Schoolreisje '86: op de kleintjes letten 'Er zijn erbij die verliefd worden en later trouwen' ZATERDAG 10 ME11986 EXTRA B^JLAG^AjnjET^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 19 Menig basisscholier mag vandaag de dag dan opgroeien met de luxe van chartervluchten naar Spaanse of Franse kusten, tijdens het jaar lijkse schoolreisje proeft-ie net zo intens van het glaasje Ranja als de leerling van pakweg 30 jaar geleden. En al kennen de kinderen van nu in doorsnee de pretparken en dier gaardes van haver tot gort, ook zij kijken dagen van tevoren al uit naar het dagie uit met de meester of juf, zoals destijds hun ouders deden. Kussengevechten in de nachtverblij ven van de jeugdherberg, vlak voor de thuisreis massaal plat gaan in de bus in een doorzichtige poging de wachtende vaders en moeders de stuipen op het lijf te jagen vanwege de aanblik van een 'le ge' touringcar, dergelijke praktijken blij ken onveranderd te passen bij de school reis die zich tot nu toe niet door de tijd heeft laten inhalen. Een steekproef onder leerkrachten van basisscholen in de Leidse en Al- phense regio leert dat geen leerling ook maar de minste vorm van onverschillig heid uitstraalt als het reisdoel een amu sementsattractie blijkt te zijn die reeds enkele malen met pa en ma is aange daan. „Waar ze naartoe gaan, dat vinden ze niet het allerbelangrijkste", is de erva ring van Hanneke Lagendijk, hoofd van de Leidse Apolloschool. „Dat ze voor de verandering ergens zijn met hun vriend jes en vriendinnetjes, daar vooral bele ven ze plezier aan". Overleefd „Het spreekt de kinderen enorm aan dat ze in een andere dan het gezinsver band ergens naartoe gaan", weet ook leerkracht A. van der Tuin van de Kat- wijkse mr. J.J.L. van der Brugghen- school. „Daarom", luidt de mening van H. Gaykema, hoofd van de Leidse Mar- nix van St. Aldegondeschool, „moet niet al te snel worden gezegd dat schoolreis jes maar van het programma moeten worden geschrapt, omdat de kinderen met hun ouders toch al overal komen. Op schoolreis zijn de kinderen op elkaar aangewezen, volgens mij is dat bevorde rend voor het sociaal gedrag". In samenspraak met zijn team heeft hoofdonderwijzer Broekhoff van de Cal- vijnschool in Katwijk aan Zee het schoolreisje ooit als punt van discussie voorgelegd aan de ouders. „We vroegen ons af of we er wel mee moesten door gaan. Gebleken is uit de enquête dat het hier heel erg leeft. Doorgaan, zeiden de ouders, van wie een belangrijk doel niet met vakantie gaat omdat ze in de zomer kamers aan toeristen verhuren. Die mensen zien de schoolreis als een vakan tie voor hun kind. Op deze school gaat dan ook vrijwel iedereen mee. De groe pen drie tot en met zeven gaan naar De Efteling. Honderd procent deelname. Van groep acht, zeg maar de vroegere zesde klas, heeft 99,9 procent zich aange meld voor het vierdaagse verblijf in een jeugdherberg in Lunteren". Hoezeer het schoolreisje door de jaren heen talloze modegrillen en trends heeft overleefd, bleek recentelijk ook op de Leidse basisschool Mariënburch. Op aandrang van vele ouders besloot de lei ding er maar weer op uit te trekken, na dat de leerlingen twee jaar in de klas wa ren gebleven. „Door verhuizing en fusie hebben we die activiteit een poosje stop gezet", zegt hoofdonderwijzer J. Be- kooy. „Maar het overgrote deel van de ouders sprak zich in een enquête uit voor herinvoering van het schoolreisje tegen een maximumbedrag van 30 gul den per leerling. Vandaar dat de groepen 3 en 4 binnenkort naar Artis en de Lin- naeushof gaan, de groepen 5 en 6 naar Austerlitz en de groepen 7 en 8 naar De Efteling". Afschaffen Op de Bisschop Beckersschool in Al phen aan den Rijn wordt wèl hardop ge dacht over afschaffing van het traditio nele uitstapje. Dit jaar trekt de school van hoofdonderwijzer Verbout er nog wel op uit, „maar eigenlijk is het school reisje niet meer haalbaar". Hij becijfert dat het huren van een bus al gauw 700 gulden vergt, een uitstapje met zijn school vraagt minimaal twee bussen. „Als je de kosten omslaat over het aantal kinderen, dan kom je uit op een prijs die naar mijn mening te