Woningtekort pas na 1990 opgelost Ministers en kamerleden op verldezingstournee door regio 'Oegstgeest moet brand kernreactor als teken opvatten' Gemeente Wassenaar wil van watertoren af PAGINA 2 REGIO LEIOEN VRIJDAG 9 MEI 1986 Agenda Voorschoten schrapt in Starrenburg VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten kan niet voor 1990 het woningte kort wegwerken. Van de provincie mag ze in dat jaar slechts een woningvoorraad hebben van 8615 woningen, ruim 200 te weinig om de achterstand in te lopen. De gemeente hoopt in de perio de tot 2000 de zaak recht te breien en bovendien de be hoefte terug te brengen tot 355 (is nu 448). Het standpunt van de provincie heeft vooral gevolgen voor de toe komstige wijk Starrenburg, waar in 1988 zeven woonwagens kunnen komen en een jaar later de eerste 60 huizen worden opgeleverd. Voorschoten heeft de plannen voor Plantenmarkt De traditionele Zoeterwoudse perkplantenmarkt wordt morgen gehouden in 'Ons Huis', gelegen aan het Kosterspad. Tussen negen en twee uur staan er weer volop geraniums, tuin- en potplanten te koop. De netto opbrengst is be stemd voor het onderhoudsfonds van de Dorpskerk. Poppentheater In het Voorschotens poppen theater van 'Wellus-Nietus' aan de Marijkelaan 4 wordt morgen weer een voorstelling voor kinderen van 5 tot 12 jaar gehouden. Het gaat om 'De Tentkarromobicl'. Aanvang half drie. Graag van te voren reserveren via telefoon nummer 01717-8361. Poppresentatie Popcollectief Relax uit Oegst- geest organiseert morgen zijn tweede presentatiedag in gebouw Taberna aan de Julianalaan 1. Vanaf zeven uur morgenavond treden er drie Groninger bands op: 'The Beri Beri Band', 'Liquid Luxury' en 'Quaestor'. De Relax- bijdrage op deze avond bestaat uit de Noordwijkse 'Krikkers' en de Oegstgeester band 'New Brain'. de wijk tussen Vliet, de tuin van klooster Bijdorp, Veurseweg en Wilgenlaan flink aangepast. Ze spaart de groene zóne rond de Peppellaan met weiland, bloem bollenkwekerij en caravanstalling; Ook het weidegebied achter de even verderop gelegen monumen tale boerderij Mariahoeve van de familie Oosterveer blijft voorals nog groen. De eveneens monu mentale boerderij 'Oud Woelwijck' aan de Essenlaan heeft een be schermende ruimte gekregen. Is de laatste maatregel definitief, de gebieden rond Mariahoeve en Pep pellaan, samen zo'n 12 hectare groot, kunnen na het jaar 2000 als nog voor woningbouw worden ge bruikt. Na de bouw in Starrenburg van minimaal 500 woningen tot 1995 en minstens 376 woningen tot 2000, zouden rond de eeuwwisseling in totaal nog 376 huizen nodig zijn. Tenminste, wanneer Voorschoten alleen de eigen aanwas blijft op vangen en geen taakstelling krijgt uit de Leidse regio. Door het klei ner worden van de gezinsgrootte blijft de behoefte aan woningen groeien. Kleiner Tot 1990 wil Voorschoten 75 pro cent gesubsidieerde en 25 procent ongesubsidieerde woningen bou wen. Op de langere termijn houdt ze rekening met een toenemende vraag naar kleinere, goedkopere woningen, die wat woonlasten be treft, geschikt zijn voor de groeien de groep kleine huishoudens van jongeren en van bejaarden. Deze woningen zijn in de bestaande wo ningvoorraad onvoldoende aanwe zig en de capaciteit in de bestaande plannen schiet tekort om het ge wenste programma te halen, aldus B en W. De drie sectoren (ongesub sidieerd, gesubsidieerd en woning wet) kunnen in Starrenburg een gelijk deel krijgen, al hebben B en W liever wat minder premie-A-B-C (30 procent) en wat meer woning wetwoningen en gesubsidieerde (koopKvoningen. De nieuwe wijk wordt waar schijnlijk iets ruimer van opzet dan juridisch moet. Het heeft te maken met de manier van bouwrijpmaken (het zuidelijke deel is nog niet op gespoten) en de waterhuishou ding: naast de op boezemniveau gehandhaafde weteringen willen B en W kwelsloten aanleggen. Dat kost ruimte, maar kan het stan daardbeeld doorbreken en zorgen voor extra groenstroken of wandel gebieden. Duidelijk is dat de gesprekken met het klooster over de aanleg van een weg door voor- of achter