Top stelt weer 'Groep van T in stoutenbeek Radio-actieve wolk nadert VS Nederland vindt overheersing rijke landen 'afschuwelijk' Weer geruchten over vrijlating Mandela Zeventien tijdbommen ontploft tijdens top Veertien doden bij treinramp Portugal Geen invoerverbod in EG na ramp Tsjernobil DINSDAG 6 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 TOKIO - Nederland vindt het 'afschuwelijk' dat de leiders van de grote industrielanden tijdens de laatste dag van de Top in Tokio hebben besloten om een nieuwe Groep van Zeven in te stellen, die zich gaat bezighouden met het onderling afstemmen van het economisch beleid van de diverse landen. Nederland is geen lid van de Groep van Zeven en heeft volgens een hoge ambtenaar van economische zaken weinig kans om alsnog te worden toegelaten. JOHANNESBURG/KAAPSTAD - Zowel uit Londen als uit Zuid-Afri- ka zelf komen berichten, dat de vrijlating van de tot levenslang ver oordeelde ANC-leider Nelson Man dela dichterbij is dan de laatste maanden voor mogelijk werd ge houden. door Ruud de Wit De Zuidafrikaanse president P.W. Botha zou zich hiertoe bereid hebben verklaard als een positief gebaar in de richting van de Com missie van Wijze Mannen, die zich namens het Britse Gemenebest buigt over maatregelen tegen de regering in Pretoria. Botha zou ook bereid zijn om de politieke vleugel van het ANC te legaliseren. De Commissie van Wyze Man nen, onder voorzitterschap van de voormalige Australische premier Malcolm Fraser, werd vorig jaar op de Gemenebest- conferentie op de Bahamas in het leven geroepen, niet alleen om te bemiddelen tus sen de regering in Pretoria en de bevrijdingsorganisatie ANC, maar ook om te voorkomen dat het bin nen het Gemenebest tot een breuk zou komen over het onderwerp van economische strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika. De meeste Ge- menebestlanden willen zulke sanc ties, maar met name Engeland is daar tegen. In maart van dit jaar bracht de Gemenebest-commissie een be zoek aan Zuid-Afrika en praatte daar onder meer met president Bo tha. Ook hadden de leden van de commissie een ontmoeting met Mandela in de gevangenis. Botha zou inmiddels een boodschap naar de Britse premier Thatcher hebben gestuurd met een aantal voorstel len. Deze voorstellen zijn: de on voorwaardelijke vrijlating van Nel son Mandela, een wapenstilstand met het ANC en het legaliseren van de politieke vleugel van de bevrij dingsorganisatie. Naar verwachting zal de com missie nu binnenkort opnieuw naar Zuid-Afrika afreizen. Het wordt ook niet uitgesloten, dat Bo tha zelf naar Europa zal gaan om daar zowel met premier Thatcher als de Westduitse kanselier Helmut Kohl en de nieuwe conservatieve Franse premier Chirac over deze drie voorstellen verder te onder handelen. Een andere aanwijzing dat Man- dela's vrijlating nabij is, vormde maandag het feit, dat Helen Suz- man een twee uur durende ont moeting heeft gehad met de ANC- yolgens minister Ruding (finan cien), die niet in Tokio aanwezig is, betekent het toelaten van Italië en Canada (Ruding: „tussen-servet- en-tafellaken-landen") tot de vijf door Ruud Kreutzer grote westerse industrielanden dat het overieg over het internationale monetaire systeem alleen nog maar moeilijker wordt. Verder rea geerde hij er gelaten op, omdat hij niet verwacht dat zijn plan om de tien rijkste IMF-landen toezicht te laten houden op het monetaire sys teem nu van de baan is. Nederland is vooral bang dat de nieuw gevormde Groep van Zeven, in het jargon G-7, het nut van de al bestaande Groep van Tien, waar ons land wél lid van is, zal onder mijnen, zo niet overbodig maken. Italië en Canada hebben tijdens de Economische Top van de zeven belangrijkste niet-communistische TOKIO - Zeventien kleine bom men, voorzien van tijdontstekings- mechanismen zijn vanochtend ont ploft op diverse stations in Tokio, op de laatste dag van de driedaagse top van zeven grote industriële na ties. De bommen explodeerden op 14 verschillende stations, zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. door Ruud Kreutzer De Japanse politie vermoedt dat de actie het werk