PORT De Bruin kogelt eigen record om 'Voor ons is dit een wereldprestatie' Cup siert partijfeest op Braziliaans elftal moet verplicht bidden om bijstand RBC kan geluk niet op na bereiken van bekerfinale Navratilova 'explosief VRIJDAG 9 MEI PAGINA 15 ÖIJL/Uat LtlUÜUn UMUÖL/MJ SAO PAULO (ANP) - Het Braziliaanse voetbalelftal beeft in de laatste oefenwedstrijd tegen Chili (2-2) zo'n allerbelabberdste indruk gemaakt, dat zelfs de leiding eraan twijfelt of het team in deze vorm wel wereldkampioen kan wordenOp eigen kracht zal het zeker niet gaan, vandaar dat aan de vooravond van het vertrek naar Mexico een verplicht bezoek is ingelast aan het nationale bedevaartsoord Aparecido do Norte, halverwege Sao Pauloën Rio de Janeiro. Daar ont Waarde de 43-jarige Nederlandse rector van het bede vaartsoord Rudolf Croon tot zijnverrassing de voetballers on der zijn gehoor. Ze woonden in de kathedraal de mis bij en be zochten vervolgens onder de kerk de zogenoemde 'Zaal van de Wonderen: „Het is belangrijk dat wij gezamenlijk bidden en de hulp inroepen van de beschermvrouwe van Brazilië, opdat wij in Mexico kampioen kunnen worden", verduidelijkte bonds coach Tele Sant ana. Pater Croon reageerde nogal ironisch op de komst van de voet bal-cracks. Hij meende dat zelfs 'een wonderde drievoudige wereldkampioen niet zal redden. „Als het zo eenvoudig lag, was de plaatselijke club hier (die uitkomt in de tweede divisie) al lang kampioen geworden". Hij herinnerde in dit verband aan de bdevaartstocht van de spelers van de club Tibaute, die twee jaar geleden 125 kilometer te voet aflegden en daarna vol geloofsijver, maar tegelijkertijd zo vermoeid, terugkeerden, dat zij sindsdien geen wedstrijd meer wonnen en degradeerden. Nieuwe start9 Cooman in Gouden Spike Michels houdt het op dezelfde groep ZEIST (ANP) - Rinus Michels heeft voor de wedstrijd van woens dag in Dortmund tegen West- Duitsland voorlopig dezelfde groep aangewezen als voor het duel, dat een week geleden tegen tegen Schotland werd gespeeld. Vier van de twintig spelers, bij wie ook Marco van Basten, gebles seerd geraakt in het bekerduel van woensdag tegen NEC, zullen zon dagavond geschrapt worden van de lijst van kandidaten. De voorlopig twintig spelers voor de wedstrijd, die het laatste oefenduel is, dat de Westduitsers afwerken voor hun vertrek naar Mexico, zyn: Menzo, Silooy, Boeve, Koeman, Rijkaard, Spelbos, De Wit, Van 't Schip, Vanenburg, Van Basten en Bosman (Ajax), Van Breukelen, Gullit en Valke (PSV), Hiele en Ta- hamata (Feyenoord), Wouters (FC Utrecht), Van Tiggelen (FC Gro ningen), Suvrijn (Fortuna Sittard) en Blind (Sparta). Leo Beenhakker selecteerde zes tien spelers voor Jong Oranje, dat tijdens de Pinksterdagen zal deel nemen aan het Eurotoernooi in Groningen. Beenhakker had enige moeite met de samenstelling van de selectie, omdat de competitie ere- en eerste divisie in die periode in de belangrijke slotfase verkeert. Het toernooi geldt voor Jong Oran je tevens als voorbereiding op de voorronde van de Europese titel- strijd, waarin Nederland is inge deeld met West-Duitsland, Luxem burg en Bulgarije. Opvallend is de selectie van Alphenaar Joop Lank- haar, die by FC Den Haag voetbalt. De selectie bestaat uit: Grim, Ry- nink (Ajax), Lankhaar (FC Den Haag), Van Eek, Latuheru (Excel sior), Barendse (Feyenoord), Mor- dang (Fortuna S), Coolen, Tular (Go Ahead Eagles), Willems (De Graafschap), Matthaei (Haarlem), De