vragen binnen over „blik of vers". „Je merkt toch wel een angstpsychose. We krijgen paniekerige mensen aan de lijn. Maar wij volgen het overheidsbeleid en zeggen: eet gewoon vers, behalve spinazie". nilieuorgan gen werden gisteren toch weer kele honderden tonnen sla doorge draaid. De voornaamste oorzaak 'Grap' deze groente die in Nederland als veilig wordt beschouwd. Directeur A. Sweep va traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen vindt dat de prijs gen in hun brievenbus, - ron wordt aangeraden zuinig te zijn net vCÜ- mot AM AIIA 1 met elektriciteit en alle drinkwater te koken voor consumptie. Bij de stoord aan enkele radio- en televi- Drleven en kaarten. Volgens woordvoerders van ge- vciac Kiuci.tc uil- meente en politie gaat het om een De consument rea- Actieve brief van het Gemeente sieprogramma's, waarin gezegd dat het eten van verse groente verstandig geert daarop, aldus Sweep. Energtebedryf, waann staat dat de Volgens zijn globale berekenin- kerncentrales in Dodewaard en gen lijden de telers van sla en spi- Borssele z«n stilgelegd wegens de nazie een schade van een tot twee ramP 'n Tsjernobil. De oproep zm- miijoen gulden per dag. Daarvoor Plg <e met stroom wordt in ver is nog steeds geen regeling getrof- ba"d gebracht met de zogenoemd fen. Het ministerie van landbouw verlaagde produktiecapaciteit kon niet zeggen of er een soortge- lijke schadevergoeding op komst Anderen hebben een vervalste 3 zoals by zware hagel. Communicatie lende ministeries die betrokken komstig ding in hun brievenbus gekregen. Daarop wordt gewaarschuwd voor radioactieve deeltjes in het leiding water, met het advies het water te koken. De nagemaakte brieven zijn af- i naamloze groep zijn bij de voorlichting over maatregelen naar aanleiding van de kernramp hebben deze week pers laat de groep weten dat zij herhaaldelijk tot verwarring ge- totaal tienduizend nagemaakte fol „verontruste Haagse burgers". In schriftelijke verklaring aan de leid. ders van de Duinwaterleiding met Zo adviseerde het ministerie van een begeleidend schrijven heeft landbouw en visserij gistermiddag verspreid. Zij eisen sluiting van de rond één uur aan de boeren met Nederlandse kerncentrales en be- weidegrond langs de rivieren om schuldigen de regering van „zoge hun melkvee niet op de uiterwaar- naamde maatregelen" tegen stra- den te laten grazen, die nu lang zaam droog komen te staan. Twee uur daarna kondigde"het ministe rie van volksgezondheid een graas- verbod af voor melkvee op deze ui terwaarden. Landbouw was daar niet van op de hoogte, zodat om half vier snel werd getracht dat verbod weer in te trekken. Nadat het ministerie van verkeer en waterstaat woensdag de tuin ders in het Westland het advies had gegeven om het regenwater dat zij gebruiken voor de gewassen in hun kassen, uit de verzamelbassins te laten weglopen, kwamen de de partementen van landbouw en van milieubeheer 24 uur later, op He melvaartsdag, met het advies om dat toch vooral niet te doen. Kleine kinderen en zwangere vrouwen moeten nog voorzichtig zijn in verband met radioactieve besmetting. Dit heeft de Vereni ging Milieudefensie gisteren mee gedeeld naar aanleiding van het besluit van de regering om het graasverbod op te heffen. Er zou geen stralingsrisico meer te duch ten zijn. Alleen de verkoop van spi nazie is nog verboden. Vereniging Milieudefensie vindt de maatregelen en waarschuwin gen niet voldoende. In op 8 mei ge meten partijen bladgroente en par tijen melk zijn stralingsniveau's aangetroffen van enkele honder den becquerels per kilo of per liter. „Dit komt voor jodium overeen met een stralingsdosis van een a drie millirem. Via ons voedsel kun nen we in enkele weken tijd