is van^de links- extremistische organisatie Chuka- kuha, die eerder de verantwoorde lijkheid opeiste voor de Vijf ra- ketjes die zondag werden afge vuurd in de richting van het Akasa- ka-paleis, waar op dat moment de openingsceremonie plaats vond van de economische top, die wordt bijgewoond door de politieke lei ders van Amerika, Japan, Canada en de vier grootste EG-landen. De politie vond in totaal 23 tijd- bommetjes, waarvan er echter zes niet tot ontploffing kwamen. De Buitenland kort Vulkaan actief In de omgeving van de vulkaan Nevado del Ruiz, ten noordwesten van Bogota, is de maximale alarm fase afgekondigd, zo maakte het comité van vulkanologen, belast met het toezicht op de vulkaan gis teren bekend. De Nevado del Ruiz, die afgelopen november een enor me modderstroom veroorzaakte ten gevolge waarvan duizenden mensen omkwamen, vertoont sinds zondagnacht plotseling ver hoogde activiteit. Waldheim Het Russell-tribunaal zal een on derzoek instellen naar het nazi verleden van de Oostenrijkse con servatieve presidentskandidaat, Kurt Waldheim.De voorzittrer, de Joegoslaaf Dedijer zei gisteren dat voormalige secretaris i de VN heeft erkend de Balkan heeft gediend als inlich tingenofficier. Dit betekent vol gens Dedijer dat hij uit dien hoofde heeft deelgenomen aan een offen sief dat er toe leidde dat meer dan 3.000 Joegoslavische partizanen werden gedood en meer dan 60.000 burgers gedeporteerd. Frankrijk/Z.-Afrika Frankrijk stuurt zijn in januari teruggetrokken ambassadeur naar Zuid-Afrika terug. Pierre Boyer vat volgende week zijn functie weer op. De toenmalige socialisti sche Franse regering riep de am bassadeur terug in juli 1985 na een nieuwe golf van rassengeweld. VS-Nicaragua De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Elliott Abrams heeft gezegd dat recent 10.000 Indianen zijn gevlucht uit Nicaragua voor beschietingen door het regeringsleger. De Indianen zouden naar Honduras zijn gegaan. Volgens Abrams duidt hun vlucht op hun groeiende onvrede over de situatie in het land en trekken Amerikaanse mensenrechtenorga nisaties zich te weinig van hun lot doe-het-zelf-explosieven werden onder meer aangetroffen op sta tions in de directe omgeving van de gebouwen waar de Tokio-top plaats vindt. In pamfletten die gisteren wer den uitgedeeld tijdens protestde- montraties, eiste Chukakuha de verantwoordelijkheid op voor de actie van zondag en werd gedreigd dat verdere aanslagen zouden vol gen tegen de topconferentie van de zeven grootste niet-communisti sche industrielanden. De Japanse regering besloot zondag na de ove rigens mislukte actie de toch al stringente veiligheidsmaatregelen verder aan te scherpen. Volgens de Japanse politie zijn er ongeveer 15.000 extreem-linkse activisten in Japan en nog eens 20.000 sympathisanten, verdeeld over een dertigtal rivaliserende sekten. De ruim 3000 leden tellen de Chukakuha (centrale kern frac tie) wordt door de autoriteiten als de gevaarlijkste groep beschouwd en dan met name de naar schatting 150 ondergrondse guerrilla's, die zich ophouden op geheime schui ladressen. industrielanden sterk aangedron gen op lidmaatschap van de al be staande Groep van Vijf (Amerika, Japan, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk), die elkaar regelma tig consulteren over zaken als de wisselkoersen en een betere coör dinatie van economisch beleid van de deelnemende landen, een cen traal thema op de Tokio-top. De Groep van Vijf was onder meer verantwoordelijk voor de ge zamenlijke interventie in de inter nationale geldmarkt in september 1985, die meehielp om de waarde daling van de te duur geachte dol lar in gang te zetten. Hoewel des kundigen het niet eens zijn over de werkelijke invloed van dit soort overheidsingrijpen van de Groep van Vijf en nu ook de Groep van Zeven, zou Nederland zeer graag lid zijn geworden van dit gezel schap. De Nederlandse premier Lub bers kon weinig doen om de zaak van Nederland in deze kwestie te bepleiten, omdat hij hier alleen is in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG-raad, waarvan de be langrijkste leden zelf ook aanwezig zijn (Duitsland, Engeland, Frank rijk en Italië). In de Groep van Tien zijn behalve de zeven deelnemers aan de Economische Top, Neder land, België, Zweden en sinds kort ook Zwitserland (in totaal elf lan den) vertegenwoordigd. Tijdens een gesprek met Neder landse journalisten zei een hoge ambtenaar van het ministerie van economische zaken, die deel uit maakt van de EG-delegatie, dat de discussie over de economische ver klaring „heel gemakkelijk" zijn verlopen. Er zouden geen echte struikelblokken zijn geweest. Over de problemen van ontwikkelings landen is weinig gepraat, evenals de komende ronde van multilatera le handelsbesprekingen in het ka der van GATT, aldus deze zegs man, die sprak op voorwaarde dat zijn naam niet werd genoemd. Een beeld van de chaotische berging van de slachtoffers. Kosmonauten stappen over MOSKOU (ANP) - De Sowjet- kosmonauten Leonid Kizim en Vladimir Solovjov zijn gisteren van het nieuwe permanente ruimtestation Mir naar het sinds april 1982 om de Aarde draaiende permanente ruimte station Saljoet-7 vertrokken. Zij zullen hun ruimtecapsule Sojoez T-15 vandaag aan de Saljoet koppelen. Het persbureau Tass meldde dat Kizim en Solovjov hun ta ken in de Mir, die sinds 20 fe bruari in de ruimte is, met suc ces hadden afgerond. De twee kosmonauten hebben 52 dagen in het ruimtestation gewerkt om het voor te bereiden voor de komst van een-permanente be manning. LISSABON - Veertien doden en ongeveer 80 gewonden, van wie er 50 ernstig aan toe zijn. Dat is de door Gerrit Jan Hoek voorlopige balans van een treinon geluk in het Portugese Povoa de Santa Iria. Het ongeluk gebeurde op het station van Povoa de Santa Iria, een dorpje 15 kilometer ten noorden van Lissabon, toen de sneltrein uit Covilha zich met een snelheid van 120 kilometer per uur in een stilstaande boemeltrein boorde. WASHINGTON/ATHENE/MOS KOU (DPA/AFP/UPI) - Een wolk radio-actieve stof, afkomstig van de Russische kerncentrale in Tsjer- nobil, nadert de Amerikaanse westkust, zo heeft het Amerikaan se bureau voor milieubescherming EPA gemeld. Volgens het EPA be staat er echter geen gevaar voor de volksgezondheid. Een explosie en brand in de ma chinekamer van een van de kern centrales bij de Russische plaats Tsjernobil hebben geleid tot een tweede ontploffing in de reactor zelf. Deze leidde tot een gedeelte lijk smelten („melt down") van de kern en het ontsnappen van radio- ctiviteit in de atmosfeer. Dit heeft het Russische partijorgaan Prawda vanmorgen gemeld. De vlammen van de eerste explo sie waren 30 meter hoog en zo heet dat het asfvalt rondom de kerncen trale smolt. Brandweerlieden wer den ingesloten door het smeltende asfalt, aldus de Prawda. De krant meldde verder dat na de explosie radioactiviteit werd uitgestoten. Een tweede brand in het „hart" van de kerncentrale was het begin van het smeltingsproces. Het bericht in de Pravda, de eerste publieke beschrijving door Sow- jet-functionarissen van hetgeen is gebeurd in de buurt van Tsjerno bil, gaf niet aan wat de oorzaak is geweest of op welke dag het onge luk heeft plaatsgehad. De Sowjet-Unie meldde gisteren dat is begonnen met een schoonmaakoperatie in de getrof fen kernreactor. In een verklaring van vier alinea's, die werd ver spreid door het officiële persbu reau Tass, zei de regering dat de uitstoot van radio-activiteit door de centrale blijft afnemen. 'De stralingssituatie op het grondgebied van de Oekraïne en Wit-Rusland stabiliseert en lijkt zich te verbeteren,' zei de verkla ring, waarmee tevens voor het eerst officieel melding werd ge maakt van een verhoogde straling buiten de feitelijke gevarenzone van 30 kilometer rond de centrale. De Russische televisie maakte gisteravond beklend dat op boer derijen in de omgeving van Tsjer nobil geen straling in voedsel was aangetroffen die 'de normen over schreed'. Wat de Russische nor men zijn werd echter niet gezegd. Sinds het ongeluk in de kerncen trale is het aantal Europese bestel lingen van kleine, in Israël vervaar digde stralingsmeters vertienvou digd. Een woordvoerder van het bedryf Ancor, dat de kleine meters maakt, zei dat maandag 1.500 