St IJIMEI HOI HIJ Small niet meer welkom bij NAC Judoka Spijkers sterk genoeg voor EK-zilver 'Schuster draagt nooit meer de kleuren van Barcelona' SVLV-Lisse wordt niet overgespeeld Geen sport in Bremen LUGDUNUM WESTLANDIA Geen Engeke clubs in EC-strijd ZATERDAG 10 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 Stress Lugdunum heeft een aantal voet ballers die niet stressbestendig zijn. Volgens Clement Koster kunnen Mohammed Ait el Hous- si, Peter Bekkering en Aad van Tongeren de druk om het vege lijf in de tweede klasse te redden niet aan. "De spelers hebben psychologi sche problemen", verklaarde de Haarlemse voet baltrainer afgelopen zondag. Er kwam weinig weinig psycholo gie aan te pas om te constateren dat de stoelen van Ait el Houssi en Bekkering zondag tijdens de wedstrijdbespreking leeg ble ven. Even daarvoor had Ait el Houssi via een vriend laten we ten dat hij "ziek" was. "We hebben dat nagetrokken en inderdaad bleek Mohammed ziek. Er deden indianenverhalen de ronde ats zou Mohammed zo maar zijn weggebleven. Dat is niet waar, hij heeft netjes afge beld", verduidelijkt voorzitter Phil Verstraaten. En Peter Bekke ring? Verstraaten: Cees van Tongeren, speler van het eerste, beweert het tegen deel: Bekkering hoorde op donder dag dat hij reserve stond. Zon dag was; hij er niet bij, dus naar mijn weten is hij niet op komen dagen. Ait el Houssi belde vlak voor de wedstrijd af. Met een der- \gelijke instelling komen we er na tuurlijk niet met Lugdunum. De club kan nog degraderen en we moeten er alles aan doen om dat te voorkomen". Kennelijk buiten medeweten van Van Tongeren had trainer Clement Koster besloten om Bekkering niét voor het duel te gen Tonegido uit te nodigen. Ook was voor hem geen plaats op de reservebank gereserveerd. Aanvankelijk viel Bekkering wel de eer te beurt om in de dug-out plaats te nemen. Omdat hij ver wacht zijn zoon "emotionele uit spraken" doet, legt vader Bekke ring uit: "Peter kreeg via via te horen dat hij reserve stond. Hij wilde het naadje van de kous welen en is naar Koster toegestopt. Toen schijnt hij tegen de trainer ge zegd, te hebben: 'je ziet het niet'. Koster was daarop beledigd en heeft mijn zoon direct naar het tweede verwezen. Nu worden er verhaaltjes verteld dal hij zo maar is weggebleven, ook al om dat hij veel omgaat met Ait el Houssi, die zondag iets heeft ge daan wat niet in de haak was. De mensen denken nu dat die twee iets hebben bekokstoofd. Dat i,s niet waar". Vader Bekkering zit in het be stuur van Lugdunum: "En ddt maakt de zaak extra pijnlijk. Ik had ook liever gezien dat mijn zoon niet in deze kwes tie was verwikkeld. Maar ik neem het voor 'm op omdat ik vind dat er een paar zaken niet kloppen. In de oefenwedstrijd te gen FC Lisse kreeg hij min oj meer de Zwarte Piet toegescho- 1 ven omdat hij zogenaamd als rechtsback niet goed functioneer de. De waarheid is dat die jongen telkens tegen twee man stond om dat de middenvelders niet mee verdedigden. Tijdens de wed strijd zei Peter daar iets van en toen reageerde Koster met: 'Je bent toch jong'. Die trainer moet ook niet aankomen met verhaal tjes dat de jongens niet tegen de stress kunnen. Daar ben ik het he lemaal niet mee eens. Ik heb dan ook aangedrongen op een ge sprek met het bestuur, de trainer en begeleiding. De misverstan den moeten de wereld uit". Slecht verliezer Tonnie Pronk is een slecht ver liezer. Zaterdag schoof hij de