Jury Vuelta werkt Robert Millar tegen Wieleravondzesdaagse maandag van start Volleybalsters geven winst weg Ook in CDA-p!an daling werklozen Aanstelling Selinger nog niet zeker Enquête: 72 zetels voor CDAen VVD KRO/TROS De Korte vertelt sprookje Economie en Frans hekkesluiters vwo AbvaKabo boos op ZATERDAG 10 MEI 1986 PAGINA 15 ROME (ANP) - De aanstelling van Arie Selinger als nieuwe coach van het nationale mannen volleybal team, is nog steeds onzeker. De Amerikaan wil graag, de Neder landse volleybalbond ziet niets lie ver en ook van de spelers zijn er geen problemen te verwachten. Het wachten is nog op het rondko men van het oefenprogramma voor de mannenselectie. Selinger zou graag willen, en hij heeft daar de selectie in mee gekregen, dat hij de groep 250 dagen per jaar ziet. Nie mand vindt dat in principe een probleem. Wat de definitieve goed keuring nog tegenhoudt, zijn de fi nanciën. NeVoBo-voorzitter Piet de Bruin betreurt dat. „Maar het is niet anders. Het blijkt niet zo een- twee-drie te regelen te zijn dat Se linger de groep zolang bij elkaar krijgt" De Bruin gaat ervan uit de on dertekening van het contract slechts een kwestie van tijd is. De intentieverklaring die Selinger in West-Duitsland heeft ondertekend, kan hem ook niet ontrusten. „Ik heb nooit gehoord dat Selinger voor 1 juli een besluit zou moeten nemen of hij naar West-Duitsland gaat. Officieel hebben wij met onze nieuwe sponsor afgesproken voor 1 juli een besluit te nemen. Ons streven is er op gericht eind mei rond te zijn". LEIDEN - Maandagavond zal een deel van het Leidse centrum in het teken staan van de Inter nationale Wieleravondzesdaagse (IWAZ). Zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk, bijt Leiden onder auspiciën van organisator Joop Riethoven de spits af in de ze traditionele etappekoers voor amateurs óver zes criteriums. Het parkoers dat de renners maandagavond te wachten staat is al vier jaar lang hetzelfde en dus vertrouwd. Het loopt over de Steenstraat. Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Lange Mare. Oude Singel, Nieuwe Beesten markt, 2e Binnenvestgracht en vervolgens opnieuw de Steen straat. In totaal is dit rondje goed voor 1400 meter. De renners die nen dit 57x te nemen, hetgeen neer komt op een totaalafstand van zo'n 80 kilometer. Op een parkoers als dit, dwars door de binnenstad, is spektakel uiter aard verzekerd. De mensen langs de kant zullen zich echter sowie so niet hoeven te vervelen, want Riethoven laat op de Beesten markt ook nog eens de boerenka- pel "De Dorsvlegels" aantreden. Het startschot wordj. om zeven uur 's avonds op de Steenstraat verzorgd door het kersverse ge meenteraadslid Bernard Stöxen. die ook het wielrennen weer ge zellig wenst te maken. Ondanks het wegvallen van de Du Prie-formatie. moeten de Leidse renners het dit jaar in de zesdaagse een redelijk eind kun nen schoppen. In de Swift-gele- deren hebben Richard Ippel en Jan van Straaten duidelijk hun zinhen op het gebeuren gezet. Bovendien heeft de Swift "all stars"-formatie zich naast thuis- rijder Paul Kooijman verzekerd van de deelname van gastrenner Harry de Boer. de verrasssende winnaar van vorig jaar. De topfa vorieten moeten echter toch bij de ploegen van de'Spartaan uit Rijswijk en het Westlandse WWV worden gezocht. Dit met name bij hun kopman nen Axel Hermans en Jan Hogei - vorst. Hermans schreef twee we ken terug nog de klassieke ronde van Zuid-Friesland op zijn naam. terwijl Hogervorst momenteel geducht huishoudt in de landelij ke criteria. Deze twee coureurs met vorm in de benen, zullen in deze zesdaagse de te kloppen mannen worden. Van de Engelse en Duitse selektieploeg die aan het vertrek staan, mag ook het nodige worden verwacht. Het blijft echter altijd afwachten of deze buitenlandse coureurs, hun kwaliteiten ten spijt, een aparte en