actief in vrije tijd Biologen willen oprichting instituut dierproblematiek Blokkade aangekondingd bij opening politiebureau Belangstelling open dag nieuw AZL zeer groot Protest tegen betaald parkeren Morssingel Bedrijvendag vakgroepen psychologie DEN UYL IN LEIDEN 13 MEI PIETERSKERK AZL-galerie: kunst van nationaal gehalte ZATERDAG 10 MEI 1986 LEIOEN LEIDEN - De opening van hel nieuwe politiebureau aan de Lan- gegracht wordt door een comité dat zich 'Verzet tegen Kitlcnpret' noemt, aangegrepen om twee da gen actie tegen de politie te voeren. Het comité kondigt aan dat er 21 mei in het LVC een internationaal tribunaal over de politie zal wor den gehouden en dat het nieuwe politiebureau op 22 mei, de dag waarop minister De Korte van bin nenlandse zaken het officieel opent, "massaal en effectief zal worden geblokkeerd". Over de reden van deze acties zegt het comité in een verklaring: "Er is niets feestelijks aan hel poli- tiegebeuren. De politie maakt slachtoffers, schendt de rechten van de arrestanten, overschrijdt haar bevoegdheden en onderdrukt een ieder die protesteert tegen het huidige politiek-economisch-so- ciaal beleid. Dat gebeurt in Leiden, dat gebeurt in Nederland, dat ge beurt overal. Wij zijn niet van plan de politie ongestoord haar fecstie te laten vieren, we zullen daar Actiecomité orguiseert ook tribunaal doorheen prikken en het v zicht van de politie tonen" Image t alleen de officiële opening van het nieuwe Leidse bureau staat die week op het programma: ook de Internationale Politiesterrit wordt dan in Leiden gehouden. Dat bete kent de komst van zo'n 2000 bui tenlandse politiemensen. Verder staan er activiteiten als een voet balwedstrijd, een klederdrachten- optocht en een muziekmanifestatie op stapel. Het comité beschouwt dit alles als "een poging van de po litie haar image te verbeteren, een poging om de politic van haar lief ste. aardigste kant te laten zien". Het wijst op de andere kant van de medaille: "De vele doden die in po litiecellen zijn gevallen of door schoten uit een politiepistool on der dubieuze en vaak onopgehel derde omstandigheden, de behan deling van arrestanten en de moei lijkheden die advocaten ondervin den bij het bijstaan van hun cliën ten". Lezingen Het internationaal tribunaal, op 21 mei in het LVC (Brecstraat 66) begint om half twaalf. Overdag staan er lezingen op het program ma over de militarisering van de politie, de politionaliscring van de maatschappij, de ideologie van do politie, de polilic-criminaliloil. de internationalisering van de politie en de behandeling van arrestanten. Aan de hand van deze zes thema's zal het tribunaal worden besloten met het vaststellen van een aantal resoluties. Tussen de sprekers door zijn er onderbrekingen met muziek en dichters en worden er verklaringen uitgesproken. In de filmzaal van het LVC wordt drie maal een film vertoond en doorlo pend zijn er tentoonstellingen met foto's en documenten en video films te zien. Het avondprogram ma wordt gehouden in studenten sociëteit Catena aan de Kolfma- kerssteeg en bevat films en tot één uur muziek- Films, tentoonstellingen en vi deovertoningen zijn er ook 22 mei in het LVC, van half elf tol vier uur. 's Avonds wordt er in dit centrum een concert met drie muziekgroe pen gegeven. Catena houdt de 22s- te van half elf tot tien uur open huis. Bedrijven Steenstraat/Stationsweg LEIDEN - De ondernemersvereni ging Stationsweg-Steenstraat en omgeving heeft in een brief aan het Leidse gemeentebestuur krachtig geprotesteerd tegen het plan om het parkeerterrein achter de Mors singel in te richten voor betaald parkeren. "Op de Morssingel wordt door de bewoners reeds erfpacht betaald en voor klanten van de winkeliers in de omgeving is het zeer ongun stig dat ze moeten betalen om te parkeren", meent de ondernemers vereniging. "Waarschijnlijk zullen onze klanten naar andere winkel centra gaan. Dat gaat ten koste van de werkgelegenheid", schrijven de 'Er moeten normen komen: wat kan mensen worden toegestaan LEIDEN - Mag je nu, in deze tjjd, een dierentuin beginnen? En is het toegestaan honden door te fokken, waardoor aan geboren ziekten