ne derlaag van IJsselmeervogels volledig in de schoenen van arbi ter Geerdes. Toen de ex-Ajacied door een verslaggever werd ge confronteerd met de vraag: "Maar heeft de nederlaag van IJsselmeervogels ook niet te ma ken met de kracht van Quick Boys?", antwoordde de trainer: "Ze hebben alleen uit stil staande momenten gescoord". ^^^l^^^^^^oMe^obOnderwalei^Fre^egMrJaapVissej^^^ Verslaggever: Pronk: "Ja, toen was de wedstrijd al lang gespeeld. Je hebt zeker niet zo vaak voetbalwedstrijden ge- Eerder hadden Pronks uitspra ken de woede gewekt van GVVV. De oefenmeester was na de met 2-0 gewonnen wedstrijd niet te spreken over het gedrag van de opponent: "Het is een schande, de tegen partij heeft elk middel aangegre pen om ons het spelen te beletten en alle botten moeten weer wor den gelijmd". De clubbladverslaggever van GVW nam verbijsterd kennis van de citaten in de Gooi en Eemlander. Hij sloeg in het pro grammablad van zaterdag hard terug: "Pronk heeft zich op barbaarse wijze uitgelaten over GVVV. Gaddafi is daar een kleine jon- Disco gen bij". Nou ja. In het clubblad van UDO maakt Koos Driessen op niet mis te ver stane wijze duidelijk wat volgens hem de oorzaak is van de degra datie van het eerste elftal. Na de nederlaag tegen ODB (0-2) van afgelopen zondag viel het doek in de derde klasse definitief voor de ploeg van trainer Cor Nieu- wenhuizen. De wedstrijdsecreta ris in de laatste uitgave van het Oegstgeester verenigingsorgaan: "Als volgend jaar de .disco's eerder dicht gaan, de drank op de bon gaat en uiteraard de men taliteit op een hoger niveau komt, dan ga ik er weer in geloven". Die woorden doen vermoeden dat de voetballers de meeste tijd hebben doorgebracht aan de bar van de kantine in plaats van op het trainingsveld. Volgens routi nier Ron Wetselaar valt het alle maal wel mee. De Leidse eige naar van een groentezaak: "Volgens mij is de oorzaak van Folklore aan de boorden van het IJssel- meer. Twee Spakenburgse spelersvrou wen zoeken met een tas vol oma's cake en opa's ge smoord rogge brood een plaatsje op de overbevolkte tribunes voor de zaterdag middagtopper Usselmeervo- gels-Quick de degradatie dat er geen con currentie was. We hebben het met elf man moeten doen. Op het laatst, toen Jan van der Salm er weer bij kwam, ging het iets be ter. Omdat er toen weer voor een plek moest worden geknokt. Ver der hebben we aan kwaliteit in geboet. Ga maar na wie er alle maal zijn verdwenen". Wat de instelling van de spe lers betreft had UDO volgens de blonde verdediger, die dit sei zoen lange tijd geblesseerd is ge weest, niets te klagen. Wetselaar: "We hebben heus geen zuipelf- tal. Er zijn maar een paar stap pers bij. Ik vind dat je als ama teur ook de vrijheid moet hebben om te doen en laten wat je zelf wilt. Als je je op zondag maar voor honderd procent inzet. Ik moet toegeven dat niet iedereen dat deed. De ene helft was er goed mee bezig, de andere helft niet". VNA afdeling Leiden is Th. Koster uit de Maasstraat. Op pagina 38 van de editie '85-'86 komt zijn naam maar liefst zes keer voor. Als se cretaris van VNA, als drievoudi ge wedstrijdsecretaris (vrouwen, senioren en junioren) van de af delingsclub en als de man naar wie kan worden gebeld voor de afkeuringsberichten. VNA be staat dus bij de gratie van Theo Koster? De secretaris: "Dat is een beetje overdreven. De functie van wedstrijdsecreta ris lijkt bijvoorbeeld meer dan die is. Het