hoog is. Dit jaar moesten we al 25 gulden vragen, eigen lijk is dat al te duur voor de ouders. Ze ker als er uit een gezin twee kinderen op school zitten". In een uiterste poging het schoolreisje op de agenda aan te houden, treedt Ver bout en zijn team volgende week in overleg met de voorheen als oudercom missie aangeduide ouderraad om te be kijken of het jaarlijkse uitje in een wat afgeslankte vorm kan worden gehand haafd. „De kosten zullen echt moeten worden gedrukt, anders moeten we on herroepelijk ermee ophouden. Hoe jam mer wij dat ook vinden voor de leerlin gen, want die vinden het schoolreisje nog altijd erg leuk". Vorig jaar heeft A. Pesant als hoofd van de Leidse Teldersschool met assis tentie van zijn leerkrachten het school reisje een soberder aankleding gegeven. Deze school bewijst thans dat met min der geld evenveel, zo niet meer kan. „Nu", vertelt Pesant, „komen we uit met de helft van het bedrag dat in het verle den moest worden opgebracht voor de bus". De jongste groepen van de Tel dersschool kamperen eind deze maand een nacht in Noordwijkerhout, de groe pen zeven en acht slaan hun bivak voor vijf dagen op in het Brabantse Lierop. Honderd gulden „Voor die meerdaagse reis hebben we een limiet gesteld van honderd gulden per kind. Eten en drinken, alles zit inbe Een bus charteren kost vandaag de dag al gauw zevenhonderd gulden, en dan is het reisdoel niet eens betaald. Vandaar dat menige leerkracht zich anno 1986 ontpopt als een soort doe-het-zelf touroperator, waarmee de kosten aanzienlijk kunnen worden gedrukt. Want het schoolreisje blijft voor basisscholieren een topper, die alle modegrillen heeft overleefd. door Gerard van Putten r Het vertrek: vrijwel geen basisscholier uitgezonderd heeft er wekenlang naartoe geleefd. grepen in die prijs. In oktober hebben de ouders al te horen gekregen hoeveel ze moesten betalen, zodat ze in de gelegen heid zijn gesteld het bedrag uit te sme ren. Tot anderhalve week voor het ver trek. De jongere kinderen gaan 's mid dags om twee uur naar de camping in Noordwijkerhout, de dag erop zijn ze omstreeks hetzelfde tijdstip weer thuis. Ze worden constant beziggehouden. On der meer in Katwijk met een duinspel, terwijl er ook een avondspel wordt geor ganiseerd. De kinderen reageerden al tijd dolenthousiast op het traditionele schoolreisje, maar nu zijn ze er ook vol van. Want met z'n allen in een tent, het is een avontuur voor ze". Vlak voordat R.H. Muntinga zijn plaats achter de lessenaar na een 40-jari- ge loopbaan bij het onderwijs definitief afstond aan een jongere collega, zag hij al met welgevallen dat aan het school reisje een minder uitbundige inhoud werd gegeven. „In mijn Groningse tijd, ik spreek van 1953, trokken we een paar dagen Drente in, op de fiets. Later was een schoolreis pas een schoolreis als het reisdoel zo ver mogelijk van de school lag". Sinds drie jaar in de vut ziet het vroe gere hoofd van vier Leidse scholen „op afstand" meer en meer leerkrachten en ouderraden van die opvatting terugko men. „Vreemd is dat niet. Zelf heb ik ook voor het dilemma gestaan: stoppen of doorgaan. De buskosten kwamen ont zettend hoog te liggen. Uiteindelijk is toen gekozen voor bijvoorbeeld een dag Duinrell, compleet met puzzelrit en wandeltocht. Ik heb toen gemerkt dat ook een schoolreisje naar een dichtbij gelegen doel toch geslaagd kan zijn. Ik ben toen tot het inzicht gekomen dat het welslagen van een dagje uit met de school niet afhankelijk is van de afstand die moet worden afgelegd". Een enkele school daargelaten houdt het basisonderwijs in de Leidse en Al- phense regio zich strikt aan een uiterste prijs van 25 gulden voor een eendaagse Schoolreizigers in Duinrell: het gaat niet om de afstand. trip. De voor de hand liggende conse quentie van die zelf opgelegde norm is dat tal van leerkrachten met hulp van de ouderraden ertoe overgaan de doe-het- zelf touroperator uit te hangen, waar voorheen massaal werd ingetekend op de kant-en-klaar programma's van de reisbureaus. Teruglopende markt „De markt loopt terug", bevestigt een Leidse reisagent. „In vergelijking met tien, vijftien