Derde dode door ramp Tsjernobil Wapenverkoop aan Saoedi's verboden Aanslag op hoogste Spaanse rechter Kremlin wil af van Afghanistan (2) f19.485; Bevolking Kiev wordt onrustig Kerncentrales staan overal ter discussie 'N OSCAR VOOR Z'N STR00MLIJN:CX 0.30. VRIJDAG 9 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (AFP) - De ramp met de kerncentrale van Tsjernobil heeft niet alleen in Nederland de discus sie over kernenergie opnieuw aan gewakkerd. In de afgelopen week hebben de tegenstanders van kern energie in bijna alle westerse lan den met kerncentrales opnieuw de wind in de zeilen gekregen. Voor de bedrijven die zich bezighouden met de bouw van kerncentrales is de toekomst daardoor nog somber der en onzekerder geworden. Voor de bouwers van kerncen- trales komt de ramp in Tsjernobil voorlopig zijn toestemming op een wel zeer ongelegen mo- de openening van een centrale ment. De nucleaire industrie wordt de buurstaat New Hampshire niet 1978 met de centrale op Three Mile Island, weer toegenomen. Vandaar dat de gouverneur van de staat Massachussetts heeft besloten reeds geconfronteerd met een ge brek aan orders. In de westerse in dustrielanden is de vraag naar nieuwe nucleaire installaties al eni ge tijd dalende. Daar komt nog eens bij dat veel (Vervolg van pagina 1 MOSKOU (GPD/AP) - De ramp in Tsjernobil heeft volgens officiële Russische bronnen aan een derde persoon het leven gekost. De man stierf in een ziekenhuis in Kiev aan de ontwikkelingslanden vanwege gevolgen van straling. Van de 204 mensen die zich in de onmiddellijke omgeving van de 5un en.°.™e buitenlandse schul- reactor bevonden toen het elf dagen geleden ontplofte, verkeren er nog 18 in zorgwek- hun"Lrne'^ïï^pro^amma's Tt ^J^ten'noorf^nvan WeneTÏÏeTe ™"?Ia°dS Vijf van hen zijn er bijzonder ernstig aan toe", meldt het Poolse persbu- te voeren. De daling van de olie- ceSê ^slSten alf'res uf te geven. De opening stond op de agenda voor oktober dit jaar. De Verenigde Staten beschikken over het grootste nucleaire potentieel ter wereld. In Oostenrijk lijkt Tsjernobil het 'politieke einde' te betekenen voor de enige kerncentrale die het land reau PAP. Bij tien door zware straling getrof fen personen hebben Amerikaanse en Russische artsen in een zieken huis in Moskou beenmergtrans plantatie uitgevoerd. In totaal zul len 33 mensen zo'rt transplantatie ondergaan, zo weet de 87-jarige Amerikaanse industrieel Armand Hammer, die uitstekende zakelijke contacten heeft met de Sowjet- Unie, te vertellen. Moskou wordt intussen over stroomd door honderden vrouwen en kinderen die uit Tsjernobil zijn gevlucht voor de straling. Het offi ciële persbureau Tass meldde dat Kohl, verklaarde dat de Kerntech- extra treinen en vliegtuigen zijn in- nische Hilfsdienst in Karlsruhe de gezet. Er was extra politiebewa- technisch geavanceerde appara- In Kiev zijn strenge voorzorgs maatregelen genomen. De vgrkoop van ijs en voedsel op straat is ver boden. Schoolkinderen moeten tij dens de pauze binnen blijven. Een Westduits bedrijf, dat gespe cialiseerd is in het opruimen van radioactiëve-stralingsongelukken, heeft woensdag twee robots naar de Sowjet-Unie gestuurd voor ge bruik in de defect geraakte kern centrale van Tsjernobil. heid voedsel, omdat het belangrij ke landbouwgebied van de Oekraï ne door het reactorongeval in Tsjernobil onbruikbaar is gewor den. Dat heeft een Brits lid van het Europees parlement gisteren ge zegd. prijs heeft de situatie op de kerne- taat van een referendum dat nergiemarkt er met beter op ge- 1978 gehouden werd, maar de so- maakt. B« de huidige lage prijzen ciaUsfische regering van Fred Si- gas en olie is de drang over te schakelen op kernenergie duidelijk verminderd. In de Verenigde Staten is de kri tiek op het kernenergiebeleid, die toch al sterk was na het ongeluk in nowatz hoopte nog steeds op mogelijkheid om de centrale weer te openen. Sinowatz heeft de afge lopen dagen echter laten weten dat hij de kwestie Zwentendorf