Ferrari-motor in topmodel van Lancia PTT staat nieuwe, betere burgerband toe E L E K T R O N I K A B&O-TV koppelt met computer, printer, audio en recorder Mini-borstel voor kleine roestplekjes Nieuwe benzine Shell beter en schoner Infraroodsensor voor ESA Nieuwe dieselolie van Tota Betaalbaar mengpaneel Voor extra speelruimte achterin BMW 325i Cabriolet deze zomer leverbaar Schoner en beter.Die eigenschap pen kent Shell toe aan de andere benzine, die nu onder de gele schelp kan worden getankt. Zowel aan de gelode super als het ongelo de normaal is een 'spark-aider' of 'vlamkernversterker' toegevoegd. Die zorgt voor een regelmatiger verbranding dan tot nu toe moge lijk was. De nieuwe benzine wordt For- Voor het bijwerken van kleine mula Shell genoemd. Het motorge- roestplekjes in de lak van uw au- drag zou er sterk door worden ver- to is dit mini-borsteltje een uit- beterd. Een verbetering, die vooral komst. Met dit borsteltje, dat voor merkbaar zou zijn bij de koude heel weinig geld te koop is, kunt u start, in de opwarmperiode, bij sta- precies het gewenste oppervlak tionair draaien en bij acceleratie. behandelen. (foto pr> Bovendien bevat deze benzine een reinigende toevoeging die ver vuiling van nieuwe motoren voor komt en in oudere motoren reeds ontstane verontreinigingen in vita le onderdelen als carburateur, ben- zine-injectiesystemen en de in- laatkleppen verwijdert. (Waar heb ik dat meer gehoord?). Zes Shell-laboratoria over de ge hele wereld verspreid zijn bij de ontwikkeling van Formula Shell betrokken geweest. Talloze proe ven hebben moeten aantonen dat de nieuwe benzinesoort aan alle gestelde eisen voldoet. Maar het sluitende bewijs moest toch op de weg worden geleverd. Daartoe werd er een testprogram ma afgewerkt, waarbij niet minder dan 6,5 miljoen kilometer door 400 verschillende auto's zijn volge- maakt. De uitkomsten van die uit gebreide testen hebben volgens Shell het duidelijke bewijs gele verd dat auto's met Formula Shell in de tank betere prestaties leveren dan auto's met andere benzines. Lancia heeft een formidabel topmodel in de strijd gewor pen. 'De eerste vierdeurs Ferrari' zou men deze Thema 8.32 kun nen noemen. Want onder de kap van deze limousine is een echte drieliter Ferrari acht ci linder motor gemonteerd met maar liefst vier bovenliggende nokkenassen en 32 kleppen. Sportmotor Lancia heeft deze zuivere sport motor met een vermogen van 215 pk geschikt gemaakt voor gebruik in de sierlijke Thema, die daarmee een zeer bijzondere auto is gewor den. Een royale sedan met een top snelheid van 240 km/uur en een ac celeratie van 0 tot 100 km/uur in 6,8 seconden. De Lancia Thema 8.32 wordt voor een belangrijk deel met de hand vervaardigd. Persoonlijke wensen van de koper kunnen in vergaande mate worden ingewil ligd. Daarom ligt het in de bedoe ling de auto uitsluitend op speciale bestelling te fabriceren. Per dag zullen er niet meer dan vijf stuks worden gebouwd. De klant zal in staat worden gesteld de eindas- semblage van de auto persoonlijk bij te wonen. Richtprijs In ons land worden de eerste Lancia's Thema 8.32 in september verwacht. Als richtprijs kan een bedrag van 110.000 gulden worden aangehouden. Samengesteld door Koos Post Lancia had vorige maand op de au totentoonstelling in Turijn trou wens nog meer nieuws. Prisma-serie De Prisma-serie bleek grondig onderhanden te zijn genomen. Vooral technisch. Maar ook uiter lijk, waardoor de nieuwe Prisma In opdracht van ESA heeft AEG in Duitsland infrarood-sensor ontwik keld met een groot oplossend vermogen (scherpte/onderscheidingsvermo gen). Dergelijke sensoren berusten op silicium-technologie en zijn in feite gecompliceerdegeïntegreerde schakelingen (Integrated Circuits)- Ze worden van steeds grotere betekenis voor het medisch- en ruimtevaart onderzoek en de militaire waarnemingen. In het AEG-ontwikkelcentrum voor IC's wordt gewerkt aan zogenaam de Infra Red. Charge Coupled Devices (IR-CCD's). CCD's zijn chips die zijn opgebouwd uit heel veel beeldpunten en dus uitstekend zijn