hun vaak vreemde discipline als het criteriumrijden wel goed zullen verteren. Na de start m Leiden, staat het 80-koppige veld (geformeerd uit 16 ploegen van vijf renners) dins dagavond het snelle rondje in de Haagse Vlierboomstraat te wach ten. Woensdag organiseert wie lerclub de Bollenstreek de ronde van Hillegom, waarna het op donderdag en vrijdag respectie velijk de beurt is aan de Haagse Betje Wolfstraat en de Scheve- ningse Boulevard. Op zaterdag namiddag ('j5) neemt opnieuw Joop Riethoven de afsluitende koers in Noordwijk-binnen voor zijn rekening. ROME (ANP) - Het Nederlandse vrouwen volleybalteam heeft giste ren ook de laatste kans op succes bij het B-wereldkampioenschap niet gegrepen. In de eerste wed strijd van Oranje in de finale-groep gaf het team volkomen onnodig de winst tegen het gastland uit han den. Na bijna anderhalf uur spelen stonden de ontnuchterende cijfers van 0-3 op het scorebord: 11-15,12- 15, 12-15. Getallen kunnen zeer bedrieglijk zijn. Dat geldt zeker voor die in Ro me op het bord verschenen. De Ne derlandse ploeg verdiende name- lijk meer dan een nederlaag van 0- 3. Dat het niet zo ver kwam, kun nen de vrouwen echter niemand anders dan zichzelf verwijten. In alle drie de sets hield de ploeg de gastdames lang bij. Tot de in het volleybal vaak beslissende' stand rond de tien punten. Daar begint de strijd namelijk pas echt. Drie keer ging het op dat moment ech ter fout. In de eerste set was dat bij een voorsprong van 8-6. Twee domme aanvalsfouten van Ingrid Piersma en Carolien Keulen brachten de stand weer in evenwicht. Wat daar na gebeurde was symptomatisch voor de hele week. Op het moment dat het er op aan kwam, dat er ge vochten moest word(yi, stond nie mand van de ploeg 'op om het voor touw te nemen. De eerste die faal de, en dat nog volhield ook, was Petra van de Linde. Ettelijke keren bracht zij haar Italiaanse lotgenote Carolien Keulen" in stelling. In het merendeel van de gevallen leverde dat niets anders op dan puntver lies. De keuze van Van de Linde was te respecteren geweest als er geen andere mogelijkheid geweest was. Die waren er echter wel. Zo wel Piersma, redelijk op dreef, als Helena van Eijkelen hadden betere kansen op succes in die situaties. Voor de Zaan '69-speelster was het gebeuren zo zuur, dat zij zelfs niet meer probeerde te dreigen in het midden. Het slechts mogen ruiken aan setwinst bleek hard te zijn aange komen. Zes grove fouten schonken de weinig imponerende Italiaanse ploeg snel een voorsprong van 6-1. Pas bij de tweede time-out had Murphy succes. Drie opslagen van de voor Linda Moons in het veld gekomen Wiesjes Doevendans, le verden evenveel punten op via In grid Piersma. Vooral door die Olympis-combinatie werd de stand van 1-6 omgebogen in 8-6 en 10-8. Het werd zelfs nog 12-8 voor Oran je. Een ploeg die er echter in slaagt in dit stadium van een duel vijf keer fout op te slaan (Piersma, 2, Keulen, Hooymans en Moons) wint nooit. Het bleek ook nu. Een nieu we reeks van vier stopfouten wier pen de tweede setwinst de Italiaan se dames keurig in de schoot. Alsof er een draaiboek moest worden gevolgd, verliep de derde reeks volgens hetzelfde stramien. Via 5-7 werd het 11-7 voor Neder land. Die moeizaam bevochten voorsprong werd, alsof het lucht was, weer uit handen gegeven. Leermeester tegen leerling LEIDEN - Schaaktalent Jeroen Piket krijgt over enkele weken de gelegenheid te laten zien hoe de krachtsverhoudingen liggen ten opzichte van zijn negen jaar oudere voorganger en deels ook leermeester John van der Wiel. De twee Leidse spelers zullen elkaar dan namelijk in een tweekamp over vier partij en voor het eerst serieus bekam pen. Het duel is een initiatief van de bij studentenvereniging M inerva aangesloten scha akso- ciëteit Morphy. Als speeldata voor de match zijn de dagen 21. 