Chemische wapens weer ter discussie Lubbers: uitstel maar geen afstel u 1 1 y FTwTTJ nutssoaarbankè Blokkade bij Woensdrecht PvdA: kernafval komt in Moerdijk nj im DE DICHT Bil KUIS BANK Ruding prijst vakbeweging, maar hekelt PvdA-program De Korte: bij PvdA-regering minder geld Jongen (11) gewurgd, man gearresteerd DINSDAG 6 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 De rente wordt maandelijks uitbetaald. Looptijd 1 t/m io jaar (vast). Minimale storting f 15.000,-. 5 jaar 0/10 jaar £0/ Rente: V /ORente: /O Effektief: 6,17% Effektief: 6,43% WOENSDRECHT (GPD) - Actie voerders tegen kruisraketten heb ben gisteren bijna een uur lang met hun auto's de rijksweg tussen Roo sendaal en Bergen op Zoom ver sperd. Door de rijdende blokkade ontstond een file van 2 kilometer. De actie was een onderdeel van een door radicale groepen georga niseerde blokkadedag rond Woensdrecht en elders in het land. De politie arresteerde ter plaatse 2 actievoerders. In totaal zijn giste ren 5 demonstranten aangehou den. De basis Woensdrecht leek giste ren wel een belegerde vesting. Naast het normaal in Woensdrecht aanwezige politiepersoneel, kon den de autoriteiten beschikken over ongeveer 250 man mobiele eenheid van rijkspolitie en mare chaussee. Het beveiligingssqua dron van de luchtmacht kreeg ver sterking van personeel van de luchtmachtschool in Nijmegen. Die moesten de basis beschermen tegen acties van naar schatting 500 actievoerders, afkomstig uit het hele land. Drie demonstranten werden aangehouden op verden king van vernieling van het basis hek. De actie op rijksweg 58 begon gistermorgen na een ontruiming eerder op de ochtend van een vre- deskamp. Ongeveer 40 busjes met demonstranten reden met een snelheid van 10 kilometer per uur en vormden een rijdende blokka de. Vlak voor de afslag naar Vlis- singen maakte de politie er een eind aan door de 2 bestuurders van de op kop rijdende auto's die wei gerden bevelen op te volgen, te ar resteren eq de auto's van de weg af te halen. De arrestanten, onder wie een oud-verzetsstrijder, wordt een misdrijf ten laste gelegd, namelijk het belemmeren van het verkeer. Later op de dag werden 3 poor ten van de basis alsmede de poort van Fokker enkele uren geblok keerd. Politie en marechaussee hadden opdracht alleen op te tre den als er geen verkeer meer door kon. Dat aanbod was echter mini maal omdat het personeel gisteren, op bevrijdingsdag, een vrije dag had. Alleen bij Fokker werd ge werkt. Die fabriekspoort is twee keer ontruimd door personeel van de mobiele eenheid. Daarbij werd soms hard opgetreden. Zittende demonstranten werden door poli- tiepaarden onder de voet gelopen en met gummiknuppels op het hoofd geslagen. Bij de noordpoort hadden de ongeveer 100 activisten brandende boomstammen neerge legd. BEILEN (GPD/ANP) - "Het is uitgesloten te denken, dat Ne derland zich een 32-urige werk week zou kunnen permitteren, terwijl in de ons omringende en beconcurrerende landen 38 uur wordt gewerkt. De vakcentrales hebben dat goed begrepen door vrijdag hun handtekening te zet ten onder het Centraal Akkoord, maar de PvdA blijft er maar over doordrammen". Deze ongezouten kritiek op het verkiezingsprogramma van de PvdA uitte de minister van fi nanciën, dr. Onno Ruding (CDA), gisteravond op verkie- zingstoernee in het Drentse Bei- len. Volgens hun programma willen de sociaal-demcraten de werkloosheid in 1990 terugbren gen naar 470.000 door op grote schaal (voor negentig procent van de werkenden) een werk week van 32 uur in te voeren. "Dan moet je dat wel dwingend voorschrijven, want in overleg tussen vakbeweging en werkge vers krijg je dat niet voor elkaar, zeker niet nu er ondanks de hoge werkloosheid tal van vacatures niet te vervullen zijn door gebrek aan goed geschoolde werkne mers", aldus de bewindsman. Ook is arbeidstijdverkorting op een schaal zoals de PvdA die nastreeft, volgens Ruding niet te betalen, nu er bijna geen inflatie meer is. „Het zou betekenen, dat je de lonen reëel moet verlagen VERKIEZINGEN Ruding: doorgaan. (foto GPD) en dat heeft