appa raatjes werden verzonden naar af nemers in Nederland, Oostenrijk, de Bondsrepubliek en Frankrijk. Polen en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen voortaan elkaar in te lichten als er gevaar voor ra dio-activiteit bestaat. De machinist van de sneltrein was volgens getuigen door het ro de sein gereden, maar had op het laatste moment nog geprobeerd te remmen, op aanwijzingen van een stationschef, die verwoed met zijn vlag zwaaide. De meeste slachtoffers, studen ten op weg naar hun school in Lis sabon, vielen in de laatste wagon van de boemeltrein. Ook twee pas sagiers, die op het perron stonden te wachten, kwamen om. Door de klap van de botsing ontspoorde de locomotief van de sneltrein, die een aantal peilers van de overkap ping van het station meesleurde. puinresten. De ravage was zo groot, dat de Portugese brandweer uren bezig was de stoffelijke resten en de gewonden met brandsnijders uit de gehavende wagons te bevrij den. Portugal begint zo langzamer hand een kwalijke naam te krijgen op het gebied van de spoorwegvei ligheid. De ramp van Povoa de Santa Iria is het vierde treinonge luk, dat dit jaar in Portugal plaats had. Vorig jaar september werd Portugal getroffen door de groot ste treinramp uit zijn geschiedenis. Aardbeving Turkije 8 doden ANKARA (AP) - Een krachtige aardbeving in het zuidoosten van Turkije heeft gisteren aan acht mensen het leven gekost. Ongeveer 100 raakten gewond en op veel plaatsen werd schade aangericht, aldus de staatsradio. Het zwaarst getroffen werd het stadje Dogansehir in de provincie Mala- tya. Daar vielen zes doden en werden minstens 475 huizen beschadigd. Twee andere slachtoffers werden gemeld in Golbasi in de provincie Adiyaman. In eerdere berichten van de radio en Turkse nieuwsagentschappen was sprake van 15 doden. Het cijfer werd verlaagd nadat autoriteiten zich persoonlijk van de toestand in de getroffen gebieden op de hoogte had den gesteld. leider. Suzman, de bejaarde parle mentariër voor de Progressieve Fe derale Partij (PFP) en een erkend strijdster tegen de apartheid, zag Mandela ruim een jaar geleden voor het laatst. Volgens Suzman heeft Mandela tegen haar gezegd, dat hij nog altijd bereid is om met de blanke minderheidsregering te onderhandelen: „Hij wil alles doen om een gunstig klimaat te schep pen voor onderhandeling en hy zei me tevens, dat ook het ANC daar aan wil meewerken", aldus Suz- Mandela zou tegen haar ook heb ben herhaald, dat hij slechts wil worden vrijgelaten, als er geen voorwaarden aan zijn vrijlating zijn verbonden. Zoals bekend heeft president Botha steeds ge zegd, dat Mandela pas zal worden vrijgelaten als hij openlyk geweld afwyst als middel om veranderin gen in Zuid-Afrika tot stand te brengen. Volgens Suzman zal Man- dela's onvoorwaardelijke invrij heidstelling „een belangrijke stap zijn in de richting van een vredes- oplossing in Zuid-Afrika: hij is on ze enige en laatste hoop". ANC'er uit ziekenhuis 'bevrijd' JOHANNESBURG - Een onbe kend aantal gewapende ANC-guer- rilla's heeft een zwaargewonde me destrijder bevrijd uit een zieken huis in Maritzburg. Bij deze actie werd een bezoeker gedood en raak ten twee agenten gewond. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het conflict tussen het ANC en de minderheidsregering van Zuid- Afrika, dat zich zo'n actie heeft voorgedaan. Bronnen in Maritzburg zeggen, dat zeker twee personen aan de aanval op het zwarte Edendale-zie- kenhuis hebben deelgenomen. Zij stormden in witte dokterskleding rond half negen de hal van het zie kenhuis binnen en openden on middellijk het vuur met Russische AK geweren, die ze onder hun kle ding vandaan haalden. Vervolgens gingen zij naar de in tensive care-afdeling op de eerste verdieping waar de 22-jarige Ste ven Mkhize werd verpleegd. Mkhi- ze werd vorige week in zijn maag geschoten, toen de politie hem en een collega probeerde te arreste ren. Zij werden ervan verdacht ANC-guerrilla's te zijn en in hun auto werd ook een aanzienlijke voorraad mijnen, wapens en muni tie aangetroffen. De vriend van Mkhize werd bij de arrestatie ge dood. Volgens dokter