vrouwenelftal is opge heven en we hebben maar één ju niorenelftal. Dat ik zes keer in het afdelingsboekje sta, wil trouwens niet zeggen dat ik de enige ben die binnen de club iets doet. Inte gendeel, VNA is een hele kleine vereniging met een sterke onder linge band. We hebben zo'n 120 leden en die klitten nogal aan el kaar en hebben veel voor elkaar In de volksmond staat VNA bekend als 'Vechten Na Afloop1. Hoe komt de club eigenlijk aan die nare bijnaam? Koster: "Die hebben we waarschijnlijk te danken aan de andere Boshui- zerkadeclubs. Vroeger was de ri valiteit nogal groot en onze af korting leent zich natuurlijk prachtig voor zo'n scheldnaam. Maar VNA betekent dus Voetbal Na Arbeid en dat heeft alles te maken met de socialistische ach tergrond van de vereniging. De club is ook bewust opgericht op de dag van de arbeid door over tuigde socialisten en communis ten die nog altijd binnen de ver eniging te vinden zijn". Ex-wedstrijdbokser Theo Kos ter (42) is zestien jaar geleden lid geworden van de Boshuizerka- declub. Op aandrang van zijn broer Sido. Koster: "Ik werd eigenlijk te oud voor het wedstrijdboksen en zocht wat anders. Dat werd dus VNA. Ik was nog geen jaar lid of ik zat al in het bestuur. Eer ik het wist, runde ik de kantine, draaide ik het clubblad in elkaar en was ik secretaris. Als voetballer was ik geen hoogvlieger. Ik heb het nooit verder geschopt dan het derde. Maar bij een club als VNA staat de gezelligheid voorop, dus in fei te maakt het weinig uit in welk elftal je speelt". Je bent toch wel lid van de fa- Koster: "Precies. VNA is één familie en dat is ook de kracht van de club. Bij andere verenigingen wordt de sfeer bepaald door de presta ties van het eerste elftal. Als dat bij VNA ook het geval zou zijn, dan...". Hoe lang blijft Theo Koster nog betrokken bij VNA? Koster: "Zolang de club bestaat, dat kan nog één jaar zijn, maar net zo goed nog dertig jaar. Wij heb ben ons ooit voor een fusie van de Boshuizerkadeclubs uitgespro ken, omdat we denken dat zo'n fusie voor het Leidse voetbal het beste is. Maar bij de andere ver enigingen was er een te groot ver zet van de leden. Dat is best te begrijpen, maar op een gegeven moment moet je het gezonde ver stand toch laten prevaleren bo ven de sentimenten. Dat we voor die fusie zijn, wil overigens niet zeggen dat VNA op sterven na dood is. We zijn juist financieel gezond en hebben zelfs een paar centjes in de clubkas" Wat de toekomst van VNA be treft, wil Koster niet verder voor uitblikken dan vanavond. De secretaris: "De club bestaat namelijk veer tigjaar. Afgelopen zaterdag heb ben we een receptie in het club huis gehad en vanavond gaan we feest vieren in het bowlingcen trum van Menken. Een paar da mes in de vereniging hebben geld ingezameld zodat we de genodig den op kosten van VNA een avondje kunnen laten drinken. We verwachten zo'n 125 man, dus het kan een aardige klapper wor den". Met als hoogtepunt natuurlijk het massaal aanheffen van de 'In ternationale', gevolgd door een meerstemming 'Olé, olé'. Morgen staat de Boshuizerka- de-derby VNA-Oranje Groen op het programma... Als het voor Voetbal Na Arbeid in de regel al niet zo succesvol verloopt, zal het met het Voetbal Na Feesten wel helemaal niets worden. BREDA (GPD) - NAC maakt in de resterende competitie wedstrijden geOn gebruik meer van de diensten van Mike Small. Vanwege zijn voortdurende wanprestaties werd de Brit aan