22,27 en 28 mei gepland. De tel kens in de vooravond te houden krachtmeting, zal vermoedelijk zowel op Minerva als in het na bijgelegen Sportcafé op de voet kunnen worden gevolgd. Om dat beide spelers de aanval be paald niet schuwen, beloofd het een uiterst interessant treffen te worden. DEN HAAG (GPD) - Het Cen traal Planbureau (CPB) heeft na het verkiezingsprogramma van de PvdA nu ook het CDA- program 'Uitzicht' onder dë loep genomen. Bij uitvoering van het CDA-programma daalt de werkloosheid eveneens tot - rond de 500.000. De christen democraten kunnen de PvdA dus met opgeheven hoofd par tij bieden. Verleden week becij ferde het CPB immers dat het PvdA-programma de werkloos heid tot net onder de 500.000 zou terugbrengen. Lijsttrekker Lubbers kon gis teren trots nog andere positieve DEN HAAG (ANP) - De rege ringspartijen CDA en VVD zijh deze week in de opiniepeiling van de TROS samen goed voor 72 zetels. Het CDA wint één ze tel en komt op 46, de VVD le vert er tien in en slinkt tot 26. Het linkse oppositieblok komt door stevige winst van PvdA en D66 op 71 zetels uit. De PvdA staat nog immer op tien zetels winst (57), D66 stijgt van zes naar negen. De PSP loopt terug van drie naar twee, de CPN van drie naar één en de PPR handhaaft zich op twee. De EVP verdwijnt uit de Ka- Bij klein rechts wint het GPV een zetel, verliest de SGP er één en blijven de RPF en Cen trumpartij op peil met respec tievelijk twee en één zetels. punten presenteren: handha ving van de koopkracht voor ie dereen, voortzetting van het economisch herstel, daling van hét financieringstekort tot 5,25 procent ondanks de aardgaste genvaller en de verlaging van de belasting- en premiedruk. Om de eigen prestatie extra reliëf te geven werden de eer der geformuleerde bezwaren tegen het PvdA-programma nog eens breed uitgemeten. De PvdA rekent zich rijk door te veel te verwachten van de ar beidstijdverkorting en deeltijd banen. Bovendien beknot de PvdA het bedrijfsleven en za delen de socialisten het land op met een tien miljard hogere staatsschuld op. Geheel in overeenstemming met het verwachtingspatroon mocht de PvdA gisteren op haar beurt aangeven, waarom het CDA-programma sleGht -voor land en bevolking is. Want de werkloosheid komt bij de voortzetting van het huidige beleid helemaal niet onder de 500.000, aldus de PvdA-lezing van het CPB-rapport. Het CDA rekent zich namelijk ook rijk en wel met een scholingsplan voor 30.000 langdurig werklo zen, terwijl de stijging van het aantal arbeidsjaren met 85.000 mager afsteekt bij de PvdA- plannen (160.000). Verder wil het CDA niet echt werk maken van de deeltijdba nen, de atv, en daalt de econo mische groei tot twee procent. Maar wat de PvdA het CDA nog het meest aanrekent is dat de christen-democraten niet aangeven wat de gevolgen voor de portemonnee zijn voor de uitkeringstrekkers en de men sen die de bezuinigingen op de huursubsidie e.d (800 miljoen) moeten ophoesten. UTRECHT (ANP) - De FNV- ambtenarenbond AbvaKabo is boos op de TROS en de KRO omdat deze omroepen hebben geweigerd een advertentie te plaatsen in hun omroepbladen. Daarin roept de ambtenaren bond het kiezersvolk op om op 21 mei te kiezen voor een ander beleid en de huidige regerings partijen CDA en VVD weg te stemmen. De advertentie, onder het motto „Het wordt tijd voor een ander programma", is voorzien van een cartoon waarop onder anderen premier Lubbers prijkt met een forse bolknak en minister Smit-Kroes een nogal verleidelijke pose aanneemt. VARA en Veronica namen de advertentie volgens de bond zonder problemen op. De KRO-woordvoerder liet weten dat de KRO de adverten tie weigerde omdat er volgens de omroep „onnodig tegen schenen werd geschopt. Dat Lubbers daar met een dikke si gaar wordt afgebeeld ging ons iets te ver", aldus de woord voerder. De TROS liet weten dat deze omroep