Tesselaar voorziet breuk in coalitie 'na anderhalf jaar' Binnenpret: 6225 toeschouwers HEDENAVOND MEUBELPLEIN- AVOND! Terugblik op zes weken onderhandelen VRIJDAG 9 MEI 1986 Doel - geld voor speelisolator AZL - ruim gehaald LEIDEN - Binnenpret heeft niets te maken met uitbundigheid, toch had 'Binnenpret', het spektakel dat gisteren in de Groenoordhallen werd gehouden iets uitbundigs. Noem het maar kermisachtige allu re. De organisatoren, een aantal Lions Clubs uit de regio, hoopten in totaal dertigduizend gulden bin nen te krijgen. Van dat geld wil men onder meer een zogenaamde speelisolator voor de kinderkliniek van het AZL kopen. Vanochtend vertelde een woordvoerder van de Lions Clubs dat dit doel zeker is gehaald. Vermoedelijk is er dank zij de opkomst van 6225 toeschou wers meer dan dertigduizend gul den bijeengebracht, maar het exac te bedrag staaat nog niet vast. Het succes is voor de organisatoren re den om een volgende Binnenpret, in 1988, te overwegen, met een nog nader te bepalen 'goed doel'. Beweging Kwart voor twaalf gisterochtend. Buiten staat een orgeldraaier, bin nen is Anita Meyer bezig met haar optreden. Voor het podium staat al tamelijk veel publiek. Aan het ein de van de middag zal het ongetwij feld nog drukker zijn. Dan treedt de grote lieveling van talloze jonge meisjes op. Precies, Gerard Joling. Wat direct opvalt bij binnen komst is dat er veel bewegende at tracties zijn. Zo is er een rodeo- hoek. Op dit moment zit er een jon getje op de namaakstier. Menigeen zit ongetwijfeld te wachten op zijn val, maar het jongetje toont zich een vaardig berijder. Er zijn ook tenten waarin je kunt springen. Ware springpaleizen zijn het. En dan is er nog een trampoline. De nadruk ligt sowieso op spor tieve activiteiten. Er wordt ge golfd, er zijn jongens in de weer met handbogen - dat ziet er trou wens gevaarlijk uit - je kunt darten, enfin iedereen kon aan zijn trek ken komen. Ook mannen die in een griis verleden wel eens tegen een balletje hebben getrapt en nu nog eens een keer willen proberen om hét leder door een gat te schie ten. Wat betreft de sport is het tafel tennissen het leukste. Voor een rijksdaalder mag je het opnemen tegen een topspeler/speelster. Leuk, zeker als die speelster Betti- ne Vriesekoop heet. Ze speelt niet voluit, dat zie je zo. Het maakt na tuurlijk allemaal weinig uit. Je hebt in geen geval een schijn van kans, al speelt ze met haar voeten en met haar ogen dicht. Veel bezoekers lopen te eten. Wat niet vreemd is: overal staan eettentjes. De keuze is gelukkig groot: hamburgers, Spaanse hap jes, vis, Franse specialiteiten. En zovoorts. De Franse hoek wordt overigens 'bewaakt' door een Franse politie agent. Echt gevaarlijk ziet hij er niet uit, zeker niet nu hij zich be zighoudt met een onschuldige be zigheid als het eten van een crois sant. Waarzegger Wie wil weten hoe het hem/h^ar zal vergaan in de toekomst moet zich vervoegen bij de waarzegger. Hij is al vaker in Leiden geweest met zijn maanvogeltjes. Veel men sen zullen hem dus al wel eens ge zien hebben. Maar dat geeft niet: Binnenpret anno 1986: een 'spring het ritueel dat hij opvoert blijft leuk. Op het tafeltje voor hem liggen talloze enveloppen. Op het mo ment dat iemand zijn toekomst wil weten, wordt één van de vogeltjes bevrijd. Het diertje begint vervol gens over de enveloppen te lopen. Zodra het een enveloppe aanwijst met z'n snaveltje pakt de waarzeg leis' in de Groenoordhallen. ger de enveloppe en houdt de in houd voor de snavel van de vogel. Die mag dan beslissen of het pa piertje wordt gepakt. Zo niet, dan begint het feest op nieuw. Net zolang totdat het vogel tje een keus heeft