be schouwt als definitief afgehandeld In Zweden heeft de regering in middels aangekondigd haar kerne nergiebeleid te herzien. Uit enquê tes is gebleken dat zestig procent van de Zweden tegen kernenergie is. In 1980 stemden de Zweden voor een zeer geleidelijke ontman teling van het gehele nucleaire po tentieel van Zweden tot het jaar 2010. De centrales zullen nu sneller worden gesloten. In het Deense parlement ligt een voorstel waarin Zweden gevraagd wordt één van zijn vier kerncentra les stil te leggen. Het gaat om de de centrale bij Barsebaeck die is gesi tueerd op twintig kilometer af stand van Kopenhagen. Kalkar In West-Duitsland heeft de dis cussie rond de opwerkingsfabriek van Kalkar weer een nieuwe im puls gekregen. Het lijkt niet waar schijnlijk dat de minister van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, de sociaal-democraat Johannes Rau, spoedig de politieke blokkade van Kalkar zal opheffen. In Groot-Brittannië is de strijd rond de bouw van een nieuwe cen trale in de buurt van Sizewell (120 kilometer ten oosten van Londen) weer opgebloeid. Die strijd was toch al hevig vanwege de proble men rond de opwerkingsfabriek in Sellafield. De leider van de socia listen, Neil Kinnock, heeft aange kondigd dat wanneer hij aan de macht komt Sizewell er niet zal ko- In Italië heeft de regering ken baar gemaakt niet te willen tornen aan het voorgenomen kernenergie beleid. De communistische oppo sitie en leden van de socialistische partij van premier Bettino Craxi hebben echter laten weten een her overweging van dit beleid als noodzakelijk te beschouwen. Joegoslavië heeft besloten de ge plande bouw van een tweede kern centrale niet te laten doorgaan. Van de Westerse landen lijkt al leen Frankrijk vastbesloten te zijn door te gaan met het uitbreiden van het aantal kerncentrales. Bin nen de Franse politiek bestaat een vrij grote mate van overeenstem ming over het idee dat de ramp in de Sowjet-Unie geen betekenis heeft voor de kerncentrales in Frankrijk. Een dergelijke ramp zou in Frankrijk nooit kunnen gebeu ren, zo menen de Fransen. king op de stations gers uit Kiev aankwamen. Wester se journalisten mochten er niet ko men. Sommige bewoners van Kiev hebben "in de greep van de pa niek" na de ramp medicijnen inge nomen en nu "worden er enkele gevallen van vergiftiging behan- ten, ondanks hun uit veiligheids oogpunt 'gevoelige' karakter, om 'menslievende redenen' aan de Russen ter beschikking mocht stellen. Functionarissen van de Russische handelslegatie in Keu len hadden het bedrijf eerder deze week benaderd met het verzoek de deld". zo onthulde de Oekraiense robots te mogen huren of kopen. minister volksgezondheid De twee grondverzetmachii Anatoli Romanenko. Volgens hem die op afstand te bedienen zijn en hebben de bewoners van Kiev ook zijn uitgerust met videocamera's, een "psychologische shock" opge- zullen volgens Schauble waar- lopen. schijnlijk worden gebruikt om de situatie bij de reactor in ogen- schouw te nemen. In een vraaggesprek met het weekblad Stern, verklaarde de be zoekende partijchef van Moskou, Boris Jeltsin, dat de reactor nog te veel straling afgeeft 'om mensen in de directe omgeving van de on heilsplaats te brengen' De Sowjet-Unie heeft de Europe se Gemeenschap gevraagd om de verkoop van een enorme hoeveel- Buitenland kort Lord Shinwell In zijn woning ten noorden van Londen is gisteren op tOl-jarige leeftijd Lord Emanuel Shinwell overleden. Lord Shinwell werd in 1919 vijf maanden opgesloten weten oprui ing van arbeiders in Glasgow. Drie jaar later werd hij gekozen in het parlement. Hij werd minister in de Labourregering van Atlee die in 1945 aan de macht kwam. NASA De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA heeft woensdag besloten de lancering Huis VS blokkeert voorstel Reagan Russische vrouwen en kinderen die behoren tot de tienzuidenden geëvacueerden uit de onmiddellijke omgeving van de kerncentrale in Tsjernobil. MADRID - De president