Grieks was vrij simpel, Spaans een hele kluif Depressie soms gevolg lichamelijke stoornis '8 Mei' blijft EXAMEN KOORTS Grote belangstelling Oranjecongres VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA II De Leidse psychiater J. Goekoop - verbonden aan het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest - is afgelopen woensdag tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd. Goekoop werkte tien jaar aan een onderzoek alvorens hij kon aantonendat bij depressieve pa tiënten de wand van rode bloedlichaampjes er an ders uitziet, dan die bij gezonde mensen. Hoewel op het eerste gezicht een depressie niets te maken heeft met de rode bloedceldie zorgt voor transport van zuurstof en koolzuurheeft Goekoop de erythrocyt bewust gekozen voor zijn onderzoek. Het rode bloedlichaampje is gemakkelijk te verkrijgen en geeft een afspiegeling van wat zich in het hele li chaam, inclusief de hersenen afspeelt. Vraag aan de doctor: wat is depressiviteit precies en hoe kan het ontstaan? Spelen erfelijke factoren een rol? Eindelijk is het verhaal uit de wereld. Depressiviteit ontstaat niet louter en alleen door psy chische oorzaken. De Lèidse psychiater Goekoop heeft aan getoond dat lichamelijke stoor nissen ook depressies kunnen veroorzaken. Hoe is Goekoop tot deze con clusie gekomen? Het jarenlang onderzoeken van de wand van de rode bloedcel (erythrocyt) bracht de uitslag. Op elke cel- wand trof hij minuscuul kleine blaasjes aan. Zowel bij gezonde mensen als bij depressieve pa tiënten. Alleen, het aantal van die blaasjes was bij vergelijk nogal verschillend. Bij depres siviteit komen de blaasjes in veel geringere mate voor. Bo vendien bleken deze patiënten een grotere aangeboren vat baarheid te hebben om een de pressie te krijgen. door Jan Westerlaken Dus depressiviteit is erfelijk? "Ja", geeft Goekoop volmon dig toe. "Neem nu als voor beeld een eeneiige tweeling. Wanneer een van hen depres sief is, dan heeft de ander ze ventig procent kans op dezelf de afwijking. Er is een grote bij drage van de genetica (erfelijk heid). Je kunt grofweg stellen, dat als een ouder depressief is, die depressiviteit in een op de tien gevallen aan het nage slacht wordt doorgegeven. Naast die genetisch bepaalde- factoren heb je de rol van de persoonlijkheid. Beide vormen van depressie verschillen heel erg van elkaar". Goekoop zegt, dat ongeveer vijf procent van de bevolking (meer dan 700.000 landgenoten) kans heeft op een ernstige de pressie. Vrouwen meer dan mannen. Waaraan dat precies ligt, Goekoop heeft er geen ver klaring voor. Hij zegt: "Of het een genetische kwestie is? We weten het niet. Het is best mo gelijk, dat de oorzaak in de hulpverlening aan vrouwen moet worden gezocht. Over het algemeen is de zorg voor de pressieve mannen in Neder land beter, dan v Ernst De cijfers tonen aan hoe ern stig het met depressiviteit in Nederland is gesteld. Volgens Goekoop telt ons land evenveel psychisch gestoorde patiënten als lijders aan suikerziekte. Depressie: wat is dat? Goe koop: "Je moet dat maar zien als een afname van de levens lustige activiteiten. Zo'n bele ving kan vergezeld gaan met de gedachte, dat de toekomst een onmogelijke opgave is. De stemmingen worden minder, er treedt traagheid op, moeite met slapen, geen eetlust enz. Zoiets ontwikkelt zich in enkele we ken. De vorm kan zo ernstig worden, dat de patiënt maar het liefst dood zou willen zijn". Een depressie kan ontstaan als de levensomstandigheden niet naar wens gaan en tegen slagen elkaar aan de lopende band opvolgen. De patiënt heeft het dan heel moeilijk met het oplossen van zijn levens problemen, maar ook de aange boren vatbaarheid om zo'n stoornis te krijgen speelt een belangrijke rol. Goekoop: "De psychische en lichamelijke functies nemen in die periode van depressiviteit indrukwekkend af. Daarom veronderstellen we, dat de her senen tijdelijk