Goed en kwaad raken elkaar in 'Police' Filmopnamen in café Zo ontstuimig als een tango BIOSCOPE Police"; regie: Maurice Pialat; hoofdrol len: Gérard Depardieu, Sophie Marceau en Richard Anconina; theater: Lido, Lei den. Puur inhoudelijk is 'Police', de laatste film van Maurice Pialat, in één of twee zinnen samen te vat ten. Zou op grond daarvan dus als oninteressant terzijde kunnen wor den geschoven. Omdat 'Police' zeer beslist wel een interessante film is, moet de kracht ervan elders worden gezocht. Wie één van Pia- lats laatste produkties zag, weet 'LouLou', 'A dus 'Police' moeten het niet heb ben van een overzichtelijk verhaal tje, dat moet min of meer worden ingevuld door de toeschouwer zelf. De fantasie wordt geprikkeld met hoofdrolspelers die zich heel ex treem (haat en liefde liggen dan dicht bij elkaar) tot elkaar verhou den. 'A nos amours' was een te be perkte biografie van een puber en haar problemen. Daar was de fan tasie snel op uitgekeken. 'Police' is daarmee vergeleken een bron van inspiratie. Op de van hem bekende wijze (documentaire achtig met de camera bovenop de hoofdrolspelers) worden enkele belangrijke zaken uit het leven van politie-inspecteur Mangin gegre pen. Die rol wordt gespeeld door Gé rard Depardieu - destijds ook te zien in 'LouLou' - en het is één van zijn sterkste vertolkingen gewor den. Hij heeft van Mangin een pro totype van een politieman gemaakt zonder dat het een cliché wordt. Niet echt een kwade vent, maar door een haperend privé-leven en de machteloosheid van het werk, nogal eens gedreven door hardhan dig optreden. Hij is een beetje de Parijse versie van Popeye Doyle, de Oscarwinnende politierol van Gene Hackman in 'French Connec tion'. Mangin kan zijn vingers niet ach ter een drugshandel van een paar Arabieren krijgen en raakt erbij be trokken als hij verliefd wordt op de minnares van één van de hande laars. Ze heeft geld en heroïne ge stolen en de verliefde Mangin treedt op als koerier om het spul bij de rechtmatige eigenaars te brengen en zo zijn vriendin te red den. Bij Pialat raken de extremen elkaar. Goed en kwaad dus ook. Noria, de vrouw die als een Lore lei mannenharten op hol doet slaan, lijkt qua karakter op Suzan ne, de hoofdpersoon uit 'A nos amours'. Ze liegt, manipuleert en zorgt ervoor altijd aan de sterkste kant te staan. Beider drijfveer is egoïsme. Wat Pialats werk zo aan trekkelijk maakt, is dat het vrij is van moralisme. Goed en kwaad zijn zo verwant - de politieman die voor hetzelfde geld crimineel had Depardieu en Pascale Rocard als Mangin en de aanstaande commis saris Marie Vedret. (foto pri kunnen zijn - dat het in feite bruikbare begrippen zijn. LEIDEN - "Anders korrièn jullie toch straks even langs? Kunnen we misschien wel gaan zwem men". Acteur Huub Stapel - on herkenbaar met geblondeerd haar en mouwloos shirt - lacht voor de zoveelste maal een ordinair lachje. Maar regisseur Dick Maas is nog niet helemaal tevreden en de han deling moet zich nogmaals voltrek ken. Het Leidse café De Spons is vrij onverwacht de lokatie van 'Flod der', de nieuwe film van Dick Maas. De makers stuitten eigenlijk bij toeval op het café aan de Korte Mare. Een dergelijk etablissement bleek in Amsterdam onvindbaar en daarom werd gisteren op de tweede draaidag uitgeweken naar Leiden. De ramen van De Spons zijn daartoe volledig geblindeerd. Bin nen blaast een rookmachine voort durend stoom af en hangt een kunstmatig sfeertje die wellicht ty perend is voor de