ZWAK VOETEN WERK? Bouw nieuwe kerncentrales opgeschort Meer begrip voor positie Israël 'Mazzel, ouwe, die kernramp' Nieuw uitleveringsverzoek voor ontvoerders Heineken Kernramp komt CDA en WD slecht uit TSJERNOBIL Opnieuw verzoek tot opening graf King Kong VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 5 Kabinet en kamer eens DEN HAAG (GPD/ANP) - Er zullen voorlopig geen nieu we kerncentrales in ons land worden gebouwd. Kabinet en een meerderheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA en VVD hebben woensdag besloten de besluitvor ming over nieuwe kerncentrales op te schorten, totdat meer bekend is over de toedracht en oorzaak van de ramp met de centrale in Tsjernobil. Het principe-besluit tot de bouw van twee kerncentrales, dat in juni 1985 werd genomen, wordt niet te ruggedraaid. Premier Lubbers zei woensdag na afloop van de minis terraad dat de mogelijkheid be staat dat op grond van de gegevens alsnog wordt besloten helemaal af te zien van de bouw van kerncen trales. Hij wilde echter nu die be slissing nog niet nemen. De oppositie trok fel van leer te gen deze opstelling van het kabi net. De PvdA en de kleine linkse fracties vinden dat de onderzoeks resultaten niet onbevangen kun nen worden beoordeeld als het principe-besluit tot de bouw van twee nieuwe kerncentrales nog steeds van kracht is. Deze partijen daagden de regeringsfracties en het kabinet dan ook uit dat besluit terug te nemen, maar dat gebeurde niet. ders gebruiken het regenwater DEN HAAG - Ondanks de ernsti- voor hun kasgroenten. ge aard van het debat over de kern- Het advies van Rijkswaterstaat centrales eergisteren in de Tweede (onderdeel van het ministerie van Kamer konden de bewindslieden verkeer en waterstaat) is overigens Braks (landbouw) en Winsemius niet in goede aarde gevallen bij de milieu) nog een grapje maken. COMMENTAAR Voedsel Het kabinet heeft woensdag ook besloten het verbod om koeien in de wei te laten grazen, in te trek ken. Volgens minister Braks (land bouw) is de radioactiviteit in het grasland weer tot aanvaardbare proporties gedaald twee andere betrokken ministe ries, die van landbouw en visserij en die van milieubeheer. Het mi nisterie van landbouw en visserij heeft de tuinders gisteren laten we ten dat het beter is de huidige schonere regen op te vangen en te mengen met het opgevangen verontreinigde regenwater en dit mengsel bij beetjes te lozen. Als de bassins met het verontreinigde wa ter in één keer zouden worden ge loosd zouden de gevolgen voor het omliggende milieu schadelijk kun nen zijn. De radioactiviteit van de meren en rivieren is het afgelopen etmaal opnieuw licht gestegen. Dit blijkt uit metingen van de dienst binnen wateren van Rijkswaterstaat in Lelystad. De geringe verhoging is volgens de dienst een gevolg van de regenval in de afgelopen nacht. Bovendien stroomt er radioactivi teit van het land op het oppervlak tewater. Ook wordt er straling aan- gevoerd vanuit het buitenland via Kan de melk de grQte rivieren Reizen De Consumentenbond wil dat reizen naar het Oostblok op dit mo ment worden afgelast. Daarbij wil de bond voorkomen dat de finan ciële gevolgen van annulering voor de volle honderd procent komen te rusten op de schouders van de rei zigers die al hebben geboekt voor een reis naar een Oostblok-land. (foto A bovendien bij aanvoer in de melk fabriek worden gecontroleerd op radioactiviteit. Braks handhaafde zijn advies voorlopig geen verse melk rechtstreeks bij de boer te ko pen. Het kabinet is niet bereid tot het geven van schadevergoeding aan de boeren die door de radioactieve straling schade hebben geleden. Ondanks herhaald aandringen uit de Tweede Kamer van zowel rege- rings- als oppositie-partijen bleef minister Braks (landbouw) weige ren