Den Uyl dan ook be schaamd moeten toegeven". Volgens Ruding is het kabinet nu halverwege met het econo misch herstelbeleid: "Dit kabi net moet nog vier jaar kunnen doorgaan op de ingeslagen weg. Daarna, dus in 1990, is de econo mie weer gezond", gelooft Ru ding. ZOETERMEER (ANP) - Vol gens minister De Korte (binnen landse zaken) gaan de meeste werknemers er bij een PvdA-re gering financieel op achteruit. Op een gisteravond in Zoeter- meer gehouden WD-verkie- zingsbijeenkomst becijferde De Korte dat de koopkracht voor hen daalt met jaarlijks één pro cent of, vertaald in guldens, met netto 1.000 tot 1.700 gulden in vier jaar. De Korte noemde de recent ge sloten overeenkomst tussen ka binet en sociale partners (werk geversorganisaties en vakbewe ging) over het terugdringen van de werkloosheid tot beneden de 500.000 'een genadeslag' voor het PvdA-programma. De vakbewe ging, zei hij, heeft dat program ma „laten vallen als een bak steen". Minister De Korte constateer de verder, dat de door de PvdA voorgestelde algemene werk weekverkorting "uitermate na delig zal zijn voor het economi sche herstel". Bij een regering met de PvdA zal er sprake zijn van minder economische groei, zo voorspelde hij. De Korte riep op ervoor te zorgen dat de PvdA in de oppositie blijft. "Dat is ze ker voor de werknemers in ons land het allerbeste", zei hij. DEN HAAG - Zal Amerika onder druk van de Europese bondgeno ten moeten afzien van de door de regering-Reagan al in 1982 aange kondigde modèrnisering van het arsenaal chemische wapens? Bin nen de vredesbeweging hoopt men van wel; de messen ^ijn bij IKV en Pax Christi al geslepen voor een anti-campagne die hetzelfde resul taat moet opleveren als de acties van 1977 tegen de neutronengra naat: een produktieverbod. door Hans Geleijnse De defensiecommissie van de Tweede Kamer wil vandaag van minister De Ruiter (defensie) ho ren welk standpunt Nederland zal innemen in het NAVO-overleg over de chemische wapens. IKV en Pax Christi en 16 andere vredes groepen zouden de bewindsman vóór aanvang van de vergadering een brief aanbieden waarin hem wordt gevraagd zich binnen de NAVO uit te spreken tegen de Amerikaanse plannen. Dat zal De Ruiter niet moeilijk vallen. Nederland is tegen produk- tie en opslag van chemische wa pens, evenals de meeste andere Europese bondgenoten. Onlangs bevestigde De Ruiter op vragen van de CDA'er Frinking dat stand punt nog eens. Maar daarmee is nog niet gezegd dat de Amerikaan se plannen niet zullen doorgaan. Waar gaat het om? In 1969 be sloot president Nixon de produktie van chemische wapens stop te zet ten. De bestaande voorraden mos terd- en zenuwgas (geschat op 16 tct 20 kiloton), waarvan 500 tot 1000 ton zenuwgas voor artillerie granaten is opgeslagen in de Ame rikaanse wapenarsenalen in West- Duitsland, werden voldoende geacht voor afschrikking van het Sowjet-potentieel. In 1979 besloot de regering-Car ter echter voorbereidingen te tref fen voor de produktie van nieuwe, zogenoemde binaire chemische wapens. Deze bestaan uit twee on derdelen, van elkaar gescheiden kleine tanks, waarvan de inhoud na het afvuren van de granaat of bom met elkaar in verbinding wordt gebracht en voor de beoog de giftige chemische reactie zor gen. Reagan wil nu deze binaire wapens in produktie nemen, om dat vooral het Pentagon ervan overtuigd is dat de VS op dit ter rein een onaanvaardbare achter stand ten opzichte van de Russen hebben opgelopen. Tegen mensen Het Amerikaanse Congres wilde van de presidentiële plannen aan vankelijk niets weten. Pas vorig jaar ging het door de Republikei nen beheerste Huis van Afgevaar digden (de Amerikaanse Tweede Kamer) onder één voorwaarde ak koord. Deze hield in dat de Euro pese bondgenoten moest worden gevraagd hun toestemming te ge ven voor opslag en eventueel ge bruik van de wapens in Europa; bovendien mocht met de produk tie niet eerder dan in 1987 worden begonnen. Zowel bij de bondgenoten als in de boezem van de Amerikaanse re gering voelde men echter weinig voor zo'n formele bondgenoot schappelijke