ontstaan? Hoe zit het met het gebruik van die ren voor proeven ten behoeve van de menselijke gezond heid? Is het gerechtvaardigd om asieldieren na lange tijd te doden of kunnen zij beter wor den gebruikt voor chirurgische proeven? door Annemiek Ruygrok Dit is een greep uit het aantal vragen die wetenschappers zich te genwoordig meer en meer stellen. Bij het gegeven dat een dier zonder meer als ondergeschikte van het 'dier mens' wordt beschouwd, wor den steeds vaker kanttekeningen geplaatst. Sprong de mens vroeger bepaald niet zoetsappig met dieren om - denk aan het fenomeen gan strekken - anno 1986 is het al niet veel beter gesteld. Bio-industrie, experimenten met embryo's (be rucht is de kruising van een geit en een schaap in Engeland), en onver antwoorde fokmethóden worden gemeengoed, maar ondervinden aan de andere kant steeds meer kritiek. De vakgroep biologie en samen leving aan de Leidse universiteit houdt zich onder meer bezig met de relatie mens-dier. Vooral de ethiek wordt in dat kader onderwe zen en onderzocht. De biologen Henk Verhoog van de vakgroep uit Leiden en Thijs Visser van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen ondervonden echter steeds meer dat de ethiek ten aanzien van (proeOdieren raakvlakken heeft met andere disciplines zoals recht (hebben dieren rechten?), culturele antropologie (hoe staan niet-wes- terse volkeren tegenover dieren?) en milieu-ethiek (wat voor invloed heeft de bio-industrie op het mi lieu?). Vandaar dat zij onlangs een voor stel hebben ingediend om een in terdisciplinair instituut ter bestu dering van de dierproblematiek op te richten. Ambtenaren bij de be treffende ministeries (landbouw, wvc en onderwijs) hebben al posi tieve geluiden laten horen. Maar het zal nog wel minstens een jaar duren voordat het instituut er daadwerkelijk is. Verhoog: "De relatie mens-dier is tot nu toe nog te weinig onder zocht. Met ethiek alléén ben je er niet. Wat bijvoorbeeld te denken van mestvarkens. je kunt er tegen zijn dat zeugen aan de ketting wor den gelegd. Maar schaf je dat af dan komen de consequenties daar van voor de mens aan de orde. Tot nu toe is de mens steeds van ab stracte eigenschappen bij het dier uitgegaan. Maar is dat wel een goed uitgangspunt. Kunnen dieren i op welk ni- Nu er steeds meer verzet komt tegen zaken als dierproeven en bio- industrie komen de onderzoekers tot het besef dat het zogenaamde 'derde niveau' slechts de aandacht krijgt. Daarmee worden voorname lijk de huisvesting en levensom standigheden van dergelijke die ren bedoeld. Volgens Verhoog worden door zo te redeneren eer dere niveaus overgeslagen. "De daarvoor liggende vraag is natuur lijk of je dieren daarvoor mag ge bruiken. En de eerste vraag die de mens zich moet stellen is of wij plichten hebben tegenover dieren. Luidt het antwoord bevestigend, dan moeten we concluderen dat dierproeven en bio-industrie moe- teff worden teruggeschroeft". Bij de bestudering van de mens- dier-relatie wordt de plaats van de mens in de natuur ter discussie ge steld. Is de mens wel boven het dier verheven? En bedreigt ons ge drag niet alleen dieren, maar ook onszelf? Verhoog: "We willen peilen wel ke ethische factoren een rol spelen. Normen trachten te bepalen en daartoe toetsingsmodellen maken. Niet alleen wat proefdieren of die ren in' de bio-industrie betreft. Maar ook ten aanzien van huisdie ren. We verwachten ongelofelijke problemen: wat kan mensen wor den toegestaan? Hoever kun je gaan met het doorfokken van hon den? En wat asieldieren betreft: moet je die doden, wanneer het asiel vol is of kun je ze gebruiken als proefdieren, zodat daarvoor an dere dieren gespaard kunnen blij ven? Dat zijn geen vragen waarop ja of nee te antwoorden valt. Daar over moet worden gepraat. En we hebben nu al gemerkt dat sommi ge asiels onder bepaalde voorwaar den bereid zijn daarover na te den ken en te spreken". Het instituut, zo is Verhoogs ver wachting, zal discussies oproepen, maar wil proberen de dialoog te be vorderen. "We zijn niet van plan polariserend op te treden. Integen deel. Dat zou kvtead bloed zetten. Verder vinden we van belang dat