toezeggingen op dit punt te DEN HAAG (GPD) - Er mag niet doen. hardop over worden gepraat, maar Inmiddels is besloten verse scha- de angst bij de regeringspartijen is pemelk buiten de consumptie te bijna tastbaar aanwezig, dat de houden. De bereiding van schape- ramp in Tsjernobil zal zorgen voor kaas wordt verboden. een verkiezingsnederlaag voor CDA en WD. Premier Lubbers De verwerking van spinazie door reageerde 'geschokt', toen hem de industrie ligt in Nederland ge- werd gevraagd of hij dacht dat het heel stil, alle geoogste spinazie electorale gevolgen zou hebben, wordt doorgedraaid. Enige dagen „Nu er mensen liggen te sterven in geleden is reeds met de verwer- de Sowjet-Unie, wil ik niet over de king van uit het buitenland aange- electorale gevolgen praten", zei hij. voerde spinazie gestopt. De Neder landse aanvoer van spinazie voor de verwerking in diepvries, pot of dOOf blik is nog niet op gang gekomen. Volgens het ministerie 1 is tot het vernietigen besloten omdat het om een pro- Toch stond het debat dat woens- dukt gaat met een groot blad dat dag in de Tweede Kamer over de Psychische druk grootste probleem voor overheid DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) be schouwt de psychische druk op de kwetsbare groepen in onze samenleving als het grootste probleem in de aanpak van de gevolgen van de kernramp in de Sowjet-Unie. Tijdens het debat over de ramp in de Tweede Kamer zei de bewindsman dat de meeste problemen redelijk onder con trole zijn. Belangrijkste vraag is echter hoe hoog de totale stra lingsbelasting van de Neder landse bevolking op de langere termijn zal zijn. De onzeker heid hierover legt een psycho logische druk juist op mensen die al kwetsbaar zijn. Dat blijkt uit de ongeveer 30.000 telefoon tjes die tot nu toe op de centrale alarmnummers zijn binnenge komen. Zwangere vrouwen, kinderen, maar ook boeren vor men groepen waarover grotere zorgen bestaan. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal aanstaande maandag de Franse re gering opnieuw vragen de ver dachten van de ontvoering in Frankrijk eind vorig jaar afge wezen. Het toen geldende uitleve ringsverdrag tussen Frankrijk en Nederland maakte het volgens de Heineken en Doderer, C. van Hout Franse rechters niet mogelijk de W. Holleeder, uit te leveren. De twee voor wederrechtelijke vrij- twee Amsterdammers vluchtten eind 1983, na de ontvoering, i Frankrijk en moeten volgens de Nederlandse justitie hier terecht heidsberoving en afpersing uit te leveren. Uitlevering voor die feiten is nu in principe wel mogelijk via uitleveringsverdrag dat wederrechtelijke vrij- door Nederland en Frankrijk in fe- heidsberoving en afpersing. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie desgevraagd bruari dit jaar werd geratificeerd. Zodra het Nederlandse uitleve ringsverzoek binnen is bij de Fran se regering zullen Van Hout en Holleeder worden gearresteerd en overgebracht naar de gevangenis Fleury Mérogis in het departement Essonne, aldus een woordvoerster van het Franse ministérie van justi tie. Sinds 20 februari dit jaar heb ben Van Hout en Holleeder huisar rest in het Ibis-hotel in Evry, ten zuiden van Parijs. Voorlopig ziet mr. Moszkowicz, RUINEN (ANP) - Een 50-jarige de raadsman van Van Hout en Hol- vrouw uit het Drentse Ruinen is de leeder, het tweetal nog niet in Ne- afgelopen nacht door haar 56-jarige derland. „In Frankrijk moet de he- echtgenoot met een jachtgeweer !e procedure - die de vorige keer meegedeeld Het eerste uitleveringsverzoek op basis van die delicten werd na een twee jaar durende procedure Man schiet vrouw en zichzelf dood doodgeschoten. Korte tijd later twee jaar in beslag heeft de man ook zichzelf van het leven beroofd. De 17-jarige dochter die getuige was van het drama