geschikt voor bijvoorbeeld wetenschappelijke bodemverkenning vanuit satellie ten. In die richting is de opdracht van ESA dan ook gegeven. Bij opto-elektronische scanners, zoals men die in satellieten gebruikt, wordt het aardoppervlak strooksgewijze dwars op de vliegrichting afge tast en op de CCD-chip geprojecteerd. In de chip wordt een elektrische lading opgewekt in overeenstemming met de helderheid van de correspon derende afgetaste strook van het aardoppervlak. Vervolgens wordt de lading serieel uitgelezen (rij na rij beeldpunten), gedigitaliseerd en op magneetband vastgelegd, eventueel later verzonden. Op de grond kunnen de gegevens in alle rust worden geevalueerd, waarbij men moet bedenkeu dat het infraroodbeeld in minder mate een visueel beeld geeft van die landen onder de satelliet, dan wel een warmtebeeld. itoto gpdi In zijn motorkoets van 1886 monteerde Deimler eerst een luchtge- koelde motor uit 1883, later een watergekoelde. De eerste test met het voertuig was in 188 7. (foto's pr> Mercedes' visie op 100 jaar auto Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de auto organiseert Merce des deze maand in de showroom van het Utrechtse hoofdkantoor aan de Reactorweg een tentoonstelling over 'Honderd jaar auto mobielontwikkeling'. De expositie is van 12 tot en met 29 mei dagelijks gratis te be zichtigen van tien tot vijf uur. Behalve op zondag. Het ligt voor de hand dat een eeuw automobielontwikkeling hier wordt weergegeven door Mercedes-modellen uit verschillen de tijdperken. Te beginnen met de Benz Motorwagen, het driewie- lige voertuig met gasmotoraandrijving, waarop Karl Benz in 1886 patent kreeg. In de ogen van Mercedes, de eerste auto ter wereld. Verder staat er ook de speciale Mercedes 190, die door Karei Appel ter gelegenheid van dit eeuwfeest werd beschilderd' De ontwikkeling van motoroliën dieselmotorolie uitstekend be gaat gestaag verder. E: komen stand tegen zowel extreem lage als steeds andere en verbeterde oliën extreem hoge temperaturen. Voor op de markt. al de koude start heeft de dieselrij- Ditmaal is de beurt sat. Total, die ders de laatste jaren nogal parten j .et een volgens eigen zeggen 'vol- gespeeld. Met een stolpunt van -32 ledige nieuw ontwikkelde super graden blijft deze Total Diesel 2001 multigrsde dieselmotorolie voor ook bij strenge vorst goed 'ver personenauto's met of zonder tur- pompbaar', waardoor de accu bij bo' is gekomen: de Total Diesel het starten niet zwaar zal worden 2001 (sae 15W40). belast en waardoor er snel een opti- Volgens Total Nederland is deze male smering plaats heeft. Geen koppeling met telefoonnet De kans bestaat dat in Nederland een heel nieuw soort Citizen Band (Burger Band of 27 Mc-gebruik) zijn intrede gaat doen. Een die veel beter kan worden gereguleerd om dat er geen anonieme gebruikers meer mogelijk zijn, die zich kun nen misdragen. Het gaat hier om de zogenoemde Short Range Radio SRR, die een compleet andere zend-ontvangers vereist dan de ge bruikelijke MARC-bakkies. Short Range Radio kan dienst doen in een kleine regio of stad. Het zal geen PTT-dienst worden en er zal (dus) ook geen koppeling met het telefoonnet worden toegestaan. Short Range Radio (SRR) is afge leid van een soort Burgerband die in Japan grote opgang heeft ge maakt. Daar heet het systeem: Pri vate Radio System (PRS). Het sys teem maakt het mogelijk om via kleine, maar complexe zendont- vangers automatisch gebruik te maken van een leeg kanaal. Elke zendontvanger heeft zijn eigen co de en wanneer men die bepaalde code kiest, zoekt het systeem uit of dat apparaat ook 'stand by' is en of er een leeg kanaal beschikbaar is waarop men met elkaar kan spre ken. Normaal mag de afstand tussen zenders, die bijvoorbeeld in ver schillende auto's worden gebruikt, niet te groot zijn. In Japan heeft men daarom zogenaamde relaissta tions gebouwd, steunzenders, die het mogelijk maken een flinke af stand tussen auto's onderling of tussen de auto en het woonhuis te overbruggen. Ook in Europa De Japanse zenders zijn door me nige