het instituut informatie verstrekt aan allerlei allerlei groeperingen". Het para-universitaire instituut heeft in elk geval de wind mee, zo constateren Verhoog en Visser in hun aanbeveling: "De Nederlandse consument wordt steeds bewuster in zijn diergebruik, getuige bij voorbeeld de bont-boycot en het toenemend gebruik van scharre leieren en -vlees. Zo zijn er tal van indicaties voor de actualiteit van de dierproblematiek in onze sa menleving". Een mooi voorbeeld daarvan was onlangs te zien op de televisie. In een actualiteitenru briek werd de steeds verdergaande geneeskundige behandeling van dieren ter discussie gesteld. Is het nodig om een hond van een pace maker te voorzien? En moetje die ren behandelen die, omdat ze door gefokt zijn, bepaalde kwalen heb ben met als resultaat dat zo'n dier opnieuw voor de fokkerij kan wor- ■industrie: in hoeverre mag de (archieffoto) den gebruikt, waardoor nakome lingen met dezelfde kwalen zullen worden opgescheept? Een ant woord op een dergelijk probleem, zal het nieuw op te richten insti tuut niet kunnen geven. Maar wél zal het een dialoog op gang kunnen brengen over de vraag of dat wat de mens heeft aangericht zonder meer in stand moet worden gehou den. ondernemers aan B en W. "Kopers komen nu eenmaal met de auto. dus zal er nu en in de toe komst voldoende parkeergelegen heid moeten zijn", redeneert de on dernemersvereniging. Wil men winkelbestand behouden of zelfs uitbreiden, zodat een goede aan looproute naar het kernwinkelge bied gewaarborgd is, dan zijn ook laad- en losplaatsen nodig, aldus de Stationsweg- en Steenstraaton- dememers. Het mogelijk afsluiten van een deel van de Morsweg is ook al niet in goede aarde gevallen bij de ver eniging. "Het afsluiten geeft pro blemen voor de bedrijven die daar gevestigd zijn, met name voor wat betreft de bevoorrading en klan tenvoorzieningen. Het eerste deel van de Morsweg zal daardoor zwaarder belast worden. Voor de bewoners en kinderen is dit zeer gevaarlek. Indien een deel van de Morsweg toch zou worden afgeslo ten gaan er wederom bedrijven ten gronde", aldus meent de onderne mersvereniging. LEIDEN - De vakgroepen sociale- en organisatiepsychologie en func tieleer van de subfaculteit psycho logie van de Leidse Universiteit or ganiseren op 14 mei een 'bedrijven dag psychologie 1986'. Het is de be doeling dat op die dag de beide vakgroepen zich presenteren even als verschillende bedrijven, organi saties, overheid en adviesbureaus. Op deze manier hopen de organisa toren de contacten tussen het be drijfsleven en de universiteit te in tensiveren, zodat er meer mogelijk heden ontstaan voor het plaatsen van stagiaires en voor het uitvoe ren van onderzoek ten behoeve van het bedrijfsleven. Binnen de vakgroep sociale- en organisatiepsychologie houden di verse medewerkers zich bezig met organisatiekundige vraagstukken. Er is een uitgebreide ervaring op gebouwd, vooral op het gebied van het in gang zetten en het begelei den van veranderingen in bedrij ven en organisaties, onder meer wat betreft automatisering. Het programma bevat in de och tend enkele voordrachten waarin de bedrijven en de universiteit zich aan elkaar presenteren.'s Middags is er een meer informele informa tiemarkt waarbij in ruime mate de gelegenheid is om beter met elkaar kennis te maken. Het is de bedoe ling om by gebleken succes deze bedrijvendag jaarlijks te organise ren. De bedrijvendag wordt van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags gehouden bij de vakgroep sociale psychologie, Hooigracht 15. LEIDEN - De minister van Onder- nieuwbouw, aanstaande maandag wijs en Wetenschappen, drs. W.J. Deetman, zal maandag de officiële op de Dag van de Verpleging, feestelijk karakter krijgen. Alle opening verrichten van de eerste opgenomen patiënten 1 fase van de nieuwbouw van het kenhuis zullen deze dag worden Academisch Ziekenhuis Leiden verrast met een cadeau. De minis- (AZL). Op zaterdag 17 mei is er ter vaji onderwijs en wetenschap open dag voor bewoners Leidse regio. Duizenden belang- pen, Deetman, zal 's middags de feitelijk opening verrichten stellenden hebben reeds toegangs- eerste