nooit adver tenties plaatst waarin politieke stellingen worden betrokken. EMMELOORD (ANP) - VVD- minister De Korte (binnenland se zaken) heeft zijn toehoorders in Emmeloord gisteren vergast op een sprookje over een on dernemer die zijn vier zoons elk een bedrijf liet erven. De vier zoons waren elk een ande re politiek richting toegedaan. Een was aanhanger van de PvdA, de tweede van het CDA. de derde van D66 en de vierde voelde zich het meest thuis bij de VVD. De vier zoons gingen elk hun bedrijf leiden volgens de principes van de partij van hun voorkeur. Gezien de poli tieke richting van De Korte hoeft het dan ook geen verba zing te wekken dat het alleep goed ging met de zoon die zijn bedrijf volgens de VVD-princi- pes leidde. Met de anderen liep het beroerd af. De PvdA-zoon las in het PvdA-programma over arbei derszelfbestuur, verkorting van de werkweek en toch behoud van koopkracht. Al na een jaar was het bedrijf failliet en was iedereen werkloos, aldus sprookjesverteller De Korte. De CDA-zoon wilde het begrip rentmeesterschap gestalte ge ven en kortte flink op het sala ris van zichzelf en zijn werkne mers. Zijn bedrijf ging na drie jaar failliet. De D66-zoon was nog min derjarig. Hij verkocht het be drijf, reisde de wereld rond en kwam platzak weer terug. Daarna meldde hij zich voor een schoolverlatersuitkering. De VVD-zoon ging het echter voor de wind, nadat hij in het VVD-programma had gelezen dat bezuinigingen, personeel sinkrimping, investeringen en vernieuwing noodzakelijk wa- Felipe Yanez (Spa), Granada in 5 uur 39 r den, 2. Patrocinio Jimenez (Col) op 10 se conden, 3. Fabio Parra (Col) op 1 minuut en 9 seconden, 4. Enrique Aja (Spa) op 1.3U, 5 op 2.53, 8. Sean Kelly (lei mund Dietzen (WD1) op 4.14, 10. Anselmo Fuerte (Spa) op 4.24. Het algèmeen klassement 1 Pino 79 uur 49 GRANADA (ANP) - Robert Millar lykt de Ronde van Spanje niet te mogen winnen. Werd de Schot vorig' jaar van zijn kansen beroofd door een Spaanse Putsch ten gunste van Pedro Delgado, dit jaar werden zijn kansen verkleind door tegenwerking van de jury en van de organisatie. De jury weigerde gisteren in de zeventiende etappe, toen Millar op Alvaro Pino meer seconden voorsprong had genomen dan zijn achterstand in het klassement bedroeg, ploegleider Walter Planckaert doorgang te verlenen. Millar bleef daardoor onkundig van de ont wikkeling van de wedstrijd en zag kort voor de eind streep Pino, wel met ploegleiderswagen in zijn wiel, aanpikken. De organisatie gaf de ploeg van Millar donderdag avond een ander hotel, zonder restaurant. Pas tegen half tien werd een gelegenheid gevondfen waar nog wat happen werden verstrekt. Millar noemde dat, na zijn mislukte machtsgreep op vrijdag, een op zijn minst weinig gelukkige voorbereiding op de zwaarste rit uit de ronde. Na de rit van Jaen naar de Seirra Nevada in de buurt van Granada, met een aankomst op 2470 meter hoog te, is de afstand tussen Alvaro Pino cn Millar nog steeds 33 seconden. Andere concurrenten zijn er nau welijks nog, Kelly is derde op meer dan vier minuten. De rit die de beslissing moest brengen, heeft de win naar van de Vuelta van 1986 nog niet duidelijker in beeld gebracht, maar wel aangetoond dat slechts twee rijders in aanmerking komen voor de laatste leiders trui. Er waren namelijk wel verliezers. Zoals Pedro Delgado, de winnaar van '85, die meer dan tien minu teri moest inleveren op ritwinnaar Felipe Yanez, of Laurent-Fignon (4.39) en in feite ook de Columbianen. die het eerste dagsucces hadden verwacht, omdat de rit moeilijk was en de temperatuur hoog. De Zuidamerikaanse plannen weiden gedwars boomd door Felipe Yanez, een 33-jarige Spanjaard, die zeven jaar geleden een vergelijkbare etappe in de buurt van Granada won en in 1984 Spaans bergkoning was. Yanez zette na 74 kilometer de aanval in en kreeg zes man