Europese PTT bekeken. In een recente vergadering van het technisch comité van de Europese PTT's, het CEPT, is besloten om PRS ook in Europa toe te laten. Opzettelijk is een andere naam ge kozen: Short Range Radio, omdat de toestellen in Europa ook iets an ders zullen zijn uitgevoerd. Allereerst gebruikt men een iets ander deel van 900 MHz-band, om dat de kanaal-indeling hier anders is gekozen dan in het Verre Oosten. Wel zullen ook 80 zogeheten sim plex-kanalen toegewezen worden, elke met een breedte van 25 kilo- Herz. In plaats van een, zal men in Europa twee 'huishoudelijke' ka nalen bij het systeem benutten. Op die kanalen wisselen de zendont- vangers codes met elkaar uit om andere SRR-toestelen te bereiken. Via die kanalen wordt men ook au tomatisch naar een leeg kanaal ge dirigeerd. Omdat elk toestel een eigen (op- roep)code heeft, is het ook moge lijk om misbruik te signaleren en zonodig iemand een zendverbod te geven of zijn zender in beslag te ne- Het inpassen van deze nieuwe zendontvangers in het radiobestel zal in Nederland door de Radio Controle Dienst gebeuren. Moge lijk volgend jaar zullen de appara ten verkrijgbaar zijn voor commu nicatie op de korte afstand. Uiter aard zal de nieuwe zendontvanger- regeling in heel Europa gelden. De verwachting is daarbij dat de toe stellen tussen de 1000 en 1500 gul den gaan kosten. B&O maakte een nieuwe TV die ook als audio en beeldcentrum kan werken. Er kan een huiscomputer op worden aangesloten voor een beter beeld met minder flikkeringen en ook een computerprinter. Daarmee is het mogelijk de Teletekst-pagina's op gewoon papier af te drukken. (foto GPD) Nieuwe kleuren-tv's worden dage lijks gelanceerd. Als Bang Oluf- sen een (prijzige) nieuwe tv intro- Door Hugo v.d. Heem duceert is er zoals meestal met de produkten van de Deense firma wel iets bijzonders aan de hand. Beovision LX2800 is ontworpen om als een geïnte greerd audio-videosysteem te fun geren en voorts is hij geheel aan de eisen van de tijd aangepast met een vlakke, vierkante beeldbuis. Het hele ontwerp trouwens is opmer kelijk ondiep en vlak. De tv heeft prima luidsprekers en een goede versterker. Dat is op zichzelf bijzonder voor een tv. Nog opmerkelijker is dat de tv dan kan fungeren als audiocentrum, waar bij het beeldgedeelte niet wordt in- mono worden gebruikt. De andere kanalen kennen een voorafluistering een ingebouwde echo en een hoog-, midden- en lage lonen regeling. In de uitgang is nog een uitschakelbare equalizer aan wezig voor optimale aanpassing aan de ruimte waar de apparatuur wordt gebruikt. Voorts is er een in gebouwde versterker aanwezig om regie-aanwijzingen mee te kunnen geven in de zaal. Mengpanelen en mixers zijn de laatste jaren veel goedkoper ge worden. Een voorbeeld is de Inkel 12-kanaals mixer 1200. Hij kost nog geen 2000,- excl. en wordt ge voerd door Bose, een naam vooral op het gebied van zaalversterking. De mixer heeft 12 kanalen en 2 apart regelbare stereo-uitgangen. Kanalen 9-10 en 11-12 zijn stereo uitgevoerd en kunnen ook als 2x geschakeld. Wordt het beeldge deelte wel ingeschakeld, dan past de tv zich wat contrast en helder heid aan op het omgevingslicht. Voor het gebruik van de tv als mo nitor samen met een home-compu ter kent hij bovendien een schake ling waarbij het beeld rustiger wordt. Trillingsvrij beeld is ook te ver wachten bij de weergave van Tele tekstpagina's. Het apparaat slaat twee pagina's op en de wachttijd is korter: men kan 'doorkiezen'. De tv wordt op afstand bediend en tij dens het op afstand commanderen of programmeren is het resultaat daarvan in het beeld te zien door afgebeeld code's en kanalen. Met dezelfde afstandbediening laat zich voorts de bijbehorende video recorder bedienen. Bijzonder is ten slotte dat tv niet alleen samen kan werken met ho me-computers als monitor, maar ook de mogelijkheid heeft om een computer-printer rechtstreeks aan te sluiten. Daarmee kunnen dan Teletekstpagina's worden afge drukt op gewoon papier. nog meer gelijkenis vertoont dan voorheen met de grote