raakte licht gewond door rondvlie gende hagelkorrels. Volgens de rijkspolitie bestonden er al langere tijd spanningen tussen beide ech telieden. - opnieuw gevolgd worden. Is de uiteindelij ke beslissing nadelig voor Van Hout en Holleeder, dan gaan we naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Dat de men senrechten van deze verdachten geschonden worden is duidelijk", aldus de raadsman. °^vc Henri Kruithof i spinazie veel regenwater kan opnemen. Bo- vendien is er voor consumptie al- he'eUn hetlekên ran"de~vërktezto- ee" flinke hoeveelheid spina- gen. Alleen al het feit dat het debat zie nodig waardoor een concentra- z0 vlak voor de verkiezingen moest ^®re.C?!.n worden gehouden, wees daarop. Nieuwe informatie kwam tijdens week. Het kabinet wordt over een kleine twee weken demissionair en demissionaire kabinetten plegen niet over zulke controversiële za ken te beslissen. Voor de inhoud was het debat dus niet nodig, voor de politiek des te meer. De oppositie was ér alles aan gelegen nog eens goed duide lijk maken dat zij tegen kernener gie is en de regeringspartijen wil- het kiezersvolk duidelijk ma- Om acht uur, terwijl het debat in de Tweede Kamer aan de gang was, zond het Journaal daarvan fragmenten uit. Bovendien citeer de de presentator uit de verkie- zingsrogramma's van CDA en WD en zei dat CDA en WD tegen het geven van schadevergoeding aan de boeren waren. Dat schoot de regeringspartijen in het verkeerde keelgat. De ver kiezingsprogramma's zouden ramp in Rusland werd gevoèrd, ge- ken dat ook zij niet zonder meer volledig zijn geciteerd en het was voor kerncentrales zijn. Zeker i de angst bij de mensen fors i gewakkerd, willen de regerings- den daarover zelfs een motie inge- dat bijvoorbeeld sla niet als dacht" wordt aangemerkt. Tuinders Overigens neemt alom de kritiek toe op de aanpak van de rijksover heid in deze zaak. Er worden wel verboden en dringende adviezen gegeven, maar het waarom wordt niet uitgelegd, zo stellen critici. Uit onderzoek van Rijkswater staat is inmiddels gebleken dat de regenwaterbassins in het Westland verhoogde gehalten radio-activiteit bevatten. Rijkswaterstaat advi seert de tuinders om de bekkens leeg te laten lopen en te wachten op nieuwe, schone regen. De tuin- ADVERTENTIE ZANKER Vriendelijk voor het debat niet naar buiten. En ook de beslissing om voorlopig af te zien van de bouw van nieuwe kern centrales was in feite al genomen door het uitstel van de debat over ren, bleek woensdag wel uit de vestigingsplaatsen eerder deze cidentje met het NOS-Journaal. partijen niet bekend staan als de pro-kernenergie-lobby. Dat komt zo kort voor de verkiezingen niet goed uit. Dat de verkiezings-zenuwen de regeringspartijen door de keel gie- diend. CDA-woordvoerder Lan- sink maakte daarover een zure op merking in de Kamer, maar dat vonden De Vries en Nijpels niet voldoende. Een uitvoerige schrifte lijke verklaring van beiden werd nog tijdens het debat rondgedeeld aan de verzamelde journalisten, tere was. DEN HAAG - Een meerderheid van de politieke partijen heeft nu meer begrip voor de positie van Israël dan vier jaar geleden. Is raël behoeft niet zonder meer al le bezette gebieden op te geven, de status van Jeruzalem is be spreekbaar en de PLO geldt niet meer als de enige vertegenwoor diger van de Palestijnen. Dat blijkt uit een enquête die het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft gehouden onder alle partijen die aan de verkiezingen voor de Protest tegen kernenergie op WD-avond DORDRECHT (ANP) - Onder de leuzen „Stem tegen kern energie, kies voor het milieu" en „Nooit meer Tjernobil, stop kernenergie!!" hebben zes de monstranten woensdagavond tijdens een spreekbeurt van VVD-voorzitter Kamminga in Dordrecht geprotesteerd tegen