Jong (Roda JC), De Goeij (Spar ta), De Meijer (Telstar), Krommen dijk, Lok (Wageningen). Concentratie van Erik de Bruin tijdens het kogelstoten. Hoewel de Rotterdammer zijn aandacht wil verleggen naar het discuswerpen, stootte hij in de Leidse Hout een nieuw Nederlands record met 20 meter 86. (foto Loek Zuyderduin) Doelman Ducadam ster van EC I-finale SEVILLA (SID) - De zilveren Europa-cup, die Steaua woens dagavond in Sevilla als eerste Roemeense ploeg in de 3I-jari ge historie van het EC voetbal ten koste van Barcelona ver overde, heeft een wat ongewo ne bestemming gekregen. Va lentin Ceaucescu, de zoon van de Roemeense partij- en rege ringsleider, nam de trofee mee om hem zijn vader Nicolae als presentje te overhandigen tij dens het feest ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de partij. Nicolae jr. zat tijdens de wedstrijd in de ereloge naast de Spaanse koning Juan Carlos. Het kostte nogal wat tijd eer de Spanjaarden zich neerleg den bij het feit, dat de Roe meense doelman Helmut Duca dam vier Spaanse strafschop pen had tegengehouden en daarmee Spanje had beroofd van de meest begeerde Europe se voetbaltrofee. Het rende ment van drie Spaanse clubs in de Europa-cupfinales was trou wens laag: drie nederlagen in vier wedstrijden. Barcelona moest de Europa Cup 1 aan Steaua laten, Atletico Madrid kwam er in de Europa Cup 2 te gen Dinamo Kiev niet aan te pas en alleen Real Madrid had succes in de Europa Cup 3, al verloren de Madrilenen dan ook de uit-wedstrijd tegen 1 FC Köln. De Mundo Deportivo schreef over een „catastrofe" en om schreef Steaua als een „be scheiden, gelukkige kam pioen". „De Europa Cup vloog eenvoudig weg", aldus het dag blad Sport en concurrent Re cord oordeelde: „De histori sche nederlaag volgt op de gro te depressie", Barcelona was immers in de competitie een kansloze tweede achter Real Madrid en verloor eerder de Spaanse bekerfinale aan Zara- goza. Barcelona-trainer Terry Ve- nables voelde zich genoodzaakt de teleurgestelde Spaanse aan hang een hart onder de riem te steken. „Jullie hebben je werk gedaan; de ploeg helaas niet". De bedrukte stemming in Barcelona vormde een groot contrast met de feestvreugde, die in Boekarest heerste. Het partij-orgaan Scinteia gewaag de van een „uitzonderlijke overwinning van de Roemeen se sport" en constateerde dat Steaua nu schittert aan de Eu ropese voetbalhemel. Dat laat ste is overdrachtelijk bedoeld. Steaua betekent ster. De ster van de avond heette Helmut (Ducadam) en niet Bernd (Schuster). De Westduit ser verliet als een geslagen man het stadion Sanchez Pizjuan. In de 83ste minuut haalde Vena- bles de krachteloze crack uit het veld. Dat ontging met name de Westduitse pers allerminst. Van het ene moment op het an dere werd gezocht naar een an dere heldenfiguur. En zowaar Helmut Ducadam bleek Duits bloed in de aderen te hebben. LOS ANGELES (SID) - De Ameri kaanse tennisster Martina Navrati lova is wegens ongeoorloofd wa penbezit veroordeeld tot een boete van 2500 gulden. De nummer één van de wereldranglijst werd op 2 maart op het vliegveld van San Francisco aangehouden met een revolver in haar tas. Ze beschikte alleen over een Texaanse licentie en verklaarde het wapen per onge luk ingepakt te hebben. De lokale politie vond het niet nodig maatre gelen te nemen. De luchthavenau toriteiten deelden die mening ech ter niet. van de wedstrijd op het Roosen- daalse sportpark 'De Luiten' al