film. Dick Maas heeft vrij lang over een vervolg op zijn succesvolle film 'De Lift' ge daan. Met 'Flodder' heeft hij geko zen voor een komedie. Het gaat over de a-sociale familie met die achternaam. Huub Stapel speelt de vader, Re- né van 't Hof is de criminele zoon en Tatjana Simic de welgevormde maar ook niet brandschone doch ter. Bij wijze van experiment wordt het gezin Flodder door de sociale dienst in een keurige bui tenwijk geparkeerd. "Het huis is wel aardig, maar het staat wel in een kakbuurt", zoals Stapel als va der Flodder het uitdrukte in de gis teren opgenomen scene. De Spons is overigens de enige lokatie in Leiden die voor 'Flodder' wordt gebruikt. De meeste scenes worden opgenomen in de studio van de First Floor Productions waar ook 'Abel' werd gemaakt. Het is de bedoeling dat 'Flodder' rond Kerstmis in première gaat. 'Tangos - El exilio de Gardel'; regie: Fernando Solanas; hoofdrollen: Marie Laforet, Gabriela Toscano en Philippe Léotard; theater: Kijkhuis, Leiden De Parijse brug, waarop wordt ge danst onder de klanken van een tango, keert tweemaal terug in 'Tangos - El exilio de Gardel'. Het is dan ook een mooi symbool. De tango bindt de Argentijnse ballin gen met hun door generaals gere geerd land. Regisseur Fernando Solanas houdt dan ook een hart stochtelijk pleidooi voor de Argen tijnse volksmuziek, waarin tevens de tragiek van het land weerklinkt. Een politieke film kortom, waar de emotie krachtig doorheen blaast. 'Tangos' is in vier hoofdstukken verdeeld die elke keer worden geïntroduceerd door zang en dans. Tezamen vertellen ze het verhaal van een groep artiesten die in bal lingschap leeft. Ze willen in de vorm van een tangedie (combinatie van tango, komedie en tragedie) over het leed van hun land vertel len. Het werk wil niet erg vlotten. Het slot laat op zich wachten en dat is zonder twijfel symbolisch voor de onzekere toekomst van Argenti- Waarover zoals bekend de laatste tijd al meer films zijn gemaakt met de Oscar-winnende 'La Historia Official' als bekendste. Zo toegan kelijk als die film was, zo complex is 'Tangos'. Het lijkt wel of Solanas zijn film maakte op het hoekige, onstuimige ritme van de tango (As- tor Piazzolla componeerde de mu ziek). Er zitten opvallende ver vreemdingseffecten in en San Mar tin, onafhankelijkheidsstrijder uit de vorig eeuw. en Carlos Gardel. gevierd tango-zanger, duiken in 'le vende lijve' op. FILMS OP VIDEO Men danst de tango. Scene uit 'Tangos'. ping i dramatische effecten zit- niet worden ontzegd en stuit het 'Tangos' is zodoende een film die ten ook beslist een paar knappe sentimenteel patriottisme ook zo apart is dat hij daarmee al aan- vondsten. Maar daarnaast kan de enigszins tegen de borst, dacht verdient en in de opeenho- film een zekere langdradigheid B.J. In 1973 maakte Edouard Molina- ro T'Emmerdeur', gebaseerd op een scenario van Francis Veber. Jacques Brei en Lino Ventura spelen er mooie rollen in. Ventu ra als Mafia-huurmoordenaar en Brei als wanhopige verlaten echtgenoot die zelfmoord wil plegen, maar voortdurend faalt. 