gemaakt. In het geval van de fotograaf duurt het behoorlijk lang totdat het vogeltje (foto Fred Rohde) een papiertje pakt. Hij gaat al aar dig bleek zien. Heeft hij eigenlijk wel een toekomst? "Voorzichtig op de weg", leest hij even later hardop voor. Alle maal flauwekul volgens hem, die waarzeggerij. Tien minuten later botst hij met zijn fiets tegen een an dere weggebruiker. Hij was ge waarschuwd. Dick Tesselaar beschouwt de college-onderhande lingen die hij namens de PvdA heeft gevoerd als een afgesloten boek. Bijna letterlijk. De aantekeningen die hij de afgelopen maand heeft gemaakt tijdens de gesprekken met VVD en Links Leiden, gaan binnen kort de kachel in. "Allemaal verleden tijd". En eigenlijk had hij niet zoveel zin om nog een keer op de onderhandelingen terug te komen in een interview. Het is dat bij het vorige week had toege zegd Maar als hij eenmaal aan het gesprek is begonnen, krijgt bij er duidelijk plezier in. Vrolijk vertelt hij hoe waardeloos hij D66 wel vindt. Welke vreugde Hans de la Mars 'aanloop-problemenhem wel niet schenken. Hoe aardig hij het vindt dat zowel VVD als Links Leiden onderhandelden in de hoop dat de ander zou afhaken. En hoe 'andere soorten PSP'ers te zijner tijd misschien olie op de golven moeten gooi en'. i kijkt terug op i LEIDEN - PvdA-wethouder Dick Tesselaar schat dat de coalitie tussen PvdA, VVD en Links Leiden (PSP, PPR en CPN) anderhalf jaar in stand blijft. Daarna zal Links Leiden eruit stappen, taxeert hij. "Ik denk dat Hans de la Mar op een gegeven moment zo veel ruzie krijgt met zijn achterban, dat het hem zal opbreken. Deelne men aan het bestuur van de stad is natuurlijk iets heel an ders dan als raadslid in de op positie te zitten". door Wim Wegman "Als college-partij zijn er bepaalde zaken die je moet doen die je als oppositie-partij niet hoeft te doen. De la Mar kan natuurlijk een afwij kend standpunt hebben in het col lege. Maar dat is toch" iets dat je niet al te vaak moet overkomen. Daarbij zit de achterban van Links Leiden veel minder dicht bij het vuur. Zij kan zich radicaler opstel len. De la Mar zal zich binnen het college misschien soms inschikke lijker tonen dan de PSP-leden wil len. denk ik. Ik zie dat als een reële bedreiging binnen die club". Tesselaar voegt er wel aan toe dat hij er alles aan zal doen om te voorkomen(dat Links Leiden door problemen met de leden moet af haken. "Hoe? Nou, door anders- soortige krachten in te schakelen. 'Andere soorten' PSP'ers die olie op de golven kunnen gooien", al dus Tesselaar. Een vingerwijzing naar Herman Amptmeijer. oud- PSP-raadslid en tegenwoordig ambtenaar op de directie economi sche zaken? Tesselaar: "Er zijn nog wel anderen". Rob van Lint zou volgens Tesse laar op dezelfde problemen met zijn achterban stuiten als hij even tueel de plaats inneemt van De la Mar. Over het feit dat De la Mar door het landelijk bestuur van de PSP op het matje is geroepen, maakt Tesselaar zich niet veel zor gen. "Ik denk niet dat het PSP-be- stuur Hans terugfluit. De hele afde ling schorsen? Dat zie ik niet één. twee, drie gebeuren. Zoveel afde lingen heeft de PSP nu ook niet Maar waarom werkte hij dan mee aan het tot stand brengen van deze coalitie, als hij vreest dat een van de partijen tussentijds af haakt? Tesselaar: "Ach. Links Lei den is weer eens wat nieuws. Met de VVD bewaren we wat goed is en Links Leiden zorgt voor een nieuw briesje". Truc Hans de la Mar heeft de uitnodi ging van de PvdA, om samen met VVD en Links Leiden over een col lege te praten, steeds beschouwd als een truc. Een manoeuvre die tot doel had Links Leiden op een han dige manier buitenspel te zetten. Tesselaar heeft dat