voor enkele dreigende acties had den gezorgd, smeten wat bakste nen naar binnen om op die manier hun onvrede over de gang van za ken te benadrukken. Johan Mole naar, die beide RBC-treffers voor zijn rekening nam: „Als ze ons wil len intimideren zijn ze nu negentig minuten te laat. Die overwinning pakt niemand ons meer af, even min die finale tegen Ajax". Verder wilde Molenaar, die twee jaar gele den bij Feyenoord werd afgetest, niet gaan. „Je moet natuurlijk wel met twee benen op de grond blij ven staan. Wanneer Ajax lands kampioen was geworden, zouden wij volgend seizoen in de Europa Cup II hebben gestaan. En dat kan natuurlijk niet. Voor het Neder landse voetbal zou dat internatio naal niet te verkopen zijn ge weest". De Roosendalers, drie jaar gele den nog uitkomend in de hoofd klasse van het amateurvoetbal, kennen hun eigen beperkingen. Hans Verel: „Daarom ook noem ik het bereiken van de bekerfinale een wereldprestatie. Met tien con tractspelers en wat amateurs scha kelen we toch achtereenvolgens Telstar, Haarlem en Den Haag uit. Er zal best links en rechts wat hoongelach loskomen, maar voor lopig pakken ze ons die finale toch niet meer af. Bovendien: Eindho ven, DS, Telstar, Haarlem en Den Haag hebben allemaal de kans ge had RBC uit het bekertoernooi te knikkeren. Niemand heeft dat ech ter gekund. Mag ik dan toch wat trots zijn dat we het dit jaar zo ver hebben gebracht". In de competitie van de eerste di visie hebben de Roosendalers tot nu toe nog geen potten kunnen breken. RBC bivakkeert onderaan de ranglijst. Pas de laatste weken kon enige afstand worden geno men van de laatste plaats door Dolle vreugde bij RBC na het tweede en beslissende doelpunt van Johan Molenaar, die wordt besprongen door zijn ploeggenoten. (foto and achtereenvolgens SC 'Cambuur en op exact dezelfde manier behaald NAC te verslaan. als gistermiddag tegen FC Den De winst op NAC werd in feite Haag. Ook in Breda moesten de ROOSENDAAL (ANP) - De Roosendaalse politie heeft gistermiddag bij de voetbalwedstrijd RBC-FC Den Haag in Roosendaal vijf mensen aange houden: drie Roosendalers en twee Hagenaars. In tegenstelling tot bij eerdere ontmoetingen van de beide teams in Roosendaal bleven rond de wedstrijd grote vernielingen en vechtpartijen achterwege. Alleen zagen enkele FC Den Haag-supporters kans om tegen het eind een stuk hek van hun toeschouwersvak te vernielen en het veld op te gaan. Een Roosendaler werd in zijn kraag gevat omdat hij in dronken toe stand voor de wedstrijd met zijn auto op FC Den Haag-supporters inreed. Eveneens voor het duel werd de tweede Roosendaler aangehouden. Hij had een Haagse supporter met een aardappelmesje drie steken toege bracht toen hij werd aangevallen door zes Hagenaars die hij had gemaand ergens anders te gaan staan urineren dan in zijn portiek. De derde Roo sendaler is gearresteerd omdat hij een stuk hout naar FC Den Haag- supporters gooide. Op weg naar het station werden nog twee Hagenaars gearresteerd. Roosendalers eerst een 2-0-achter- stand wegwerken om uiteindelijk in de allerlaatste minuut met 4-3 te winnen. Tegen FC Den Haag scoorde Remco Boere al na vijftien minuten en leek RBC resoluut naar een forse nederlaag gespeeld te worden. Vijf minuten voor de rust scoorde Johan Molenaar met een schitterende halve omhaal de gelijkmaker, waardoor FC Der Haag onrustig werd, de grip op de wedstrijd verloor en uiteindelijk voor de eerste keer dit