niet goed func tioneren. Duidelijk is dit niet. Je kunt hersenweefsel niet on derzoeken. Het is onmogelijk om een deel ervan bij een psy chisch gestoorde weg te ne men. Er zijn wel veranderingen gevonden in het hersenvocht. Maar we weten niet hoe ernstig het zenuwstelsel is ontregeld". Een belangrijk onderzoek bij depressieven is kijken hoe de hormonenhuishouding func tioneert. De afgifte van Cortisol (een hormoon dat de schors van de bijnieren porduceert) is bij veel van deze patiënten ge remd. Dat is aan te tonen. Goe koop voegt er echter wel direct aan toe. dat er bij behoorlijk wat depressieve patiënten hele maal geen ziekte is te vinden. Veranderingen De hormonenhuishouding is maar een onderdeeltje. De Leidse psychiater benadrukt, dat tijdens een depressie zich in het hele lichaam grote veran deringen kunnen voordoen. Het gewicht kan óf sterk toene men óf sterk afnemen. Een symptoom dat bij deze stoornis en een ontregeling van de hor monen nogal eens wordt aange troffen. Goekoop: "Er is vastgesteld, dat natrium (zout) in het li chaam blijft waardoor water wordt vastgehouden, maar het kan er ook zo uitlopen. Of Corti sol (het hormoon dat de schors van de bijnier afscheidt) daar mee te maken heeft? We weten het niet. Niemand heeft het ooit uitgezocht. Bloedplaatjes (ze zorgen voor stolling bij een bloeding) kwamen minder voor. Waardoor? Niet bekend. Je kunt stellen dat er een bos van samenhang is waarvan nie mand precies het hoe en waar om weet". Het onderzoek van de rode bloedcel is er daarom op ge richt geweest meer kennis over deze veranderingen te verza melen. Vooraf aan dit onder zoek is een tijdelijk verminder de doorlaatbaarheid van de wand van het bloedlichaampje gevonden. Aanvankelijk was het onder zoek gericht op het maken van een foto van een rode bloedcel tijdens een depressie. Bij het invriezen van de cellen ont stonden kleine blaasjes. Blaas jes die bij gezonde mensen in grotere getale voorkwamen, dan bij depressieve patiënten, zo ontdekte Goekoop. Ziekte "Eerst dachten we dat die blaasjes door de een of andere ziekte werden veroorzaakt", vertelt Goekoop. "Ik dacht aan een virus. Later kwamen we er achter, dat ze van binnenuit ontstonden. Bij iedereen, ge zond en depressief. Een Japan se wetenschapper heeft die ver andering ook geconstateerd. Hij denkt, dat de blaasjes te maken hebben met de zoutcon- centratie. Onze mening is, dat de blaasjes ontstaan tijdens het krimpen van de cel bij invrie zing. Dan wordt er snel water aan onttrokken. Mogelijk is De Leidse psychiater J. Goekoop: 'De patiënt heeft voorlopig niets aan de resultaten van dit onderzoek' Leids bloedcel-onderzoek wijst uit: ook. dat er calcium de cel in gaat. Zeker weten doen we dat niet. Het is de volgende stap die we gaan zetten". Zijn de veranderingen in het rode bloedlichaampje met me dicijnen te beïnvloeden? Goekoop: "Dat zullen we eveneens moeten uitzoeken. Met behulp van biologische kenmerken, waarvan dit er een is, kunnen we de behandeling verbeteren. We beschikken over middelen, maar per keer duurt het zes weken om er ach ter te komen of het aanslaat. Kom je achter gegevens zoals uit dit onderzoek naar voren zijn gekomen, dan kun je zeg gen hoe depressies eenvoudi ger te behandelen zijn. In de toekomst hopen we toch zeker te kunnen voorspellen welk medicijn het best is om depres sies te bestrijden". Heeft de patiënt dus niets aan de resultaten van dit onder zoek? Lachend haalt Goekoop zijn schouders op. Zegt: "Inder daad, vooralsnog helemaal niks. Althans, niet recht streeks. Wat wel het geval is. er is weer een bijdrage geleverd aan de Massificatie. Ik hoop dat die Massificatie uiteindelijk tot een beter inzicht zal leiden in het fenomeen depressie. De aan dit onderzoek hebben meegedaan, zijn alleen een buisje bloed kwijtgeraakt. We kijken wel met respect of er sprake is van een sloornis". Geluk Goekoop