uitbreiding van het aantal kern centrales in Nederland. Ge kleed in witte pakken met gas maskers drongen de demon stranten aan op een herziening van het VVD-standpunt inzake kernenergie. Voorzitter Kamminga zei het uitstellen van de beslissing om nieuwe kerncentrales in ons land te bouwen een uiterst ver standig besluit te vinden. Tweede Kamer deelnemen, met uitzondering van de Centrumde mocraten. De enquête die door CIDI is ingesteld levert op een aantal punten informatie op die niet uit de partijprogramma's valt te halen. CDA, WD, D66 en SGP zijn in de richting van het Israëlische standpunt "opgeschoven". Daar entegen vinden PvdA, CPN en PSP dat niet alleen Nederlandse ambtenaren, maar ook regerings leden contacten moeten kunnen onderhouden met de PLO. CIDI heeft geen duidelijke ver klaring voor de gewijzigde op stelling van de partijen, maar vermoedt dat 'de verminderde invloed van Arabische oliedol lars, de regering van nationale eenheid vap Peres en de veran derde houding van de EG door het beleid van de Franse rege ring onder Mitterrand' deze ont wikkeling hebben beinvloed. De houding van de WD bena dert het meest hetgeen door hoofdstromingen in de Israëli sche politiek wordt gedacht. Het 'Palestijnse zelfbestuur' van vijf jaar geleden is ingeruild voor de zinsnede: 'Rekening moet wor den gouden met Palestijnse ver langens'. Gesproken wordt niet langer van 'erkenning van de PLO', maar over 'het aanvaarden van de PLO als mede-.onderhan-" delaar indien deze werkelijk af ziet van terreurdaden en haar doel Israël te vernietigen heeft opgegeven'. CIDI vindt dat D66 van aUe partijen de meest positieve ver andering heeft ondergaan. Die partij wil de PLO niet erkennen als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen en vindt dat de toekomst van bezette gebieden en Jeruzalem door onderhande lingen moet worden bepaald. HOORN/ENKHUIZEN (ANP) - De PvdA heeft Hemelvaartsdag gebruikt voor een bloemrijke dag in de verkiezingscampagne. De söciaal-democraten trokken gisteren met ladingen rode rozen voor het kiezersvolk door West- Friesland. De vrije dag werd te vens benut om de spieren wat los te maken voor de resterende twee weken campagne tot aan de grote dag van 21 mei. Het leiders-trio Den Uyl, Kok en partijvoorzitter Van den Berg en enkele (kandidaat)-kamerle- den sopte zich aan het begin van de dag een weg tussen de cara vans op een camping in Hoorn door. Recreanten stapten tevoor schijn om - gefotografeerd of ge filmd door familieleden - een bloemetje te plukken uit handen van Den Uyl en anderen. De PvdA-top waagde zich ver volgens in een botter om over een woelig IJsselmeer de over steek te maken naar het Zuiderzee-museum. Tussen de verzameling pittoreske arbei dershuisjes werd de gelegenheid te baat genomen het toeristenpu- bliek op te porren PvdA te stem men. Maar het verblijf diende ook als tussendoortje in de hecti sche verkiezingsstrijd. Verza meld rond een visstalletje trak teert een kamerlid zijn partij voorzitter op een harinkje. Het PvdA-uitje wordt beëin digd met een rozengroet in de straten van Enkhuizen, die zon der uitzondering enthousiast wordt onthaald. Als Den Uyl de plaatselijke bloemist een PvdA- symbool uit zijn vuist aanreikt zegt die: „Toch wel mazzel, hè ouwe, die kernramp, maar ik gun je het succes van harte". waarin het schandelijke gedrag van de NOS werd afgekeurd en rectificatie werd geeist. Een wat overspannen reactie op zo'n inci dentje, die alleen maar te verklaren is uit de angst voor verder verlies van zetels bij de komende verkie zingen. Bij de laatste opiniepeiling van Maurice de Hond staat de coalitie op nog maar 72 zetels. Een verlies dat ook door de kamerleden zelf voor een groot deel op de kern ramp geschoven wordt. De kiezers zijn nog