jaar geleden zetten we zeker 60 procent minder om in die sector. In nog sterkere mate gaat dat op voor de bedrijfsuitstapjes. Geen personeelsver eniging, die ze nog organiseert. De scho len nemen vooral de kant-en-klaar pak keten minder af, de reisjes met alles erop en eraan". Zelf vader van een leerling die met klasgenoten en leraren het schoolreisje dit jaar op de fiets aflegt, kan hij het zich indenken dat schoolhoofden onder druk van bezuinigingen ervoor kiezen de bus bewust te missen. „Want de gemiddelde verzorgingsprijs bedraagt zeker vijftien gulden per scholier, daar bovenop komt dan nog de huur van de touringcar die op basis van het aantal uren wordt be paald. Wie met de school een dagje Aals meer, slot Loevestein en speeltuin oud- Valkeveen wil doen, is alleen al voor de bus 700 gulden kwijt. Voor een middagje Duinrell met de bus moet nog altijd 300 gulden worden opgebracht. Tja, dan kan ik me voorstellen dat een schoolhoofd zegt: laten we maar met de fiets naar Duinrell gaan". De Marnix van St. Aldegondeschool in Leiden is zo'n school waar op de klein tjes wordt gelet. De hoogste klas gaat dan nog wel op jeugdkamp in Amers foort, de andere groepen brengen dit jaar voor het eerst hun dagje vrij onder het toezicht van meesters en juffen door op het schoolplein. Hoofdonderwijzer Gaykema: „In overleg met de ouderraad heeft ons team besloten voor de lagere groepen een zomerfestijn op school te organiseren". Volgens zijn collega J. Duinhoven van de rk-basisschool Klaverweide in Zoe- terwoude kan ook een dergelijk evene ment voor kinderen zo z'n charmes heb ben. Goed, de leerlingen van de groepen 3 tot en 8 laten het schoolgebouw dan wel een dag achter zich. „Maar de kinde ren tot en met zes jaar vieren op diezelf de dag hier feest. Hoe het programma er gaat uitzien is nog een verrassing. Maar in het verleden hebben we al clowns over de vloer gehad, uit ondervinding kan ik zeggen dat de kinderen zich ook voorzichtig genoeg waren, in een speel tuin had je als verantwoordelijk persoon geen tijd om een consumptie te nutti gen". Overeenkomstig de aanbevelingen van de onderwijs-inspectie geeft menig leerkracht vandaag de dag de buschauf feur de opdracht vol gas te geven, zodra een uitspanning met wippen, schom mels en glijbanen in zicht komt. Goed, de vanouds bekende pleisterplaatsen als de speeltuinen in Halfweg en Oud-Val keveen laten zich ook nu nog wel bezoe ken door scholieren, maar wel in veel mindere mate dan vroeger. „Ik heb de indruk", aldus hoofdonderwijzer Gayke ma, „dat men in de schoolreisjes van nu tenminste twee educatieve elementen poogt te verweven. Vroeger lag het ac cent vooral op het plezier". De leerlingen van de groepen vijf en zes van de Zoeterwoudse basisschool Klaverweide maken binnenkort bijvoor beeld een wandeltocht door Leiden met daaraan gekoppeld een bezoek aan het Museum voor Oudheden (hoofdonder wijzer Duinhoven: „Zo leren ze ook een museum van binnen kennen"), de groe pen zeven en acht reizen terzelfdertijd af naar de volkssterrenwacht Simon Ste- vin in het Brabantse Hoeve. Natuur Hanneke Lagendijk van de Leidse Apolloschool stelt zich voor de leerlin gen van groep acht tijdens hun verblijf in Austerlitz enig oog voor de natuur te geven, zulks onder het motto: 'Wat vliegt daar? Wat staat daar?' „Met biologie be zig zijn, daar hebben ze meer aan dan aan pretparken. Daar komen ze toch wel met hun ouders". Nu er steeds minder wordt ingehaakt op de folders van reisbureaus, laat de planning van een meerdaags verblijf op een camping of in jeugdherberg zich niet op een achternamiddag vaststellen. Beheerders van campings en jeugdher bergen dienen bijtijds te worden bena derd, zoals ook de vervoersonderneming en de verzekeringsmaatschappij; gerui me tijd van tevoren ook plegen enige ou ders te worden gecharterd als begelei ders. Op de Leidse Teldersschool wor den nu al de hoofdlijnen van het pro gramma van volgend jaar geschetst, de meeste scholen stellen het schoolreis schema evenwel in de maand januari sa men. Op geen school uitgezonderd geldt als voornaamste uitgangspunt dat ieder kind in de