een groot deel van onze jaarlijkse ma ximaal aanvaardbare stralingsdo sis op deze manier binnenkrijgen (die dosis is 500 millirem voor vol ling, zoals het weideverbod, die net zo weinig zin hebben als het koken van radioactief besmet water. Het werk van het gemeenschap pelijk bureau van enkele electrici- teits-maatschappijen voor de bouw van nieuwe kerncentrales, wordt voor onbepaalde tijd opgeschort. Dat zal de stuurgroep van het 'Ge meenschappelijk Bouwbureau Kernenergiecentrales' (GBK) maandag adviseren aan de direc ties van de aangesloten bedrijven, de electriciteitsmaatschappijen van Zeeland, Noord-Brabant, Lim burg, Noord- en Oost-Nederland, de KEMA en het ingenieursbureau Nucon. Uit een representatieve telefoni sche enquete van het Onderzoek bureau in Amsterdam in opdracht van het Algemeen Dagblad blijkt dat zeven op de tien Nederlanders (70 procent) zijn gekant tegen de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. De ramp met de kerncen trale in Tsjernobil heeft ervoor ge zorgd dat een op de tien Nederlan ders van voor- tegenstander van kernenergie is geworden. In totaal 57 procent is nu tegenstander van kernenergie. Jermaine Jackson, Patti Labelle en Graham Nash hebben gisteren niet opgetreden in het jubileum programma van Amnesty Interna tional van de AVRO-televisie. De ramp in de Russische kerncentrale en de aanval op Libië bleken voor Jackson en Labelle reden te zijn af te zien van hun komst naar Neder land. Nash bleek op het laatste mo ment verhinderd te zijn door een congres in Montreux. ROERMOND (ANP) - Op 60-jarige leeftijd is gisteren in het St. Lau- rentiusziekenhuis in Roermond de bekende actievoerder Dirk de Vroome overleden. Op grond van een door hem vaak gedragen rode toga noemde hij zich „de rooie reus". Een woordvoerder van het Roermondse ziekenhuis heeft het overlijden van De Vroome bekend gemaakt. Dirk de Vroome werd op 6 no vember 1925 in Amsterdam gebo ren. Een groot gedeelte van zijn le ven woonde hij in Limburg, tot kort voor zijn dood in Weert. Hij was enige tijd bestuurslid van de PSP in Limburg maar ging later partijloos actie voeren voor min derheidsgroeperingen als zigeu ners, andere woonwagenbewoners en uitkeringsgerechtigden. Hij hield van spectaculaire stunts. Zo protesteerde hij eertijds tegen de militarisering van Zuid- Limburg, speciaal tegen het NA- ^,t0°fikwart'erK Afcent „in archieffoto Brunssum, waar hy als pseudo- vroome alias'de rot Zweeds generaal optrad. In een vroome auas ae rot kerk van Maasbracht nam hij het als predikant vermomd op voor de woonwagenbewoners en in Maas tricht drong hij door tot een streng bewaakte stadsschouwburg waar NAVO-secretaris-generaal Luns het woord voerde. AMSTERDAM (ANP) - Bij Sothe- by Mak van Waay in Amsterdam kunnen tot en met morgen negen tiende eeuwse en oudere tekenin gen worden bekeken, die 30 juni bij het veilinghuis in Londen onder de hamer zullen komen. Links hangt een originele Rembrandt. De teke ning stamt uit 1632 en is uitge voerd in pen en bniine inkt. De prijs wordt geschat op 1,2 tot 1,6 miljoen gulden. (foto anp> Spanningen na verkeersongeluk sterk onderschat UTRECHT (ANP) - „Het aantal mensen dat nog jarenlang in de war is door verkeersongevallen en de ernst daarvan worden sterk on derschat". Dit zei prof. dr. J. Win- nubst, hoogleraar klinische psy chologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht vandaag op de manifes tatie Mens en Samenleving van de jubilerende universiteit. Van de Amerikaanse autombilis- ten die betrokken zijn geweest bij een verkeersongeval waarbij een dode viel heeft een derde jaren la ter nog depressies, denkstoornis nachtmerries. Celstraffen voor verdrinken van paarden AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren drie Amsterdammers veroordeeld die door het laten verdrinken van twee paarden een verzekerings maatschappij hadden willen op lichten. Als de oplichting gelukt was, had de verzekeringsmaat schappij 400.000 gulden betaald voor paarden die samen nog geen 40.000 gulden waard waren. „Gezien dit aanzienlijke bedrag en het feit dat de paarden ernstig geleden moeten hebben voordat zij verdronken" legde de rechtbank gevangenisstraffen van twee keer vier maanden (twee maanden voor waardelijk) op. De derde verdachte kreeg 150 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden opgelegd. De drie veroordeelden veroor deelden in september vorig jaar in het water van het Noordhollands Kanaal twee paarden. De dieren werden in een paardentrailer het water ingereden. Omdat het kar retje kantelde, vielen de dieren op elkaar. Pas na tien minuten „ge kerm" verdronken de beesten. MAASTRICHT (GPD) - De Cen trumpartij moet vijf Heerlenaren in totaal 54.000 gulden uitbetalen. Dat heeft mr. Paulussen, president van de rechtbank in Maastricht, gisteren bepaald. Deze uitspraak kan tot gevolg hebben dat aan staande dinsdag in Den Haag het faillissement van de partij wordt uitgesproken. Hoger beroep aantekenen tegen deze beslissing van de Maastricht se president kan de Centrumpartij dan niet meer, aangezien zo'n pro cedure bij faillissement voor onbe paalde tijd wordt geschorst. Mr. Baburek, advocaat van de vijf HeerleÉaren, verwacht dat bin nen afzienbare tijd een curator wordt aangesteld die zal overgaan tot inbeslagname van de inboedel van de partij. Mr. E. Luijten, raads man voor de Centrumpartij, liet gisteren desgevraagd weten dat in derdaad een faillissement zal wor den uitgesproken. Het faillisse ment zal directe gevolgen hebben voor de campagne van de Cen trumpartij. In maart legde de Maastrichtse rechtbank de Centrumpartij op, de kranten Limburgs Dagblad en De Limburger te verzoeken een adver tentie op de voorpagina of op een andere opvallende plaats op te ne men om een bepaalde uitspraak te rectificeren. Het betrof de uit spraak dat vijf Heerlenaren geheel onterecht en zonder hun medewe ten op de steunlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen waren geplaatst. De Centrumparty plaatste enke- KIND OVERREDEN (ANP) - Een driejarig kind is gisteren in Boxtel bij zijn ouderlijke woning door zijn vader overreden. De man was met Üg rnÜle zijn vrachtauto aanvankelijk achteruit naar zijn woning gere den, maar reed vervolgens snel vooruit om ruimte te maken voor een achteropkomende trekker. Bij die manoeuvre heeft hij zijn zoon tje niet opgemerkt. Het jongetje werd zwaargewond overgebracht naar het St. Elizabethziekenhuis in Tilburg en overleed daar enkele uren later. Ie weken geleden in beide Lim burgse bladen een advertentie. In het Limburgs Dagblad was dat een piepkleine advertentie op een on opvallende plaats en in De Lim burger liet de Centrumpartij een advertentie plaatsen in alleen de editie Midden-Limburg; een editie die nu niet bepaald aansluit bij de regio waar de vyf Heerlenaren uit afkomstig zijn. Mr. Paulussen maakte gisteren duidelijk dat de Centrumpartij by lange na niet heeft voldaan aan het vonnis van de Maastrichtse recht bank en veroordeelde de partij dan ook tot de dwangsom, die inmid dels is opgelopen tot meer dan vijf- Woensdag diende by de Haagse rechtbank de faillissementsaan vraag van de Centrumpartij. Tij dens de besloten zitting maakte rechter mr. Reizig na flinke aan drang van advocaat Luijten be kend dat hij zijn uitspraak zou la ten afhangen van de uitspraak van mr. Paulussen die inmiddels dus is ADVERTENTIE VOOR HET LAATSTE POPNIEUWS, PAKJE