'l'Emmerdeur' had succes en Bil ly Wilder leende het verhaal om de film in Amerika dunnetjes over te doen. Dat was in 1981 en hij had Walther Matthau en Jack Lemmon voor de hoofdrollen. In 'Buddy Buddy' maken de twee klasse-acteurs van hun rollen een feestje voor het oog. Door de niet erg fantasierijke regie van Wilder is 'Buddy Buddy' naar mijn gevoel iets minder geslaagd dan zijn Franse voorganger, maar de acteurs maken veel goed. Distributeur is Esselte CIC. Ongeveer hetzelfde is er aan de hand met 'Cannery Row' van David S. Ward, gemaakt op basis van Steinbecks boek. De hoofd rollen worden gespeeld door Nick Nolte, een bioloog die veel te vergeten heeft, en Debra Win ger, een levenslustig hoertje. Ze doen hun werk knap en dat geldt ook voor de bijrolspelers. Jam mer is echter dat David Ward van de regie een beetje een potje heeft gemaakt. Het basisverhaal voor de film wordt verteld door John Huston. Als hij ook de regie had gevoerd dan zou het eindre sultaat zonder twijfel beter zijn geweest. Ook bij Esselte. Dezelfde distributeur brengt 'Little darlings' van Ronald F. Maxwell uit, één van de vele films over het bij uitstek Ameri kaanse verschijnsel van het vakantiekamp waarin zoon of dochter in de zomer weken wordt gedropt als pa en ma op vakantie willen. De film wijkt nauwelijks af van al de andere over dit onderwerp. Veel pube raal vermaak, veel geklets over 'het' willen en veel gegluur van meisjes naar jongens vice versa. De kinderen in 'Little darlings' zijn tot een jaar of vijftien oud, die in 'Private resort' van 15 tot rond twintig. Veel zon, veel strand, veel zwembad.veel mooie meiden in bikini's en een paar hitsige jongens met de tong uit de mond. Willen is punt een, dur ven en dóen is iets anders. De •film is van George Bowers en werd uitgebracht door RCA. Acteur John Savage viel op in 'The deer hunter', maar echt 'doorgebroken is hij nooit. In 'The amateur' zit je met plezier te kijken naar de manier waarop hij het opneemt tegen CIA, terro risten en alles wat verder vies en voos is. Charles Jarrott filmde deze knappe thriller waarin ook Christopher Plummer en Marthe Keiler te zien zijn. Van CBS Fox video. Met de carrière van Farah Faw- cett, ooit een Charlie's Angel, is het goed fout gegaan. In 'The burning bed' durfde Farah er als vrouw die door haar man met re gelmaat wordt afgetuigd en zich vervolgens wreekt, er ook lelijk uit te zien, maar het was niet vol doende om als actrice te overtui gen. Robert Greenwald regis seerde het verhaal dat een som ber beeld geeft van de emancipa tie op het Amerikaanse platte land. Ook bij CBS Fox. Voor Peter Weir doorbrak met films als 'Witness' en 'The Year of living dangerously' probeerde hij in zijn geboorteland Australië aan het werk te blijven door ta melijk goedkope films te maken. 'The Plumber' is er een voor beeld van. Het is een soort verfilmd toneel, maar je ziet er aan af dat er een goede regisseur aan het werk is. Een vrouw krijgt bezoek van een loodgieter voor een klein karweitje. Langzaam maar zeker verandert haar huis in een ruïne. Een goedgemaakte zwarte komedie dat 'The Plum ber' dat werd uitgebracht door RCV 2001 PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Police' - Lido, Leiden. BLIJVERS 'Witness' - uitstekende thriller met Harrison Ford in de hoofdrol, Lido. Leiden Teenwolf - vrolijke horror met Mi chael J. Fox. Euro, Alphen. 'American Ninja' - actiefilm, Trianon. Leiden 'Absolute Beginners' - nu al befaam de maar niet volledig overtuigende muziekfilm. Luxor, Leiden. 'Jewel of the Nile' - het niet in alle opzichten geslaagde vervolg op 'Ro mancing the stone'. Lido. Leiden. 'Weird Science' - twee jongetjes tove ren oogverblindend mooie vrouw te voorschijn, City, Katwyk 'St. Elmo's Fire' - groep ex-studenten blijven vrienden, City, Katwijk 'Abel' - enige film van Alex van War merdam over jongen die huis niet uit wil. Lido, Leiden en Euro, Alphen. 