niet vergeten dat het juist deze partijen zijn die hebben beslo ten tot de bouw van twee nieuwe kerncentrales, ondanks de zogehe ten 'brede maatschappelijke dis cussie', waarvan de uitkomst door het kabinet terzijde werd gescho ven. CDA en WD deden er woens dag alles aan om voor de camera's van de NOS aan de kiezers te laten zien dat ook zij bezorgd zijn over de kernramp en dat nog maar eens goed gekeken moet worden of er in Nederland wel nieuwe kerncentra les gebouwd moeten worden. De PvdA kon betrekkelijk rustig toe zien. Had zij niet altijd al gezegd dat kernenergie uit den boze was? Bij stukjes en beetjes laten de Sow- jet-autoriteiten de buitenwereld weten hoe zij de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobil aanpakken. Ondanks hun strakke regie van de nieuwsvoorzie ning, hebben zij niet de overtuiging van westerse deskundigen kunnen wegnemen dat hier wel degelijk spra ke is van een ramp met verstrekken de gevolgen. Elke nieuwe medede ling van deze autoriteiten, hoe futiel ook, lijkt erop gericht te zijn het onge luk als minder ernstig en rampzalig voor te stellen dan perfide politici in het Westen, en hun handlangers in de media, willen doen geloven. Maar voor de Zweden is het een psycholo gische schok als zij in het voorjaar niet hun meren en rivieren kunnen opzoeken. Dat wordt ineens afgera den. Zoals het voor de Nederlanders echt schrikken is als de koebeesten in de maand mei niet het land op mo gen, en als spinazie een gevaarlijke groente blijkt te zijn. Dergelijke waarschuwingen leiden tot een sfeer waarin angst en hysterie gaan overheersen. Het is daarom van het grootste belang dat de verant woordelijke deskundigen, de minis ters voorop, in alle ernst en zo pre cies mogelijk vertellen waar het op staat. Minister Winsemius (milieu) heeft dit tot nu toe beter begrepen dan vice-premier Van Aardenne. die met de van hem bekende botheid op de onheilstijding reageerde. In dezelf de lijn ligt het optreden van het PvdA- Kamerlid dr.K. Zijlstra die inspeelt op gevoelens van angst en onzekerheid. Kernstraling kun je niet ruiken, niet zien, niet voelen en niet horen. De mensen zijn aldus volkomen afhan kelijk van het nieuws zoals dat door deskundigen wordt vergaard en ver spreid. De langdurige en felle debat ten over de voor-en nadelen van kernenergie kunnen ertoe leiden, dat juist de voorstanders nu mogen reke nen op een peilloze achterdocht, ter wijl de tegenstanders hun eigen gelijk halen, ook als dat niet wordt ge schraagd door enige kennis van za ken. Deze wijze van reageren is te ver wachten, maar is niet bevorderlijk voor een discussie waarin het aan komt op argumenten die gebaseerd moeten zijn op feiten en niet op voor oordelen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer geven het debat over de kernenergie nu een extra impuls, maar daarmee hoeft de kwaliteit van de argumenten nog niet toe te ne men. Het is een goede zaak dat de beide regeringspartijen CDA en VVD elk besluit ten aanzien van de bouw van kerncentrales willen opschorten. In de verkiezingsprogramma's van deze partijen staan weliswaar andere ali nea's, maar na het debat in de Twee de Kamer van afgelopen woensdag kan geen twijfel meer worden ge zaaid over de stellingname van deze partijen. De angst voor de uitspraak van de kiezers zal hierbij zeker een rol hebben gespeeld. Maar sinds wanneer is het een schande om je iets aan te trekken van de kiezers? Eerst zal de ramp in Tsjernobil gron dig bestudeerd moeten worden en zullen er conclusies uit die studies moeten worden getrokken, voordat te denken valt aan de bouw van nieuwe kerncentrales in Nederland. Op dat standpunt hebben CDA en VVD zich nu bij herhaling en ook duidelijk vast gelegd. Het laatste Kamerdebat heeft ver der een opening