tijdens de on derhandelingen steeds ontkend. Nu zegt hij echter: "Ik be schouwde dat voorstel zelf ook niet als al te serieus. Het is waar, De la. Mar heeft het, toen ik er privé met ADVERTENTIE Meubelplein Leiderdorp houdtvanavond een extra koopavond. MEUBELREN LEIDERDORP HET GROOTSTE AAEUBELPLEIN VAN NEDERLAND hem over sprak, steeds weggewim peld. Dat heb ik ook tegen de frac tie gezegd. Maar die vond dat het toch moest". Zag de PvdA-fractie het dan wel als een serieus aanbod? En hadden verschillende leden niet het idee dat hiermee öf Links Leiden öf de VVD buitenspel kon worden ge zet? "Het kan best zijn dat verschil lende mensen verschillende motie ven hadden", zegt Tesselaar. "Maar die motieven zijn niet uitgespro ken". Nadat zowel Links Leiden als VVD had toegestemd in de geza menlijke onderhandelingen, be schouwde Tesselaar het wél als een serieuze zaak. "Ik nam me voor dat dat college ook inderdaad voor el kaar zou komen. Dat ligt ik mijn karakter. Alle hobbels die er wa ren. moesten genomen worden". Dat zowel de VVD'als Links Lei den eigenlijk alleen maar onder handelde in de hoop dat de ander zoii afhaken, verdriet hem niet. In tegendeel zelfs. "Dat had ik ook zo ingeschat. Dat hoort een beetje bij het spel. Ik vind dat wel aardig, ja". Cruciaal Terugkijkend op de onderhande lingen! ontwaart Tesselaar twee cruciale momenten. Momenten waarop de PvdA de VVD ©f Links Leiden zonder enige moeite had kunnen 'lozen', als zij dat had ge wild. "Het eerste was toen Links Lei den vroeg de onderhandelingen opnieuw open te gooien, terwijl wij een onvoorwaardelijk ja verlang den. Ik aarzelde inderdaad om daarop in te gaan. En ik heb met een gezegd: over het programma wordt niet bieer onderhandeld. Wat de portefeuille-verdeling be treft hebben we de deur toch op een kier gezet. Ze wilden er tussen uitknijpen, maar die kans kregen ze niet meer". Het tweede grote probleem doemde op toen de VVD ernstige bezwaren maakte tegen de porte feuille-verdeling. Aanvankelijk zouden de liberalen één wethouder mogen leveren. Daar waren ze al lerminst tevreden over. "Ik denk dat het een vrij juiste inschatting is geweest dat. als wc toen niet met de zevende wethouder waren ge komen. de VVD had afgehaakt", zegt Tesselaar. Een andere mogelijkheid was om de burgemeester een zwaarde- re portefeuille te geven. Waarom is dat niet gedaan? Prisoner "Wal hadden wc hem dan moe ten geven? Links Leiden en wij wilden niet dat hij politiek gevoeli ge zaken zou krijgen. Goed. we hadden hem voorlichting en juridi sche zaken kunnen geven. Ik denk niet dat de VVD daarmee tevreden was geweest". PvdA-onderhandelaar Dick. Tesselaar: "Ik vind het grappig dat e noch blazen weet". Toch blijft de vraag over waarom de PvdA haar best heeft gedaan zo wel de VVD als Links Leiden in het college te houden. Met haar for se verkiezingswinst (van 13 naar 16 zetels) zat zij in een comfortabele positie. Er kon geen ander college worden gevormd dan een college met de PvdA. Tesselaar: "Dat is het 'prisoners- dilemma' van de PvdA. De alterna tieven hadden ongunstige kanten. Als we alleen met de VVD waren verder gegaan, hoe hadden we de verkiezingswinst dan moeten ver talen? Door extra portefeuilles op te eisen? Dat betekent alleen maar dët de PvdA-wethouders het nog drukker krijgen". "Een college met Links Leiden en D66 dan?", gaat hij verder. "Ook dat heeft vervelende kanten. Dal houdt in dat de PvdA met twee ge heel nieuwe partners moet samen werken. Die moeten worden inge werkt. Je zult de boel nog meer moeten dichtspijkeren dan vroeger al het geval was". •Een andere mogelijkheid was een PvdA CDA-college. "Maar", zegt Tesselaar. "de