Staking verlamt leven in België Neem zaterdag een auto van onze zaak. De nieuwe LanciaThema. Protest tegen saneringsplannen Bedrijven in EG negeren j reclamecode babyvoeding Urenco bouwt mogelijk uraniumfabriek in VS Gelderse FNV wrikt aan eenheid in FME Olieconcerns VS verlaten Libië Lancia verrast in elke klasse.# DINSDAG.6 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 GENEVE (ANP) - De meeste be drijven die babyvoeding produce ren houden zich nog steeds aan de babyvoedingscode va Wereld Gezondheids Organisatie (WHO), die vijf jaar geleden met een overweldigende meerderheid werd aangenomen. Dat blijkt uit gegevens die verzameld zijn door de IBFAN. een organisatie die zich bezig houdt met kinderverzorging en -voeding, en de IOCU (Interna tionale Organisatie van Consumen tenbonden). De code, die regels voorschrijft op het gebied van de marketing van borstmelk vervangende mid- delen, werd vijf jaar geleden inge voerd. Sindsdien hebben slechts vier landen de code in zijn geheel als wetgeving aangenomen (Sri BRUSSEL (GPD/ANP) - De openbare diensten in België zijn vannacht volledig lam Lanka. Tonga. Guatemala en Pe- komen te liggen als gevolg van een 24-uursstaking die door de vakbonden is uitgeroe- de m de bezuinigingsplannen van het kabinet-Martens. SS fen in te voeren als bindend. Dat is volgens Annelies Allain, IBFAN- coördinator in Maleisië, de slecht- pen uit protest tegen i Gisteravond gingen de omroepme dewerkers al in staking, waardoor de radio- en televisieprogramma's wegvielen. Op de radio werd slechts muziek uitgezonden, op de tv werden alleen films vertoond. De nieuwsuitzendingen gingen, zij het met vertraging, door. Vanmor gen legden de medewerkers van het openbaar vervoer het publieke leven in België geheel lam. Treinen, trams, bussen en metro reden niet. Op de wegen naar de grote steden werden enorme files verwacht. Ook bij de telefoon dienst, postbestelling en in het on derwijs gold vandaag het stakings parool. De postsorteerders van over de invulling van de bezuini gingen op de overheidsuitgaven. Daarbij zou de openbare dienst fors moeten inleveren. De bonden willen daarentegen juist dat rtieer personeel wordt aangenomen en de dat de ambtenarensalarissen gelijk r ging in blijven. Mijnen Brussel, die een groot deel van de Belgische post sorteren, waren vo rige week al tot acties overgegaan. Vliegtuigen die in Zaventem wil len landen of opstijgen zullen niet verkeerstechnisch worden bege leid. Ook het personeel veerdienst Oostende-Dovej staking. De Socialistische Centrale Overheidspersoneel (ACOD) L wachtte dat zeker een kwart mil- In de Kempense steenkoolmij- joen van de 800.000 Belgische amb- nen is gisteren ook niet door ieder- tenaren het werk zou neerlegge- een gewerkt, ondanks de toezeg- n.Ook de christelijke centrale doet ging van premier Martens dat er de meë. De bonden willen op deze komende vijf jaar geen mijnen zul- manier druk uitoefenen op het ka- len worden gesloten. Nadat de vak- binet. dat dezer dagen overlegt bonden de stakingsacties tegen de voorgenomen saneringsplannen van de vijf mijnen hadden afgebla zen, weigerden enkele duizenden mijnwerkers maandag aan het werk te gaan. Het kwam bij de mijn van Win- terslag tot enige schermutselingen toen stakende mijnwerkers pro beerden hun werkwillige collega's I de toegang te beletten. De rijks wacht trad op. maar ernstige onge regeldheden bleven uit. In de mijn wordt al maanden actie gevoerd te gen de saneringsplannen, die