mee. In twee uur werd een winst van meer dan veertien minuten bereikt en pas toen reageerde de groep. Fignon, Van Impe, Millar en zijn onafscheide lijke helper Winnen, Ruiz-Cabestany, Kelly, Lejarreta, Gaston, Fuerte, Dietzen en Parra gingen op jacht. Yanez hield in de klim aan het slot, ruim twintig slopende kilometers, alleen Patricinio Jimenez in zijn wiel. Aja en Gutierrez sprongen uit de volggroep naar voren en dat probeerde Millar ook. De Schot nam 44 seconden winst op Pino, die hem had moeten laten gaan, maar werd op zijn beurt ach terhaald en gepasseerd door Parra. Pino reed door in zijn eigen tempo, verkleinde het verschil en kwam op 2500 meter voor de streep aan het wiel van Millar om daar te blijven. Duinkerken Pech voor de,jonge renner Jelle Nijcfam vrijdag in de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. Pech althans dat de wedstrijdleiding de ogen niet toekneep, toen hij zich eventjes door de wagen van de ploegleider liejt trekken tijdens de 182 kilometer lange rit van Denzin naar Duinkerken. Het kwam hem op diskwalificatie te staan, lang nadat hij in de Noord- franse plaats de rit glorieus had beëindigd voor het aanstormende peloton. Geluk ook voor de Franse sprintspecialist Bruno Wojtinek, die op Nijdam enke le lengten tekort kwam, maar toch als winnaar de bos bloemen kreeg overhandigd. De Franse renner Bruno Cornillet won de vierde etapjte van tfe Ronde van Romandië. Hij nam daarmee tevens de leiderstrui over van de Belg Nico Emonds. De renner uit de ploeg van Jan Raas kwam tijdens de laatste kilometer, net als wereldkampioen Joop Zoete melk, ten val. Cornillet ging in Delemont alleen over de eindstreep. De Zwitser Urs Zimmermann werd tweede op zeven seconden. UTRECHT (ANP) - De drinkwa terwinning op de Nederlandse zandgronden wordt ernstig be dreigd door overmatige bemesting. Ook de natuurgebieden die wor den gevoed door ondiep grondwa ter lopen groot gevaar als gevolg van de uitspoeling van meststof fen. Dit is de belangrijkste conclu sie van het rapport 'Ruimtelijke ef fecten van bemesting via ondiep grondwater' dat gisteren in Utrecht is gepubliceerd. Het rapport beschrijft de resulta ten van een onderzoek dat de Vak groep Fysische Geografie van de Rijksuniversiteit Utrecht in op dracht van de Rijksplanologische Dienst heeft uitgevoerd op de oostelijke, centrale en zuidelijke zandgronden in Nederland. Het be vat onder meer unieke, kaarten van de ligging en de omvang van be dreigde natuur- en waterwingebie den en van de stroming van ondiep grondwater. Concentratiegebieden van mest overschotten zijn de Gelderse Val lei, de Peel en het zuidoostelijk deel van de Centrale Slenk (die ten' oosten van Tilburg dwars door Brabant loopt). In 80 tot 95 procent van het totale aantal stroomgebie den overschrijdt de gemiddelde ni traatconcentratie in het ondiepe grondwater hier de Overbemesting is funest voor natuur norm voor drinkwater. Van de 68 onderzochte diepe waterwinnin gen blijken er 33 kwetsbaar te zijn voor nitraatverontreiniging en bij twaalf a veertien winningen zal -bij ongewijzigd beleid- de drinkwater norm worden overschreden. De berekende nitraatconcerntra- ties in het oppervlaktewater over schrijden alle de norm vopr voed- selarm oppervlaktewater (in deze gebieden groeien zeldzame plan ten) en in 70 procent wordt ook de norm voor voedselrijk oppervlak tewater overschreden. Fosfaatuitspoeling De onderzoekers hebben bere kend dat in de bestudeerde gebie den -bij" ongewijzigd beleid- bin nen tien jaar onder 25.000 hectare cultuurgrond (4,5 procent van hét totale areaal) fosfaatuitspoeling zal optreden. Over 25 jaar zal dit zijn opgelopen tot 145.000 hectare. Wanneer dit met fosfaat belaste grondwater het oppervlaktewater bereikt wordt de ecologische norm honderden malen overschreden: in de natte natuurgebieden en