raadpleging. Met een verhit publiek debat over kruisra ketten en Pershings net achter de rug, werd het weinig verstandig geacht de vredesbeweging een nieuwe kans te geven de publieke opinie te mobiliseren. Dat heeft vooral met het karakter van deze wapens te maken: ze zijn exclusief tegen mensen gericht; gebouwen en installaties vernielen ze niet. Net als bij de neutronen granaat een militair aantrekkelijke optie. Soldaten kunnen zich met beschermende pakken (die overi gens het nadeel hebben dat ze de bewegingsvrijheid en dus de ge vechtskracht beperken) nog enigs zins tegen deze wapens bescher men. Maar de bevolking is weer loos. Gebruik van deze categorie wapens in het dichtbevolkte Euro pa zou miljoenen levens eisen, zo hebben Amerikaanse en Europese deskundigen al berekend. De voorwaarde tot 'raadpleging van' werd daarom afgezwakt. De produktieplannen, waaraan een prijskaartje van 125 miljoen dollar hangt, werden opgenomen in de Amerikaanse zogenoemde force goals, de nationale defensiebijdra- ge aan de NAVO voor de komende vijf jaar. Deze force goals worden binnen de NAVO besproken, waar bij de lidstaten kritiek en lof op el- kaars plannen kunnen geven. Geen van de landen kan de uitvoe ring van dit soort plannen echter tegenhouden door middel van een veto. Vorige week vergaderden amb telijke deskundigen over de plan nen op het NAVO-hoofdkwartier. Diverse Europese lidstaten, waar onder de Bondsrepubliek en Ne derland, hebben toen al laten we ten dat hun NAVO-ambassadeurs commentaar zullen geven op de Amerikaanse plannen tijdens de vergadering van het Defensie Plan ning Comité (DPC), die halverwe ge deze maand (een precieze da tum is nog niet gegeven) wordt ge houden. Maar de Amerikanen hoeven zich, zoals gezegd, daar niets van aan te trekken. Als zij hun plannen handhaven zullen de ministers van defensie, tijdens hun DPC-bijeen- komst van 22 mei, volgens de stan daardformulering 'kennisnemen' van de besluiten die de ambassa deurs eerder zullen hebben geno- Stilzwijgend Volgens tegenstanders - in Ne derland zijn die in politieke kring vooral te vinden bij CDA en PvdA en uiteraard klein links - krijgt Washington door deze NAVO-pro- cedure te volgen stilzwijgend zijn zin. Het Congres kan worden ver teld dat Europa is ingelicht, terwijl de bondgenoten geen beslissing hebben hoeven te nemen over op slag van de wapens op eigen grondgebied. NAVO-functionarissen spreken deze redenering echter tegen. Zij zeggen dat de nationale defensie plannen - dus ook de opslag - een zaak van de lidstaten zelf zijn. „Toen Nederland in zijn force goals aankondigde de marine in te krimpen kwam daar hevige kritiek op van de bondgenoten. Maar dat leidt niet tot afkeuring vari dat plan door het bondgenootschap. Men laat het dan in dit geval aaift^Jeder- land over zich iets van die kritiek aan te trekken!', aldus een NAVO- diplomaat. Datzelfde geldt nu voor Was hington, dat weet dat de menings verschillen met de Europese bond genoten pas tot volle wasdom zul len komen als NAVO-opperbevel- hebber generaal Rogers na een be slissing tot produktie de bondge noten moet raadplegen over een 'stationeringsplan'. De Amerika nen zeggen weliswaar dat deze wa pens in vredestijd in de VS kunnen blijven, maar in tijden van span ning moeten ze naar Europa wor den overgevlogen en daarvoor die nen plannen gereed te zijn. De Nederlandse NAVO-arabas- sadeur De Hoop Scheffer zal in de komende DPC-vergadering na mens het kabinet een standpunt innemen dat de oppositie vandaag nauwelijks zal kunnen bestrijden: geen produktie van nieuwe wa pens, geen opslag in Nederland, streven naar een wereldwijd ver bod voor deze wapencategorie. Dit houdt tevens in, dat Nederland niet met Rogers zal overleggen voor het geval Washington toch de produktiebeslissing neemt. Of de andere Europese bondge noten dat laatste ook zullen aan kondigen, moet worden afge wacht. In elk geval is de Europese hoop er wel op gevestigd, dat Was hington - zo er al overeenstemming tussen Witte Huis en Congres komt het thema van de opslag in Euro pa niet