Thema. Bo vendien werden aan de Prisma-se rie twee modellen toegevoegd: een versie met een 1600 cc injectiemo tor en een tweeliter met permanen te vierwielaandrijving. De Lancia Delta HF 4WD heeft - zoals de naam zegt - ook vierwiel aandrijving, maar bovendien is de ze nieuwe wagen voorzien van een tweeliter turbomotor van 165 pk, goed voor een topsnelheid van 210 km/uur. Pininfarina De befaamde ontwerper Pininfari na, die een grote bijdrage leverde aan de aankleding van het inte rieur van de bovengenoemde lu xueuze Thema 8.32, was ook de geestelijke vader van de stationwa gon die is ontwikkeld op basis van de Thema sedan. Dit model wordt geleverd met een tweeliter turbo benzinemotor of een 2,5 liter die selmotor eveneens met turbo. De Lancia Thema 8.32: voor een groot deel met de hand gemaakt (foto PR) Het is een stationwagon in het bovenste segment met alle luxe van de limousine, waarvan hy werd afgeleid. Pininfarina ont wierp deze stationwagon niet al leen, hij zal hem ook produceren. Voorlopig in een aantal van 25 per dag. Roestplekjes op de c een auto kan men het beste meteen te lijf gaan. Voor roestbestrijding geldt de regel 'Wees er snel bij en hou de plekjes klein'. Gemakkelijk gezegd, maar niet altijd even ge makkelijk gedaan. De wil is goed, maar de hulpmiddelen zijn vaak zwak. Bij Halfords zijn nu twee handi ge zaken te krijgen die goede dien sten kunnen bewijzen in het ge vecht tegen de roest. In de eerste plaats een mini- roestborstelje. Kost een habbe- krats (f.2,95), maar werkt goed. Aan weerszijden van een kunststof houder zitten staalborsteltjes waar mee grondig en precies een plekje kan worden schoongemaakt. Daar na de scherpe lakranden licht af vlakken. Dat zorgt later voor een goede hechting van de eerste be schermers, zoals een roestomvor- mer, een primer of plamuur. Daarna volgt het aflakken, het liefst met een spuitbus. Maar uit er varing weet ik hoe lastig het kan zijn de omringende lakvlakken af te plakken. Daarvoor heeft Half ords nu een afplakautomaat. Min der goedkoop (f.17,95), maar de klus loopt daarmee op rolletjes. Vanaf de moederrol gaat het plak band naar een kleiner rubberrol letje, dat de band in één beweging afrolt en vastdrukt. Precies langs het gewenste randje. Met de duim kan een schuifknop met mesje worden bediend, die de tape af snijdt. Eigenlijk overbodig te zeggen dat het apparaat ook handig is bij verfkarweitjes in huis. Royale beenruimte achterin is meestal prettig. Alleen niet voor kleine kinderen, die tijdens een lange autorit liever wat spelen of lekker languit liggen. Peuters, die met hun voeten de vloer niet kun nen bereiken, krijgen zelfs gauw last van vermoeide benen. Bij Halfords is voor ongeveer drie tientjes echter een opblaas baar kussen te koop dat de ruimte tussen de achterbank en de voor- stoelen opvult. Het kussen ver groot de beweegruimte voor de kinderen, wat bij lange vakantie reizen erg plezierig kan zijn. De al geruime tijd geleden aange kondigde BMW 325i Cabriolet met geheel wegklapbare kap was het afgelopen weekeinde voor het eerst in Nederland te zien tijdens de in ternationale cabrioletshow in de RAI. De cabriolet uit München zal de ze zomer leverbaar worden tegen een prijs van 66.885 gulden. De au tomaatversie zal een dikke vijf mil le meer kosten. De kinderen hebben niet alleen maar speelruimte, ze zitten ook vei liger. (foto PR) Het kussen heeft ook waarde voor de veiligheid: bij een nood stop kunnen de kinderen niet op de autovloer vallen. En eenmaal op de vakantiebestemming kan het kussen als zitelement worden ge bruikt. Nu zullen sommigen zeggen dat die ruimte juist zo lekker voor ba gage kon worden benut. Maar kof fers en tassen horen daar niet. Voor de kleintjes kunnen zij daar zelfs gevaarlijk zijn. Dat offertje moet dan maar worden gebracht. Op 12 januari 1886 vroeg Karl Benz patent aan voor zijn driewieli- ge motorwagen als voertuig met gasmotor aandrijving en bouwde het eerste exemplaar van de Patent Motorwagen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13