'Mama is boos' - vervolg op 'Schades', minder venijnig, Euro. Alphen, City en Katwijk. 'Rocky 4' - Rocky Balboa strijdt te gen Rus en ontpopt zich als vredesen gel, City, Katwijk. 'Out of Africa' - Meryl Streep en Ro bert Redford hebben relatie in Afri kaans plaatjesboek, Lido, Leiden en Euro, Alphen. SEXFILMS Trashy Lady' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Het vrolijke sexpension' - Rex. Lei den. Twinety Brown de heetste smeris in de stad' - Euro, Alphen. Teenwolf - Euro. Alphen. 'Abel' - Euro. Alphen. 'Meisjes in extase' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Mama is boos' - Asta (463500). al. 'Out of Africa' - Asta. al. The jewel of the Nile' - Asta. al. 'Volunteers' - Babylon (471656), al. 'Out of Africa' - Babylon, al. '3 Mannen en een wieg' - Babyion, al. 'Rocky IV' - Cineac (630637). 12 jr. 'The Delta force' - Cineac. 16 jr. 'Don't kill us we kill you' - Cineac, 12 jr. 'The jewel of the Nile' - Euro (667066), Abel' - Metropole. al 'Un Amour de Swann' - Metropole. al The Berlin affair' - Metropole 16 jr Absolute beginners' - Metropole, al. 'Remo' - Odeon (462400), 12 jr 'Iron Eagle' - Odeon. al Commando Leopard' - Odeon. 16.jr THe Delta force' - Odeon. 16 jr 'De sex-Muskiet' - Le Paris (656402). 18 jr. Ladies in lace' - Le Paris, 18 jr Cattails' - Le Pans. 18 jr. AMSTERDAM '3 Mannen en een wieg' Alfa (278806). al 'Wetherby' - Alfa, 16 jr 'Kiss of the spiderwoman' Alfa. 12 jr 'Witness' - Alfa, 12 jr. 'Abel' - Alhambra (233192). al. 'Fire and ice' - Alhambra. 12 jr 'Mama is boos' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al The jewel of the Nile' - Cinerama, al. 'Out of Africa' - Calypso (266227/ 234876), al. 'Macaroni' - Calypso. 16 jr. 'Gretige grietjes' - Centraal (248933), 18 jr. 'De aanslag' - Cineac, (243639). al. 'Prizzi's honor' - Cinecenter, (236615) 12 jr. 'My beautiful Laundrette' - Cinecen ter, 16 jr. 'A chorus line' - Cinecenter, al. 'Police' - Cinecenter, 16. jr. 'Out of Africa* - Cinema (151243). al. The jewel of the Nile* - Cinema, al. Rocky IV' - City (234579), 12 jr. 'Pyramid of fear' - City, 12 jr Don't kill us we kill you' City. 12 jr. 'The Delta force' - City, 16 jr. 'Iron Eagle' - City, 16 jr. Topgeheim (S)pionnen' - City. al. Remo' - City. 12 jr 'Les baliseurs du desert - Kriterion. 1231708), 12 jr The Lightship". - Kriterion. 16 jr. Death in Venice'. Studio K (231708), 16 jr. 'Public affairs' - Parisien (248933), 18 jr. The Delta force' - Rembrandtplein- theater (223542), 16 jr. 'Remo' - Rembrandtpleintheater, 12 jr. Kaos - The Movies (245790). 16 jr Tangos' - The Movies, 16 jr. Almost You' - The Movies. 16 jr. 'Abel' - Tuschinski (262633). al 'Fire and ice' - Tuschinski. 12 jr. Commando Leopard' - Tuschinski. 16 jr. The Berlin Affair' - Tuschinski. 16 jr. 'Absolute beginners' - Tuschinski, al "The Coca-Cola kid' - Tuschinski. 16 jr 'Mishima' - De Uitkijk (237460). 16 jr. TELEVISIE Het zwaartepunt in het filmaan bod ligt aan het begin van de week. Zondagavond op Duits land 2 'Julia' van Fred Zinne- man. In de hoofdrol Jane Fonda als de schrijfster Lilian Hellman. Haar vriendin Julia (Vanessa Redgrave) gaat al vrij vroeg in het verzet tegen de dreiging van het fascisme en dat stelt Hellman voor een persoonlijk dilemma. Kan ze wel rustig in Amerika blijven, terwijl ergens anders de wereldbrand dreigt? 