fase van de nieuwbouw. De- kaarten aangevraagd voor deze dag. Het AZL rekent er op dat tus- de vijf- en tienduizend r eerste fase, waarvan de bouw 1980 is begonnen, omvat de helft van het nieuw te bouwen zieken de ziekénhuisnieuwbouw zullen huiscomplex dat naar verwachting bezoeken. De hele volgende week zal in het teken staan van festiviteiten ter ge legenheid van de officiële opening. Dinsdag 13 mei zal de galerie pas in 1992 geheel voltooid zal zijn. Voor de bouw van de tweede fa se heeft het AZL nog geen officiële toestemming ontvangen van de minister. Op dit moment mogen al het academisch ziekenhuis haar wel de noodzakelijke voorberei- deuren officieel openen en op dingen worden getroffen. Deze woensdag 14 mei wordt de opening voorbere: dingen zullen nog ten verricht van de foto-expositie 'Car- minste een half jaar in beslag ne- medisch spe- Ziekenhuisdirecteur J. H. Peters cialisten uit de Leidse regio is er op rekent er niet op dat de minister, donderdag 15 mei een open dag ter gelegenheid van de officiële opening van de eerste fase van de nieuwbouw, zijn fiat zal geven aan omgeving met het nieuwe AZL de bouw van de tweede fase. Ver kennis maken. Ten slotte is er op wacht wordt dat de minister een zaterdag 24 mei een speciale uit- definitief besluit over die tweede zer ding van het AZL-televisiepro- fase, waarmee een bedrag gramma 'De Heksenketel' vooi tiëntjes van de ziekenhuizen ii Leidse regio cn voor kinderen AZL-personeelsleden. De officiële opening van de AZL- 350 miljoen gulden gemoeid is, de overlaat aan zijn ambtsopvolger. Een langlopende kabinetsformatie zal daarom zeker een ongunstige invloed hebben op de termijn ADVERTENTIE Verkiezingsavond met Joop den Uyl, Dick Dolman, Maarten van Traa, Louis Tobback, en vele anderen! Swingende muziek. Aanvang achtuur. Toegang gratis. waarop met de slotfase van de bouw begonnen kan worden. Directeur Peters denkt ook dat de vraag of de academische zieken huizen in Nederland moeten vallen onder het ministerie van onderwijs en wetenschappen of onder dat van welzijn, volksgezondheid en cultuur, een rol zal spelen bij de komende kabinetsformatie. Een en ander kan ook consequenties heb ben voor de tweede fase van de nieuwbouw. De AZL-directeur heeft zelf geen uitgesproken voor keur onder welk i>. inisterie het AZ1 zou moeten ressorteren. "Of we nu door de kat of door de hond gebe ten worden", reageert Peters, "dat moet de politiek zelf maar beslis- De open dag van het AZL, waar op tal van afdelingen en stichtin gen zich zullen presenteren en waarop drie tentoonstellingen te bezichtigen zijn, zal op zaterdag 17 mei worden gehouden van 10.00 uur tot 16.00 uur. Vanaf 12.00 uur zullen op het zogenaamde Leidse Plein op de tweede verdieping van de nieuwbouw achtereenvolgens Strizzo, Passadena Dream Band en LT.M. optreden. De open dag is al leen toegankelijk voor bezoekers met toegangskaarten. Deze kaar ten zijn verkrijgbaar bij het Bureau Voorlichting van het AZL, de in formatiebalie van het stadhuis en bij het VVV-kantoor. Vlak voordat de deuren van de AZL-nieuwbouw open gaan voor de open dag zal ook het nieuwe in formatiecentrum van het Bureau Voorlichting en Public Relations op het Leidse Plein officieel wor den geopend. Deze opening zal worden verricht door de directeur- generaal van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, J. van Londen. Het informa tiecentrum is bedoeld om patiën ten en bezoekers wegwijs te maken in de complexe organisatie van het academisch ziekenhuis en de me dische faculteit. In het centrum zullen vele fol ders verkrijgbaar zijn, niet alleen van het ziekenhuis zelf maar bij voorbeeld ook yan alle patiënten verenigingen in Nederland. Boven dien kan men in het informatiecen trum terecht met allerlei vragen op het gebied van opnameprocedures, sociale verzekeringen, klachten procedures binnen het AZL en overnachtingsmogelijkheden voor familieleden. Een van de foto's van Dirk Ketting, van de expositie 'Carnaval in Vene- tië'. Ze zijn vanaf dinsdag te zien op het Leidse Plein van het AZL. LEIDEN - Met werk van zeven vooraanstaande Nederlandse kunstenaars wordt dinsdag