het begin van deze week op advies van trainer Frans Vermeulen op non-actief gezet. Small is ook niet meer welkom op de trainingen van de Bredase eerstedivi- sionist. Winst Haantjes LEIDEN - De zaalvoetballers van De Haantjes zijn de promotiecom petitie om het kampioenschap van Nederland goed begonnen. De Limburgse kampioen versloeg gis teravond de afgevaardigde van Zuid I, Bungs Melati, met 9-4 in het Noordbrabantse Alphen. Bunga Melati is woensdag in de Leidse 5 Meihal (20.00) de tegenstander van Zwarte Wolf. LEIDEN - Het duel in het ka der van de LD Cup tussen SVLV en FC Lisse (zaterdag) aal niet worden overgespeeld. Aan de hand van rapporten van scheidsrechter Heemskerk heeft de toernooi-organisatie besloten de na zestig minuten bereikte 0-3 als eindstand te be schouwen. Een communicatie-stoornis was er de oorzaak van dat het treffen in de derde ronde dins dagavond niet werd uitge speeld. Heemskerk staakte het duel wegens onweer, maar toen de donkere wolken waren ver dwenen, wilde de arbiter weer verder gaan. Een aantal spelers van SVLV bleken toen echter al onder de douche te staan. De wedstrijden Bernardus- Lugdunum (afgelast) en Stompwijkse Boys-Hazers- woudse Boys (gestaakt bij 1-1) worden dinsdag gespeeld. Mike Small werd tijdens de winter stop op huurbasis overgenomen van Standard Luik, maar bracht er bij NAC vrijwel niets van terecht. „Alleen tijdens zijn debuut tegen Heerenveen was hij geweldig op dreef. Hij maakte toen drie doel punten, maar daarna hebben we niets meer van hem gezien. Zijn in stelling en zijn gedrag was zo on professioneel, dat ik het bestuur dringend heb geadviseerd hem hier geen dag langer te houden", aldus Frans Vermeulen. „De laat ste tijd verziekte hij de sfeer in de groep behoorlijk, terwijl we het toch al zo moeilijk hebben". Een paar weken geleden had het NAC-bestuur al besloten om Mike Small met het oog op het volgend seizoen niet te kopen van Stan dard. Vermeulen: „We hadden een optie op hem, maar los van zijn prestaties konden we de drie ton die Standard voor hem wil hebben niet op tafel leggen. BREMEN (DPA) - Wegens de stra,- lingsbelasting ten gevolge van het ongeluk met de kernreactor in Tsjernobyl zijn alle voetbalwed strijden van morgen in de regio Bremen afgelast. De raadscommis sie van sportzaken in Bremen heeft alle sportparken in het district ge sloten. De openluchtzwembaden blijven komend weekeinde even eens dicht. In de Bondsrepubliek werden deze week in de deelstaten Hessen en Sleeswijk-Holstein en West-Berlijn vergelijkbare maatre gelen genomen. Ook in Oostenrijk worden buitensporten in sommige streken momenteel te riskant ge vonden. BARCELONA (SID) - De breuk tussen CF de Barcelona en Bernd Schuster is definitief. „Schuster zal nooit meer de kleuren van Bar celona dragen. Ik wil de kerel niet meer in ons shirt zien", brieste voorzitter Jose Luis Nunez een dag na de nederlaag in de Europa Cup finale tegen Steaua Boekarest. De Catalanen hebben zich vooral geërgerd over de weinig kameraad schappelijke houding van de West- duitse middenvelder tijdens en na de wedstrijd tegen de Roemenen. Schuster werd na 85 minuten door trainer Venables gewisseld, verliet onmiddellijk het veld en was met zijn vrouw Gaby al teruggekeerd naar het spelershotel, voordat het duel was afgelopen. Hij ontbrak daarna bij de gezamelijke maaltijd en nam donderdagmorgen zonder toestemming van bestuur en trai ner het eerste