van de De aanslag werd eveneens uitge- Raad voor de Rechterlijke Macht, voerd vanuit een dubbel gepar- Antonio Hernandez Gil, is gisteren keerde personenauto. Alleen werd op een haar na aan de dood ont- dit keer geen springstof gebruikt granaten. Politiebronnen noemde de wijze van uitvoering las Centaur-raket met „ongeveer ro°d stoplicht stopte, werd deze het werk van professionelen en bij r weken" uit te stellen. De lan cering van de raket, die een militai re communicatiesatelliet in de ruimte moet brengen, stond voor 22 mei op het programma. Artukovic met drie granaten bestookt. door Gerrit-Jan Hoek De openbare aanklager Joegoslavische stad Zagreb heeft de doodstraf geëist tegen Andrija Artukovic, die terechtstaat wegens oorlogsmisdaden. Artukovic werd in februari door de VS aan Joego slavië uitgeleverd. Als voormalig minister van binnenlandse zaken van de Kroatische marionetten- staat, wordt Artukovic medeve rantwoordelijk geacht vervolgin gen in Kroatië, die aan bijna kunstwerk'. In de kofferbak van de dubbel geparkeerde auto bleken bij nader onderzoek drie mortieren te zijn geinstalleerd. De granaten werden via afstandsbediening afgevuurd via drie speciaal geboorde gaten in de koffer- de zijflank van de kofferbak. De n en ver- gelukkige afloop van de aanslag te danken aan de discipline de chauffeur. Conform de veiligheidsvoor de aanslag van twee weken geleden werden uit gevaardigd, bracht de chauffeur de De granaten sloegen ir de bak van de dienstauto nielden de achterkant van de wa gen volledig. De president van de Spaanse Rechterlijk Macht bleef, evenals zijn chauffeur en een lijf- schriften, die wacht, ongedeerd. De aanslag op Hernandez Gil, oo_t de staatshiërarchie na koning Juan dienstauto 'niet tot stilstand op ge- Carlos, premier Gonzalez en de lijke hoogte de Tweede Kamer voertuig, licht, dat Hernandez Gil, naast voorzitter vart de Raad voor de Rechterlijke Macht tevens presi dent van het Hooggerechtshof, voor volgende week dinsdag een speciale zitting van de Raad had aangekondigd. Daarin zou overwogen worden of er interne disciplinaire maatrege len genomen zouden moeten wor den tegen twee Spaanse rechters, Jaime Rodriguez Hermida, rechter van het Hooggerechtshof, en Ri- cardo Varon Cobos, rechter van een rechtbank in Madrid. Bardellino Beide magistraten waren afgelo pen maandag door het Hoogge rechtshof vrijgesproken van de be schuldiging tegen beter weten in twee jaar geleden een berucht lid van de Napolitaanse maffia, Anto nio Bardellino, op borgsom te heb ben vrijgelaten. Die uitspraak bracht een golf van verontwaardig de reacties uit bijna alle sociale en politieke geledingen teweeg, de rechterlijke macht niet uitgezon derd, omdat tijdens de zittingen van dat proces overduidelijke be wijzen waren geleverd van corrup tie en onrechtmatige beïnvloeding. Aangezien tegen het vonnis geen beroep meer mogelijk is, vormt de enige mogelijkheid om te voorko men, dat het omstreden tweetal zich binnenkort weer in de rechter- toga hult, een disciplinaire straf. WASHINGTON - Het Huis van Af gevaardigden heeft woensdag met overweldigende meerderheid en in navolging van de Senaat een voor stel van president Reagan afgewe zen aan Saoedi-Arabië voor 354 miljoen dollar aan wapens te ver kopen. De stemverhouding van 356 te gen 62 was verrassend groot en wordt in Washington 'veto-proof genoemd. Dat betekent dat er zoals de zaken er nu voorstaan in het Huis een tweederde meerderheid is om een presidentieel veto te ont krachten. President Reagan heeft na de stemming in de Senaat dins dag aangekondigd dat hij via een veto de strijd met het Congres zal aanbinden over deze wapenle veranties aan Saoedi-Arabië. De verwachting was toen dat een presidentieel veto zowel in de Se naat als het Huis overeind zou blij ven om de wapenverkoop alsnog tot stand te kunnen brengen. Maar dat is na de stemming in het Huis zeer onzeker geworden. Het is nog nimmer voorgekomen dat een voorstel tot