gelegenheid moet worden ge steld mee te gaan; waar de prijs uitgaat boven de begroting springt het ouder fonds (dat leunt op de jaarlijkse bijdra gen van ouders, opbrengst van fancy fairs en loterijen) bij om de reiskosten schappelijk te houden. Hoofdonderwijzer Gaykema vindt dat met betrekking tot meerdaagse school reisjes feitelijk niets aan het toeval mag worden overgelaten. „Tevoren op locatie gaan om te zien hoe de herberg er uitziet, dat hoort erbij. Je moet toch weten hoe het eten is, waar de kinderen komen te slapen. En je kunt er ook niet omheen een bezoekje af te leggen aan de plaatse lijke VW, vooraf moet je toch weten welke bezienswaardigheden er in de om geving zijn". Verlanglijstje in en om de school kostelijk kunnen ver maken". Zeker de organisatie van een meer daagse schoolreis vraagt maandenlange voorbereiding. Tegenwoordig richt een beetje school een werkgroep van leer krachten en ouders op om geruime tijd voor de dag van vertrek de programma punten vast te leggen. In geen geval mag de verveling toeslaan, is de eensluiden de opvatting. Het uitstippelen van het schoolreisje kwam in het verleden meestal op de nek van de hoofdonder wijzer te liggen, herinnert schoolhoofd in ruste Muntinga zich. Busvervoer rege len, de speeltuin reserveren, het was destijds in hoofdzaak zijn pakkie-aan. „Een schoolreisje zonder speeltuin kon niet. Ook al wist je van tevoren al datje daarmee meteen het zwaarste pro grammapunt van de dag vastlegde. Als de kinderen eenmaal in de speeltuin wa ren, kwam je als onderwijzer ogen te kort. En maar kijken of de kinderen wel Hoofdonderwijzer Gaykema: niets aan het toeval overlaten. Geheel naar de denkbeelden van Gay kema heeft Anneke Brandsma van de basisschool De Torenvalk in Rijnsater- woude zich met haar collega's al uitge breid op de hoogte gesteld van de situa tie in en om het Natuurvriendenhuis in Bennekom, „waar we met de hele school naartoe gaan". De kinderen mochten op een verlang lijstje hun wensen kenbaar maken ten aanzien van de dagelijkse pot; twee ou ders spelen voor kok. De bus is geregeld voor een weggeefprijs, omdat de plaatse lijke busondernemer zich min of meer sponsor voelt van de school. De leerlin gen wacht een speurtocht, een dropping, terwijl ze naast een korveedienst ook nog hun architectonische talenten mo gen tonen tijdens de zogeheten 'hutten- bouwochtend'. „Eigenlijk", zegt Brands ma, „is het een eendaagse schoolreis. Maar omdat we unaniem hebben beslo ten ons hele Pinksterweekeinde eraan op te offeren, hebben we er een meer daagse van kunnen maken. Zowel de kinderen als het team leven al weken naar de dag van het vertrek toe". „Je bent als begeleider dikwijls 24 uur van de dag in touw op zo'n meerdaagse reis", zegt hoofdonderwijzer Gaykema van de Leidse Marnix van St. Aldegon deschool. „Vooral op de eerste avond, als ze nog fit zijn, vragen ze voortdurend je aandacht. Maar ik ga altijd bijzonder graag mee, voor mij was het een ver schrikkelijke teleurstelling toen ik door ziekte een keer niet meekon. Ik zit nu toch alweer vanaf 1959 in het onderwijs, maar voor mij blijft het een leuke erva ring. Je leert de leerlingen dan pas goed kennen, vandaar dat ik zeg dat een schoolreis eigenlijk vóór de aanvang van het schooljaar gehouden moet worden. Mijn ervaring is dat juist de moeilijk hanteerbare kinderen dan uit je hand eten. Het is altijd weer kostelijk om te zien hoe grote monden klein worden als iemand een laken over het hoofd doet en gaat spoken, dat twee kinderen verliefd op elkaar worden". Getrouwd „Want vlak dat niet uit, dat begint al in de hoogste klas van de basisschool. Ik heb er zelfs twee meegemaakt, die raak ten op een meerdaagse schoolreis ver kikkerd op elkaar en die zijn nu ge trouwd. Hoezeer een schoolreis indruk kan maken op kinderen blijkt altijd weer als ik oud-leerlingen tegenkom. Ja ren naderhand beginnen ze dan weer over de nachtwandelingen, over de speurtochten. Daaruit kun je toch aflei den dat ze destijds die meerdaagse schoolreis als de dagen van hun leven moeten hebben beleefd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19