heeft bewust voor de erythrocyt gekozen. Ende geest-bioloog dr. F. Spies was al met het onderzoeken van de ze cel begonnen. Goekoop raakte erbij betrokken waarna Spies zei als hij initiatieven zou nemen, hij het zijn onderzoek mocht noemen. "In feite", zegt de psychiater, "hebben we het dus samen gedaan. Ik mocht gebruik maken van 'zijn' labo ratorium waarin een elektro nenmicroscoop aanwezig is. Zonder deze microscoop was een dergelijk onderzoek niet mogelijk geweest". De bewuste keuze van Goe koop was afgaan op 'rook'. "Waar rook is. is ook vuur, niet waar? Het was bekend dat er iets met het oppervlak van het rode bloedlichaampje aan de hand was. We hebben geluk ge had dat we iets hebben gevon den. De bio-chemici waren er mee begonnen, wij hebben ge zegd: zit er dan niet wat in die celwand. En daar blijkt nu sprake van te zijn". Overigens is het niet gebrui kelijk dat dit soort onderzoe ken in gewone psychiatrische ziekenhuizen wordt verricht, maar door vakgroepen van de universiteit. Zij krijgen daar geld voor. Goekoop kan zich erovei* op winden. "Ja", zegt hij. "het geld gaat naar de vakgroep, maar omdat die geen ernstig psy chisch gestoorde patiënten heeft - zij verblijven in de psy chiatrische ziekenhuizen wordt er niks aan zulke onder zoeken gedaan. De psychiatri sche ziekenhuizen kunnen dit soort onderzoeken wel doen, maar krijgen er geen geld voor. Dergelijke onderzoeken", meent Goekoop, "moeten op de een of andere manier kun nen worden gehouden. Wat mij betreft komen de vakgroepen naar het ziekenhuis waar de pa tiënten op dat moment zijn". Gekke situatie "Je krijgt een gekke situa tie", legt hij uit. "De geldschie ters krijgen het voor het zeg gen. Dat zal duidelijk zijn. Kijk nu eens naar de patiënt om wie het tenslotte allemaal draait. Hij wordt niet onderzocht, om dat hij bij de vakgroepen niet voorhanden is. Zou samenwer king niet mogelijk zijn, dan moet er geld naar de ziekenhui zen stromen zodat zij dat on derzoek kunnen doen". GRONINGEN (GPD) Koninginnedag is nog maar net voorbij of in Groningen beleggen oranjeverenigin gen uit alle windstreken een congres. Ze ruiken nieu we kansen voor hun jaarlijkse hoogtepunt. „Het Oranjefeest leeft weer. We hebben al 260 aan meldingen uit het hele land binnen, dat is heel veel. En ook de medewerking van de gemeente Groningen, de politie en de provincie is uitstekend, terwijl ook het bedrijfsleven prima meedoet". Flip Oosterhof. voorzitter van de Groninger algeme ne Oranjevereniging, zegt het glunderend. Onder het motto Groningen Oranjestad mag Oosterhofs vereni ging vandaag en morgen in de Martinihal voor het eerst sinds zeven jaar het jaarlijkse congres van de landelijke Federatie van Oranjeverenigingen organi seren. „Een hele eer", vindt Oosterhof. Samen met L. Wit, voorzitter van de congrescom missie en A. Kubbenga is Oosterhof al weken bezig met de voorbereidingen. Die verliepen niet altijd even soepel, maar daar wil het trio niet al te veel aandacht aan besteden. „Het moet gewoon een goed congres worden, net als zeven jaar geleden. Daar heeft men het nu nog over. En het is natuurlijk ook in het kader van Groningen-promotie niet onbelangrijk. Vandaar dat we ons best doen er een geslaagde happening van te maken", aldus Oosterhof. Tijdens de algemene ledenvergadering zal uiteraard ook gepraat worden over de viering van Koninginne dag in het land. Wat de Groninger Oranjevereniging betreft, zal er dan louter positief nieuws te verwachten zijn. „Het was heel mooi, al die spontaniteit", verzucht de Groninger voorzitter. „Vooral in de wijken werd er enorm goed meegedaan. Voor mij is het duidelijk dat het Oranjefeest weer in aanzien staat". Ruim 10.000 mensen hebben gisteren deelgenomen aan de ma nifestatie van de '8 Mei-bewe ging' in Den Bosch. Deze dag was een vervolg op de manifestatie van een groot aantal rooms-ka- tholieke organisaties (Malieveld) bij het pausbezoek vorig jaar Voorzitter mevrouw Wies Stael- Merkx van de '8 Mei-beweging' zei gisteren na afloop, dat de vele aanwezigen de basis hadden ge legd voor een voortbestaan van de beweging. "Ook zonder de bisschoppen was deze dag net zo goed en en thousiast als vorig jaar in Den Haag", was haar conclusie. "De mensen hebben blijkbaar geen pausbezoek nodig om bij elkaar te komen". De bisschoppen waren er gis teren niet bij. Zij vreesden ver warring en verscherping van te genstellingen. Een ander argu ment voor de bisschoppen om de uitnodiging af te wijzen was. dat ze niet bij de voorbereidingen waren betrokken op een manier die bij hun positie past. Mevrouw Stael sprak van een 'conflict met de bisschoppen' "Het heeft geen zin. dat te ont kennen". De '8 Mei-beweging" heeft voorlopig geen plannen hier iets aan te doen. "Misschien is het beter, de zaak even te laten rusten". Secretaris Piet Nelen zei er persoonlijk op te rekenen, dat de kloof met de bisschoppen kan worden overbrugd. "Alleen is niet duidelijk op welke termijn". "Er moet een open discussie ko men over de vraag op welke ma nier de bisschoppen gestalte ge ven aan hun functioneren bin nen de kerk. Vragen die daarbij aan de orde moeten komen zijn: welke vrijheid en verantwoorde lijkheid heeft de geloofsgemeen schap en wat is de plaats van het gezag in de kerk". De manifestatie kan met een klein voordelig saldo worden af gesloten.'De totale kosten wer den geschat op f160.000. onge veer f 60.000 lager dan vorig jaar. toen op het Malieveld de nodige tenten moeten worden opge bouwd. Penningmeester Joost Reuten was er blij mee. dat het geld met kleine bedragen was binnengekomen. "Niet ëën be drijf en niet één grote organisatie heeft ons gefinancierd". Of er volgend jaar weer een manifestatie komt, is nog de vraag. Zoiets vraagt een enorme voorbereiding. 'Vergijsing' "Op het groene gras van het Malieveld is vorig jaar de kerk voor velen weer gaan leven", zei mevrouw Stael in haar toespraak tot de verzamelde gelovigen in de Brabanthallen. "Op het Malie veld bloeide geen eendagsbloem. De bemoedigende sfeer van ver nieuwing en ommekeer heeft een beweging in gang gezet die verder zal gaan". Pater Karl Derksen, hoofdre dacteur van 'De Bazuin', betrok ken bij de basis- cn vredesbewe ging. zei, dat de bisschoppen in de verantwoordelijkheid van de leken voor de kerk geen concur rentie moeten zien met hun ei gen herderlijke opdracht. Hij schetste de verbondenheid van '8 Mei' met bewegingen die op komen voor een 'ander gezicht van onze maatschappij'. De theologe mevrouw dr. Ga- tharina Halkes uit Nijmegen - die vorig jaar van kardinaal Si- monis de paus niet mocht toe spreken - vond 'emancipatie van de bisschoppen' nodig. "Zij moe ten vertrouwen stellen in hun ge lovigen en hen niet bevoogden. Ze zijn toch niet aangesteld om ge diend te worden maar om te die nen". Mevrouw Halkes had ook enige kritiek op '8 Mei'. Volgens haar had in de uitnodiging aan de bisschoppen 'een wat meer for mele erkenning ran hun eigen positie en verantwoordelijkheid' moeten staan. Jan Ruijter, coördinator van het Mozeshuis en de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam, zag de vergrijzing en Vergijsing' in de kerk overal toeslaan. De afkal ving en ontbinding zetten door. De vraag 'mens van deze tijd. waar bén je?' moet echter niet al leen worden verstaan als uiting van ontmoediging maar ook al^ uitdaging. Volgens Ruijter ligt de genezing in de confrontatie met mensen die hulp behoeven. Daarom wordt het met de dag ur genter. meer vorm te geven aan maatschappelijk betrokken geestelijk leven, moderne devo tie en opstandige vroomheid. Ruijter voelde weinig voor een definitieve breuk met de kerk. "Een heel nuchtere reden om de kerk, zij het in loyale oppositie, trouw te blijven is de haast cyni sche vraag, waar is het béter?" Onder de sprekers