'Julia' wordt zondag op Duitsland 2 uit gezonden (22.25 uur). Morgenavond blaast de Neder landse tv flink in de bus. Als nachtfilm om 23.10 op Nederland 2 'Charlotte'. Een veelgeprezen maar nauwelijks bezochte film van Frans Weisz over het tra gisch lot van de schilderes Char lotte Salomon. Ook deze geschie denis speelt zich af onder de dreiging van het fascisme. Char lotte ontvlucht net op tijd Berlijn om zich in Zuid Frankrijk bij haar grootouders te vestigen. Haar achtergebleven moeder pleegt zelfmoord en Charlotte belandt in een diepe depressie waaruit ze door haar schilderen weet te ontsnappen. Charlotte Salomon stierf uiteindelijk in Auschwitz. De hoofdrol wordt gespeeld door Birgit Doll Op Nederland de lachfilm 'Blazing Saddles'. Mel Brooks voerde de regie en met Gene Wil der in de hoofdrol maakte hij er een satire op de western van. Ook hier komt Adolf Hitler om de hoek kijken (22.10 uur, Neder land 1). 'Taxidri ver', dé doorbraak v Robert de Niro. is woensdag nog eens op Duitsland 3 te zien. Hij is indrukwekkend als Travis de ta xichauffeur die zich geestelijk in de nesten werkt en daaraan ver volgens op gewelddadige wijze ontsnapt (22.30 uur). 'Eye of the Needie' is een aan te raden keus voor het eind van de week. Dat ook nu weer de Tweede Wereldoorlog eraan te pas komt, kan haast geen toeval zijn. Donald Sutherland speelt een Duitse spion die in Engeland bruikbare informatie verzamelt over de aanstaande invasie. Pas op het nippertje kan in dit psy chologisch drama voorkomen worden dat hij die informatie overseint (vrijdag, Nederland 2, 20.30 uur). FILMHUIZEN ln de driedelige cyclus rondom Marilyn Monroe vertoont K O dinsdagavond 'Gentlemen pre fer blondes', waarin Monroe 'Diamonds are a girls best friends' ten gehore brengt. (20.15 uur) LAk-Cinema vertoont twee films van Latijnsamerikaanse origine: 'The kiss of the spider- woman' van Hector Babenco, die ook 'Pixote' maakte, en 'La Historia Oficial' van Luis Puen- zo. In 'The kiss' zitten twee man nen in een cel opgesloten, de één homofiel, de ander revolutionair. Gaandeweg ontstaat er weder zijds begrip en sympathie: 'La Historia Oficial' schetst de gewe tenscrisis van Alicia, wier gea dopteerde dochtertje het kind van 'verdwenen' Argentijnse ou ders blijkt te zijn. Dinsdagavond, respectievelijk om acht en om tien uur. In Het Kijkhuis draait tot en met zondagavond 'Macaroni' van Ettore Scola, een komedie met Jack Lemmon en Marcello Mastroianni (20.00 en 22.15 uur); Maandag is hier 'The Hit' van Stephen Frears te zien met John Hurt en Terence Stamp, waarin een gangster de wraak afwacht van zijn maten. (20.00 en 22.15 uur). 'Who's afraid of Virginia Wooir met Richard Burton en Mia Farïow, te zien in 'The pur ple rose of Cairo' (fotoPRl Elisabeth Taylor wordt dinsdag avond gedraaid (20.00 en 22.15 uur) en *La grande BoufTe' waar in een viertal heren zich letterlijk te barsten eet als satire op de consumptiemaatschappij, volgt woensdagavond (19.30 en 22.15 uur). Macaroni', do t/m zo., 20 en 22.15 ln het Filmhuis LVC draait tot en met zondagavond 'Desperate ly seeking Susan' Woensdag avond is hier de Leidse premiere van de nieuwe Nederlandse film 'Sita in de Noordzee' van Alma Popeyus en Sita Kallising te zien, een komedie over de lotge vallen van een Surinaams meisje in Nederland. Donderdag 15 mei gaat hier 'The purple rose of Cai ro' van Woody Allen draaien (20.00 en 22.15 uur) VRIJDAG 9 MEI 1986 De acteurs, onder wï^ïuubTstapel (vierde van rechts) vïe^jël de zoveelste maal geïnstrueerd. shirt, worden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23