wapenleveran tie aan een ander land door het Congres is geblokkeerd. Meestal laat de president het niet zover ko men. Als de kans van slagen gering is, kan de president een voorstel te rugnemen of opschorten zoals on langs met een gelijksoortig plan is gebeurd voor wapenleveranties aan Jordanië. Wapenleveranties aan Saoedi- Arabië komen politiek op een ver keerd moment. De politieke aande len van Amerika's Arabische vrien den staan zo laag dat de pro-Israël- lobby ditmaal niet in actie is geko men. Het afgelopen weekeinde nog zei de olieminister van Saoedi-Ara bië, Yamani, voor de Amerikaanse televisie Libië en de PLO niet als terroristen te beschouwen. In een ander interview op de Amerikaanse televisie zei Aboe Abas, de man achter de kaping van Achille Lauro, dat Amerika vijand nummer één is en dat terreuracties tegen de Verenigde Staten gericht moeten worden. Dat alles heeft de animo voor wa pens aan Saoedi-Arabië niet ver hoogd. Saoedi-Arabië is een van de grootste financiers van de PLO, voor de meeste congresleden re den voldoende om geen Ameri kaans belang te zien in een land dat terreur-organisaties heeft onder steund. Het tegenargument dat gebrek aan Amerikaanse steun voor gema tigde en conservatieve Arabische landen op lange termijn de Ameri kaanse belangen kan schaden, en deze landen in de richting van ex tremisten kan drijven, vindt op dit moment in Washington geen of nauwelijks gehoor. PEREZ DE CUELLAR, de 66-jari- ge secretaris-generaal van de Ver enigde Naties heeft gisteren te ken nen gegeven dat hij geen tweede termijn ambieert als hoogste func tionaris van de volkerenorganisa tie. Hij zei voorts dat de VN voor het eind van dit jaar aan de rand van het bankroet zal staan tenzij de lidstaten instemmen met het be perken van de kosten. De Cuellar heeft onder andere voorgesteld de jaarlijkse zitting te verkorten van 13 naar 10 weken. Tegen deze reductie, die een be sparing zou opleveren van ruim 2,5 miljoen gulden, wordt fel geageerd door de Derde Wereld. voorzitter oi Peces Barba de belangrijkste auto- daarvoor, riteit, vertoonde grote gelijkenis 900.000 joden, zigeuners, sei-viërs met de aanslag in Madrid van twee Over de identiteit van de daders het motief van de aanslag tastte weken geleden, waarbij vijf Guar- de politie gisteren nog in het duis dias Civiles om het leven kwamen, ter. Een aanknopingspunt is wel- ADVERTENTIE PEUGEOT309 De nieuwe Peugeot 309. Gebaseerd op een ijzersterk scenario. Overladen met Oscars. Waaronder één voor z'n extreem lage luchtweerstand. Met als gevolg een uitzonderlijk gunstig brandstofverbruik: bij de GL Profil slechts 1 op 20,8 bij 90 km/u.' Kom 'm snel bij ons bekijken. En beleef de première op de mooiste plaats: achter het stuur. iPEUCEOT De 309 GL Profil verbruikt bij 120 km 7 uitvoeringen tot 105 DIN pk. I BTW. Afleveringskosten f 450.-. SL ^btftamUch op. metf De machtswisseling in Kaboel kwam niet onverwacht. In de Rus sische pers was al vaker kritiek ge leverd op de geringe successen van het Afghaanse bewind bij de be strijding van het fundamentalisti sche verzet. Toen Karmal eind maart naar de Sowjet-Unie ver trok, vroegen velen zich af of hij nog terug zou keren. Professor Zalmay Khalilzad van de Columbia Universiteit in New York voorspelde in het februari nummer van het blad Problems of Communism reeds dat Najibullah secretaris van het Centraal Comité was geworden om Karmal te kun nen vervangen indien en wanneer de Sowjet-Unie daartoe zou beslui- De afwezigheid van Karmal bij de achtste viering van de Saur-re- volutie maakte duidelijk dat het diensttijd zit erop. tijdstip gekomen was. De kritiek op Karmal in de Pravda duidde er eveneens op. Het tijdstip van de décharge van Karmal was ook niet toevallig. Russische soldaten op het vliegveld door Leo Maat Zondag trad Karmal als partijlei der terug en maandag begon in Ge- nève de zevende ronde van het door de Verenigde Naties georga niseerde toenaderings-overleg tus sen Afghanistan