was ook rabbijn D. Lilienthal van de libe raal-joodse gemeente in Amster dam. Wil de rooms-katholieke wereld m gesprek zijn met het joodse volk, dan zal, volgens Li lienthal. de kerk de staat Israel moeten erkennen, "want Israël is een essentieel onderdeel van ons bestaan". "Veel te lang heeft de kerk ons beschouwd als een theologisch fenomeen". Voor het middagprogramma waren tientallen kringen opgezet waarin deelnemers van gedach ten konden wisselen over maat schappelijke en kerkelijke za ken. De dag werd besloten met een eucharistieviering. Goerec. Hel evangeliste- nechtpaar Goerec - beschuldigd LEIDEN - "Schrijf maar op dat sommige vragen heel onduidelijk waren gesteld", adviseert een groepje examinanten van het Ste delijk Gymnasium. Grieks stond er woensdag voor hen op het och tendprogramma, welk examen een te vertalen brief van Alexander de Grote aan koning Darius nadat hij Klein-Azië was binnengevallen, behelsde. Voorts diende een aantal vragen over die tekst te worden beantwoord. Veel problemen leverde dit niet op. "Het viel heel erg mee", is de mening van Ludovic Wallaart, die ruim voor tijd alweer buiten de tot lokaal omgebouwde gymzaal stond. Van hem geen klachten over de vragen: zijn kritiek omvat niet meer dat dat het hier en daar wel heel goed opletten was geblazen. Doordat de kandidaten gebruik mochten maken van een woorden boek, was het volgens hem vrijwel onmogelijk ernstig in de knoei te komen met moeilijke woorden "want daar staat praktisch alles door Simone van Driel Sylvia Slingerland en Franca Edelaar zijn, hoewel niet overdre ven negatief, iets minder tevreden dan hun klasgenoot. "De vragen waren hier en daar onduidelijk en je moest je echt heel goed concen treren", zegt Sylvia. Franca meent dat niet zozeer de inhoud als wel de vorm van de tekst moeilijk was. Desalniettemin was het volgens het tweetal geen extreem zwaar ex amen, hoewel wat minder vreemde woorden Sylvia zeer welkom was geweest. "Ja, we hadden wel een woordenboek maar het is zo lastig als je zoveel moet zoeken". Weinig waardering is er voor het onder werp. "Het gaat altijd maar over oorlogen", stelt Sylvia. "Bij Latijn heb je vaak veel leukere onderwer pen". •Docent Grieks P. de Greef deelt de kritiek van zijn leerlingen ge deeltelijk. "Een paar vragen waren inderdaad niet helemaal ondubbel zinnig". Het examen in zijn geheel heeft naar zijn mening echter wei nig problemen kunnen opleveren. "Het was zeker niet te moeilijk. Te gemakkelijk? Daar laat ik me maar niet over uit, ik wil eerst de resulta ten wel eens zien. Maar het is zeker wel eens moeilijker geweest". Pittig Voor zowel mavo, havo als vwo stond er 's middags Spaans op het programma. Op de school voor vol wassenenonderwijs Boerhaave viel menig zucht te beluisteren. "Veel d's waren het hè?", vraagt een vwo-karididate welhaast sme kend aan een klasgenoot. Opluch ting volgt na het bevestigende ant woord. Blijkens de reacties hadden de mavo'ers het relatief het gemakke lijkst. Het examen omvatte drie teksten alsmede een aantal adver tentie waarover vragen werden ge steld. De teksten gingen over Spaanse paardengevechten, vrou welijke bankrovers en Carmen Ro mero, echtgenote van Spanjes pre sident Felipe Gonzalez. "Ik dacht dat het wel meeviel", oordeelt N. de Roode na afloop van het exa men. C-Baams noemt de tekst over de paarden heel erg moeilijk. "Dat was een uitschieter". Voor het ove rige was het goed te maken, vond zij. Ria van der Kraan is van de ha vo-kandidaten de enige die zich na afloop niet onmiddellijk uit de voe ten heeft gemaakt. Ze kijkt niet van anti-joodse uitlatingen - wei gert op 15 mei voor rechter-com- missaris J. van Aerde te verschij nen om elk afzonderlijk te wor den gehoord. Het was gedag vaard om het vooronderzoek in deze zaak te kunnen afsluiten. De Goeree's willen alleen sa men worden gehoord. Dat heb ben zij vorige maand al laten we ten. Man en vrouw, zeggen* zij, zijn één en samen schrijven wc ons evangelisatieblad. (Het gaat bij het proces tegen de Goeree's om teksten in dit blad die ver band leggen tussen de joodse verwerping van messias Jezus Christus en de jodenvervolgin gen). Nu de rechter-commissaris niet op hun voorwaarde heeft ge reageerd. zullen zij op 15 mei niet komen. "Om ieder afzonderlijk een half uur zwijgend voor u te gaan zitten, lijkt ons zinloos", schrijven de Goeree's in een 'open brief. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Lelystad C. Ha rinck Oostkapel Ie Noordwijk. Zondagavond om 7 uur wordt in de Grote Kerk echt vrolijk en uit haar betoog blijkt dat ze daar alle reden toe heeft. "Het was heel erg moeilijk, volgens mij was dit een vwo-exa- men". Dat klopt gedeeltelijk; één tekst, die over Spaanstaligen in het land van 'tio Sam', Amerika, kwam ook in het vwo-examen voor. Voor al de eerste twee teksten bezorg den Ria hoofdbrekens. Die gingen over de positie van jongeren in de jaren tachtig en over het Spaan.se olijfolie-schandaal: in 1981 werden nogal wat Spanjaarden, vermoede lijk als gevolg van illegaal in de handel gebrachte olijfolie, vergif tigd. Docente J. Schutte is het met haar eens: dit was een pittig exa men. "Het blijft lastig, zes teksten, omdat je de laatste meestal nauwe lijks goed kunt lezen". De moeilijk heidsgraad is volgens haar dit jaar mede hoger omdat een overlap pende tekst met het mavo-examen ontbreekt. Wel is ze te spreken over de onderwerpen. "Die tekst over dat olijfolie-schandaal is leuk actueel en vakantie is een onder werp dat altijd erg aan spreekt". De overige teksten hadden als on derwerp de diefstal van een Aau teeks handschrift in Frankrijk eq illegale archeologie. Paniek Het vwo kreeg het blijkens de reacties het zwaarst te verduren, hoewel de meningen over wat dan wel zo moeilijk was, uiteenlopen. Anita Hollenkamp en Corrie Duijnsteen klagen steen en been over de eerste en de laatste tekst. "Die waren heel pittig. Normaal is de eerste tekst het eenvoudigst en dat loopt dan zo op, maar nu was die eerste al zo moeilijk", vertelt Anita. Corrie: "Ik schrok echt toen ik die eerste tekst zag, je raakt dan meteen in paniek". Die eerste, Anita en Corrie zwaargevallen tekst kreeg ook ha-, vo voorgeschoteld: Spaanstaligen in de Verenigde Staten. Heel moei lijk te begrepen was die volgens het tweetal. De laatste tekst was kort en daarover werden maar twee vragen gesteld, maar was daarom niet minder moeilijk. Die ging over een in de 19de eeuw spe lende serie op televisie. Docente M. Giesbers daarente gen vond de tweede tekst, over computers, "vreselijk moeilijk qua vragen". Dat blijkt ook als zij de naar de uitslag hunkerende vwo'ers de samen met haar collega vervaardigde sleutel geeft ("Onder voorbehoud hè, onder voorbe houd"): over nogal wat antwoor den waren de docentes het niet eens. De andere teksten vond Gies bers van een grote diversiteit. "En lang niet zo moeilijk als ze geweest zijn". Leuk vond ze de onderwer pen: het schrijversbestaan, regis seur Carlos Saura en de tentoon stelling 'Picasso erotico' in Barce lona. "Die onderwerpen spreken denk ik wel aan: iedereen kent Saura en Picasso. De onderwerpen zijn veel minder abstract dan voor gaande jaren". te Noordwijk-Bmncn een muzi kale vesper gehouden met mede werking van het vesperkoor on der leiding van Theo Tobe uit Oegstgecst en een blokfluitkwar tet Voorganger is ds. R. S. El- gersma. Generaal. Mevrouw Eva Burrows (56), commandant voor Australië-Zuid, is de nieuwe be velvoerend generaal van het Le ger des Heils. Het is de tweede keer dat een vrouw aan het hoofd staat van het internationale Le ger. De eerste was Evangeline Booth, dochter van William Booth, stichter van het Leger des Heils. Zij vervulde deze functie van 1934 tot 1939

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11