het gekozen om naleving van de code te waarborgen. De meeste bedrijven zeggen zich kéurig aan de code te houden, maar in de praktijk blijkt daar wei nig van. Zo is het volgens de code verboden baby's af te beelden op blikken verpakt babyvoer. Hoewel veel bedrijven zeggen dat ook niet te doen, in ieder geval niet in ont wikkelingslanden, komt dat toch geregeld voor. aldus Annelies Al lain. De blikken zijn meegenomen naar Genève en zullen na de WHO naar de fabrikanten opgestuurd worden. Nutricia Op de lijst staan ook drie Neder landse bedrijven:' Nutricia, CCF (Friesche Vlag) en Lijempt/Wessa- nen. Nutricia heeft vragen van IB FAN niet beantwoord maar een Engelse dochter van dit Zoeter- meerse zuivelconcern. Cow Ga- te, wel. Hieruit blijkt bij voorbeeld dat Nutricia reclame maakt voor babyvoeding voor oudere babies. Dit voedsel is erg slecht voor hele jonge baby's omdat diq het nog niet kunnen verteren. Dat wordt echter niet duidelijk aangegeven in tegenstelling tot wat de code voor schrijft. En zo kan het voorkomen dat ontwikkelingswerkers baby's tegenkomen die al vanaf de eerste weken dit voedsel krijgen. Die kin deren gaan meestal dood. Volgens een woordvoerder van Nutricia is de informatie wel dui- Het schijnt nog altijd WASHINGTON (ANP) - Urenco, Als het ongeluk in de Sovjetunie het concern voor uraniumverrij- niet leidt tot grootscheepse slui-l king van Nederland, Groót-Brit- ting van kerncentrales dan ver- tannië en West-Duitsland, is met wacht Asyee geen gevolgen van een aantal grote Amerikaanse be- dat ongeluk voor de verrijkingsin-ontslag van 3000 tot 4000 mijnwer- drijven aan het onderhandelen dustrie. Momenteel heeft Urenco kers tot gevolg zouden kunnen over de bouw van een fabriek in de twee klanten in de Verenigde Sta- hebben. Op het ogenblik lijden de Verenigde Staten. Dat heëft de di- ten: een elektriciteitsmaatschappij mijnen een verlies van zo'n 55 mil- recteur van het Amerikaanse Uren- in Boston en één in Sacramento in joen gulden per maand. Er werken der Reguïa Eichenbërger rechts co-kantoor in Washington, dr. J. Californië. 20.000 mensen.aankomst in München. Zij vliegen Asyee, verklaard. Het gaat om een project waar mee enige honderden miljoenen dollars zijn gemoeid. Asyee ver- wacht niet dat het ongeluk met de kernreactor in de Sowjet-Unie van negatieve invloed zal zijn op de bouwplannen in de VS, omdat het I gaat om een project dat bijzonderheid te zijn: een vliegtuig, uitsluitend 'bemand' door i haar crew poseerden gisteren dan ook bereidwillig i r de Zwitserse maatschappij Crossair. staande behoefte moet vo DEN HAAG (ANP) - De Koning Willem I prijs voor goed onder nemerschap gaat dit jaar naar de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer. Dit heeft dr. W. F. Dui- senberg, voorzitter van het be stuur van de Koning Willem I Stichting, bekendgemaakt Het bedrijf krijgt de tweejaar lijkse ondernemingsprijs voor een voorbeeldig functioneren, waarbij met name aspecten als flexibiliteit, betrokkenheid van de leden van de coöperatie, gea vanceerdheid van de logistieke structuur (automatisering), aan dacht voor de kwaliteit van de produkten en de dienstverlening en de gemotiveerdheid van alle medewerkers in het oog sprin gen, aldus de stichting. Hierdoor heeft de onderneming zich zowel nationaal als internationaal een groot aanzien verschaft. Bloemenveiling Aalsmeer krijgt Willem I prijs De Aalsmeerse Bloemenvei ling is de eerste coöperatie die de Koning Willem I prijs in ont vangst neemt. Dat zal op 11 juni gebeuren wanneer prins Claus, ere-voorzitter van de stichting, de onderscheiding in de Ridder zaal zal uitreiken. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend aan een bedrijf dat door uitste kend ondernemerschap een be langrijke rol speelt in de vernieu wing van het Nederlandse be drijfsleven en tevens door zijn omvang een belangrijk onder deel daarvan vertegenwoordigt. De coöperatieve vereniging „Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer" is de grootste bloe- memveilingorganisatie ter we reld. De activiteiten spelen zich af op een gebied van 350.000 vier kante meter. Daarmee is de bloe menveiling het grootste gebouw ter wereld. Dagelijks worden ge middeld elf miljoen bloemen en \en miljoen planten verkocht. Dit jaar zal daarmee een omzet worden gehaald van 1,5 miljard gulden. De export vanuit het ge bouw, waarin 300 exporteurs zijn gevestigd, vindt zijn bestem ming in ruim 80 landen. Meer dan 40.000 personen zijn werk zaam bij de aan de bloemenvei ling Aalsmeer verbonden bedrij- stanties in de VS die aan de 47 Amerikaanse civiele kerncentrales verrijkt uranium leveren. Dat is in I de eerste plaats het Amerikaanse ministerie van energievoorziening zelf, dat ruim 95 procent van de markt in handen heeft en verder Frankrijk en Urenco met ieder on geveer twee procent. Het Ameri kaanse diffusieprocédé van verrij king geldt echter evenals het Fran se als energieverslindend in verge- lijking met het Urenco-systeem van centrifugale verrijking. Het ministerie van energie in Washington heeft eigen plannen voor het ontwikkelen van een cen traal centrifugaal project vorig jaar om bezuinigingsredenen echter ge staakt. Enkele grote Amerikaanse bedrijven die Asyee niet met name wil noemen hebben zich nu tot Urenco gewend om in de Verenig de Staten een fabriek te bouwen volgens het centrifugale systeem. De reden dat de Amerikaanse in dustrie verrijkt dustrie voor zijn voorziening niet worden gezorgd voor financiële compensatie voor het handen zou krijgen, van het buitenland afhankelijk wil verlies van installaties in Libië. Dit heeft de Ameri- Baker sprak tegen dat de VS nu meer haast maken zijn. kaanse minister van buitenlandse, George Shultz, met de terugtrekking van de maatschappijen onder maandag tegenover verslaggevers verklaard in Tokio, invloed van Europese druk. De Westeuropese landen waar hij de economische topconferentie van de grote voelen er weinig voor zich door de VS sancties tegen industrielanden bijwoont. Libië te laten opdringen als de Amerikanen zelf hun De verklaring van Shultz betekent een wijziging in olieconcerns rustig door laten werken. De vijf Ameri- het standpunt van de Amerikaanse regering. De vijf kaanse oliemaatschappijen in Libië zijn Occidental oliemaatschappijen waren tot nu toe uitgezonderd Petroleum, Marathon Oil, Amerada Hess, Conoco en van de economische sancties tegen Libië omdat de W.R. Grace. 'Een cao, inaar atv per bedrijf TOKIO (RTR/ANP) - De vijf Amerikaanse oliemaat- regering-Reagan hun de tijd wilde geven zich op orde merendeel Amerikaans schappijen die nog werkzaam zijn in Libië zullen dat lijke wijze terug te trekken en hun installaties te ver koopt is dat de in- land zeer spoedig verlaten, onverschillig of er kan kopen om te voorkomen dat Libië die voor niets Kort Zakelijk Grondstofprijzen De prijzen voor in totaal 34 grondstoffen zijn op de wereld markt op het laagste peil gekomen van de afgelopen zeven jaar. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds bekendgemaakt. De omzet aan grondstoffen daalde in de arme landen in 1985 met 5,4 procent. Ook van 1981 tot 1983 waren de omzetten al gedaald. In 1980 ver kochten de arme landen nog voor 623,3 miljard dollar grondstoffen, maar vorig jaar was dat nog maar 494,2 miljard dollar. Koffie is de enige grondstof die de afgelopen tijd duurder is geworden. Sara De feministische uitgeverij Sara in Amsterdam verkeert in financië le moeilijkheden. Uit de cijfers over het jaar 1985.blijkt dat zij in dat jaar verlies heeft geleden. Met het oog op deze situatie heeft uitge ver-directeur A. Dekker haar ont slag aangeboden. Momenteel wor den met behulp van financieel des kundigen de toekomstmogelijkhe den onderzocht. „Voorop staal hierbij de overtuiging dat een uit geverij als Sara onmisbaar is", al dus een woordvoerster. Burroughs/Sperry Het Amerikaanse computerbe drijf Burroughs heeft een bod van 70 dollar per aandeel gedaan op Sperry, om via een fusie het op een na grootste computerbedrijf van de Verenigde Staten te vormen. Het is de tweede keer binnen een jaar dat Burroughs een dergelijke overnamepoging doet. „Het is de bedoeling een echt formidabele concurrent te vormen voor IBM", aldus Jeannette Lehrman, de vice- president van Burroughs. Bur roughs heeft aangeboden 55 pro-, cent van de Sperry-aandelen cash te betalen en de rest met pref erente aandelen en schuldbekentenissen. RHEDEN (ANP) - De Industrie bond FNV in Gelderland wil, los van de landelijke onderhandelin gen in de grootmetaal, met de di recties van de achttien belangrijk ste metaalbedrijven in deze provin cie proberen een uitweg te vinden uit de impasse in het eao-overleg. Het is niet de bedoeling per bedrijf cao's te gaan afsluiten. Zaken als loonsverhogingen en de vut dienen onverkort tot het centrale overleg te blijven beho ren. Wel denkt de bond via regio naal gesprekken meer te kunnen bereiken op het gebied van ar beidstijdverkorting. Voor de FME is het moeilijke punt dat men niet aan een landelijk vastgelegde atv- norm wil (naar de 36 uur), hoewel korter werken op zich als daar op bedrijfsniveau mogelijkheden voor zijn voor de FME wel be spreekbaar is. De bond vindt dit juist te vrijblij vend, omdat er dan geen landelijk houvast in de cao is en het maar afwachten blijft of bedrijven wat gaan doen aan korter werken. „Hoe meer ondernemingen er blijk van geven op bedrijfsniveau tot af spraken te willen komen over kor ter werken en werkgelegenheid, hoe vrijblijvender de landelijke af spraken kunnen zijn", aldus be stuurder D. Nas van de Gelderse Industriebond. ADVERTENTIE Beter dan vele woorden, kunnen enkele ogenblikken achter het stuur van de Lancia Thema u overtuigen van de vele kwaliteiten van Lancia's nieuwe topmodel. Stap daarom zaterdag in de LanciaThema en maak de proefrit van uw leven. Een vijfpersoons limousine met de allure van een sportwagen. Zo accelereert de 2 literinjectie turbo-versie in 7,2 sec. van 0 naar 100. En schiet dan door naar z'n top van 218 kmAi. De LanciaThema is erin 4versies:de 2 liter injectie, de Thema Turbo, de Turbo Diesel cn de V6. Prijzen vanaf f 45.490- (incl. BTW) of vanaf f I.l42,-(excl. BTW) als het een lease-auto van de zaak wordt. BIJ: LEIDEN. VAN CREIJ'S AUTOBEDRIJVEN B.V, KOREVAARSTRAAT 43, TEL. 071-14 2146. LEIDERDORP. VAN CREIJ'S AUTOBEDRIJVEN B.V, WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 89 61 51. NOORDWIJK. AUTOBEDRIJF BEUK