GEWOON DE TELEFOON. Dit is één voorbeeld van de nieuwe reeks 06-9 informatienummers. Voorde volledige lijst kunt u (gratis) 06-0108 bellen. Bij elk 06-9 nummer staat altijd duidelijkde prijs per minuut vermeld, max. 50 cent. En betalen gaat automatisch via de telefoonrekening. Dus óók als u iets wilt weten over b.v computers, het weer of over voetbal, pak dan gewoon de telefoon, ptt telecommunicatie DEN HAAG (ANP) - Vyf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en negen maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gisteren geëist tegen een 25-jarige man uit Rijswijk. De man veroorzaakte op 18 augustus vorig jaar in Den Haag een verkeersongeluk dat vier mensen het leven kostte. De verdachte, chauffeur van beroep, kan er zich niets meer van herin neren. Voor de rechtbank zei hij dat hij alleen nog wist dat hij die avond naar een feestje was geweest bij vrienden. Om half elf was het bier op, toen dronk hij nog een paar glazen wodka met jus d'orange. Tegen enen stapte hij met een vriend in zijn grote, snelle auto. De vriend verklaarde later tegen de politie dat de man hem demon streerde wat er gebeurt als je plankgas gaf in een automatisch schakelen de auto met „kickdown". Een gevoel alsof hij werd afgeschoten, zei hij. Dwars over de weg zag hij opeens een witte auto. Hij kneep zijn ogen dicht en voelde de botsing. In de andere auto zaten twee echtparen van middelbare leeftijd. De mannen waren op slag dood, een vrouw overleed de volgende dag en de andere na ruim twee weken coma. De uitspraak is vrijdag 23 mei. ADVERTENTIE CDA LIJST 2 KOMT LUBBERS BIJ U THUIS? Affiches en materiaal Bestellen of afhalen, informatie Satijnvlinder 7, tel. 211163 DEN HAAG - De liberale fractie leider in de Eerste Kamer, Zou tendijk, mag de eer opeisen dat hij de suggestie als eerste publie kelijk ter discussie stelde. „Het zou goed zijn voor de partij, als de WD de komende kabinetspe riode voor de oppositie zou kie zen", aldus de Nijpels-fan in de WD-top aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen in een interview in deze krant. De ontboezeming was teke nend voor het klimaat in de par tij. De blunders rond de euthana sie en het eventuele ministers schap van Wiegel lagen nog vers in het geheugen. Slechts een overmaat aan zelfdiscipline en het vooruitzicht van de kamer- door Peter van Nuijsenburg verkiezingen weerhielden de Tweede-Kamerfractie ervan het vertrouwen in de lijsttrekker en politiek leider op te zeggen. De malaise werd weerspiegeld in de magere score in de peilingen. Een verblijf in de oppositie zou, zo filosofeerde Zoutendijk verder, een niet te verwaarlozen therapeutische waarde hebben. De partij kon tot rust komenv de leiding kon de schade inventari seren en Nijpels' bijdrage aan het politieke bedrijf kon zich beper ken tot 'van tijd tot tijd wat te roepen'. Zoutendijks recept, waarmee in feite een politieke rustkuur wordt voorgeschreven, zorgde voor de nodige beroering. Bij voorbaat kiezen voor de opposi tie kon zelfs met de beste wil van de wereld niet gezien worden als een electoraal handige zet. Welke kiezer gaat nu op een partij stem men die voor de verkiezingen al te kennen geeft niets te voelen voor regeringsverantwoordelijk heid? Het zou neerkomen op de erkenning van het eigen politie ke failliet. Nu wordt een profeet in eigen land al niet geeërd, dus laat staan in zijn eigen partij. Want nu, nog geen twee maanden na de ge wraakte uitspraak, wordt het perspectief van oppositie lang niet meer zo negatief beoordeeld. De voorkeur gaat nog steeds uit naar voortzetting van de coalitie, maar een evaluatie van de voor- en nadelen is niet langer onbe spreekbaar. Als de coalitie op 21 mei haar