vliegtuig naar Barce lona terug. Olympique Marseille, de club van Tapie en Hidalgo, heeft be langstelling voor Schuster. De transfersom van ruim 12 miljoen gulden vinden zij een bezwaar, maar Barcelona is bereid dat be drag te verlagen of de middenvel der uit te lenen voor twee jaar, de looptijd van zijn huidige contract bij de Catalaanse vereniging. Schusters vrouw Gaby is evenwel tegen een verhuizing naar Marseil le. Zij geeft de voorkeur aan Paris St Germain, de Franse kampioen die het verlies van Fernandez wil compenseren met de komst van Schuster. ADVERTENTIE GETIPT MET STIP ZONDAG14.00 UUR De Tegelhandel Barcelona, dat dit seizoen op alle fronten (competitie, beker, Europa Cup) tweede werd, borduurt het volgende seizoen verder op de En gelse toer. Na het aantrekken van Mark Hughes van Manchester Uni ted wil trainer Venables de Schot Archibald inruilen voor Gary Line- ker, de topscorer van Everton en de Engelse league. Omkoping Er bestaan sterke vermoedens dat Dino Viola, de voorzitter van AS Roma, in het voorjaar van 1984 pogingen heeft ondernomen de Franse scheidsrechter Michel Vau- trot om te kopen. Vautrot, die woensdagavond de Europa Cup-fi nale Barcelona - Steaua Boekarest leidde, was indertijd aangewezen voor de UEFA-bekerwedstrijd Ro ma - Dundee United. Een ad hoc- ZURICH (AFP) - Er zullen het komende seizoen geen Engelse clubs worden toegelaten tot een van de drie Europese bekertoernooien. Dat besluit nam het be stuur van de Europese Voetbal Unie (UEFA) gisteren op een vergadering in Zürich. In een communique zegt het bestuur, dat onder lei ding van voorzitter Jacques Georges bijeen was, met belangstelling kennis te hebben genomen van de be langrijke stappen van de Engelse verenigingen om het supportersgedrag te verbeteren, maar het ziet daarin nog gt.ou aanleiding nu al de schorsing voor onbepaal de tijd op te heffen. De disciplinaire maatregel werd opgelegd na het drama van het vorig jaar in het Heizel- stadion in Brussel, waarbij voor de finale van de Euro pese beker voor landskampioenen tussen Liverpool en Juventus door supporters-onlusten vele doden vie len. De UEFA zegt wel bij verdere voortgang van maat regelen ter bestrijding en voorkoming van de suppor- tersrellen de schorsing met ingang van van 1987-88 te zullen opheffen. Als voetbal oorlog is, lijken deze spelers van de Deense voetbalselectie op alles voorbereid tijdens een training ter voorbereiding op het naderende WK-voetbal in Mexico. De spelers worden kunstmatig in ademnood gebracht om zuurstofarm op grote hoogte een topprestatie te kunnen leveren. (foto anpi BELGRADO - Ben Spijkers is naar eigen zeggen niet sterk ge noeg. De Nederlandse kampioen in het middengewicht toonde giste ren in Belgrado echter aan over voldoende kracht te beschikken om 's werelds beste judoka's in de klasse tot 86 kilogram naar de kroon te steken. Spijkers' poging Peter Seisenbacher van zijn voet stuk te trekken slaagde echter niet. Na het goud van Wilhelm op de openingsdag, vormde het zilver van de Nijmegenaar het tweede Nederlandse succes tijdens de Eu ropese titelstrijd. Dat succes begint ouderwetse vormen aan te nemen. Twee jaar geleden incasseerde de JBN-dele- gatie eveneens twee ereprijzen, maar de waarde van het metaal (beide keren brons) was in Luik aanzienlijk geringer dan de oogst die al halverwege het tournooi in de Joegoslavische hoofdstad bin nen is. Tot donderdag was het