VVD heeft zich een betrouwbare college-partner getoond. Er moeten dan wel heel goede redenen zijn om haar in te wisselen tegen het CDA". Overi gens is de VVD volgens Tesselaar ook nuttig omdat deze partij bin dingen heeft met deregenng. Maar dat heeft het CDA toch ook? En als de (landelijke) PvdA na de verkiezingen in de regering komt. zal zij toch eerder samen werken met het CDA dan met de VVD? "Dat is waar", erkent Tesselaar. "Als dat gebeurt, hebben we mis gegokt. Maar verwacht jij dat de PvdA na de verkiezingen in de re gering komt? Ik zie het nog niet ge- Demonstratie luchtvaartclub in Stevenshof LEIDEN - Het was een mooi ge zicht: die modelvliegtuigen die zoe mend boven het Stevenshof park vlogen. Van twaalf uur 's middags tot zes uur 's avonds hield de Leid- sche Luchtvaartclub gisteren een show in het park. Reden: de club bestaat vijftig jaar. De demonstratie trok tamelijk veel mensen. En wat nog belangrij ker is: de meeste toeschouwers wa ren enthousiast. Er werden veel uit roepen van bewondering geslaakt, vooral als de bestuurder - petje op. regelapparatuur in de hand - zijn modelvliegtuig de gekste capriolen liet uithalen in het luchtruim. Een aantal van de hobbyisten maakte er helemaal een show van: die zorgden er bijvoorbeeld voor dat er op een bepaald moment een parachute uit hun vliegtuigje kwam, of ze hadden een lint aan het model gebonden. Werd er ge land, dan klapte het publiek dank baar, alsof ze in het vliegtuigje za- beuren". stélt de socialistische wethouder. Over het hier en daar gehoorde verwijt dat ,de PvdA haar verkie zingswinst niet voldoende heeft verzilverd, is Tesselaar kort: "Dat is onzin. Er zit nu een college dat we wilden hebben en we hebben de portefeuilles erbij die we wen sten (personeels- en doelgroepen beleid. red.). Dat vind ik genoeg". "De bewering dat. we de meer derheid, in het college uit handen hebben gegeven, is echte onzin. Ie dereen gaat er maar van uit dat Links Leiden soms met de VVD meestemt. Dal gebeurt niet. Ik kan me geen onderwerpen voorstellen waarbij de VVD en Links Leiden samen tegenover de PvdA zullen staan". Tesselaar vreest niet dat het col lege door de komst van De la Mar minder slagvaardig wordt. Hij is ook niet bang dat de PvdA voort durend als een 'postduif heen en weer moet vliegen om compromis sen te sluiten. "Waarom? PvdA en VVD hebben toch een gedegen meerderheid in de raad? Het is on ze eerste opzet om in het college over een onderwerp overeenstem ming te bereiken. Maar als dat niet lukt, kan Links Leiden wat dat on derwerp betreft rustig uit de boot vallen". Er is echter ook een linkse meer derheid in de raad: PvdA. Links Leiden en D66. Maakt de PvdA daarvan geen gebruik? "Ik heb de pest aan colleges die er eën derde partij móeten bijhalen om zaken in orde te maken. Dan hadden we D66 net zo goed meteen in het eollegé kunnen opnemen Plagen liet doet Tesselaar plezier dat wethouder is die i Hans de la Mar wethouder is ge worden,.^ "Ik vind het een goede keus van Links Leiden", zegt hij. Maar ook: "Ik kijk met een soort vreugde naar wat er gebeurt. Ik vind het grappig dat er weer eens een wethouder is die van toeten noch blazen weet. die alles moet vragen wat voor anderen vanzelf sprekend is. Al bedoel ik dat niet zo rottig als het klinkt. Maar het is leuk om hem te plagen. We vragen hem wat hij doet als hij als zevende loco-burgemeester het kraakpand Brill moet laten ontruimen". De la Mar vertelde in een van de regionale kranten dat hij waar schijnlijk niet aan de onderhande lingen was begonnen als hij van te voren had geweten dat dit college eruit kwam. Tesselaar maakt zich over die opmerking niet al te druk. "Ik