geboden om op nieuw te kijken naar de werkelijke kosten van kernenergie. Het op schroeven van de veiligheidseisen bijvoorbeeld zal zeker duurder uitpak ken. Pas na afronding van al die stu dies. compleet met prijskaartjes, is de tijd gekomen om een verantwoorde beslissing te kunnen nemen. ROTTERDAM (ANP) - De familie van een vlak na de oorlog in Den Haag overleden Palestijn gaat eveneens een officieel verzoek in dienen tot opening van het graf op de gemeentelijke begraafplaats Crooswijk in Rotterdam, waarin volgens officiële opgave de stoffe lijke resten van dubbelspion Chris Lindenmans, alias King Kong lig gen. De woordvoerster van burge meester Peper bevestigde woens dag desgevraagd dat de dochter van de Palestijn Ahmad El Badiun dit vorige week vrijdag in een ge sprek met Peper heeft aangekon digd. De amateur-historicus drs. W.H. Tiemens, die over affaire-King Kong enkele jaren geleden een boek publiceerde, houdt het voor mogelijk dat de op 20 juli 1946 overleden Palestijn op Crooswijk begraven ligt in plaats van King Kong. De weduwe van El Badiun, die nog steeds in Den Haag woont, weigerde woensdag elk commen taar. De mogelijke lijkverwisseling is ook door de Rotterdamse politie betrokken bij haar onderzoek als voorbereiding op de grafopening. Zoals bekend heeft Peper al be sloten het graf te laten openen. Dat besluit nam hij naar aanleiding van het verzoek vorig jaar van de Haar lemse mevrouw B. Thöne-Sie- mens, die in de Tweede Wereldoor log lid was van een verzetsgroep die later door King Kong aan de Duitsers zou zijn verraden. Zij wil de waarheid over het lot van Chris Lindemans, nadat er twijfel is gere zen of die inderdaad door zelf moord om het leven is gekomen en op Crooswijk ligt begraven zoals de officiële versie luidt. De woordvoerster van Peper zei woensdag dat de opening van het graf op Crooswijk niet deze maand zal gebeuren, maar nog enige tijd op zich zal laten wachten. De broer van Chris Lindemans heeft verklaard er inmiddels van overtuigd te zijn dat zijn broer na de oorlog een tijd in San Francisco in de Verenigde Staten heeft ge leefd. Hij is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan de VS waar hij onderzoek heeft gedaan naar het lot van zijn broer. Hij zei over de zaak contact te hebben gehad met een agent van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, „een oude kennis van mij". Zijn conclusie is vooral geba seerd op mondelinge informatie, maar Lindemans hoopt „binnen enkele weken" met schriftelijke bewijzen te kunnen komen dat zijn broer na de oorlog met hulp van het Vaticaan (een veel gebruikte manier) uit Nederland is ontsnapt. BLIKSEMINSLAG (ANP) - Blik seminslag in een woning in Twee de Exloërmond heeft gisteren voor een grote ravage gezorgd in de be treffende woning zelf en in huizen in de buurt. Volgens de rijkspolitie is het dak van het huis waar de bliksem insloeg opgelicht, zijn rui ten en kozijnen versplinterd en hebben zich grote scheuren in de gevel gevormd. Elektriciteitsmeter en meterkast bleken opgeblazen, alle elektrische bedrading is ver nield. Door de inslag viel in de naaste omgeving de stroom uit. Ook bij omwoners gingen televi sietoestellen en video's „naar de bliksem". Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie is de schade bijzonder groot. ADVERTENTIE Hebben uw banden hun beste tijd gehad? Stuur uw auto dan naar Jan van den Broek voordat de politie het doet. In het "Fitness-centrum" van Jan van den Broek bent u ver zekerd van eerste-klas vakwerk voor een voordelige prijs. Niet alleen voor alle typen banden, haarfijn uitlijnen en balanceren. Maar ook voor 'n ■yryp^^Tpr^T'T'Tri nieuwe uitlaat, accu of schok- HET FITNESS-CENTRUM VOOR UW AUTO

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5