zal aanroeren. Premier: 'kernenergie niet ineens gevaarlijk' Tsjernobyl, die tot uitstel leidde van het kamerdebat over de vesti gingsplaatsen voor nieuwe kern centrales, heeft op de procedures van de Covra geen invloed. "Het radioactief afval hebben we nu eenmaal, en daar moeten we een oplossing voor vinden", aldus Co- dée. PvdA-milieuspecialist Veld hoen heeft ernstige kritiek op de Covra omdat de interne beslissing is genomen, nog voordat de Kamer heeft gestemd over twee moties die de sociaal-democraten morgen tij dens een kort spoeddebat over het kernafval zullen indienen. "Twee dagen voor het debat zegt de Co vra: we hebben besloten, maar we zeggen het lekker niet. Dit getuigt van een arrogantie waar mijn klompen van uit vallen", aldus Veldhoen. Moerdijk Voor de PvdA-er staat zo goed Bemiddeling voor personeel Ballast Nedam mislukt MANAMA (AFP) - Ook een nieuwe bemiddelingsspoging heeft zondag niet geleid tot vrij lating van de door Qatar vastge houden 30 personeelsleden van het Nederlandse aannemings bedrijf Ballast-Nedam. Qatar eist tegenover de oliestaat Bah rein het recht op op een aantal eilanden. Op een daarvan, Facht al Dibal, was Ballast-Ne dam aan het werk in opdracht van Bahrein. De jongste poging werd on dernomen door de Raad voor samenwerking van de Golfsta ten, waarbij behalve Qatar en Bahrein zijn aangesloten Sa- oeudi-Arabië, Koeweit, de Ver enigde Arabische Emiraten en Oman. In het weekeinde kregen wel opnieuw Nederlandse, Britse en Filippijnse diplomaten toe stemming om het personeel van Ballast-Nedam te spreken. Het gaat om 25 Filippijnen, 2 Britten, 2 Thailanders en een Nederlander. (vervolg van pagina 1) TOKIO/DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers wil niet uitsluiten dat het Nederlandse kernenergiebeleid wordt herzien. Hij vindt het evenwel 'ongewenst' om nu al te besluiten geen nieuwe kerncentrales in Nederland te bouwen. Uit de kernramp in de Sowjet-Unie mag, aldus Lubbers, 'niet worden afgeleid dat kernenergie nu ineens onveilig is'. Lub bers zei dat gisteren in Tokio tijdens de economische wereldtop die hij namens de EG bijwoont. In Nederland zelf blijkt een be hoorlijk aantal boeren zich niet te storen aan het verbod hun melkvee buiten te laten grazen. De Algeme ne Inspectiedienst heeft gisteren bij 207 boeren melkvee in de wei aangetroffen en nam in totaal 150.000 liter melk in beslag. Sinds zaterdag mag melkvee niet meer naar buiten omdat de melk dan ra dio-actief wordt. Voor met name Friese boeren die geen (kuil)voer genoeg meer heb ben om hun dieren binnen te hou den, is gisteren een speciale vee- voer-telefoonlijn geopend door het provinciaal bestuur in overleg met 3 boerenorganisaties. De veehou ders kunnen daar informeren waar nog voer te krijgen is. In verband met de problemen van de boeren komt vandaag op verzoek van de WD de kamer commissie voor landbouw bijeen. Morgen is er op verzoek van PvdA en CDA een spoeddebat over de ramp in Tsjernobil en de gevolgen daarvan voor Nederland. Tijdens dat moet het kabinet vragen beant woorden over over volksgezond heid, internationaal overleg en de topconferentie in Tokio, waar Tsjernobil ook onderwerp van ge sprek is geweest. De belangrijkste vraag van de oppositie zal echter zijn of het kabinet van plan is het besluit tot de bouw van nieuwe kerncentrales in heroverweging te Lubbers liet gisteren vanuit To kio al weten dat daarvan wat hem betreft voorlopig geen sprake is. Wel wil hij de besluitvorming uit stellen totdat duidelijk is wat er in de Sowjet-Unie precies is gebeurd. "Er kan bijvoorbeeld een menselij ke fout zijn gemaakt waarvan wij ook kunnen leren", aldus Lubbers. Inmiddels is de radioactiviteit in de lucht boven Nederland weer iets afgenomen. Ten gevolge van de ramp in Rusland werd die aan het eind van de vorige week meer dan twee keer zo hoog. Zondag be vatte de lucht nog 0,5 millirem ra dio-actief jodium, gisteren nog 0,4 millirem. De normale waarde is 0,2 millirem. UTRECHT (ANP) - De 11-jarige Arthur Ghurahoo uit Utrecht, wiens lichaam zondag door sur