denk dan: dat is dan jammer, lui. Je moet met je billen op de bla ren zitten", zegt hij vrolijk. Tesselaar is 'reuze benieuwd' wat er met de oppositie in de Leid- se raad gebeurt nu Links Leiden in het college is opgenomen. "Maar ik verwacht er niet veel van. Ik had altijd het idee dat het CDA aan het handje liep van Links Leiden. In de oppositie is het heel hard werken. Ik heb niet de indruk dat de clubs die er nu nog in zitten zo strijdlustig zijn". Over D66 in het algemeen heeft hij een zeer uitgesproken mening. "Een waardeloze club. Met dat par tijtje kan je alle kanten op. Andere partijen staan ergens voor, zij niet. Wat onder het mom van vernieu wing is begonnen, maakt nu - lan delijk - misschien alle mogelijke en onmogelijke combinaties moge lijk. Ik heb eens een mooie defini tie gehoord over D66'ers: het zijn CDA'ers zonder evangelie". Geen koopavond LEIDEN - In tegenstelling tot eer dere berichten is er vanavond geen algemene koopavond in Leiden. Woordvoerders van verschillende oodernemersverenigingen en het Leidse grootwinkelbedrijf hebben laten weten dat de koopavond die gisteren in verband met Hemel vaartsdag uitviel, niet vanavond wordt 'ingehaald', hoewel de ge meente Leiden daar wel toestem ming voor heeft gegeven. Ex-raadslid plakt illegaal LEIDEN Ex-CPN-raadslid Jan Brands, thans actief in de Vereni ging van Communisten Nederland, is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie aange houden omdat hij affiches voor een bijeenkomst van zijn vereniging aan het plakken op plaatsen waar dat niet mocht. Brands heeft op het bureau vrijwillig afstand gedaan de nog resterende affiches krijgt evenwel een proces verbaal wegens illegaal plakken. Kransen in het water gegooid LEIDEN - Baldadige jongeren hebben woensdag de kransen dié waren gelegd bij het oorlogsmonu ment voor vrouwen in de Agatha van Alkemadestraat (Stevenshof), in de nabijgelegen Veenwatering gegooid. De politie kon een van de jongens, een 18-jarige Leidenaar, aanhouden. LEIDEN - De scherpe handgranaat die vorige week in park Crones- teijn werd gevonden, is woensdag onschadelijk gemaakt door de Ex plosieven Opruimingdienst (EOD). De granaat is vermoedelijk afkom stig uit de Tweede Wereldoorlog. Vechtpartij in Agaatlaan LEIDEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag drie Leidenaren, twee van twintig en een van zestien jaar, aangehou den na een vechtpartij in de Agaat laan. De zestienjarige verzette zich zo heftig tegen zijn aanhouding dat een vuistslag van een der agenten nodig was om hem mee te krijgen. Bij de vechtpartij raakte een 24- jarige bewoner van de Agaatlaan gewond. Hij is met hoofdletsel overgebracht naar het AZL. De ru zie ontstond toen de man de drie jongens tot kalmte maande. Zij wa ren in de Agaatlaan aan het herrie schopper Over en weer werden klappen uitgedeeld. LEIDEN - Een bouwkeet op de hoek van de Gooimeerlaan met de Flevoweg is in de nacht van woens dag op donderdag rond half twee volledig uitgebrand. Vermoed wordt dat kortsluiting de oorzaak is geweest. De brandweer was. zijnde de buurman, snel ter plaat- ADVERTENTIE ten en blij waren weer op de grond te zijn. Voor de Leidsche Luchtvaartclub moet het trouwens ook een mooie dag zijn geweest. De vereniging de show prepareren een modelvliegtuig. (foto Fred Rohde) van de oudste mag dan i derland zijn, ze heeft nog steeds geen eigen oefenterrein. Zouden ze niet eens in de zoveel tijd in het Ste- venshofpark terechtkunnen? KATWIJK-AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 De toekomstvoorspeller met het maanvogeltje dat een enveloppe mag aanwijzen. (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3