seizoen met een nederlaag werd geconfron teerd, toen Johan Molenaar een kwartier voor tijd FC Den Haag doelman Stam met een afstands schot verraste. „Weliswaar hebben we het in het verleden in Roosendaal altijd lastig gehad tegen RBC," aldus Rob Baan, „maar dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Als je zo dicht bü de finale bent, moet het onderste uit de kan. Maar dat was dit keer niet het geval. FC Den Haag heeft het al enkele weken bij zonder moeilyk. Er moest steeds weer meer worden gepresteerd. Tegen RBC is gebleken dat ook de spelers van FC Den Haag geen ma chines zijn. De vorm van de dag was er by enkelen niet en dat is ons fataal geworden". FC Den Haag derhalve niet in de bekerfinale. Dit ongetwyfeld met instemming van de Rotterdamse burgemeester Peper, die overwoog de eindstrijd in Rotterdam te ver bieden wanneer FC Den Haag zich zou plaatsen. Ook in Roosendaal waren uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om de Haagse supporters in toom te houden. Avanti speelt Europese finale in eigen hal VALKENSWAARD (ANP) - De vrouwenploeg van Avanti speelt de finale van het toernooi om de Europese tafeltennisbeker (Nancy Evans Cup) tegen het Tsjechische Vitkovice op 14 juni in eigen hal. Aanvankelijk had de Europese Tafeltennis Unie de organisatie in handen gegeven van Valkencourt in Valkenswaard. Overleg tussen Valkencourt en Avanti heeft er als nog toe geleid dat Avanti de eind strijd voor eigen publiek in Hazers- woude zal spelen. Steaua-fans vragen in Spanje asiel MADRID (GPD) - In totaal 16 Roemenen hebben tot gisteren middag politiek asiel gevraagd in Spanje na afloop van de Eu ropacupfinale tussen Barcelo na en Steaua Boekarest. De Roemenen maakten deel uit van de ongeveer 1000 suppor ters, die met chartervliegtuigen naar Sevilla waren gekomen om de finale by te wonen. On der de 16 Roemenen bevinden zich twee ingenieurs, een pro fessor, drie technici en enkele ambtenaren. Het aantal aanvragen om po litiek asiel zou volgens de Spaanse autoriteiten de ko mende dagen nog verder kun nen stijgen. Het laatste Roe meense chartervliegtuig ver trok gisterenmiddag om 4 uur naar Boekarest. Het merendeel van de Roemenen wil uiteinde- lijk onderdak vinden in West- Duitsland en de VS, waar een uitgebreide gemeenschap van uitgeweken Roemenen bestaat. LEIDEN - "Buitengewoon veelbelovend", zo karakteriseerde Hans Fiere het eerste baan- optreden van Nelli Cooman in 1986. De begeleider van de Europese indoorkampioene zag zijn echtgenote gistermiddag in Leiden naar een dubbele overwinning snellen tijdens de vijftiende editie van de atletiekwedstrijden om de Gouden Spike. Het door de AV Holland beschik- baar gestelde kleinood, plus een envelop met inhoud, kwam voor de derde keer in het bezit van de naar V&LTC overgestapte Erik de Bruin, die zijn Nederlandse re cord kogelstoten op 20 meter en 86 centimeter bracht en, gehinderd door de harde wind, de discus 65 meter en 64 centimeter van zich af wierp. Ondanks zyn royale recordver betering met 62 centimeter zal de Bruin dit seizoen minder aandacht gaan besteden aan het kogelstoten. "Ik wil me volledig concentreren op het discuswerpen, want ik ver wacht dat ik daarin verder kan ko men in internationaal opzicht. En omdat je niet twee nummers half kunt doen, wil ik het kogelstoten voorlopig laten voor wat het is", verklaarde de Rotterdammer die zyn prestaties van gistermiddag beschouwt als een