BV, GOLFWEG 19, TEL. 01719 -19213. delijk en wordt op de verpakking gemeld dat een arts de voeding moet voorschrijven. Overigens be staat er een verschil van interpreta tie van de code, aldus de woord voerder. Uit een onderzoek van de WHO vorig jaar zou blijken dat Nu tricia zich wel keurig aan de code houdt. Allain bestrijdt dit omdat IBFAN nog steeds bewijzen vindt van het tegendeel. Ook CCF wijst kritiek van IOCU en IBFAN van de hand. Zo is de naam van de blikken melkpoeder „Dutch Baby" vervangen door „Dutch Ladv". De naam van de fa briek die dit poeder produceert blijft echter ongewijzigd „Dutch Baby". Die naam zal ook niet aan gepast worden op bij voorbeeld de vrachtwagens van het bedrijf. Het bedrijf zou ook gratis grote hoe veelheden melkpoeder leveren aan instellingen die dat niet echt nodig hebben. Vorig jaar werd dit ont dekt in Ghana. Volgens een woord voerder van CCF leverde echter niet het bedrijf het poeder, maar de ambassade. derse bedrijven - waaronder Gran ges, Weweler, Gazelle, Smit trans formatoren, Thomassen en Neder landse Hardmetaalfabriek - heeft volgens hem laten weten wel mo gelijkheden te zien voor verdere atv. De grote kunst dan ook om „het juiste evenwicht" te vinden tussen landelijke afspraken en de mogelijkheden per bedrijf, aldus Nas. Of de Gelderse bedrijven aan de uitnodiging van de bond gehoor zullen geven is overigens de vraag gezien het feit dat de bond met het aparte gesprek druk wil uitoefenen op de landelijke onderhandelin gen. De FME heeft verbaaèd gerea geerd op het Gelderse initiatief, aangezien op hetzelfde tijdstip lan delijk wordt onderhandeld. „We kunnen deze uitnodiging aan de Gelderse FME-leden nauwelijks serieus nemen", aldus een woord voerder Gesprek over cao bij Akzo morgen hervat ARNHEM SASSENHEIM (GPD) - De cao-onderhandelingen bij Akzo (23.600 werknemers) wórden mor gen hervat. Akzo, waartoe ook Sik- kens in Sassenheim behoort, heeft de bonden gisteren uitgenodigd nadat begin april de onderhande lingen waren vastgelopen en de bonden met acties hadden ge dreigd. De Industriebonden FNV en CNV braken de cao-onderhande lingen af omdat het door de direc- lu van Akzo als eindbod bestem pelde voorstellen onvoldoende maatregelen voor meer werkgele genheid bevat. Met de Unie BLHP en de VHP-Akzo (hoger personeel) waren de Industriebonden ook van mening dat de voorstellen voor de loonsverbetering en vut 'te mager' Zonder in te gaan op de vraag in hoeverre het concern bereid is haar standpunt te versoepelen, is er vol gens een woordvoerder van Akzo voldoende aanleiding om weer te gaan praten. „Bestudering van de brieven en telexen tussen partijen de afgelopen weken" zou tot die conclusie hebben geleid. In de zuivel-industrie blijft spra ke van een complete impasse: zo wel werkgevers als vakbonden zeggen te wachten op een uitnodi ging van de andere partij voor her vatting van het overleg. „De bon den hebben toegezegd het eindbod aan de leden voor te zullen leggen, en wij wachten dat af', aldus de zuivelwerkgevers. De Voedings bond FNV zegt op zyn beurt stap pen van de wekgevers af te wach ten. Bols breidt slijterij keten flink uit met koop Henkes NIEUW VENNEP (GPD/ANP) - De overneming van Henkes door Bols betekent dat het concern zijn detailhandelsketen in één klap ver dubbelt. Bols exploiteert zelf on der de naam Gall en Gall circa 80 slijterijen. Henkes exploiteert een even grote keten onder de naam Aquilar. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Bols, mr. van Hellenberg Hubar. is Bols wel ge lukkig met die uitbreiding, hoewel in het verleden wel eens anders over het bezit van de eigen slijterij en werd gedacht. Eigen winkels zijn bijvoorbeeld prima om bepaal de zaken uit te testen. Bols weet nog niet of de beide ketens zelf- tandig naast elkaar zullen blijven «staan of onder één naam worden samengevoegd. Het gebeurt wel vaker dat de ideeën over bepaalde ontwikkelin gen en produkten bij Bols in de tijd veranderen. De likeuren, een van de fundamenten onder het bedrijf, waren nog niet zo lang geleden produkten die volgens Hellenberg Hubar, voornamelijk nog bij de koffie of door dames op leeftijd ge nuttigd werden. „Nu denken we daar heel ander over. Likeuren vor men weer een van de produkten waar by Bols duidelijk sprake is van groei". Er blijkt een toenemende vraag te zijn naar produkten met minder alcohol en 'exotische' kleuren. Ook de consumptie van alcoholvrije dranken neemt toe. Bols is dan ook van plan actief op die markterrei nen door te blijven gaan. De over name van twee gevestigde merken in Italië op dat gebied, Lemonsoda en Oransoda, goed voor een jaar omzet van f 40 miljoen, past daarin. De Bolsdochters in Italië groeien voorspoedig. In de sector alcohol vrije dranken groeien de Crodo- produkten sneller dan de markt. Overwogen wordt in Zuid-Italië een nieuw produktiebedrijf te bou wen, waarmee een investering van enkele tientallen miljoen gulden is gemoeid. Bols verwacht dit jaar een ver dere verbetering van de resultaten. De eerste maanden van het lopen de jaar waren wat beter dan vorig jaar. In 1985 verbeterde het bedrij- fresultaat van 73,4 maar 86,1 mil joen gulden. De nettowinst nam toe van 53 naar 55,5 miljoen gul den. Die geringere stijging is een gevolg van de toegenomen belas tingdruk. De omzet nam toe van 888,8 miljoen naar 923,6 miljoen gulden. IHC Caland Gezien onder meer de onzeker heden ten aanzien van de resulta ten van dochtervennootschappen acht IHC Caland (energiewinning en toelevering aan de olie-indus trie) zich niet in staat tot voorspel lingen over de resultaten over het lopende jaar. Dat blijkt uit het jaarverslag. Bij een netto-omzet van 210,6 miljoen boekte IHC Ca land vorig jaar een verlies van 14,8 miljoen gulden. Over 1984 bedroeg de nettowinst 34,6 miljoen bij een omzet van 385.4 mihoen gulden. Beursoverzicht Ie hoofdfondsen noteerden i van de ochtend boven de koersen van de vorige dag. De omzetten waren echter be perkt. Handelaren noemden de uitkom sten van de topconferentie in Tokio, en met name het bericht dat de rijke landen zullen proberen de dollar wat te stabilise ren, als een van de oorzaken van de koers stijging. aandelen, het meest ge voelig voor de bewegingen van de dollar die dinsdag hoger was, waren alle beter. „Het vonnis van de Utrechtse rechter van vorige week donder dag is wat dat betreft duidelijk. We hebben zorgvuldig gehandeld en we mogen staken voor deze eisen. We hebben alleen verloren op de omvang van de stakingen. Wij wachten netjes de 13e mei af', al dus een woordvoerster van de FNV-bond. Na 13 mei mogen de zuivelbonden op beperkte schaal weer nieuwe stakingen houden dêiiik gestemd. Unilever liep van het verlies van de vori ge dag f4 in op f 430, Philips won op "60,80 twee kwartjes en KLM werd zestig duurder op f48,10. De bankaandelen trokken eveneens a ABN was f4,50 beter op f566, Amro s bijna f 1 op f 100.20 en NMB ging f 3

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9