ze ven jaar geleden dat het Neder landse mannenjudo met een grote internationale titel werd verblijd. Voor goud en zilver moet worden teruggegaan naar de jaren zestig. Een nieuw tijdvak van vette jaren lijkt te zijn aangebroken. Met een apmklem besliste de Oostenrijker Seisenbacher de fina le een minuut voor tijd. „Ik heb nog geprobeerd eruit te komen, maar daar heb ik nu spijt van", ver klaarde Spijkers met een van pijn vertrokken gezicht. „Hij is veel sterker dan ik, niet alleen puur in kracht, maar ook in zijn aanpak, letterlijk en figuurlijk. Dat bepaalt voor een groot deel de technische mogelijkheden". De 25-jarige Spijkers trof in Sei senbacher een judoka die zijn top al heeft bereikt. Seisenbacher (26) werd in Los Angeles Olympisch kampioen en veroverde een jaar la ter in Seoel de wereldtitel. Boven dien grossiert de Oostenrijker, ex ponent van de momenteel in dat land heersende judohausse, in mi litaire wereldtitels. „Hij klopt me nog met ervaring. Mijn ster stijgt nog", zei Spijkers, die in het voor uitzicht stelde het advies van zijn clubtrainer Wim Visser te volgen en voorzichtig de krachttraining ter hand te nemen. De judoka uit Gelderland heeft dit jaar echt naam gemaakt. In de vijf voorbereidingstoernooien ver loor hij slechts in Tiflis van de Georgiër Msjetlisvili, die naar alle waarschijnlijk verder anoniem zal blijven. De confrontatie met Sei senbacher betekende pas de twee de nederlaag van de man, die des- tijd in Luik zijn internationale loopbaan met een derde plaats opende. Spijkers leek die ouvertu re geen vervolg te zullen geven, to- dat hij in Seoel slechts met een ko- ka van brons werd afgehouden. Anno 1986 lijken alleen de allerbes- ten Spijkers van de hoogste plaats van het erepodium te kunnen sto ten. Vitali Pesjnjak behoort zeker tot die categorie. Ten koste van deze Sovjet-judoka bereikte Spijkers via een indrukwekkende zege de eindstrijd. Voor aanvang van het toernooi verklaarde Spijkers nog wel tegen de Europese titelhouder op te zien, tijdens de partij was niets van overdreven respect waar te nemen. De Waza-Ari die Spij kers na drie minuten op het bord bracht, maakte de 24-jarige Sovjet knap zenuwachtig. Pesjnjak streed tegen de sterk verdedigende Spij kers voor een verloren zaak. Toch mocht dekampioen van Hamar, 1985, rekenen op de steun van de arbiter Svetislav Ivanovic. Waar de veel bekendere Pesjnjak er niet in slaagde een techniek in te zetten, wilde de Joegoslavische scheidsrechter Spijkers straffen voor een al te afwachtende hou ding. Afgezien van een shido wer den zijn berispingen echter door de assistenten van de scherpslijper telkens weggewoven, zodat de fi- Taleplaats niet meer in gevaar i de Europese voet balbond, die de zaak onderzocht, kwam vrijdag met het rapport. De leden Da Silva (Por), Geroe (Oos) en Rumo (Zwi) schreven daarin, dat mede op grond van verklarin gen van zaakwaarnemers van Viola ernstige verdenkingen waren gere zen ten aanzien van de beschuldig de. Overigens werd er nadrukke lijk bijgezegd dat, voor zover was na te gaan, alleen de Roma-praeses zich mogelijk aan kwalijke praktij ken heeft schuldig gemaakt. Beslo ten werd het rapport voor te leggen aan de controle- en tuchtcommis- sie van de UEFA. JVDVERTENTIE ZONDAG A.S. MEERBURG-BERNARDUS aanvang 14.30 uur deze advertentie is aangeboden door Techn. inst. bur. van der Hulst

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13