veillerende politiemensen op een militair terrein in Bunnik is ont dekt, blijkt te zijn gewurgd. De jon gen is evenwel niet seksueel mis bruikt. Sectie op het lichaam heeft dat gisteren uitgewezen. Een man uit Utrecht die vlak voor de vondst van het lichaam was aangehouden wegens overtreding van het toe gangsverbod, zit nog steeds in hechtenis. Het is echter nog altijd niet duidelijk of hij iets met de moord te maken heeft. Het lichaam van Arthur Ghura hoo werd zondagavond even voor 21.00 uur ontdekt op de verbin dingsweg tussen de A12 en de Marsdijk in de gemeente Bunnik. De weg is onderdeel van het Fort Vechten, militair terrein. LEEUWARDEN (ANP) - "Onze bevrijding is nooit compleet, zolang er in de internationale samenleving volkeren en mensen zijn die onder het juk van vervol ging, vervreemding en verarming blijven uitzien naar hun bevrijding". Dat zei de Maastrictse hoogleraar en oud-directeur van de afdeling rechten van de mens van de Verenigde Naties Van Boven gistermiddag tij dens de nationale bevrijdingsmanifestatie in de Leeu warder Jacobijner Kerk. De manifestatie werd bijge woond door koningin Beatrix en prins Claus, en een aantal ministers. "Aan ons de taak om mee te helpen dit bevrijdings proces te bevorderen in woord en daad", aldus Van Boven. Vrijheid is volgens Van Boven ondeelbaar: "Zij houdt verantwoordelijkheid in voor degenen die niet vrij zijn". De manifestatie was verder vooral van culturele aard. Zo nam het koninklijk paar met de andere geno digden kennis van oorlogsliederen en -poëzie in het Fries en Nederlands. Op de ANP-foto wordt het ko ninklijk paar welkom geheten door commissaris der koningin Wiegel en burgemeester Te Loo. Onbekenden hebben de linten van de krans die giste ren werd gelegd bij het monument op de Dam vervan gen door zwart-rode linten, de kleuren van defacisme. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft de commissie Covra beticht van arrogantie omdat deze al een besluit heeft genomen over de op slag van kernafval, terwijl morgen een spoeddebatje wordt gehouden over deze opslag. De commissie wil niet zeggen welke plaats ze heeft gekozen, maar PvdA-woord voerder Veldhoen 'gokt voor 90 procent op Moerdijk'. Zoals bekend besloot Winsemius enkele weken geleden de lokatie- keuze niet zelf te maken, maar over te laten aan de Covra, die de op- slagfabriek in de toekomst moet beheren. De plekken zouden on derling zo weinig verschillen dat een politieke beslissing weinig zin vol werd geacht. In het complex zal gedurende 50 tot 100 jaar laag- en middel-radioactief zowel als hoog-radioactief afval boven gronds worden opgeborgen. De ramp in de kerncentrale bij als vast dat de Covra al heeft geko zen voor de lokatie Moerdijk in Noord-Brabant. Veldhoen conclu deert dat uit het feit dat de Covra liever geen opslagfabriek neerzet in de buurt van een nieuwe kern centrale, die volgens de lichte voorkeur van het kabinet in Bors- sele zou moeten komen. "De Covra is bang dat ze anders de ene dag met de ME en de andere dag met milieu-activisten te maken krijgt". Op de Moerdijk zal 'nooit' een kerncentrale kunnen verrijzen, be weert het kamerlid, omdat er te veel mensen in de omgeving wo nen. De nadere risico-analyse waartoe het kabinet voor deze lo katie heeft besloten vindt hij slechts 'een zoethoudertje'. Nu Moerdijk het niet wordt 'moet Win semius toch iets goed maken', ver klaart Veldhoen, en laat hij, omdat hij 'het zelf niet durft' de Covra voor Moerdijk kiezen ('dat was toch al lang bekend...').In de twee moties die de de PvdA morgen wil indienen, vragen de sociaal-demo craten het besluit alsnog door de minister te laten nemen en aan dringen op een nieuwe en meer doorwrochte (lokatie-ongebonden) studie naar de milieu-effecten van de opslag. Codée bestreed gisteren de kri tiek van Veldhoen. "Wij werken de opdracht uit die de regering ons heeft gegeven. Er is nog helemaal geen sprake van een beslissing waarin iedereen gekend is en waar mee alle partijen het eens zijn", zei hij. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5