Evans van het Edenhale-ziekenhuis had Mkhize net enige dagen geleden een zware maagoperatie ondergaan en heb ben de ANC-guerrilla's hem op een rijdend bed naar een gereedstaan de auto gebracht. Mkhize kreeg op het moment van zijn 'bevrijding' overigens een bloedtransfusie toe gediend en zijn toestand werd met zeer ernstig omschreven. Volgens dokter Evans kan Mkhize de gevol gen van zijn 'bevrijding' overleven, als hij de juiste medicijnen krijgt. Een bezoeker van het ziekenhuis werd bij de aanval getroffen en overleed later. De twee politie agenten die Mkhize bewaakten zyn gewond. De politie maakte gisteren ook bekend dat in in de buurt van Kaapstad acht personen zijn gear resteerd op verdenking van deel name aan de gewapende strijd van het ANC. Bij hun arrestatie werd een wapenopslagplaats aangetrof fen. De afgelopen twee weken zijn er zeker vier van zulke wapenop slagplaatsen van het ANC ontdekt. ADVERTENTIE Neppiloot Een man die zich voordeed als een piloot van de luchtvaartmaat schappij van Sri Lanka is gearres teerd op verdenking betrokken te zijn geweest bij de bomaanslag te gen een van de vliegtuigen van „Air Lanka". Bij de bomaanslag van zaterdag werden veertien men sen gedood en meer dan 40 ge- BRUSSEL - De landen van de Eu ropese Gemeenschap hebben gis teren in Brussel afgesproken dat zij elkaar geen eenzijdige invoerbe perkingen zullen opleggen naar aanleiding van de kernramp in Tsjernobil. Op Spanje en Italië, die dat tot nog toe wel hebben gedaan, is gisteren scherpe kritiek gele verd. door Hans de Bruijn De EG-landen zullen ook vrijwel zeker afzien van een invoerstop op landbouwprodukten uit de landen vanachter het IJzeren Gordijn, met name de Sowjet-Unie. Denemar ken is het enige land dat tot nog toe zo'n algehele invoerstop heeft afge kondigd. Er bestond in de vergadering van de EG-ambassadeurs, onder Ne derlandse leiding, wrevel over het gedrag van Spanje en Italië. Spanje weigert bijvoorbeeld een partij Deense vis toe te laten, die al ge vangen en verwerkt was voor de kernramp. En Italië houdt aan zijn grenzen vrachtwagens melk uit West-Duitsland en Frankrijk te gen. Beide landen vrezen dat die pro- dukten zijn besmet met de radioac tiviteit, die na de kernramp over West-Europa is neergedaald. De EG-landen hebben maandag ech ter afgesproken elkaar op deze ma nier niet in de wielen te zullen ry- den. Dergelijke invoermaatregelen zijn bovendien strijdig met het EG- verdrag dat vry verkeer van goede ren in de Gemeenschap voor schrijft. Daarvan kan alleen met een be roep op de volksgezondheid wor den afgeweken. De EG-landen zul len vermoedelijk vandaag beslis sen dat zij goederen uit andere EG- staten zullen toelaten als die in het land van herkomst ook vrij mogen worden verkocht. Italië heeft zich daar al toe bereid getoond, mits de goederen vergezeld zijn van een dergelijke verklaring. De EG-landen zullen zoveel mo gelijk gezamenlijk optreden. Vol gens Nederlandse diplomaten staat daarbij de volksgezondheid voorop. Zodra die in gevaar komt zullen de landen overgaan tot be schermende maatregelen, zoals in- voercertificaten of zelfs invoer- stops. Maar op dit moment lijken die niet waarschijnlijk, zo werd in Brussel gezegd. PASTOE. Een merk dat garant staat voor funk- tionele vormgeving en kwaliteit. Afgebeeld zijn de befaamde Amsterdammer kastenele- menten van topdesigner Aldo van den Nieuwelaar. Leverbaar in vele formaten, vormen en kleuren. Pastoe is slechts één van de vele exclusieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusiviteit die kenmerkend is voorStouten- beeks collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belen en vloerbedekking tot advies van Stou- tenbeeks eigen binnenhuisadviseurs bij u thuis. Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10. tel Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten Artifort Auping Banz8ord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor DeSede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn Interlübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring MID. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7