tuin nog lang niet tot een oplossing hebben geleid. Er is slechts duide lijk dat een oplossing in de achter tuin meer kans maakt. Het is een korte en logische verbinding vanaf Bijdorp en centrum. De kosten zijn lager dan bij het tracé door de voor- of moestuin. Dat tracé is lan ger en zou een aparte langzaam verkeeryerbinding vereisen in de achtertuin. De andere ontsluiting is gepland voor de boerderij Mariahoeve. en kele honderden meters voorbij de Karei Doormanlaan. Definitieve plannen hoeven hier nog lang niet te worden gemaakt. Minister Brinkman: praten met Leiderdorpse be jaarden. (foto pr) D66-kamerlid Elida Wessel: donderdag dorp. Wassenaars comité zoekt geld WASSENAAR - Het comité 'Wassenaar steunt Boys Town' zoekt die met geld de kleine kindergemeenschappen van Joe Homan in India willen steunen. Er bestaat de mogelijkheid om bijvoorbeeld een kind voor 250 gulden per jaar te helpen. Ook dieren en planten kunnen worden geholpen. Ruim twintig jaar geleden is Homan als onderwijzer naar India gegaan. Daar kwam hij in aanraking met de ellendige situatie van veel kinderen. Homan vatte het plan op om kleine gemeenschappen te stichten onder de namen Boys Town en Girls Town, waarin de kinderen kunnen leven en wonen. De bedoeling is dat de bewoners theoretisch- en ambachtelijk onderwijs krijgen. Er wordt voor gezorgd dat de jongens en meisjes hun eigen cultuur kennen en beoefenen. De kinderen gaan daarom zoveel mogelijk naar de plaatselijke scholen. Daarnaast helpen ze in hun vrije tijd mee de 'town' draaiende te houden. Deze gemeenschappen zijn voor al gericht op agrarisch werk met gebruik van zo weinig mogelijk techni sche middelen. Hoewel Homan gesteund wordt door ontwikkelingsorganisaties en door vrienden is er volgens het comité nog veel behoeft aan steun. Voor inlichtingen kan men bellen naar P. Ruygrok-Homan, telefoon 11800. LEIDERDORP/WASSENAAR Een groot aantal landelijke, politie ke 'kopstukken' doet in deze ver kiezingstijd de Leidse regio aan. Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur bij voorbeeld. Hij komt komende dinsdag naar Leiderdorp. Brink man arriveert 's middags en is van plan tot in de late avond te blijven. Rond kwart over vier arriveert hij in bejaardentehuis Dillenburg aan de Cor Gordijnsingel, waar hij met bewoners zal praten. Om onge veer half zes wordt hij door burge meester Bruggeman ontvangen in het gemeentehuis. Daarna, rond kwart over zes, neemt hij een kijkje in het verpleeghuis en reactive ringscentrum Leythenrode aan de Hoogmadeseweg en ten slotte be zoekt hij om half acht de woon vorm voor gehandicapten aan de Hans Vonkstraat. In de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan praat hij tijdens een CDA-verkiezingsbijeenkomst, die 's avonds om half negen begint. Brinkman houdt een inleiding over de actuele politiek, het kabi netsbeleid en over de komende for matie. Ook zal hij dingen zeggen die voor de Leidse regio van be lang zijn. Onder meer over monu mentenzorg en het omroepwezen. Tijdens de CDA-bijeenkomst zullen er zittende en. aankomende Tweede Kamerleden en leden van Provinciale Staten uit de Kring Leiden aanwezig zijn, met wie men tijdens de pauze informeel kan pra ten. Deze kamerleden en Provinciale Staten-mensen zijn ook vanavond in de Leiderdorpse Menswording (Heelblaadjespad) aanwezig. Twee de Kamerlid mevrouw J.G. Kraaij- evelt-Wouters houdt die avond een inleiding over het onderwerp 'so ciale zekerheid'. Nog een kamerlid dat naar Lei derdorp komt: Elida Wessel-Tuin- stra (D66). Zij zal donderdag 15 mei in Leiderdorp een spreekbeurt houden over euthanasie. Mevrouw Wessel-Tuinstra is heel nauw bij de discussie over euthanasie in het parlement betrokken geweest. Zij heeft destijds een initiatief-wets ontwerp over dit onderwerp inge diend. Het is de bedoeling dat me vrouw Wessel-Tuinstra een inlei ding houdt, waarna ruime gelegen heid is tot discussie. Ook niet D66- leden zijn welkom. De avond be gint om 20.00 uur in het wijkcen trum Zijlkwartier aan de Van de Marckstraat 19 in