de Randmeren zal dan massaal algen- gröei optreden. Binnen de op zichzelf hoog be laste zandgebieden komen toch nog verschillende weinig belaste stroomgebieden voor met voedse- larme kwelmilieus. Deze bijzonde re natuurgebieden dreigen echter ook te verdwijnen als er Voor het hele land een en dezelfde bemes tingsnorm komt, zoals voorgesteld in het voorontwerp van het besluit „gebruik dierlijke meststoffen" in het kader van de Wet Bodembe scherming. Deze norm, waarin het huidige mestoverschot (voor de bestudeer de gebieden dertien miljoen ton) is „weggewerkt", zal leiden tot een grotere spreiding van de mest waardoor ook de nu nog vrij scho ne gebieden meer zullen worden belast. Volgens de onderzoekers is daardoor ook een goede drinkwa tervoorziening voor de toekomst niet gegarandeerd. Zij bepleiten dan ook aanvullen de maatregelen, onder meer op grond van de Hinderwet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening, om waterwinningen en voedselarme kwelmilieus te beschermen. Cornillet (Fra) 191,9 km/uur); 2. Urs Zimmermann (Zwi) op 0.07; 3. Marco Vitali (Ita) op 0.52; 4.' Stefan Joho (Zwi) op 1.15; 5. Bernard Vallet (Fra): Claude Criquiehon (Bel): 7. Jorg Muller (Zwi) op 0.51; 4. Gianetti (Zwi) op 0.58; 5 Machler (Zwi) op 1.23; 6. Vallet (Fra) op 1.24; 7. Bernard Fra) op 1.26; 8. Muller (Zwi) op 1.29; 10. Salomon (Fra) op 1.30 Vierdaagse van Duinkerken De uitslag van de derde etappe, een nl over 182 kilometer van Denain naar Duinkerken is; 1. Bruno Wojtinek (Fra) 4.32.58 (met bo- nif. 4.32.50); 2. met 4 sec. bonif. Regis Si mon (Fra); 3. met 2 sec. bonif. Adri van der Poel (Ned); 4. Sóren Lilholt (Den); 5. Jan Bogaert (Bel); 6. Jean-Claude Bagot (Fra); 7. Philippe Lauraire (Fra): 8. Ferdi van den Haute (Bel); 9. Cees Priem (Ned): 10. Rigo- bert Matt (WD1); 12. Frits Pirard (Ned); 14 Ralf Elshof (Ned); 18. Marc van der Hulst (Ned) allen zelfde tijd als winnaar. Algemeen klassement; 1. Dirk de Wolf (Bel) 15.43.31; 2. Regis Simon (Fra) op 0.38; 3. Bruno Wojtinek (Fra) op 3.50; 4. Bernard Hinault (Fra) op 4.01; 5. Gilbert Duclos- Lassalle (Fra) op 4.03; 6. Ferdi van den Haute (Bel) op 4.09; 7. Sean Yates (GBr) op 4.11; 8. Charley Berard (Fra) op 4 12; 9 Jac ques Hanegraaf (Ned) op 4.23; 10. Jean- Cldude Bagot (Fra) op 4.25. Yannick Noah (Arg) - Pablo irer) 6-2, 6-2 Goed jaar voor Perscombinatie AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar is de winst van de Perscombinatiê (uitgeefster van de Volkskrant, Trouw en Het Parool alsmede van een aantal nieuws- en huis-aan- huisbladen) met 22,4 procent ge stegen, van 8 miljoen tot 9,8 mil joen gulden, of van 18,1 tot 19,2 procent van het eigen vermogen. Naar verwachting zullen de ad vertentievolumes en de totale opla ge van de PC-kranten dit jaar niet afnemen. Het lopende en het vol- gehde jaar brengen op jaarbasis een aanzienlijk bedrag aan aan loopkosten met zich in verband met het investeringsprogramma. Dat moet eind 1987 zijn afgewerkt. Niettemin streeft de Perscombina tie naar handhaving van het huidi ge winstniveau. De opbrengsten uit advertenties zijn met bijna dertien procent toe genomen, vooral doordat er veel meer personeelsadvertenties wer den geplaatst. Uit abonnementen en losse verkoop stegen de inkom sten met drie procent LEIDEN - "Drie maanden vakantie!", schalde het gisteren meermalen door de gangen van het Bonaventura-college. Het is dan ook een nauwelijks te bevat ten luxe, na zes jaar blokken. Maar het leed was gisteren ook voor de vwo'ers echt geleden: een dag later dan voor de mavo- en havo-kandidaten werd giste ren om klokslag vier uur, met het stopsein van de surveillanten, het begin van een veelal welver diende vakantie ingeluid. Exa mens vdorbij, voor de meesten althans. Maandag werpt een handjevol havo- en vwo-leerlin- gen zich nog op Fries, filosofie en