meerderheid verliest, gezien het Tsjemobil-effect niet dénkbeel- dig, hoeft die analyse niet eens plaats te vinden. De mogelijk heid van gedoogsteun van klein rechts is even opgevoerd als tac tische speldeprik naar de PvdA, maar wordt nauwelijks serieus genomen. De kans dat D66 aan schuift bij CDA en WD is te ver waarlozen, hoeveel schietgebed jes er ook naar Van Mierlo ver zonden zullen worden. (Een voor het CDA wrange bij komstigheid: de eerste keer dat de partij voor de verkiezingen kleur bekent, zou gehonoreerd worden met samenwerking te gen wil en dank met de PvdA). Wanneer CDA en WD een nipte meerderheid behalen, kan gevoeglijk de vraag worden ge steld hoeveel eer er voor de libe ralen bij een voortzetting van de coalitie valt te behalen. De WD zal als drastisch gekrompen part ner zeker een aantal minister sposten moeten inleveren. Niet VVD-fractieleider Zoutendijk (Eerste Kamer): verblijf in de oppositie van therapeutische waarde. (foto gpd» leuk, maar nog net te verteren. De invloed op het beleid zal, naar te vrezen valt, meer dan evenredig afnemen. En dat is veel minder leuk. De WD kon haar winst bij de verkiezingen van 1982 in deze kabinetsperiode beleidsmatig vooral verzilveren dank zij het gedetailleerde re geerakkoord dat in de formatie van dat jaar werd gesloten. By conflicten over de te volgen koers kon de partij, de kleinere vennoot, zich beroepen op de statuten van de bv Lubbers. Dat werd destijds met enig recht als een overwinning voor de WD gezien. Bij het verwachte forse verlies van de liberalen zit een herhaling van dit huzarenstukje er hoogst waarschijnlijk niet in. Het CDA heeft als de verreweg grootste partner niets te winnen bij een gedetailleerd regeerak koord, zeker niet wanneer na 1987 de aardgasproblematiek be vredigend is opgelost. Bij elk enigszins controversieel onder werp kunnen de christen-demo craten het op een stemming in het kabinet laten aankomen. De uitkomst staat dan bij voorbaat vast. Het enige wapen dat de WD in die situatie heeft, is het drei gen met een kabinetscrisis. Dat is niet bevordelijk voor de har monie van het gezelschap. Bo vendien heeft dit wapen de ei genschap van een boemerang: wie een kabinet opblaast, pleegt bij de volgende verkiezingen een forse priis te betalen. De profilering ten opzichte van een oppermachtig CDA wordt dus een hels karwei. Lubbers zal meer dan ooit het gezicht van dat kabinet bepalen: de liberalen mogen het onkruid in het chris ten-democratische prieel wie den. Het dilemma voor de WD is daarmee in kaart gebracht: Nijpels wordt of de slippendra- ger van Lubbers of tekent het doodsvonnis van een kabinet dat hij zelf gewild heeft. Vergeleken bij dit bed vol ne telen is de oppositiebank com fortabel als een divan. De boven beschreven argumenten van Zoutendijk hebben nog niets aan kracht ingeboet. Een kabinet van CDA en PvdA heeft de WD trouwens nooit windeieren ge legd. De electorale kassabei rin kelde voor de liberalen vooral nadat CDA en PvdA elkaar in de voorafgaande periode stevig het bestaan hadden vergald. Een groot aantal kiezers maakte de overstap van CDA naar WD. Zou Lubbers' voornemen om niet in een kabinet met de PvdA te gaan zitten ook enigszins ver band houden met deze weten schap? Een adempauze in de oppositie is aanlokkelijk. Maar het is de vraag of de liberalen de gelegen heid krygen om van die windstil te te profiteren. Ondanks een ne derlaag kan de WD bij een krap pe meerderheid (76 zetels) voor de coalitie niet opstappen. Een beleid, dat altijd als WD-beleid is geafficheerd, is dan toch, zij het matig, door de kiezers be loond. Weglopen wordt dan te recht uitgelegd als desertie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5