Leiderdorp. De PvdA. PPR en PSP Leider dorp houden diezelfde avond, don derdag 15 mei dus, een gezamenlij ke verkiezingsbijeenkomst in de Hollandsche Tuyn (Hoofdstraat 24). Thema van de avond: 'Waarom klein links of waarom groot links'. Drie sprekers worden er verwacht. Hans van der Vlist (kandidaat-ka merlid PvdA, voorzitter van de sta tenfractie in Zuid-Holland), Ron Rote (ontwikkelingseconoom, ac tief in IKV en KKN) namens de PPR en Annelies Schutte, fractie assistente van de PSP. Het thema van de avond zal worden belicht aan de hand van onderwerpen als arbeidsduurverkorting, energiepo- litiek, vredes- en veiligheidsbeleid en privatisering. De VVD Wassenaar haalt volgen de week dinsdag minister Winse- mius (milieubeheer, volkshuisves ting, ruimtelijke ordening) naar de Schaapskooi aan de Katwijkseweg 24 in Wassenaar. Ook komt daar het Tweede Kamerlid Van Rey, VVD-fraktiewoordvoerder voor za ken betreffende het midden- en kleinbedrijf. Beiden zullen actuele politieke vraagstukken komen belichten en zijn bereid vragen uit het publiek te beantwoorden. De avond begint om 20.00 uur. Van Rey zal 's midd- dags vérgezeld door twee Zuidhol landse VVD-Statenleden in het centrum van Wassenaar een aantal middenstandsbedrijven bezoeken. WASSENAAR - B en W van Was senaar willen de niet meer in ge bruik zijnde watertoren aan de Ha- zelaan binnenkort verkopen aan de Ex-BB-man strijdt voor aanleg schuilkelders OEGSTGEEST - De Oegstgees- tenaar F.D. Laurens heeft een brandend probleem: waar in zijn woonplaats kan hij een schuil plaats vinden als de oorlog uit breekt? Om op deze dringende vraag antwoord te krijgen, stuur de hij begin september zijn eer ste open brief aan burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. Daarin vroeg Laurens zich af of de sirenes die aan het begin van de maand loeien nog wel zin hebben. Er kan immers toch geen bescherming in de vorm van schuilkelders aan burgers worden aangeboden. Wie het plaatselijke adverten tieblad nauwkeurig leest, heeft de briefwisseling die zich toen ontspon tussen Laurens en bur gemeester Scheenstra kunnen volgen. Volgens Scheenstra is de overheid verantwoordelijk voor het waarborgen van de vrijheid en de veiligheid van de burgers als het gaat om het afweren van vijandige dreigingen. Maar moet de burger zelf maar zorgen voor schuilgelegenheid "Ik heb geen geld om een schuilkelder in mijn achtertuin te bouwen, dat kost 27.000 gul den", aldus Laurens. Eind de cember stuurde Laurens weer een open brief. De burgemeester vond het welletjes en stopte de openbare schrijverij. Laurens heeft de moed opgegeven: "Het heeft weinig zin. Ik heb van alles geprobeerd om iets van de grond te krijgen maar het heeft tot geen enkel resultaat geleid". Laurens heeft bij de B.B. ge werkt tot hij in 1982 de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. "Uit hoofde van mijn beroep was ik betrokken bij de maatregelen die de gemeente Oegstgeest nam voor de bescherming van bur gers tegen het gevaar van een vij andige luchtaanval en/of fall-out. En die maatregelen vond ik be paald zorgwekkend te noemen' Kwetsbaar "Oegstgeest, Leiden, Leider dorp en Voorschoten vormen een agglomeratie, dus wij zijn een kwetsbaar gebied omdat er veel mensen wonen. Bovendien zijn er in en om Oegstgeest aan trekkelijke militaire doelen voor een vijandige aanval. Welke dat zijn mag ik niet zeggen. Je vraagt je af wat dat moet worden als het misloopt, want er is geen gele genheid tot schuilen". Laurens vervolgt: "Men heeft wel enige rekening gehouden met bescherming tegen radio-ac tiviteit door het bouwen van sou terrains met dikke muren in een aantal flatgebouwen in Oegst geest. Maar als er gemeentelijk geen beschermingsplan wordt gemaakt dan mist die speciale bouw zijn doel. Dat er in het Rus sische Tsjemobil een brand in een kernreactor is uitgebroken, is een waarschuwing. De ge meente moet dit als teken opvat ten". Ook meent Laurens dat met het opheffen van de B.B. het hele landelijke ABC-waarnemings- systeem (een waarschuwings dienst in