Russisch. door Simone van Driel Algehele geruststelling zal er, ondanks dat aan drie vermoeien de weken een eind is gekomen, onder de ruim 87.000 mavo-klan ten, 56.000 havo'ers en 42.000 vwo'ers vooralsnog niet heersen. Nog ruim twee weken duurt het namelijk voordat ze uitsluitsel hebben over de vraag of hun ge zwoeg hen ook een diploma heeft opgeleverd. De uitslagen zijn niet eerder dan op 28 mei voorhanden. Economie II, dat bood de laat ste examenochtend. Voorwaar geen leuke uitsmijter, vinden ze op het Bonaventuracollege. "We hadden wel lang de tijd om te le ren, maar zo'n leervak zo laat nog is wel lastig", meent Marga Ha- neveld, hetgeen door haar klas genoten Linda van Marwijk en Lisette Woltjer wordt beaamd. Drie opgaven moesten worden gemaakt, waarvan de nummers een en twee vrij weinig proble men opleverden. Dit in tegen stelling tot de laatste, die onder delen bevatte die volgens Marga in de lessen haast nooit aan de orde zijn gekomen. Welke stel ling door docent R. H. Kranen burg wordt bestreden. Hij om schrijft het examen als "heel goed te maken". "De eerste op gave was een geruststellertje, de tweede'was lastiger maar toch goed te doen en ja, de derde is altijd het lastigst. Maar de op bouw was heel sympathiek. Een prettig examen". Hij verwacht zelfs dat het gemiddelde hoger zal liggen dan normaal. "Vorig jaar was het examen zeker moei lijker". Sjans Frans, was er 's middags. Docen te Yol van Bonaventura kon niet bij de verrichtingen van haar pu pillen aanwezig zijn. Op het me dedelingenbord stak ze hen ech ter een origineel hart onder de 'Bonne chance': a. Goede kans b. Veel sjans c. Veel geluk d. Maak er wat moois van Het wordt zeer gewaardeerd door de leerlingen; termen als 'schattig' en 'lief vallen. "Een van de weinige leuke docenten hier op school", wordt ook ge meld. Minder schattig wordt het exa men gevonden. Marina Le Poole, Marieke Sweens en Josina Over- devest verklaren er de term 'moeilijk' op van toepassing. "Idioot moeilijk", verbetert een klasgenoot. De derde en de vijf de tekst zorgden voor de meeste problemen. Lange moeilijke zin nen stonden daarin, vindt Mari na. Ze wijst op het begin van de derde tekst, die ging over Eras mus in Europa. Echt bondig is dat inderdaad niet. "In die tekst zaten heel veel moeilijke woor den en dan snap je er al gauw he lemaal niks van". De andere ge wraakte tekst, die over de reis- cultuur in Camargue, krijgt een zelfde weinig positieve beoorde ling. De drie resterende teksten (achtereenvolgens over Frans eten, acteren in reclamespotjes en de 'teloorgang' van de positie van jonge meisjes) konden vol gens het drietal best worden ge maakt. Maar om nu te zeggen dat ze léuk waren. "De onderwerpen spraken helemaal niet aan". Ge lukkig waren de vragen allemaal wel te begrijpen. Moeilijk of niet, heel gauw wegwezen was voor velen het de vies. Een aanzienlijk aantal vwo'ers heeft de boel althans om half vier al ingeleverd, 't Zal me een worst wezen wat ik ervan heb gebakken, is hier en daar de stemming. Of, zoals Marina het zegt: "Ik dacht: hoe eerder ik weg ben, des te eerder ben ik ook klaar met school. Drie maanden vakantie, ongelooflijk". Nou ja, driQ maanden stilzitten is er voor hen niet echt bij. Gewerkt moet er worden alvorens er geld is om op vakantie te gaan. En daarna een studie Nederlands voor Ma rieke, een studie rechten voor Jo sina en economie ("Saai hè?") voor Marina. Jammer wordt het overigens gevonden dat bij het samenstel len van het examenrooster voor bij is gegaan aan het bij de leei lingen levende saamhorigheids gevoel. Ze hadden Engels of Ne derlands op de laatste dag moe ten houden, dan was de hele club ten minste echt tegelijk klaar ge weest, stelt Marina. Misschien iets om volgend jaar aan te den ken. VERKIEZINGEN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15