de galerie van het Academisch Ziekenhuis Leiden offi cieel geopend. Er wordt werk tentoongesteld van René Daniels, Mariene Dumas, Joris Geurts, J.C.J. van der Heyden, Lucassen, Emo Verkerk en Carel Visser. De galerie is te vinden op de begane grond in de nieuw bouw. Het AZL is van plan vooral hedendaagse kunst van nationaal gehalte in de galerie te exposeren. Ook Leidse kunstenaars kunnen in de nieuw bouw van hetr ziekenhuis aan hun trekken komen. Naast de galerie lenen ook het 'Leidse Plein' en de vele openbare ruimten zich voor tentoonstel lingen. De eerste tentoonstelling op het Leidse Plein bestaat uit portretfo to's die de Leidse fotograaf Dirk Ketting maakte op het Carnaval in Vene tië. Met behulp van sponsorgelden wil het AZL ook werken aan de vor ming van een eigen collectie beeldende kunst. Namens de bouwers van de uitbreiding van het ziekenhuis wordt dinsdag 75.000 gulden voor dat doel overhandigd. Wrecteur R.R. de Haas van de Rijksdienst Beeldende Kunst zal om 17.00 uur de galerie officieel openen. De openingstijden zijn: maandag tot vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De eerste expositie duurt tot en met 15 juni. Himalaya In het Museum voor Volken kunde aan de Steenstraat draait zondagmiddag de film 'Novie- tenschool'. Dit is een film van Jan Boon, die het leven op grote hoogte in het Himalayagebied heeft vastgelegd. De film begint om drie uur en duurt een half Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingó-avond in het clubgebouw. Aanvang acht uur. Postzegels In cestaurant De Posthof aan de Wassenaarseweg 1 wordt maandag de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond gehou den van de Leidse vereniging De Postzegelvrienden. De zaal gaat om half acht open, waarna de ka vels kunnen worden bezichtigd. Voor inlichtingen: A. Vermond, tel. 765828. Java en Bali Drs. Francine Brinkgreve houdt aanstaande maandagavond en op 26 mei lezingen in het K&O- gebouw. Oude Vest 45, over Java en Bali, aan de hand van kleuren dia's. Vooraf houdt zij een korte inleiding over de historische en aardrijkskundige verbonden heid van deze eilanden. Op de eerste avond wordt nader inge gaan op de Hindoe-Javaanse mo numenten in vergelijking met o.a. de huidige kratons van Mid den-Ja va. De tweede avond is voor het merendeel gewijd aan de religie van Bali. Aanvang- op beide maandagavonden: kwart over acht. Inlichtingen: K&O, tel. 141141. Stemgedrag In de sociëteit van Stichting Burcht aan de Burgsteeg spre ken verkiezingsonderzoeker Maurice de Hond en Rudy Ande- weg maandagavond over het stemgedrag van de kiezers. Aan vang kwart over acht. Tapen MSP sportorganisatiebureau organiseert dinsdag een lezing over tapen en bandageren. Fysio therapeut Th. Schrader is daar voor uitgenodigd. Aanvang acht uur. Plaats van handeling: cur susruimte MSP, Evertsenstraat 99. Informatie: tel. 071.216955. Chauffeurs Tafeltje-dekje, de warme maal tijden-dienst, zoekt chauffeurs: dames of heren in het bezit van een auto die tegen een kilometer vergoeding warme maaltijden willen bezorgen bij ouderen. Voor nadere inlichtingen kan men tussen 10.00 en 13.00 uur bel len met tel. 141231 Majoretten M^jorettenvereniging The Kooigirls organiseert zondag haar jaarlijkse majorettcncon- cours in de IJshal aan de Vondel laan. Er doen 34 pelotons mee. De opening is om tien uur; de eerste groep loopt om kwart over tien. Er wordt bovendien een fancy fair met loterij gehouden. Muziek De formatie 'Take 5' speelt zondag in de Oude Harmonie aan de Breestraat 16. Aanvang zes Volksdansen In het LVC, Breestraat 66. wordt zondagavond de laatste volksdansinstuif van dit seizoen gehouden. Danspedagoge Yvon ne Knijnenburg heelt een pro gramma samengesteld, dat om zeven uur begint. Youth for Christ Youth for Christ Leiden heeft vanavond de film 'Early War nings' op het programma staan. In deze film ontdekt een jonge journalist de plannen van een eli tegroep om alle mensen in een computer tc- registreren. De aan vang van deze koffiebaravond is acht uur; plaats van samenkomst is de Petrakerk aan de Curacao- straat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3