geval van oorlog, waar van de sirenes onderdeel uitma ken) op losse schroeven zal ko men te staan. De burgemeester heeft de Oegstgeestenaar er in middels op opmerkzaam ge maakt dat de regering de brand weer als centraal punt in de hulp verlening ziet, zowel in vredes tijd als in buitengewone omstan digheden. Het meetnet blijft in stand en bij de regionale brandweer wor den op korte termijn meetploe- gen gevormd. Het sirenenet zal een essentieel onderdeel van de waarschuwing van de bevolking blijven vormen. Laurens rea geert: "De brandweer heeft zijn handen vol aan zijn vredestaak. Bovendien heeft de brandweer ook niet genoeg personeel door Oegstgeestenaar Laurens vooreen ran de.flatgebouwen, waarvan de souterrains wel wat bescherming bieden. 'Maar als er geen gemeentelijk beschermingsplan wordt gemaakt, mist die speciale bouw zijn doel', aldus de voormalige BB-man. bezuinigingen en zijn de mensen niet speciaal voor deze taak op geleid. Er is een gat gevallen op dit terrein. We kunnen nu ook niet aan onze verplichting in NA VO verband nakomen om radio grafische gegevens te verzame len". Gevoelig De Oegstgeestenaar denkt dat er niet naar hem geluisterd wordt omdat het politiek gezien geen interessant onderwerp is. "Deze zaak ligt heel gevoelig bij Men is bang dat met het creëeren van schuilplaatsen ook een kernoorlog gefabriceerd wordt. Maar dat is niet waar. Bij een kernoorlog op grote schaal kan er niet overleefd worden. Het gaat mij om de bescherming tegen een oorlog op beperkte schaal en tegen het gevaar van fall-out". Zijn laatste poging om aan dacht te krijgen, betrof een brief van begin maart aan de gemeen teraad van Oegstgeest. Dit naar aanleiding van een onlangs ge houden politiek forum in Oegst geest. Volgens de brief van Lau rens waren alle aanwezige frac tie-vertegenwoordigers van me ning dat de gemeente een taak heeft in de bescherming van de inwoners tegen oorlogsgeweld en de tijdige voorziening in maatregelen daartegen. Maar over het preciese inkleden van deze taak waren de meningen verdeeld. Laurens zette daarom voor het gemeentebestuur zijn gedachten nog eens in een aantal punten uiteen. Ondanks zijn sombere voorspelling dat het toch geen zin heeft, geeft Laurens het diep in zijn hart niet op. Haagse duinwaterleiding. Het is de bedoeling dat de toren daarna zal worden gesloopt. De ongeveer 60 jaar oude, ronde en uit baksteen opgetrokken watertoren staat bo venop een serie duinen aan het ein de van de (doodlopende) Hazelaan, een zijweg van de Jagerslaan-Zuid. Door zijn hoge ligging is het mar kante gebouw met de zeer smalle, koperkleurige spits al van heinde en verre zichtbaar, het beste vanaf de Jagerslaan, ter hoogte van de (tulpen-) bollenvelden en vanaf het fietspad door de duinen. Daarnaast vormt de toren een schitterend de corstuk voor de fraaie golfbaan van de Haagsche Golf- en Countryclub aan de Groot-Haesebroekseweg want het bouwsel grenst precies aan het meest noordelijk gelegen deel van de golfbaan. Het bestuur van deze (besloten) club is dan ook verre van gelukkig met de plannen van de gemeente en men overweegt zelfs een red dingsactie orri de watertoren te be houden. Ook de vereniging Vrien den van Wassenaar is hierbij al in geschakeld. B en W van Wassenaar willen echter het liefst zo snel mo gelijk van de watertoren af, die ooit diende om de druk van het leiding water constant te houden. En ze hebben in principe al een overeen komst met het Haagse waterlei dingbedrijf bereikt die alleen nog door de raad moet worden goedge keurd. Volgens de gemeente is het niet mogelijk om de toren, die niet op de monumentenlijst staat, een andere bestemming te geven. Vechtpartij in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een vechtpar tij is gisteravond vroeg ontstaan voor een café aan de Verlaatweg in Zoeterwoude. Tussen drie bewo ners uit Zoeterwoude en een Zoe- terwoudenaar was een menings verschil ontstaan. Hierbij vielen een paar klappen over en weer. Volgens een woordvoerder van de politie raakte niemand ernstig ge wond. 