en Pakistan. Het overleg is vooraf gegaan door opti mistische geluiden over bereid heid van de Sowjet-Unie zijn troe pen uit het zuidelijke buurland te rug te trekken. VN-diplomaten in Genève zagen in deze machtswisseling een goed voorteken. Maar de speciale VN- bemiddelaar, de Equadoraan Die- go Cordovez, wilde niet ingaan op de vraag of de verandering van lei derschap in Kaboel de onderhan delingen zou vergemakkelijken. Cordovez heeft sinds 1982 tussen de verschillende regeringen heen en weer gependeld. Ook hij heeft zich een paar weken geleden voor zichtig optimistisch uitgelaten over de kans van slagen van het overleg. In eerdere besprekingen is vol gens de VN overeenstemming be reikt over drie hoofdpunten van een akkoord. Dit zijn: niet inmen ging in eikaars binnenlandse aan gelegenheden, een internationale waarborg voor de onafhankelijk heid van Afghanistan en de terug keer van de Afghaanse vluchtelin gen uit Pakistan en Iran. Het huidige overleg zou een ak koord over'het laatste en belang rijkste punt moeten opleveren: een tijdsschema voor terugtrekking van het Russische leger. Naar ver luidt wil Moskou zijn troepen in een tijdsbestek van twaalf maan den terughalen, terwijl Pakistan eist dat de Russen binnen drie maanden het land uit zyn Kosten Een moeilijkheid is hier ook het moment van terugtrekking, een kip of het ei-probleem. Moeten eerst de buitenlandse (Amerikaan se, Chinese, Arabische) wapenle veranties aan het islamitische ver zet zijn gestaakt, voordat de eerste Russische tank wegrolt? Prakti sche problemen, die niet eenvou dig zijn op te lossen. Maar praktische problemen zijn overkomelijk wanneer de wil er is. Van Russische zijde lijkt de wil om het probleem politiek op te lossen wel aanwezig. Daar heeft het Kremlin ook alle reden toe. De kos ten van de oorlog zijn immens. De politieke kosten laten zich niet in cijfers uitdrukken, maar een feit is dat het Russische optreden in Afghanistan heeft geleid tot westerse, vooral Amerikaanse, handelsbelemmeringen en dat de Russische reputatie in de Derde Wereld en met name in de Arabi sche landen eronder te lijden heeft gehad. Volgens Amerikaanse cijfers (ir de kwestie-Afghanistan zijn nau welijks betrouwbare cijfers voor handen, maar de Amerikaanse lij ken vooralsnog het minst onbe trouwbaar) zijn er sinds 1979 ten minste tienduizend Russische sol daten in Afghanistan gesneuveld. Er zouden zevenhonderd vliegtui gen verloren zijn gegaan en de di recte kosten van de oorlog worden geschat op bijna honderd miljard gulden. Voor de Pakistaanse onderhan delaars liggen de zaken wat gecom pliceerder. De naar schatting drie miljoen Afghanen die in Pakis taanse vluchtelingenkampen ver blijven drukken zwaar op 's lands economie en op de tolerantie van de Pakistaanse bevolking. Boven dien heeft Afghanistan Pakistan onder druk gezet door de naar au tonomie strevende Pastunen in het land te steunen. Een oud geschil punt tussen de beide landen, dat nu zijn diensten voor Afghanistan bewijst. Pakistan wil kortom wel van de problemen met zijn buur land af. Regie Het is echter de vraag of de Ame rikaanse regie een happy end toe staat. Washington heefl er op zijn minst geen last van dat de Russen zitten opgescheept met een peper dure, schier eindeloze en bloedige strijd, waarbij de Russen de rol van kolonialisten, van de bad guys spe len. Het is daarom nog maar de vraag of er de komende weken in Genève een oplossing uit de bus komt En zelfs als het er komt, zal er de komende jaren nog heel veel Afghaans bloed vloeien. Want het islamitisch verzet is niet van plan de strijd op te geven, alleen maar omdat de grote mogendheden er vanaf willen. Met de aftocht van het Russische leger is de al tien jaar durende burgeroorlog nog niet ten einde. (Dit is het laatste artikel van een tweedelige serie over de kwestie-Afghanistan. Het eerste artikel stond in de krant van afge lopen woensdag 7 mei).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7