bevestiging van de juiste trainingsaanpak. Hoopgevend Ook zyn stadgenote Nelli Coo man zag haar intensieve trainings- arbeid van de laatste maanden in de sfeervolle Leidse Hout worden beloond met hoopgevende resulta ten. De 100 meter, waarby de wind aanwakkerde tot 2.62 meter per se conde, legde Cooman af in 11.47 se conden om vervolgens indruk te maken op de verlengde sprint waarin zy de nationale kampioene Martha Derby ruim voor bleef. "En dat geeft vertrouwen voor de toe komst", glunderde de AVR-atlete die een tijd van 23.73 liet noteren. De houdster van het indoor we reldrecord op de 60 meter vertrekt zondag voor een trainingsstage van drie weken naar de Verenigde Sta ten. Haar verblyf in California zal Cooman afsluiten met deelname aan een uitermate stérk bezette wedstrijd in San José, de opening van het internationale Grand Prix» Dat is mijn doel en met verwezelij- ken daarvan ben ik hier in Leiden begonnen". Ook Han Kulker, de tweede Ne derlander die zich op het EK-in- door in de prijzen liep, begon gis termiddag zyn aanloop naar het EK. De bronzen medaillewinnaar van Madrid testte zichzelf op de 800 meter waarin de wind zyn eni ge tegenstander was en die hy af sloot in een acceptabele 1.48.76. De atleet van de Leidse Bataven was juist teruggekeerd van een trai ningsstage in de Portugese Algar- ve waar hy zyn trainingsmaat Rob Druppers met een voorhoofdshol- te-onsteking vroegtijdig naar Ne derland had zien terugkeren. Druppers, in Leiden één van de ruim 1200 belangstellenden, had tot ergernis van de Gouden Spike- organisatie net als vorig jaar op het laatste moment afgebeld. De Utrechtenaar heeft zyn heroptre den op de baan uitgesteld tot het eind van deze maand. Druppers twyfelt nog of hy Nelli Cooman op 31 mei gezelschap zal houden in San José of een dag eerder in actie komt bij internationale invitatie wedstrijden in het Spaanse Zara- gozza. JAAP VISSER Als voorbereiding op haar Ame rikaanse trip heeft Cooman de laat ste maanden het accent op de krachttraining gelegd. "Daardoor voel ik me nu beresterk. Zo sterk dat ik zelfs bang was dat ik me op een 100 meter met rugwind over de kop zou lopen. Dat is gelukkig niet gebeurd, maar de meeste voldoe ning heb ik van mijn race op de 200 meter". Vooral over haar tempoversnel ling in de laatste 50 meter was Coo man zeer tevreden. "Na het EK-in- door heb ik tot vervelens toe moe ten horen dat ik de 100 meter nog niet aan zou kunnen. Dit seizoen wil ik anders bewyzen. Daarom wil ik bij de kleinere wedstrijden bei de sprintnummers doen. Om me zelf te testen". Dat haar eerste 200 meter-test "boven verwachting" uitviel, bete kende een mentale opsteker voor de Rotterdamse atlete, die gister middag in Leiden een "nieuwe start" maakte. "Internationaal ge zien heb ik op de baan nog niets gepresteerd. Zo'n indoorrecord is natuurlijk wel aardig, maar de waarde daarvan zal ik op de baan moeten bewyzen. Dat wil ik dol graag doen op het EK in Stuttgart. Doelman Ducadam met de Europa Cup (foto anpj ROOSENDAAL (GPD) - RBC kon zyn geluk niet op, gistermiddag na de eliminatie van FC Den Haag voor de finale van het KNVB-be- kertoernooi. „Voor een club als RBC is dit een wereldprestatie", verzuchtte oefenmeester Hans Verel, terwijl hem in de Roosen daalse kleedkamer de glasscher ven rond de oren vlogen. Enkele van de ruim 3.000 Haagse supporters, die vlak voor het einde

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15