'leidsch -£u dagblad' GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur, teleloon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. s Zaterdags kunt u bellen van 16 30- 18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. VRIJDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 - Lou Land- ré en Bert André met 'De emigranten', 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats - F-act met 'Het Slachthuis', 20.30 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest 43 - Concert Meinard Kraak, Elena Vink en Eelko Molenaar, 20.15 uur. Lesbiese Vrouwen, Langegracht 65 - Lustrumfeest, tot 03 uur. Leiderdorp Menswording, Heelblaadjespad Spreekbeurt CDA-kamerlid mevr. Kraaijevelt, 20 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67 - Soos voor volwassenen, 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Fo rumdiscussie met politieke kopstuk ken, 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum, Lijtweg - Spreek beurt WD-kamerlid Erica Terpstra, 20.15 uur. ZATERDAG Leiden Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat Wandelconcert, 15-15.30 t -kDiin 1-13 uu Ijshal, Vondellaan - Rommelmarkt, 10- 16 uur. De Lakenhal, Oude Singel - Rondlei ding door expositie 'fotografie, een ma nier van kqken', 13 uur. Voorschoten Poppentheater, Pr. Marijkelaan 4 - Kin dervoorstelling 'De Tentkarromobiel', 14.30 uur. Zoeterwoude Ons Huis, Kosterspad - Perkplanten markt, 9-14 uur. Noord AA - Touwtrekkerstoernooi, hele dag. Warmond Café de Zon, Dorpsstraat 114 - Startpunt Landelijke Fietsdag, 9 uur. Gemeentehaven - Vertrekpunt K&O- excursie boottocht langs molens, opga ve tel. 141141,09 uur. Oegstgeest Endegeest - Endegeester-prestatieloop, startschot om 10.30 uur. Gebouw Taberna, Julianalaan 1 - Pre sentatiedag Popcollectief Relax, 19 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel - Kinderfilm Disney, alle leeftijden, 14.30 uur. Kanovereniging Rijnland, loods Does (bij Mauritssingel) Open dag, 11-16 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag oni 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter, B. Janssen: J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 218661, spreekuur Rosmo len 2. zo 8 uur tot 24 uur W. Vrijlandt, tel. 897577. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, De Lange: A. v. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266, spreekuur Hogewoerd 138. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg, Muijsenberg: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, Herengracht 116, tel. 125820, spreekuur Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: E. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou, J.G. en R.E. Zaaijer: Zaaijer, Betty v. Nifterikweg 5, tel. 316008, (Stevenshof) Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp za.J. van de Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur 12.30-13 uur; zo. M. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel. 413913, spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest zat 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Ma- relaan 36, tel. 174955 Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten zat. F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352, b.g.g. 070-455300; zon. A. Meiman. Leidseweg 128a, tel. 2493. Warmond huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar Landt, tel. 13056, spreekuur Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisartsen, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u eventueel wel ke huisarts de weekenddienst waar neemt. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot vr 16 mei door: Apotheek Doeza, Vijf Meiplein 3-5, tel. 315048 en apotheek Beker, Lytweg 4. tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktyk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- B.E. Verlinden, Soeverein 43, Leider dorp, tel. 413366. Voorschoten, Wassenaar: R. da Silva, van Duivenvoordelaan 36, Wassenaar, tel. 14767, spreekuur van 17.30-18 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2